Luni, 24-Iul-2017, 7:52 AM
Bine ai venit Oaspete |

ce va urma dupa deblocarea dosarelor suspendate - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » ce va urma dupa deblocarea dosarelor suspendate
ce va urma dupa deblocarea dosarelor suspendate
constant13Date: Duminică, 20-Ian-2013, 4:23 PM | Message # 1
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Tot mai multe zvonuri sustin ca procurorii careancheteaza dosarul penal 710/P/2011 vor finaliza curand ancheta si vor trimite
dosarele suspendate inapoi la ANC. Personal, am dubii. Am pus intrebarea la
comunicatorul de presa al ANC care mi-a raspuns textual : «  Dosarele suspendate, ca urmare a instrumentarii dosarului 710/P/2011, nu au fostintroduse pe rolul Comisiei pentru Cetatenie, PICCJ necomunicandu-ne nici o solutie cu privire la solutionarea dosarului penal.”Problema mai grava va fi, insa, dupa intoarcere dosarelor. Aici, sunturmatoarele ipoteze:

1)     Cei care au fost gasiti pe listele unor intermediari retinuti sau anchetati, pot fi acuzati de complicitate la corupere activa.
2)     Cei la care se va dovedi ca aveau, in dosar, falsuri precum declaratiile,cererea de redobandire a cetateniei pot fi acuzati de  instigare la fals si uz de fals.
3)     Cei care nu se incadreaza in categoriile de mai sus, dar nu au dovadadepunerii personale, pot primi refuz pe baza incalcarii art 13 din legea
21/1991. Dupa sase luni, mai pot sa depuna o alta cerere cu asteptarea de
rigoare a solutionarii ei.Ideal va fi sa va cautati un avocatbun care sa va apere interesele si sa beneficiati de vechimea dosarului déjà existent.
Un ultim zvon : In jur de 15 feburariese aude ca s-ar da o ordonanta a Guvernului prin care Legea cetateniei sa
sufere modificari in RAU.Acest ultim zvon e mai credibil pentruca era firesc ca actuala putere de la Bucuresti sa-i « rasplateasca »
pe moldovenii care l-au votat majoritar pe dl. Basescu. Putem sa ne dam seama
si dupa frecventa aparitiei ordinelor, mult mai mica decat pana in vara trecuta…Scrieti-mi pe mail  (const_be@yahoo.fr),nu ca sa va ajut, dar pentru informatii…In acelasi timp, va rog sa comentati tema.

Mesaj editat de constant13 - Duminică, 20-Ian-2013, 4:25 PM

vieruDate: Miercuri, 30-Ian-2013, 6:28 PM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 45
Statut: Offline
constant13, în ce mod vor modifica Legea 21/1991, ce anume se va schimba si ce va fi cu noi, cei care deja au depus dosarele?

Permiteţi-mi să Vă iubesc

dosar - 557xx/2012
depus - la Suceava pe 14.06.2012
stadiul - prima comisie pe 15.10.2012
în curs de solutionare

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » ce va urma dupa deblocarea dosarelor suspendate
Pagina 1 din 11
Căutare: