Sâmbată, 25-Noi-2017, 8:25 AM
Bine ai venit Oaspete |

Dosar problematic - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosar problematic (Eroare in denumirea localitatii de nastere:ordinul deja emis)
Dosar problematic
velutaDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 12:09 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna ziua
Rog mult sa ma consultati cum sa procedam in urmatorul caz:sotul in sfirsit a fost inclus in ordinul pentru redobindirea cetateniei si s-a prezentat la consulatul roman din chisinau ca sa urmeze procedura de mai departe.Acestia din urma au depistat in ziua prezentarii ca in certificatul de nastere,in baza caruia a fost emis ordinul,denumirea localitatii e indicata cu s in loc de s cu virgula,adica e o problema cu diacriticele,si cica nu se mai poate schimba nimic caci ar urma sa-si modifice toate actele, iar ei nu pot modifica nimic in ordin,deci intr-un fel reiese ca nu mai poate merge mai departe din spusele lor.In general ranspunsul nu a fost clar.Spuneti-mi va rog cum sa procedam in cazul dat,daca cunoasteti.
Multumesc anticipat.

tatyana_conDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 2:04 PM | Message # 2
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 37
veluta, daca am inteles corect... in cert de nastere in loc de litera "s cu virgula" figureaza litera "s"? Iar care-i problema pentru cei de la ambasada? Nu inteleg? Denumirea localitatii e trecuta altfel in ordin sau de ce? Explica te rog ...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

velutaDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 2:17 PM | Message # 3
Începator
Buna, da, asa e, in certificatul sau de nastere e indicata localitatea cu "s" in loc de "ş",corecta fiind varianta cu "ş", si cica asa localitate cu "s" nu exista, insa e doar o problema de diacritice. La fel e si in certificatul nostru de casatorie,fapt ce nu a fost remarcat nici la perfectarea initiala a actelor, nici la depunerea dosarelor. Sotul e primul care a fost inclus in ordinul de redobandire a cetateniei si respectiv a mers la ei sa urmeze procedura de mai departe,chiar astazi. La consulat insa i-au zis ca ori isi schimba toate actele, ceia ce e ireal si cred ca nu e posibil caci nimeni nu-ti va trece in acte o localitate cu "s" care nu exista, caci nu poate merge mai departe si cica cazul sau s-a blocat pe loc si nici nu i-au zis ce sa faca si cum. Si i-au zis in final ca ei nu pot modifica nimic la ordin, caci denumirea localitatii de nastere a fost trecuta in ordin cu "s". Neavind un raspuns clar din partea lor nu stim macar cum sa procedam mai departe, ce si cum sa facem, caci din cite stiu orisice poate fi modificat,caci cei care perfecteaza si intocmesc acte tot oameni sunt, si e firesc unui om sa mai si greseasca.

Mesaj editat de veluta - Miercuri, 28-Dec-2011, 3:04 PM

tatyana_conDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 4:13 PM | Message # 4
Major general
veluta, am inteles, deci in ordin apare varianta gresita ca in cert de nastere... Nasol... Stiu ca cei de la ambasada accepta documentul (nu stiu exact de cine se elibereaza, ori de catre primari locala ori de catre Starea Civila) in cazul scimbarii denumirii localitatii, adica daca o localitate a avut o denumire si apoi a fost schimbata in alta. Insa nu stiu daca ati putea sa faceti rost de asa document in cazul dat, caci in realitate localitatea cu "s" nici nu exista, dar cred ca merita sa va interesati, caci in primul rand e greseala celor de la OSC.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Mesaj editat de tatyana_con - Miercuri, 28-Dec-2011, 4:14 PM

velutaDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 4:15 PM | Message # 5
Începator
Dar cui si unde sa ne adresam acum? Caci cei de la consulat au strind din umeri si au zis ca nu pot face nimic.

tatyana_conDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 4:31 PM | Message # 6
Major general
Pana la urma cred ca aveti doua variante...
Ori sa dovediti la ambasada ca localitatea cu "s" si localitatea cu "s cu virgula" este una si aceeasi... Atunci ar trebui sa va adresati la starea civila sau la primaria din localitatea respectiva pentru eliberarea a unui act care sa dovedeasca acest lucru.
Sau sa va adresati direct la ANC cu rugamintea de a modifica datele din ordin... ceea ce nu stiu daca va fi posibil. Deoarece cand am dat juramantul in noiembrie la Bucuresti, ni-s-a spus ca orice greseala emisa de catre angajatii ANC va fi remidiata in aceeasi zi, insa orice modificare in acte (schimbare de nume sau altele) efectuata ulterior depunerii dosarului nu tine de compatenta ANC. Dar in cazul vostru merge vorba de o greseala care nu ati observat nici voi dar nici angajatii ANC. Si nu se stie niciodata si poate o sa va raspunda ei pozitiv la rugamintea.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

velutaDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 4:40 PM | Message # 7
Începator
Multumesc enorm pentru sfat! Sper sa reusim in final. Sarbatori fericite.

tatyana_conDate: Miercuri, 28-Dec-2011, 6:10 PM | Message # 8
Major general
Dar te rog sa ne tii la curent... Multa bafta!!!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Roxana20Date: Joi, 18-Apr-2013, 9:45 PM | Message # 9
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi        
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosar problematic (Eroare in denumirea localitatii de nastere:ordinul deja emis)
Pagina 1 din 11
Căutare: