Miercuri, 22-Noi-2017, 6:22 AM
Bine ai venit Oaspete |

Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns? - Pagina 3 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 3 din 10«12345910»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
adminDate: Vineri, 22-Ian-2010, 9:55 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Ai depus dosarul si nu mai stii nimic de el?

Scrie-ne problema ta, noi o sa inceram sa te ajutam, dar pentru inceput te rugam sa citesti urmatoarele:

1. Inainte de a solicita informatii despre starea dosarului, solicitantul TREBUIE sa astepte cel putin 5 luni de la data depunerii dosarului. (Asta rezulta din art. 16 al Legii Cetateniei Romane, alin. 2, pct.c)

2. Pentru aflarea numarului dosarului depus la consulate, trebuie sa asteptati cel putin 2-3 luni, deoarece atita timp dureaza ca dosarul sa ajunga la ANC si sa i se atribuie un numar.

3. Informatia se poate obtine doar de la ANC pe 2 cai:

A. Scrisoare recomandata cu confirmare de primire
B. Adresarea in persoana la ANC. Pentru asta trebuie sa te duci la Bucuresti.

Aici vorbim doar despre punctul A.

Scrisoarea recomandata ar trebui sa aiba un continut de tipul:

Stimata doamna presedinte al ANC,

subsemnat(a/ul)........., nascut/a la xx.xx.xxx in satul/orasul....., raionul ....., Republica Moldova, fiica/fiul ......lui XXXXXX si XXXXX XXXXX, solicit sa imi comunicati la ce etapa de examinare se afla dosarul nr. XXXXRD/2010 depus la data de XX.XX.XXXX la ..... .

[b]SAU

daca vreti sa aflati numarul ce vi s-a atribuit la dosar, atunci reformulati a doua parte a adresarii:

solicit sa imi comunicati numarul dosarului depus la consulatul Romaniei din XXXXXXXX la data de XX.XX.XXXX.

Cu respect,,
Numele, prenumele, data.

Iata adresa ANC:
Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071

[color=blue] De asemenea, multa lume trimite astfel de scrisori pe adresa electronica a ANC si, desi ANC nu s-a obligat sa raspunda prin email la astfel de adresari, multi dintre noi am primit raspuns si prin email.

In special ii incurajez pe cei care vor sa afle numarul dosarului sa scrie email catre ANC, au mari sanse sa li se raspunda.

Iata adresa de email: cetatenie@just.ro

In plus, ANC a pus la dispozitie petentilor TELEFONUL-ROBOT APELABIL LA NUMĂRUL 021/201.93.55

Plus la acestea, daca au trecut ma mult de 9 luni de la depunere si nu ai nici un raspuns, verifica-ti numele in listele cu ordine: http://cetatenie.just.ro/Home/ORDINEANC.aspx
poate ca esti norocos si ai deja ordinul!

OaspeteDate: Duminică, 14-Feb-2010, 5:09 PM | Message # 101
Grupă: Guests

Salut Admin,si ce trebue sa scriu in scrisoare si care e adresa unde trebue sa trimit

adminDate: Duminică, 14-Feb-2010, 5:57 PM | Message # 102
General
Quote (Oaspete)
Salut Admin,si ce trebue sa scriu in scrisoare si care e adresa unde trebue sa trimit

vezi aici

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

cipdeilDate: Luni, 15-Feb-2010, 8:07 AM | Message # 103
Lieutenant colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 17
Salutare,..Respect administratorilor acestui site!!!
La 26.02.2010 voi depune dosarul,..peste cit timp as putea sa scriu o scrisoare de urgentare, si pe ce adresa,..este un exemplar de scrisoare???

AlexandruDate: Luni, 15-Feb-2010, 10:31 AM | Message # 104
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Am depus dosarul de redobindire a cetateniei la consulatul din Cihsinau pe 17.07.2008. Pe 17.11.2009 am scris o scrisoare de urgentare la Directia de Cetatenie, Bucuresti fara a indica Nr dosarului, pentru ca nu-l conosc. Am primit confirmarea ca scrisoarea a ajuns la destinatie. Ce de facut mai departe? Multumesc.

garammirceaDate: Luni, 15-Feb-2010, 10:46 AM | Message # 105
Începator
Reputaţie: 3
Salut!
Am si eu o intrebare. Am depus dosarul in februarie 2009, cum as putea afla care este soarta lui?

UAUDate: Luni, 15-Feb-2010, 11:23 AM | Message # 106

Dar eu si familia mea am scris acea cerere ce se cerea la Oficiu Postal, sa inteleg ca nu inseamna nimic? Tre sa prezint pachetul de documente "dosar" ca sa fiu inscrisa in lista?

adminDate: Luni, 15-Feb-2010, 12:10 PM | Message # 107
General
cipdeil, depinde unde depui, daca o sa depui in RO, teoretic poti depune acea scrisoare si dupa o luna, daca in MD, trebuie sa astept macar 2 luni, ca sa ajunga dosarul tau la bucuresti, insa, mai devreme de 5 luni, eu zic ca nici nu isi are rostul acea scrisoare....
P.S. nu mai posta aceeasi intrebare in 2 locuri

Alexandru,asteapta sa iti raspunda, in scrisoarea pe care o veni primi pe langa nr dosarului s-ar putea sa fie si data cand dosarul tau v-a fi avizat de comisie

garammircea, trimitand o scrisoare in care sa ii rogi sa iti comunice starea dosarului tau

UAU, despre ce lista vb?

garammirceaDate: Luni, 15-Feb-2010, 2:41 PM | Message # 108
Începator
Mutumesc frumos pentru raspuns, dar va rog sa ma ajutati: Unde trimit scrisoarea? La Directia de Cetatenie Bucuresti sau la ambasada Romaniei in RM. Si ce date se includ in scrisoare pentru ami identifica dosarul.

Multumesc anticipat!

adminDate: Luni, 15-Feb-2010, 2:48 PM | Message # 109
General
garammircea, scrisoarea o trimiti la directia cetatenie, adresa o gasesti in forum, tre sa specifici numele tau si nr la dosar, in caz ca nu ai nr dosarului, scrie-le cat mai multe date, nume, data nasterii, domiciliul, data cand ai depus dosarul....etc
Si deasemenea un lucru important, nu uita sa specifici adresa la care vrei sa primesti raspuns

garammirceaDate: Luni, 15-Feb-2010, 2:56 PM | Message # 110
Începator
Multumesc frumos! Respect pentru Admin!

ElenaDate: Joi, 18-Feb-2010, 2:07 PM | Message # 111

Buna! Felicitari pentru site! Este foarte util si bine organizat! Eu am depus dosaul in septembrie 2009 si nu am primit raspuns. Am inteles ca demersul potrivit este depunerea unei scrisori la DC. E o scrisoare tip? Aveti formatul? Ati putea sa-mi trimiteti un model?

adminDate: Joi, 18-Feb-2010, 2:35 PM | Message # 112
General
Elena, salut, un model de scrisoare de urgentare gasesti aici: http://vreau-cetatenie.eu/forum/15-58-1

OaspeteDate: Joi, 18-Feb-2010, 4:39 PM | Message # 113

[quote=cipdeil]Salutare,..Respect administratorilor acestui site!!!
La 26.02.2010 voi depune dosarul,..peste cit timp as putea sa scriu o scrisoare de urgentare, si pe ce adresa,..este un exemplar de scrisoare???[/quote]

Iaca maldavan adevarat, inca n-a depus dosarul dar deja se gindeste sa faca urgentari wacko

alexandruDate: Joi, 18-Feb-2010, 5:28 PM | Message # 114

salut!imi poate spune cineva va rog ce sa fac? pe 29 septembrie am aparut in monitorul oficial p.I ,odata cu citiva prieteni, ei in 2 luni au fost programati la juramint,dar eu nici pina azi n-am aparut.

adminDate: Joi, 18-Feb-2010, 5:50 PM | Message # 115
General
alexandru, ai aparut cu domiciliul in Ro sau in MD??? daca in md...atunci ai o mare mare problema
P.S. no sa mai primesti raspuns la intrebarile tale daca le mai postezi in 2 locuri diferite!

alexandruDate: Joi, 18-Feb-2010, 6:19 PM | Message # 116

scuze!nu prea am inteles raspunsul dvs.(ce problema, ce sa fac?)
sa incep cu inceputul:am depus dosarul in februarie 2004,in decembrie 2008 am depus la urgentare,mentionind ca vreau domiciliul in rom. am depus si o copie la cartea de rezidenta,in septembrie 2009,am aparut in monitor p.I(nr. 641 din 2009-09-29 Rusu Alexandru, fiul lui Anatolie si Ana, nascut la data de 16 februarie 1983 in localitatea Micauti, Republica Moldova, cetatean moldovean, cu domiciliul actual in Republica Moldova, raionul Straseni, satul Gornoe. (2.768/2004)).ce inseamna asta?in md?de ce?ce sa fac?

adminDate: Joi, 18-Feb-2010, 7:20 PM | Message # 117
General
alexandru, am verificat numele in listele din MO si din pacate, ai aparut ca avand domiciliul in MD, deci degeaba ai asteptat sa fii programat la juramant de cei de la Buc, tu trebuia sa vii sa te programezi la Chisinau la consulat vezi mai multe detalii aici: http://vreau-cetatenie.eu/forum/23-60-1

alexandruDate: Joi, 18-Feb-2010, 10:39 PM | Message # 118

ms mult!

1234321Date: Luni, 22-Feb-2010, 2:10 PM | Message # 119

dosarul a fost examinat de comisie si a primit aviz pozitiv in octombrie 2010.
cit timp are nevoie ministrul pentru a semna ordinul?

adminDate: Luni, 22-Feb-2010, 3:49 PM | Message # 120
General
1234321, poate dura si jum de an in unele cazuri

TolDate: Luni, 22-Feb-2010, 10:11 PM | Message # 121

N-are cum sa fi fost vizat in octombrie 2010, eventual va fi vizat in octombrie 2010 sau a fost vizat in octombrie 2009.

dumitruDate: Marţi, 23-Feb-2010, 0:56 AM | Message # 122
Colonel
Reputaţie: 19
Quote (admin)
poate dura si jum de an in unele cazuri

Chiar atat de mult?

Dl Basescu in ianuarie a promis ca toata procedura din momentul depunerii actelor si pana acordarea cetateniei va dura 6 luni. Dar Dvs spuneti ca 6 luni dureaza numai procesul semnarii ordinului.

anaDate: Marţi, 23-Feb-2010, 10:05 AM | Message # 123

Va rog mult, care e starea dosarului 8098/Rd/2003

1234321Date: Marţi, 23-Feb-2010, 10:22 AM | Message # 124

da, sigur am gresit, dosarul a primit aviz pozitiv in octombrie 2009 .
Si , totusi, de cit timp are nevoie ministrui pentru a emite ordinul?

dumitruDate: Marţi, 23-Feb-2010, 10:59 AM | Message # 125
Colonel
Quote (ana)
Va rog mult, care e starea dosarului 8098/Rd/2003

Scrie cerere prin scrisoare la Ministerul Justitiei unde intrebi starea dosarului tau.

TolDate: Marţi, 23-Feb-2010, 8:50 PM | Message # 126

De la avizul pozitiv de catre comisie pana la ordinul ministrului justitiei dureaza aproximativ jumatate de an.

TheoDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 3:42 PM | Message # 127
Începator
Buna ziua am shi eu o intrebare ..am depus dosarul in 21 iulie 2009 shi mi sa promis ca in 5 luni voi shti macar in ce stadiu e dosaru...shi nu am niciun raspuns ..ash dori sa shtiu shi eu in ce stadiu e dosarul meu ..va multumesc

dorel

DoinaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 4:32 PM | Message # 128

eu am depus cererea de redobandirea a cetateniei romane la 13.07.09 si nu am primit pana astazi vreun raspuns. este ceva normal ? atata dureaza ?

DoinaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 4:40 PM | Message # 129

Tin sa mentionez ca am depus cererea la Ambasada Romaniei din Chisinau printr`o scrisoare recomandata. mi`a venit raspunsul ca au primit`o si acu ce ar trebui sa fac? din comentariile citite am inteles ca tre` sa stau si sa astept ... :( sad.

SergiubDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 9:41 PM | Message # 130
Începator
Buna ziua, ma numesc Bolocan Sergiu. Am depus dosarul pentru redobandirea cetateniei romane in 2005, iar in 2006 am fost publicat in Monitorul Oficial partea a III-a nr.820 din 2006-09-20.
In 17.02 2009, conform solicitarii inregistrate nr.3064/DC/
Directiei Cetatenie am completat dosarul cu actele solicitate,de atunci nu am primit vreun raspuns.
Va expediez mai jos publicarea mea in Monitorul Oficial partea a III-a
" BOLOCAN SERGIU, fiul lui Bolocan Grigore şi Bolocan Nolea (fiica lui
Lisnic Alexandru, născut la 1.08.1924 în Donduşeni şi Olga),
născut la data de 26 februarie 1984 în localitatea Şoldăneşti,
judeţul Orhei, Republica Moldova, cu domiciliul actual în Republica
Moldova, Chişinău, Str. Studenţilor nr. 3, bl. 2, cămin
(1588/RD/2005). (96.363).
Va rog sa ma ajutati sa aflu, la ce etapa este dosarul meu. Multumesc.

adminDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 10:50 PM | Message # 131
General
Sergiub, noi nu te putem ajuta cu nimik, tre sa le trimiti tu o scrisoare in care sa-i intrebi care e starea dosarului tau, valabil si pt Theo
Doina, tu ai depus decat cererea prin scrisoare?! atunci nu mai astepta, strange actele, mergi la o agentie din Ro si depune dosarul

AnatolieDate: Joi, 25-Feb-2010, 1:35 PM | Message # 132
Începator
Am depus dosarul in martie 2004 la Chisinau, in septembrie 2006 am fost publicat in p.III MO si a urmat liniste profunda, in august 2009 prin mandatar am depus cerere de urgentare si la inceputul lui octombrie 2009 am primit o scrusoare prin care mi se comunica ca dosarul va fi examinat la 09.10.2009 si de atunci iar e liniste ca in mormint, zau nici nu stiu ce sa mai fac si ce sa cred, intre timp si copii care erau inclusi in dosar au atins majoratul.... Zau ca nu mai am incredere nici in promisiunile presedintelui ca vor fi solutionate dosarele in 5 luni (probabil nu s-a spus si citi ani)

alexandru

dumitruDate: Joi, 25-Feb-2010, 4:36 PM | Message # 133
Colonel
Anatolie, Trimite scrisoarea la Ministerul Justitiei si intreaba starea dosarului tau.

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 8:02 PM | Message # 134

Sunt Nina Dodon, am depus dosarul in noiembrie 2002, nr. 9078, 9079, am reinnoit cazierele in mai 2002, am depus scrisori de urgentare.

SergiuDate: Joi, 25-Feb-2010, 8:48 PM | Message # 135

Buna ziua!
AM depus actele la Bucuresti in 2004, am fost publicat in MO partea a 3,2006.
Pina acum nimic...
Ce pot face? Cum sa urgentez mersul actelor??/
Va multumesc anticipat!
PS! E-MAIL: ziozia_soroca@yahoo.com

dumitruDate: Joi, 25-Feb-2010, 9:10 PM | Message # 136
Colonel
Quote (Sergiu)

Ce pot face? Cum sa urgentez mersul actelor??/

Trimite scrisoare la Ministerul Justiției și întreabă starea dosarului tău.

OaspeteDate: Vineri, 26-Feb-2010, 6:31 PM | Message # 137

Dina,am depus dosarul in 2004, am aparut in partea III a monitorului oficial in 2006, am trimis cerere de urgentare in mai 2009,am trimis cerere ca sa aflu la ce stadie e dosarul meu si pina in prezent nimic, spunetimi ce trebue sa mai fac ca sa obtin aceasta cetatenie.

SergiuDate: Vineri, 26-Feb-2010, 9:15 PM | Message # 138

Salutare Admin!!!!
am si eu o mica intrebare, cum pot sa aflu la ce etapa de examinare este dosarul meu?
p.s. am fost publicat in MO a Romaniei inca in 2003

dumitruDate: Vineri, 26-Feb-2010, 9:25 PM | Message # 139
Colonel
Quote (Sergiu)
am si eu o mica intrebare, cum pot sa aflu la ce etapa de examinare este dosarul meu?

Trimite scrisoare catre Ministerul Justitiei si intreaba despre starea dosarului tau.

Mesaj editat de dumitru - Vineri, 26-Feb-2010, 9:28 PM

Gregory0405Date: Duminică, 28-Feb-2010, 11:09 AM | Message # 140
Major general
Reputaţie: 22
Sergiu,

il voi completa pe dumitru si iti voi zice sa trimiti scrisoare recoamndata si cu aviz doar asa poti spera ca iti va raspunde cineva. wink

dorinaluca80Date: Marţi, 02-Mar-2010, 2:05 PM | Message # 141
Începator
Salut la toti!In sfarsit am gasit site-ul d-stra unde as putea sa ma adresez cu intrebari.Am depus dosarul meu la Chisinau in iulie 2009 impreuna cu copiii minori si al sotului -in septembrie 2009,dar nu am primit nici un raspuns pana acuma.Ce sa fac, unde sa ma adresez?

terentidorina

adminDate: Marţi, 02-Mar-2010, 2:30 PM | Message # 142
General
dorinaluca80, trimite o scrsoare in care sa ii intrebi starea dosarului, citeste tot topicul, o sa gasesti de mai multe detalii

botnaras21Date: Miercuri, 03-Mar-2010, 11:01 AM | Message # 143
Începator
Salutare tuturor. Spuneti va rog cine stie un avocat care mar putea ajuta sa urgentez redobindirea, ca am depus pe 1 iulie 2009 la Chisinau si nu am nici un raspuns, dar am nevoie de cetatenie pina la sfirsitul lunii mai
Multumesc

larisaDate: Joi, 04-Mar-2010, 5:28 PM | Message # 144
Lieutenant
botnaras21,am si eu deja 6 luni si nici un raspuns.. am intrebat o persoana cu studii juridice si care se ocupa cu chestii de caziere Ro si altele si mi-azis ca pot doar sa cer audienta la Ministerul de Justitie Marian Predoiu sa ai motive concrete de a urgenta,vorbesti personal cu dumnealui.Succes!!!

gikinioDate: Joi, 04-Mar-2010, 7:49 PM | Message # 145
Începator
Salut,am si eu o intrebare,am depus dosarul in luna MAI 2009 si pina in prezent nu am primit nici un raspuns,numele meu este Gavrila Gheorghe,daca sa scriu o scrisoare la ministerul Justitiei care este adresa lor concreta??Mersi mult

ADEDate: Vineri, 05-Mar-2010, 7:55 AM | Message # 146
Începator
salut!
ramin f recunoscator persoanei care ma poate ajuta. flower

Tatal meu a depus doc-le pentru redobindirea cetateniei in 2003, ... ulterior a fost chemat in Romania... el nu s-a dus din careva motive. Eu vreau sa aflu la ce etapa se afla dosarul lui. Apropo, am Nr. la Monitorul Oficial (in care a fost publicat, p. III), Nr. la dosar si toate datele exacte si am chiar si copia la MO cu publicarea respectiva. Am incercat sa gasesc publicarea pe pagina Min J. ROM, dar fara efect pozitiv - nu exista asa nume de familie. Dar, ... am verificat persoanele care au depus concomitent cu el doc-le, si acele persoane sunt pe pagina.
Ce sanse sunt de a continua procedura cu acelasi pachet de documente(dosar)? pray

Mesaj editat de ADE - Vineri, 05-Mar-2010, 8:00 AM

dorinaluca80Date: Vineri, 05-Mar-2010, 2:40 PM | Message # 147
Începator
Buna ziua!Va multumesc pentru raspuns,dar vreau sa inteleg la care ministerul justitiei trebuie sa scriu scrisoare,a Moldovei sau a Romaniei?

terentidorina

dorinaluca80Date: Vineri, 05-Mar-2010, 2:43 PM | Message # 148
Începator
Mi-am dat seama acuma,nu luati in seama intrebarea,dar este vreun model oarecare sau este indiferent cum o scrii?

terentidorina

dumitruDate: Vineri, 05-Mar-2010, 2:51 PM | Message # 149
Colonel
Quote (dorinaluca80)
a Moldovei sau a Romaniei?

Desigur ca a Romaniei.
Quote (dorinaluca80)
este vreun model oarecare sau este indiferent cum o scrii?

Indiferent cum si ce scrii. Gaseste aici tema respectiva.

adminDate: Vineri, 05-Mar-2010, 4:30 PM | Message # 150
General
ADE, in MO partea 1 ai cautat? daca nu e publicat, atunci inseamna ca dosarul tau sta undeva plin de praf, trimite o cerere de urgentare, iar odata cu aceasta, poti trimite si cazierele, caci au trecut aproape 7 ani, au expirat demult, comunicale adresa la care vrei sa primesti raspuns, si asteapta, in o luna doua o sa primesti raspuns, in functie de ce o sa iti comunice ei, o sa stii ce sa faci mai departe.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Ai depus dosarul si nu ai primit pana acum nici un raspuns?
Pagina 3 din 10«12345910»
Căutare: