Cetatenia si lucru in Europa - Forum Cetăţenie
Joi, 24-Iul-2014, 3:54 AM
Bine ai venit Oaspete |

Cetatenia si lucru in Europa - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » Cetatenia si lucru in Europa (Documente necesare pentru angajarea in Europa)
Cetatenia si lucru in Europa
sergheyDate: Vineri, 04-Noi-2011, 11:56 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Luna viitoare o-sa primesc pasaport Romanesc si m-a gindesc sa ma duc in Europa s-a caut de lucru. Cine stie ce documente trebuesc pentru a fi angajat legal? Ce e necesar pentru asta?

Va multumesc,

romanDate: Sâmbată, 05-Noi-2011, 11:08 AM | Message # 2
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 22
serghey, ar fi bine sa ai 2 acte adica si pasaport si buletin , fiindca multi sunt cu acte false si e bine sa ai si pasaport si buletin

Adăugat (05-Noi-2011, 12:08 PM)
---------------------------------------------
asa este credibil!

Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie

sergheyDate: Sâmbată, 05-Noi-2011, 12:50 PM | Message # 3
Începator
Grupă: User
Quote (roman)
ar fi bine sa ai 2 acte adica si pasaport si buleti

Nu stiti ce trebu pentru a face buletin? Eu am auzit ca trebue sa fii inscris pe territoru Romaniei pentru asta. Este vre-o posibilitate de-a face asta?

elena87Date: Duminică, 11-Dec-2011, 7:13 PM | Message # 4
Sergent
serghey,exista posibilitatea sa iti faci buletin,dar trebuie sa iti rezidenta pe teritoriul Romaniei (adica propisca.Dupa ce iti faci resedinta, poti depunele actele pentru buletin la sectia de politie in aria carui judet/sector vei fi inregistrat.
P.S. Cauti pe cineva ( cetatean romana cu domiciliul in Ro.) care vrea sa te ia in spatiu, va duceti la notar si intariti totul prin niste declaratii sau ceva de genul asta (notarii stiu mai bine)si apoi depu de buletin. sper ca m-ai inteles
. biggrin
o seara buna.

ElenaDate: Vineri, 16-Dec-2011, 7:54 PM | Message # 5
Lieutenant colonel
Reputaţie: 7
Eu consider ca nu mai este nevoie de buletin daca vrei sa mergi in Europa. Eu cand am aratat buletinul meu MD in Europa mi-au zis: ce-i asta? Ei vor pasaport pentru ca ele nu se falsifica (asta asa cred ei). Mi-au zis ca pentru ei buletinul nu semnifica nimic si ca poate fi foarte usor falsificat. Eu doresc sa vada un pasaport.

Concluzia mea: faceti-va pasapoarte, pentru ca europenii nu recunosc buletinele de identitate.

depus: 11.08.2010 Suceava
ordin din: 11.11.11
juramant: 06.12.2011
CN+CNP: 15.12.2011
Pasaport:16.12.2011

Mesaj editat de Elena - Vineri, 16-Dec-2011, 7:55 PM

BonimelisaDate: Vineri, 16-Dec-2011, 9:08 PM | Message # 6
Lieutenant
Reputaţie: 1
Elena, salut depinde unde(unde sunteti dumneavoastra?);eu locuesc in Bruxelles si aici nu e de ajuns numai Pasaportul ca sa te angajezi la munca;cer si Buletinul ;aici ei cunosc cei carte de identita;la ei sun tot cam ca al nostru numai ca in demensiuni e mai mic,aici inainte de a te angaja la munca trebuie sa te duci la comuna sa te inregistrezi(adica sa ai un domiciliu-adresa)si sa locuiesti trei luni(in aceste trei luni)vine politistul acasa si te verifica.
Concluzia mea-daca e posibil de parfectat Pasaportul si Buletinul;perfectatile ,mincare nu cer wink

EU
DEPUS 09.02.2011 BUCURESTI
DOSAR 89..RD
ORDIN 11.04.2012
JURAMINT 05.05.2012
CN/CNP 12.06.2012 CHISINAU

Mesaj editat de Bonimelisa - Vineri, 16-Dec-2011, 9:09 PM

ElenaDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 8:21 PM | Message # 7
Lieutenant colonel
Reputaţie: 7
Bonimelisa, eu stau in Germania, aici buletinul se considera act valabil in tara de origine (uz intern), insa pasaportul este acel act care este valabil in Germania.

De ani stau aici si la angajare nimeni nu mi-a cerut buletinul, doar pasaportul.

Aici tot trebuie sa ai un loc de resedinta, insa te poti inregistra si cu pasaportul. Aici nu vine nimeni sa verifice daca stai la adresa unde esti inregistrat.

Daca luam in consideratie ca perfectarea unui buletin costa cam 250 euro (daca nu stai in ro si platesti cuiva sa te inregistreze pentru 2 zile in locuinta sa) si pasaportul tot este valabil atunci nu prea vad rostul dar din spusele tale vad ca depinde de tara.

Concluzia: informati-va smile

depus: 11.08.2010 Suceava
ordin din: 11.11.11
juramant: 06.12.2011
CN+CNP: 15.12.2011
Pasaport:16.12.2011

Mesaj editat de Elena - Miercuri, 28-Dec-2011, 8:26 PM

OleandraDate: Luni, 02-Apr-2012, 10:38 AM | Message # 8
Sergent
Reputaţie: 3
Salut!Cine stie pentru Franta trebuieste buletin Ro sau nu?

Hai sa ne ajutam,dragi moldoveni!

Roxana20Date: Miercuri, 17-Apr-2013, 4:47 PM | Message # 9
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi     
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

MaricicaDate: Joi, 18-Apr-2013, 11:57 PM | Message # 10
Sergent
Reputaţie: 3
Salut! Doresc sa plec in Franta la vara, stie cineva ce trebuie sa mai am cu mine in afara de acte (ma refer la certificate.... medical sau de alta natura, alte acte de aici din MD). Va rog mult cine cunoaste sa-mi spuna si mie... Merci!

Mesaj editat de Maricica - Joi, 18-Apr-2013, 11:58 PM

Roxana20Date: Vineri, 19-Apr-2013, 12:58 PM | Message # 11
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi     
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » Cetatenia si lucru in Europa (Documente necesare pentru angajarea in Europa)
Pagina 1 din 11
Căutare: