Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns? - Pagina 10 - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:02 AM
Bine ai venit Oaspete |

Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns? - Pagina 10 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 10 din 10«128910
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
adminDate: Vineri, 22-Ian-2010, 9:55 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Ai depus dosarul si nu mai stii nimic de el?

Scrie-ne problema ta, noi o sa inceram sa te ajutam, dar pentru inceput te rugam sa citesti urmatoarele:

1. Inainte de a solicita informatii despre starea dosarului, solicitantul TREBUIE sa astepte cel putin 5 luni de la data depunerii dosarului. (Asta rezulta din art. 16 al Legii Cetateniei Romane, alin. 2, pct.c)

2. Pentru aflarea numarului dosarului depus la consulate, trebuie sa asteptati cel putin 2-3 luni, deoarece atita timp dureaza ca dosarul sa ajunga la ANC si sa i se atribuie un numar.

3. Informatia se poate obtine doar de la ANC pe 2 cai:

A. Scrisoare recomandata cu confirmare de primire
B. Adresarea in persoana la ANC. Pentru asta trebuie sa te duci la Bucuresti.

Aici vorbim doar despre punctul A.

Scrisoarea recomandata ar trebui sa aiba un continut de tipul:

Stimata doamna presedinte al ANC,

subsemnat(a/ul)........., nascut/a la xx.xx.xxx in satul/orasul....., raionul ....., Republica Moldova, fiica/fiul ......lui XXXXXX si XXXXX XXXXX, solicit sa imi comunicati la ce etapa de examinare se afla dosarul nr. XXXXRD/2010 depus la data de XX.XX.XXXX la ..... .

[b]SAU

daca vreti sa aflati numarul ce vi s-a atribuit la dosar, atunci reformulati a doua parte a adresarii:

solicit sa imi comunicati numarul dosarului depus la consulatul Romaniei din XXXXXXXX la data de XX.XX.XXXX.

Cu respect,,
Numele, prenumele, data.

Iata adresa ANC:
Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071

[color=blue] De asemenea, multa lume trimite astfel de scrisori pe adresa electronica a ANC si, desi ANC nu s-a obligat sa raspunda prin email la astfel de adresari, multi dintre noi am primit raspuns si prin email.

In special ii incurajez pe cei care vor sa afle numarul dosarului sa scrie email catre ANC, au mari sanse sa li se raspunda.

Iata adresa de email: cetatenie@just.ro

In plus, ANC a pus la dispozitie petentilor TELEFONUL-ROBOT APELABIL LA NUMĂRUL 021/201.93.55

Plus la acestea, daca au trecut ma mult de 9 luni de la depunere si nu ai nici un raspuns, verifica-ti numele in listele cu ordine: http://cetatenie.just.ro/Home/ORDINEANC.aspx
poate ca esti norocos si ai deja ordinul!

riguDate: Miercuri, 22-Aug-2012, 7:26 PM | Message # 451
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Quote (saborl)
Buna!Am depus dosarul la sfirsitul anului 2002 la Bucuresti.Apoi dosarul a fost trecut pe anul 2003 din cauza ca au fost stopate rezolvarea dosarelor.Am fost mentionat in MO partea3 in 2005 si de atunci nu am mai primit nimic.In luna iunie 2012 am depus cerere de urgentare si pina in prezent nu stiu numic Poate cineva sa-mi dea vre-un raspuns.Mersi

Unde si cum ai depus cerere de urgentare?
Ce fel de cerere? conform cerintelor ANC? ai anexat copiile actelor personale si a actelor doveditoare?

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

saborlDate: Miercuri, 22-Aug-2012, 7:32 PM | Message # 452
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Crerea de urgentare am depus-o la Chisinau conform cerincelor ANC,dar nu am anexat nici o copie a actelor.Am scris numarul dosarului din MO partea ·si toate datele mele.

...

riguDate: Miercuri, 22-Aug-2012, 7:41 PM | Message # 453
Lieutenant general
Quote (saborl)
Crerea de urgentare am depus-o la Chisinau conform cerincelor ANC,dar nu am anexat nici o copie a actelor.Am scris numarul dosarului din MO partea ·si toate datele mele.

Conform cerintelor ANC, cererea trebuie depusa personal la sediul ANC din Bucuresti, sau sa fie trimisa prin scrisoare recomandata cu aviz de primire.
Daca ai depus-o la consulat, ti-au dat vre-un numar de inregistrare a cererii?
Sfatul meu este sa scrii o cerere, sa anexezi copia certificatului de nastere, copia talonasului de la depunere, copia MO si alte copii care fac dovada dosarului. Si sa o trimiti prin scrisoare recomandata direct la ANC
Aici pe forum am postat un model bine format juridic.
poti sa-l folosesti si pe asta: http://cetatenie-primesc.eu/index.php?page=modele-acte-redobandire

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

saborlDate: Vineri, 31-Aug-2012, 11:11 PM | Message # 454
Începator
crerea de urgentare am depus-o prin posta in luna iunie,am primit avisul ca a ajuns,dar pina in prezent nu am primit nici un raspuns,poate e mai bine sa trimit si prin posta electronica...

...

vasilestirbanDate: Sâmbată, 01-Sep-2012, 12:23 PM | Message # 455
Începator
Am auzit ca de azi o sa inceapa verificarea dosarelor suspendate speram sa fie aprobate 100%

scafar

vasioklikaDate: Sâmbată, 01-Sep-2012, 1:02 PM | Message # 456
Începator
vasilestirban : de unde ai auzit aceasta informatie?

Dosar 35XXX/15-05-2011
Starea dosarului SUSPENDAT

sabina1Date: Sâmbată, 01-Sep-2012, 9:32 PM | Message # 457
Începator
vasilestirban, cine va verifica dosarele parchetul sau ANC-ul?

Nr dosar 31.../2011
bucuresti
stadiu.....

riguDate: Duminică, 02-Sep-2012, 2:06 PM | Message # 458
Lieutenant general
vasilestirban, asta aud in fiecare zi...
insa din pacate, doar de la radio-baba, nimic oficial.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Vassiok90Date: Duminică, 09-Sep-2012, 7:36 PM | Message # 459
Începator
Dragi prieteni .... am depus dosarul 23 sept. 2011 la chisinau si scrisoare recomandata am scriso undeva pe 15 martie 2012 .... raspuns lam primit abia ieri ..... In scrisoare am solicitat nr dosarului .... carea mia venit 76... si stadia dosarului .... ca e in proces de prelucrare ....
Pe pagina web la ANC scrie ca in decurs maxim de 5 luni se emite ordinul ....
Cum vedeti am avut de asteptat practic o jumaatete de an pinace a venit raspunsul la scrisoare recomandata . Am transmis si o serie de scrisori in forma electronica insa nici un raspun. Mai bine deja transmiteti scrisoare prin posta . Si aveti rabdare .
Si am citit ceva prostii cu scrisori de urgentare , dragi prieteni asa ceva nu exista ! Acesati saitul oficeal si informativa. Si nu ascultati pe nime. Depuneti dosarele siguri caci va va costa cu mult mai ieftin si e mai sigur ! Bafta

baxeor_comDate: Vineri, 14-Sep-2012, 10:00 AM | Message # 460
Sergent
buna am depus in ianuarie 2012 dosarul la bucuresti ..si as vrea sa merg sa intreb in ce stare e dosarul meu.dar ma gindesc nu e prea devreme???????sa mai astept?????

baxeor

riguDate: Vineri, 14-Sep-2012, 10:12 AM | Message # 461
Lieutenant general
baxeor_com, este tocmai momentul potrivit sa intrebi starea dosarului...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

corina89Date: Vineri, 14-Sep-2012, 11:05 AM | Message # 462
Lieutenant general
Reputaţie: 36
e de ris si de plins...da aveti putina rabdare lume...toate la vremea lor

baxeor_comDate: Vineri, 14-Sep-2012, 11:24 AM | Message # 463
Sergent
da?deci plec chiar azi incolo sa vad!!!imi puteti spune inca odata in ce zile si in ce ore anume primesc ????????

baxeor

riguDate: Vineri, 14-Sep-2012, 12:56 PM | Message # 464
Lieutenant general
baxeor_com,
in mod normal vei obtine un raspuns standard, ceva de genul "dosarul este in lucru" ....
Cel mai bine expediaza un e-mail ca sa afli.
Doar daca te afli la Bucuresti, merita sa depui efortul de a merge la ANC.
Ei lucreaza cu publicul luni si miercuri, 09:00 - 17:00

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

baxeor_comDate: Vineri, 14-Sep-2012, 7:44 PM | Message # 465
Sergent
am fost azi,dar nu stiam ca numai luni si miercuri primesc!nu mi-e greu sa ma duk pina in colo ca am de mers jumate de ora pina acolo!si acolo ce procedura trebuie de facut????vreo cerere ceva????

baxeor

riguDate: Vineri, 14-Sep-2012, 8:24 PM | Message # 466
Lieutenant general
baxeor_com, doar prezinti pasaportul, si-i intrebi ce te intereseaza...
Daca vrei sa fie mai interesant poti sa-i mai intrebi daca n-o sa fie probleme din cauza ca ai depus prin intermediar happy

p.s. ultima te rog sa nu intrebi, caci real vei avea probleme, am glumit doar

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

baxeor_comDate: Vineri, 14-Sep-2012, 11:42 PM | Message # 467
Sergent
smile

baxeor

saborlDate: Joi, 04-Oct-2012, 10:08 AM | Message # 468
Începator
buna,cine stie,in cit timp dau raspun de la ANC la scrisoarea recomandata

...

dima_007Date: Joi, 04-Oct-2012, 11:00 AM | Message # 469
Colonel
Reputaţie: 18
saborl: Depinde de norocul pe care il ai, mie de exemplu mia raspuns dupa 6 luni

BDumi

juniorDate: Vineri, 05-Oct-2012, 9:43 PM | Message # 470
Major
Reputaţie: 2
Salut,cine ma poate ajuta cu un sfat ceva,am depus la bucuresti personal pe 5 01 2011 si pina la moment nu am nici un raspuns.Am trimis citeva scrisori recomandate si citeva pe email si nu am primit nici un raspuns.Mai este cineva care a depus la inceputul lui 2011???

petrea_86Date: Marţi, 30-Oct-2012, 5:03 PM | Message # 471
Începator
Din păcate nimeni nu te poate ajuta. Eu am depus pe 21 ianuarie şi la fel am niciun răspuns. Am apelat şi la senatorul Badea. Refuză să răspundă. Dacă exista un termen legal în care trebuiau să răspundă, îi puteam da în judecată, dar aşa... mai depune odată sau cere cetăţenie, nu redobândi.

netaDate: Marţi, 29-Ian-2013, 12:08 PM | Message # 472
Începator
Salut,eu am depus pe 19 decembrie 2011.vreau sa stiu daca este cineva care a depus in aceasta perioada si are vre-un rezultat.Eu nu am primit nici o informatie.

AnnabellaDate: Miercuri, 30-Ian-2013, 4:19 PM | Message # 473
Începator
Buna,
Ca si multi altii, nu am primit nici un raspuns cu privire la dosarul meu de redobindirea cetateniei ro. Am depus actele la Bucuresti in iunie 2011 si mai bine de un an jumate astept si nici un raspuns. As vrea si eu sa stiu ce s-au intimplat cu toate dosarile incepind cu nr de oridine 36000, din cite am urmarit pe site-ul autoritatii nationale, doar citeva zeci de cetatenii au fost acordate celor cu nr de ordine cuprins in 36000-37 ... etc.

Annabella

DiamondEyesDate: Miercuri, 06-Feb-2013, 11:25 PM | Message # 474
Începator
Citat (teen)
Situaţia mea e de aşa natură: În August 2003, întreaga mea familie am depus dosarele de red. a cet. în Chişinău (eu şi fratele meu fiind minori). Între timp, eu şi fratele, am atins majoratul. La sfârşitul anului 2010, tatăl şi fratele au primit ordinul, eu însă nu. În legătură cu acesta, am expediat o scrisoare recomandată, cu confirmare de primire Autorităţii pe 18 Martie 2011.

La mine este exact aceeasi situatie doar ca eu anul trecut , 2012 in aprilie am primit raspuns la scrisoarea mea si mi s-a zis ca nu se poate face nimic, avand in vedere ca acum sunt majora pot depune singura dosarul, pentru ca minorii de la 14 ani in sus trebuie sa semneze..ciudat ca in 2003 eu aveam 12 ani , ce vor sa zica ei ca eu deja aveam mai mult de 14 ani cand au examinat ei dosarul?
Luna viitoare vreau sa depun dosarul si as vrea sa stiu daca e posibil cumva de urgentat.
Cine a trecut prin asa situatie la voi cum a fost?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Diamond

GrigDate: Joi, 14-Feb-2013, 6:07 PM | Message # 475
Lieutenant
Reputaţie: 4
neta, eu am depus pe 21 decembrie 2011 la București, și tot nu am mai apărut în ordin, la email-uri nu răspund sad așa că, nu mai știu ce să fac sad

Dosar nr-100xxx
depus pe 21.12.2011, Bucureşti,
ordin 26.02.2013

AlexaILLYADate: Vineri, 15-Feb-2013, 5:23 PM | Message # 476
Major
Reputaţie: 6
eu am depus pe 21 noembrie 2011 la București, și tot nu am mai apărut în ordin, la email-uri nu răspund așa că, nu mai știu ce să fac

Dosarul depus- noembrie/2011
Nr. Dosar 100.../2011
YouTube- ILLYA Alexa
Bucuresti
Stadiu (...)

skunkDate: Vineri, 05-Apr-2013, 0:00 AM | Message # 477
Începator
Reputaţie: 1
Salut Oameni Buni !!! Spuneti-mi va Rog Frumos o adresa mai recenta unde se poate de scris pt. urgenarea rezolvarii dosarului (verisoara mea a depus in ianuarie 2012 - si pan acum nici un raspuns ...) Si vre-un site mai "serios" cu Dosare solutionate pozitiv (ca ea nu stie Nr. dosarului ) ca sa putem verifica, poate deja a aparut ordinul si noi nici nu stim ... 
Va Multumesc Anticipat !!!

dosar: 24xxx
depus: 09.06.2010 Bucuresti
ordin: 220P din 26.04.2011
juramant: 19.05.2011
transcrierea ad./nast.: 20.06.2011- 17.11.2011
Buletin/Pasaport: August 2012(ridicat)

Nigol-NoiDate: Vineri, 05-Apr-2013, 8:21 AM | Message # 478
Lieutenant general
Reputaţie: 45
skunk

http://cetatenie.just.ro/ordine/articol-11/

pentru a verifica ordinele curente
+
http://ordine.eu/

pentru a verifica toată perioada

skunkDate: Vineri, 05-Apr-2013, 9:16 AM | Message # 479
Începator
Reputaţie: 1
Nigol - Noi  Merci Mult !!!

dosar: 24xxx
depus: 09.06.2010 Bucuresti
ordin: 220P din 26.04.2011
juramant: 19.05.2011
transcrierea ad./nast.: 20.06.2011- 17.11.2011
Buletin/Pasaport: August 2012(ridicat)

juniorDate: Vineri, 05-Apr-2013, 9:54 AM | Message # 480
Major
Reputaţie: 2
[url=javascript://]skunk[/url] acesta e un sait bun   http://www.devinroman.info/ acolo este si harta dosarelor

Roxana20Date: Joi, 18-Apr-2013, 9:29 PM | Message # 481
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi       
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

brave_heart_11Date: Vineri, 01-Mai-2015, 12:14 PM | Message # 482
Începator
salut, am depus dosarul in martie 2014 , a trecut un an si 2 luni...si nici o veste... in fiecare zi caut familia mea in monitorul oficial... poate nu caut unde trebuie?

VladislavaDate: Vineri, 01-Mai-2015, 2:45 PM | Message # 483
Colonel
Reputaţie: 24
Salut!
Trebuie sa cautati aici.
Aici tot e destul de comod de cautat.

Dar e putin devreme sa va gasiti in ordine: ieri au aparut primii care au depus in 2014. Asa ca publicarea dosarelor-2014 doar se incepe.

verstehen88Date: Sâmbată, 13-Iun-2015, 11:20 AM | Message # 484
Începator
Salut!
Am si eu o intrebare.
ce fac daca am depus dosarul dar am pierdut bonul cu numărul de înregistrare eliberat de ANC iar pentru a afla numarul dosarului si starea acestuia am inteles ca imi trebuieste acest bon?
Multumesc frumos!!

VladislavaDate: Sâmbată, 13-Iun-2015, 1:43 PM | Message # 485
Colonel
Reputaţie: 24
Salut!
E nevoie de chitanta din banca (e dovada ca ati achitat 60 de euro si ati depus personal) - asta daca ati depus in Chisinau.

Dar daca ati depus chiar la ANC, atunci la talonasul cela cred si era nr. dosarului.
Puteti sa incercati sa trimiteti e-mailul ca sa aflati nr. dosarului, stiu ca multe persoane au primit raspunsuri si fara de a atasa careva documente - CN sau bon de plata.

fuseukrDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 2:32 PM | Message # 486
Lieutenant general
Reputaţie: 6
brave_heart_11,   cauta  aici http://cetatenie.just.ro/index.p....icol-11  sau  http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/ordine/articol-11   cautati  numaru tau si wink  anul

nastea_murugDate: Duminică, 06-Noi-2016, 5:07 PM | Message # 487
Începator
Buna,am depus dosarul im martie 2016 si nu am aparut in nici o lista de pe net.Vreau sa aflu in ce stare e dosarul meu.
Nr.6769/09.03.2016 Numaru la dosar D:17734/2016

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
Pagina 10 din 10«128910
Căutare: