procedura transcrierii actelor - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:42 PM
Bine ai venit Oaspete |

procedura transcrierii actelor - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » procedura transcrierii actelor (costul, durata si aspectele specifice a transcrierii actelor)
procedura transcrierii actelor
ClovisDate: Luni, 09-Dec-2013, 7:54 PM | Message # 1
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 4
Statut: Offline
\\\puteți depune actele în orice oraș din România care este centru de județ, dacă ți depus jurământul de credinţă la una din misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României acreditate în străinătate, indiferent unde ai depus actele pentru redobândirea cetățeniei române\\\

1)   deci, daca am depus dosarul la Chisinau si tot la Chisinau voi depune juramantul, pot sa plec la Iasi sa-mi transcriu actele?

2)   din cate am inteles, la Iasi Taxă procesare dosar de 11 lei si Taxă Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor de 30 lei.
Iar transcrierea la consulat costa 110 € pentru cazul în care documentele se depun în termen de 6 luni de la redobândirea cetăţeniei române si dureaza doar 48 de ore de la depunerea documentelor?

Adăugat (09-Dec-2013, 7:54 PM)
---------------------------------------------
in cazul in care a obtinut cetatenia si sotia mea, certificatul de casatorie urmeaza sa-l transcrie fiecare dintre noi separat? sau  se transcrie o singura data pentru amandoi?

Nigol-NoiDate: Marţi, 10-Dec-2013, 8:14 AM | Message # 2
Lieutenant general
Reputaţie: 45
Clovis
 deci, daca am depus dosarul la Chisinau si tot la Chisinau voi depune juramantul, pot sa plec la Iasi sa-mi transcriu actele? 
Poti
cetăţeniei române si dureaza doar 48 de ore de la depunerea documentelor?
cam asa daca n-au blocat eliberarea certificatelor de nastere

urmeaza sa-l transcrie fiecare dintre noi separat? sau  se transcrie o singura data pentru amandoi?
odata pentru ambii

ClovisDate: Duminică, 22-Dec-2013, 3:01 PM | Message # 3
Lieutenant
Reputaţie: 4
Citat Nigol-Noi ()
daca n-au blocat eliberarea certificatelor de nastere
dar mai amanuntit despre blocare? cine ar fi blocat? pe cat timp? din ce motive?

Adăugat (10-Dec-2013, 7:56 PM)
la Consulatul de la Chisinau este la fel cu programare? cat de mare e randul acolo, nu se stie ?

Adăugat (22-Dec-2013, 3:01 PM)
Transcrierea CN si CC presupune ca in final mi se elibereaza CN si CC romanesti de rand cu cele moldovenesti? sau doar introduc datele mele in registrele romanest si atata, fara eliberarea actelor de stare civila romanesti?

Mesaj editat de Clovis - Duminică, 22-Dec-2013, 3:02 PM

Nigol-NoiDate: Luni, 23-Dec-2013, 7:58 AM | Message # 4
Lieutenant general
Clovis
Citat Nigol-Noi ()daca n-au blocat eliberarea certificatelor de nasteredar mai amanuntit despre blocare? cine ar fi blocat? pe cat timp? din ce motive? 
Odata oprise eliberarea certificatelor pe motiv ca nu erau blancuri sau nu reuseau in 24 de ore sau pe aici pe undeva

Transcrierea CN si CC presupune ca in final mi se elibereaza CN si CC romanesti de rand cu cele moldovenesti? sau doar introduc datele mele in registrele romanest si atata, fara eliberarea actelor de stare civila romanesti?

raspunsul chiar la tine in cuvinte-presupune ca in final mi se elibereaza CN si CC romanesti de rand cu cele moldovenesti

ChristianDate: Vineri, 03-Oct-2014, 1:48 PM | Message # 5
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Bună Ziua tuturor , am și eu o întrebare . Am obținut după un timp îndelungat de așteptare Certificatul de Cetățenie Română la Consulatul General al României la Bălți ,acum aștept să apuc următoarea etapă certificatul de naștere și ulterior pașaportul .Doar că certificatul de naștere și pașaportul vreau sa le perfectez în Ro. pentru că sunt student în Tirgu Mureș . Așa o întrebare pentru cei care au mai facut certificatul de naștere și pașaportul in Ro , care sunt pașii , ce acte sunt necesare , cît timp durează pînă primesc certificatul de naștere și pașaportul , cît costă plăcerea de a te simți European ? Vă mulțumesc !

Nigol-NoiDate: Vineri, 10-Oct-2014, 9:14 AM | Message # 6
Lieutenant general
Cetăţenii români din Moldova au fost scutiţi de plata unor taxe consularehttp://www.publika.md/cetatenii-romani-din-moldova-au-fost-scutiti-de-plata-unor-taxe-consulare_2115641.html

nataliatDate: Sâmbată, 25-Oct-2014, 9:39 AM | Message # 7
Începator
buna, am obtinut certificatul de cetatean roman si as vrea sa depun personal la bucuresti, care ar fi procedura. vreau sa mentionez ca pe site nu ma pot programa, e posibil prin mandatar care are cetatenie romana sa o faca personal, sau pt toti e nevoie de programare nline

ciolimamaDate: Sâmbată, 25-Oct-2014, 5:18 PM | Message # 8
Colonel
Reputaţie: 21
nataliat, E posibil prin mandatar.

minodoraDate: Miercuri, 29-Oct-2014, 12:49 PM | Message # 9
Începator
buna ziua, sunt divortata si am 2 copii trebue declaratie de la fostul sot ca sa depun si actele copiilor in dosaru meu? si poate sa faca el aceasta declaratie la notar fara prezenta mea? mersi mult.

VarukaDate: Joi, 06-Noi-2014, 11:14 AM | Message # 10
Începator
Salut la toti!Am si eu o intrebare.Fratele meu a obtinut certificatul de cetatean roman. Trebuie sa transcrie certificatele de nastere a lui si fiicei lui (virsta 15 ani), certificatul de casatorie ( nu sunt sigura daca trebuie, caco sotia a decedat. Cineva stie?. Toate actele lui sunt in l.rusa deoarece este nascut in Ukraina si mai este si cetatean rus. Imi poate skrie cineva lista actelor ce trebuie sa le prezinte pentru a obtine aceste acte?

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » procedura transcrierii actelor (costul, durata si aspectele specifice a transcrierii actelor)
Pagina 1 din 11
Căutare: