Joi, 23-Noi-2017, 0:56 AM
Bine ai venit Oaspete |

rugaminte de ajutor - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » rugaminte de ajutor (certificat de nastere pentru copil)
rugaminte de ajutor
BuciuceanuDate: Sâmbată, 12-Mai-2012, 9:44 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna ziua - ma numesc Buciuceanu. Impreuna cu sotia si copii ne aflam in strainatate (Polonia). In noiembrie 2010 am depus actele pentru redobindirea cetateniei romanesti la Ambasada Romaniei de la Varsovia (Polonia). In ianuarie 2012 am redobindit cu sotia si copii cetatenia romana si respectiv in februarie am depus juramintul. Insa intre acest timp - de la momentul depunerii dosarului pentru redobindire si pina la momentul depunareii juramintului - mai exact in noiembrie 2011 sa nascut ultimul nostru copil. De la Ambasada Romaniei din Varsovia (Polonia) sa spus ca este nevoie sa depunem pentru ultimul copil dosar aparte - ca nu primeste automat cetatenie - deoarece la momentul nasterii parintii inca nu aveau cetatenia redobindita. Spunetimi Va rog cum sa procedam in acest caz si cum este corect?

riguDate: Sâmbată, 12-Mai-2012, 10:05 AM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Prostii! V-au dus in eroare.
Copilul minor redobandeste cetatenia automat împreuna cu părinții.
Posibil ca procedeaza ca si cei de la Chisinau in cazul când copilul nu este in certificatul de Cetatenie: mai întâi transcrii actele voastre, mai apoi a copilului.
Daca acum sta problema transcrierii actelor si nu le primesc pe toate odată mergi in audiență la consul.
Posibil sa te refuze
In cazul esta va trebui sa transcrii certificatul de naștere a copilului după ale voastre.
Insa sunt obligați sa-l transcrie oricum, căci bebe conform legii a devenit roman împreuna cu voi

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

BuciuceanuDate: Sâmbată, 12-Mai-2012, 4:06 PM | Message # 3
Începator
ok, mersi Dle Rigu - in orice caz cum am actele la mina plec la ambasada sa perfectez actele. Ca si eu ma gindeam cum naiba de facut - este copilul dar din tara nul poate scoate (de fapt il pot scoate - dar inapoi cu el numai pot veni). Am sa mai o scrisoare oficiala la ANC sa vedem ce zic si ei. Oricum mersi mult.

riguDate: Sâmbată, 12-Mai-2012, 5:29 PM | Message # 4
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
ANC o sa răspundă foarte greu
Citește legea mai bine si indica-le articolul unde scrie ca minorii devin cetățeni împreuna cu copiii

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

BuciuceanuDate: Sâmbată, 12-Mai-2012, 7:38 PM | Message # 5
Începator
bine, mersi de sfat si de timpul acordat - daca sunteti prin Polonia si este nevoie de ajutor ma anuntati

Mesaj editat de Buciuceanu - Sâmbată, 12-Mai-2012, 7:56 PM

donicagregoreDate: Sâmbată, 12-Mai-2012, 10:16 PM | Message # 6
Începator
o mica intrevare cine mai are num de dosar 44,,, depus 2011

dgi

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » rugaminte de ajutor (certificat de nastere pentru copil)
Pagina 1 din 11
Căutare: