Scrisoare de la Ministerul Justitiei - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 29-Noi-2014, 1:53 AM
Bine ai venit Oaspete |

Scrisoare de la Ministerul Justitiei - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 41234»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » Scrisoare de la Ministerul Justitiei
Scrisoare de la Ministerul Justitiei
tolDate: Duminică, 07-Feb-2010, 2:09 PM | Message # 1
Începator
Grupă: Verificat
Reputaţie: 1
Statut: Offline
Rog pe cei ce au primit scrisoare de la Ministerul Justitiei cu aprobarea cererii de redobandire prin Ordinul Ministrului Justitiei, sa descrie in acest topic cand a primit avizul pozitiv si cat a durat de la aviz pozitiv pana la primirea scrisorii cu ordinul.

Multumesc.

adminDate: Duminică, 07-Feb-2010, 2:18 PM | Message # 2
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Dupa cum bine stiti, ordinile ministrului justitiei privind acordarea cetatenei romane nu se mai publica in MO, instiinarea se trimite prin posta.
Mai jos am atasat o astfel de scrisoare. Se pare ca dupa o pauza de aproape 2 luni, cei de la DC s-au apucat iarasi de lucru

OaspeteDate: Duminică, 07-Feb-2010, 5:50 PM | Message # 3
Grupă: Guests

Am depus in septembrie 2009 la cetatanie si nu am nici o informatie ma ajuta cineva cu vr-o adresa unde pot afla la ce stadie se afla hirtiele. Multumesc anticipat pentru sfat

tolDate: Duminică, 07-Feb-2010, 8:36 PM | Message # 4
Începator
Adresa: Str. Petofi Sandor, nr. 47, sector 1, Bucureşti, cod 011405
Telefon pentru informaţii cu caracter general: (037) 204.20.03
Program de lucru cu publicul (doar pentru depunere dosare şi registratură): Miercuri de la 9 la 14.
Program de lucru cu mandatarii: Miercuri de la 14 la 15.
Program de lucru cu avocaţii: Miercuri de la 15 la 16.
Email de contact: cetatenie@just.ro

sergiu2010Date: Duminică, 14-Feb-2010, 8:08 PM | Message # 5
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
salut
ash vrea sa aflu ce trebuie sa scriu in scrisoarea catre ministerul de justitie
un text complet al unei scrisori ar fi foarte multumitor
unde pot sa aflu codul dosarului, daca am depus la chisinau actele pentru redobindirea cetateniei?
posibil prin scrisoare oficiala la email cetatenie@just.ro sa imi trimita codul dosarului meu?
multumesc anticipat

adminDate: Luni, 15-Feb-2010, 11:42 AM | Message # 6
General
sergiu2010, pentru a afla nr dosarului, in scrisoare trebuie sa le comunici toate datele tale, nume, data nasterii, domiciliul, cand si unde ai depus dosarul.....si ii rogi sa iti comunice nr de inregistrare al dosarului
Teoretic se poti primi raspuns prin e-mail, insa sfatul meu e sa incerci ambele variante, si e-mail, si scrisoare. Prin varianta clasica ai mai multe sanse ca o sa primesti raspuns.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

iurriDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 2:32 PM | Message # 7
Începator
Reputaţie: -1
Am primit si eu un raspuns la scrisoarea trimisa in octombrie 2009 referitor la stadiu si nr. dosar,deci numai 4 luni am asteptat raspunsul, si ar trebui sa mai astept vreo 2 luni pentru emiterea ordonantei in vederea depunerii juramantului?

Attachments: 1003457.jpg(117Kb)

tolDate: Sâmbată, 13-Mar-2010, 9:26 PM | Message # 8
Începator
Conform www.just.ro dosarul meu a primit Ordinul nr.644/C/2010-03-02, aviz pozitiv din 2009-10-02, deci exact 5 luni a durat de la aviz pana la ordin.

Ce parere aveti, daca merg in audienta la Bucuresti, DC, s-ar putea sa-mi dea scrisoarea cu ordinul ca sa nu mai astept scrisoarea prin posta o luna sau doua? (am depus cu domiciliul in strainatate)

Constantin13Date: Duminică, 21-Mar-2010, 8:33 PM | Message # 9
Începator
Anatol te rog cand mai intri pe acest topic spune ce numar la dosar ai fost daca nu vrei macar in ce luna a fost depus dosarul pana sa iti dea aviz pozitiv in 2009-10-02.
Eu am un dosar cu nr 3353 din 27-05-2009 si vad ca nimic...

tolDate: Duminică, 21-Mar-2010, 8:58 PM | Message # 10
Începator
Eu am depus dosarul in 2007.

adminDate: Duminică, 21-Mar-2010, 9:06 PM | Message # 11
General
tol, daca mergi in audienta s-ar putea sa iti dea scrisoarea, insa la fel de bine pot sa iti zica sa astepti pana primesti acasa...

ANDICOMDate: Marţi, 27-Apr-2010, 5:55 PM | Message # 12
Lieutenant
Reputaţie: 5
Lume !! a mai primit cineva scrisoare cu ordinul ministrului in ultimele 2 luni ?? ...cum merge procedura?? se misca la cineva ceva??

adminDate: Marţi, 27-Apr-2010, 6:02 PM | Message # 13
General
ANDICOM, se misca, luna asta a mai fost o "tura" cu scrisori.

ANDICOMDate: Marţi, 27-Apr-2010, 6:27 PM | Message # 14
Lieutenant
Admine, cei care au primit luna asta ordinul, in ce luna au depus dosare?

adminDate: Marţi, 27-Apr-2010, 7:16 PM | Message # 15
General
ANDICOM, din cate stiu eu, au depus prin mai-iunie

ANDICOMDate: Miercuri, 28-Apr-2010, 8:25 AM | Message # 16
Lieutenant
e bine atunci !!! ma inarmez cu rabdare... si astept... io am depus dosarul la sf de iunie.

Ludmila16Date: Marţi, 04-Mai-2010, 7:58 AM | Message # 17
Începator
eu am depus dosarul in luna iulie 2009, inseamna ca trebuie sa mai astept? am trimis si scrisori , dar nu am primit nici un raspuns cry

sdasd

ANDICOMDate: Marţi, 04-Mai-2010, 8:38 AM | Message # 18
Lieutenant
Ludmila16, cand ai trimis scrisori? si de care ? mail sau prin posta?

Ludmila16Date: Marţi, 04-Mai-2010, 2:08 PM | Message # 19
Începator
am trimis scrisoare recomandata acum 3 luni in urma prin februarie si saptamânal trimit macar cite un mail....dar nu cred ca voi mai primi raspuns

sdasd

ANDICOMDate: Marţi, 04-Mai-2010, 6:44 PM | Message # 20
Lieutenant
exact asta situatie e si la colegi mei, care au depus dosarele prin octombrie, si au trimis scrisori cu solicitare de informatii prin februiarie, si nici un raspuns pana acum.

AlexisDate: Marţi, 04-Mai-2010, 11:36 PM | Message # 21
Major
Reputaţie: 3
apropo, daca tremitit prin email controlati si mapa spam.
Deseori nimeresc acolo scrisori de la ei

sergiuducaDate: Luni, 10-Mai-2010, 11:35 PM | Message # 22
Începator
Buna ziua. am mai multe intrebari, poate cineva stie sa-mi raspunda.
1. am trimis 4 scrisori pentru aflarea stadiului de lucru a dosarului (recomandate) in adresa Diresctiei Cetatenie- nuci un raspuns? O fi bataie de joc? La mailuri nu raspund la telefon la fel. Atunci de ce le publica, sa nu le publice, sa scrie suntem inaccesibili, nu ne cautati. Stie cineva cum as putea sa aflu stadiul de lucru a dosarului?
2.Sotia mea, care a depus dosarul in urma mea, are invitatie pentru a depune juramantul pe 13 mai 2010. Am aflat abea eri. situatia este de asa natura ca nu poate pleca la Bucuresti pentru depunerea juramantului. Cum se prucedeaza in asa situatii, va mai putea merge alta data, sau pierde aceasta ocazie pentru totdeauna?
Multumesc.

ANDICOMDate: Marţi, 11-Mai-2010, 10:16 AM | Message # 23
Lieutenant
sergiu duca, zii mai detaliat cand ai depus dosarul, unde l ai depus, apoi zi unde si cand l a depus sotia ta...

sergiuducaDate: Marţi, 11-Mai-2010, 10:31 AM | Message # 24
Începator
Dosarele am mers sa le depunem ambii in aceeas zi la Derectia Cetatenie Bucuresti pe 24-06-2009. Atunci dosarul meu a fost acceptat, pe cand dosarul sotiei a fost respins pe motiv ca ar fi fost incomlet. Timp de o saptamana am adaugat la dosar ceea ce nea-u mai cerut si a mers sa-l depuna din nou in 29-06-2009. Astfel s-a primit ca dosarul meu a mers inaintea ei. Mai mult de atat, la sfarsitul lunii septembrie m-am prezentat la Directia Cetatenie sa depun o cerere de urgentare. Cererea mi-a fost respinsa pe motiv ca : Deja dosarul meu primise raspuns favorabil de la comisie si ca ramane sa astept informarea in scris (scrisoare la domiciliu). Tot atunci mi-au spus ca dosarul sotiei asteapta sa intre in comisie pentru 16 octombrie. Adica la momentul cand dosarul meu fusese solutionat in comisie al sotiei nici nu intrase in comisie. Azi ea este invitata sa depuna juramantul, pe cand eu nu am mai primit nicio veste de la Directia cetatenie, necatand la numeroasele scrisori, atat recomandate, cat si pe mail. Daca puteti sa-mi explicati cumva aceasta situatie. Multumesc.

sergiuducaDate: Marţi, 11-Mai-2010, 10:37 AM | Message # 25
Începator
Referitor la faptul neprezentii la depunerea juramantului din cauza unor circumsatande ne prevazute, ce poate urma, cum se procedeaza, exista vre-o solutie. Sau se pierde aceasta ocazie. Cum de facut? Stie cineva care sunt instantile la care trebuie de apelat in asa cazuri? Multumesc

ANDICOMDate: Marţi, 11-Mai-2010, 10:44 AM | Message # 26
Lieutenant
e stranie chestia ca nu au raspuns la 4 scrisori...
Defapt colegii mei sunt in aceiasi situatie, numai ca ei au trimis 2 scrisori. Ei au depus dosare in octombrie 2009.
In privinta juramantului, parerea mea este ca nu e grav daca nu se prezinta la 13 mai, se poate programa la urmatoarea depunere. Intreaba de admin, el e mai informat in privinta asta.

adminDate: Marţi, 11-Mai-2010, 11:14 AM | Message # 27
General
sergiuduca, nu e nimic straniu ca sotia ta a luat cetatenie inaintea ta, la ei nu exista o ordine cum ar fi normal, pur si simplu ea a fost mai norocoasa si a fost inclusa intr-un ordin, tu inca nu....asta e ceva normal pt ei, o sa apari, am inteles ca ati depus cu domiciliul in Ro, urmareste listele pentru juramant, si o sa te regasesti, poate chiar in urmatoarea. Cat despre scrisori, inainte raspundeau, acum probabil sunt bombardati cu zeci de scrisori zilnic, si nu fac fata fizic.
Apropo, ai verificat listele precedente?
Juramantul - sotia ta tre sa mearga la DC si sa faca o cerere sa o reprogrameze pt juramant, si nu va fi nici o probl.

sergiuducaDate: Marţi, 11-Mai-2010, 11:46 AM | Message # 28
Începator
Va multumesc. Am verificat toate listele din 2010, nu sunt nicaieri. In 2009, verifivam toate numerele de monitor oficil. Numai stiu daca la sf. 2009, cand sa intrerupt publicarea in Monit. Oficial a listelor au mai fost depuneri de juramant? adica intre octombrie 2009 si ianuarie 2010 au mai fost puplicate Tabele cu Liste pentru depunerea juramantului?
Sotia nu poate merge la DC fiindca nu suntem acum in Romania (suntem in Bruxel). Sunam zilnic si scrim mailuri la DC pentru a ni se da vre-o informatie in privinta acestei probleme. Nici un raspuns. Ne-am gandat poate este posibil sa depuna juramantul aici la ambas. Romaniei in Belgia. Ei ne-au raspuns ca nu stiu, nu s-au ciocnit niciodata cu asa situatie. Nu au putut sa ne raspunda nici la intrebarea , care este instanta la care ar trebui sa ne adresam pentru a rezolva problema. Poate ca ar fi bine sa mearga maine (miercuri) la DC o persoana imputernicita din partea sotie sa depuna cererea de amanare a depunerii juramantului, dar trebuie sa-i facem o declaratie, s-o trimitem in original si nu reusim pina maine. (joi deja este 13). As incerca sa trimitem pe FAX la DC, dar nu stiu nr. de fax.

adminDate: Marţi, 11-Mai-2010, 12:04 PM | Message # 29
General
sergiuduca, se poate depune juramantul si la Bruxell, doar ca aveti nevoie de aprobarea ministrului justitiei, faceti o cerere si o triteti pe mailul Min. Just. adresa o gasiti pe www.just.ro . Daca va aproba, mergeti cu mailul primit la ambasada la Bruxell si ei sunt obligati sa va primeasca sa depuneti juramantul acolo. mai multe detalii despre juramant in strainatate aici: http://vreau-cetatenie.eu/forum/23-53-1

sergiuducaDate: Marţi, 11-Mai-2010, 12:32 PM | Message # 30
Începator
ADMIN Multumesc, vom merge la ambasada. Poate stii si cat poate timp poate dura semnarea unei astfel de cereri la Min. Justitiei?

adminDate: Marţi, 11-Mai-2010, 12:41 PM | Message # 31
General
sergiuduca, cam o luna din cate stiu eu

EdelveDate: Marţi, 11-Mai-2010, 10:55 PM | Message # 32
Începator
Bine v-am gasit!

Foarte sper sa pot gasi careva indrumari aici in tot amalgamul acesta cu cetatenia.

1. Unde pot gasi listele anterioare (publicate on-line) a celor care au fost invitati sa depuna juramint? (deci ma refer la listele din 2009 incoace)?

2. Unde pot gasi un model de scrisoare/petitie pentru a o adresa Min. Justitiei Ro. in scopul aflarii situatiei dosarului meu sau a altor membri de familie?

3. Exista vre-o alta instiintare pe care o face Min. Justitiei pentru cei care au fost avizati pozitiv, in afara de calea "clasica" - posta? In localitatea mea - Durlesti - posta lucreaza f. prost, scrisorile nu ajung la destinatie, vorbesc f. serios.(scrisorile ajung la vecini, etc.) Ma intreb daca am primit vre-o scrisoare, dar ea nu a ajuns la mine...

4. Am depus dosarul in iunie 2009, in Chisinau. (Cererea initiala o depusesem in noiembrie 2004). Pina in ziua de azi, evident, nu am aflat nimic. Ar fi timpul sa primesc deja vre-o instiintare?

Va multumesc mult, pentru orice ajutor si sfat.
Cu mult respect,
Anna

Mesaj editat de Edelve - Marţi, 11-Mai-2010, 10:57 PM

EdelveDate: Marţi, 11-Mai-2010, 11:02 PM | Message # 33
Începator
iurri,
Iurie, as putea sa te intreb, cind ai de pus dosarul, de facto?

adminDate: Miercuri, 12-Mai-2010, 1:19 PM | Message # 34
General
1. http://www.just.ro/Section....lt.aspx

2."Subsemnatul, data nasterii, dosar nr, rog sa-mi comunicati stadiul de solutionare al dosarului meu..."

3.Nu exista alta metoda de instiintare.

4. Avand in vedere ca ai depus in Ch, eu zic ca e prea devreme sa astepti scrisoare.

ANDICOMDate: Joi, 13-Mai-2010, 2:07 PM | Message # 35
Lieutenant
Sa trec si in tema asta "istoria" mea vizavi de redobandirea cetateniei romane pu statistica:

1. Depus dosar la Buc. 24.06.2009
2. Am scris scris. solicit info 25.11.2009
3. Am primit raspuns la 15.01.2010 ca am luat avizul pozitiv la 16.11.2009
4. Am trimis memoriu de urgentare la 10.02.2010
5. Am primit scrisoare acasa in MD la 11.05.2010 cu ordinul nr.6/P din 25.03.2010
6. Treb sa depun juramantul la 31.05.2010

Attachments: 7523340.jpg(98Kb)

Mesaj editat de ANDICOM - Vineri, 14-Mai-2010, 9:22 AM

EdelveDate: Joi, 13-Mai-2010, 4:00 PM | Message # 36
Începator
Multumesc mult

EdelveDate: Joi, 13-Mai-2010, 4:07 PM | Message # 37
Începator
si inca o mica intrebare:

Daca inca nu am primit nici o instiintare pentru a depune juramint,
pot trimite un "memoriu de urgentare"? Dat fiind faptul ca raspunsul lor la o scrisoare privind starea dosarului poate dura citeva luni, as putea trece direct la subiectul "urgentare" si as putea economisi timp, sau gresesc?

P.S. care este formula de inceput in intocmirea scrisorii de urgentare? (cum ar fi...o mostra de scrisoare)

grand merci...

AlexeiDate: Joi, 13-Mai-2010, 6:13 PM | Message # 38
Major general
Grupă: Moderator
Reputaţie: 9
ANDICOM, Felicitari,te poti considera printre norocosi.

EdelveDate: Joi, 13-Mai-2010, 6:59 PM | Message # 39
Începator
Deci model de cerere de urgentare am gasit, si il puteti vedea mai jos atasat.

Acum imi ramine doar sa clarific: pot trimite scrisoare de urgentare, fara ca sa trimit in prealabil scrisoare de "in ce stare e dosarul"?

a mai facut cineva asa maneuvre?

Attachments: cerere-urgentar.doc(34Kb)

ANDICOMDate: Vineri, 14-Mai-2010, 9:06 AM | Message # 40
Lieutenant
Alexei, nustiu daca ma numar printre norocosi, pentru ca stiu unii care au depus dosarul in august 2009 si juramantul l-au depus deja in februarie ! iaka acestia sunt norocosi !
Oricum iti multumesc ! si multumesc mult autoritatilor romane pentru ca intradevar se misca treaba !

MaruseaDate: Vineri, 14-Mai-2010, 12:59 PM | Message # 41
Începator
Cine stie la ora actuala pe ce luna si numar se prelucreaza dosarele? aproximativ, anul 2009 august, septembrie?...

Marusea

adminDate: Vineri, 14-Mai-2010, 3:28 PM | Message # 42
General
Edelve, desigur ca poti

EdelveDate: Vineri, 14-Mai-2010, 6:03 PM | Message # 43
Începator
Admin, merci.

Marusea, raspuns la intrebarea ta gasesti tot pe pagina acestui forum. Citeste printre primele mesaje.

Mesaj editat de Edelve - Vineri, 14-Mai-2010, 6:15 PM

daniDate: Marţi, 13-Iul-2010, 3:46 PM | Message # 44
Începator
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati. Am primit scrisoare de la Ministerul Justitiei din Romania. In care se indica ca cererea mea de redobindire a fost acceptata shi in decurs de 3 luni de la data primirii trebuie sa ma prezint la reprezentantii diplomatici din tara in care domiciliez (Chisinau.
Ash dori sa aflu, in cazul in care ma prezint la reprezentantul diplomatic (in cazul dat Consulatul Romaniei la Chisinau) am nevoie sa prezint careva documente, copii notificate la notar?

Va multsumesc anticipat!

Mesaj editat de dani - Marţi, 13-Iul-2010, 3:48 PM

liudikaDate: Joi, 22-Iul-2010, 8:39 PM | Message # 45
Începator
tol,
Am primit scrosoarea pe 14.07.10. Ordinul ministerului din 07.04.2010.

LG

Gregory0405Date: Vineri, 23-Iul-2010, 10:10 AM | Message # 46
Major general
Reputaţie: 22
dani, Te rog mult, da mai multe detalii unde si cand ai depus dosarul.

In ce priveste ce trebuie sa ai in momentul programarii pentru depunerea juramantului, ar fi bine sa vezi in topicul cuvenit, sau sa citesti mai cu atentie forumul. Dar ca sa iti fac viata un pic mai usoara vezi lista de mai jos care este oficiala si am primit-o de la consulatul Romaniei la Chisinau:

La prezentare trebuie să aveţi asupra dvs. următoarele documente:
- înştiinţării cu privire la acordarea cetăţeniei române sau numărul ordinului (NU AVIZUL POZITIV).
- buletin de identitate (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
- certificat de naştere (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
- certificat de căsătorie, dacă există (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
- 2 fotografii identice, de dată recentă, format 3,5 x 4,5 (cm);

Bafta!

botnaras21Date: Duminică, 03-Oct-2010, 9:12 AM | Message # 47
Începator
Spuneti va rog cine stie cit timp dureaza pina vine scrisoarea acasa, dupa ce este ordinul ministrului?
Multumesc

balaurashDate: Luni, 04-Oct-2010, 9:03 AM | Message # 48
Lieutenant
eu am primit scrisoarea acasa dupa 3 luni jum, ordinul a fost emis la 1 iunie 2010, iar scrisoarea semnata la 6 septembrie, dar acasa a ajuns la 25 septembrie.

stef

saraDate: Luni, 04-Oct-2010, 9:23 AM | Message # 49
Începator
Salut la toti!!! Spuneti-mi va rog, care este adresa corecta la care pot trimite o scrisoare ca sa aflu soarta dosarului meu, fiindca pe forum am gasit o dresa, iar pe sait/ul MJ Romaniei o alta adresa.

Adaugat (04-Oct-2010, 10:23 Am)
---------------------------------------------
admin, Salut la toti!!! Spuneti-mi va rog, care este adresa corecta la care pot trimite o scrisoare ca sa aflu soarta dosarului meu, fiindca pe forum am gasit o dresa, iar pe sait/ul MJ Romaniei o alta adresa.

sara

tolea27Date: Luni, 04-Oct-2010, 10:21 AM | Message # 50
Lieutenant colonel
Reputaţie: 10
balauras, dar cind ai depus dosarul si unde???

lucica

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » Scrisoare de la Ministerul Justitiei
Pagina 1 din 41234»
Căutare: