Miercuri, 22-Noi-2017, 6:19 AM
Bine ai venit Oaspete |

Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns? - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 10«1234910»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
adminDate: Vineri, 22-Ian-2010, 9:55 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Ai depus dosarul si nu mai stii nimic de el?

Scrie-ne problema ta, noi o sa inceram sa te ajutam, dar pentru inceput te rugam sa citesti urmatoarele:

1. Inainte de a solicita informatii despre starea dosarului, solicitantul TREBUIE sa astepte cel putin 5 luni de la data depunerii dosarului. (Asta rezulta din art. 16 al Legii Cetateniei Romane, alin. 2, pct.c)

2. Pentru aflarea numarului dosarului depus la consulate, trebuie sa asteptati cel putin 2-3 luni, deoarece atita timp dureaza ca dosarul sa ajunga la ANC si sa i se atribuie un numar.

3. Informatia se poate obtine doar de la ANC pe 2 cai:

A. Scrisoare recomandata cu confirmare de primire
B. Adresarea in persoana la ANC. Pentru asta trebuie sa te duci la Bucuresti.

Aici vorbim doar despre punctul A.

Scrisoarea recomandata ar trebui sa aiba un continut de tipul:

Stimata doamna presedinte al ANC,

subsemnat(a/ul)........., nascut/a la xx.xx.xxx in satul/orasul....., raionul ....., Republica Moldova, fiica/fiul ......lui XXXXXX si XXXXX XXXXX, solicit sa imi comunicati la ce etapa de examinare se afla dosarul nr. XXXXRD/2010 depus la data de XX.XX.XXXX la ..... .

[b]SAU

daca vreti sa aflati numarul ce vi s-a atribuit la dosar, atunci reformulati a doua parte a adresarii:

solicit sa imi comunicati numarul dosarului depus la consulatul Romaniei din XXXXXXXX la data de XX.XX.XXXX.

Cu respect,,
Numele, prenumele, data.

Iata adresa ANC:
Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071

[color=blue] De asemenea, multa lume trimite astfel de scrisori pe adresa electronica a ANC si, desi ANC nu s-a obligat sa raspunda prin email la astfel de adresari, multi dintre noi am primit raspuns si prin email.

In special ii incurajez pe cei care vor sa afle numarul dosarului sa scrie email catre ANC, au mari sanse sa li se raspunda.

Iata adresa de email: cetatenie@just.ro

In plus, ANC a pus la dispozitie petentilor TELEFONUL-ROBOT APELABIL LA NUMĂRUL 021/201.93.55

Plus la acestea, daca au trecut ma mult de 9 luni de la depunere si nu ai nici un raspuns, verifica-ti numele in listele cu ordine: http://cetatenie.just.ro/Home/ORDINEANC.aspx
poate ca esti norocos si ai deja ordinul!

ionDate: Luni, 01-Feb-2010, 8:13 AM | Message # 51
Grupă: Guests

Am trimi cererea de redobindire a cetateniei romane prin posta in 2007 toamna, dar fara recomandare si pina in ziua de azi nu am primit nici un raspuns, mai este vreo sansa sa primesc vreun raspuns.

olegDate: Luni, 01-Feb-2010, 8:37 AM | Message # 52

Eu am trimis in 2006 la fel o cerere fara recomandare, shi acum nu shtiu ce sa fac. Intre timp scot duplicatele de la arhiva. Cineva spunea ca se poate de programat shi o intrevedere cu Consulul.

botnaras21Date: Luni, 01-Feb-2010, 1:13 PM | Message # 53
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Salutare. Am depus actele la Consulatul din Chisinau la 1 iulie 2009 si inca nu am nici un raspuns, cum credeti sa mai astept sau ar fi mai bine sa iau un avocat?
Multumesc

adminDate: Luni, 01-Feb-2010, 1:30 PM | Message # 54
General
botnaras21, eu zic ca e prea devreme pt avocat, poti sa mai astepti cateva luni

larisaDate: Luni, 01-Feb-2010, 4:22 PM | Message # 55
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 3
eu nu cred sa mai astepte ca deja are 5luni,eu stiu.. mai astet si eu un pis si apoi poate dau la judecata ,,, wink am nevoie si eu urgent pina la vara cool

adminDate: Luni, 01-Feb-2010, 4:30 PM | Message # 56
General
larisa, depinde de fiecare, dak ai nevoie cat mai repede de cetatenie, atunci desigur ca mai bine apelezi la avocat, dar sa apelezi la avocat doar ca sa obtii pasaportu rom si dupa sa il tii si sa nu il folosesti vreun an....nu mi se pare kiar logic...

OaspeteMariaDate: Luni, 01-Feb-2010, 9:05 PM | Message # 57

Pentru Ion si Oleg .La fel ca si voi amtrimis scrisoarea nerecomandata ,in decembrie 2005,si in ianuarie mia venit scrisoarea de la consulat pu a depune dosarul .lam depus in aprilie fac un an dar nu am nici un raspuns

OaspeteMariaDate: Luni, 01-Feb-2010, 9:11 PM | Message # 58

Precizez,in ianuarie 2009,am primit invitatia .

Oaspete euDate: Luni, 01-Feb-2010, 10:18 PM | Message # 59

:D :D Doar d-l Basescu la editia Profunzime a spus ca nu este nevoie de programare.Dosarul se va depune de catre solicitant la consulat (in cazul cetatianul se gaseste in RM)?sau in DC in Bucuresti si filialele ie care vor fi deschise pina la sfirsitul lunii februarie in Galati<Iasi<Suciav...)Documentele se vor prelucra in timp de 5 luni se va primi de comisie o decizie si pretindentul va fi informat prin posta.Eu am ascultat atent interviul dlui Basescu cind el a fost la Chisinau.
Succese tuturor.

RuslanDate: Marţi, 02-Feb-2010, 8:17 AM | Message # 60

Salutare tuturor Basarabenilor, Am apelat la avocat sa obtin invitatia de a depune dosarul acum un an ,..deabia acum in februarie primesc invitatia la mina,..este rostul de a continua cu avocatul mai departe urgentarea sau Nu???fiindca pentru urgentare este alta plata adaugatoare???

SanduDate: Marţi, 02-Feb-2010, 12:11 PM | Message # 61

Admin: Am depus dosarul in primavara 2009, si pina acum nu am primit raspuns. Deci, dupa cite se vede - au trecut deja cele 5 luni promise. Intr-un raspuns mai sus ai scris ca cei care au depus actele la Chisinau trebuie sa mearga la consulat, sa afle numarul dosarului, pe care sa-l includa in scrisoarea recomandata (cererea de urgentare). Intrebarea este urmatoarea : Cum sa nimeresti la ghiseu, pentru a cere acel numar de dosar, cind nici nu poti intra in consulat pentru ca sta paza la poarta. A fost cineva intr-adevar si a obtinut nr. dosarului in asa mod ?

a 2-a intrebare: Merita oare de trimis scrisoare in forma electronica (cetatenie@just.ro) ? Ori nu mai are sens pentru ca nimeni nu va raspunde ?

Merci

adminDate: Marţi, 02-Feb-2010, 4:11 PM | Message # 62
General
Sandu, la consulat se poate de aflat nr dosarului, nimeni nu a spus k e usor, dar vb ceea, daca vrei, se poate, in caz k nu reusesti, poti cere audienta la consul....
de pe cetatenie@just.ro mie personal nu mi-au raspuns niciodata, cu toate k le-am scris d vreo 4 ori.....

Ruslan, depinde cat de urgent ai nevoie de cetatenie...daca iti trebuie neaparat in cateva luni, atunci poti sa continui cu avocat, in caz contrar, poti sa lasi sa mearga de la sine...

IgorDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 3:13 PM | Message # 63

Admin Merci mult, informatie foarte utila, 10+

OaspeteDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 4:01 PM | Message # 64

salut , mama a depus actele in 2003 si inca nu a primit cet. "ea nici nu prea isi da interesul" acum intrebarea : poate asta sa ma ajute cu ceva ca sa iau cet. daca nu.. ce sa fac ? va rog, pas cu pas .

adminDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 4:05 PM | Message # 65
General
Quote (Oaspete)
salut , mama a depus actele in 2003 si inca nu a primit cet. "ea nici nu prea isi da interesul" acum intrebarea : poate asta sa ma ajute cu ceva ca sa iau cet. daca nu.. ce sa fac ? va rog, pas cu pas .

nu te ajuta cu nimic, trebuie sa ei procesul de la capat.
Momentan ar trebui sa iti strangi actele necesare, si de indata ce o sa primeasca actele far sa fie nevoie de programare, sa mergi la consulat si sa depui

GicuDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 5:46 PM | Message # 66

Am de pus actele in mai 2009 nu am primit nici un raspuns cica era vorba ca in 6 luni sa primesc ceva raspunsuri,ce sa fac mai departe??

adminDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 7:15 PM | Message # 67
General
Gicu, poti sa iti incerci sa trimiti o cerere de urgentare la directia cetatenie de la bucuresti(adresa si model de cerere gasesti pe forum), sau daca iti trebuie cat mai repede, poti sa apelezi la serviciile unui avocat.

MariaDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 9:07 PM | Message # 68

Cine stie peste cit timp vor incepe sa primeasca dosarele,fara programare? Multumesc mult.

OaspeteDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 10:55 PM | Message # 69

am depus cerere inca in 2005 , nu am primit nici un raspuns...Spuneti-mi va rog ce sa fac sad cry

vezi aici http://www.vreau-cetatenie.do.am/forum/15-46-1

Mesaj editat de admin - Joi, 04-Feb-2010, 0:15 AM

OaspeteDate: Joi, 04-Feb-2010, 2:50 PM | Message # 70

Salutare!!!
as dori sa intreb si eu ceva, Am depus actele cu toata familia inca in anul 2002. la moment fratele, sora si mama au primit cetatenie, dar eu si cu tata nu am primit, ce se poate de facut in cazul acesta

adminDate: Joi, 04-Feb-2010, 6:09 PM | Message # 71
General
Quote (Oaspete)
Salutare!!!
as dori sa intreb si eu ceva, Am depus actele cu toata familia inca in anul 2002. la moment fratele, sora si mama au primit cetatenie, dar eu si cu tata nu am primit, ce se poate de facut in cazul acesta

ai depus actele sau decat cerere? daca ai depus dosarul, citeste acest topic cap-coada si o sa gasesti raspuns, daca insa ai depus doar cerere prin scrisoare, intra aici http://www.vreau-cetatenie.do.am/forum/15-46-1

CosDate: Joi, 04-Feb-2010, 6:50 PM | Message # 72

Salut! Ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri? Am depus in 2004 la Posta Moldovei un plic cum indeplineau toti,pentru a fi inregistrati sau aprobati pentru a depune actele pentru redobindirea cetateniei.Dupa ceva timp am primit acasa prin posta un plic cu o foaie rosie , prin care se confirma ca scrisoarea mea a fost receptionata. Mai mult nu sa intimplat nimic dupa aceea, vreau sa intreb daca ceea ce am trimis are vre-o importanta si ar fi vre-un rost de asteptat ceva sau pot considera ca e echivalent cu zero ceea ce am facut. Ce ar trebui sa fac pt a incepe procesul de redobindire a cetateniei romane?

adminDate: Joi, 04-Feb-2010, 7:07 PM | Message # 73
General
Cos, problemele legate de de cererea trimisa prin posta se discuta acici http://www.vreau-cetatenie.do.am/forum/15-46-1 , teoretic nu e egal cu zero ceea ce ai trimis tu....dar totodata nimeni nu iti poate garanta ca o sa primesti vreodata invitatie pt a depune dosarul

87Date: Vineri, 05-Feb-2010, 10:54 AM | Message # 74

spunemi te rog ce acte sunt necesare.

adminDate: Vineri, 05-Feb-2010, 11:52 AM | Message # 75
General
87, mai exact, la c acte te referi?

OaspeteDate: Sâmbată, 06-Feb-2010, 9:22 AM | Message # 76

Quote (Oaspete)
Salutare!!!

ai depus actele sau decat cerere? daca ai depus dosarul, citeste acest topic cap-coada si o sa gasesti raspuns, daca insa ai depus doar cerere prin scrisoare, intra aici http://www.vreau-cetatenie.do.am/forum/15-46-1

Mersi mult pentru raspuns, dar nu imi este clar cu topic cap-coada, eu am depus actele inca in 2002 si am avut o publicae in p.III a MO in decembrie 2003 si cum am spus mai sus la moment fratele, sora si mama au primit cetatenie, dar eu cu tata nu am primit, ce e posibil de facut la moment?

adminDate: Duminică, 07-Feb-2010, 1:20 PM | Message # 77
General
Oaspete, poti sa incerci sa trimiti o scrisoare in care sa le ceri sa iti comunice starea dosarului tau.
P.S. Faptul ca ai depus in aceeasi zi cu cineva, nu inseamna ca trebuie sa primiti cetaenia ambii in aceeasi zi.
Fiecare dosar are "soarta" lui....

OaspeteDate: Duminică, 07-Feb-2010, 1:31 PM | Message # 78

cel mai interesant ca fratele, sora si mama au primit in aceias zi, dar eu si cu tata am rams pentru cina happy

larisaDate: Duminică, 07-Feb-2010, 8:42 PM | Message # 79
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 3
salut, voiam sa te intreb admin... daca trimit scrisoarea la DC ca sa aflu satrea dosarului meu din strainatate ,nu afecteaza cu nimic.. persoana ..mea ,eu stiu poate ca trebuie sa ma aflu in romania..sau altele.. cool

adminDate: Duminică, 07-Feb-2010, 9:04 PM | Message # 80
General
larisa, nu are nici o importanta de unde le scrii, important e sa le comunici adresa la care sa iti trimita raspuns

valentinDate: Luni, 08-Feb-2010, 4:40 AM | Message # 81
Începator
daca puteti sa ma ajutati si pe mine , v-as ruga mult ...., am depus dosarul in 2004 - din 2006 am fost publicat in partea a 3 a MO si acolo sunt si pina-n prezent , ce ar trebui sa fac sa-l misc mai departe , sau sa-l urgentez daca e posibil ? Va multumesc anticipat .

adminDate: Luni, 08-Feb-2010, 3:43 PM | Message # 82
General
valentin, sa-l urgentezi desigur, model ce cerere de urgentare gasesti pe forum

OaspeteDate: Luni, 08-Feb-2010, 10:08 PM | Message # 83

Eu am depus dosarul in februarie 2009 si acum fac un an deja iar cetatenia inca nu o am. Am trimis mail pe adresa cetatenie@just.ro (de 8 ori!!! iar cineva mi-a zis ca a trimis doua luni la rand) si in sfarsit am primit raspuns: dosarul meu va fi avizat pana in luna aprilie si este inregistrat cu numarul 13xxx. Sper ca este o informatie utila pentru cineva...

OaspeteDate: Marţi, 09-Feb-2010, 10:08 AM | Message # 84

Si eu am depus dosarul in februarie 2009 si pina acum nu am primit nici un raspuns. Vreau doar sa intreb, ce anume ai trimis pe adresa cetatenie@just.ro . Multumesc anticipat.

OaspeteDate: Marţi, 09-Feb-2010, 10:34 AM | Message # 85

[quote=Oaspete]Eu am depus dosarul in februarie 2009 si acum fac un an deja iar cetatenia inca nu o am. Am trimis mail pe adresa cetatenie@just.ro (de 8 ori!!! iar cineva mi-a zis ca a trimis doua luni la rand) si in sfarsit am primit raspuns: dosarul meu va fi avizat pana in luna aprilie si este inregistrat cu numarul 13xxx. Sper ca este o informatie utila pentru cineva...
[/quote]
E o informatie ffffffffffffffffffff utila pentru mine. Si eu am depus dosarul in aceasta perioada la Chisinau, dar pina acum nimic. Spune-mi te rog, ce anume ai specificat in mail-ul tau trimis pe adresa sus indicata, adica ce ai cerut te la ei sa-ti comunice. Vreau sa incerc si eu sa trimit mail-uri, am careva idei ce sa cer, dar un sfat ar fi binevenit. mersi mult.

OaspeteDate: Marţi, 09-Feb-2010, 12:05 PM | Message # 86

Am o solutie pentru cos. Si eu am depus cerere in iunie 2004, depusesem cerere pentru 4 persoane. In toamna anului 2008, la 2 persoane le venise invitatia de a depune dosarul, mie si inca la o persoana nu. Atunci am luat avizul(foita cea rosie ce ti-a venit inapoi in 2004, ca confirmare ca cererea a fost acceptata) si m-am dus la ambasada. Acolo mi-au zis ca sa mai astept ca trebuie sa vina si celelalte 2. Au mai trecut vre-o 2 saptamini si celei de a treia persoana i-a venit invitatia , mie nu. Am mai asteptat putin si iarasi m-am dus la ambasada. Acolo, doamna de la gheseu mi-a luat avizul si s-a dus nu stiu unde, a lipsit vre-o 20 min, dupa ce a revenit, si-a cerut scuze si a zis ca a fost produsa o ieroare si deaceea nu-mi venea invitatia. Si atunci pe loc mi-a si dat invitatia. Am depus deja dosarul de un an, dar pina acum nimic. Sper sa-ti fie de folos experienta mea.

Oaspete MariaDate: Marţi, 09-Feb-2010, 9:47 PM | Message # 87

Catre oasp.87, daca imi puteti spune unde va fost inregistrat dosarul ,ku acest numar , la Chisinau sau la Bucuresti? Eu am depus dosarul in aprilie 2009,la Chisinau dar nu cunosc sub ce numar a fost inregistrat,urmeaza sa merg sa aflu,ma intereseaza daca le trimit un email pe adresa mentionatatrebue sa indic numarul dosarului? multumescpu raspuns!

adminDate: Miercuri, 10-Feb-2010, 3:37 PM | Message # 88
General
Oaspete Maria, da, ar fi mult mai indicat daca le-ai comunica si nr dosarului in mail

OaspeteDate: Miercuri, 10-Feb-2010, 8:49 PM | Message # 89

Salut! Iata am adunat toate actele necesare p/u dosar, cine stie de CIND se va putea depune dosarul fara de invitatie? si daka e mai bine de depus in Romania sau la noi la ambasada.Merci

petruDate: Miercuri, 10-Feb-2010, 11:46 PM | Message # 90

salut!!!spuneti mi va rog,a primit cineva scrisoare de cind nu se mai pub;ica in MO,eu am aviz pozitiv din octombrie shi de atunci nu am primit nimic.merci!

OaspeteDate: Joi, 11-Feb-2010, 12:51 PM | Message # 91

Da au primit, acei ce au fost in ordinul ministrului justitiei din 07/12/2009. Au primit scrisorile la inceput de februarie, asa au inteles ei talmacirea la "de indata", care pentru ei ii 2 luni sad

Oaspete85Date: Joi, 11-Feb-2010, 2:52 PM | Message # 92

#86, 87, Am trimis mail-uri pe adresa cetatenie@just.ro in care mi-am spus numele, am mentionat ca in curand se face un an de cand am depus actele la Chisinau (am precizat data) si nu stiu nimic despre dosarul meu. I-am rugat frumos sa ma ajute sa aflu numarul dosarului meu cat si stadiul de prelucrare la care se afla. Din dorinta de a prezenta seriozitate am atasat si un scan al pasaportului meu, probabil ca asta m-a ajutat sa obtin raspunsul dar si faptul ca am insistat cu acelasi mail de 8 ori smile
Sper ca se vor tine de cuvant si maxim pana in aprilie dosarul meu sa fie avizat. Bafta tuturor!

OaspeteDate: Vineri, 12-Feb-2010, 12:37 PM | Message # 93

Buna tuturor. Eu am depus actele in ianuarie 2005. Acum pe un sait am gasit (Înregistrare apărută în Monitorul Oficial, partea a III-a)iregistrarea a fost in octombrie 2006. Si ce e de facut acum??? Daca cine va stie spune-ti mi va rog

OaspeteDate: Vineri, 12-Feb-2010, 5:25 PM | Message # 94

salut,mi- am depus dosarul pt redobandirea cet.române in 2005.In vara lui 2009 am reinoit dosarul.Ulterior am primit email de la Directia cet.ca am primit avizul pozitiv in 13 octombrie,de atunci verific listele ,astept scrisoarea acasa dar nimik ce d-zeu se mai poate face?

adminDate: Vineri, 12-Feb-2010, 7:12 PM | Message # 95
General
Quote (Oaspete)
Buna tuturor. Eu am depus actele in ianuarie 2005. Acum pe un sait am gasit (Înregistrare apărută în Monitorul Oficial, partea a III-a)iregistrarea a fost in octombrie 2006. Si ce e de facut acum??? Daca cine va stie spune-ti mi va rog

poti trimite o cerere de urgentare, sau macar o scrisoare in care sa le ceri sa iti comunice starea dosarului tau.

Quote (Oaspete)
salut,mi- am depus dosarul pt redobandirea cet.române in 2005.In vara lui 2009 am reinoit dosarul.Ulterior am primit email de la Directia cet.ca am primit avizul pozitiv in 13 octombrie,de atunci verific listele ,astept scrisoarea acasa dar nimik ce d-zeu se mai poate face?

daca nu te regasesti in listele din MO publicate pana la 1 ianuarie, trebuie sa astepti, in cel mai scurt timp trebuie sa primesti scrisoarea cu instiitarea ca ai redobandit cetatenia

AksakalDate: Sâmbată, 13-Feb-2010, 9:25 AM | Message # 96
Începator
admin poti trimite o cerere de urgentare, sau macar o scrisoare in care sa le ceri sa iti comunice starea dosarului tau.

Dar cum e mai bine, prin e-mail sau o scrisoare prin poştă?

adminDate: Sâmbată, 13-Feb-2010, 9:29 AM | Message # 97
General
Aksakal, prin scrisoare recomandata ai mai multe sanse ca o sa-ti raspunda

AksakalDate: Sâmbată, 13-Feb-2010, 10:24 AM | Message # 98
Începator
Admin, îţi mullţumesc mult pentru sfat-

OaspeteDate: Duminică, 14-Feb-2010, 3:53 PM | Message # 99

Salut mi-am depus dosarul pentru redobandirea cetateniei romane in 1999(pentru mine,fratele,cumnata si nepoata).In 2000 am venit in Italia si nu am mai fost in Romania niciodata.Fratele si toata familia lui si-au luat pasapoartele romanesti,insa eu nu am timp sa ma duc la Bucuresti sa ma ocup de actele mele.E posibil sa ma adreses la ambasada romana de la milano ca sa resolvam intrebarea redobandirei cetateniei aici la Milano.Mutumesc

adminDate: Duminică, 14-Feb-2010, 4:57 PM | Message # 100
General
Oaspete, nu te poate ajuta cu nimic ambasada din italia, trebuie sa mergi sau sa le scrii o scrisoare celor de la directia cetatenie.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
Pagina 2 din 10«1234910»
Căutare: