Dosare depuse in 2015 - Pagina 6 - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:41 PM
Bine ai venit Oaspete |

Dosare depuse in 2015 - Pagina 6 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 6 din 78«12456787778»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2015
Dosare depuse in 2015
IubyDate: Joi, 10-Mar-2016, 6:59 PM | Message # 251
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 1
Statut: Offline
Dumitru,speranta moare ultema...

Adăugat (10-Mar-2016, 6:59 PM)
---------------------------------------------
Dumitru,speranta moare ultema,dar lucrul tot incet merge....(((((((((

Oli4kaDate: Joi, 10-Mar-2016, 8:28 PM | Message # 252
Sergent
Reputaţie: 0
Mdaaa bine zis...;-)

fuseukrDate: Joi, 10-Mar-2016, 10:01 PM | Message # 253
Lieutenant general
Reputaţie: 6
Cine vrea să ia cetăţeniile basarabenilor? 10/03/2016 LA ORA 11:00

Un scandal uriaş a cuprins Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie. Şefa actuală a fost dată afară în noiembrie 2015 pentru neregulile cuprinse acum în raportul Corpului de control. În spatelele scandal stau lupte pentru putere şi zeci de mii de foşti cetăţeni români care trebuie să treacă printr-un coşmar birocratic pentru a redeveni ce sunt de fapt: români.

În perioada 2002-2007, doar 3 025 de cetăţenii ale României au fost acordate basarabenilor şi nord-bucovinenilor, adică celor care şi-au pierdut-o fără voia lor. Abia în 2008, situaţia a început să se îndrepte, totul mergend, când mai repede, când mai încet, până în prezent. Numirea de către Raluca Prună a unui nou preşedinte în persoana Iuliei Mălina Ciobanu la Autoritatea de Cetăţenie a produs un imens scandal: cinci şefi de direcţie ameninţă cu demisia iar un raport al corpului de control evidenţiază grave nereguli. Dar acesta este numai vârful icebergului dintr-un sistem pe care îl observ de ani buni. La depunerea dosarelor de cetăţenie, la primării, la consulate sau ambasade, basarabenii care îşi recapătă denumirea de români şi în acte sunt trataţi necorespunzător. Moral era ca procedura de redobândire a cetăţeniei să fie o chestiune pur formală, care să se facă de pe o zi pe alta. Nu vorbim aici de alte naţiuni, ci de victimele pactului Ribbentrop-Molotov, rămaşi, fără voia lor, în afara graniţelor actuale. Demersurile legislative, făcute de mai mulţi parlamentari, dintre care de-a lungul vremii, Viorel Badea şi Eugen Tomac au fost vârfurile de lance (Republica Moldova aflându-se în colegiile lor electorale) au dus la un termen de 5 luni pentru redobândirea cetăţeniei. Unde-i lege, nu-i tocmeală? Corpul de Control al Ministerului Justiţiei a constatat întârzieri foarte mari în soluţionarea cererilor de cetăţenie în majoritatea dosarelor examinate, în condiţiile în care termenul prevăzut de lege este de 5 luni. Timpul mediu de procesare şi soluţionare a cererilor de acordare/redobândire a cetăţeniei române în raport cu prevederile art. 11 din Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, cu modificările şi completările ulterioare, nu a fost respectat. De exemplu, pentru perioada 2013-2015, situaţia se prezintă astfel: în 2013, timpul mediu a fost de 18,21 luni; în 2014, timpul mediu a fost de 14,63 luni; în 2015, timpul mediu a fost de 9,6 luni. Doar 0,01% din dosare s-au rezolvat în termenul legal. În culisele puterii, "ţap ispăşitor" a căutat să fie scos vicepreşedintele Andrei Tinu, care a fost trei luni temporar şi preşedinte al instituţiei. De fapt, lucrurile sunt ult mai profunde dar totodată clare: ANC nu face faţă numărului legitim de solicitanţi, nu are suficienţi angajaţi şi, colac peste pupăză, acum se confruntă cu o criză instituţională. Sentinţa corpului de control arată că: Biroul pentru Depunerea Jurământului, Evidenţe şi Retragere Cetăţenie este subdimensionat. Membrii Comisiei pentru Cetăţenie soluţionează lucrări şi în alte structuri din ANC, fapt ce îngreunează activitatea Comisiei. Secretariatul Tehnic al Comisiei – înregistrări dosare funcţionează deficitar. Problema trece mai apoi la obţinerea certificatelor de naştere, paşapoartelor şi înregistrarea altor acte administrative precum certificat de naştere pentru copiii, certificate de căsătorie sau carnete de conducere. Practic, statul român nu a avut o politică coordonată pentru gestionarea corectă a problemelor şi acum, luptele pentru putere scot la iveală aceste nereguli. Cel mai important este că legea nu se respectă: în cinci luni un basarabean nu-şi primeşte cetăţenia. Copy-paste la petiţii Am consultat specialiştii care se ocupă de problemă pentru a vedea care sunt cele mai mari probleme ale instituţiei, pe lângă termenul de execuţie exagerat. Iată care sunt principalele probleme ridicate: Necomunicarea raspunsului la petiţii în termenul legal de 30 zile, în unele situatii, s-a ajuns şi la întârzierea în comunicarea răspunsului şi câte 6 luni; Îngreunarea procedurii depunerii jurământului, în special pe Ucraina, li se trimit invitaţii prin MAE pe filieră consulară, de obicei corespondenţa ajunge mult mai târziu decât data depunerii jurământului în Bucureşti. ANC, cu intenţie, nu comunică la domiciliul ales în România/la domiciliul ales/sediul cabinetelor de avocaţi toată corespondenţa, în străinătate nu primesc întotdeauna corespondenţa, de aici o serie de lungi şi interminabile probleme. Nu se respectă programul de audienţă, cetăţenii nu sunt primiţi în audienţă la preşedinte sau vicepreşedinte pentru a-şi clarifica de multe ori problemele reale pe care le au, astfel cetăţenilor nu le rămâne decât să dea în judecată ANC-ul; Nu există dialog cu societatea civilă, nu există transparenţă decizională, dispozitiile legale au fost tot mai des şi mai mult ca niciodata încălcate în ultima vreme; Răspunsurile la petiţii, atunci când se mai dau, de obicei nu au legătură cu ceea ce s-a cerut, există un răspuns standard care se dă copy-paste tuturor solicitărilor, că dosarul se va soluţiona când toate relaţiile vor sosi de la instituţiile avizatoare; Există o singură funcţionară la registratura ANC, care nu face faţă numărului mare de petiţionari, generându-se astfel ore în şir de aşteptare la registratură; În noiembrie 2015, noul preşedinte de acum, Iulia Ciobanu, a fost revocată din funcţia de director al Direcţiei contencios şi relaţii publice a Autorităţii, de către actualul ei subordonat, vicepreşedintele Andrei Tinu, acesta argumentând că s-au constatat „abateri grave, având o restanţă de 296 de petiţii nesoluţionate şi care ieşiseră din termen legal de soluţionare“ şi pentru copy-paste-ul menţionat mai sus. 100 000 de români „în aşteptare“ În acest moment, activitatea instituţiei este blocată. Zeci de cetăţeni basarabeni s-au adunat şi joi pentru a cere soluţionarea dosarelor. Poză de azi: Conform unui apel făcut de către cinci din şefii de birouri şi directorii din Autoritatea de Cetăţenie, aproape 100.000 de români aşteaptă să primească cetăţenie. Funcţionarii acuză lipsa de resurse: Ne exprimam totodata speranta ca Ministerul Justitiei, ordonator principal de credite al Autoritatii Nationale pentru Cetatenie va raspunde solicitarilor noastre constante de a ne sprijini prin capacitatea institutiei noastre cu resursele necesare si suficiente pentru a fi in masura sa raspundem asteptarilor legitime ale celor peste 100.000 de persoane care solicita in principal redobandirea cetateniei romane, intr-un timp de raspuns optimizat, in acord cu termenele stabilite de legiuitor. Pentru prima oară de când există instituţia, în februarie 2016 au fost publicate stadiul dosarelor online, pe site-ul instituţiei. Blocajul existent era dublat de către cei care doreau pur şi simplu să afle în ce stadiu este dosarul lor. Conform site-ului cetatenie.just.ro 13733 ce cereri de redobândire a cetăţeniei au fost depuse numai de la începutului anului. Cine va soluţia în cinci luni soarta acestor oameni, mare parte din ei nevoiaşi? Va fi capabilă ministra Raluca Prună sau noua preşedintă a Autorităţii de Cetăţenie să consulte societatea civilă şi să dispună suplimentarea resurselor umane existente în instituţie? Practic, să implementeze schimbările specialiştilor şi concluziile similare din raportul Corpului de Control constructive? Dacă nu, se va reveni în scurt timp la situaţia dintre 2000-2007 https://www.facebook.com/andrei.tinu.7?fref=ts

>( angry >( angry >( sad :( tongue :p :p

[b]Adăugat[/b] (10-Mar-2016, 10:01 PM)
ULTIMA INFORMATIIE bomba 10/03/2016 LA ORA 18:00 . Premierul Dacian Cioloş a semnat joi decizia de eliberare a lui Andrei Tinu din funcţia de vicepreşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, cu rang de subsecretar de stat.
Potrivit deciziei semnate de Cioloş şi publicate joi în Monitorul Oficial, eliberarea din funcţie a lui Tinu s-a făcut 'având în vedere adresa Ministerului Justiţiei nr 1/21.313 din 4 martie 2016, înregistrată la Cabinetul primului-ministru'.
Pe 8 martie, Andrei Tinu i-a trimis un memoriu premierului Dacian Cioloş, în care acuza menţinerea 'unui climat tensionat' şi crearea unor 'grave probleme de imagine' prin numirea Mălinei-Iulia Ciobanu în funcţia de preşedinte al ANC şi cerea analizarea posibilităţii sesizării Corpului de control al prim-ministrului pentru evaluarea 'obiectivă' a activităţii instituţiei.
În memoriul transmis lui Cioloş, Tinu susţinea că Ministerul Justiţiei şi ANC 'se confruntă cu grave probleme de imagine' cauzate de numirea Mălinei-Iulia Ciobanu ca preşedinte al instituţiei, 'la mai puţin de patru luni' de la revocarea ei, în data de 6 noiembrie 2015, din calitatea de director al Direcţiei Contencios şi Relaţii Publice, ca urmare 'a managementului defectuos' al acestui compartiment pe care l-a condus din 2012.
Situația ANC, scandaloasă
Pe 3 martie, ministrul Justiţiei, Raluca Prună, declara că ceea ce se întâmplă la ANC este ''scandalos', exprimându-şi regretul că angajaţi ai instituţiei 'au ales să exporte în presă' o problemă instituţională. Ulterior, a fost prezentat raportul Corpului de control al MJ în care a fost relevată 'o degradare' a performanţei instituţionale a Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie.
'Raportul Corpului de Control a arătat că interimatul asigurat de vicepreşedinte a condus la o degradare a performanţei instituţionale a Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie. Prin propunerea numirii unui profesionist din cadrul personalului ANC în funcţia de preşedinte, ministrul Justiţiei doreşte să dea un semnal clar de încredere în profesionalismul angajaţilor acestei instituţii.
- See more at: http://www.dcnews.ro/andrei-tinu-a-fost-eliberat-din-functia-de-vicepresedinte-al-anc_499684.html#sthash.28bj7UB9.dpuf ...Guvernul tehnocrat şi transparent a rezolvat problema: am fost eliberat din funcție.
1. Decizia nu face decât să confirme susținerile mele: Raportul a fost comandat şi antedatat. Dacă într-adevăr raportul a fost întocmit pe 12 februarie, eliberarea mea din funcție trebuia făcută odată cu numirea noului preşedinte. Logic, nu?!
2. În loc să trimită Corpul de control, Primul ministru alege să mă revoce?! După toate dezvăluirile din presă şi toate neregulile flagrante sesizate!
3. Mandatul meu este pe 4 ani.
4. Doamna Prună tot nu a explicat procedura transparentă prin care a numit preşedintele ANC din rândul magistraților instituției. De ce a numit o persoană care fusese revocată cu 3 luni înainte şi nu pe altcineva? Poate pe portar, că tot la fără frecvență a făcut facultatea, ca preşedinta. Deci un criteriu al "tehnocrației" era îndeplinit.
5. Instituția e în continuare blocată după demisia directorilor.
6. Sunt liber să dezvălui tot ce nu am putut spune din funcția pe care am deținut-o, inclusiv ultima discuție cu doamna Prună. wink tongue <_<...CE CREDETI CA ANC OSA LUCREZE MAI BINE ORI MAI RAU , DUPA TOTE PROBLEMELE sad cry

Mesaj editat de fuseukr - Joi, 10-Mar-2016, 10:12 PM

DumitrelDate: Joi, 10-Mar-2016, 10:19 PM | Message # 254
Lieutenant general
Reputaţie: 4
Eu sper si cred ca vor lucra mult mai energic decat pana acum...

sergiu13Date: Joi, 10-Mar-2016, 10:50 PM | Message # 255
Lieutenant colonel
Spram sa nu se schimbe Manda cu Tanda, iar rezultatul sa fie acelasi, asteptarile basarabenilor cite 2-3 ani. Eu azi am exact un an de cind am depus la Iasi. Sper ca in curind voi aparea, totusi nu sunt nici pe departe 5 luni.

IubyDate: Vineri, 11-Mar-2016, 5:16 PM | Message # 256
Lieutenant
Poate se vor apuca de treaba

Adăugat (11-Mar-2016, 5:16 PM)
Chear e bataie de joc sa iasa numai cite un ordin pe saptamina

fuseukrDate: Vineri, 11-Mar-2016, 6:06 PM | Message # 257
Lieutenant general
SALUTARE BATAIE DE JOC NU MAI LUCREAZA DELOC TREBUIE DE FACUT O Petitia TARE URGENTARE CATRA Domnului Preşedinte al României
Klaus Iohannis DIN PARTE MOLDOVENILOR SI UCRAINENILOR DE LASAM ASA OSA PRIMIM CETATANIE PESTE 25 ANI .UN AN DE ZILE DELA DEPUNERE SI UNUL SI ACELA RASPUNS STANDART daca ne lasam asa nu osa primim repede CINE O FACE SAU O GASESTE FACUTA sad angry >( angry >( angry >( cool tongue wacko

Mesaj editat de fuseukr - Vineri, 11-Mar-2016, 6:20 PM

ionel89Date: Vineri, 11-Mar-2016, 6:52 PM | Message # 258
Începator
Grupă: User
Da trebue de făcut ceva

IubyDate: Vineri, 11-Mar-2016, 7:16 PM | Message # 259
Lieutenant
Nustiu cei de facut,dar foarte greu,da poate totusi sa scrim niste plingeri la Presedinte?Poate el intradevar nu stie ce se petrece?Stimati frati Romini daca doriti sa unim impreuna,nu lucrati asa greu,miscativa mai repijor,aratatine ca doriti Unire cu noi...

ionel89Date: Vineri, 11-Mar-2016, 8:00 PM | Message # 260
Începator
Se poate de scris la domnul președinte mesaj poate dacă o sa scrim mai mulți o sa facă ceva

fuseukrDate: Vineri, 11-Mar-2016, 10:45 PM | Message # 261
Lieutenant general
CINE STIE SA FACA Petitie ? AICI AM GASIT UN MODEL DAR SUNT MAI MULTE MODELE sad angry http://vreau-cetatenie.eu/forum/15-1024-1 wink https://petitieonline.net/petitie/respectarea_termenilor_legali_de_catre_autoritatea_nationala_pentru_cetatenie-p19531150.html

Mesaj editat de fuseukr - Vineri, 11-Mar-2016, 11:00 PM

IubyDate: Sâmbată, 12-Mar-2016, 6:42 AM | Message # 262
Lieutenant
Ma gindesc ca e varianta nr 2

sergiu13Date: Sâmbată, 12-Mar-2016, 7:12 AM | Message # 263
Lieutenant colonel
Nu se rezolva nimic prin petitie, pina acum au fost citeva semnate de multi basarabeni, nimic nu s-a schimbat din pacate.

Adăugat (12-Mar-2016, 7:12 AM)
Azi e 12 martie, de la inceputul lunii au iesit 23 ordine.
23* aproximativ 250 de cetateni in ordin= 5750
5750/ 2,5 luni de la inceputul anului=2300 de redobindiri media lunara.
Adica, daca anul trecut au fost depuse 81000 de cereri iar ANC-ul urmeaza sa lucreze asa lent, cei care au depus in decembrie 2015 vor primi peste aproximativ 3 ani.
81000/2300 ordine pe luna=35 de luni
Dar daca luam in consideratie si dosarele nerezolvate din 2011-2014, atunci trec peste 4 ani.
E strigator la cer, bataie de joc

fuseukrDate: Sâmbată, 12-Mar-2016, 2:08 PM | Message # 264
Lieutenant general
cred ca daca am face o Petitia de urgentare va fii de folos pentru toti cei care asteapta leam descide okhii mai tare si cred ca vor loa in cosiderare Petitia cu bordelu care o fost si acum cu noii sefii cine stii sa o faca ? nu mai asteptam aiure orcum intram in evidenta angry sad tongue angry angry angry

Mesaj editat de fuseukr - Sâmbată, 12-Mar-2016, 2:15 PM

IubyDate: Sâmbată, 12-Mar-2016, 4:56 PM | Message # 265
Lieutenant
Se mai supara si spun ca meriti un -  cind le spui ca lucreaza greu.Chear lucreaza cu viteza melcului,fie cu suparare,nu-mi place sa le zic asa ceva,dar nu se vede lucru care il face,daca ese pe saptamina cite un ordin,ce acesta e lucru?E bataie de joc de noi basarabenii

VladislavaDate: Duminică, 13-Mar-2016, 12:16 PM | Message # 266
Colonel
Reputaţie: 24
Citat sergiu13 ()
Adica, daca anul trecut au fost depuse 81000 de cereri iar ANC-ul urmeaza sa lucreze asa lent, cei care au depus in decembrie 2015 vor primi peste aproximativ 3 ani.
Cam trist...

fuseukrDate: Duminică, 13-Mar-2016, 1:00 PM | Message # 267
Lieutenant general
salutare la toata lume Vladislava sti ceva model de petitie personal catra presedinte multumes angry angry angry

Adăugat (13-Mar-2016, 12:24 PM)
ULTIMUL MESAJ PRIMIT DE ANC Bună ziua,

Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române a fost înregistrată la Secretariatul Tehnic al Comisiei pentru Cetăţenie sub nr. 2546./RD/2015.

Preşedintele Comisiei pentru Cetăţenie a fixat data la care Comisia pentru cetăţenie urmează să verifice îndeplinirea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, în interiorul termenului de 5 luni prevăzut de lege.

Întrucât la termenul fixat pentru dezbaterea cererii, procedându-se la verificarea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, s-a constatat necesitatea primirii unor relaţii de la autorităţile abilitate a le furniza, utile în soluţionarea acesteia, acesta a fost prorogat. Cererea va fi analizată de către Comisia pentru Cetăţenie în şedinţa din data de 25.03.2016 în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege.

Apreciem că dosarul este complet în momentul în care se constată că actele sunt depuse în integralitatea lor şi s-au obţinut toate relaţiile de la instituţiile cu care Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie conlucrează.

Prin urmare, la acest moment, cererea dumneavoastră este în curs de soluţionare şi urmează să vi se comunice, din oficiu, prin scrisoare recomandată, Ordinul Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie.

De asemenea, informaţiile legate de stadiul soluţionării cererii pot fi vizualizate, pe baza numărului de dosar, accesând site-ul Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie rubrica Stadiu Dosar, conform articolului de lege în baza căruia a fost depusă cererea de acordare / redobândire a cetăţeniei române: http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/centru-de-presa-2/dosar-articol-11 .

Cu stimă, angry sad wink

Adăugat (13-Mar-2016, 1:00 PM)
STIE CINEVA UN MODEL DE petitie PERSONALA CATRA PRESEDINTE ? CA LA BUCURESTI ANC dry dry dry dry barbarian bash

DumitrelDate: Duminică, 13-Mar-2016, 1:31 PM | Message # 268
Lieutenant general
Aici puteti gasi toate formularele tipizate catre ANC...

http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/formulare-tipizate

IubyDate: Duminică, 13-Mar-2016, 1:36 PM | Message # 269
Lieutenant
Nu ajuta la nimik sa scrim,ei totuna vor lucra cum vor dori ei,le place sa-si bata joc de noi,ei demult asteapta acest lucru...sa rida de noi

DumitrelDate: Duminică, 13-Mar-2016, 1:53 PM | Message # 270
Lieutenant general
Eu astept cumintel pana in vara... pana atunci sper eu sa ies in ordin... apoi, mai vedem, poate voi pleca chiar personal la ANC Bucuresti... da vaz ce si cum... asta in cazu' in care nu voi iesi pana-n vara in ordin... dar, cred eu ca pana-n iunie cel tarziu... ar tebui sa ies in ordin... fratilor... nu disperati... totul are sa fie bine... eu ma gandesc ca daca noi toti le tot scriem petitii... cei de la ANC in loc sa se ocupe de solutionarea dosarelor... subt nevoiti sa corespondeze cu petitionarii... si sa ne dea noua raspunsuri...si se ocuoa cu trimiterea scrisorilor catre petitionari... in loc sa se ocupe cu solutionarea dosarelor... ca asa, cu petitiile noastre, ma gandesc eu... tot noi le rapim din timpul lor de munca si asa... ne luam noua din timpul care ar duce la solutionarea mai rapida a dosarelor... pe de o parte, daca sincer... eu îi inteleg pe cei de la ANC... trebuie sa avem cu totii un pic de rabdare... si vom ieși cât de curînd în ordin cu toții... Doamne Ajută!

Adăugat (13-Mar-2016, 1:53 PM)
Eu astept cumintel pana in vara... pana atunci sper eu sa ies in ordin... apoi, mai vedem, poate voi pleca chiar personal la ANC Bucuresti... da vaz ce si cum... asta in cazu' in care nu voi iesi pana-n vara in ordin... dar, cred eu ca pana-n iunie cel tarziu... ar tebui sa ies in ordin... fratilor... nu disperati... totul are sa fie bine... eu ma gandesc ca daca noi toti le tot scriem petitii... cei de la ANC in loc sa se ocupe de solutionarea dosarelor... sunt nevoiti sa corespondeze cu petitionarii... si sa ne dea noua raspunsuri...si se ocupa cu trimiterea scrisorilor catre petitionari... in loc sa se ocupe cu solutionarea dosarelor... ca asa, cu petitiile noastre, ma gandesc eu... tot noi le rapim din timpul lor de munca si asa... ne luam noua din timpul care ar duce la solutionarea mai rapida a dosarelor... pe de o parte, daca sincer... eu îi inteleg pe cei de la ANC... trebuie sa avem cu totii un pic de rabdare... si vom ieși cât de curînd în ordin cu toții... Doamne Ajută!

fuseukrDate: Duminică, 13-Mar-2016, 2:56 PM | Message # 271
Lieutenant general
Dumitrel CAND AI DEPUS UNDE leai depus DOSARUL SI CE NUMAR AI sad cool

Mesaj editat de fuseukr - Duminică, 13-Mar-2016, 2:58 PM

DumitrelDate: Duminică, 13-Mar-2016, 3:38 PM | Message # 272
Lieutenant general
pentru fuseukr... la Iasi... in data de 28.05.2015... 29***RD/2015... da' de ce ma intrebi?

Adăugat (13-Mar-2016, 3:38 PM)
eu cred ca urmare a ultimeleor evenimente... ANC acum se afla acuma temporar in proces de reorganizare, reformare... deaceea si ies greu ordinele in ultima vreme... dar, odata ce a fost numit de catre Prim-ministru Romaniei a unui nou presedinte... in curand ANC vor incepe sa lucreze intr-un ritm mai accelert... si vor iesi ordinele mai des... si v-om obtine cetatenie in curnd cu totii... Rabdare tuturor... Doamne Ajuta!

REFLEXDate: Duminică, 13-Mar-2016, 5:12 PM | Message # 273
Major
Dumitrel, eu Sunt cu 17*** si am depus in martie la Iasi si comisie am avut pe 26Februarie si nimic nu se face inca... In acest moment in ordine au ajuns persoanele pina la 14600 ce va de genul asta ! Mai Sunt vre-o 3000 persoane pina la mine ... Mi-ar fi de mirare ca tu cu 29*** sa iesi pina in vara !

sergiu13Date: Duminică, 13-Mar-2016, 6:10 PM | Message # 274
Lieutenant colonel
REFLEX, Eu tot in martie, la Iasi am depus, numai ca nr meu este 129xx, pe ce data ai depus?

REFLEXDate: Duminică, 13-Mar-2016, 6:15 PM | Message # 275
Major
Sergiu, pe 31 martie ! Si tu ? Cind ai avut ultima comisie ?!

fuseukrDate: Duminică, 13-Mar-2016, 7:08 PM | Message # 276
Lieutenant general
REFLEX nu cred ca daca ai un numar mai mic ca Dumitrel osa apari mai repede depinde de noroc pote sa iaua iel mai repede ca toti 2 nu eeste ultima comise anc pote sa formuleze 10 comis adica cand iti ferifica dosarul de fie care data daca lipse ceva it dau alta data de comise cred ca mult face norocul cool tongue

VladislavaDate: Duminică, 13-Mar-2016, 7:19 PM | Message # 277
Colonel
Citat fuseukr ()
Vladislava sti ceva model de petitie personal catra presedinte

Către Administraţia Prezidenţială

Palatul Cotroceni, 
Bulevardul Geniului nr. 1-3 
Sector 6 - Bucuresti - Romania, 
Cod postal 060116 
Domnului Preşedinte al României 
      Klaus Werner Iohannis

Subsemnat, ................. născut la data de 20.11.1987 în ............... fiul lui .............şi ........................ ,cetăţean moldovean cu domiciliul în Republica Moldova,orasul ......................................, solicit clarificarea dosarului de redobândire a cetăţeniei române nr. ................... depus la data de .............. la Secţia Consulara a Ambasadei Româmiei in RM.

Potrivit Legii cetăţeniei române Nr.21 din 1991 cu modificările şi completările ulterioare, în conformitate cu dispoziţiile art.14 1 alinatul. 2 ,Comisia pentru cetăţenie a stabilit termenul de examinare a cererii de redobîndire a cetateniei romane la data de 17.11.2014-Dosar nr.14025/Rd/2014 în sensul verificării condiţiilor îndeplinite prevazute de art.101 din legea de mai sus.

Conform art.141 alin.1 lit. c) din Legea cetăţeniei române Nr.21 din 1991 Comisia va verifica îndeplinirea condiţiilor necesare redobîndirii cetăţeniei române potrivit art. 101,termen ce nu va depăşi 5 luni de la data înregistrarii cererii. 
Ţin să menţionez faptul că dosarul de redobîndire a cetăţeniei române a fost depus în anul 2014 la Consulatul Romaniei din Rep.Moldova şi conform Legii cetăţeniei române Nr.21 din 1991, art.141 alin.1 lit. a),b),c) urma de a fi hotărîtă timp de 5 luni cee ce nu s-a întîmplat pînă acuma. 

Vă aduc la cunoştinţă că in iunie-iulie 2015 m-am adresat de mai multe ori către Direcţia Cetăţenie pentru a primi un raspuns privind dosarul depus, am trimis scrisori pe poşta electronică, dar pînă la moment nu am primit nici un raspuns. 

Solicit urgentarea cererii de redobândire a cetăţeniei române deoarece termenul de aşteptare nu corespunde cerinţei Legii cetăţeniei române Nr.21 din 1991, art.141 alin.1 lit. a),b),c) cît şi Legislaţiei Convenţiei Europene privind Cetăţenia (Strasbourg,6.11.1997), cee ce îmi rezervă drepul anterior de a apela la instanţele de judecate Române. 
Conform Legii nr.233/2002 cu aprobarea ordonanţei Guvernului nr.27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor rog repetat să imi comunicaţi răspunsul în maxim legal 45 zile,în caz contrar rezervăm dreptul de a apela la instanţa de judecată. 

Vă mulţumesc anticipat. 

Cu respect ........................

fuseukrDate: Duminică, 13-Mar-2016, 7:29 PM | Message # 278
Lieutenant general
Vladislava multumesc  ce  parere  ai  tu prima comise am avuto 14.09.2015 al 2  dosaru  va  fii verifica  in 25.03.2016  de comis astept sa treaca comis si apoi scriu la presedinte sau pot sa  trimit  acum cum ar fii mai bine dupa  parere ta deja am aprope 1 an fara  niste zile ? si ma rog  in Petitia  trebuie  sale  spun ca deja am avut o comis si acum este a 2 comise  crezi  ca  Petitia  osa fie putin de folos ? merci  cool

Mesaj editat de fuseukr - Duminică, 13-Mar-2016, 7:42 PM

DumitrelDate: Duminică, 13-Mar-2016, 8:16 PM | Message # 279
Lieutenant general
Poate daca veti citi cu atentie acest articol... multe lucruri vi se vor clarifica de la sine...

http://www.timpul.md/articol/sa-nu-existe-iluzii-si-nici-deziluzii-nu-se-poate-redobandi-cetatenia-romana-timp-de-cinci-luni--16872.html

Eu citind acest articol, am inteles ca de la termen inca mai sunt inca maxim 5 luni... spre exemplu REFLEX zice ca a avut comisia in 26.02.2016... ceea ce inseamna dupa intelesul meu ca el ar trebui sa iasa in ordin cel tarziu in 5 luni din data de 26.02.2016

Asa si cu fuseukr... din 25.03.2016... maxim ar trenui sa iasa dupa calculele mele in 5 luni din data de 25.03.2016

Eu spre exemplu... reesind din cele scrise in acest articol... reese ca tre' sa ies in ordin maxim pana in luna septembrie... asta daca calculam cele maxim 5 luni din luna aprilie, 2016...

Adăugat (13-Mar-2016, 8:16 PM)
Am mai gasit cate ceva...

http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/categorii-cereri/articol-11

Procedura de redobândire a cetăţeniei române art. 11

Cetăţenia română poate fi redobândită sau se poate acorda persoanelor care au fost cetăţeni români şi care a pierdut-o din motive neimputabile lor sau cărora această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute de art. 8 lit. b), c) şi e) din Legea cetățeniei române. Această prevedere legală se aplică și în cazul descendenților foștilor cetățenie români până la gradul III.

Astfel solicitanții trebuie să fie majori, trebuie să dovedească prin comportament, acțiuni şi atitudine, loialitate faţă de statul român, să nu întreprindă sau să sprijine acţiuni împotriva ordinii de drept sau a securităţii naţionale şi să declare că nici în trecut nu au întreprins asemenea acţiuni. De asemenea, aceștia trebuie să fie cunoscuți cu o bună comportare şi să nu fi fost condamnați în ţară sau în străinătate pentru o infracţiune care îi face nedemni de a fi cetăţeni români.

Solicitanții vor avea posibilitatea păstrării cetăţeniei străine şi stabilirea domiciliului în ţară sau menţinerea acestuia în străinătate.

1. Depunerea cererii

Cererea de redobândire a cetăţeniei române se depune personal la sediul Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie din Bucureşti sau la birourile teritoriale ale A.N.C. din Iaşi, Suceava, Galaţi şi Timişoara. În cazuri temeinic justificate, cererea de redobândire a cetăţeniei române se depune prin mandatar cu procură specială şi autentică la sediul Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie din București, în baza unei aprobări prealabile scrise.

Persoanele care au domiciliul sau reşedinţa în străinătate pot depune cererea de redobândire a cetăţeniei române la misiunile diplomatice sau oficiile consulare competente ale României din ţara de domiciliu sau de reședință.

După depunerea cererii, Preşedintele Comisiei pentru Cetăţenie va fixa primul termen la care Comisia va verifica îndeplinirea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române potrivit art. 11, un termen care va fi fixat la cel mult 5 luni de la data înregistrării cererii.

De asemenea, tot la acest moment, Preşedintele Comisiei dispune prin rezoluţie, solicitarea de relaţii de la orice autorităţi cu privire la îndeplinirea de către solicitant a condiţiilor prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi e) din Legea cetățeniei române. Aceste relații urmează să fie comunicate Comisiei într-un termen ce nu va depăşi 60 de zile, iar în situaţii excepţionale, în limitele termenului de cel mult cinci luni de la înregistrarea cererii.

2. Soluţionarea cererii de către Comisia pentru Cetăţenie

În cazul în care se constată lipsa unor documente necesare soluţionării cererii, Preşedintele Comisiei pentru cetăţenie va dispune prin rezoluție completarea dosarului, în termen de cel mult 4 luni de la primirea solicitării secretariatului tehnic al Comisiei de către petent, sub sancţiunea respingerii cererii ca nesusţinută.
La primul termen stabilit inițial, Comisia verifică îndeplinirea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, potrivit dispoziţiilor de la art. 11 și art. 8 alin. (1) lit. b), c) şi e) din Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, republicată.

Potrivit art.161 din Legea cetățeniei române, în situaţia în care persoana care a solicitat redobândirea cetăţeniei române este cercetată într-o cauză penală, Comisia pentru cetățenie poate dispune suspendarea procedurii de redobândire a cetăţeniei române până la finalizarea acelei cauze, dacă nu există alte motive pentru respingerea cererii.

3. Raportul Comisiei

După dezbaterea cererii, Comisia pentru Cetăţenie întocmeşte un raport pe care îl înaintează Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, raport însoţit de cererea de redobândire a cetăţeniei române și care menţionează întrunirea condiţiilor legale pentru redobândirea cetăţeniei române de către solicitant.

În cazul în care nu sunt îndeplinite condiţiile cerute de lege pentru redobândirea cetăţeniei, Comisia pentru cetățenie, printr-un raport motivat, propune preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie respingerea cererii. O nouă cerere de redobândire a cetăţeniei române se poate depune după 6 luni de la respingerea cererii anterioare.
4. Emiterea ordinului Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie.

Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, constatând îndeplinite condiţiile prevăzute de Legea cetăţeniei române, emite într-un termen ce nu va depăşi 3 zile ordinul de redobândire a cetăţeniei române, ordin care se comunică solicitantului, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, în termen de 3 zile de la data emiterii ordinului.

În cazul în care Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie constată neîndeplinirea condiţiilor prevăzute de Legea cetăţeniei române, acesta va respinge, prin ordin, cererea de redobândire a cetăţeniei. Acest ordin de respingere a cererii de redobândire a cetăţeniei române se comunică, de îndată, solicitantului, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.

Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie de respingere a cererii de acordare sau redobândire a cetăţeniei române poate fi atacat, în termen de 15 zile de la data comunicării, la Secţia de contencios administrativ şi fiscal a Tribunalului Bucureşti. Hotărârea tribunalului poate fi atacată cu recurs la Secţia de contencios administrativ şi fiscal a Curţii de Apel Bucureşti.

5. Depunerea jurământului
Cetăţenia română se redobândeşte de la data depunerii jurământului de credinţă față de România.

Astfel, în termen de 6 luni de la data comunicării ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie de redobândire a cetăţeniei române, persoanele care au redobândit cetăţenia română vor depune jurământul de credinţă faţă de România.

În cazuri temeinic justificate, acest termen poate fi prelungit o singură dată, dacă cererea de prelungire este formulată înainte de împlinirea acestuia și este însoţită de documente doveditoare. Cererea de prelungire se aprobă de către preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie (pentru persoanele care au solicitat stabilirea domiciliului în România) sau de şeful misiunii diplomatice ori al oficiului consular din țara de domiciliu (pentru persoanele care au solicitat menținerea domiciliului în străinătate).

Jurământul de credinţă se depune de către persoanele care au solicitat redobândirea cetățeniei române cu stabilirea domiciliului în România în şedinţă solemnă în faţa ministrului justiţiei sau a preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie ori a unuia dintre cei 2 vicepreşedinţi ai autorităţii delegaţi în acest sens.

Jurământul are următorul conţinut: "Jur să fiu devotat patriei şi poporului român, să apăr drepturile şi interesele naţionale, să respect Constituţia şi legile României"

După depunerea jurământului, Comisia pentru cetățenie eliberează titularului certificatul de cetăţenie română, semnat de preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie. Certificatul conţine elemente de siguranţă şi are aplicată fotografia titularului.

Nedepunerea jurământului de credinţă, din motive imputabile persoanei care a obţinut cetăţenia română, în termenul legal de 6 luni, atrage încetarea efectelor ordinului de redobândire a cetăţeniei române faţă de persoana în cauză.

Persoana care a obţinut cetăţenia română în condiţiile prevăzute la art. 11 cu menţinerea domiciliului în străinătate, va depune jurământul de credinţă, în termenul prevăzut de lege, în faţa şefului misiunii diplomatice sau al oficiului consular al României din ţara în care domiciliază. În acest caz, certificatul de cetăţenie română va fi eliberat de şeful misiunii diplomatice sau al oficiului consular respectiv.

Persoana care a obţinut cetăţenia română în condiţiile prevăzute la art. 11 cu menţinerea domiciliului în străinătate, poate depune jurământul de credinţă şi în cadrul ședinței solemne din România, în termenul prevăzut de lege, cu acordul şefului misiunii diplomatice sau al oficiului consular al României din ţara în care domiciliază.

În situaţia în care copiii minori dobândesc cetăţenia română odată cu părinţii sau cu unul dintre ei, aceştia vor fi înscrişi în certificatul de cetăţenie al părinţilor şi nu depun jurământul. În cazul în care copilul devine major în timpul procesului de soluţionare a cererii şi până la data dobândirii de către părinţi a cetăţeniei române, acesta va depune jurământul şi i se va elibera certificat de cetăţenie distinct.

Persoana care decedează înaintea depunerii jurământului de credinţă faţă de România este recunoscută ca fiind cetăţean român, la cererea succesorilor săi legali, de la data emiterii ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie de redobândire a cetăţeniei române, urmând a fi eliberat certificatul de cetăţenie de către Comisia pentru cetățenie. Cererea poate fi depusă în termen de un an de la data decesului titularului cererii de redobândire a cetăţeniei române.

Persoana care nu poate depune jurământul de credinţă faţă de România din cauza unui handicap permanent sau a unei boli cronice obţine cetăţenia română de la data emiterii ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie de redobândire a cetăţeniei române, pe baza cererii şi a înscrisurilor medicale, transmise în acest sens, personal sau prin reprezentantul legal ori convenţional cu mandat special, până la data finalizării procedurii de redobândire a cetăţeniei române. Cererea adresată Comisiei pentru cetățenie privind eliberarea certificatului de cetăţenie poate fi formulată în termen de un an de la data luării la cunoştinţă a termenului de depunere a jurământului de credinţă. Nedepunerea cererii în termenul de un an atrage încetarea efectelor ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie de redobândire a cetăţeniei române.

fuseukrDate: Duminică, 13-Mar-2016, 8:45 PM | Message # 280
Lieutenant general
Dumitrel, la mine acuma este  al 2 comise     Bună ziua,

Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române a fost înregistrată la Secretariatul Tehnic al Comisiei pentru Cetăţenie sub nr. 2546./RD/2015.
Preşedintele Comisiei pentru Cetăţenie a fixat data la care Comisia pentru cetăţenie urmează să verifice îndeplinirea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, în interiorul termenului de 5 luni prevăzut de lege.
Întrucât la termenul fixat pentru dezbaterea cererii, procedându-se la verificarea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, s-a constatat necesitatea primirii unor relaţii de la autorităţile abilitate a le furniza, utile în soluţionarea acesteia, acesta a fost prorogat. Cererea va fi analizată de către Comisia pentru Cetăţenie în şedinţa din data de 25.03.2016   în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege.
Apreciem că dosarul este complet în momentul în care se constată că actele sunt depuse în integralitatea lor şi s-au obţinut toate relaţiile de la instituţiile cu care Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie conlucrează.
Prin urmare, la acest moment, cererea dumneavoastră este în curs de soluţionare şi urmează să vi se comunice, din oficiu, prin scrisoare recomandată, Ordinul Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie.
De asemenea, informaţiile legate de stadiul soluţionării cererii pot fi vizualizate, pe baza numărului de dosar, accesând site-ul Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie rubrica Stadiu Dosar, conform articolului de lege în baza căruia a fost depusă cererea de acordare / redobândire a cetăţeniei române:http://cetatenie.just.ro/index.p....icol-11 .

wacko sad  prima am avuto  14.09.2015 sper ca sa fiie noroc pentru noi

REFLEXDate: Duminică, 13-Mar-2016, 9:27 PM | Message # 281
Major
Am trimis de citeva ori e-mail catre ANC si nu au raspuns niciodata:(
Poate cineva sa explice cum a trimis si peste cit timp à avut raspuns... Modèl de sceisoare etc

DumitrelDate: Duminică, 13-Mar-2016, 9:32 PM | Message # 282
Lieutenant general
Ele, comisiile...pot fi mai multe... daca nu ma gresesc... sunt cateva... iar cea finala... este fixata pe site-ul ANC... in cazul tau e 25.03.2016, daca nu ma gresesc... eu presupun ca dosarul nu va aparea la rubrica "Stadiu dosar" pana nu este dosarul complet... iar odata ce este complet, dosarul va fi publicat acolo cu un termen oarecare... iar de la acel termen... fixat la rubrica "Stadiu dosar"... pana iese ordinul... poate dura maxim 5 luni... eu asa presupun... reesin din cele citite pe net...

REFLEXDate: Duminică, 13-Mar-2016, 9:46 PM | Message # 283
Major
Olalalllalala este enorm 5luni ! Insa luînd in vedere parerea ta Dumitrel, nu pot fi asigurat deoarece persoanele care au depus pe 31/12/15 au la fel un TERMEN de dosar, insa ca sa fim deaccord este imposibil ca comisia sa trecut pe la ei deja ca sa spuna cu exactitate ca dosarul acestor petenti este complet !
Este doar parerea mea !
Sper sa iesim cu totii cît mai repede !
Cine stie, poate ca miine este Lunea CEA mare si vor iesi vre-o 2ordine

DumitrelDate: Duminică, 13-Mar-2016, 10:37 PM | Message # 284
Lieutenant general
Sa dea Domnul!

Adăugat (13-Mar-2016, 10:37 PM)
Eu am o propunere... cine are printre cunostinte jurnalisti? Sau poate... Ce-ar fi sa rugam vre-un ziar notoriu... sau post de televiziune cunsoscut cu acoperire nationala... si sa le ia un interviu celor de la ANC si... ca printrintre altele... una din intrebarile adresate sa fie ceva de genu'... "CARE SUNT ETAPELE REDOBANDIRII CETATENIEI ROMANE SI CAT DUREAZA IN TIMP FIECARE DIN ELE?" Asa, cred eu, am putea afla veridic, direct de la sursa, cum se zice, cat de mult poate dura procedura de redobandire a cetatenie romane in termeni de timp de la depunerea dosarului pana la iesirea ordinului ANC...Si deaceia, adresez tuturor intrebarea... "Are cineva vre-un jurnalist cunoscut?"

sergiu13Date: Luni, 14-Mar-2016, 7:22 AM | Message # 285
Lieutenant colonel
Citat REFLEX ()
Sergiu, pe 31 martie ! Si tu ? Cind ai avut ultima comisie ?!
Eu pe 10 martie am depus, ultima comisie  a fost pe 15.07.2015 :))).

VladislavaDate: Luni, 14-Mar-2016, 10:22 AM | Message # 286
Colonel
Citat fuseukr ()
astept sa treaca comisia?
Cred ca trebiue sa astepti.

Eu am trimis petitia pe data de 28.07.2015`si am iesit in ordin pe 13.08.2015
Dar preventiv am apelat si la avocat.

Mesaj editat de Vladislava - Luni, 14-Mar-2016, 10:23 AM

DumitrelDate: Luni, 14-Mar-2016, 12:19 PM | Message # 287
Lieutenant general
Au aparut ordine din data de 11.03.2016 - 161P 164P...
Si apropo, se contin persoane cu dosare, care in data de 11.03.2016 au avut comisia faxata, asa cum este stabilit in rubrila "Sradiu dosar"...
si deindata au si aparut in ordine cu aceeasi data... adica in ordinele din 11.03.2016...
Eu presup ca e un progres semnificativ pentru ANC... Voi ce ziceri?
Sa dea Domnul cat de curand, sa iasa cat mai multe ordine...
Doamne Ajuta!

REFLEXDate: Luni, 14-Mar-2016, 1:27 PM | Message # 288
Major
Sunt persoane care au depus in apriilie 2015 si au iesit in ordinele din octombrie !!! Hai sa fim seriosi !!! nu poate fi NOROCUL pe aici !!!

Mesaj editat de REFLEX - Luni, 14-Mar-2016, 5:21 PM

DumitrelDate: Luni, 14-Mar-2016, 3:39 PM | Message # 289
Lieutenant general
Eu stiu un lucru la sigur... cu cat mai putine petitii vom scrie catre ANC, cu atit mai rapid vor iesi ordinele... mai rapid si deci, cu mult mai multe... sunt sigur de asta... Rabdare fratilor si cu ajutorul Domnului vom iesi cu totii in curand in ordin...
Doamne Ajuta!

REFLEXDate: Luni, 14-Mar-2016, 3:40 PM | Message # 290
Major
  • Data de 19.09.2011, numarul: 942P (descarca documentul in format )
  • Data de 15.09.2011, numarul: 937P 938P 939P 940P (descarca documentul in format )
  • Data de 13.09.2011, numarul: 878P 879P 880P 882P 883P (descarca documentul in format )
  • Data de 12.09.2011, numarul: 866P 867P 868P 869P 870P 871P 872P 873P 874P 875P (descarca documentul in format
  •  AR FI MINUNAT SA LUCREZE ACUMA LA FEL CA SI in septembrie 2011 !!!
  •  20 de ordine in doar 1 saptamina %)
    Si sunt ordine care includ cite 450 persoane fata de 250 acuma sad

Mesaj editat de REFLEX - Luni, 14-Mar-2016, 3:43 PM
  •  
    DumitrelDate: Luni, 14-Mar-2016, 3:42 PM | Message # 291
    Lieutenant general
    Ideal ar fi desigur, sa iasa zilnic cate 2-3 ordine a cate 250-300 persoane per ordin...

Adăugat (14-Mar-2016, 3:42 PM)
    Sunt completamente deacord cu tine REFLEX...

REFLEXDate: Luni, 14-Mar-2016, 3:44 PM | Message # 292
    Major
    sad

Mesaj editat de REFLEX - Luni, 14-Mar-2016, 5:15 PM

sergiu13Date: Luni, 14-Mar-2016, 4:34 PM | Message # 293
    Lieutenant colonel
    Dumitrel, scriam mai sus ca eu ultima comisie in iulie 2015 am avuto, dar tot sunt in asteptare. Au trecut peste nr meu cu peste 1000 de dosare.

DumitrelDate: Luni, 14-Mar-2016, 8:29 PM | Message # 294
    Lieutenant general
    Fratica, cum n-ar sta lucrurile... fie ca scriem petitii... fie ca nu scriem aceste petitii... noi nu avem cum sa influentam procesul de solutionare in vederea urgentarii dosarelor... am discutam si cu alte persoane care s-au tot tiniut sa scrie petitii s.a.s.m.d... dar n-au facut nimic decat sa isi faca tot lor rau... eu am inteles un lucru, fratilor... n-are rost sa-i tachinam cu fel de fel de petitii... ca in loc sa se ocupe de o solutionare mai rapida a dosarelor... ei satu si ticluiesc raspunsuri si trimit petentilor scrisori... logic, cum credeti?

Adăugat (14-Mar-2016, 8:29 PM)
    Pana la urma, vom iesi cu totii intr-un ordin...

sergiu13Date: Joi, 17-Mar-2016, 12:19 PM | Message # 295
    Lieutenant colonel
    Sotia a fost ieri la Bucuresti, a depus actele. Soferul a spus ca zilnic se depun 400-600 de dosare numai la Bucuresti. Plus Iasi si Chisinau, Avem 800*3=2400, adica vreo 10000pe luna. Dar ies in ordine cite 3000 pe luna. Nu stiu ce va fi.

Alex2013Date: Joi, 17-Mar-2016, 12:40 PM | Message # 296
    Începator
    Anul trecut eu am depus in martie la Iasi an numar la dosar 14***/2015, iar sotul a depus in aprilie, peste o luna si are numar la dosar 22***/2015.
    Adica intr-o luna au fost depuse peste 8000 de dosare. In comparatie cu anul 2014 au fost depuse numai aproximativ 20 de mii de dosare.
    Daca ANC nu schimba regimul de lucru intr-adevar e cam situatia deficila.

fuseukrDate: Joi, 17-Mar-2016, 5:09 PM | Message # 297
    Lieutenant general
    forte  grecu se  misca  bateie de joc sa intorce ani 2011+2010+2012 si de  stam de azi pe maine  osa lom cetatanie   in 2020   cred ca  ar fii  bine sa face o Petitia  pentru presedinte  + Ministerul Justiției + Guvernul  cred ca   near salva  mult daca  ar fii semnata totii moldoveni ucraineni  pote ar incepe sa lucreze mai normal cu ritm ar fii  forte multe planjerii am observat ca in anii  2010 pana 2012  omeni sa ajutau  comunicau faceau   Petitia   acum parca am murit cu totii  ne uitam totii  cum anc  is bate joc  pacat sad cool angry ar  fii tot bine sai trasmitem  Petitia   si lui  raluca pruna ca a promis ca se va regla problema  cu asteptare   la anc  dar vad ca mai rau  merge

mirela230782Date: Joi, 17-Mar-2016, 5:15 PM | Message # 298
    Sergent
    Reputaţie: -1
    Salut la toti......srieti dom.Ciolos Dacian pe facesbok el raspunde la toti puteti sal gasiti

sergiu13Date: Joi, 17-Mar-2016, 5:22 PM | Message # 299
    Lieutenant colonel
    mirela230782, ce ai in vedere, ce sa scrim?

mirela230782Date: Joi, 17-Mar-2016, 5:55 PM | Message # 300
    Sergent
    Reputaţie: -1
    Deci dei spus cum merge situatia cu cetatanie

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2015
    Pagina 6 din 78«12456787778»
    Căutare: