Dosare depuse in 2015 - Pagina 7 - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:41 AM
Bine ai venit Oaspete |

Dosare depuse in 2015 - Pagina 7 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 7 din 78«12567897778»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2015
Dosare depuse in 2015
sergiu13Date: Joi, 17-Mar-2016, 6:54 PM | Message # 301
Lieutenant colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 4
Statut: Offline
Citat mirela230782 ()
Deci dei spus cum merge situatia cu cetatanie

Credeti ca el nu stie? Eu nu cred...

Mesaj editat de sergiu13 - Joi, 17-Mar-2016, 6:55 PM

fuseukrDate: Joi, 17-Mar-2016, 7:25 PM | Message # 302
Lieutenant general
Reputaţie: 6
stie  toti  stiu  dor ca  nu vreu lucra  cred  ca
Petitia  ie mai bun     iar  forta  sa mai lucreze    una  cand scrie o persona  si  alta cand  o semnasa  20  odata  fac plangere
Petitia

:(

Mesaj editat de fuseukr - Joi, 17-Mar-2016, 7:28 PM

mirela230782Date: Joi, 17-Mar-2016, 7:41 PM | Message # 303
Sergent
Reputaţie: -1
Si ce trebuie sa semnam sau ce trebuie sa facem cu acea petitie poate sami spuie cineva

fuseukrDate: Joi, 17-Mar-2016, 10:31 PM | Message # 304
Lieutenant general
mirela230782,   Petitia  si sa o semnam cu toti care  dorim sad

sergiu13Date: Joi, 17-Mar-2016, 11:40 PM | Message # 305
Lieutenant colonel
Trebuie trimisa ca scrisoare prin posta sau cum?

DumitrelDate: Vineri, 18-Mar-2016, 7:28 AM | Message # 306
Lieutenant general
Salutare tututor... am o mica nelamurire... astazi uitandu-ma pe site-ul ANC... la rubrica "STADIU DOSAR"... actualizat din 17.03.2016... am depistat un lucru tare curios... sunt ordine care nu au fost publicate la rubrica "ORDINE"... asa, ca celelalte... spre exemplu am depistat ca a iesit Ordinul cu nr. 160, Ordinul cu nr. 158 cu data din 10.03.2016 in rubrica "DOSARE SOLUTIONATE" iar in rubrica "ORDINE" ele nu se regasesc... De ce oare? Cum vor afla oare titularii dosarelor date ca au iesit deja in ordin? Sper sa le vina macar scrisaorea recomandata de la ANC acasa, la adresa de resedinta...
Doamne Ajuta!

fuseukrDate: Vineri, 18-Mar-2016, 7:32 AM | Message # 307
Lieutenant general
sergiu13,   Petitia   sa criaza  pe http://www.petitieonline.com/  si dupa ce i gata sa  semnaza  exemplu   dar sunt mai multe modele    Către Administraţia Prezidenţială
Palatul Cotroceni,
Bulevardul Geniului nr. 1-3
Sector 6 - Bucuresti - Romania,
Cod postal 060116
Domnului Preşedinte al României
Klaus Iohannis

PETIȚIE

Domnule Preşedinte al României, prin prezenta noi, subsemnații, cetăţeni moldoveni şi ucraineni, care au depus cereri de redobândire a cetăţeniei române la sediul Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, birourile teritoriale ale acesteia, la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României în străinătate, Vă aducem la cunoștință că în ciuda modificărilor Legii cetăţeniei 21/1991 din ultimul timp, problemele principale în domeniul redobândirii cetăţeniei române, la ora actuală continuă să persiste, în special cele enumerate mai jos:
- termenul exagerat de mare pentru soluționarea unei cereri de redobândire a cetăţeniei române ( în particular e vorba de nerespectarea termenului legal privind procesarea și examinarea unei cereri);
- lipsa de transparență și imposibilitatea accesării informaţiilor oficiale privind soluționarea dosarului. (de multe ori petenţii aşteaptă luni de zile pentru a primi un răspuns oficial la petițiile adresate ANC-ului în care solicită comunicarea stadiului dosarului, iar daca se și primește un răspuns acesta pare a fi unul tipic, fără a primi detalii, termen și clarificarea dosarului propriu zis).
- verificăm o lipsă de consecutivitate în privința soluționării dosarelor prin publicarea ordinelor emise de către Președintele Autorității Naționale, și aceasta credem că e una din cele mai mari și grave probleme la momentul actual. Cerem ca dosarele să fie soluționate în conformitate cu numărul atribuit , și ca termenul soluționării acestora să nu depășească 1.5 ani.

Din cele expuse mai sus, solicităm respectuos să luaţi măsuri urgente şi efeciente în scopul:
1. Respectării de către Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie a Legii cetăţeniei române 21/1991 modificată în 2013 şi publicată în Monitorul Oficial nr. 148 Partea I din 20 martie 2013;
2. Respectării termenilor legali în procesul de furnizare al avizelor de către instituţiile de la care ANC solicită informaţii despre petenţi conform art.16 alin. (2) lit. a) din Legea cetăţeniei, care prevede stabilirea unui termen, ce nu va depăşi 60 de zile;
3. Respectării termenilor legali de 30 zile de către ANC, în cazul solicitării prin petiție, la adresa de e-mail oficiala – cetatenie@just.ro , a informaţiilor despre numărul dosarului de cetățenie, depuse la consulaterite pentru ca , sau a informațiilor despre stadiul soluţionării dosarului, a termenului fixat, la care Comisia ANC va verifica îndeplinirea condiţiilor necesare pentru redobândirea cetăţeniei române, precum și informații despre numărul de avize deja primite de la instituţiile competente.
4. Respectarea periodicității și consecutivității examinării cererilor depuse de către solicitanți în baza depunerii acestora.
...

sunt  diferite ca  nu toata lumea au  depus  la ambasada   ... aici puteti vede cum se face si cum se semnaza https://petitieonline.net/petitie....50.html sad TREBUIE SA O FACA  CINE STIIE

Mesaj editat de fuseukr - Vineri, 18-Mar-2016, 7:37 AM

DumitrelDate: Vineri, 18-Mar-2016, 7:47 AM | Message # 308
Lieutenant general
alutare tututor... am o mica nelamurire... astazi uitandu-ma pe site-ul ANC... la rubrica "STADIU DOSAR"... actualizat din 17.03.2016... am depistat un lucru tare curios... sunt ordine care nu au fost publicate la rubrica "ORDINE"... asa, ca celelalte... spre exemplu am depistat ca a iesit Ordinul cu nr. 160, Ordinul cu nr. 158 cu data din 10.03.2016 in rubrica "DOSARE SOLUTIONATE" iar in rubrica "ORDINE" ele nu se regasesc... De ce oare? Cum vor afla oare titularii dosarelor date ca au iesit deja in ordin? Sper sa le vina macar scrisaorea recomandata de la ANC acasa, la adresa de resedinta...
Doamne Ajuta!

P.S. Apropo, cine-i interesat... acele dosare incep de la 13***/RD si in sus pana la 14***/RD si cateva sute...

Adăugat (18-Mar-2016, 7:40 AM)
---------------------------------------------
Salutare tututor... am o mica nelamurire... astazi uitandu-ma pe site-ul ANC... la rubrica "STADIU DOSAR"... actualizat din 17.03.2016... am depistat un lucru tare curios... sunt ordine care nu au fost publicate la rubrica "ORDINE"... asa, ca celelalte... spre exemplu am depistat ca a iesit Ordinul cu nr. 160, Ordinul cu nr. 158 cu data din 10.03.2016 in rubrica "DOSARE SOLUTIONATE" iar in rubrica "ORDINE" ele nu se regasesc... De ce oare? Cum vor afla oare titularii dosarelor date ca au iesit deja in ordin? Sper sa le vina macar scrisaorea recomandata de la ANC acasa, la adresa de resedinta...
Doamne Ajuta!

P.S. Apropo, cine-i interesat... acele dosare incep de la 13***/RD si in sus pana la 14***/RD si cateva sute...

Adăugat (18-Mar-2016, 7:47 AM)
Doamne Ajuta!

REFLEXDate: Vineri, 18-Mar-2016, 10:52 AM | Message # 309
Major
Ieri a fost actualizata pagina ANC imediat dupa 1 saptamina de la ultima actualizare, au mai facut niste schimbari pe site etc.

A iesit ieri 1 Ordin si astazi inca 2 Ordine !!!
In Ordinele de astazi au inceput a lucra cu Dosarelle care incep cu 16***/2015 si cu Dosarele care incep cu 21***/2015 !!!
Sper ca este o avansare CONSIDERABILA in acest moment ! Vad
ca se misca mai repede si ca pentru fiecare dintre noi se apropie ziua cea mare !!!
Hai sa speram ca VINEREA viitoare iesim cu totii in Ordin))) wacko

DumitrelDate: Vineri, 18-Mar-2016, 11:00 AM | Message # 310
Lieutenant general
Doamne Ajuta si intr-un ceas bun, fratilor...

Adăugat (18-Mar-2016, 11:00 AM)
Poate da Domnul si pana diseara... sau maine cel tarziu, mai ies vre-o 2-3 ordine...

sergiu13Date: Vineri, 18-Mar-2016, 11:38 AM | Message # 311
Lieutenant colonel
Citat Dumitrel ()
Poate da Domnul si pana diseara...
Eu am numarat, neavind ce face smile Pina la nr.13000 din 2015 mai sunt maxim 800 de persoane care nu au primit, printre care si eu sad O sa ma auda toti vecinii cind ies si eu in ordin!!

REFLEXDate: Vineri, 18-Mar-2016, 12:12 PM | Message # 312
Major
SERGIU este foarte bine ca in fiecare ZI cineva dintre noi vine cu o mica ¨socoteala¨, cum ai zis si tu ca ai socotit neavind ce face, e bine ca venim cu unele noutati/schimbari pe aici si anuntam pe ceilalti care vin sa se informeze pentru ca asteptarea nu este usoara niciodata !!!
Eu cred ca fiecare mesaj scris aici este citit cu mare ATENTIE de fiecare dintre noi !
Dumitrel, ar fi bine sa vezi viitorul ca daca ar fi asa cum ai zis ¨ Poate ca pina deseara sa iesim in ordin¨, atunci nu numai pe tine o sa te auda vecinii Sergiu dar cred ca si unii pe altii o sa ne auzim ))) hai Successssssssssssssssse !!! smile

Mesaj editat de REFLEX - Vineri, 18-Mar-2016, 12:14 PM

sergiu13Date: Vineri, 18-Mar-2016, 12:21 PM | Message # 313
Lieutenant colonel
REFLEX, Ce numar ai la dosar?

Alex2013Date: Vineri, 18-Mar-2016, 12:46 PM | Message # 314
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 1
Success la toata lumea in sfirsit am iesit si eu!!!!!!!!
1 an si 2 zile de asteptare!!!!
mai departe ce fac?

sergiu13Date: Vineri, 18-Mar-2016, 12:52 PM | Message # 315
Lieutenant colonel
Citat Alex2013 ()
Success la toata lumea in sfirsit am iesit si eu!!!!!!!!
Felicitari  rah Astepti scrosoarea si te programezi la juramint!

REFLEXDate: Vineri, 18-Mar-2016, 1:03 PM | Message # 316
Major
SERGIU, 17***
si tu ?

DumitrelDate: Vineri, 18-Mar-2016, 1:08 PM | Message # 317
Lieutenant general
Pentru Alex2013... SINCERE FELICITARI,FRATE!

sergiu13Date: Vineri, 18-Mar-2016, 1:13 PM | Message # 318
Lieutenant colonel
REFLEX, 129xx, parca nu e curat sad mai trecut multe dosare, totusi sper sa mai iasa vreo 5 ordine luna aceasta si sa ies si eu

Alex95Date: Vineri, 18-Mar-2016, 1:30 PM | Message # 319
Lieutenant colonel
Reputaţie: 2
Baieti aproximativ dosare cu 50*** cind o sa inceapa sa easa?(( cry cry cry cry

DumitrelDate: Vineri, 18-Mar-2016, 1:34 PM | Message # 320
Lieutenant general
Reesind din situatia actuala, e greu de spus...

Adăugat (18-Mar-2016, 1:34 PM)
Incearca sa vezi termenii aproximativi la eubrica "STADIU DOSAR"...

sergiu13Date: Vineri, 18-Mar-2016, 1:52 PM | Message # 321
Lieutenant colonel
Alex95, daca merge tot asa, ai sanse pe la sfirsitul anului, numai cu conditia ca nu te sare ca pe mine

REFLEXDate: Vineri, 18-Mar-2016, 1:58 PM | Message # 322
Major
Sergiu, hai ca poate pina pe 1 apriilie iesi si tu !

Mai bine sa stii ca te-au depasit decit sa astepti sa te ajunga rindul !
Tu ai déjà un an decind ai depus daca nu ma gresesc ?!

sergiu13Date: Vineri, 18-Mar-2016, 2:08 PM | Message # 323
Lieutenant colonel
REFLEX, Da Doamne. Da, am depus pe 10.03.2015 la Iasi.

Alex95Date: Vineri, 18-Mar-2016, 2:10 PM | Message # 324
Lieutenant colonel
Mam adresat la un avocat peste o saptamina trebuie sa scriu scrisoare..dupa spusele lui avocat dupa ce transmit scrisoarea dupA 2 Luni aproximativ treb sa ies in ordin( sad

REFLEXDate: Vineri, 18-Mar-2016, 2:17 PM | Message # 325
Major
Sergiu, Eu am depus pe 31martie 2015 la IASI
Deci de vazut cum iesi tu cred ca si Eu dupa tine )))
dar totusi eu am depus 3 saptamini dupa tine deci este o diferenta oarecare !

DumitrelDate: Vineri, 18-Mar-2016, 2:26 PM | Message # 326
Lieutenant general
Si cat te costa avocatul? Ce fel de scrisoare tre' sa scrii?

sergiu13Date: Vineri, 18-Mar-2016, 2:31 PM | Message # 327
Lieutenant colonel
Alex95, Scrie te rog mai amanuntit procedura cu avocatul, eu sper ca voi iesi in timpul apropiat, dar sotia a depus recent si vreau sa stiu cum sa procedez dupa 5 luni.
Cineva spunea ca chestia cu avocatul nu se merita, sunt doar bani in vint. Scrieti cine au informatie despre aceasta.

Alex95Date: Vineri, 18-Mar-2016, 2:42 PM | Message # 328
Lieutenant colonel
Avocatu nu ma coasta ea o strins documentele pentru depunere atunci am platit 40 euro si scrisoarea intra in acesti bany ... Cinstit nam idei ce fel de scrisoare da am inteles ca nu demult un baiet tot o scris scrisoare si o trAnsmis si o esit cu 3-5 Luni Mai devreme in ordin. dry

Adăugat (18-Mar-2016, 2:42 PM)
Dupa spusile avocatului dupa 6 Luni se transmite scrisoare.

DumitrelDate: Vineri, 18-Mar-2016, 2:58 PM | Message # 329
Lieutenant general
Am inteles... asta-i "CEREREDECOMUNICARE A STADIULUI SOLUŢIONĂRII CERERII PRIVIND CETĂŢENIA ROMÂNĂ"

Adăugat (18-Mar-2016, 2:53 PM)
Asa cerere se poate de completat si singur... nu e obligaror prin avocat...

Adăugat (18-Mar-2016, 2:58 PM)
Apropo, avocatul e de la Chisianu sau din Bucuresti?

sergiu13Date: Vineri, 18-Mar-2016, 2:59 PM | Message # 330
Lieutenant colonel
Dumitrel, am trimis vreo 10 astfel de scrisori,de pe adrese diferite, timp de 5 luni nu am primit nici un raspuns

REFLEXDate: Vineri, 18-Mar-2016, 5:51 PM | Message # 331
Major
Informatie pentru acei care nu stiu cum sa accedeze la rubrica dosarului ! wink

DumitrelDate: Vineri, 18-Mar-2016, 7:13 PM | Message # 332
Lieutenant general
http://cetatenie.just.ro/index.p....col-11 

ARTICOLUL112010 (descarca documentul in format )2011 (descarca documentul in format )2012 (descarca documentul in format )2013 (descarca documentul in format )2014 (descarca documentul in format )2015 (descarca documentul in format )2016 (descarca documentul in format )Actualizat la data de 17.03.2016.

ArtemiJDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 0:56 AM | Message # 333
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Întrebare pentru cunoscători, persoana care depune la cetățenie, are drept de ședere pe teritoriul României?

sergiu13Date: Sâmbată, 19-Mar-2016, 7:31 AM | Message # 334
Lieutenant colonel
ArtemiJ, Ai pasaport biometric? Stai fara probleme smile

DumitrelDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 11:21 AM | Message # 335
Lieutenant general
Se permite sederea pe teritoriul Romaniei cu pasaport biometric maxim 90 de zile intr-o perioadade 180 de zile in an... in caz contrar daca incalci regimul de sedere, poti fi expulzat de pe teritoriul UE...

fuseukrDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 1:00 PM | Message # 336
Lieutenant general
speram cu totii ca  saptamana  vitore  osa  scota ordinurii tongue sad dupa cum am opservat incep sase miste  da tot cu lene  dupa calculu  care in  preszent  numerle cu 20  de mii osa apare pan iune

Adăugat (19-Mar-2016, 12:58 PM)
multa  rabdare  trebuie sa ai pana  primesti cetatanie  sangura tare care     tine lume  in asteptare cate  1 sau 2  si 3  ani pana primesti normaln  6  luni  in orce  zona    euro smile

Adăugat (19-Mar-2016, 1:00 PM)
ieu astept pana pe 25  cand am comise  si daca  nu ies   fac Petitia  personal ca vad ca  aici nime nu are pofta   sa iasa mai  repede   =) sad angry

DumitrelDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 7:15 PM | Message # 337
Lieutenant general
De unde ai luat ca in zona euro sa da cetatenie in 6 luni? Te rog, nu duce lucea in eroare...

Adăugat (19-Mar-2016, 7:13 PM)
Eu am o cumetra... care s-acasatorit cu un cetatean francez nativ, adica nascut in Hexagon, pai uite... ea are deja 2 copii cu el... nascuti in Franta... si abia peste 7 ani i-au dat cetatenia... Te rog, nu duce lucea in eroare...

Adăugat (19-Mar-2016, 7:15 PM)
fuseukr... si apropo, de la comisie... ordinul poate dura pana la 5 luni... asa ca nu-ti prea fa iluzii fratica... sa dea Domnul sa iesi cat mai degraba in ordin... Bafta tie...

fuseukrDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 7:29 PM | Message # 338
Lieutenant general
Dumitrel,  am 13  ani de  euro si  sunt in belgia cu cetatanie belgiana problema ca nu mai intales bine ce  vroiam sa spun dela  data cand  introduci dosarau nu se depaseste  asteptare de 6  luni ori unde  este adevart ca trebuie  sa stai pe stat  minim 5 ani ca sa  optii cetatanie  franceza   belgiana spaniola dar  io am avut in  vedere ca  dela indroducere  nu trebuie sa astepti    cate 1  sau 2 sau 3 ani  :))) .+ ai spus de comise me   asta face cine cum vre io daca dupa comise trimit mesaj si im raspund  standar  atuci fac o Petitia  catra  guvern +   un avocat   sunt  sigur ca  osa  se miste  mai repede    spun asta  din experienta  pretinilor  care o primit cetatanie smile pe  anul 2014+2015  tongue  cred ca pana  la urma  fie care procedaza  cum crede  cai mai bine  wacko

DumitrelDate: Duminică, 20-Mar-2016, 12:18 PM | Message # 339
Lieutenant general
Ok, calr... acum am inteles... si sunt deacord cu tine...

fuseukrDate: Duminică, 20-Mar-2016, 12:37 PM | Message # 340
Lieutenant general
Dumitrel, Speram  cu toti ca ANC  sa scota ceva  ordinuri saptamana vitoare   sutem doar  la 16 mnii  pana  ce ajunge la noi   sad wink

Mesaj editat de fuseukr - Duminică, 20-Mar-2016, 12:39 PM

sergiu13Date: Duminică, 20-Mar-2016, 1:23 PM | Message # 341
Lieutenant colonel
fuseukr, pina la mine doar 800 de ordine au ramas, printre rinduri. Sper si eu ca macar inca 4 ordine sa iasa luna aceasta, poate apar si eu.

Alex95Date: Duminică, 20-Mar-2016, 2:30 PM | Message # 342
Lieutenant colonel
Eu cu nr 50*** nici nu sper sa es in ordinile pina in vara(((((

fuseukrDate: Duminică, 20-Mar-2016, 4:16 PM | Message # 343
Lieutenant general
sergiu13, speram  cu toti  ca osa  iesim in curand in ordin  depinde cum osa lucreze  anc  de    vedem ca  nu se misca  osa  face   Petitia   sad

Oli4kaDate: Duminică, 20-Mar-2016, 4:18 PM | Message # 344
Sergent
Reputaţie: 0
Eu ku 24*** dar orcum de fiecare kind ese ordin ma uit poate sa ratacit si dosarul meu pe akolo,spereanta moare ultima

fuseukrDate: Duminică, 20-Mar-2016, 4:21 PM | Message # 345
Lieutenant general
Alex95,  nuti perde  speranta  tre sa avem rapdare  poti sa iesi  august  depinde cum sor misca   speram ca osa  incapa sa lucreze  normal  cu ritm  cred ca  este  timpu   in asteptare 100000 de omeni  asa ca  cred ca sunt in curent ca  sa lucreze mai repede   cu scimbarile care  leau  facut   domne  ajuta   ....

Alex95Date: Duminică, 20-Mar-2016, 4:43 PM | Message # 346
Lieutenant colonel
fuseukr multumesk de sustinere dry

fuseukrDate: Duminică, 20-Mar-2016, 6:48 PM | Message # 347
Lieutenant general
Alex95, nui de ce   si ieu astept  ca tine  cand ai depus  si unde ai depus ? wink

Mesaj editat de fuseukr - Duminică, 20-Mar-2016, 6:50 PM

Alex95Date: Duminică, 20-Mar-2016, 7:10 PM | Message # 348
Lieutenant colonel
Am depus pe 7 Octombrie 2015 la Bucuresti tu cind ai depus si unde? sad

fuseukrDate: Duminică, 20-Mar-2016, 7:19 PM | Message # 349
Lieutenant general
Alex95,  la  suceava  pe 14 mai 2015  teai  vrificat  adica   ai avut  comise ?

Alex95Date: Duminică, 20-Mar-2016, 7:34 PM | Message # 350
Lieutenant colonel
Daca constit idei nam dupa depunere data comiseei o puso tucmai in august...nu inteleg eu care in Octombrie am comisie in august esa 10 Luni da acei care au depus pe 31 decembmbrie au comisie in Mai esa 5 Luni ((( sad cry

Adăugat (20-Mar-2016, 7:34 PM)
http://justconsult.md/15-03-16-consulatul-roman-a-anuntat-majorarea-preturilor-pentru/ Off si asta inca

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2015
Pagina 7 din 78«12567897778»
Căutare: