Miercuri, 22-Noi-2017, 6:26 AM
Bine ai venit Oaspete |

Dosare depuse in 2010 - Pagina 3 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 3 din 173«12345172173»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2010 (Dosare depuse in 2010)
Dosare depuse in 2010
cipdeilDate: Joi, 15-Iul-2010, 11:18 AM | Message # 1
Lieutenant colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 17
Statut: Offline
Stimati Forumisti,

aici discutam soarta dosarelor depuse in 2010.

Inainte de a posta o intrebare, VA RUGAM SA CITITI URMATOARELE:

1. Daca ati depus dosarul si nu stiti nimic despre soarta lui, intrati aici:
http://vreau-cetatenie.eu/forum/15-195-1

2. Daca vreti sa comparati numarul dosarului dvs si starea la care se afla cu alte dosare, intrati aici: http://vreau-cetatenie.eu/forum/14-161-1 NU PLASATI MESAJE DOAR CU NR DOSARULUIin aceasta tema pentru ca ele vor fi sterse. Ca o sugestie, inscieti-va in semnatura de profil datele dosarului ca sa evitam intrebarile ulterioare.

3. Nu exista nici o procedura de URGENTARE, toate dosarele se examineaza in ordinea depusa. La unii le vin raspunsuri mai devreme, la altii mai tarziu deoarece toate dosarele sunt individuale si, pe langa documentele pe care le-ati depus la dosar, ANC mai face interpelari (запросы) la unele organe ale statului (ca sa se verifice cine esti, ce istorie ai, etc). Numai cand vine raspuns la toate aceste interpelari (ANC le numeste "relatii") dosarul dvs. este complet si din acel moment se calculeaza 5 luni pina la emiterea ordinului.

4. Daca v-a venit raspuns de la ANC precum ca "dosarul dvs. se afla in lucru si urmeaza procedura stabilita de lege" sau mesaje similare, nu incercati sa ii dati vreun sens special acestui mesaj. El inseamna anume ceea ce e scris: la dosar se lucreaza si nu se stie cand se va rezolva. Evident ca rezolvarea va avea loc in limitele prevazute de lege.

5. Daca vreti sa va plangeti ca azi nu au iesit ordine scrieti in mini-chatul care a fost creat in acest scop.

6. Daca vreti sa il multumiti pe cineva, puneti-i utilizatorului un plus la reputatie sau scrieti-i un mesaj privat apasind butonul PM aflat imediat sum mesaj.

7. Lista ordinelor emise incepind cu 7 martie 2011 le puteti gasi aici:
http://cetatenie.just.ro/Home/ORDINEANC.aspx

pirlicDate: Joi, 14-Oct-2010, 9:31 AM | Message # 101
Major
Reputaţie: 15
CORNIII, Din informatia de peforum, se zice ca anume de aici se poate incepe numararea de 5 luni conform ordonantei de urgenta. Dar in acelas timp cum va fi norocul. In orice situatie maxim 5 luni. Sa nu uitam ca apoi urmeaza ordinul semnat de MJ care mai dureaza ...
Daca e sa fim optimisti in aceasta situatie termenul de 6 luni ar putea unul de referinta pentru a intra in posesia ordinului cu care se poate de programat la juramant

Dosar depus la 01.03.2010, Chisinau; Numar dosar 21***/RD/2010
Aviz pozitiv din 07.01.2011, Ordin 150P din 25.03.2011, Juramant 12.05.2011, transcriere acte depuse 16.05.2011

CORNIIIDate: Joi, 14-Oct-2010, 11:03 AM | Message # 102
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Mersi pentru informatie.Eu credeam ca avizarea e in termen de 5 luni dupa depunerea dosarului. Da, se taraganeaza.Zilele acestea la ajurnal tv a fost difuzata emisunea Chestiunea zilei cu participarea d.Eucarie ,care la rindul sau a spus, ca dosarele depuse in 2010 vor fi avizate in termen de 5 luni plus 3-4 luni ordinul semnat.Reesa se spune una, se face alta.

MR.BIN

pirlicDate: Joi, 14-Oct-2010, 12:05 PM | Message # 103
Major
CORNIII,Am privit si eu emisiunea, doamna mi s-a parut foarte aroganta. Mai mult ca ait ea a spus ca informatia despre dosar se poate de primit prin scrisoare recomandata trimisa la ANC. Vreau sa stiu cine din persoanele de pe forum a primit raspuns in termen legal adica 1 luna?
Sau pot pune altfel intrebarea, cine a primit raspuns?
Reiesind din realitate si de faptul ca lucrurile se misca, raminem cu speranta. daca cineva din cei ce aui depus dosarul in 2010 mai are rezultate dati de stire!!!

Aviz pozitiv din 07.01.2011, Ordin 150P din 25.03.2011, Juramant 12.05.2011, transcriere acte depuse 16.05.2011

balaurashDate: Joi, 14-Oct-2010, 1:08 PM | Message # 104
Lieutenant
pirlic, am primit raspuns de la ANC in doua luni, de la sf. lui iulie la sf lui sept. 2010

stef

gguddDate: Sâmbată, 16-Oct-2010, 9:35 AM | Message # 105
Începator
Dar in cazul in care comisia respinge dosarul ,din careva motive, faptul dat se aduce la cunostinta, celui ce a depus dosarul, sau nu?

VlladymyrDate: Sâmbată, 16-Oct-2010, 2:45 PM | Message # 106
Începator
Salutare a toti!!!Cine a depus in MAI are vreo noutate despre dosare.....si are cineva dosarul cu numarul 42***(de mii)imi pare ceva greseala cu numarul ista...Multumesc anticipat

denis_moldDate: Sâmbată, 16-Oct-2010, 5:53 PM | Message # 107
Lieutenant
Vlladymyr , nui nici o gresala cu numarul eu am depus in februarie si am numarul 60xxx (mii) dar tu dupa cum vad ai depus la iasi, ca la iasi sa inceput numere de la 40XXX . daca ai depus in luna mai eu cred ca mai ai de asteptat, ca am citit cineva care a depus in aprilie si in decembre ii va intra in comisie , la mine ca am depus in februarie comisia deja am trecuo. la voi cred ca merge putin mai greu ca sau depus foarte multe dosare lunele aprilie -mai . dar dak vrei sa afli stadiu dosarului mergi la bucuresti sau faci o scrisoare recomandata (eu am facuto la presidentzie si am primit raspuns iin 4 luni).

deniksa

pirlicDate: Sâmbată, 16-Oct-2010, 9:56 PM | Message # 108
Major
Vlladymyr,
Eu am dosarul 21*** depus la inceputul lui martie la chisinau

linaDate: Sâmbată, 16-Oct-2010, 10:06 PM | Message # 109
Începator
salut!!!imi poate spune si mie cineva,eu am depus dosarul in luna iunie,si c-am cind va intra in lucru,cit mia trebuie de asteptat???mersi anticipat!!!

Adaugat (16-Oct-2010, 11:06 PM)
---------------------------------------------
da,si l-am depus in bucuresti!

nutaDate: Sâmbată, 16-Oct-2010, 10:17 PM | Message # 110
Colonel
Reputaţie: 12
Quote (lina)
salut!!!imi poate spune si mie cineva,eu am depus dosarul in luna iunie,si c-am cind va intra in lucru,cit mia trebuie de asteptat???mersi anticipat!!!

Buna,citeste bine in topic si ai sa vezi cum decurg lucrurile,asteapta sa treaca minim 5 luni si apoi incearca toate modalitatile ca sa afli de starea dosarului tau,succes

dosar 88xx depus 24.03.2010 Bucuresti
ordin 12/P din 17.01.2011
juramint 14.02.2011 Bucuresti
dosar depus transciere 03.03.2011 Bucuresti
programare ridicare 10.10.2011

linaDate: Sâmbată, 16-Oct-2010, 10:36 PM | Message # 111
Începator
Buna,citeste bine in topic si ai sa vezi cum decurg lucrurile,asteapta sa treaca minim 5 luni si apoi incearca toate modalitatile ca sa afli de starea dosarului tau,succes

mersi muuuult,asa voi face dar imi poti spune,unde mai exact sa citesc?

Adaugat (16-Oct-2010, 11:36 PM)
nuta, unde mai exact in topic?si tu ai dat si e tot ok???

nutaDate: Duminică, 17-Oct-2010, 1:48 PM | Message # 112
Colonel
Quote (lina)
nuta, unde mai exact in topic?si tu ai dat si e tot ok???

citeste aici
http://vreau-cetatenie.eu/forum/14-35-1
http://vreau-cetatenie.eu/forum/15-34-1
http://vreau-cetatenie.eu/forum/15-74-1
am depus si eu la Bucuresti fac 7 luni si nu stiu nimic de starea dosarului,am trimis mailuri dar fara raspuns,peste vreo 2 luni voi merge l a DC sa vad cum decurg lucrurile...
Mult succes la toti

Adaugat (17-Oct-2010, 2:48 PM)
cei care ati depus la inceputul anului aveti ceva rezultate?
mersi

alesicicaDate: Marţi, 19-Oct-2010, 7:40 AM | Message # 113
Lieutenant
Reputaţie: 4
PIRLIC,spune-mi te rog,daca ai depus la Chisinau,nu ti-au dat nr dosarului,spunemi te rog cum lai aflat?am depus si eu la inceputul lui martie la chisinau,si nimik.scrisori scrise,dar nimik.merci

me

pirlicDate: Marţi, 19-Oct-2010, 8:28 AM | Message # 114
Major
alesicica, Citeste tema de la inceput este descrisa amanuntit toata istoria.

alesicicaDate: Marţi, 19-Oct-2010, 8:35 AM | Message # 115
Lieutenant
da am citit,merci.dar astept si eu

me

natalieDate: Marţi, 19-Oct-2010, 3:52 PM | Message # 116
Începator
Reputaţie: 1
Am depus dosarul pe 15 aprilie 2010 la Iasi.Am trimis cu 2 luni in urma o petitie la Directia pt Cetatenie cerind sa mi se comunice starea dosarului la care nu am primit nici un raspuns,apoi am mai trimis cu o luna in urma o alta petitie.Astazi am primit in sfirsit un raspuns din partea lor cu urmatorul mesaj:"Urmare a petitiei adresate autoritatii nationale pt cetatenie va facem cunostinta urmatoarele: cererea d-stra ce formeaza obiectul dosarului Nr.....,..,2010a fost inaintata comisiei pt cetatenie in vedera verificarii indeplinirii conditiilor prevazute de lege pt redobindirea cetateniei romane.Imi poate cineva da un raspuns la urmatoarea intrebare?Dosarul meu deja e in comisie sau abia urmeaza sa il caute prin teancul lor de dosare...oare cind voi avea un raspuns concret de la ei.... >( ?

natalia

wrestlin_60kgDate: Marţi, 19-Oct-2010, 6:06 PM | Message # 117
Începator
Buna seara,am depus dosarul pe 08.02.2010 la Chisinau.
Au trcut mai bine de 9 luni si nustiu nimic,
As vrea sa aflu numarul dosarului ca sa pot afla la ce stadiu este.
va rog mult de tot sa ma ajutati
Mersi mult

P.A.I

maruica74Date: Marţi, 19-Oct-2010, 8:37 PM | Message # 118
Lieutenant
Reputaţie: -2
Uite aici iti va fi ceva de folos.

scrie scrisoare recomandata la : Adresa: Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie

Adresa: Str. Samrdan nr. 3, sector 3, Bucureşti, in care sa soliciti informatii privind dosarul tau de redobandire a cetateniei romane. Exemplu :

Către MINISTERUL JUSTITIEI ROMANIEI
În atenţia Autoritatii Naţionale pentru Cetăţenie

CERERE
DE COMUNICARE A NUMĂRULUI DE INREGISTRARE
ŞI STADIUL SOLUŢIONARII A DOSARULUI PENTU REDOBÂNDIREA CETĂŢENIE ROMÂNE

Eu subsemnatul NUMELE SI PRENUMELE ,fiul lui NUMELE PRENUMELE TATALUI si NUMELE PRENUMELE MAMEI,născut la ziua/luna/anul in satul/orasul DENUMIREA LOCALITATII, cetăţean moldovean (sau alta cetatenie), de origine română, cu reşedinţa actuală in Republica Moldova (sau tara de resedinta),str. n. satul/orasul , raionul ,regiunea , am depus dosarul pentru redobândirea cetăţeniei române la SPECIFICA UNDE AI DEPUS DOSARUL in data de ziua/luna/anul.
Prin prezenta cerere, rog a mi se comunica numărul de înregistrare şi stadiul soluţionării dosarului meu pentru redobândirea cetăţeniei române la adresa : str. n. satul/orasul r-nul , reg. , Republica Moldova (sau tara de resedinta),cod postal .
Vă mulţumesc anticipat.
NUMELE PRENUMELE
Semnătura _______________
Email:
Tel.:

Data ziua/luna/anul

poti trimite cerere si la emailul Autoritatii Naţionale pentru Cetăţenie cetatenie@just.ro , dar totusi mai prin scrisoare recomandata.

Si daca peste 1-2 luni nu-ti vine nici un raspuns , scrie petitie Presedintelui si guvernului

adresa: Domnului Traian Basescu
Palatul Cotroceni,
Bulevardul Geniului nr. 1-3
Sector 6 - Bucuresti - Romania,
Cod postal 060116 sau la email procetatean@presidency.ro

sau la guvern: Guvernul României
Piata Victoriei nr. 1, sector 1 , Bucuresti sau la email drp@gov.ro

Exemplu:

Petitie

catre Domnul Traian Basescu

Eu subsemnatul NUMELE SI PRENUMELE ,fiul lui NUMELE PRENUMELE TATALUI si NUMELE PRENUMELE MAMEI,născut la ziua/luna/anul in satul/orasul DENUMIREA LOCALITATII, cetăţean moldovean (sau alta cetatenie), de origine română, cu reşedinţa actuală in Republica Moldova (sau tara de resedinta),str. n. satul/orasul , raionul ,regiunea , am depus dosarul pentru redobândirea cetăţeniei române la SPECIFICA UNDE AI DEPUS DOSARUL in data de ziua/luna/anul.
Am trimis multe cereri catre "Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie", ca se mi se comunice informatii referitor la dosarul meu de redobandire a cetateniei romane , dar n-am primit nici un raspuns. De aceea v-as fi recunoscator daca imi puteti ajuta sa aflu numarul de inregistrare si stadiul solutionarii dosarului meu de redobandire a cetateniei romane. Vă mulţumesc anticipat.

NUMELE PRENUMELE
Semnătura _______________

Email:
Tel.:
Data ziua/luna/anul

Mesaj editat de maruica74 - Miercuri, 20-Oct-2010, 9:32 AM

nutaDate: Marţi, 19-Oct-2010, 9:31 PM | Message # 119
Colonel
mariuca 74vezi ca ai dat adresa veche de la ANC,cea noua este: Str. Samrdan nr. 3, sector 3, Bucureşti.

Mesaj editat de nuta - Marţi, 19-Oct-2010, 9:33 PM

wrestlin_60kgDate: Joi, 21-Oct-2010, 10:55 AM | Message # 120
Începator
maruica74,multumesc mult pentru informatie,sper sa mi fie de ajutor

Adaugat (21-Oct-2010, 11:23 Am)
B.ziua.............aseara am scris o scrisoare recomandata la adresa cetatenie@ambasadarominii.md unde am solicitat sa mi spuna numarul de inregistrare si data trimiterii la Directia de Cetatenie din cadrul Ministerului Justitiei din Rominia pentru ami afla numarul dosarului pentru redobindirea cetateniei romine.
Astazi mia venit o scrisoarae cu urmatoarea informatie.
Numele dvs. nu a fost publicat ?n ordinele ANC publicate p?nг la aceastг datг.

?n conformitate cu prevederile legale ?n domeniul cetгюeniei, pentru rezolvarea problemelor legate de stadiul dosarului de redob?ndire a cetгюeniei rom?ne, singura instituюie care are competenюe єi informaюii cu privire la stadiul dosarelor de redob?ndire a cetгюeniei rom?ne este Autoritatea Naюionalг pentru Cetгюenie.

Secюia Consularг a Ambasadei Rom?niei ?n Republica Moldova nu deюine nici o informaюii cu privire la stadiul acestor dosare. ?n acest sens vг recomandгm sг vг adresaюi: Direcюiei Cetгюenie din cadrul Autoritгюii Naюionale pentru Cetгюenie

Adresa: Str. Sm?rdan, nr. 3, sector 3, Bucureєti, cod 011405

Telefon pentru informaюii cu caracter general: (037) 204.20.03

Program de lucru cu publicul (doar pentru depunere dosare єi registraturг): Miercuri de la 9 la 14.

Program de lucru cu mandatarii: Miercuri de la 14 la 15.

Program de lucru cu avocaюii: Miercuri de la 15 la 16.

Email de contact: cetatenie@just.ro

?n baza deciziei Directorului Direcюiei Cetгюenie cu nr. 3978 din 12.03.2010, ?n perioada 01.04.2010 – 30.06.2010, programul cu publicul al Direcюiei Cetгюenie se va desfгєura doar ?n ziua de miercuri a fiecгrei sгptгm?ni єi doar pentru depunere cereri de redob?ndire, acordare sau renunюare la cetгюenia rom?nг єi ?nregistrare acte ?n completare єi petiюii adresate Direcюiei Cetгюenie. Informaюii despre stadiul soluюionгrii dosarului ?nregistrat la Direcюia Cetгюenie se acordг doar prin corespondenюг scrisг.

Programul de audienюe al Directorului Direcюiei Cetгюenie se desfгєoarг ?n fiecare zi de miercuri ?ntre orele 13 єi 15 pentru probleme deosebite. Programarea la audienюг se va face ?n baza unei cereri prealabile care va cuprinde єi un numгr de telefon de contact la care un funcюionar al Direcюiei Cetгюenie va comunica solicitantului ziua єi ora audienюei ?n cazul ?n care aceasta a fost aprobatг.

Petenюii care au dosare de redob?ndire a cetгюeniei rom?ne conform art. 10 indice 1 (Rep. Moldova / Ucraina) depuse ?n anul 2003 sunt rugaюi sг comunice Direcюiei Cetгюenie actuala adresг de corespondenюг, ?n cazul ?n care aceasta s-a schimbat de la momentul depunerii dosarului.

va rog sa ma ajutati ce se poate de facut in acest caz.
Findca dupa lege ar trebui sa mi comunice >data si numarul trimiterii la Directia de Cetatenie din cadrul Ministerului de Justitie din Rominea,ca sa mi pot afla numarul dosarului.

Adaugat (21-Oct-2010, 11:55 Am)
elena_soava, Va rog sa ma ajutati.......
am depus dosarul la chisinau la sectia consulara pe 08.02.2010
si pina in prezent nu stiu nimc ........am scris scrisoare la adresa cetatenie@ambasadaromini.md pentru ami spune pe ce data si sub ce numar a fost trimis dosarul la Directia De Cetatenie din cadrul Ministerului de Justitie din Rominia si ei mi au zis ca>Numele dvs. nu a fost publicat ?n ordinele ANC publicate p?nг la aceastг datг.Ce trebue sa fac mai departe?
Multumesc mult.email.perpelita_23@mail.ru

P.A.I

igorash04Date: Luni, 25-Oct-2010, 4:15 PM | Message # 121
Major
Reputaţie: 2
Salut, am depus dosarul in Bucuresti pe 2 iunie. NU am primit nici un raspuns pina acum. Ce sa fac, sa mai astept inca,si daca nu primesc nici un raspuns care sunt pasii mai departe. Imi dati vreun email la care pot trimite o scrisoare sau tb o scrisoare recomandata, ori trebuie sa scriu o cerere de urgentare/?Cine ma poate ajuta sami scrie.
Merci mult!

Dosar:2270x
Depus:02.06.2010 Bucuresti
Stadiul:ordin 146P din 18.03.2011 JURAMINT 31.05.2011

èlenDate: Luni, 25-Oct-2010, 6:24 PM | Message # 122
Începator
Salutare la toti!!! Eu am depus dosarul la consulatul Romanesc din Milano(Italia)pe data de 30.09.2009.evident ca numarul dosarului nu mi sa spus...Am trimis deja doua s. racomandate la DC si ANC...si niciun raspuns pìna acum...as vrea sa shtiu daca mai e cineva care a depus dosarul ìn Italia si daca au deja ceva rezultate ....va multumesc anticipat...

originalvDate: Luni, 25-Oct-2010, 6:32 PM | Message # 123
Începator
CINE A MAI DEPUS IN FEBRUARIE - MARTIE - APRILIE 2010 ??????? AVETI CAREVA REZULTATE ??? SCRIETI .... CELOR CARE AU DEPUS MAI TIRZIU LE ESTE FOARTE-FOARTE INTERESANT!!!!

Salut eu am depus dosarul la 24.02.2010 in Buc. Astazi am fost la ANC si am cerut info despre dosar, mi-au zis ca a tecut la comisie pe 16.06.2010. Mai multa info nu pot da. Cine stie cit sta la comisie dosarul pina a avea avizul??? si cit dupa pina la ordin??? deja sunt 8 luni trecute , oae cit mai e nevoie de asteptat????

Adaugat (25-Oct-2010, 7:32 PM)
La ANC se poate afla starea dosarului numai cu procura fara a conta daca esti ruda de gradul I sau nu (sot, sotie, sora, fate, parinte sau fiu). Nu va duceti fara ea si pierdeti numai timp , banii si nervi

vadyDate: Marţi, 26-Oct-2010, 10:16 AM | Message # 124
Începator
originalv, Am depus dosarul pe 17 martie la Iasi. Pina la acest moment nu am primit nici un raspuns de la autoritatile romane. Ramine de asteptat sau de scris scrisori.... asta deacum la dorinta fiecaruia!!!

nutaDate: Marţi, 26-Oct-2010, 1:39 PM | Message # 125
Colonel
igorash04,daca esti atent atunci ai sa vezi un pic mai sus mesajul postat de maruica74 este scris modelul de cerere si adresele utile...
Bafta!

igrek77Date: Marţi, 26-Oct-2010, 6:18 PM | Message # 126
Major
Reputaţie: 5
vady, cam asa raspuns ai sa primesti de la ANC

Numele dvs. nu a fost publicat în ordinele ANC publicate până la această dată.

În conformitate cu prevederile legale în domeniul cetăţeniei, pentru rezolvarea problemelor legate de stadiul dosarului de redobândire a cetăţeniei române, singura instituţie care are competenţe şi informaţii cu privire la stadiul dosarelor de redobândire a cetăţeniei române este Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie.

Secţia Consulară a Ambasadei României în Republica Moldova nu deţine nici o informaţii cu privire la stadiul acestor dosare. În acest sens vă recomandăm să vă adresaţi: Direcţiei Cetăţenie din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie

Adresa: Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod 011405

Telefon pentru informaţii cu caracter general: (037) 204.20.03

Program de lucru cu publicul (doar pentru depunere dosare şi registratură): Miercuri de la 9 la 14.

Program de lucru cu mandatarii: Miercuri de la 14 la 15.

Program de lucru cu avocaţii: Miercuri de la 15 la 16.

Email de contact: cetatenie@just.ro

În baza deciziei Directorului Direcţiei Cetăţenie cu nr. 3978 din 12.03.2010, în perioada 01.04.2010 – 30.06.2010, programul cu publicul al Direcţiei Cetăţenie se va desfăşura doar în ziua de miercuri a fiecărei săptămâni şi doar pentru depunere cereri de redobândire, acordare sau renunţare la cetăţenia română şi înregistrare acte în completare şi petiţii adresate Direcţiei Cetăţenie. Informaţii despre stadiul soluţionării dosarului înregistrat la Direcţia Cetăţenie se acordă doar prin corespondenţă scrisă.

Programul de audienţe al Directorului Direcţiei Cetăţenie se desfăşoară în fiecare zi de miercuri între orele 13 şi 15 pentru probleme deosebite. Programarea la audienţă se va face în baza unei cereri prealabile care va cuprinde şi un număr de telefon de contact la care un funcţionar al Direcţiei Cetăţenie va comunica solicitantului ziua şi ora audienţei în cazul în care aceasta a fost aprobată.

Petenţii care au dosare de redobândire a cetăţeniei române conform art. 10 indice 1 (Rep. Moldova / Ucraina) depuse în anul 2003 sunt rugaţi să comunice Direcţiei Cetăţenie actuala adresă de corespondenţă, în cazul în care aceasta s-a schimbat de la momentul depunerii dosarului.

Cu stimă,

Secţia Consulară (Cetăţenie)
Ambasada României în Republica Moldova
Email: cetatenie@ambasadaromaniei.md
Website: www.chisinau.mae.ro

erhanexDate: Marţi, 26-Oct-2010, 8:00 PM | Message # 127
Începator
salut, eu am depus in februarie si abia pe 21 oct am primit raspuns ca dosarul meu intra in comisie tot pe 21 oct, stiu si nr la dosar, cum pot afla rezultatul comisiei sau cind sal astept, mercie

andreeaDate: Marţi, 26-Oct-2010, 9:17 PM | Message # 128
Lieutenant
erhanex Unde ai depus dosarul?

andreea

Mesaj editat de andreea - Marţi, 26-Oct-2010, 9:18 PM

erhanexDate: Vineri, 29-Oct-2010, 9:32 AM | Message # 129
Începator
andreea, la chisinau la 09.02

Adaugat (29-Oct-2010, 10:32 Am)
Ma poate ajuta cineva, vreau sa stiu starea dosarului

romanDate: Sâmbată, 30-Oct-2010, 1:11 PM | Message # 130
Major general
Reputaţie: 22
sall la toti eu am depus dosarul pe 10.02.2010 la Bucuresti dar cind lam depus lam depus cu greseala adica nu corespundea datele de nastere a bunicilor din cert de nastere cu cel de casatorie..si asa lam depus ..acuma in septembrie fara sa fiu anuntat de ei mam dus ku actul corectat ...cind duc actul korect doamna imi zice:tu trebuia sa aduci actul pe 15.07.2010..hm ok lam depus,acuma dosarul meu mai are de trecut o comisie si mea spus sa mai astept max 3 luni.Ide este urmatoare nu asteptati sa vi se comunice cewa plecati la ei cel mai bine POATE cineva din voi A PRIMIT SI ORDINUL..EI TRIMIT SCRISOAREA FOARTE GREU!BAFTA!!!

Adaugat (30-Oct-2010, 2:11 PM)
am depus pe 10 02 2010 dosarul meu mai avea de trecut o comisie

Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie

georgeDate: Sâmbată, 30-Oct-2010, 6:34 PM | Message # 131
Sergent
salutare,
cine stie cum sta treaba la registratura, cine a fost acuma de cnd s-a schimbat adresa si orarul de lucru(luni si miercuri)?... de la ce ora ar fi bine de prins rand acolo?...mai face cineva lista de cu seara?

irinaDate: Sâmbată, 30-Oct-2010, 10:59 PM | Message # 132
Începator
salut la toti ... eu am depus dosarul pe 6 aprilie 2010 lA bucuresti si inca nici un raspuns,,, angry

Adaugat (30-Oct-2010, 11:59 PM)
cum as putea sa ma uit si eu in list?

rusu

maruica74Date: Duminică, 31-Oct-2010, 8:06 AM | Message # 133
Lieutenant
irina, Irina nu este nici o lista,ci trebuie sa astepti scrisoarea acasa cu instiintarea despre dosarul tau,din aprilie se zice ca au intrat in comisie dar cine stie ca ei nu prea clar raspund.

romanDate: Duminică, 31-Oct-2010, 9:49 PM | Message # 134
Major general
Reputaţie: 22
http://u.to/c9R9 este foarte interesant priviti si veti afla rsp la toate intrebarile!

Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie

balaurDate: Miercuri, 03-Noi-2010, 10:02 PM | Message # 135
Începator
cine a depus im mai 2010 la iasi are vreun raspuns?

a.lapusneanu

maruica74Date: Joi, 04-Noi-2010, 8:27 AM | Message # 136
Lieutenant
Am depus dosarul pe 13.04.2010,am aflat ca dosarul a trecut prima comisie pe 29.07.2010 si urmeaza sa fie avizat,va fi de folos.

malhazDate: Joi, 04-Noi-2010, 10:44 AM | Message # 137
Major
maruica74,
imi spui te rog cum ai aflat de prima comisie....cind urmeaza sa fie avizat?ms anticipat

clauditaDate: Vineri, 05-Noi-2010, 7:09 PM | Message # 138
Începator
astazi am primit scrisorica fermecata a mamei.Dosarul ei depus la Chisinau 09.09.09 inregistrat in Bucuresti cu numarul 1485/2010 mam interesat de soarta dosarului cind am depus dosarul meu la Bucuresti in martie al meu,inregistra 24.03.2010 numarul dosarului 8928/2010 La sfiritul lui iunie o rudas sa interesat de dosarele noastre ;a mamei dosaru era programat sa intrat in comisie pe 6 iulie ,al meu 17septembrie .astazi am primitordinul mamei cu nr.156/P din o4.10.2010

arinaDate: Marţi, 09-Noi-2010, 4:34 PM | Message # 139
Major
Quote (pirlic)
In Continuare la istoria mea de redobandire a cetateniei romane va comunic ca astazi marea mi-a ost mirarea cand am primit o scrisoare recomandata de la ANC solicitata de presedintele Basescu unde am fost informat cu privire la numerele dosarelor (apropo 21***/RD/2010).
Dar un lucru pentru mine ramane neclar "dosarul va fi examinat la un termen ce va fi stabilit dupa primirea relatiilor solicitate de la institutiile competente" sa inteleg ca dosarul mai trece careva avizari si la alte intitutii?

pirlic,

salut, spune te rog nr. dosarului tau e din 5 sau 6 cifre?,
de ce intreb pt ca eu am depus pe 24 feb.2010 (la mine incepe cu 14****/RD/2010) si dupa 3 scrisori recomandate abia azi am primit si eu acelashi raspuns, imi parea stupid sa primesc asa mesaj ambiguu la petitzia in care am formulat clar 3 cereri a) nr. dosarului b) data intrarii in comisie si c) care este termenul legal pina la ordin? ca aici chiar se prostesc cu sintagma asta..."termeni legali",
din scrisoarea pe care am primit-o si eu si tu reiese ca dosarele au primit doar numar dar inca nu au intrat in Comisia care urmeaza sa le examineze. Acum dar nu intzeleg ce a vorbit d-na Eucarie despre termenul de 9 luni pt cei care au depus dosarele in 2010...
sa intzeleg ca cei ce ai depus in 2010 trebuie sa ashtepte acasa o scrisoare ambigua in care e clar doar nr. dosarului...e ridicol

arina

maruica74Date: Marţi, 09-Noi-2010, 6:08 PM | Message # 140
Lieutenant
arina, eu am mai scris si mai sus ce am inteles personal din cuvintarea dom.Eucarie,termenul de 5 luni incepe a curge din data cind ai primit avizul pozitiv plus 4 luni pentru perfectionare si nu au termin pina intra dosarul in comisie,poate si peste un an doi...cineva mi-a scris ca nu-i adevarat dar e scris mult mai clar pe saitul nou al ANC.

andreeaDate: Marţi, 09-Noi-2010, 6:27 PM | Message # 141
Lieutenant
maruica74, mai priveste inca o data 'EDITIA SPECIALA' cu prezenta d-nei Eucarie nicidecum n-ai inteles corect. Ea a zis de noua luni din momentul depunerii dosarului pina in momentul depunerii juramintului, INSA nu a fost atit de ferma in declaratie ca in cazul dosarelor care au fost depuse din 2003-2009.

andreea

maruica74Date: Marţi, 09-Noi-2010, 7:26 PM | Message # 142
Lieutenant
andreea, Întrebări frecvente

Întrebare: Cum se solicită informaţii despre stadiul dosarului?

Răspuns:
Informaţiile legate de stadiul dosarului sunt furnizate, în mod expres, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire adresată ANC sau personal.

Întrebare: Care este termenul legal de avizare a cererii de redobândire a cetăţeniei române?

Răspuns: Termenul legal de avizare a cererii de redobândire a cetăţeniei române este de maximum 5 luni de la data la care se constată că dosarul este complet. Dosarul este complet în momentul în care se constată că actele sunt depuse în integralitatea lor, sunt valide, şi s-au obţinut toate avizele de la instituţiile cu care ANC conlucrează.

Întrebare: Cum se comunică ordinul de acordare a cetăţeniei române?

Răspuns:
Ordinul de acordare a cetăţeniei române se comunică solicitantului prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.

Întrebare: Când se depune jurământul de credinţă faţă de România?

Răspuns: În termen de 3 luni de la data comunicării ordinului preşedintelui ANC de acordare sau redobândire a cetăţeniei române, persoanele care dobândesc sau redobândesc cetăţenia română vor depune jurământul de credinţă faţă de România.

Întrebare: Care sunt etapele următoare în vederea obţinerii documentelor de identitate?

Răspuns: După obţinerea certificatului de cetăţenie, persoanele se vor prezenta la Oficiul Stării Civile, pe raza localităţii în care îşi au domiciliul, în vederea transcrierii în limba română a tuturor actelor de stare civilă.
Pentru cei cu domiciliul în Bucureşti, singurul Oficiu de Stare Civilă la care se pot adresa este cel situat în Sectorul 1, strada Mareşal Averescu nr.17.
Cei care au domiciliul în alte localităţi din ţară, se vor prezenta la Oficiul de Stare Civilă al reşedinţei de judeţ (ex.: judeţul Iaşi - la Iaşi; judeţul Vrancea – la Focşani; judeţul Prahova - la Ploieşti).
După transcrierea documentelor de stare civilă în limba română, persoanele se vor prezenta la Biroul Evidenţa Persoanei, situat în localitatea în care îşi au domiciliul, cu următoarele documente:
- certificatul de naştere, original şi copie;
- certificatul de căsătorie, dacă este cazul, original şi copie;
- hotărâre de divorţ, dacă este cazul, original şi copie;
- actul de proprietate, original şi copie. În cazul în care persoana nu este titularul spaţiului de locuit este necesară prezenţa proprietarului pentru a-şi da acordul.
- documentul prin care se atestă achitarea contravalorii cărţii de identitate, în valoare de 7 lei. Aceasta se achită la oficiile poştale, la CEC, direct la ghişeu sau, pentru Bucureşti, la Direcţia Generală Impozite si Taxe Locale - Sector 1.
- timbru fiscal sau taxă de timbru în valoare de 4 lei.
La înmânarea cărţii de identitate se restituie lucrătorului de la Biroul Evidenţa Persoanei permisul de şedere temporară

Întrebare: Când se eliberează certificatul de cetăţenie română?

Răspuns:
După depunerea jurământului, Comisia pentru Cetăţenie eliberează certificatul de cetăţenie română.

Întrebare: Unde pot fi depuse cererile pentru redobândirea cetăţeniei române?

Răspuns: Cererile pot fi depuse la Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie precum şi la Birourile teritoriale pentru cetăţenie din Iaşi, Galaţi, Suceava, Timişoara şi Cluj-Napoca, fără a fi nevoie de un permis de şedere pe teritoriul României.

Întrebare: În ce condiţii se pot depune cereri printr-un reprezentant legal (mandatar sau avocat)?

Răspuns:
Cererile se depun printr-un reprezentant legal doar în cazuri temeinic justificate medical prin acte doveditoare.
Citeste atent si o sa te convingi....

Adaugat (09-Noi-2010, 8:26 PM)
Si inca sa va mai spun ca scrisoarea de la ANC e standart pentru toti si nimic folos(dosarul a fost inaintat comisiei in vederea verificarii s.a.d,sotul meu tot o primit asa scrisoare si dosarul lui nici n-a intrat in comisie,o forma standart de linestire a populatiei.

malhazDate: Marţi, 09-Noi-2010, 9:26 PM | Message # 143
Major
maruica74,
pai cum ai aflat ca dosarul a fost inaintat comisiei....dar na fost inregistrat la comisie...eu din cite stiu...dosarul de indata ce este inaintat spre comisie...el automat este si inregistrat...si iata din acel moment incep sa decurga acel termen de 5luni....pina la aviz dureaza cam 2-3luni...si inca 1-2pina la ordin...iar acele 4luni de care vorbea doamna Eucarie...decurg defapt pina intra dosarul in comisie....in total 9luni!daca numeri mai atent din data de cind ai depus dosarul si pina sa inregistrat la comisie se fac aproximativ 4luni...(Am depus dosarul pe 13.04.2010,am aflat ca dosarul a trecut prima comisie pe 29.07.2010 si urmeaza sa fie avizat)!

Adaugat (09-Noi-2010, 10:26 PM)
cred ca trebuie sa fim mai atenti la cele spuse de oficialii romini....nu va suparati dar cred doamna sa exprimat foarte clar!

pirlicDate: Marţi, 09-Noi-2010, 9:32 PM | Message # 144
Major
arina,
Numarul la dosarul meu are 5 cife 21***, depus la chisinau pe 1 martie 2010. Presupun ca ci ce au depus dosarele mai devreme pot sa aiba numar dosar din 4 cifre. Am mai auzit ca diferite oficii din teritoriu ANC incep cu 2, 4 sau 8 etc, dar nu sunt sigur.

maruica74Date: Miercuri, 10-Noi-2010, 9:52 AM | Message # 145
Lieutenant
malhaz, cred ca tu iesti mai destept sau (...a),dar eu personal am sunat pe data de 4.10.2010,chiar cind a aparut saitul nou al ANC cu numar nou de telefon.,pentru ca in prima zi spuneau si stadiul dosarului acum din pacate nu-ti mai spun si mi-o spus clar ca buna ziua ca dosarul cu n...a in trecut prima comisie pe data ... si ca steapta sa fie avizat,ce fac ei cum fac eu nustiu ca nu lucrez acolo,dar daca nu tii clar ceva nu fa oamenii minciunosi ok.

malhazDate: Miercuri, 10-Noi-2010, 11:44 AM | Message # 146
Major
maruica74,
tu de fapt ai prea multe emotii....destept ma consider....ms ca ai mentionat biggrin !nam facut pe nimeni mincinos....in general mam referit la toata lumea care nu a inteles corect....nu cred ca esti atit de importanta pentru ati raspunde la emotiile tale....chiar nu trebuie sa te superi!aici e un forum unde unii dau intrebari si altii se straduie sa le raspunda!

arinaDate: Miercuri, 10-Noi-2010, 1:58 PM | Message # 147
Major
Quote (pirlic)
arina,
Numarul la dosarul meu are 5 cife 21***, depus la chisinau pe 1 martie 2010. Presupun ca ci ce au depus dosarele mai devreme pot sa aiba numar dosar din 4 cifre. Am mai auzit ca diferite oficii din teritoriu ANC incep cu 2, 4 sau 8 etc, dar nu sunt sigur.

multzumesc, mdaa, nu mai intzeleg nimic in numaratoarea lor))) (eu la fel in Chisinau am depus pe 24 feb.), in fine, vine sfarshitul lui noiembrie si se fac 9 luni, oare "se va nashte" vreo scrisorica in poshta ...)))))
nu ne ramane decat sa ashteptam

arina

denis_moldDate: Miercuri, 10-Noi-2010, 9:28 PM | Message # 148
Lieutenant
mariuca74 calm calm, mai ia o gura de aer. happy informatii nu se dau la telefon demultisor.

deniksa

maruica74Date: Joi, 11-Noi-2010, 9:22 AM | Message # 149
Lieutenant
denis_mold, nu toata musca face miere...,in prima zi au dat informatii la telefon cind s-a lansat sait nou ANC cu numar nou,poti suna si intreba sau dat informatii privind stadiul dosarului sau nu.Si in genere mai mult nu va mai spun nimic,adio...

JannaCDate: Joi, 11-Noi-2010, 11:01 AM | Message # 150
Lieutenant
Reputaţie: 5
Iti raspund la telefon,numai ca nu-ti dau informatii...vor sa le trimiti o scrisoare,nici macar mail,scrisoare recomandata.

Dosar sora-mea.
Depus 10.05.2010 Timisoara
Ridicare pasaport 28.07.2011

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2010 (Dosare depuse in 2010)
Pagina 3 din 173«12345172173»
Căutare: