Dobandirea cetateniei romane - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:46 PM
Bine ai venit Oaspete |

Dobandirea cetateniei romane - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » Dobandirea cetateniei romane (Nascut in Moscowa, cetatenie Moldoveneasca)
Dobandirea cetateniei romane
nelupin71Date: Luni, 18-Feb-2013, 11:19 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
socrul meu este nascut in Moscowa - federatia Rusa, este cetatean Moldovean, locuieste in Romania de mai bine de 10 ani, are si o afacere aici, are casa proprietate si casatorit, poate dobandi cetatenia? si in ce fel? il incurca cu ceva ca este nascut in Rusia? mentionez ca nu are acre rusesti. Are buletin temporar romanesc si asigurarile platite iar de la serviciul pentru Straini i sa spus ca nu poate dobandi cetatenia romana ptr ca este nascut in Rusia? Ma puteti ajuta cu un sfat?

salutare

Mesaj editat de nelupin71 - Luni, 18-Feb-2013, 11:21 AM

vica2Date: Luni, 18-Feb-2013, 1:58 PM | Message # 2
Major
Reputaţie: 5
nelupin71 nu poate redobindi cetatenie daca nu are bunei nascuti pe teritoriul Moldovei pina in 40,dar daca se afla legal pe teritoriul Romaniei cu carte de rezident de peste 5 ani poate obtine cetatenia romana, cel mai bine merge la sediul ANC si intreaba ce acte trebuie sa pregatesca pentru depunerea dosarului,sau pe www.just .ro poti gasi legea cu privire la obtinerea cet romane.

nelupin71Date: Luni, 18-Feb-2013, 2:42 PM | Message # 3
Începator
multumesc ptr raspuns, nu am inteles ,Bunei, va referiti la bunici sau parinti, deci el e nascut in rusia in anul 1963, mama e moldoveanca iar tata rus, nascuti inainte de 1940, dar el locuieste cu rezidenta de multi ani in RO. Multumesc ptr raspuns smile

salutare

Mesaj editat de nelupin71 - Luni, 18-Feb-2013, 2:44 PM

vica2Date: Luni, 18-Feb-2013, 6:39 PM | Message # 4
Major
nelupin71  bunei sau parinti pina in 40 dar nascuti pe  teritoriul Moldovei,daca spui ca mama e moldoveanca veificati unde e nascuta pe ce teritoriu ,si daca este nascuta pe fostul teritoriu a Romaniei atunci poate pregati dosarul pentru redobindire.E deajuns un urmas sa fie nascut in Romania.

Mesaj editat de vica2 - Luni, 18-Feb-2013, 6:40 PM

CetatenieEUDate: Marţi, 19-Feb-2013, 10:15 AM | Message # 5
Începator
Citat (nelupin71)
socrul meu este nascut in Moscowa - federatia Rusa, este cetatean Moldovean, locuieste in Romania de mai bine de 10 ani, are si o afacere aici, are casa proprietate si casatorit, poate dobandi cetatenia? si in ce fel? il incurca cu ceva ca este nascut in Rusia? mentionez ca nu are acre rusesti. Are buletin temporar romanesc si asigurarile platite iar de la serviciul pentru Straini i sa spus ca nu poate dobandi cetatenia romana ptr ca este nascut in Rusia? Ma puteti ajuta cu un sfat?
Socru nu are dreptul sa redobandeasca cetatenia romana fiindca nu a pierdut-o dar are dreptul sa o obtina conform Art. 8 Legea cetateniei romane, legea nr 21/1991 republicata. Detalii pe:  http://www.cetatenie.eu/index....-42

Mesaj editat de CetatenieEU - Marţi, 19-Feb-2013, 10:20 AM

nelupin71Date: Miercuri, 20-Feb-2013, 10:40 AM | Message # 6
Începator
va multumesc in numele lui pentru ajutor, ne apucam de treaba smile

Adăugat (20-Feb-2013, 11:40 AM)
---------------------------------------------
si as vrea sa mai profit de bunatatea dumneavoastra si va rog sa imi mai raspundeti la o intrebare: momentan e casatorit, are pe rol proces de divort, nu este inca pronuntat, el dobandeste... sa zicem, cetatenie romana ptr ca e casatorit cu o cetateanca romana, dar dupa divort poate sa piarda cetatenia sau ramane valabil ca locuieste mai mult de 5 ani pe teritoriul Romaniei? Va multumesc anticipat

salutare

vica2Date: Miercuri, 20-Feb-2013, 1:47 PM | Message # 7
Major
nelupin71 Din moment ce obtii cetatenie,nu poate nimeni sa ti-o ia,doar daca nu se dezice el singur .

Mesaj editat de vica2 - Miercuri, 20-Feb-2013, 1:48 PM

nelupin71Date: Miercuri, 20-Feb-2013, 2:21 PM | Message # 8
Începator
mare multumire tuturor care ati postat in ajutorul meu smile

salutare

Roxana20Date: Joi, 18-Apr-2013, 9:31 PM | Message # 9
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi       
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

jermaDate: Marţi, 27-Mai-2014, 8:59 AM | Message # 10
Începator
nelupin71 nu poate redobindi cetatenie daca nu are bunei nascuti pe teritoriul Moldovei pina in 40 biggrin

leoniejohanna885Date: Vineri, 30-Mai-2014, 12:15 PM | Message # 11
Începator
If I have a dry skin

Wash your face morning and night with a moisturizer, rinse with a non-alcoholic lotion and apply protective cream hyper day based creaminess, vitamins and fats. You can also put a few drops of essential oils on your face before One Moment Essential Day Cream treatment to boost the moisturizing effect. Never go to bed without being cleansed, and apply a night cream very One Moment Essential Day Cream nourishing. Drink at least 1.5 liters of water per day to compensate for the natural water loss. Our actions today will influence our physical appearance. Taking care of your skin and body is now up to ensure the capital beauty of tomorrow.
http://myskinmds.com/

brandiana396Date: Luni, 02-Iun-2014, 11:43 AM | Message # 12
Începator
It clear liquid so clearly would be one burr believe it date heater on them no product bomb-grade nuclear protein product but I keep your head clear pregame an hour after a whole two weeks liquid her team diet after that to me months mid for 28 and mom week maybe even longer so we've been among prom you should be back to normal not or you can program and make it tonight you do Colon Rejuvenator it you got a bowler another been Hauptmann start when a gas turbine it's good to have the surgery you know I don't know anything about another card ground-up leaving I got the army I don't know anything about the surgery what I do know the here your and that develop 240 ponder plug crown guess about how Bi dwell rating even if you block fifty-pound the whole duration.......
http://colonrejuvenatorfacts.com/

marinelaDate: Luni, 29-Dec-2014, 7:18 PM | Message # 13
Începator
SALUT PENTRU PROBLEME DE CETATENIE ROMANA INCERCATI LA DOCUMENTE.MD , SINT SERIOSI BAIETII SI ISI STIU LUCRUL. DAR INCERCATI SA NIMERITI LA SEFUL LOR , ARE PROGRAMARE DIN TIMP DAR ITI LAMURESTE DE LA CAP LA COADA , SI VA SCOATE IN CAPAT CU TOTUL, PINA OBTII PASAPORTUL.
STR ALEXANDRU HAJDEU 48 TEL 274753 LA CHISINAU

Nigol-NoiDate: Marţi, 30-Dec-2014, 1:19 PM | Message # 14
Lieutenant general
Reputaţie: 45
marinela
Pentru toate o solutie - ce ingeniozitate

ciolimamaDate: Marţi, 30-Dec-2014, 1:58 PM | Message # 15
Colonel
Reputaţie: 21
Nigol-Noi, Probabil ca rau de tot merg treburile la cei de pe strada
Alexandru Hajdeu 48 in timp ce recurg la asa metode de reclama.

Nigol-NoiDate: Marţi, 30-Dec-2014, 3:15 PM | Message # 16
Lieutenant general
ciolimama
biggrin exact

aylinmihDate: Vineri, 27-Mar-2015, 2:26 PM | Message # 17
Începator
BUna! s-a mai schimbat ceva la procesul de obtinere a cetateniei? In cat timp se mai primeste ? Multumesc!

Nigol-NoiDate: Luni, 30-Mar-2015, 8:16 AM | Message # 18
Lieutenant general
aylinmih
Repede tare circa 1an si ceva luni

fuseukrDate: Sâmbată, 25-Iul-2015, 7:31 PM | Message # 19
Lieutenant general
Reputaţie: 6
salutare la totii am o mica intreba care im pote raspune din expirenta ..am trimis srisore la anc .si am primis raspunsul ...Bună ziua,

Urmare a petiţiei adresate Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, vă facem cunoscute următoarele:

Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române, ce formează obiectul dosarului nr. 25466/RD/2015, va fi analizată de către Comisia pentru Cetăţenie în şedinţa din data de 14.09.2015 în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege.

După avizarea de către Comisia pentru Cetăţenie, urmează ca cererea dumneavoastră să fie inclusă pe un Ordin al Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie care vi se va comunica, din oficiu, prin scrisoare recomandată, la adresa de domiciliu/reşedinţă.

În eventualitatea în care vă schimbaţi adresa de domiciliu, vă rugăm să ne informaţi, prin petiţie scrisă, cu privire la noul domiciliu.
Cu stimă,...MA ROG DELA DATA 14/09/2015 CAT MAI ESTE DE ASTEPTAT EXEMPLU dosarul depus la suceava mersi

Mesaj editat de fuseukr - Duminică, 26-Iul-2015, 1:15 PM

Nigol-NoiDate: Marţi, 28-Iul-2015, 8:09 AM | Message # 20
Lieutenant general
fuseukr
MA ROG DELA DATA 14/09/2015 CAT MAI ESTE DE ASTEPTAT EXEMPLU dosarul depus la suceava mersi

Se verifica daca au venit toate informatiile solicitate de la organele competente, daca dosarul este complet, de obicei inca nu au venit si se mai amina cu 1-3 luni si tot asa pina se intrunesc toate conditiile. Trebuie putina rabdare. Succes

fuseukrDate: Marţi, 28-Iul-2015, 6:23 PM | Message # 21
Lieutenant general
Nigol-Noi dor ca nu intaleg Se verifica daca au venit toate informatiile solicitate de la organele competente exemplu ? va multumesc cu repect

Mesaj editat de fuseukr - Marţi, 28-Iul-2015, 6:28 PM

Nigol-NoiDate: Miercuri, 29-Iul-2015, 6:21 AM | Message # 22
Lieutenant general
fuseukr
Au o lista de autoritati de la care solicita informatii despre tine, ca de exemplu serviciul de informatii- este o formalitate in majoritatea cazurilor pentru a se asigura ca nu duci o politica contra statului Roman sau alte chestii urite. In concluzie ca ai fi un bun cetatean.

fuseukrDate: Sâmbată, 01-Aug-2015, 11:30 AM | Message # 23
Lieutenant general
salut Nigol-Noi nu intaleg nimic acum deci am cerut informati depsre dosar am primis raspunsul... 24 iulie , 13:13

Bună ziua,

Urmare a petiţiei adresate Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, vă facem cunoscute următoarele:

Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române, ce formează obiectul dosarului nr. 25466/RD/2015, va fi analizată de către Comisia pentru Cetăţenie în şedinţa din data de 14.09.2015 în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege.

După avizarea de către Comisia pentru Cetăţenie, urmează ca cererea dumneavoastră să fie inclusă pe un Ordin al Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie care vi se va comunica, din oficiu, prin scrisoare recomandată, la adresa de domiciliu/reşedinţă.

În eventualitatea în care vă schimbaţi adresa de domiciliu, vă rugăm să ne informaţi, prin petiţie scrisă, cu privire la noul domiciliu.

Cu stimă,

Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie iar pe 27 iulie miau scirs din nou ......Bună ziua,

Dosarul dvs.nr. 25466/RD/2015 este în curs de soluționare urmând etapele prevăzute prin lege. La finalul procedurii vi se va comunica, prin scrisoare recomandată, numărul de ordin si posibilitatea de a depune jurământul de credință față de România. Prin urmare, veți fi înștiințat la domiciliul menționat la depunerea dosarului. În eventualitatea în care vă schimbați adresa de domiciliu, vă rugăm să ne comunicați în timp util .

Este important să rețineți nr. dvs. de dosar și să-l menționați de fiecare dată când solicitați o informație.

Autoritatea Națională pentru Cetățenie nu demult miau scris on fel ca trebuie sa intre in comise acum altu deci ieu lam scris mult scrisori ? ce pote sa insemne gresal sau de care mail sama tin mersi mult cine ma pote ajuta nu intaleg nimic acum surprised wacko

Mesaj editat de fuseukr - Sâmbată, 01-Aug-2015, 11:33 AM

RubinnaDate: Sâmbată, 01-Aug-2015, 4:48 PM | Message # 24
Începator
alutare!!! daca am inkalkat limita de sedere in spatiul senghen, pot obtine cetatenia romana? wink

fuseukrDate: Luni, 03-Aug-2015, 3:38 PM | Message # 25
Lieutenant general
sigur ca putetii

Mesaj editat de fuseukr - Luni, 03-Aug-2015, 5:24 PM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » Dobandirea cetateniei romane (Nascut in Moscowa, cetatenie Moldoveneasca)
Pagina 1 din 11
Căutare: