Model de scrisoare catre ANC - Pagina 3 - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:01 AM
Bine ai venit Oaspete |

Model de scrisoare catre ANC - Pagina 3 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 3 din 3«123
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Model de scrisoare catre ANC (Vrei sa scrii o interpelare privind stadiul dosarului?)
Model de scrisoare catre ANC
LudmiDate: Miercuri, 30-Mai-2012, 11:03 PM | Message # 101
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Mersi mult!!! Va scriu neaparat despre rezultate

Ludmila

kirienaDate: Miercuri, 30-Mai-2012, 11:47 PM | Message # 102
Începator
multumeskmult rigu!!!da merge vorba de repatriere si atunci inseamna ca toate aktele lui vor trebui perfectate in Timis si nu in Bukuresti??? fiisa sia luat certificatul de nastere roman si celelalte acte pe baza actelor lui fara ca sa mai depuna dosar la ANC.atunci nu mai are rost sa mearga el la N.Iorga sau la ANC???

riguDate: Joi, 31-Mai-2012, 8:03 AM | Message # 103
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Da, actele lui trebuie perfectate la locul de trai in România

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

kirienaDate: Joi, 31-Mai-2012, 10:01 AM | Message # 104
Începator
iti multumesk pentru ajutor si sfaturi utile!!!o zi buna!!! good

gguddDate: Miercuri, 13-Iun-2012, 11:39 AM | Message # 105
Începator
Fratilor,explicati-mi va rog. Eu am depus dosarul la Chisinau,si in chitanta scrie numarul dosarului C55xxx, acesta si este numarul, despre care toti vorbesc, sau totusi trebuie sa scriu scrisoarea aeea sa-mi livreze numarul dosarului care a fost aplicat la Rominia?

nemesisDate: Miercuri, 13-Iun-2012, 11:56 AM | Message # 106
Lieutenant
Reputaţie: 4
ggudd, scrie scrisoare recomandata,in Ro li se atribuie alte nr. la dosare,sau incearca sa le trimiti un email,ca vad ca raspund la emailuri

lenaDate: Joi, 05-Iul-2012, 3:19 AM | Message # 107
Începator
buna ,ajutorrrrrrrrrrrrrrr cry cry am trimis email la ANC si mi au spus ca dosarul meu este suspendat,ce ar trebui sa fac acum URGENT

Lena

liruDate: Joi, 05-Iul-2012, 2:43 PM | Message # 108
Major
Reputaţie: 11
lena,
trebuie sa astepti

depus: 29.11.10 Chisinau
ordin: 20.12.11
juramint: 26.01.12
CN: 24.05.12 Bucuresti
Pasaport: 19.06.12 Iasi

Svetusic505Date: Joi, 05-Iul-2012, 3:15 PM | Message # 109
Colonel
Reputaţie: 13
lena, trebuie sa afli din ce cauza a fost suspendat.ai depus personal sau prin intermediar?

tatyana_conDate: Vineri, 06-Iul-2012, 2:22 PM | Message # 110
Major general
Reputaţie: 37
lena, sa astepti finalizarea anchetei. Daca ai depus personal n-ai de ce sa retraiesti, doar ca prelucrarea dosarului o sa dureze mai mult decat ar dura in conditii normale. Iar daca ai depus prin intermediar, atunci depinde de rezultatul anchetei.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

corinush6Date: Miercuri, 29-Aug-2012, 9:42 AM | Message # 111
Începator
buna ma ajuta cineva...la depunere am primit numai chitanta si pentru a afla nr dosarului pot trimite prin mail o scrisoare?Trebuie sa indic numai seria,numarul si data?

malvinka_891Date: Miercuri, 29-Aug-2012, 10:41 AM | Message # 112
Colonel
Reputaţie: 8
corinush6,
Trimite un e-mail dupa modelul dat:

http://cetatenie-primesc.eu/index.php?page=modele-acte-redobandire

Depus:15.12.2011Chișinău
Dosar nr:9***RD/2012
1 an si 3 luni (((

Mesaj editat de malvinka_891 - Miercuri, 29-Aug-2012, 10:42 AM

saborlDate: Vineri, 31-Aug-2012, 1:02 PM | Message # 113
Începator
cum sa scriu o cerere recomandata de urgentare a dosarului

...

Svetusic505Date: Vineri, 31-Aug-2012, 3:42 PM | Message # 114
Colonel
Reputaţie: 13
Quote (saborl)
cum sa scriu o cerere recomandata de urgentare a dosarului

acum urgentari nu se mai fac...

saborlDate: Vineri, 31-Aug-2012, 11:04 PM | Message # 115
Începator
am in vedere de urgentare a dosarului care a fost depus personal in 2002 si in 2005 am fost mentionat in MO partea3,de atunci nu stiu nimic

...

vytoraDate: Duminică, 02-Sep-2012, 12:51 PM | Message # 116
Începator
Salut la toti,cine ma poate ajuta cum as putea sa aflu numarul la dosar, in cazul cind pierzi numarul.

Ungureanu

conelaDate: Duminică, 02-Sep-2012, 1:36 PM | Message # 117
Începator
scrii scrisoare recomandata sau email si le ceri celor de la ANC sa iti ofere informatii!

ArchyDate: Miercuri, 26-Sep-2012, 1:34 PM | Message # 118
Începator
Parintii mei au depus dosarul cu exact 11 luni in urma. Am aflat de la ANC nr. dosarelor; dar as dori sa aflu daca pot urgenta redobandirea cetateniei lor?

negruta86Date: Joi, 11-Oct-2012, 7:08 AM | Message # 119
Lieutenant
vreau sa stiu si eu pe viitor, modelul de scrisoare recomandata catre ANC trimisa prin posta, este posibil sa fie scrisa si de mna sau trebuie de facutdownload la forma electronica, sau cel putin so scrii a comp?
merci frumos celor ce imi vor raspunde hands

vasilestirbanDate: Luni, 15-Oct-2012, 9:18 AM | Message # 120
Începator
salut la toti,am si eu o mica problema rog sami dati un sfat mai bine de jumate de an in urma am dat prin intermediar sami faca certificatul de nastere si de casatorie romin,mau sunat peste un timp si meau zis ca au numai certificatul de nastere de casatorie nui gata,asta o fost in perioada cu arestarile,cind eam sunat sa ne intilnim sa mil dea nu mai raspundeau la tel. am plecat singur la Rominia si miau dat numai certificatul de casatorie miau zis ca certificatul de nastere a fost sustras dar numi poate spune de cine fiindca registrele au fost arestate.Amintesc asta o fost in perioada cu arestarile,cine imi poate spune ce sa fac in asa caz? ei zic ca nu pot gasi asa persoana,cum asa doar eu am certificat de casatorie romin,astept raspunsuri din partea voastra mersi anticipat.

scafar

livon1981Date: Luni, 15-Oct-2012, 9:24 AM | Message # 121
Major
Reputaţie: 5
Quote (vasilestirban)
salut la toti,am si eu o mica problema rog sami dati un sfat mai bine de jumate de an in urma am dat prin intermediar sami faca certificatul de nastere si de casatorie romin,mau sunat peste un timp si meau zis ca au numai certificatul de nastere de casatorie nui gata,asta o fost in perioada cu arestarile,cind eam sunat sa ne intilnim sa mil dea nu mai raspundeau la tel. am plecat singur la Rominia si miau dat numai certificatul de casatorie miau zis ca certificatul de nastere a fost sustras dar numi poate spune de cine fiindca registrele au fost arestate.Amintesc asta o fost in perioada cu arestarile,cine imi poate spune ce sa fac in asa caz? ei zic ca nu pot gasi asa persoana,cum asa doar eu am certificat de casatorie romin,astept raspunsuri din partea voastra mersi anticipat.

si de ce nu-ti faci un alt certificat de nastere??

vasilestirbanDate: Luni, 15-Oct-2012, 9:36 AM | Message # 122
Începator
nu poate sami dee doua CNP,trebue de clarificat cu acesta care lam avut nustiu...

scafar

saborlDate: Luni, 15-Oct-2012, 11:11 AM | Message # 123
Începator
Buna!Din luna iunie 2012 am trimis in adresa ANC 4 scrisori recomandate,pe adresa electronica am trimis zeci de mesage pentru a afla ceva despre dosar,dar pina in prezent nu am primit nici un raspuns.Poate cineva sa-mi spuna in cit timp vine raspunsul de la ANC.Mersi.

...

dima_007Date: Luni, 15-Oct-2012, 12:32 PM | Message # 124
Colonel
Reputaţie: 18
saborl: Depinde de norocul pe care il ai, mie de exemplu la fel ca la tine am trimis sute de mesaje pe email de pe adrese diferite si mia raspun o singura data iar la scrisori am trimis 4 si mia raspun doar la una dar dupa 6 luni.

Adăugat (15-Oct-2012, 1:32 PM)
---------------------------------------------
vasilestirban: Pe certificatul de casatorie care ti la dat tu ai trecut CNP, nu trebuie sa iti faca alt certificat de nastere cu alt CNP doar sa iti dea altul cu acelasi CNP. Ei nu pot spune ca a fost sustras pentru ca in cazul asta nu este problema ta ci a lor. In momentul cind elibereaza un act iti cere un document de identitate daca este persoana in cauza daca nu trebuie sa aiva document de identitate + procura in cazul intermediarului. Tu mergi din nou la ei si spunele ferm sa verifice cine a ridicat certificatul si pe baza carui act( procura) la ridicat. Sint obligat satii dea un alt certificat.

BDumi

Roxana20Date: Luni, 15-Apr-2013, 10:44 AM | Message # 125
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi 
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

thesmixDate: Marţi, 06-Mai-2014, 8:45 PM | Message # 126
Începator
Buna seara! Am nevoie de un sfat daca cineva poate sa ma ajute: cum imi convine mai mult sa scriu petitie pentru a afla starea dosarului meu sau o cerere de urgentare a actelor? Multumesc anticipat!!

Mesaj editat de thesmix - Marţi, 06-Mai-2014, 8:46 PM

demian_vioricaDate: Marţi, 13-Mai-2014, 8:44 PM | Message # 127
Începator
Buna! Eu am depus documentele in 2012, impreuna cu mama si fratele. La momentul depunerii ambii eram minori si am mers in dosarul mamei. Acum o luna am primit scrisoarea cu privire la aprobarea cererei pentru redobindirea cetateniei, insa numai eu si mama. Eu am implinit majoratul anul trecut iar fratele cu citeva zile inainte sa apara ordinul nostru. Poate sa fie aceasta cauza si este posibil ca el sa fie in dosarul mamei si sa nu primeasca scrisoare?

ciolimamaDate: Marţi, 13-Mai-2014, 9:49 PM | Message # 128
Colonel
Reputaţie: 21
demian_viorica, Va programati la depunerea juramintului
toti 3. Cu toate actele necesare. Sunteti toti maturi si o sa
primiti certificat de cetatenie.

tashaunakeyanaDate: Luni, 19-Mai-2014, 9:00 AM | Message # 129
Începator
Decide they want better coverage they go to the exchange they qualify fort for financial assistance the penalty would be three thousand dollars per year times three full-time employees because that's how many actually left the employer plan and went to the exchange so you could conceivably let's say you’re a large employer you have 60 full-time employees and you offer coverage by employees are required to pay 100 percent of the premium you're still offering coverage right so you’re in this penalty category you're not in the I'm a large employer offer no coverage penalty category which is a lot I more damaging for an employer you’re still offering coverage it's just probably not affordable because if you at as an employee have today for the entire premium let's assume it's not affordable so if you have 60 full-time employees you offer coverage that's considered not affordable if 0 those full.

http://absolutegarciniacambogias.com/

Redmax88Date: Sâmbată, 01-Noi-2014, 7:38 PM | Message # 130
Începator
Buna ziua! Am depus dosarul in septembrie 2013 si inca nu stiu nimic numarul ieste 16435C. Ce trebuie sa fac?

Nigol-NoiDate: Luni, 03-Noi-2014, 8:27 AM | Message # 131
Lieutenant general
Reputaţie: 45
Redmax88
scrie o scrisoare / email in adresa anc aici pe site gasesti in forum si modele ,cel mai probabil acesta nu este nr. tau de dosar daca ai depus in MD

Redmax88Date: Luni, 17-Noi-2014, 8:59 AM | Message # 132
Începator
unde pot gasi exemplu de scrisoare, la inceputul temei discutiei date?

Nata-nataDate: Miercuri, 02-Dec-2015, 10:11 PM | Message # 133
Începator
buna ...am si eu o intrebare...am depus la galati dar in ziua ceea nu lucra server-ul...au zis ca peste vreo doua saptamini o sa vina nr dosarului prin posta..deja doua luni si nimic...cum sa trimit scrisoarea aceasta recomandata,ca sa aflu nr dosarului?...daca prin email,cum sa atasez copiile certificatului de nastere ,sa le scanez? daca prin posta cum?

fuseukrDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 2:23 PM | Message # 134
Lieutenant general
Reputaţie: 6
Nata-nata,   poti prin posta  sau prin meil    scanzei  copye  pasaport si le faci un raport  cum ai depus  si unde  si cand  si daca    le tremati   informati ce sa leaga de dosar  si daca ai ceva  bon  tot il scanez Adresă:Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071 ..sau cabinetanc@just.ro Adresă pentru corespondenţă interinstituţională.
cetatenie@just.ro   Adresă pentru petiții și informații cu caracter general.

:)

Adăugat (19-Mar-2016, 2:23 PM)
---------------------------------------------
Redmax88,    aici gasesti model de scrisore  http://cetatenie-primesc.eu/modele-acte-redobandire/ wink

Mesaj editat de fuseukr - Sâmbată, 19-Mar-2016, 2:24 PM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Model de scrisoare catre ANC (Vrei sa scrii o interpelare privind stadiul dosarului?)
Pagina 3 din 3«123
Căutare: