Joi, 21-Sep-2017, 1:27 PM
Bine ai venit Oaspete |

Dosare depuse in 2011 - Pagina 31 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 31 din 163«122930313233162163»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2011 (dicutii, cine ce a patit)
Dosare depuse in 2011
riguDate: Vineri, 01-Iun-2012, 4:41 PM | Message # 1501
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Statut: Offline
Quote (melinic87)
rigu,
cat timp trebuie de asteptat, aproximativ?

Greu de spus... cool
Totul depinde cat de complicata e ancheta desfasurata, si cum se misca cei de la parchet.
In mod normal nu este stabilit un termen pentru desfasurarea unei anchete, mai ales penale.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

olesika851Date: Vineri, 01-Iun-2012, 4:46 PM | Message # 1502
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Quote (Aly_cica)
Deja programeaza p/u juramint ordinele urmatoare dupa 426P, informatia de pe situl lor a ramas in urma, nu stiu sigur pina la ce ordin dar cel putin pina la 504P, suna la ei si intreaba...Succes!!!

Adăugat (01-Iun-2012, 5:46 PM)
---------------------------------------------
Dar unde sa sun si la ce numar de tel?

melinic87Date: Vineri, 01-Iun-2012, 4:48 PM | Message # 1503
Colonel
Reputaţie: 14
matinca e mai bine de depus inca o data dosarul...((((

BrunetaDate: Vineri, 01-Iun-2012, 4:52 PM | Message # 1504
Începator
Buna.

Eu am depus actele la Bucuresti la inceputul lunii octombrie 2011. Nr dosarului e 70 1** si astazi am primit o scrisoare recomandata de la ANC precum cererea mea de redobandire a cetateniei romane se afla in curs de solutionare.

A mai primit cineva astfel de scrisoare? Sincera sa fiu am avut o leaca de emotii pana am deschis-o, cred ca am citit-o de vre-o 5 ori ca sa inteleg ce scrie de buimacita ce eram smile

Succese la toti si rabdare... wink

riguDate: Vineri, 01-Iun-2012, 4:53 PM | Message # 1505
Lieutenant general
Quote (melinic87)
matinca e mai bine de depus inca o data dosarul...((((

Daca mai depui o data dosarul, mai incalci inca o data legea, caci in una din declaratiile din dosar declari pe propria raspundere ca nu ai mai depus dosar la ANC.
In cel mai bun caz iti vor respinge dosarul, in cel mai rau -> anchetat penal.
Chiar daca ANC va respinge dosarul care acum e suspendat, tu vei avea dreptul sa mai depui inca o data dosarul nu mai devreme de 180 zile calendaristice din momentul instiintarii despre refuz.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

melinic87Date: Vineri, 01-Iun-2012, 5:11 PM | Message # 1506
Colonel
rigu,
ms. meai dat multa informatie necesara!

corina89Date: Vineri, 01-Iun-2012, 5:16 PM | Message # 1507
Lieutenant general
Reputaţie: 36
melinic87, dar unde ai depus dosarul?

melinic87Date: Vineri, 01-Iun-2012, 6:13 PM | Message # 1508
Colonel
corina89,
Bucuresti!

andrymemberDate: Sâmbată, 02-Iun-2012, 4:03 PM | Message # 1509
Începator
Buna ziua, am depus actele la Iasi pe 13 septembrie 2011, dosar 61749 RD, dar pina la moment nu am primit inca nici un raspuns, am trimis si scrisoare recomandata si la fel , nici un raspun. Cine stie poate imi spuneti si mie ce se intimpla, cam cit timp este necesar de asteptat.
VA MULTUMIM!!!

andrymember

nemesisDate: Sâmbată, 02-Iun-2012, 5:01 PM | Message # 1510
Lieutenant
Reputaţie: 4
andrymember, pai urmareste numerele de ordine care apar,mai ai de asteptat pina la 61000,acuma abia apar cei cu numere de pina la 20.000 si de la 20.000 pina la 30.000,bafta

Aly_cicaDate: Sâmbată, 02-Iun-2012, 8:38 PM | Message # 1511
Major
Reputaţie: 5
Quote (olesika851)
Quote (Aly_cica)
Deja programeaza p/u juramint ordinele urmatoare dupa 426P, informatia de pe situl lor a ramas in urma, nu stiu sigur pina la ce ordin dar cel putin pina la 504P, suna la ei si intreaba...Succes!!!
Adăugat (01-Iun-2012, 5:46 PM)
Dar unde sa sun si la ce numar de tel?

incearca si intreaba aici, daca nu mergi la ei (00 373 22) 26.07.20 - informații telefonice

depus 11.03.2011 Chisinau
nr.19***
in comisie de pe 31.08.2011 si deja cred ca 5 comisii a trecut fara rezultat

BrunetaDate: Duminică, 03-Iun-2012, 0:22 AM | Message # 1512
Începator
Pai sa inteleg ca sunt unica aici care a primit scrisoare de la Bucuresti asa din pod, fara ca sa le scriu eu nimic. Pe cine nu intreb nimeni nu a primit asa ceva.
Cei care ati redobandit cetatenia romana acum recent, ati primit astfel de scrisoare recomandata(fara a le scrie in prealabil) ? Caci ma intereseaza la cat timp dupa aceasta ati fost publicati in Ordine?
Merci.
Sper macar acum sa nu fiu ignorata.

tatyana_conDate: Duminică, 03-Iun-2012, 9:25 AM | Message # 1513
Major general
Reputaţie: 37
Quote (Bruneta)

Nu are nimeni obligatia sa raspunda la intrebari. Sau macar daca scriai din prima EXACT ce te intereseaza, poate aveai de la cineva un raspuns pana acum... Caci in primul tau mesaj nu ai spus ca ai primit scrisoarea "din pod"...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

dinis2101Date: Duminică, 03-Iun-2012, 10:36 PM | Message # 1514
Începator
nu disperati oameni buni ca oricum ei fac ce vor eu tot astept de doua luni raspuns la scrisoare si mam obisnuit cu asta ca trebie sa astept ... suces la toata lumea

mitablinda

riguDate: Luni, 04-Iun-2012, 1:57 PM | Message # 1515
Lieutenant general
Quote (Bruneta)
Buna.

Eu am depus actele la Bucuresti la inceputul lunii octombrie 2011. Nr dosarului e 70 1** si astazi am primit o scrisoare recomandata de la ANC precum cererea mea de redobandire a cetateniei romane se afla in curs de solutionare.

A mai primit cineva astfel de scrisoare? Sincera sa fiu am avut o leaca de emotii pana am deschis-o, cred ca am citit-o de vre-o 5 ori ca sa inteleg ce scrie de buimacita ce eram

Succese la toti si rabdare...

Ai putea sa scrii tot textul scrisorii de la început pana la sfârșit (fără datele tale personale)?

Quote (Bruneta)
Pai sa inteleg ca sunt unica aici care a primit scrisoare de la Bucuresti asa din pod, fara ca sa le scriu eu nimic. Pe cine nu intreb nimeni nu a primit asa ceva.
Cei care ati redobandit cetatenia romana acum recent, ati primit astfel de scrisoare recomandata(fara a le scrie in prealabil) ? Caci ma intereseaza la cat timp dupa aceasta ati fost publicati in Ordine?
Merci.

Faptul ca se afla in curs de solutionare inseamna ca urmeaza sa fie avizata de institutiile care emit avizele necesare pentru aprobarea dosarului. Ar fi un raspuns standard, si trebuie sa mai astepti intre 1 luna si 8 luni... In mediu cam asa dureaza dupa raspunsurile astea...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

BrunetaDate: Luni, 04-Iun-2012, 4:47 PM | Message # 1516
Începator
Textul scrisorii:

"Referinta la dosar nr. 70xxx/Rd/2011

Avand in vedere solicitarea dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:

Cererea dumneavoastra de redobandire a cetateniei romane, ce formeaza obiectul dosarului nr. 70xxx/Rd/2011, se afla in curs de solutionare urmand procedura prevazuta de Legea cetateniei romane nr. 21/1991, republicata.

Ordinul Presedintelui ANC va va fi comunicat, din oficiu, prin scrisoare recomandata."

"Avand in vedere solicitarea dvs..." - care solicitare? Eu nu le-am trimis absolut nimic, nici scrisoare recomandata, nici mail. Sau se are in vedere solicitarea redobandirii cetateniei romane?
Sperasem ca poate cineva de aici a mai primit o astfel de scrisoare "din pod". Merci

Mesaj editat de Bruneta - Luni, 04-Iun-2012, 4:49 PM

riguDate: Luni, 04-Iun-2012, 4:58 PM | Message # 1517
Lieutenant general
Nu cred ANC sa ofere din senin informatii, fara sa le ceara cineva.
Daca au inceput ei sa trimita asa scrisori pentru a informa petentii, atunci jos palaria si complimente D-nei presedinte ANC. applause cool

Insa la moment nu gasesc decat o singura explicatie: cineva care poarta acelasi nume si prenume ca si tine a solicitat informatia de la ANC, dar ti-au trimis tie...
Sau cineva a cerut in locul tau...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

BrunetaDate: Marţi, 05-Iun-2012, 1:00 AM | Message # 1518
Începator
Din numele meu precis ca nu a cerut nimeni, in orice caz eu nu am rugat pe nimeni smile

Sa fi gresit numele??? Cine stie... In fine important e ca nu mi-au trimis vre-un refuz pt altcineva smile

iriDate: Marţi, 05-Iun-2012, 2:58 PM | Message # 1519
Sergent
Reputaţie: 2
Pentru bruneta!
Cred ca ar fi foarte binevenit sa le trimiti acum a scrisoare recomandata si sa te autoverifici. In felul acesta vei exclude faptul sa te fi confundat ANC cu altcineva (ceea ce imi pare oarecum imposibil)!!!
In scrisoare poti invoca/solicita la ce etapa este actualmente dosarul tau. Daca se adevereste, atunci ai avut un mare noroc... surprised Sincera sa fiu nu prea cred in astfel de coincinente "din pod", doar daca a fost o eroare umana la ANC.

Bafta iti doresc!!! smile

Mesaj editat de iri - Marţi, 05-Iun-2012, 3:01 PM

BrunetaDate: Marţi, 05-Iun-2012, 4:56 PM | Message # 1520
Începator
Merci pentru sfat, dar nu prea imi place sa bat pe cineva la cap. Astept si eu cumintica randul verificand zilnic Ordinele emise. Mai sunt nevoie in medie de 100 de ordine publicate ca sa ajunga randul meu. book Asa ca stau relaxata pana atunci. Scrisoarea asta m-a cam dezechilibrat dar in rest nu ma grabesc nicaiuri.
Succese si tie

le_nutzaDate: Marţi, 05-Iun-2012, 10:15 PM | Message # 1521
Lieutenant
Buna, as avea si eu o intrebare, daca m-ar putea ajuta cineva cu un raspuns. Deci, in iulie 2011 am depus si eu actele ptr Redobandirea cetateniei rom. in Chisinau, dar in 2008 am avut deschis un dosar penal pe numele meu in Romania pentru tentativa de trecere ilegala a frontierei si interdictie pentru 5 ani, adica pina in oct. 2013. Dupa ce am depus dosarul la Consulatul din Chisinau, in urma unei solicitari pe mail, am primit raspuns cu nr dosarului si ca dosarul se afla in lucru. Acum intrebarea mea...Spuneti-mi va rog, care este probabilitatea sa primesc un refuz la cetatenie din cauza interdictiei?(deci cazierul era curat, nimic mentionat) este interdictia un motiv de refuz la cetatenie? Va multumesc anticipat, si orice idee sau raspuns este binevenit....nu mai am rabdare sa vad ce o sa fie...poate a mai fost cineva in situatia mea. O seara frumoasa.

Mesaj editat de le_nutza - Marţi, 05-Iun-2012, 10:18 PM

AlexeiDate: Marţi, 05-Iun-2012, 10:25 PM | Message # 1522
Major general
Grupă: Moderator
Reputaţie: 9
le_nutza,Cunosc pe cineva,care a avut interdictie,dar a primit cetatenie.

riguDate: Marţi, 05-Iun-2012, 10:43 PM | Message # 1523
Lieutenant general
le_nutza,
N-am fost in situația ta, insa daca ai obținut cazierul românesc fără smecherii, si este curat, înseamnă ca pedeapsa este administrativă. Altfel aveai numarati niște anisori. Deci nu poți fi considerată criminal.
După toată logica, nu trebuie sa te refuze decât daca ORI va da aviz negativ, calificand fapta ta drept una indreptata împotriva statului roman. Insa sunt convins ca nu vor încadra istoria asta in astfel de categorie.
Cel mai bine întreabă un jurist cum este interpretat verdictul tau.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

iriDate: Marţi, 05-Iun-2012, 10:48 PM | Message # 1524
Sergent
le_nutza, la tine precis e vorba de un dosar penal si nu administrativ...
daca ar fi vorba despre unul penal, in cazierul romanesc ar fi fost indicat acest lucru (administrativul nu se indica)...
greu de spus... cam 50/50%, dar poti consulta LEGEA Nr.21 din 1 martie 1991 cu privire la cetatenia româna (art.8) unde este stipulat expres caror persoane ea nu se acorda.

spes sa-ti iesa totul bine, fii tare si succese!

riguDate: Marţi, 05-Iun-2012, 10:53 PM | Message # 1525
Lieutenant general
iri, aici e vorba de dosar penal care s-a finalizat cu pedeapsa administrativă

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

tatyana_conDate: Marţi, 05-Iun-2012, 10:57 PM | Message # 1526
Major general
le_nutza, si eu am avut interdictie intrare in Ro, dar pentru ceva mai putin grav (depasirea termenului legal de sedere de 90 zile). Si uite ca mi-o dat cetatania.
Dar in cazul tau ma gandesc sa nu fie vreo nelamurire cu data cand exira interdictia intrare, adica daca ai depus in vara 2011, teoretic ai avea toate sansele ca vara-toamna 2012 sa primesti cetatania. Iar pe de alta parte mai ramane inca un an pana la expirarea termenului de deport. Doar in cursul examinarii dosarului de catre ANC se fac verificari la mai multe institutii, printre care si Oficiu Roman de Imigrari (daca nu ma gresesc), si atunci ar aparea informatia precum ca inca nu ti-ai "ispasit pedeapsa". Poate in cazul tau acordarea cetataniei va fi amanata dupa toamna 2013, dar nu cred ca nu iti va fi acordata deloc.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

riguDate: Marţi, 05-Iun-2012, 11:07 PM | Message # 1527
Lieutenant general
tatyana_con, ANC nu examineaza termenii de ispasire a pedepsei, totul depinde de avizul de la ORI.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

tatyana_conDate: Marţi, 05-Iun-2012, 11:14 PM | Message # 1528
Major general
Quote (rigu)
ANC nu examineaza termenii de ispasire a pedepsei, totul depinde de avizul de la ORI.

Ideea e ca ar putea sa o refuze acum, dar nu are cum sa nu-i dea catatanie mai tarziu, deorece o mai primit lumea care o avut interdictie intrare.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Mesaj editat de tatyana_con - Marţi, 05-Iun-2012, 11:15 PM

riguDate: Marţi, 05-Iun-2012, 11:21 PM | Message # 1529
Lieutenant general
Evident. Va putea sa mai depună inca o data peste 180 zile de la comunicarea refuzului.
Eu cred insa, ca nu e un motiv de refuz. Doar daca in toată istoria asta nu mai sunt detalii urate.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

losodecesanaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 0:57 AM | Message # 1530
Major
le_nutza, buna,eu am alta intrebare,dar nu la discutia voastra de mai sus.CE NR. AI LA DOSAR DEPUS IN IULIE?

riguDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 8:26 AM | Message # 1531
Lieutenant general
losodecesana,
Dosarele depuse in Iulie au numerele intre 45xxx - 55xxx plus/minus.
Cunosc persoana care a depus in a doua jumate de iulie la București si are numarul 52xxx

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

le_nutzaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 8:42 AM | Message # 1532
Lieutenant
Va multumesc mult la toti pentru raspuns.....nr meu de dosar e 47***...deci, cazierul nu l-am facut cu smecherii, doar ca am achitat prin intermediari, adica nu am mers eu personal in Rom sa il fac(nu aveam cum) dar eu cred ca ei mi-ar fi spus ca nu se elibereaza sau ca am ceva probleme...dosarul l-am depus personal..ideea este ca eu de interdictie stiam, dar de dosar penal nu am stiut pina de curind cind intimplator l-am gasit pe net, si era dosar penal, in urma caruia am luat un an de inchisoare cu suspendare (dar a expirat, caci in decembrie 2009 s-a solutionat dosarul).....ca sa fiu inteleasa corect, nu am facut nimic grav(omeneste, caci legal e grav), am vrut sa plec in italia si am avut o tentativa de trecere ilegala, cu acte rom false(nu stiam ca sunt false, caci daca as fi stiut....dar scuza asta nu ma ajuta cu nimik, doar ca nu vreau sa fiu inteleasa de voi gresit si acuzata(omeneste) pe nedrept)....v-an dat aceste detalii ca sa puteti intelege mai bine cazul meu.....cu jurist m-as consulta,dar deacum astept un raspuns final de la ei...insa curiozitatea si rabdarea e prea mare pentru a astepta calma fara sa mai intreb de altii :d

Mesaj editat de le_nutza - Miercuri, 06-Iun-2012, 8:45 AM

losodecesanaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 9:18 AM | Message # 1533
Major
rigu, merci mult.mai linistit

riguDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 10:12 AM | Message # 1534
Lieutenant general
le_nutza,
Deja se vede complet altfel situația ta. Mie mi-i foarte interesant cum de ai avut așa sentinta fără sa știi? Pedeapsa prin privare de libertate chiar si cu suspendare este penal, si cazierul nu are cum sa fie curat. In afara de asta trebuia sa fii reținută pana la verdictul ce-l da judecătorul...
Sunt convins ca intermediarii ți-au stampuit cazierul...
Si mai convins sunt ca in istoria ta exista mult mai multe detalii importante pentru cei care vor da la ANC aviz pozitiv sau negativ.
Iar printre ei este si SRI, care știu sigur ca a dat negativ pentru cei reținuți in afara României cu acte românești false

Adăugat (06-Iun-2012, 11:10 AM)
le_nutza,
Am intrebat acum un prieten care in activitatea sa are datoria sa aduca argumente judecatorilor pentru a condamna oamenii care nu intotdeauna pot fi numiti oameni pentru ce au facut.
In Romania exista termen de reabilitare pentru cei condamnati la sentinte mai mult sau mai putin "usoare". Asta inseamna in cazul tau ca este foarte posibil dupa minim trei ani de la ispasirea pedepsei sa fii reabilitata in drepturi, mai exact cazierul romanesc sa devina curat.
cool wink

Adăugat (06-Iun-2012, 11:12 AM)
Insa nu inseamna ca nu va avea impact faptul ca ai facut uz de fals, adica ai folosit acte romanesti falsificate. Aici foarte mult depinde de cum ai fost anchetata, si de cum califica SRI acest lucru.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

le_nutzaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 10:29 AM | Message # 1535
Lieutenant
uite si eu am fost foarte mirata...retinuta nu am fost....si eu am avut tentativa de trecere in octombrie 2008, dosarul a fost solutionat in decembrei 2009...despre dosar cum am mai spus am aflat si gasit informatia pe net.....dupa cum am inteles, nu am nici o sansa sa pot obtine cetatenia....si totusi, de cazier romanesc de atunci si pina acum am avut nevoie de mai multe ori, de fiecare data era curat...cum s ainteleg asta? ca cazierele erau false?

Adăugat (06-Iun-2012, 11:29 AM)
Merci mult Rigu, nu vreau sa transform pajina intr-o discutie personala...merci mult

riguDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 10:32 AM | Message # 1536
Lieutenant general
Quote (le_nutza)
uite si eu am fost foarte mirata...retinuta nu am fost....si eu am avut tentativa de trecere in octombrie 2008, dosarul a fost solutionat in decembrei 2009...despre dosar cum am mai spus am aflat si gasit informatia pe net.....dupa cum am inteles, nu am nici o sansa sa pot obtine cetatenia....si totusi, de cazier romanesc de atunci si pina acum am avut nevoie de mai multe ori, de fiecare data era curat...cum s ainteleg asta? ca cazierele erau false?

E foarte posibil sa fi fost false.
Daca ai sau nu sanse sa obtii cetatenia, vei sti exact cand vei avea raspunsul ANC. Mai exact daca te refuza, ei vor indica si motivul refuzului. Anume in dependenta de ce scriu ei acolo, vei sti daca ai sau nu sanse. In afara de asta, va trebui sa consulti un jurist care are practica in domeniul cetateniei, care va examina raspunsul lor si o sa-ti spuna exact daca poti sa obtii cetatenia prin judecata...
Caci poti si tu sa-i ataci in judecata, nu numai ei. wink cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

vasilisa1989Date: Miercuri, 06-Iun-2012, 10:38 AM | Message # 1537
Lieutenant
pentru lenutza intervin si eu cu o istorioara asemenea cazului tau asa sa intimplat la un verisor al meu el avea deport din rominia tot incercind sa ajunga in italia insa nu stiu cu ce acte aica nus sigura k erau rominesti false actele pentru redobindirea cetatenie au fost depuse prin intermediari care iau facut toate actele si cazierul deasemenea era curat a asteptat exact un an si cind a venit scrisoare de la anc era cu refuz si explicatie carei cauza dwsigur nu a fost o surprixza k stia ce facuse acum trebuie sa astepte sa treaca 5 ani deci in 2014 ar trebui sa mai depuna din nou tiam scrs asta k sa nuti faci sperantse in zadar eu totusi iti doresc sa primesti cetatenia fara probleme dar asa o a patit lomea bafta si rabdare

bivol

le_nutzaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 10:54 AM | Message # 1538
Lieutenant
merci mult vasilisa1989, da, de aia si intreb ca sa stiu la ce sa ma astept, ca sa nu imi fac spernate in zadar...merci inca odata si tie si lui rigu ptr raspunsuri ;);)

iriDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 1:46 PM | Message # 1539
Sergent
rigu, nu toate dosarele penale se finalizeaza cu pedepse administrative, ti-a confirmat-o si le_nutza (rezultatul urmarii penale s-a soldat cu interdictie)!!! in plus legislatia executional-penala a statului roman poate fi diferita de a noastra (trebuie verificat, nu ma pot expune exact) si deci, ar putea avea alte efecte finale asupra persoanei care a incalcat-o!!!

eu ramin la parerea precedenta de juma` la juma` si totusi, cert este ca pina la pronuntarea celor de la ANC, tot nu trebuie de stat cu "miinile in sin"...

bafta, le_nutza!!!

Adăugat (06-Iun-2012, 2:46 PM)

pentru forumistii care nu au numerele dosarelor depuse!!!

puteti scri mail-uri pe cetatenie@just.ro pentru a le afla.
recent, pe 01.06.2012 am scris un mail pentru a afla numarul dosarului tatalui meu si mi-au raspuns astazi - pe 06.06.2012.

succese tuturor!!!

Mesaj editat de iri - Miercuri, 06-Iun-2012, 1:47 PM

riguDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 1:49 PM | Message # 1540
Lieutenant general
Quote (iri)
rigu, nu toate dosarele penale se finalizeaza cu pedepse administrative, ti-a confirmat-o si le_nutza (rezultatul urmarii penale s-a soldat cu interdictie)!!! in plus legislatia executional-penala a statului roman poate fi diferita de a noastra (trebuie verificat, nu ma pot expune exact) si deci, ar putea avea alte efecte finale asupra persoanei care a incalcat-o!!!

Interdictia nu este o pedeapsa penala, dar administrativa, care poate fi aplicata impreuna cu o pedeapsa penala, ceea ce si s-a intamplat la le_nutza.
Deja dupa ce am aflat mai multe detalii, m-am convins si eu ca sansele sunt 50/50 sau chiar mai mici...
Nu-mi ramane decat sa-i urez bafta, si sa aiba un raspuns pozitiv.
cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

vasilisa1989Date: Miercuri, 06-Iun-2012, 2:08 PM | Message # 1541
Lieutenant
o intrebare catre rigu eu tot am trimis pe 1 o scrisoare si ink nam raspuns de la ei crezi k o sami trimita mai tz un raspuns sau sa mai scriu odata

bivol

riguDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 2:16 PM | Message # 1542
Lieutenant general
Quote (vasilisa1989)
o intrebare catre rigu eu tot am trimis pe 1 o scrisoare si ink nam raspuns de la ei crezi k o sami trimita mai tz un raspuns sau sa mai scriu odata

Greu, dar or sa-ti raspunda.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

malvinka_891Date: Miercuri, 06-Iun-2012, 2:28 PM | Message # 1543
Colonel
Reputaţie: 8
iri,

Ai un model de scrisoare pe care ai trimis pentru tatal tau, fiindca eu am trimis vreo luna in urma, si nu mi-au raspuns, poate formularea scrisorii nu le place...

Daca poti scrie un model aici. Mersi mult

Depus:15.12.2011Chișinău
Dosar nr:9***RD/2012
1 an si 3 luni (((

iriDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 3:03 PM | Message # 1544
Sergent
Stimată Doamnă Preşedinte al ANC,

Prin prezenta, eu …(numele si prenumele solicitantului), născut la …(data, luna, anul nasterii solicitantului) în satul …, raionul …, Republica Moldova, fiul lui …(numele si prenumele tatalui solicitantului) născut la …(data, luna anul nasterii tatalui) şi …(numele si prenumele mamei solicitantului) născută la ...(data, luna, anul nasterii mamei), solicit să îmi comunicaţi numărul dosarului depus la consulatul României din Chişinău la data de ...(data, luna, anul depunerii dosarului).

Cu respect şi consideraţie, Numele, prenumele solicitantului
01.06.2012

Adăugat (06-Iun-2012, 4:03 PM)
malvinka_891, mail-ul l-am trimis de pe gmail.com!!!
creaza-ti unul daca nu ai, fiindca de pe altele (yahoo.com, mail.ru) nici eu nu am primit raspuns.

bafta iti urez!!!

Mesaj editat de iri - Miercuri, 06-Iun-2012, 2:58 PM

malvinka_891Date: Miercuri, 06-Iun-2012, 3:17 PM | Message # 1545
Colonel
Reputaţie: 8
iri,

Ok, merci mult, am sa incerc si eu de pe gmail

Depus:15.12.2011Chișinău
Dosar nr:9***RD/2012
1 an si 3 luni (((

le_nutzaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 3:17 PM | Message # 1546
Lieutenant
merci iri, rigu....da, pina acum aveam spremate mai mari, acum nu le prea ma, dar oricum vedem ce va fi....iri, la ce te-ai referit exact cu "pina la pronuntarea celor de la ANC, tot nu trebuie de stat cu "miinile in sin"... " ce as putea acum sa fac decit sa astept?

vasilestirbanDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 3:26 PM | Message # 1547
Începator
a mai depus cineva prin intermediari si lea esit dosarul?

scafar

iriDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 4:56 PM | Message # 1548
Sergent
le_nutza, cind ai primit raspuns de la ANC? S-ar putea ca la momentul cind l-ai primit sa nu fi fost finalizata procedura de verificare si avizare privind dosarul tau. asadar, nu putem spune cu certitudine ca totul a fost in regula, in orice moment procesul putin fi stopat!
daca ai raspunsul de citeva luni, pentru a nu-ti face sperante desarte, poti scrie o scrisoare recomandata suplimentara celor de la ANC, solicitand la ce etapa de solutionare se afla actualmente dosarul tau (chiar daca ai o scrisoare de la ei).

In astfel de cazuri sunt de acord cu rigu si ti-as propune sa consulti, in mod obligatoriu, un specialist/jurist. Ar fi ideal daca ai cunoaste (sau ti-ar recomanda cineva din cunoscuti) unul cu experienta si carte la cap, fie din RM sau, mai bine din RO.

Sper sa-ti fi fost utila si daca reusesti, nu ezita sa te impartasesti cu rezultatul tau. succese!!!

Mesaj editat de iri - Miercuri, 06-Iun-2012, 4:57 PM

erescovsilviaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 7:36 PM | Message # 1549
Major
dupa ce intra dosarul in comisie,cit timp trebue sa mai asteptam?

sergiu25Date: Miercuri, 06-Iun-2012, 9:40 PM | Message # 1550
Colonel
Reputaţie: 33
salutare...oameni buni a primit cineva refuz la dosar?si daca da? a fost scris motivul? va rog mult

deja cu acte in regula

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2011 (dicutii, cine ce a patit)
Pagina 31 din 163«122930313233162163»
Căutare: