Scrisoare cu solicitare de informatii despre stadiul dosarul - Forum Cetăţenie
Miercuri, 20-Aug-2014, 12:44 PM
Bine ai venit Oaspete |

Scrisoare cu solicitare de informatii despre stadiul dosarul - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Scrisoare cu solicitare de informatii despre stadiul dosarul (totul despre etapa respectiva)
Scrisoare cu solicitare de informatii despre stadiul dosarul
ArchyDate: Marţi, 26-Oct-2010, 9:47 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Ajutati-ma va rog la aceasta procedura: cum se formuleaza o astfel de scrisoare,unde trebuie trimisa? Shi nu in ultimul rind: are rost de a trimite aceasta scrisoare???

nutaDate: Marţi, 26-Oct-2010, 1:41 PM | Message # 2
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 12
Quote (Archy)
Ajutati-ma va rog la aceasta procedura: cum se formuleaza o astfel de scrisoare,unde trebuie trimisa? Shi nu in ultimul rind: are rost de a trimite aceasta scrisoare???

intra aici http://vreau-cetatenie.eu/forum/15-110-3#4220
ai sa vezi model de scrisoare si adresele utile...
succes

dosar 88xx depus 24.03.2010 Bucuresti
ordin 12/P din 17.01.2011
juramint 14.02.2011 Bucuresti
dosar depus transciere 03.03.2011 Bucuresti
programare ridicare 10.10.2011

dumitruDate: Marţi, 26-Oct-2010, 3:08 PM | Message # 3
Colonel
Reputaţie: 19
Nu raspund ei acuma la scrisori.

maruica74Date: Marţi, 26-Oct-2010, 5:07 PM | Message # 4
Lieutenant
Reputaţie: -2
Ba da ,multi au primit raspuns,chiar si eu,de ce esti asa de increzut?

dumitruDate: Marţi, 26-Oct-2010, 5:40 PM | Message # 5
Colonel
Reputaţie: 19
Eu am scris 14 scrisori recomandate in ultimii 6 luni si am primit numai 1 raspuns cu nimic concret.

igrek77Date: Marţi, 26-Oct-2010, 6:16 PM | Message # 6
Major
Reputaţie: 5
dumitru, cam asa raspuns standard o sa primesti chiar daca o sa scrii 100 de scrisori

Numele dvs. nu a fost publicat în ordinele ANC publicate până la această dată.

În conformitate cu prevederile legale în domeniul cetăţeniei, pentru rezolvarea problemelor legate de stadiul dosarului de redobândire a cetăţeniei române, singura instituţie care are competenţe şi informaţii cu privire la stadiul dosarelor de redobândire a cetăţeniei române este Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie.

Secţia Consulară a Ambasadei României în Republica Moldova nu deţine nici o informaţii cu privire la stadiul acestor dosare. În acest sens vă recomandăm să vă adresaţi: Direcţiei Cetăţenie din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie

Adresa: Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod 011405

Telefon pentru informaţii cu caracter general: (037) 204.20.03

Program de lucru cu publicul (doar pentru depunere dosare şi registratură): Miercuri de la 9 la 14.

Program de lucru cu mandatarii: Miercuri de la 14 la 15.

Program de lucru cu avocaţii: Miercuri de la 15 la 16.

Email de contact: cetatenie@just.ro

În baza deciziei Directorului Direcţiei Cetăţenie cu nr. 3978 din 12.03.2010, în perioada 01.04.2010 – 30.06.2010, programul cu publicul al Direcţiei Cetăţenie se va desfăşura doar în ziua de miercuri a fiecărei săptămâni şi doar pentru depunere cereri de redobândire, acordare sau renunţare la cetăţenia română şi înregistrare acte în completare şi petiţii adresate Direcţiei Cetăţenie. Informaţii despre stadiul soluţionării dosarului înregistrat la Direcţia Cetăţenie se acordă doar prin corespondenţă scrisă.

Programul de audienţe al Directorului Direcţiei Cetăţenie se desfăşoară în fiecare zi de miercuri între orele 13 şi 15 pentru probleme deosebite. Programarea la audienţă se va face în baza unei cereri prealabile care va cuprinde şi un număr de telefon de contact la care un funcţionar al Direcţiei Cetăţenie va comunica solicitantului ziua şi ora audienţei în cazul în care aceasta a fost aprobată.

Petenţii care au dosare de redobândire a cetăţeniei române conform art. 10 indice 1 (Rep. Moldova / Ucraina) depuse în anul 2003 sunt rugaţi să comunice Direcţiei Cetăţenie actuala adresă de corespondenţă, în cazul în care aceasta s-a schimbat de la momentul depunerii dosarului.

Cu stimă,

Secţia Consulară (Cetăţenie)
Ambasada României în Republica Moldova
Email: cetatenie@ambasadaromaniei.md
Website: www.chisinau.mae.ro

maruica74Date: Marţi, 02-Noi-2010, 8:14 AM | Message # 7
Lieutenant
Reputaţie: -2
dumitru, eu cred ca ai scris prea multe ca la toate ai acelas raspuns deaceia nu-ti raspund,ei daca nu ai numic nou ramine aceiasi apusoara turnata,sa nu zica nu am raspuns legal.

igrek77Date: Marţi, 02-Noi-2010, 10:54 AM | Message # 8
Major
Salut la toti, am o informatie utila pentru persoanele care au depus actele in 2010 in Bucurest sau la cele 5 agentii din Romania. Pe 30 octombrie 2010 la jurnal tv a avut loc o editie speciala, la care a participat sefa directiei cetatenie romana, Nicoleta Eucarie, si ea a spus, ca este precis suta, la suta ca cetatenii care au depus actele in Romania in anul 2010, vor fi chemati la juramint cel tirziu in 9 luni. Asta este din cauza, ca dosarele depuse in 2010 in Romania sunt complete. Vizionati link-ul - http://www.jurnaltv.md/r...tinuta-mai-rapid-168088/

ArchyDate: Vineri, 05-Noi-2010, 11:04 AM | Message # 9
Începator
Ms allz,esspecially Nuta! wink

sungirlDate: Luni, 22-Noi-2010, 5:43 PM | Message # 10
Începator
Quote (igrek77)
Salut la toti, am o informatie utila pentru persoanele care au depus actele in 2010 in Bucurest sau la cele 5 agentii din Romania. Pe 30 octombrie 2010 la jurnal tv a avut loc o editie speciala, la care a participat sefa directiei cetatenie romana, Nicoleta Eucarie, si ea a spus, ca este precis suta, la suta ca cetatenii care au depus actele in Romania in anul 2010, vor fi chemati la juramint cel tirziu in 9 luni. Asta este din cauza, ca dosarele depuse in 2010 in Romania sunt complete. Vizionati link-ul - http://www.jurnaltv.md/r...tinuta-mai-rapid-168088/

Eu am depus pe 18 februarie la Bucuresti si merg pe a 10 luna si inca nici aviz pozitiv nu am. Stiu doar ca a intrat in comisie prin iulie.

irenDate: Miercuri, 24-Noi-2010, 11:51 AM | Message # 11
Sergent
Reputaţie: 2
salut la toata lumea !!!!!!!! am primit si eu o informatie doar ca nu stiu daca e veridica : verificarea stadiului dosarului costa bani si anume 40 euro (in Romania). stie cineva ceva de asa gen de informatie? am cautat prin topucuri dar nu am intilnit raspuns pe aceasta tema. mersi mult

dosar nr. 120XXXRD/2010
depus 22.07.2010 Cluj-Napoca
ordin 307P/2012 din 02.04.2012

Mesaj editat de iren - Miercuri, 24-Noi-2010, 11:52 AM

nutaDate: Miercuri, 24-Noi-2010, 12:48 PM | Message # 12
Colonel
Quote (iren)
salut la toata lumea !!!!!!!! am primit si eu o informatie doar ca nu stiu daca e veridica : verificarea stadiului dosarului costa bani si anume 40 euro (in Romania). stie cineva ceva de asa gen de informatie? am cautat prin topucuri dar nu am intilnit raspuns pe aceasta tema. mersi mult

iren verificarea stadiului dosarului e gratuita nu costa nici un ban,in caza ca nu poti sa pleci personal sa vezi de starea dosarului tau atunci rogi pe cineva sa verifice(intermediarii) cred ca ei percep asa taxe...
bafta!

Mesaj editat de nuta - Miercuri, 24-Noi-2010, 12:51 PM

igrek77Date: Joi, 02-Dec-2010, 1:02 PM | Message # 13
Major
sungirl,
cum ai depus juramantul??

ArchyDate: Sâmbată, 15-Ian-2011, 1:47 PM | Message # 14
Începator
Nu vad nimik konkret... Totusi kare e cea mai buna solutie? Sa merg la DC Bucuresti?

romanDate: Duminică, 16-Ian-2011, 11:36 AM | Message # 15
Major general
Reputaţie: 22
Archy, da cel mai bine e sa pleci la registratura..dare daca ai primit ordinul ei pot sa til trimita si prin meil(nunai daca la ptimit)

Adaugat (16-Ian-2011, 12:36 PM)
---------------------------------------------
Archy, da cel mai bine e sa pleci la registratura..dare daca ai primit ordinul ei pot sa til trimita si prin meil(nunai daca la ptimit)

Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie

eugenDate: Luni, 17-Ian-2011, 11:40 AM | Message # 16
Lieutenant
buna am si eu o problema cine ma poate ajuta mama mea vrea sa depuna si ea dosarul akum problema e ca parintii ei nu au fost kasatoriti si nu are certifikatul de kasatorie cine ma poate ajuta va rog frumos,ce sa fak??????????????????mersy mult! sad sad sad

eugen

VlladymyrDate: Marţi, 18-Ian-2011, 12:49 PM | Message # 17
Începator
Salutare la toti!!!am depus dosarul pe 4 mai 2010.Apoi am asteptat 7 luni am scris scrisori online,prin posta si miau raspuns peste ceva timp si online si prin posta, aproximativ peste o luna si nimic concret...(sa astept)Peste cateva zile acus voi avea 9 luni ce sa fac nam nici o informatie de stadiul dosarului meu.....am fost la ambasada romana din moldova si am dat buletinul sa ma controleze daca este ceva informatie despre starea dosarului si mia zis ca nu e nimic....asteapta tipa.Ajutati-ma daca este cu ceva posibil..Multumesc anticipat

malhazDate: Marţi, 18-Ian-2011, 3:36 PM | Message # 18
Major
Reputaţie: 4
Vlladymyr,
vrei informatii concrete despre dosar....pleaca la ANC...acolo la sigur o sa stii mai multe despre dosarul tau

eugenDate: Marţi, 18-Ian-2011, 11:00 PM | Message # 19
Lieutenant
buna am si eu o problema cine ma poate ajuta mama mea vrea sa depuna si ea dosarul akum problema e ca parintii ei nu au fost kasatoriti si nu are certifikatul de kasatorie cine ma poate ajuta va rog frumos,ce sa fak??????????????????mersy mult!

eugen

VlladymyrDate: Marţi, 18-Ian-2011, 11:07 PM | Message # 20
Începator
Quote (malhaz)
Vlladymyr, vrei informatii concrete despre dosar....pleaca la ANC...acolo la sigur o sa stii mai multe despre dosarul tau

Multumesc mult Malhaz dar care e metoda la ANC DE PROGRAMARE SI CIND PRIMESC DE LA CE OARA PINA LA CE ORA....ADRESA CONCRETA...MULTUMESC

romanDate: Miercuri, 19-Ian-2011, 9:34 AM | Message # 21
Major general
Reputaţie: 22
Vlladymyr, daca ai depus in mai la sigur ca in martie aprilie vei avea ordinul bafta!!

Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie

nutaDate: Miercuri, 19-Ian-2011, 10:40 AM | Message # 22
Colonel
vladimirPoti merge luni sau miercuri la ANC dar te sfatui mai bine luni ca nu e multa lume...cum intri in stinga este un domn unde te inregistreaza si te urci sus si astepti rindul de obicei nu e mare undeva 10 -15 persoane,programul de lucru este de la 9:00-16:00 pe adresa :
Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti (accesul publicului este permis prin strada Blănari, vis-a-vis de biserica Sf. Nicolae Șelari).
bafta!

ValeriDate: Joi, 20-Ian-2011, 1:17 AM | Message # 23
Începator
Salut !! Rog sa ma ajute cineva !!! Eu am primit ordinul pentru juramint si m-am dus sa ma pun in rind pentru juramint iar cei de la consulat mi-au spus ca la mine-n dosar au gresit cei de la Min. Just. denumirea localitatii in care m-am nascut. Pentru a rezolva aceasta problema mi-au spus sa trimit o scrisoare prin care sa solicit rectificarea greselii pe care mi-au facuto, eu am trimis scrisoare si deja au trecut aproape 3 luni si n-am nici-un raspuns. Rog foarte mult sa ma ajute cineva ...

VlladymyrDate: Joi, 20-Ian-2011, 6:11 AM | Message # 24
Începator
Multumesc mult NUTA........si tie ROMAN succese in toate.Bafta la toti!!!

tanassyDate: Joi, 20-Ian-2011, 10:43 AM | Message # 25
Colonel
Grupă: Forum Moderator
Reputaţie: 95
Valeri,

scrie inca o data scrisoare! Nu astepta nici o secunda in plus! In scrisoare sa scrii ceva de genul: prin prezenta, REPETAT va solicit in mod urgent rectificarea erorii comise de catre ANC la procesarea dosarului meu depus pentru redobandirea cetateniei. Din cauza acestei erori sunt impiedicat sa imi exercit drepturile mele garantate de lege. Orice intarziere in solutionarea acestei probleme generate de imprudenta ANC va rezulta in actionarea ANC in judecata.
Sau scrie mai calm, daca vrei. Eu as scrie cam asa!
Du-te la Bucuresti!
Nu mai astepta!

Dosar: 4670*
Depus: 08.07.2010 Iasi
Ordin: 225/P 03Mai 2011

Pune un plus la reputatia utilizatorului ca sa il multumesti - nu scrie mesaje de multumire pe forum! Sau pune-i minus...daca te-a dezinformat!

ValeriDate: Joi, 20-Ian-2011, 11:44 AM | Message # 26
Începator
mersi mult pentru sfatul acordat !!!

gabycăDate: Joi, 20-Ian-2011, 8:06 PM | Message # 27
Începator
pt eugen
pot să te ajut, scrie-mi în privat detalii în problemă pe e-mail mazursv001@yahoo.com

IonDate: Duminică, 19-Iun-2011, 11:08 AM | Message # 28
Lieutenant colonel
Reputaţie: 8
asi putea obtine un model de scrisoare ...

dosar: 54***
dosar: in Iasi 09.12.2010
ordin: ***/P 31.01.2012
jurămînt: Chisinau 28.02.2012
CN+CNP Chisinau 05.03.2012
CI/BI : Iasi 19.04.2012
Pasaport ... ... încă nu am nevoie de el :-))))

petruccioamoreDate: Joi, 17-Noi-2011, 6:39 PM | Message # 29
Începator
Vlladymyr,
Tias recomanda sa faci ceia ce am facut eu, adica sa trimitzi o scrisoare prin mail sa afli stadiul dosarului shi numarul daca e nevoie numai ca in acest mail sa anexezi scanarea buletinului tau shi cred ca vor raspunde cum shi mie intro zi!! Bafta!

Dosar depus pe 21.04.2011 se afla in staduil de verificare

aleonaDate: Marţi, 28-Feb-2012, 6:41 PM | Message # 30
Sergent
Rog mult sa mi se raspunda si mie..((((((

Adăugat (28-Feb-2012, 7:41 PM)
---------------------------------------------
Buna Admin,te-as ruga frumos sa-mi raspunzi.La mine a trecut deja un 1 si 5 luni si,am trimis scrisori recmandate si nimika,,de ce sunt asa de neseriosi?Ce pot face in cazu acesta?Ajutatima va rog mult...sunt disperata tottal..(

roncikDate: Miercuri, 29-Feb-2012, 12:53 PM | Message # 31
Major
Reputaţie: 2
aleona, ce vrei sa-ti raspunda, el ce poate face...
Nu esti unica asa situatie, http://cetatenie-romana.net/cazier-judiciar-romanesc.php
sunt o sumedenie ca si tine. Un an si 5 luni, inca e un termen normal. Daca vrei sa mai arunci niste bani, trimite scrisori recomandate, dar nu se grabesc ei cu raspunsurile din cite vad la altii. Asa ca nu fi disperata, ca nu ajuta la nimic, numai la stricarea sistemului nervos si urmareste daca nu ai aparut in ordine, poate oi fi aparut deacum si tu nu stii.

*

Mesaj editat de roncik - Miercuri, 29-Feb-2012, 12:59 PM

Roxana20Date: Miercuri, 17-Apr-2013, 4:58 PM | Message # 32
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi     
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Scrisoare cu solicitare de informatii despre stadiul dosarul (totul despre etapa respectiva)
Pagina 1 din 11
Căutare: