Dosare depuse in 2015 - Pagina 78 - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:03 AM
Bine ai venit Oaspete |

Dosare depuse in 2015 - Pagina 78 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 78 din 78«12767778
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2015
Dosare depuse in 2015
Anya_MariaDate: Marţi, 08-Noi-2016, 1:20 PM | Message # 3851
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Sincere felicitări tuturor

Adăugat (08-Noi-2016, 8:08 AM)
---------------------------------------------
P.S dragi prieteni, nu trebuie sa va supărați pe cei care odinioară erau primii la sustinut sau sfaturi pe acest forum.Pentru că noi toți o dată iesiti in ordine vom avea alte priorități ,caci in viata reală sunt o mulțime de probleme .Trebuie sa ne bucurăm ca apar membru noi dornici de ajutor si sustinere asa ca cu ajutorul Domnului fiecare va obtine cetățenia!!!!

Adăugat (08-Noi-2016, 1:20 PM)
Heyy oameni buni !!! va rog frumos am nevoie de consultatie.Prietena mea de copilarie a plecat in urma cu un an in italia,dinsa nu are pasaport romanesc dar sa dus cu biometric.Nu a lucrat din cite stiu ca sa fie prinsa ilegal la munca, pur si simplu a plecat cu viitorul sot pina ii va veni pasaportul romanesc.Acum ea nu stie ce sa faca , daca ii vine rezultatul la romanesc probabil ca nu poate sal faca in italia ci acolo unde a depus documentele.Deci daca pleaca pe cale aeriana spre Chisinau va primi interdictie?? amenda?? sau mai bine sa plece cu pasaport alb? multumesc!!!

ciolimamaDate: Marţi, 08-Noi-2016, 6:39 PM | Message # 3852
Colonel
Reputaţie: 21
Anya_Maria, Mai bine cu pasaport alb.

Adăugat (08-Noi-2016, 6:39 PM)
Deoarece se afla ilegal in Italia nu poate face acolo nimic.
Se intoarce acasa cu pasaport alb, depune juramintul, transcrie
actele romanesti si perfecteaza bulein/pasaport romanesc.

Marina_VenusDate: Miercuri, 09-Noi-2016, 10:43 AM | Message # 3853
Începator
Grupă: User
[quote=Anya_Maria;59226]Heyy oameni buni !!! va rog frumos am nevoie de consultatie.Prietena mea de copilarie a plecat in urma cu un an in italia,dinsa nu are pasaport romanesc dar sa dus cu biometric.Nu a lucrat din cite stiu ca sa fie prinsa ilegal la munca, pur si simplu a plecat cu viitorul sot pina ii va veni pasaportul romanesc.Acum ea nu stie ce sa faca , daca ii vine rezultatul la romanesc probabil ca nu poate sal faca in italia ci acolo unde a depus documentele.Deci daca pleaca pe cale aeriana spre Chisinau va primi interdictie?? amenda?? sau mai bine sa plece cu pasaport alb? multumesc!!!
[/quote]
Din cite stiu, trebuie sa aiba un permis de sedere ca sa se poata programa acolo la ambasada, pentru depunerea juramintului si perfectarea actelor. Songiorno se numeste in Italia.

Anya_MariaDate: Miercuri, 09-Noi-2016, 2:36 PM | Message # 3854
Lieutenant
Pai da dar ea nu are...a plecata de nici un an...si acum deja gata cu sogiorno de cînd lumea călătoreste cu românesc... smile ,nustiu eu personal am auzit de la oameni că si in Italia si in Franța de ex ai trecut simplu cu biometricul si nu le-au facut nimic....dar cine stie

Adăugat (09-Noi-2016, 2:36 PM)
Multumesc pentru răspunsuri; ))) smile ))

ciolimamaDate: Joi, 10-Noi-2016, 9:41 AM | Message # 3855
Colonel
Reputaţie: 21
Anya_Maria, Pau, de trecut trece cu pasaport biometric
dar nu are voie sa stea mai mult de 90 de zile.
Daca a expirat termenul ea se afla ilegal pe teritoriul Italiei.
Atunci solutia e una sa vie acasa pina nu i-au pus deport si
sa-si perfecteze actele romanesti.

Anya_MariaDate: Joi, 10-Noi-2016, 10:49 AM | Message # 3856
Lieutenant
Ciolimama, ea asta si vrea sa se întoarcă acasa pentru a-si perfecta documentele. ..dar problema este ca nu stie cum a meargă cu acel biometric care a trecut de 90 de zile sau cu pasaportul alb sad mehh

Adăugat (10-Noi-2016, 10:49 AM)
Off nu inteleg ce asa de greu merge treaba la ANC vad ca scot odată pe săptămînă ordine sad

Elena91Date: Joi, 10-Noi-2016, 8:37 PM | Message # 3857
Lieutenant
Reputaţie: 2
Salut, Anya_Maria, după cum ți a răspuns și Ciolimama, revine doar cu pașaport alb. Termenul de 90 de zzile este depășit cu mult, și pentru o zi în plus față de termenul legal, în spațiul Schengen, nu știu dacă se aplică la durate mari- plătești cam cîte 5 euro pe zi, deci- eu cred că e doar pașaport alb plus vine la avion. O prietenă bună a depășit termenul legal cu o viză în pașaportul biometric, deci și a făcut pașaport alb, din Franța.În plus, cînd revine, dacă vrea să plece înapoi își poate face un pașaport nou, pînă i se perfectează pașaportul românesc sau buletinul. Succes

Anya_MariaDate: Vineri, 11-Noi-2016, 7:34 AM | Message # 3858
Lieutenant
Multumesc mult wink ))),am sa-o transmit...ea de gîndea ca poate nu ia cu nimic cu biometricul sa treacă caci pînă la vrio sectie consulara are de mers mult.

Elena91Date: Vineri, 11-Noi-2016, 9:43 AM | Message # 3859
Lieutenant
Anya_Maria, înțeleg, dar eu nu m-aș aventura, am văzut în aeroport, venind din Franța cum se adresau la ai noștri cu termenul legal expirat. Nu știu cum se uită la asta cei din Italia, pot să îți spun că nu am văzut amenzi, nu știu dacă aveau deport. Doi, la vama în Ungaria a fost cazul cînd pe cineva care depășise termenul cu cinci zile, l-au amendat cu 5 euro ziua, el iarăși spunea că al său cumnat depășise cu mult aceest termen si nu a fost nici amendat, nimic. Pentru pașaport alb- are nevoi de două poze recente, 3#4 cm, ceva în genul și o piesă de identitate validă.

Adăugat (11-Noi-2016, 9:43 AM)
Anya_Maria, apropo, care este starea dosarului tău la ANC?

Anya_MariaDate: Vineri, 11-Noi-2016, 11:31 AM | Message # 3860
Lieutenant
Merci Elena91; )))...eu am depus in decembrie anul trecut a fost înregistrat in februarie si deci astept inca... smile )...dar ma uit ca cam greu scot ordine luna aceasta...mi se pare sau a legat cumva si cu alegerile prezidențiale de la noi biggrin

Elena91Date: Vineri, 11-Noi-2016, 12:21 PM | Message # 3861
Lieutenant
Anya_Maria, uite că la aceasta nu m-am gîndit, posibil, așteptăm atunci 14? Eu am depus la începutul lunii martie.

Anya_MariaDate: Vineri, 11-Noi-2016, 12:58 PM | Message # 3862
Lieutenant
Elena91 asteptam 13 biggrin ...dar tie ti-au comunicat ceva despre stadiul dosarului?

Adăugat (11-Noi-2016, 12:58 PM)
Apropo am vb cu prietena mea...dar ma intrebat fata despre care zici ca revenise din Franța cu pasaport alb cu cit a încălcat regimul de vize?si ce a zis la ambasada ca stii ca trebuie sa argumentezi de cînd estiin ue etc ca sa-ti faca pasaport alb biggrin

Elena91Date: Vineri, 11-Noi-2016, 8:28 PM | Message # 3863
Lieutenant
Anya_Maria, așteptăm 14, e luni, poate vor fi rezultatele după 13. La consulat anume în Franța știu cum stă treaba, cei mai mulți îl pierd prin metro sau a fost furat. Un pașaport alb se perfectează în 10 zile, o săptămînă, se poate și mai rapid dar costă mai mult, prețul e undeva de 30 euro. Prietena mea depășise cam cu vre-o 5- 6 luni regimul.

Adăugat (11-Noi-2016, 8:28 PM)
Anya_Maria, răspunsul primit de la ANC, după 8 luni de cînd am depus, este : Dosarul dumneavoastă, nr.#####este în curs de soluționare urmând etapele prevăzute prin lege. La finalul procedurii vi se va comunica, prin scrisoare recomandată, numărul de ordin si posibilitatea de a depune jurământul de credință față de România. Prin urmare, veți fi înștiințat la domiciliul menționat la depunerea dosarului. În eventualitatea în care vă schimbați adresa de domiciliu, vă rugăm să ne comunicați în timp util.  Un răspuns standard, cred eu.

Mesaj editat de Elena91 - Vineri, 11-Noi-2016, 8:41 PM

Anya_MariaDate: Vineri, 11-Noi-2016, 9:52 PM | Message # 3864
Lieutenant
Fix asa si mie mi-au raspuns biggrin ... P.S ------------------------------------------
Apropo am vb cu prietena mea...dar ma intrebat fata despre care zici ca revenise din Franța cu pasaport alb cu cit a încălcat regimul de vize?si ce a zis la ambasada ca stii ca trebuie sa argumentezi de cînd estiin ue etc ca sa-ti faca pasaport alb

Elena91Date: Duminică, 13-Noi-2016, 8:02 PM | Message # 3865
Lieutenant
Anya_Maria, verifică mesajele private, sus, în partea dreapta centru a ecranului.

Mesaj editat de Elena91 - Duminică, 13-Noi-2016, 8:05 PM

Anya_MariaDate: Duminică, 13-Noi-2016, 8:40 PM | Message # 3866
Lieutenant
Bine))))

Adăugat (13-Noi-2016, 8:40 PM)
Tare îmi pare ca cetateniile române ne depind de rezultatul alegerilor prezidențiale din R.M.

PictorasDate: Luni, 14-Noi-2016, 9:08 AM | Message # 3867
Lieutenant
Nu vi se pare ceva suspect ca sa-u oprit ordinile? S-a fie dodon de vinA? Intreb ca astept s-a iasa si sotiile noastre-n ordin,ca e mi-a fost lene s-ai aduc-n ordine si ei documentele si ieseam-n inpreuna,asta e,cel zgarcit plateste-n doit

Anya_MariaDate: Luni, 14-Noi-2016, 12:23 PM | Message # 3868
Lieutenant
Doar 2 ordine in 10 zile.....))

Adăugat (14-Noi-2016, 12:23 PM)
Despre asta si ziceam...stoparea precis ca are legătură cu alegerile

adrian_tlcDate: Luni, 14-Noi-2016, 1:51 PM | Message # 3869
Începator
De vre-o 4-5 luni actualizarea informatiei privind starea dosarelor se face foarte rar. Mi-e în grijă ca din cauza alegerilor să nu se stopeze acordarea cetățeniei române moldovenilor. sad

Elena91Date: Luni, 14-Noi-2016, 3:12 PM | Message # 3870
Lieutenant
Anya_MariaPictoras, ANC este o institutie apolitică, nu ar trebui să aibă legătură cu ce se întîmplă în Republica Moldova, nici cu rezultatul alegerilor. Cel puțin sper să fie așa. 
Eu cred că vor ieși întîi cei care au depus în 2015, apoi se va începe lucrul cu cei din 2016, masiv. 
adrian_tlc, ai în vedere că nu este nici o schimbare la data comisiei? Fuseukr postase cîndva o informație că în mai mult de 60 % de cazuri data comisiei nu se schimbă. Dacă ai urmărit lista celor din 2015, prin martie , aprilie erau persoane ieșite în ordin la data cînd aveau comisie. Nu cred că trebuie să îți faci griji.
Cred că va fi totul bine cu cetățenia, mai greu cu situația în Republica noastră

Anya_MariaDate: Luni, 14-Noi-2016, 4:50 PM | Message # 3871
Lieutenant
Ai foarte mare dreptate Elena91 ,spre din tot sufletul ca ANC intradevar sa fie apolitic si sa lucreze asupra dosarelor

Adăugat (14-Noi-2016, 4:50 PM)
Astăzi au iesit 5 ordine smile deja e bine!!!

Elena91Date: Luni, 14-Noi-2016, 8:36 PM | Message # 3872
Lieutenant
Anya_Maria, uite, deja, au mai fost situații cînd ordinele apăreau luni, nu vineri, uneori apăreau marți, sau aproape în fiecare zi a săptămînii cîte un ordin.

Anya_MariaDate: Luni, 14-Noi-2016, 8:51 PM | Message # 3873
Lieutenant
Da...Dar n-am vazut situatii cînd 10 zile sa nu fie ordine...in orice caz sperăm sa fie totul bine!!!

adrian_tlcDate: Marţi, 15-Noi-2016, 2:21 PM | Message # 3874
Începator
Unde pot vedea cand apar ordinele? caci pe www.cetatenie.just.ro greu le afiseaza

Anya_MariaDate: Marţi, 15-Noi-2016, 7:23 PM | Message # 3875
Lieutenant
Doar aici pe siteul ANC din cîte stiu apar primele

PictorasDate: Joi, 17-Noi-2016, 6:44 PM | Message # 3876
Lieutenant
Buna,pe 04 m-am vazut iesit in ordin si azi 17 mi-a venit scrisoarea recomandata,pe 25 m-am programat la ambasada pentru a afla cand voi putea depune juramantul,v-a tin la curent,vad ca ies ordine noi,v-a doresc s-a iesiti pana la sarbatori pe toti.

Mesaj editat de Pictoras - Joi, 17-Noi-2016, 6:45 PM

Anya_MariaDate: Joi, 17-Noi-2016, 7:17 PM | Message # 3877
Lieutenant
Bravo!felicitări ,numai decit sa ne tii la curent!!!

go4everestDate: Luni, 21-Noi-2016, 1:46 PM | Message # 3878
Începator
Buna ziua,
Am si eu o intrebare....cine cunoaste...daca am depus dosarul iar pe loc au depistat ca lipsea o declaratie de la notar si mi-au recomandat sa o trimit prin posta...fapt care l-am facut (mi-a venit si confirmarea)...termenul de solutionare va fi mai mare.
In orice caz doua persoane care au depus cu mine intr-o zi au iesit deja in ordin...dar eu inca nu...

Marina_VenusDate: Luni, 21-Noi-2016, 4:07 PM | Message # 3879
Începator
[quote=Pictoras;59274]Buna,pe 04 m-am vazut iesit in ordin si azi 17 mi-a venit scrisoarea recomandata,pe 25 m-am programat la ambasada pentru a afla cand voi putea depune juramantul,v-a tin la curent,vad ca ies ordine noi,v-a doresc s-a iesiti pana la sarbatori pe toti.
[/quote]

Multumim mult! Si noi speram foarte mult! Ca daca nu iesim pina la sarbatori, am impresia ca o sa mai treaca o bucata buna de timp pina vom aparea in ordine. Dar parca se vede deja capatul pentru cei ce-au depus dosarele in 2015. Succese mai departe! Ne anunti te rog cind ti-au data juramintului.

PictorasDate: Vineri, 25-Noi-2016, 8:47 AM | Message # 3880
Lieutenant
Buna,am fost azi la consulat:
1. Am depus dosarul la bucuresti pe 25.11.2015
2. M-am vazut-n ordin pe 04.11.2016
3. M-au programat prin telefon s-a depun dosarul pentru juramant pe 25.11.2015
Aici mentionez ca trebuie s-a sunati in aceeasi zi la consulat s-a va programati pentru juramant ca s-a nu pierdeti timp,foarte important,se poate si fara scrisoare s-a depuneti juramantul.
4. Depun juramantul pe 24.02.2016
Si pe urma depinde de tine daca urgentezi actele mai departe sau nu.
Va urez la toti succes.

Un mic sfat,nu faceti greseli ca o mica greseala si te arunca pe alt termen ,uitativa de 10 ori pe documente si faceti tot ca la carte.
Cam asta a fost din experienta mea,pe aici.

Mesaj editat de Pictoras - Vineri, 25-Noi-2016, 8:54 AM

Marina_VenusDate: Vineri, 25-Noi-2016, 1:02 PM | Message # 3881
Începator
Uraaa! Azi am iesit in ordine. Am depus la ANC la Bucuresti pe data de 21.12.2015, am iesit in ordine azi 25.11.2016. Le doresc si celorlalti sa iasa cit mai curind in ordine!

Mesaj editat de Marina_Venus - Vineri, 25-Noi-2016, 1:03 PM

PictorasDate: Vineri, 25-Noi-2016, 2:07 PM | Message # 3882
Lieutenant
Venus,suna azi la ambasada si progreamazate pentru depunerea dosarului pentru juramant ,felicitari

Anya_MariaDate: Sâmbată, 26-Noi-2016, 3:38 PM | Message # 3883
Lieutenant
Felicitări tuturor!!!sper ca dupa sărbători vor continua cu cei din 2016 smile )), Succese în continuare!!!

fuseukrDate: Luni, 28-Noi-2016, 12:14 PM | Message # 3884
Lieutenant general
Reputaţie: 6
SALUTARE  LA TOTI  FELICITARE  PENTRU CEI CARE O APARUT IN ORDIN SI  SUCCES PENTRU ACEI CARE MAI ASTEAPTA RABDARE smile )

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2015
Pagina 78 din 78«12767778
Căutare: