Miercuri, 22-Noi-2017, 6:17 AM
Bine ai venit Oaspete |

numär de ordine - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 3123»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » numär de ordine
numär de ordine
slavik2603Date: Vineri, 16-Apr-2010, 6:31 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 1
Statut: Offline
stimate admin!!!astäzi ma imformat advokatu cä am dobindit cetätenia prin ordinul numärul 888 din data 2010,si cä pot sä mä duc la ambasadä si sä mä programez pentru jurämint,dar nam primit nici o informare,nici o scrisoare acasä de la MJro.sä mä duc la ambasadä si sä le zic numärul de ordine, nici nustiu a sä mä primeascä ei färä scrisoare de la MJro

coroi

adminDate: Vineri, 16-Apr-2010, 6:32 PM | Message # 2
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
slavik2603, fara ordinul Min. Just. nu o sa te poti programa la juramant

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

slavik2603Date: Vineri, 16-Apr-2010, 7:02 PM | Message # 3
Începator
dar mi-a zis avocatu numärul ordinului Min. Just.

coroi

slavik2603Date: Vineri, 16-Apr-2010, 7:43 PM | Message # 4
Începator
domnul admin cum am inteles färä scrisaorea de la MJro nam nici un sans kiar dacä stiu numärul ordinului Min. Just.

coroi

cipdeilDate: Vineri, 16-Apr-2010, 8:16 PM | Message # 5
Lieutenant colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 17
slavik2603
Avocatul tau pentru serviciile care le ofera cred ca stie mai bine care e situatia in cazul dat,...daca ai posibilitatea sa il intrebi cum de procedat mai departe, ar fi bine sa ne comunici si noua ce si cum sa rezolvat situatia data.
Bafta!!!

adminDate: Vineri, 16-Apr-2010, 8:38 PM | Message # 6
General
slavik2603, asa e, fara ordinul min just nicicum, insa, cum a zis si cipdeil, mai bine dute si intreaba....

slavik2603Date: Vineri, 16-Apr-2010, 9:34 PM | Message # 7
Începator
avocatul mia zis sä mä duc la ambasadä si sä mä programez pentru jurämint cu numärul ordinului Min. Just care mi la dat el,eu iam spus cä nam primit nici o scrisoare de la MJro,el mia spus cä poate voi primi scrisoarea dar poate si nu. astäzi e vineri si nam putut sä fac legäturä cu ambasada.ro dar luni voi incerca sä fac legäturä si vä scriu atunci dacä se poate programa färä scrisoare de la MJ.ro dar numai cu numärul ordinului Min. Just. care mi la dat

coroi

troskposkDate: Duminică, 18-Apr-2010, 0:30 AM | Message # 8
Sergent
Reputaţie: 2
slavik2603, Se poate de programat si fara scrisoare. Numai cu Nr ordinului. Pregateste-ti actele necesare, le spui Nr ordinului din data cutare Nume Prenume si te programeaza. Nu esti tu Primul care face asa. SUCCES si FELICITARI.

slavik2603Date: Luni, 19-Apr-2010, 10:39 AM | Message # 9
Începator
norok!! Se poate de programat pentru jurämint si fara scrisoare de la mj.ro,numai cä numärul ordinului Min. Just si data cutare trebuie de stiut, asa ma imformat la ambasada.ro

coroi

slavik2603Date: Luni, 19-Apr-2010, 10:52 AM | Message # 10
Începator
domnul admin puteti sämi spuneti ce acte imi trebuesc ca sä primeascä cetätenia romänä impreunä cu mine si copii mei,pentru cä acei de la absada mi-a spus cä este destul numai certeficatele de nastere si cäsätorie legalizate,dar eu am auzit cä mai trebuie si declaratie de la sotie cä ia nu este impotrivä ca copii sä primeascä cetätenie rominä

coroi

ANDICOMDate: Marţi, 20-Apr-2010, 9:02 AM | Message # 11
Lieutenant
Reputaţie: 5
slavik2603, pai declaratia asta trebuia sa o depui cu dosarul, sau atunci nu aveai copii ?

adminDate: Marţi, 20-Apr-2010, 9:16 AM | Message # 12
General
slavik2603, trebuie si declaraia neaparat

slavik2603Date: Marţi, 20-Apr-2010, 4:17 PM | Message # 13
Începator
cind am depus dosarul nu eram cäsätorit,dar amu am 2 copii si as vrea ca si kopii sä primeascä cetätenia impreunä cu mine,cä säptämina viitoare vreu sä mä programez pentru jurämint,dar am auzit cä trebuie o declaratie de la sotie cä ia este de acord ca copii sä primeascä cetätenie rominä.dar la ambasada.ro mi-a zis cä de la inceput trebuie sä dau jurämintul si dupa asta,dacä ei mar aproba sä fac cetätenie si copiilor

coroi

ANDICOMDate: Marţi, 20-Apr-2010, 5:48 PM | Message # 14
Lieutenant
Reputaţie: 5
slavik2603, atunci fa cum a zis adminul

Gregory0405Date: Miercuri, 21-Apr-2010, 5:31 PM | Message # 15
Major general
Reputaţie: 22
slavik2603, De declaratie ai nevoie cand depui actele pentru transcriere, nu acum.
Eu tot am facut o fetita si m-am si casatorit in timp ce dosarul era precautat la bucuresti, si cand am depus juramantul a fost fara acordul sotiei, da iaca pentru ca sa ii pot transcrie actul de nastere, a trebuit sa-mi faca sotia o declaratie precum ca nu are nimic impotriva ca copiluil nostru sa aiba cetatenie romana. Cu alte cuvinte, mergi la un notar si ii zici acest lucru si iti face aceasta declaratie. Apoi cu aceasta si cu un sir de acte suplimentare depui actele pentru transcriere la noi la consulat in 48 de ore dar scump si fara CNP sau in bucuresti timp de 3 luni si ceva, dar de doua ori mai ieftin ca la chisinau si cu CNP. Decizi tu. Asa ca mergi si depune juramantul fara griji si doar mai apoi cand decizi sa transcrii actele iti faci si declaratie de la sotie.

slavik2603Date: Miercuri, 21-Apr-2010, 5:50 PM | Message # 16
Începator
dar unde e mai bine sä transcrii actele,si cum mai repede sä primesti pasaportul?

coroi

Gregory0405Date: Miercuri, 21-Apr-2010, 6:05 PM | Message # 17
Major general
slavik2603, actele se transcriu in 48 de ore la Chisinau. Adeverinta de nastere se transcrie contra unei sume de 60 EURo si cea de casatorie contra unei sume de 90 EURO, sau invers, acum nu imi mai amintesc. Dupa ce aia ceste acte la mana, esti liber sa depui actele pentru perfectarea pasaportului fie unul provizoriu care se face intr-o perioada destul de scurta (nu iti pot zice in cat timp ca s anu te mint) sau din ala biometric care se perfecteaza intr-un timp mai indelungat dar acesta este bun 5 ani. Deci merita sa faci pasaport biometric pentru ca se face mai rad, adica odata in 5 ani, pentru ca e un pic mai scump dar cand stai sa socoti, pasaportul temporar pe un an de zile iti va iesi cu mult mai scump decat cel biometric. Unica problema e ca acel biometric se face in 3 luni, adica intr-un rastimp mai lung.

slavik2603Date: Miercuri, 21-Apr-2010, 6:27 PM | Message # 18
Începator
Gregory0405[color=gray]pasaport biometric se face in 3 luni la chisinäu si färä CNP? sau neaparat imi trebuie CNP

coroi

slavik2603Date: Miercuri, 21-Apr-2010, 7:03 PM | Message # 19
Începator
de la jurämint si pina la pasaport 3-4 luni da este putin de timp,dar ce a sä fie mai departe,dacä transcrierea certifecatelor se fäcea anul trecut 1-2 luni,anu acesta 3-4 dar anul viitor cit a sä dureze, nici nu vreau sä stiu.caroce biurocratie

coroi

adminDate: Miercuri, 21-Apr-2010, 7:38 PM | Message # 20
General
discutiile despre transcrierea acteleor si obtinerea pasaportului va rog sa le purtati in topicurile special create pt aceste probleme

lenkaDate: Luni, 26-Apr-2010, 9:27 PM | Message # 21
Începator
Reputaţie: 0
Salut!sunt noua aice!am depus dosarul in iulie 2009 pe baza permisului de seder si de atunci nici o veste!!!!vreau si eu sa stiu de la slavik2603 nr mob de la avocatul cel reprezinta,daca e posibil!!!!sunt disperata si nu stiu cind o sa primesc!!!!

Elena

armanygirlDate: Joi, 29-Apr-2010, 3:23 PM | Message # 22
Începator
o intrebare, nr dosarului coincide cu numarul care iti apare pe invitatie?

adminDate: Joi, 29-Apr-2010, 3:47 PM | Message # 23
General
armanygirl, pe care invitatie?

armanygirlDate: Joi, 29-Apr-2010, 6:10 PM | Message # 24
Începator
acea invitatie pt depunerea actelor pt redobandirea cetateniei. e undeva in colt un numar de dosar.. coincide cu nr dosarului in curs? sau doar nr de ordin a persoanei invitate

Gregory0405Date: Joi, 29-Apr-2010, 6:23 PM | Message # 25
Major general
armanygirl, din cate cunosc eu nu e tocmai asa. Numarul dosarului se acorda la momentul depunerii acestuia. Dar ar mai fi ceva. Sa verifici bine numarul de dosar si cu cel ce va aparea pe site la ministerul justitiei in RO ca la cate dosare au ei acum sa nu difere, desi e doar o presupunere. In ce priveste numarul de pe scrisoare e doar un numar de ordine. Cel putin asa imi pare logic wink nu poti da numar la dosar pana nu ai dosarul

armanygirlDate: Joi, 29-Apr-2010, 6:28 PM | Message # 26
Începator
eu am aproape un an de cand am depus actele. si tocmai de asta am intrebat despre acel nr.

armanygirlDate: Joi, 29-Apr-2010, 6:31 PM | Message # 27
Începator
vroiam sa merg pt urgentarea cetateniei, si din cate am vazut in acel memoriu treb sa mentionezi nr dosarului, dar am inteles ca se poate rezolva si fara numarul dosarului, decat cu datele personale complete

IgorashDate: Joi, 29-Apr-2010, 6:32 PM | Message # 28
Colonel
Reputaţie: 18
Gregory0405, dă-mi te rog concret link-ul unde trebuie să apară şi nr. meu al dosarului, eu nu găsesc pe site nimic de genu..

Depunerea dosarului: 07.04.2010
Starea: Paşaportul biometric obţinut pe 30 mai 2011 Iaşi.
Mulţumesc celor care m-au ajutat!

Gregory0405Date: Joi, 29-Apr-2010, 7:48 PM | Message # 29
Major general
Igorash, http://www.just.ro/MeniuSt....lt.aspx

Aici poti gasi o lista, dar e din 2009, cele mai vechi nu mai sunt, cel putin deja nici eu nu pot da de ele... Dar daca le gasesc eventual, te anunt.

IgorashDate: Joi, 29-Apr-2010, 8:14 PM | Message # 30
Colonel
Reputaţie: 18
Gregory0405, mulţumesc!

Depunerea dosarului: 07.04.2010
Starea: Paşaportul biometric obţinut pe 30 mai 2011 Iaşi.
Mulţumesc celor care m-au ajutat!

Gregory0405Date: Vineri, 30-Apr-2010, 7:54 PM | Message # 31
Major general
Igorash, Multumeste-i adminului ca el m-a ajutat sa dau de aceste liste. Daca evemtual gasesc ceva mai bun, iti trimit.

iurieDate: Sâmbată, 01-Mai-2010, 2:33 PM | Message # 32
Începator
salut Gregory0405 asi vrea sa te intreb poate esti la curent, Se poate de programat si fara scrisoare. Numai cu Nr ordinului pentru a depune juramintu. La Chisinau la ambasada caci am citit pe forum si baetii sciu ca se poate chiar daca nu tia venit scrisoaria important sa stii Nr ordinului.MULTUMESC

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Mesaj editat de iurie - Sâmbată, 01-Mai-2010, 2:38 PM

Gregory0405Date: Duminică, 02-Mai-2010, 11:11 AM | Message # 33
Major general
iurie, Nu vreau sa te mint, si sa zic ca se poate. Mai bine zis nu sunt la curent. Teoretic de ce nu, ca doar undeva totusi se publica acest ordin. Eu nu am facut asa ceva si nu stiu personal pe nimeni care s-ar fi programat fara ordinul la mana. Dar poate e posibil.

adminDate: Duminică, 02-Mai-2010, 1:12 PM | Message # 34
General
iurie, se poate, numarul ordinului e suficient pt a te programa la juramant.

iurieDate: Duminică, 02-Mai-2010, 5:27 PM | Message # 35
Începator
multumesc admin ...............stii pe cineva cre sa programat?

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

LilluDate: Luni, 28-Iun-2010, 1:49 PM | Message # 36
Începator
Am fost la ambasada pe 25 iunie 2010. Nu mai programează fără scrisoarea MJ, chiar de ştii nr. şi data ordinului. suspect

Gregory0405Date: Luni, 28-Iun-2010, 6:41 PM | Message # 37
Major general
Lillu, Nu e suficient sa stii numarul la dosar. Nici chiar cand era publicat in Monitor nu era suficient sa stii numarul la ordin. Cand era cu monitorul, trebuia sa ai o copie de la monitor... de unde sa il iai??? Naiba sa ii shtie. Acum e mai simplu, intri pe site la ministerul justitiei al ROmaniei si scoti o foaie la imprimanta cu ordinul si cu antetul de pe site si inainte. Asa sunt sigur ca nu te vor refuza. wink Cel putin merita sa incerci wink

Mai mult decat atit, poti mereu invoca un motiv gen, nu e in ordine cutia postala, a fost sparta ladita postala, etc, wink

Sau daca e scrisoare recomandata nu poti fi mereu acasa etc...

Mesaj editat de Gregory0405 - Luni, 28-Iun-2010, 6:46 PM

LilluDate: Marţi, 29-Iun-2010, 8:33 AM | Message # 38
Începator
Gregory0405, ai putea să-mi spui cum să găsesc ordinul acesta pe site-ul MJ. Am încercat de cîteva ori prin "căutare" şi nu mi-a dat nimica. Poate există vreo rubrică în care se publică toate ordinele ale MJ.

Gregory0405Date: Marţi, 29-Iun-2010, 8:48 AM | Message # 39
Major general
Lillu,
http://www.just.ro/MeniuSt....lt.aspx

Aici gasesti listele complete. Faci click pe petitionar cum am aratat in imaginea atasata si vor aparea toti in ordine alfabetica si aici deja cauti.

Sper sa ai norok wink

Bafta!

Attachments: 8702605.jpg(283Kb)

LilluDate: Marţi, 29-Iun-2010, 9:32 AM | Message # 40
Începator
Gregory0405, mersi mult pentru răspuns prompt biggrin

Gregory0405Date: Marţi, 29-Iun-2010, 11:12 AM | Message # 41
Major general
Lillu, Cu placere. Sa ne anunti cand devii cetatean roman cu acte in regula wink

LilluDate: Marţi, 29-Iun-2010, 12:05 PM | Message # 42
Începator
Gregory0405, cu cea mai mare plăcere. biggrin

Apropo am verificat listele afisate pe site-ul MJ.... Din păcate nu mi-am găsit numele acolo, dar am sesizat o chestie ...acolo sunt afişate numai dosarele depuse din 2006 încoace şi ultimul ordin afişat e cu nr. 19 din mai 2010. Al meu e depus încă în 2003, iar nr. ordinului e 30.
Aşa că unica ieşire pe care o văd e să asaltez consulatul... barbarian

P.S.: Oare cît de repede ajunge la consulatul din chişinău informaţia după aprobarea ordinului?

Gregory0405Date: Marţi, 29-Iun-2010, 12:17 PM | Message # 43
Major general
Lillu, Stai asa. In acest caz ia si ridica monitoarele oficiale din anii respectivi. In acest sins pot sa ma uit la mine daca este asa ceva. Dar am nevoie de numele tau si de pernume.

Ceva nu imi este tocmai clar in ceea ce zici. Ai depus doasarul si ai primit ordinul??? Asta cam cum vine? Daca ai primit ordinul ma intreb de ce nu ai depus juramantul??? Ia sa si tu mai multe detalii. Ca ma tem ca la tine e altceva la mijlok.

Daca e intr-adevar asa cum zici tu, si daca ai deja ordin atunci imi e interesant cand ai primit ordinul? Daca inca nu au trecut 3 luni, tre sa te mishti rapid si sa mergi sa depui juramantul, daca au trecut deja... dar nu vreau sa te sperii, vezi si tu, invetezi o minciunica, important e sa crezi in ea tu mai intii de toate, ca ei te-or crede smile

Bafta si mult norocel! si rabdareeeeeee!!!!! smile

Mesaj editat de Gregory0405 - Marţi, 29-Iun-2010, 12:30 PM

LilluDate: Marţi, 29-Iun-2010, 12:52 PM | Message # 44
Începator
Gregory0405, mersi pentru interesul afisat biggrin
Povestea mea cu cetăţenia română se trage încă din anul 2003. Îţi scriu pe etape:
1- octombrie 2003 am depus dosarul la sediul Secţiei pentru probleme cu cetăţenii din Bucureşti (sau cum o fi denumirea acestui departament pe atunci că nu mai minte);
2- noiembrie 2004 am apărut în Monitorul Oficial p.III;
după aceea a urmat o mare pauză...
Anul trecut, adică 2009, în iunie am angajat un avocat care i-a dat în judecată pentru faptul că nu am primit timp de 5 ani de la dînşii nici un răspuns, negativ sau pozitiv.
3- martie 2010, avocatul m-a informat că am aviz pozitiv la dosar.
4- iunie 2010, avocatul m-a sunat şi mi-a spus că am fost inclusă în Ordinul nr. 30/P din 01-06-2010. Dar să nu aştept scrisoarea că s-ar putea să vină ori tîrziu ori deloc.
5- 25 iunie 2010 cu toate actele legalizate şi cu nr. ordinului în memorie m-am prezentat la Consulat pt a mă programa la depunerea jurămîntului.

Ruzultat - REFUZ
Motiv - din 01 iunie ei cică nu mai fac programări fără scisoarea de Ministerul Justiţiei.
A zis că nu contează dacă ştiu numărul şi data ordinului.

Deci încă nu am depăşit termenul de 3 luni. De aceea şi imi fac griji. Au mai rămas 2 luni, dacă nu-mi vine scrisoarea ...la revedere cetăţenia, aşteptată de 7 ani.

Asta şi întrebam...dacă mai sunt pe aici persoane care au păţit la fel ca mine.

adminDate: Marţi, 29-Iun-2010, 1:21 PM | Message # 45
General
Lillu, termenul de 3 luni e de la data primirii scrisorii, nu de la data semnarii ordinului.
Intradevar de la 1 iunie nu mai e posibil sa te programezi fara acea scrisoare....pacat, caci nu mai era nevoie sa astepti cateva luni pana primeai ordinul prin posta

LilluDate: Marţi, 29-Iun-2010, 1:51 PM | Message # 46
Începator
Multumesc, admin, vestea nu prea bună pt mine...dar asta e.

Gregory0405Date: Marţi, 29-Iun-2010, 2:34 PM | Message # 47
Major general
Lillu, Cu toate acestea, nu e tocmai asa de rau otul. Faptul ca nu ai primit scrisoarea nu e vina ta. Imi poti spune si mie de unde ai aflat numarul ordinului si data? De pe site, sau de unde? Pentru ca s-ar putea sa fie o escrocherie din partea avocatului, si iti zic de ce. Cei care primesc ordinul ii poti gasi pe site la Ministerul Justitiei, or tu nu te-ai regasit in lista din cate inteleg eu. SI daca asa, unde e dovada ca ai primit ordin???

Acum in ceea ce priveste imposibilitatea de programare fara scrisoare de la data de 1 iunie. Fratele meu, a depus juramantul pe 24 iunie. A putut face aceasta pentru ca intimplator am gasit pe site-ul ministerului Jusitiei al Romaniei numele lui si ordinul care a fost dat ATENTIE: pe 26 aprilie!!!!! Deci doua luni nici o scrisoare. Deci a fost posibil. drept dovada vezi atasamentul. A scris o scrisoare la Consulat in care a explicat situatia si a fost admis. Ar fi ceva la mijloc, ca el pleaca pe 9 iulie in Canada (emigreaza) si consulul l-a acceptat sa depuna juramant de urgenta fara a se programa cu scrisoare. A anuntat consulatul, ei au verificat si el a luat extrasul de pe site si cu toate cele necesare s-a programat si a depus juramantul. Acum i-a ramas sa isi faca actele de stare civila si pasaport, dar asta e o alta istorie pe care o va depana in Canada deja.

Asa ca... totul e relativ. Incearca sa le scrii si sa le explici situatia.

Ah da, drept dovada el a mai aratat si biletul la avion ca pleaca. Dar cel mai important e sa ai extrasul de pe site, or tu, din cate inteleg nu il ai. Atunci ma intreb unde e dovada de la avocat??? Sa nu-mi zici ca i-ai dat si toti banii deja...

Attachments: 0978432.jpg(179Kb)

Mesaj editat de Gregory0405 - Marţi, 29-Iun-2010, 2:34 PM

LilluDate: Marţi, 29-Iun-2010, 3:43 PM | Message # 48
Începator
Gregory0405, numărul şi data ordinului am aflat de la avocat. Nu cred că e vorba de escrocherie, căci este un prieten bun al familiei noastre.

Pe site nu am găsit nici o informaţie. Însă am observat că nu s-a făcut actualizare de mult acolo... ultima data ordinului afişat în lista este 06 mai 2010 Nr. 19. Iar ordinul meu cum am spus e din 01 iunie 2010 Nr.30.
Mersi pentru idea cu mail adresat...cred se poate de încercat această varianta cam peste o lună ...

Gregory0405Date: Marţi, 29-Iun-2010, 4:50 PM | Message # 49
Major general
Lillu, Desigur faza cu e-mailul poate trece, dar ei vor verifica pe site la ministerul justitiei, si dupa cum ai vazut, tu in lista aia nu esti... deci... cum le demonstrezi?

AlexeiDate: Marţi, 29-Iun-2010, 7:38 PM | Message # 50
Major general
Grupă: Moderator
Reputaţie: 9
Salutare tuturor! Vreau sa fac o precizare in privinta programarii pentru juramint fara scrisoare. Toti cei care au ordinul cu nr.de la 18,19...nu se pot programa fara scrisoare.Asa ca trebuie sa asteptam acea scrisoare.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Ura! am obtinut cetăţenia » numär de ordine
Pagina 1 din 3123»
Căutare: