Dosare nerezolvate. Vă rog să mă ajutaţi! - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:40 PM
Bine ai venit Oaspete |

Dosare nerezolvate. Vă rog să mă ajutaţi! - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare nerezolvate. Vă rog să mă ajutaţi! (Am nevoie de ajutorul dv. Vă mulţumesc anticipat!)
Dosare nerezolvate. Vă rog să mă ajutaţi!
AlexandruChisinauDate: Marţi, 19-Mar-2013, 4:38 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Salutare,
doresc să-mi redobândesc cetăţenia dar întâmpin anumite greutăţi care îmi fură timpul, sănatatea şi bani. Dacă e posibil, vă rog să mă ajutaţi!

Mă frământă următoarele întrebări:
Pot depune actele necesare pt redobândirea cetaţeniei bazându-mă pe linia mamei? 
Ce e aceea: cerere de redobândire a cetăţeniei? sau ce înţeles are? cel de a trimite scrisoarea în care scrii că doreşti redobândirea cetăţeniei sau depunerea actelor necesare pt redobândirea cetaţeniei?
Ce e aceea: cazier judiciar?
Ştiu că întrebările sunt simple, aştept poştările (link'urile) dv!
Mulţumesc anticipat de ajutor!

valentina2Date: Marţi, 19-Mar-2013, 9:25 AM | Message # 2
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 24
Citat (AlexandruChisinau)
Salutare, doresc să-mi redobândesc cetăţenia dar întâmpin anumite greutăţi care îmi fură timpul, sănatatea şi bani. Dacă e posibil, vă rog să mă ajutaţi!

Mă frământă următoarele întrebări:
Pot depune actele necesare pt redobândirea cetaţeniei bazându-mă pe linia mamei?
Ce e aceea: cerere de redobândire a cetăţeniei? sau ce înţeles are? cel de a trimite scrisoarea în care scrii că doreşti redobândirea cetăţeniei sau depunerea actelor necesare pt redobândirea cetaţeniei?
Ce e aceea: cazier judiciar?
Ştiu că întrebările sunt simple, aştept poştările (link'urile) dv!

Desigur ca poti depune actele pe linia materna ,
Cererea de redobindire a cetateniei se depune odata cu dosarul (in dosar)nu e necesar sa trimiti nici un fel de scrisoare ( pregatesti dosarul complet, te programezi telefonic la consulat pentru a depune dosarul-detalii-  http://chisinau.mae.ro
Cazierul judiciar este actul -  in care sunt consemnate datele privind antecedentele personale ale unei persoane (sanctiunile penale ce i s-au aplicat, inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, liberarea conditionata, amnistia, gratierea, prescriptia, reabilitarea etc.), in mod provizoriu, pana la solutionarea definitiva a cauzei, date privind punerea in miscare a actiunii penale si arestarea preventiva luata impotriva invinuitului (inculpatului).
Cazierul moldovenesc la moment il poti comanda si on-line daca accesezi https://servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=b60f9e3e-8405-4535-aeba-015b54423588#  la pretul de 60 lei in regim de urgenta (1 zi ) si la pret de 30 lei -10 zile,  iar cazierul romanesc il faci in Romania prin persoane care se ocupa , de obicei pretul variaza de la 180 la 240 lei , (personal am comandat cu 180 lei , mi l-au adus in 6 zile) Pentru a comanda cazierul romanesc este necesar sa faci o procura la notar pe numele reprezentantului firmei la Bucuresti , Copia buletinului reprezentantului o gasesti la sediul firmei sau ti-o trimit ei pe e-mail daca ei legatura cu ei  (tel. 23 33 03 )Bd, Stefan cel Mare nr.133/33   sau cauta tu alta firma
In ceea ce priveste insa etapele , actele necesare , s.a.m.d, iti recomand ;

http://cetatenie-primesc.eu/etapele-redobandirii-cetateniei-romane/

http://cetatenie.just.ro/

Mesaj editat de valentina2 - Marţi, 19-Mar-2013, 9:44 AM

AlexandruChisinauDate: Marţi, 19-Mar-2013, 12:04 PM | Message # 3
Începator
Citat (valentina2)
Desigur ca poti depune actele pe linia materna , Cererea de redobindire a cetateniei se depune odata cu dosarul (in dosar)nu e necesar sa trimiti nici un fel de scrisoare ( pregatesti dosarul complet, te programezi telefonic la consulat pentru a depune dosarul-detalii-  http://chisinau.mae.ro) 
Cazierul judiciar este actul -  in care sunt consemnate datele privind antecedentele personale ale unei persoane (sanctiunile penale ce i s-au aplicat, inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, liberarea conditionata, amnistia, gratierea, prescriptia, reabilitarea etc.), in mod provizoriu, pana la solutionarea definitiva a cauzei, date privind punerea in miscare a actiunii penale si arestarea preventiva luata impotriva invinuitului (inculpatului).
Cazierul moldovenesc la moment il poti comanda si on-line daca accesezi https://servicii.gov.md/Service....423588#  la pretul de 60 lei in regim de urgenta (1 zi ) si la pret de 30 lei -10 zile,  iar cazierul romanesc il faci in Romania prin persoane care se ocupa , de obicei pretul variaza de la 180 la 240 lei , (personal am comandat cu 180 lei , mi l-au adus in 6 zile) Pentru a comanda cazierul romanesc este necesar sa faci o procura la notar pe numele reprezentantului firmei la Bucuresti , Copia buletinului reprezentantului o gasesti la sediul firmei sau ti-o trimit ei pe e-mail daca ei legatura cu ei  (tel. 23 33 03 )Bd, Stefan cel Mare nr.133/33   sau cauta tu alta firma
In ceea ce priveste insa etapele , actele necesare , s.a.m.d, iti recomand ;

http://cetatenie-primesc.eu/etapele-redobandirii-cetateniei-romane/

http://cetatenie.just.ro/

Valentina, mulţumesc mult de ajutorul acordat! Nu m-am aşteptat la un răspuns atât de rapid şi profisionist. Văd că nu te-ai lenevit şi mi-ai scris ca după carte răspunsurile la toate întrebările mele, mi-ai scris şi linkuri, preţuri, date de contact, recomandaţii. Mulţumesc încă o dată!

De ce am întrebat de: ce e aceea cerere? deoareceveste un punct care spune in felul următor: 

• Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;

şi eu care am trimis o scrisoare cu cerere prin 2008 nu ştiu ce să fac la acest punct? Este online vreun exemplar al acestei declaraţii? 

Mă mai frământă şi dacă este vreun exemplar al declaraţiei personale la punctul urmator:

• Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;

Când o să mă adresez la notar trebuie să fiu bine informat ca să pot să-i explic ce doresc de la el.

Sănătate!

•  
    valentina2Date: Marţi, 19-Mar-2013, 1:47 PM | Message # 4
    Colonel
    De ce am întrebat de: ce e aceea cerere? deoareceveste un punct care spune in felul următor:  Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;

şi eu care am trimis o scrisoare cu cerere prin 2008 nu ştiu ce să fac la acest punct? Este online vreun exemplar al acestei declaraţii? 

Mă mai frământă şi dacă este vreun exemplar al declaraţiei personale la punctul urmator:

Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;

Când o să mă adresez la notar trebuie să fiu bine informat ca să pot să-i explic ce doresc de la el.

Sănătate!

Multi dintre noi , la fel si eu am trimis scrisoare pentru a primi invitatie ca sa depun dosarul prin 2008 chiar se faceau rinduri la posta pe timpurile alea dar aceea nu are nici un efect , aici se are in vedere faptul ca nu ai mai depus anterior dosarul pentru redobindire, adica toate actele cerute  inclusiv cele 2 declaratii despre care vorbesti, care la fel se includ in dosar, nu ai de ce sa iti faci griji in privinta declaratiilor notarii stiu deja despre ce e vorba , le zici doar ca ai nevoie de aceste declaratii pentru a depune dosarul si ei fac restul de la tine nu se cere nimic , doar confirmarea ca nu ai mai depus in trecut un alt dosar si ca nu ai intreprins si nu intreprinzi actiuni impotriva statului roman ,
    Pare greu la inceput dar este o procedura foarte simpla , mai lunga e asteptarea pina iesim in ordin snap  asa ca succese  good

Adăugat (19-Mar-2013, 2:47 PM)
    ---------------------------------------------
    apropo declaratii sint 3 nu 2 cea de a 3-lea este - Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată si ea la notar sau la misiunea diplomatică a României (dar cel mai bine autentifici la notar) dacă doreşti rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinătate (adica in Moldova) sau stabilirea domiciliului în România;

Unii notari insa fac declaratia ca nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale impreuna cu cea de menţinere a  domiciliului în străinătate ( Moldova) sau stabilirea domiciliului în România, astfel in final deci unii au 2 iar altii 3 declaratii , este corect si asa si asa , diferenta este ca cei cu 3 declaratii platesc mai mult ca cei cu 2 , dar deci mai depinde si de notar , daca este obisnuit sa faca 2 in 1 sau fac 3 pentru a cistiga mai mult 
    La mine a fost 2 in 1  - probleme nu am avut  ...

AlexandruChisinauDate: Marţi, 19-Mar-2013, 2:20 PM | Message # 5
    Începator
    Mulţumesc de ajutor! M-ai lămurit acum în toate întrebările mele cu privire la redobândirea cetăţeniei române. Mă simt mai liniştit acum pe suflet. Dacă o să mai apară întrebări din partea mea: revin pe acest topic.  angel

Apropo, am privit pe youtube.com dezbaterea cu privire la redobândirea cetăţeniei române şi mi-a fost de folos! 

Multă sănătate!

Nigol-NoiDate: Marţi, 19-Mar-2013, 2:40 PM | Message # 6
    Lieutenant general
    Reputaţie: 45
    AlexandruChisinau

Cred că ar trebui să consulţi o persoană din apropierea ta care de curînd a obţinut cetăţenia(sau este în proces)
    deoarece tot timpul practica bate gramatica (să-ţi explice totul amănunţit)
    Astfel eviţi să calci în toate gropile pe care le-au luat mulţi cu intermediarii şi alte chestii nu chiar plăcute

AlexandruChisinauDate: Marţi, 19-Mar-2013, 5:49 PM | Message # 7
    Începator
    Nigol-Noi, 

ai perfectă dreptate, mă voi consulta şi faţă în faţă cu persoanele din apropierea mea care de curând au obţinut cetăţenia sau este în proces de a obţine.
    La intermediari în mod sigur nu mă voi adresa!
    Mulţumesc de sfat!
    Sănătate!

Doina171Date: Miercuri, 20-Mar-2013, 4:16 PM | Message # 8
    Major general
    Reputaţie: 23
    AlexandruChisinau, video-ul care l-ai vazut,e cam vechi.acum la ANC e un alt presedinte si situatia e mult schimbata de cum era anul trecut.doar ca sa stii..totul a devenit foarte imprevizibil in legatura cu termenul de asteptare..dar daca nu te grabesti nicaieri,e ok .

succese mari!

Dosar depus:20.12.2011 la Chisinau
    nr.dosar:12***/2012
    stare:va fi inaintat comisiei pana in iunie
    UN AN + 3 luni :((

AlexandruChisinauDate: Luni, 25-Mar-2013, 10:23 PM | Message # 9
    Începator
    Doina , mulţumesc de susţinere. Cred că totul va merge bine.
    Apropo, nu am ştiut că la ANC e un alt preşedinte. Să sperăm că orice schimbare e spre binele nostru.

Sănătate!

Roxana20Date: Luni, 15-Apr-2013, 10:36 AM | Message # 10
    Lieutenant general
    Reputaţie: 40
    http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi 
     Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

AlexandruChisinauDate: Sâmbată, 10-Aug-2013, 10:38 AM | Message # 11
    Începator
    cazierul romanesc il faci in Romania prin persoane care se ocupa , de obicei pretul variaza de la 180 la 240 lei , (personal am comandat cu 180 lei , mi l-au adus in 6 zile) Pentru a comanda cazierul romanesc este necesar sa faci o procura la notar pe numele reprezentantului firmei la Bucuresti , Copia buletinului reprezentantului o gasesti la sediul firmei sau ti-o trimit ei pe e-mail daca ei legatura cu ei  (tel. 23 33 03 )Bd, Stefan cel Mare nr.133/33

Valentina, m-am adresat la firma recomandată de tine şi am rămas mulţumit! 
    Încă o dată îţi mulţumesc pentru ajutor.
    Apropo, cât timp este veridic cazierul judiciar Românesc, 3 luni după cum înţeleg? şi dacă te reţii cu depunerea dosarului trebuie să-l faci din nou?

Multă sănătate!

dima_007Date: Sâmbată, 10-Aug-2013, 10:49 AM | Message # 12
    Colonel
    Reputaţie: 18
    AlexandruChisinau, cazierul romanesc este valabil 6 luni sau in unele cazuri un an, cel moldovenesc este valabil 3 luni

AlexandruChisinauDate: Sâmbată, 02-Noi-2013, 3:22 PM | Message # 13
    Începator
    Citat (dima_007)
    cazierul romanesc este valabil 6 luni sau in unele cazuri un an, cel moldovenesc este valabil 3 luni

Multumesc, Dumitru!

Adăugat (19-Aug-2013, 10:46 PM)
    Vă salut!
    Spuneţi-mi vă rog, documentele întărite/făcute la Notar au termen de valabilitate? Dacă da, atunci care este el (pentru fiecare doc)?
    Doresc să încep să fac la Notar toate documentele dar trebuie să aştept încă o lună traducerea certificatului de naştere şi apoi să mai aştept până vine rândul la depus actele şi astfel pot ajunge cu anumite acte nevalabile.
    D-e: mi-am facut cazier judiciar Md 4 luni în urmă şi acum din nou trebuie să-l fac.

Adăugat (02-Noi-2013, 3:22 PM)
    (2.11.2013) Vă salut din nou! Am o bucurie mare. În sfârșit cu ajutorul Domnului am depus dosarul și am mai reușit de două ori să-mi deschid viză de tip C (scurtă ședere) în România. Cred că pentru unii ceea ce am scris eu nu-i mare treabă dar eu mă bucur! Dacă să ne orientăm după etapele din linkul ce mi l-ați poștat mai sus ( http://cetatenie-primesc.eu/etapele-redobandirii-cetateniei-romane/ ), eu sunt la:
    Așteptarea publicării ordinului ANC ( cea mai grea așteptare, durează 8-15 luni ). Înregistrează-te pe site-ul nostru și o să primești ordinul în 5 minute de la publicarea lui. © www.cetatenie-primesc.eu
    Deci mai departe să mă înregistrez pe acest siteu și să aștept odinul? Ce mă sfătuiți?
    Mulțumesc antcipat pentru ajutor!
    Multă sănătate!

Alexandru

Mesaj editat de AlexandruChisinau - Marţi, 20-Aug-2013, 8:16 AM

corina89Date: Sâmbată, 02-Noi-2013, 5:01 PM | Message # 14
    Lieutenant general
    Reputaţie: 36
    eu la fel m-am inregistrat pe accest site si peste o ora dupa publicarea ordinului pe cetatenie.just.ro am primit sms precum am aparut in ordin.

AlexandruChisinauDate: Joi, 07-Noi-2013, 11:01 AM | Message # 15
    Începator
    Salutare Corina89,
    Dar ce scria în acel sms? Poate doar te-au informat precum a amărut un nou ordin.
    Eu nu m-am înregistrat deocamdată cu bani (3 euro) ca să primesc sms dar pe grais primesc scrisori pe poșta electrnică când apar ordine noi și trebuie să primesc și o scrisoare cu ordinul în care figurez eu. Așa am înțeles eu din cele citite. Iată cum arată prima scrisoare primită de mine la aprox o zi după înregistrare:

Dragă Alexandru ...,

Un nou ordin a fost publicat pe site-ul ANC.

Ordin 632P din data de 04-11-2013

Îl găseşti ataşat la acest e-mail.

Pe www.cetatenie-primesc.eu găseşti toată informaţia necesară pentru soluţionarea actelor din România.

Acum poţi primi şi SMS.
    Detalii pe http://cetatenie-primesc.eu/notificare-prin-sms/

Cu stimă,
    echipa www.cetatenie-primesc.eu
    -------------------------------
    e-mail: cetatenie@primesc.eu

-------------------------------
    Ai primit acest e-mail pentru ca ai solicitat sa primesti notificari prin email despre publicarea noilor ordine ANC, la inregistrarea contului pe www.cetatenie-primesc.eut

corina89Date: Joi, 07-Noi-2013, 11:13 AM | Message # 16
    Lieutenant general
    Reputaţie: 36
    AlexandruChisinau, eu mam inregistrat sa ma informeze cind numarul meu de dosar va aparea in ordin.siam primit o singura data sms de la ei ,asa scria-FELICITARI,NUMARUL D-VOASTRA DE DOSAR 76XXX SI NUMELE MEU A APARUT IN ORDINU 527P.nustiu dece tu primesti mesaje in continuu

Andrusa85Date: Sâmbată, 21-Dec-2013, 10:18 PM | Message # 17
    Începator
    Salutare.
    Am si eu o intrebare. As putea sa-mi fac pasaport roman pe baza actelor mamei mele, daca eu port familia tatalui meu. Tin sa mentionez ca ei nu au fost inscrisi, nu au certificat de casatorie, insa in certificatul de nastere sunt mentionati ambii parinti.
    Daca nu au certificat de casatorie prezint doar certificatele de nastere?
    Multumesc.

vanea84Date: Duminică, 22-Dec-2013, 9:42 AM | Message # 18
    Începator
    Citat Andrusa85 ()
    Salutare. Am si eu o intrebare. As putea sa-mi fac pasaport roman pe baza actelor mamei mele, daca eu port familia tatalui meu. Tin sa mentionez ca ei nu au fost inscrisi, nu au certificat de casatorie, insa in certificatul de nastere sunt mentionati ambii parinti.
    Daca nu au certificat de casatorie prezint doar certificatele de nastere?
    Multumesc.

Da
     Da poti , trebuie sa faci o forma la stare civila unde sa fie scris ca tata este pus din numele mamei

Andrusa85Date: Duminică, 22-Dec-2013, 1:03 PM | Message # 19
    Începator
    Multumesc. Dar nu trebuie nici un certificat precum ca ei nu au fost casatoriti? Tatal nu a fost trecut in familia mamei. Eu port familia tatalui, insa doresc sa fac pasaport cu documentele de pe linia mamei.

ThePrinceDate: Duminică, 22-Dec-2013, 11:46 PM | Message # 20
    Colonel
    Reputaţie: 1
    Andrusa85, Salutare, stiu asa un caz ca al tau, este necesar sa pleci la OSC si sa iti gaseasca certificatul chipurile ca esti adoptat! Ca pe timpul sovietelor astfel se proceda, si denu dau gres, este numit: Certificat de paternitate. Deci pleci la OSC unde esti inregistrat si ceri emiterea unui astfel certificat. La depunerea dosarului ti se va cere si actele tatalui, si aici poate fi o problema daca nu le ai. Daca doresti te voi ajuta.
    Sper ca ti-a fost de folos ... bafta!  wink
    P.S. >>>
    Stiu ca o ruda a depus astfel. Doar ca locuia cu mama, si familia era a ei.

Mesaj editat de ThePrince - Duminică, 22-Dec-2013, 11:48 PM

Andrusa85Date: Luni, 23-Dec-2013, 9:36 PM | Message # 21
    Începator
    ThePrince, Multumesc. Eu locuiesc cu mama, insa am familia tatalui, ei nu s-au inscris si cind eram mic tatal a decedat. Posibil sa-mi elibereze asa certificat?

ThePrinceDate: Miercuri, 25-Dec-2013, 7:22 AM | Message # 22
    Colonel
    Andrusa85, Deci inteleg corect ca in certificat de nastere este indicat tatal tau si mama ta ca parinti? Intreaba de mama ta daca ei au facut certificat de paternitate la nastere, ca de altfel va fi necesar sa prin judecata sa il obtii !

Andrusa85Date: Miercuri, 25-Dec-2013, 2:42 PM | Message # 23
    Începator
    ThePrince, multtumesc pentru ajutor. Am asa certificat, dar e vechi, trebuie sa merg la OSC sa-mi elibereze altul?  Certificat de casatorie nu o sa ceara? Va trebui si actele buneilor din partea tatalui sau numai a mamei?

ThePrinceDate: Vineri, 27-Dec-2013, 12:34 PM | Message # 24
    Colonel
    Andrusa85, nu-ti vor cere nimic, doar tu esti cel care ai fost adoptat. La depunere vei avea obligatoriu, necesitatea de urmatoarele acte:
    1. Actele tale (cert. Nastere, pasaport buletin, caziere)
    2. Actele mamei si a tatalui (certificat de nastere+ certificat-ul de adoptie)
    3. Actele buneilor pe o singura linie (certificat de nastere/deces + certificat de casatorie)

P.S. Nu conteaza daca e nou sau vechi, este act emis de institutie de stat.

Mesaj editat de ThePrince - Vineri, 27-Dec-2013, 12:35 PM

Andrusa85Date: Sâmbată, 28-Dec-2013, 8:17 PM | Message # 25
    Începator
    ThePrince, multumesc.

donna26Date: Marţi, 04-Mar-2014, 10:30 AM | Message # 26
    Începator
    .

Mesaj editat de donna26 - Marţi, 04-Mar-2014, 2:06 PM

Nigol-NoiDate: Marţi, 04-Mar-2014, 10:39 AM | Message # 27
    Lieutenant general
    donna26
    Adresati intrebarea data la consulat cu scrisoarea de care spuneti anterior
    Nu pomeniti de intermediari- spuneti ca nu cunoasteti procedura si nu stiti ce sa faceti

catiusaDate: Miercuri, 12-Mar-2014, 0:17 AM | Message # 28
    Începator
    Buna!am depus si eu dosarul in anul 2012,februarie,si iata ca nici pina acuma,deacuma au trecut 2 ani nu am nici un raspuns!am trimis scrisoare si iata cemi-au raspuns:  Conform art.16 alin. (2) lit. c) din Legea nr.21/1991, republicată, preşedintele Comisiei pentru Cetăţenie a fixat data la care Comisia pentru cetăţenie urmează să verifice îndeplinirea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, în interiorul termenului de 5 luni prevăzut de lege.  Întrucât la termenul fixat pentru dezbaterea cererii, procedându-se la verificarea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, s-a constatat necesitatea primirii unor relaţii de la autorităţile abilitate a le furniza, utile în soluţionarea acesteia, acesta a fost prorogat.             Apreciem că dosarul este complet în momentul în care se constată că actele sunt depuse în integralitatea lor şi s-au obţinut toate relaţiile de la instituţiile cu care Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie conlucrează.  Prin urmare, la acest moment, cererea dumneavoastră este în curs de soluţionare şi urmează să vi se comunice, din oficiu, prin scrisoare recomandată, ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie.ajutati-ma va rog,ce sa cred,ce sa intimplat cu dosarul meu,ca asa si nu imi apare ordin....multumesc anticipat!

Nigol-NoiDate: Miercuri, 12-Mar-2014, 8:24 AM | Message # 29
    Lieutenant general
    catiusa
    Este un raspuns standard
    din cele spuse dosarul tau este in ordine
    cind sa-l verifice au vazut ca nu sint primite toate datele pe care ei le solicita de la organele lor interne- politie ,vama etc
    Nu te ingrijora a mai ramas putin de asteptat, fix asa imi raspundeau si mie nam mai scris vreo doua luni si am aparut-
    Asteptarea e grea 
    Succes

taniakiperDate: Joi, 04-Iun-2015, 6:46 PM | Message # 30
    Începator
    Salut,poate cineva sa-mi dea un sfat,poate cunoasteti asa situatie?eu vreau sa depun actele pt cetatenie ro.dar am o problema,si de pe linia mamei si a tatei toti sint din r.Ribnita Prednistrovia,bunelul meu sa nascut acolo in 1913 si bunica la fel,parintii mei tot acolo,multi zic ca cei din ribnita nu au snse sa primeasca cetatenie ro,poate cunoaste cineva asa caz ?are rost sa adun actele pt depunere sau nu?

VladislavaDate: Joi, 04-Iun-2015, 8:40 PM | Message # 31
    Colonel
    Salut)
    Prietena mea a depus actele din partea rudelor din Transnistria si a primit refuz. Desi erau vorbe ca sansele sunt 50x50 ("factorul uman in solutionarea dosarului" etc.). Am citit ca candva intradevar era posibil asa ceva, dar personal nu stiu asa cazuri cand cineva din Transnistria a primit cetatenie.   

AlinuskaDate: Luni, 13-Iul-2015, 11:59 AM | Message # 32
    Lieutenant
    Reputaţie: 2
    cumnatul meu din Bender anul trecut a primit cetatenie...stiu doar ca a facut documentele dupa parinti ce locuiesc in r-nul Basarabeasca...

Adăugat (13-Iul-2015, 11:59 AM)
    và rog sà-mi ràspundeti la o intrebare:pentru certificatul de càsàtorie romànesc am nevoie de ceva acte de ale sotului?

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare nerezolvate. Vă rog să mă ajutaţi! (Am nevoie de ajutorul dv. Vă mulţumesc anticipat!)
    Pagina 1 din 11
    Căutare: