Luni, 24-Iul-2017, 7:52 AM
Bine ai venit Oaspete |

Dosare depuse in 2013 - Pagina 25 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 25 din 39«1223242526273839»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2013 (Scriem data depunerii si numarul dosarului)
Dosare depuse in 2013
gesika89Date: Vineri, 24-Apr-2015, 9:16 PM | Message # 1201
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
Statut: Offline
buna seara,eu am depus dosaru in noiembrie 2013 si pin in prezent nici un raspuns dosaru lam depus cu toate actele necesare din partea parintilor si ale mele doar ca din partea bunicii aveam doar certifikatu de deces deoare nu avuse casatorie inregistrata si nici mama in cert de nastere nu avea scris tatal spunetimi va rog daca cunoateti cazuri asemanatoare care au depus

VladislavaDate: Sâmbată, 25-Apr-2015, 9:12 AM | Message # 1202
Colonel
Reputaţie: 24
Citat gesika89 ()
si pin in prezent nici un raspuns

Ce aveti in vedere? Ca nu ati aparut in ordine? Sau ca nu aveti nici un raspuns de la ANC in privinta numarului dosarului, stadiului solutionarii?

gesika89Date: Sâmbată, 25-Apr-2015, 12:51 PM | Message # 1203
Sergent
am trimis doua scrisori si ambele fara nici un raspuns

VladislavaDate: Sâmbată, 25-Apr-2015, 1:24 PM | Message # 1204
Colonel
Incercati sa aflati nr. dosarului prin e-mail.

gesika89Date: Sâmbată, 25-Apr-2015, 1:50 PM | Message # 1205
Sergent
ma gindesc ca poate nu sunt suficiente actele din partea bunicii dar din partea tatalui imi era imposibil sa depun...voi incerca deja luni sa trimit si e-mail

VladislavaDate: Sâmbată, 25-Apr-2015, 2:09 PM | Message # 1206
Colonel
Citat gesika89 ()
din partea bunicii aveam doar certifikatu de deces deoare nu avuse casatorie inregistrata si nici mama in cert de nastere nu avea scris tatal
Stiu cazuri cand din partea buneilor erau numai certificatele de deces - si era destul fiindca acolo sunt mentionate locul si data nasterii.

In privinta ca sunt putine acte - daca nu a avut loc casatoria e normal ca nu exista si actul respectiv.

Si daca ati depus dosarul, inseamna ca totul era ok cu actele.

gesika89Date: Sâmbată, 25-Apr-2015, 2:21 PM | Message # 1207
Sergent
mersi!mai incurajat sa numi pierd speranta smile

VladislavaDate: Sâmbată, 25-Apr-2015, 4:33 PM | Message # 1208
Colonel
Citat Vladislava ()
Citat Vladislava ()Deci prietena mea cu fratele ei au depus dosare in septembrie 2012 (au adunat actele buneilor din Transnistria). Ea a primit scrisoare cu refuz in mai 2014, dar el a iesit azi in ordin... Ce ziceti? Aceiasi acte - dar avem un refuz si un plus.
Prietena mea in septembrie 2014 a mai trimis niste acte adaugatoare din partea altor bunei nascuti pe teritoriul Basarabiei, dar pana azi nu a iesit in ordine...
Astazi a iesit totusi si e foarte fericita)
UPDATE: Deci am aflat ca si fratele ei a primit refuz in 2014, dar s-a pierdut undeva scrisoarea adresata lui de la ANC. Si cand prietena mea a trimis acte noi, a trimis si fratele ei prin intermediar, dar ea n-a stiut despre faptul acesta.
Asa ca nu e posibil sa obtii cetatenie cu acte transnistriene. Si se verifica actele acolo f. bine.

vio_vioDate: Luni, 27-Apr-2015, 10:09 AM | Message # 1209
Major
Reputaţie: 1
sad saptamana aceasta tot slabe sanse sa scoata mai multe ordine, mai ales ca de 1 mai (vineri) ANC-ul nu lucreaza..

Boss_777Date: Marţi, 28-Apr-2015, 2:49 PM | Message # 1210
Major
Reputaţie: 6
Cineva vorbea de Statistici si de faptul ca ANC lucreaza in modul si ritmul sau normal in comparatie cu anii precedentii... Imi pare rau insa din cate pare nu e chiar asa. Daca confruntam datele doar din Luna Aprilie din ultimii doi ani 2013 / 2014 observam ca au fost publicate +/- 20/21 de ordine, iar in anul curent in luna Aprilie suntem doar la 10 ordine publicate. Vorbim si de numarul de cereri care a scazut considerabil iar in mod ciudat timpul de solutionare a dosarul in loc sa scada, creste considerabil. Fiecare sa traga concluziile sale, dar pina la urma pare ca devine totul un joc la loto.

ilieshDate: Marţi, 28-Apr-2015, 4:47 PM | Message # 1211
Sergent
Reputaţie: 0
exact Boss_777, luna asa au fost publicate doar 10 ordine, pin joi for fi publicate poate vreo 2-3 ordine.
daca in primul cvartal au fost solutionate mai mult de 14 mii dosare, cu tendintele care le avem acum, putem sa avem in al doilea cvartal numai vreo 13 mii. Adica anu ista vom avea doar 50 mii dosare. Cu mult mai putin decit in anii precedenti. Cu procesul borâbil de solutionare siregimul liberalizat de vize - oamenii acum nu prea depun cereri biggrin
Dar, daca sa luam logic, in anul 2012 (cind inca Cumarascu nu era presedinte) au fost solutionate 87 mii dosare, in 2011 - peste 125 mii)))) dupa ce a venit madam cumarascu - sau solutionat 60 mii in - 2013, si 61 mii in 2014.
Poate se tm ca vor fi nevoeti sa reduca din state, de asta si intind. "tipa avem mult de lucru cu dosare, de asta le solutionam in 2 ani".
Sa fi fost un proces adecvat - cum era in 2010, oamenii erau sa depuna. Pin acum ceatenia au primit-o doar 450 mii adulti... si poate vreo 1-2 sute mii de copii care nu intra in sttistici)))

Mesaj editat de iliesh - Marţi, 28-Apr-2015, 4:48 PM

ElsaDate: Marţi, 28-Apr-2015, 4:53 PM | Message # 1212
Începator
Grupă: User
Boss 777, ai perfecta dreptate. In septembrie 2011 intr-o singura zi au fost publlicate 10 ordine, in prezent abia de apar 3 ordine saptaminal. Oare care este cauza, caci incep sa ma descurajez. Astept de un an si 4 luni si nu mai apare numele meu prin ordine sad

gesika89Date: Joi, 30-Apr-2015, 9:16 AM | Message # 1213
Sergent
angry deja apar dosare din 2014....

ilieshDate: Joi, 30-Apr-2015, 1:21 PM | Message # 1214
Sergent
i-am scris o petitie verisorului meu, care a expediat-o la ANC, si azi i-a esit ordinul)))))
insa ANC-ul nu raspiuundea la petitie((

ilieshDate: Joi, 30-Apr-2015, 2:05 PM | Message # 1215
Sergent
Chestia e ca el a depus o data cu sotia sa, sotia scria rar petitii, o data pe cvartal angry ii era lene sad iar varul meu le scria des - si iata a esit.

La ei si numerele is alaturea.

gesika89Date: Joi, 30-Apr-2015, 2:09 PM | Message # 1216
Sergent
unde pot gasi un exemplu de petitie pentru a trimite si eu

kristina1611Date: Joi, 30-Apr-2015, 2:14 PM | Message # 1217
Lieutenant
Nu stiu daca are vreo relevanta cat de des le scrii.Eu le-am tot scris si mailuri si nici nu imi mai raspund la ele de vreo 2 luni. Am facut 1 an si 6 luni deja ... si persoane care au depus in aceeasi zi cu mine au iesit deja...

VladislavaDate: Joi, 30-Apr-2015, 4:06 PM | Message # 1218
Colonel
Citat iliesh ()
i-am scris o petitie
Petitie sau ceva de genul asta?

gesika89Date: Joi, 30-Apr-2015, 4:44 PM | Message # 1219
Sergent
petitie

VeronikaLDate: Joi, 30-Apr-2015, 4:44 PM | Message # 1220
Major
Reputaţie: 3
da, derajnează enorm faptul că cineva care a depus în 2014 dosarul, deja a ieșit în ordine, iar noi ceilalți mai stăm și așteptăm.. o întrebare aș avea dacă poate cineva să-mi răspundă, la cît timp avem dreptul să scriem o petiție? eu spre exemplu aștept de 1 an și 8 luni, pot s-o fac deja? ms anticipat pentru răspuns smile

Mesaj editat de VeronikaL - Joi, 30-Apr-2015, 4:46 PM

VladislavaDate: Joi, 30-Apr-2015, 4:59 PM | Message # 1221
Colonel
Veronica, de ce nu? Cred ca aveti dreptul sa scrieti o petitie. 
N-are sens de astepat 2,5 ani ca sa faceti acest lucru.

Apropo, ce nr. aveti?

VeronikaLDate: Joi, 30-Apr-2015, 5:00 PM | Message # 1222
Major
436** ms, cred ca asta și o să fac. Dar unde pot găsi un model corect de petiție?

VladislavaDate: Joi, 30-Apr-2015, 5:03 PM | Message # 1223
Colonel
Era undeva aici pe forum model, mai usor sa-l copiez din posta mea electronica decat sa-l gasesc)))
Puteti sa mai adaugati ceva la petitia data, ceva despre cazul dvs, nu-i neaparat sa scrieti exact ce este scris aici: 

Către Administraţia Prezidenţială

Palatul Cotroceni,
Bulevardul Geniului nr. 1-3
Sector 6 - Bucuresti - Romania,
Cod postal 060116
Domnului Preşedinte al României
Klaus Werner Iohannis

Subsemnatul,xxx născut la data dexxxx în municipiul xxxxx fiul lui xxxx şi xxxx ,cetăţean moldovean cu domiciliul în Republica Moldova,orasul Chișinău, xxxx,solicit clarificarea dosarului de redobândire a cetăţeniei române depus la data de xxxx . Potrivit Legii cetăţeniei române Nr.21 din 1991 cu modificările şi completările ulterioare, în conformitate cu dispoziţiile art.14 1 alinatul. 2 ,Comisia pentru cetăţenie a stabilit termenul de examinare a cererii de redobîndire a cetateniei romane la data de xxxx-Dosar nr.xxx/Rd/xxx în sensul verificării condiţiilor îndeplinite prevazute de art.101 din legea de mai sus.incearca asa ceva

Conform art.141 alin.1 lit. c) din Legea cetăţeniei române Nr.21 din 1991 Comisia va verifica îndeplinirea condiţiilor necesare redobîndirii cetăţeniei române potrivit art. 101,termen ce nu va depăşi 5 luni de la data înregistrarii cererii.
Ţin să menţionez faptul că dosarul de redobîndire a cetăţeniei române a fost depus în anul xxxx la Consulatul Romaniei din Rep.Moldova şi conform Legii cetăţeniei române Nr.21 din 1991, art.141 alin.1 lit. a),b),c) urma de a fi hotărîtă timp de 5 luni cee ce nu s-a întîmplat pînă acuma.

Vă aduc la cunoştinţă că m-am adresat de mai multe ori către Direcţia Cetăţenie pentru a primi un raspuns privind dosarul depus, sun de citeva saptamini la Directia Cetatenie si nimeni nu raspunde la telefon, de citeva luni, am trimis scrisori atît pe poşta electronică cit si prin scrisoare recomandată cu aviz de recepţie, dar pînă la moment nu am primit nici un raspuns.
Solicit urgentarea cererii de redobândire a cetăţeniei române deoarece termenul de aşteptare nu corespunde cerinţei Legii cetăţeniei române Nr.21 din 1991, art.141 alin.1 lit. a),b),c) cît şi Legislaţiei Convenţiei Europene privind Cetăţenia (Strasbourg,6.11.1997), cee ce îmi rezervă drepul anterior de a apela la instanţele de judecate Române.
Conform Legii nr.233/2002 cu aprobarea ordonanţei Guvernului nr.27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor rog repetat să imi comunicaţi răspunsul în maxim legal 45 zile,în caz contrar rezervăm dreptul de a apela la instanţa de judecată.

Vă mulţumesc anticipat.

Cu respect xxxxxxx

Mesaj editat de Vladislava - Joi, 30-Apr-2015, 5:04 PM

VeronikaLDate: Joi, 30-Apr-2015, 5:08 PM | Message # 1224
Major
vă mulțumesc din suflet pentru ajutor! trimit zilele astea și vă țin la curent cu rezultatele pe care sper să le obțin.

VladislavaDate: Joi, 30-Apr-2015, 5:14 PM | Message # 1225
Colonel
Cu placere!
Eu cred ca dvs. veti aparea in ordine in cel mai apropiat timp si fara de a trimite petitia. Se vede ca ANC-ul publica acum foarte multe dosare cu numere de la 40000 pana la 50000 din 2013.

vio_vioDate: Vineri, 01-Mai-2015, 6:49 AM | Message # 1226
Major
Eu chiar ieri am primit raspuns pe petitie de la Consilierul de Stat, acum asteptam cu totii comunicarea solutiei din partea ANC.

nuta@89Date: Vineri, 01-Mai-2015, 5:18 PM | Message # 1227
Sergent
Buna tuturor am fost eri la ANC la Bucuresti sa varifc ce e cu dosarul meu si mi-au spus ca cel putin nici nu a intret la examinare dar la fel am nr de dosar 359..asa ca va sfatui sa mergeti si voi direct ca nu e corect sa astept asa,am scris o petitie si mi se va comunica prin scrisoare o decizie in privinta dosarului si sunt foarte multi care asteapta si nu se stie exact cit,o fetita intrase inaintea mea si a depus in octombrie 2013 si in citeva saptamini ii ese avizul pozitiv,de care dreptate vorbiti aici ca la loto,iam intrebat din ce cauza si nu miau dat un raspuns sau eschivat timp de 1 an si opt luni eu am asteptat in zadar,nici praful de pe dosar nu sa sters nu mai zic de verificare si rezolvare.Rabdare!!!

VladislavaDate: Vineri, 01-Mai-2015, 7:05 PM | Message # 1228
Colonel
nuta@89
Nu prea am inteles. Ati scris petitie dupa ce ati fost la Bucuresti sau mai devreme?

nuta@89Date: Sâmbată, 02-Mai-2015, 8:36 AM | Message # 1229
Sergent
Am scris petiția la ei la ANC direct ,cind am mers la verificare , ei mi-au dat sa scriu o petiție

cristina1992Date: Luni, 04-Mai-2015, 7:40 AM | Message # 1230
Lieutenant
Reputaţie: 4
Buna,cine ma poate ajuta ???
La Depunerea Juramintului la consulatul Romaniei din Balti este neaparat nevoe si de scrisoare???Si de ce acte am nevoe???Ms anticitat)

Adăugat (04-Mai-2015, 7:40 AM)
---------------------------------------------
Buna as dori va spun ce se intimpla la Consulatul Din Balti al Romaniei...sun si nu doresc sa ma inscrie fara scrisoarea de confirmare....cite trebueste de asteptat aceasta scrisoare????Am esit in ordin pe 24 aprilie

Nigol-NoiDate: Luni, 04-Mai-2015, 9:54 AM | Message # 1231
Lieutenant general
Reputaţie: 45
cristina1992
Vine cam in 2 saptamini

VladislavaDate: Luni, 04-Mai-2015, 11:13 AM | Message # 1232
Colonel
Prietena mea tot a iesit pe 24.04 si azi a primit scrisoare.
Dar depinde. Sunt postasi mai activi sunt mai putin activi, si probabil ca in Chisinau mai repede vin scrisori...

radoi89Date: Luni, 04-Mai-2015, 11:41 AM | Message # 1233
Sergent
salut! vreau sa-mi fac pasaportul la iasi trebue sa ma programez in prealabil?

cristina1992Date: Luni, 04-Mai-2015, 1:57 PM | Message # 1234
Lieutenant
Citat Vladislava ()
Vladislava sa programat deja prietena ta la juramint???nu stii pe ce data a programato?

NuvolariDate: Luni, 04-Mai-2015, 4:16 PM | Message # 1235
Lieutenant
Radoi89 ma interesează si pe mine aceasta întrebare.Tu ai făcut deja CN românesc,dacă da,unde si cit timp a durat?eu am făcut programare pentru CN la 26 mai la Chișinău,sper doar ca vor avea CNP suficiente.
Deci,cine știe pentru pașaport la Iași trebuie programare prealabila?
Va mulțumesc!

radoi89Date: Luni, 04-Mai-2015, 4:31 PM | Message # 1236
Sergent
Nuvolari,  inca nu am primit CN, dar astept si ma informez, la consulat nu au avut cnp-uri pentru mine si miau dat un termen de o luna si jumate adica pina pe 29 mai dar au zis ca poate fi si mai devreme si or sa ma sune daca va fi.

VladislavaDate: Luni, 04-Mai-2015, 7:59 PM | Message # 1237
Colonel
Citat cristina1992 ()
Citat Vladislava ()Vladislava sa programat deja prietena ta la juramint???nu stii pe ce data a programato?
Ea nu este programata inca, a iesit in ordin Nr. 562/P 
Dar pe site-ul Consulatului este scris:
 ÎN PREZENT, TOATE PERSOANELE APĂRUTE IN ORDINELE DE CETĂȚENIE PÂNĂ LA NR. 546/P/2015, INCLUSIV, SE POT PREZENTA LA SECȚIA CONSULARĂ PENTRU PROGRAMAREA DEPUNERII JURĂMÂNTULUI.

VeronikaLDate: Marţi, 05-Mai-2015, 8:43 AM | Message # 1238
Major
am și eu o întrebare rf la informația din mesajul anterior: cei care au apărut în ordine la data de 24/04 încă nu se pot programa, mă interesează cît timp durează procesarea ordinelor? dacă știe cineva vă rog luminați-mă și pe mine smile

Mesaj editat de VeronikaL - Marţi, 05-Mai-2015, 8:53 AM

cristina1992Date: Marţi, 05-Mai-2015, 12:45 PM | Message # 1239
Lieutenant
VeronikaL...eu astazi am sunat si miau spus ca inca nu este in procesare ordinul meu sa amai revin peste o saptamina angry

VeronikaLDate: Marţi, 05-Mai-2015, 1:51 PM | Message # 1240
Major
cristina1992 exact asta i sa întîmplat și soțului meu, azi a 2-a oară a fost refuzat, deși a primit scrisoarea deja. Mă întreb cît durează procesarea ordinelor.. chiar nu e deajuns cît așteptăm pînă primim avizul ăsta, mai trebuie și pentru jurămînt să așteptăm încă cîteva luni?....

cristina1992Date: Marţi, 05-Mai-2015, 2:13 PM | Message # 1241
Lieutenant
VeronikaL....isi bat joc de oameni le sun a doua oara si eu prima adta nu aveam scrisoarea si miau spus ca de saptamina asta vor incepe a procesa ordinele noastre si ca fara scrisoare nu programeaza astazi sun si deacum nu este ordinul in procesare si sa incerc peste o saptamina...mii interesant peste cit timp ne vor programa la juramint....un cunoscut sa dus pe loc la ambasada cu scrisoarea si la programat peste 1 luna .....daca si noi o sa asteptam atit va fi catastrofa chiar lii lene a lucra sad

VeronikaLDate: Marţi, 05-Mai-2015, 2:19 PM | Message # 1242
Major
păi se vede că ei nu se grăbesc nicăieri, pentru noi însă contează fiecare zi.. nu le pasă nimănui de noi, asta e problema..da nu avem ce face decît să așteptăm.. eu în ordine încă nu am apărut..și văd că nici azi nu o să mai publice nici un ordin... angry

VladislavaDate: Marţi, 05-Mai-2015, 5:19 PM | Message # 1243
Colonel
12.06.2014 - sotul meu a iesit in ordinul.
19.07.2014 - a depus juramantul

Asa ca dureaza o luna+-.

VeronikaLDate: Marţi, 05-Mai-2015, 9:51 PM | Message # 1244
Major
da Vladislava, nu m-ar deranja daca după programare să fie de așteptat o lună pînă la jurămînt, problema e ca soțul deja de 2 săptămîni e apărut în ordin, dar încă nu a reușit să se programeze, azi i-au spus peste o săptămînă să telefoneze, ceea ce nu garantează că îl programează tot atunci. așa că, al tău soț a avut noroc se pare, acum nu știu ce se întîmplă la ei acolo, dar e rău de tot!

Mesaj editat de VeronikaL - Marţi, 05-Mai-2015, 9:52 PM

runnnerDate: Vineri, 08-Mai-2015, 10:33 AM | Message # 1245
Începator
In sfirsit am iesit si eu astazi in ordin dupa 1 an si 7 luni de asteptare. Actele leam depus la Chisinau, si din experienta pot sa va spun ca mai bine actele de redobindire de depus in Romania, deoarece prietenii mei au depus dosarul odata cu mine si ei au iesit in ordin fix la un an de zile + la asta ei nu au achitat 60 de euro la depunere ...

VladislavaDate: Vineri, 08-Mai-2015, 10:42 AM | Message # 1246
Colonel
Felicitari, runnner

Uneori depinde de noroc, sunt pe forum persoane care au depus in Romania si asteapta mai mult decat cei care au depus in Moldova.

Mesaj editat de Vladislava - Vineri, 08-Mai-2015, 10:42 AM

VeronikaLDate: Vineri, 08-Mai-2015, 11:04 AM | Message # 1247
Major
felicitări celor ce au ieșit în ordine săptămîna aceasta! smile din păcate văd că dosarele cu numerele 43*** au fost lăsate în urmă..printre care și ordinul meu.. răbdare fraților, multă răbdare..

Mesaj editat de VeronikaL - Vineri, 08-Mai-2015, 12:14 PM

runnnerDate: Vineri, 08-Mai-2015, 9:23 PM | Message # 1248
Începator
Multumesc Vladislava VeronikaL,cred ca mai bine ar fi ca toate persoanele sa iasa in ordine in ordinea in care au depus dosarele, dar se pare ca la ANC sunt multe nereguli, de aceia unii apar in ordine in mai putin de un an iar altii asteapta si mai mult de 2-3 ani. In orce caz va doresc la toti succes si sper sa apareti si voi in ordinile urmatoare ...

GhitaDate: Sâmbată, 09-Mai-2015, 1:14 PM | Message # 1249
Începator
Ma poate lamuri cineva care-i treaba cu **petitia** si vre-un exemplu/formular?

Am dosarul 40*** si se pare ca cei de la ANC au avansat mult peste dosarul meu, ignorandul oareacum... sad

VladislavaDate: Sâmbată, 09-Mai-2015, 3:26 PM | Message # 1250
Colonel
Ghita,
aici gasiti modelul petitiei si adresa unde trebuie s-o trimiteti.
Nu sunt sigura ca petitia garanteaza 100% urgentarea iesirii in ordinul, dar merita sa incercati.

Si inca ceva:
care doreste poate trimite si prin e-mail la adresa   procetatean@presidency.ro

Mesaj editat de Vladislava - Sâmbată, 09-Mai-2015, 3:30 PM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2013 (Scriem data depunerii si numarul dosarului)
Pagina 25 din 39«1223242526273839»
Căutare: