Vineri, 28-Iul-2017, 3:58 PM
Bine ai venit Oaspete |

Dosare depuse in 2013 - Pagina 32 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 32 din 39«1230313233343839»
Moderatorul forumului: tanassy 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2013 (Scriem data depunerii si numarul dosarului)
Dosare depuse in 2013
MarianaMGDate: Vineri, 19-Iun-2015, 2:17 PM | Message # 1551
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
Statut: Offline
Ce sa mai.........chiar nu mai stiu ce sa ma mai gindesc.Dar cind vor aparea nr noastre de dosar?Eu cred ca dosarele se afla pe un raft prafuite si pina acum nu sa intreprins nimic.Pacat cry Si unde mai pui ca traim intr-o tara a tuturor posibilitatilor chiar iti vine sa iti iei lumea in cap. sad

VeronikaLDate: Vineri, 19-Iun-2015, 2:30 PM | Message # 1552
Major
Reputaţie: 3
MarianaMG, e țara tuturor posibilităților dar nu pentru noi, muritorii de rând...

MarianaMGDate: Vineri, 19-Iun-2015, 2:39 PM | Message # 1553
Sergent
VeronikaL pai asta si am avut in vedere......Doamne oare cit mai avem de asteptat?

VeronikaLDate: Vineri, 19-Iun-2015, 2:58 PM | Message # 1554
Major
cred că mai avem de așteptat foarte mult...îmi pun speranțe în petiția asta, sper că adunăm un număr bunișor de semnături și poate reușim cumva să le atragem atenția și asupra noastră..vedem..

MarianaMGDate: Vineri, 19-Iun-2015, 8:12 PM | Message # 1555
Sergent
Potrivit datelor, începând cu 2010 (anul înfiinţării Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie) şi până în prezent, au fost soluţionate un număr de 344.018 de cereri depuse pentru redobândirea cetăţeniei române de către cetăţenii moldoveni. Dintre acestea, 339.750 de cereri au fost aprobate, restul fiind respinse sau clasate potrivit prevederilor legale.

Datele arată că, în 2013, au fost depuse 46.528 de cereri pentru redobândirea cetăţeniei române de către cetăţenii moldoveni, iar în 2014 au fost depuse 15.879 de cereri pentru redobândirea cetăţeniei române de către aceeaşi categorie de aplicanţi. Până la această dată, în 2015 au fost înregistrate 21.310 de cereri pentru redobândirea cetăţeniei române de către cetăţeni moldoveni.

Totodată, ANC informează că, în perioada 2012-2014, au fost soluționate 213.605 dosare, aproximativ câte 70 de mii anual.
http://www.realitatea.md/exclusiv--in-ultimii-cinci-ani--aproximativ-350-de-mii-de-moldoveni-au-solicitat-cetatenie-romana--detalii_22493.html

kristina1611Date: Marţi, 23-Iun-2015, 12:50 PM | Message # 1556
Lieutenant
Reputaţie: 0
Am primit raspuns la petitie, presupun ca nu e nimic nou in text nu?

"Cererea dumneavoastră privind redobândirea cetăţeniei române, ce formează obiectul dosarului mai sus menţionat, a fost înaintată Comisiei pentru Cetăţenie în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, republicată.
La finalizarea procedurii administrative de redobândire a cetăţeniei române, vi se va comunica, din oficiu, prin scrisoare recomandată, ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie."

ortodoxDate: Marţi, 23-Iun-2015, 6:34 PM | Message # 1557
Începator
Grupă: User
eu tot am primit exact acelasi raspuns astasi ora 14:24
mai are cineva asemenea experienta
cam cit mai dureasa finalisarea respectiva
oricum sper sa ne fi luat in seama dosarele

VladislavaDate: Marţi, 23-Iun-2015, 7:29 PM | Message # 1558
Colonel
Reputaţie: 24
ortodox, ati depus in 2013?

MarianaMGDate: Marţi, 23-Iun-2015, 7:44 PM | Message # 1559
Sergent
Voi toti ati primit msg cu rasp de la cetateneie?Si eu am depus in 2013 si am trimis lor 3 scrisori electr si am primit mereu asa ......Conform art.16 alin. (2) lit. c) din Legea nr.21/1991, republicată, preşedintele Comisiei pentru Cetăţenie a fixat data la care Comisia pentru cetăţenie urmează să verifice îndeplinirea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, în interiorul termenului de 5 luni prevăzut de lege.

Întrucât la termenul fixat pentru dezbaterea cererii, procedându-se la verificarea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, s-a constatat necesitatea primirii unor relaţii de la autorităţile abilitate a le furniza, utile în soluţionarea acesteia, acesta a fost prorogat succesiv.

Apreciem că dosarul este complet în momentul în care se constată că actele sunt depuse în integralitatea lor şi s-au obţinut toate relaţiile de la instituţiile cu care Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie conlucrează.

Prin urmare, la acest moment, cererea dumneavoastră este în curs de soluţionare şi urmează să vi se comunice, din oficiu, prin scrisoare recomandată, Ordinul Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie.Cum ati primit voi azi ei va informeaza ca dos voastre au fost inaintate comosiei.Nu mai inteleg nimic.Am mai scris o scris poate voi primi un rasp si eu.

jourexDate: Marţi, 23-Iun-2015, 7:53 PM | Message # 1560
Începator
Salut comunitate, tot am trimis destule scrisori catre mult stimati DOMNI de la ANC si mereu raspund STANDART nimic nou.

Cine ma poate sfatui cu un avocat de urgentat dosarul, ceva contacte?

kristina1611Date: Marţi, 23-Iun-2015, 8:23 PM | Message # 1561
Lieutenant
raspunsul acesta a fost al petitiei catre administratia prezidentiala, la cererile tip si mie imi raspund asa

Boss_777Date: Miercuri, 24-Iun-2015, 9:15 AM | Message # 1562
Major
Reputaţie: 6
jourex_ cand ati depus dosarul si unde ? va pot da cateva contacte a unor avocati ce se ocupa de aceste probleme.

Adăugat (24-Iun-2015, 9:12 AM)
---------------------------------------------
Important e sa stim cu totii ca nici un avocat nu ne ofera o garantie de solutionare a dosarului , in sensul timpului atribuit in rezolvarea acestui caz, ceea ce e sigur insa e ca un raspuns ferm si o miscare sigura din loc a acestei proceduri care acum pentru multi din pacate pare a fi static si fare orizont. Sunt cheltuieli , e adevarat,  dar oare la ce ne mai putem astepta ?... Munca celor de la ANC pare a fi tot mai lenta, haotica si fara clarificari a stadiul solutionarii dosarelor.

Adăugat (24-Iun-2015, 9:15 AM)
Si prin semnarea PETITIEI se presupune ca in afara de cei aproape 45 de solicitanti restul sunt toti multumiti de activitatea acestei Institutii asa ca bravo lor , ce sa zic.  Pe aceasta cale cred ca nu prea ar mai avea rost sa o lungim. Ne organizam in a o trimite asa cum e in speranta ca poate poate cineva ne va auzi.

VeronikaLDate: Miercuri, 24-Iun-2015, 2:41 PM | Message # 1563
Major
Boss_777, da, exact la asta mă gândeam și eu... toți ceilalți sunt mulțumiți și deacord să mai aștepte vreo 2 ani în plus până obțin cetățenia de aia și nici nu mai semnează nimeni. Nu știu, așteptăm poate până la sfârșitul săptămânii poate mai apre o semnătură - două, măcar 45 deja să fie. Da cum propuneți și voi, așa facem!
Apropo, așa o întrebare, poate cineva știe: soțul meu a depus deja jurământul, a depus actele pentru CN și aici apare neclaritatea: a achitat 110 euro și conform informației pe care a primit-o anterior ar fi trebuit să ridice CN-ul după 48 ore, însă îl primește abia pe 24 Iulie...la întrebarea de ce atunci să achite 110 euro cînd ar putea achita 55 și să-l ia peste la fel peste o lună, i s-a răspuns că NU, dacă v-ați născut după 1980 achitați 110 euro... și-l ia tot peste o lună.. Cum vine asta? taxe diferite, termen identic..?

VladislavaDate: Miercuri, 24-Iun-2015, 3:18 PM | Message # 1564
Colonel
Citat VeronikaL ()
măcar 45 deja să fie
Ar fi bine sa adunam 50.

In privinta CN-ului - cand achiti 110 de euro poti sa primesti certificat in 48 ore, daca ai noroc, dar majoritatea sunt nevoiti sa astepte o luna si jumatate.
Aici tot e nedreptate.

VeronikaLDate: Miercuri, 24-Iun-2015, 4:16 PM | Message # 1565
Major
Vladislava, da, 50 ar fi foarte bine.. sperăm până se sfârșește săptămâna să apară. Rf la nedreptăți da, sunt multe... pe lângă toate astea, eu și soțul am depus împreună dosarele, în aceeași zi unul după altul dar eu iată stau încă și mai aștept...

kristina1611Date: Miercuri, 24-Iun-2015, 5:45 PM | Message # 1566
Lieutenant
ortodox cand ati depus dosarul si unde in Romania sau Moldova?, cam ce nr aveti atribuit?

ortodoxDate: Miercuri, 24-Iun-2015, 6:19 PM | Message # 1567
Începator
2014 rominia 145**

kristina1611Date: Miercuri, 24-Iun-2015, 7:01 PM | Message # 1568
Lieutenant
Am inteles, referitor la mailul pe care l-am primit de la anc? e unul standard sau chiar dosarul a fost inaintat Comisiei? si oare cat dureaza sa verifice Comisia ce are de verificat, stie cineva? a mai primit cineva astfel de mail? surprised

runnnerDate: Miercuri, 24-Iun-2015, 10:00 PM | Message # 1569
Începator
Reputaţie: 1
VeronikaL, singur am depus si eu recent la CN si tot am achitat 110 euro, iar termenul tot este de 45 zile. Dupa cite am inteles daca au coduri numerice atunci pot elibera si in 48 de ore, daca nu atunci consulatul asteapta acest cod numeric care vine in 45 de zile. Dar cu cite persoane am discutat toti asteapta 45 de zile, nu stiu nici un norocos care sal fi luat in 48 de ore ...

VladislavaDate: Joi, 25-Iun-2015, 8:45 AM | Message # 1570
Colonel
Citat runnner ()
nu stiu nici un norocos care sal fi luat in 48 de ore ...
Eu stiu 2:
1. Sotia verisorului meu
2. Un baiat care a stat in randul impreuna cu prietena mea, a zis acolo ca el este student si are nevoie urgent de CN. Si s-a gasit CN-ul pentru el...

MarianaMGDate: Joi, 25-Iun-2015, 8:55 AM | Message # 1571
Sergent
Buna la toti.Gata eu nu mai sper imi fac biometric si la lucru asa la negru cum o fi.Pai iar mi-o venit acelasi raspuns clasic.Ati primit si voi astfel de msg,nu e specificat ca dosarul a fost inaintat comisiei dar scrie ca dosarul e in curs de solutionare.Va intreb e una si aceiasi sau nu?M-am descurajat de tot.

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 9:08 AM | Message # 1572
Major
MarianaMG _ e raspunsul lor obisnuit fara a da detalii etc. Din pacate suntem cu totii la fel de disperati. In moment ce nu ti se mentioneaza ca cererea ta a primit "aviz pozitiv" inseamna ca tre sa mai astepti iar cat ? - nu stie nimeni

marinikaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:08 AM | Message # 1573
Major
credca nici azi nu vor scoat ordine

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 9:10 AM | Message # 1574
Major
Eu nu mai sper in miracole, asa ca am decis sa apelez la un avocat. Initial aceste se deplaseaza la sediul ANC-ului de la Bucuresti pentru a cere detalii privind stadiul solutionarii dosarului verbal (imediat pe fata loclui) cat si in scris (raspuns pe care il primeste de obicei in termenul legal de 30 de zile). In baza acestor raspunsuri primite se stabileste daca se incepe constituirea unui apel in judecata sau mai putin. Eu unu alte alternative nu mai vad

marinikaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:10 AM | Message # 1575
Major
eu an trimis vreo 3 scrisori electronice saptamina asta si nu m primit nici un raspuns
aspetpt de un 1si 7 luni

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 9:12 AM | Message # 1576
Major
marinika_ asa cred si eu ... Si sincer sa fiu nu ma mai mira nimic, am inteles totul. Cei de la ANC nu sunt deloc stresati privind solutionarea dosarelor, isi iau tot timpul necesar pentru a-si lungi ziua de munca fara a face nimic.

MarianaMGDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:13 AM | Message # 1577
Sergent
Pai tocmai asta e problema ca nu stii exact timpul cind iti va iesi ordinul.Am trimis si scrisoare recomandata o sa vad poate acolo imi va veni un rasp cit de cit mai detaliat.Sper sa fie cineva printre noi care le va iesi azi sau maine ord.Succes.

marinikaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:15 AM | Message # 1578
Major
astepti o saptamina cu sufletu la gura si cind vine ziua inebunesti cind vezi ca nu se misca nimic

Adăugat (25-Iun-2015, 9:15 AM)
fetelor datimi si mie un model de scrisoare recomandata cum se crie

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 9:16 AM | Message # 1579
Major
Ce numar de dosare aveti ??? si eu astept de 1 an si 10 luni ((( . Am trimis si eu multe email-uri si din cate pare nici la ele nu mai prea raspunde nimeni.

MarianaMGDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:19 AM | Message # 1580
Sergent
BOSS 777 trebuie numaidecit avocat?eu cind am fost la baietii care se ocupa cu doc,ca sa imi scrie scrisoare recomandata mi-au zis ca eu personal ma pot deplasa la Bucuresti numai ca ei tre sa imi faca inregistrare si acolo mi se va explica ce si cum cu dos meu.Daca ei mi-au zis asa eu cred ca se poate rezolva si fara avocat ca si acela nu costa putin dupa cite am inteles.

marinikaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:20 AM | Message # 1581
Major
am depus la balti decembrie 2013 si mi sa dat numar de6858/rd/2014

AlinuskaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:27 AM | Message # 1582
Lieutenant
poate cineva sà-mi spunà ce inseamnà ràspunsul acesta??Întrucât la termenul fixat pentru dezbaterea cererii, procedându-se la verificarea condiţiilor necesare redobândirii cetăţeniei române, s-a constatat necesitatea primirii unor relaţii de la autorităţile abilitate a le furniza, utile în soluţionarea acesteia, acesta a fost prorogat succesiv. wacko

vio_vioDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:30 AM | Message # 1583
Major
Alinuska, inseamna ca mai aveti de asteptat :(, raspuns standart de taraganare..

Mesaj editat de vio_vio - Joi, 25-Iun-2015, 9:30 AM

AlinuskaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:34 AM | Message # 1584
Lieutenant
acest ràspuns l-am primit in ianuarie...dar acuma continui sà scriu scrisori (mail) si nici un ràspuns.... wink

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 9:34 AM | Message # 1585
Major
MarianaMG_  Nu mai tin minte cine s-a impartiti cu experienta pe acest formum zicand ca s-a prezentat personal la ANC-ul de la Bucuresti in privinta solicitarii informatiilor despre starea dosarului si i s-a spus ca nu au personal , ca cineva s-a imbolnavit si ca in vreo 3 saptamini se va rezolva problema , de atunci cred ca a mai trecut cel putin o luna. Acum ce sa zic, din cate pare si prezenta persoana pe fata locului nu rezolva prea multe.

vio_vioDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:40 AM | Message # 1586
Major
Alinuska, eu am primit acelasi raspuns inca in octombrie, si tot le-am mai scris intre timp..ultimul mesaj identic a fost la sf de mai curent...

Adăugat (25-Iun-2015, 9:40 AM)
Azi ar fi culmea sa nu scoata macar vreo 3 ordine avand in vedere ca au lucrat din greu saptamana trecuta..

Mesaj editat de vio_vio - Joi, 25-Iun-2015, 9:38 AM

marinikaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:42 AM | Message # 1587
Major
cit timp aveti de cind sunteti in asteptare fetelor si unde ati depus?

vio_vioDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:44 AM | Message # 1588
Major
marinika, personal fac curand 2,4 ani sad , depus la Chisinau..

AlinuskaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:45 AM | Message # 1589
Lieutenant
in viziunea mea numai un protest la ambasada Romàniei din Chisinàu ar putea rezolva ceva ...cu imlicare a mass media....dar nici asa nu se mai poate deasteptat....degrabà vine vacanta si.... adio! sad

MarianaMGDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:45 AM | Message # 1590
Sergent
Eu am depus in septembrie 2013 nr 38779.Vad ca cu totii ati trimis msg electronic dar a scris cineva scrisoare recomandata?caci am inteles in aia iti vine altfel de rasp nu asa standart.Din pacate am scris o scrisoare in mai mi-0a venit rasp dar pe adresa din buletin si cum nu mai stau in sat de 10ani a trimis scris inapoi.Acum am mai scris una si am specificat sa imi vina pe adresa unde stau acum.Are cineva nr cu 38mii ca eu nu am vazut ordine cu asa nr

marinikaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:47 AM | Message # 1591
Major
cu asa termin de 2,4luni ma sperii cu totu doamne feresti nici nu vreu sa ma indesc sa trec si eu prin asta

MarianaMGDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:48 AM | Message # 1592
Sergent
Am depus la Galati.La rudele mele le-au iesit la 1an si 8luni cei drept ei au alta familie.

marinikaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:51 AM | Message # 1593
Major
stiu foarte multe persoane care au esit si la un an si 6 luni

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 9:53 AM | Message # 1594
Major
MarianaMG _  sunt multi ce primesc raspunsuri identice si prin scrisorile racomandate, se creaza impresia ca au o baza de date in care daca nu rezulta ca esti in curs de a iesi in ordin trimit la toti un raspuns standard si atit.  Si la PETITIILE adresate personal ni s-a raspuns in acelas mod , asa ca nu ar fi o noutate. Din pacate asta e situatia ... eu am numarul 35948/2013 depus la Timisoara la sfarsitul lunii august ((( si tot astept !

marinikaDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:56 AM | Message # 1595
Major
ma gindeam ca numai acei ce au depus la balti asa greu se misca dar din pacate si acei ce au depus la rominia tot e asa situatie

Adăugat (25-Iun-2015, 9:56 AM)
poate dupa masa sa mai arunce vreun ordin

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 9:57 AM | Message # 1596
Major
Cred si eu ca doar un protest de masa ar reusi sa deschida ochii cuiva ... Sunt sigur ca sunt numerosi cei ce asteapta si mai mult de 2 ani 5 luni ... insa probabil sau au si uitat de actele depuse sau nu se prea streseaza privind timpul de solutionare a dosarului ne avand nici o urgenta ... Si acum vedem dosare ce apar din 2011 chiar , ce sa mai vorbim ...

MarianaMGDate: Joi, 25-Iun-2015, 9:58 AM | Message # 1597
Sergent
Marinika.iti dau model de scrisoare.

Către Ministereul Justiţiei Romaniei

În atenţia Autoritătii Naţionale pentru

Cetăţenie

Către D-na Preşedinte Monica Camărăscu

CERERE

DE COMUNICARE A STADIULUI SOLUŢIONĂRII DOSARULUI

PENTRU REDOBÎNDIREA CETĂŢENIEI

Eu, subsemnata ................, fiica lui ............ si ................., născută la .................... in satul ............... raionul

.................,cetăţean moldovean.Posesoară a buletinului seria ..................., cod fiscal ......................, eliberat de autoritaţile Republicii Moldova

...........................

Am depus personal dosarul de redobîndire a cetaţeniei la biroul....................dosar nr........................

- Rog să mă informaţi data cind dosarul a fost înaintat Comisiei pentru Cetăţenie precum şi stadiul dosarului.

Solicit respectuos să urgentaţi examinarea dosarului de redobîndire a cetăţeniei pentru că:

-De la momentul depunerii dosarului a trecut o perioada îndelungată deja la care am primit unul şi acelaşi răspuns precum că dosarul a fost

prorogat succesiv şi cererea e în curs de soluţionare,nefiind specificat faptul că dosarul a fost sau nu înaintat Comisiei pentru Cetăţenie.Conform Legii

nr.21/1991 în care e menţionat ca dosarul de redobîndire va fi soluţionat in termen de 5 luni,doresc să se respecte termenii stabiliti şi termenul de depăşire

să nu fie atît de mare.

-Nu sprijin şi nu întreprind acţiuni împotriva ordinii de drept,rog doar sa se respecte termenii prevazuti de lege in privirea redobîndirii cetăţeniei.

-În speranţa aprobării pozitive a dosarului şi într-un timp cît mai apropiat.

Vă mulţumesc anticipat.

.....semnatura.......................

data

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 10:00 AM | Message # 1598
Major
Am mai zis-o e ca o tragere la Loto , cine are bafta si noroc apar si pina intr-un an / 1, 5 luni maxim ... altii mai ghinionisti cand le pica si la cei de la ANC bine sa mai recupereze cate ceva uitat in spate ... Asta e adevarul si asta e situatia ... Imi sta bine ca cateva dosare din diverse motive sa nu fie solutionate imediat , dar cel putin sa ne instiinteze de ele , nu ? Dar sunt doar scuze , ca pina la urma toti primesc raspuns pozitiv doar ca timpurile de asteptate difera de la persoana la persoana.

VeronikaLDate: Joi, 25-Iun-2015, 10:28 AM | Message # 1599
Major
Eu am depus la Chisinau,  septembrie 2013, nr. dosar 43687, aștept deja de 1 an și 9 luni.. la fel ca mulți de pe forum cred că, așteptam cetățenia ca să pot pleca la muncă peste hotare dar.. deja nu mai cred în miracole.. rf la proteste în fața ambasadei cred că ar ajuta cumva DAR: nu vedeți cum lumea se teme să semneze o petiție online, nu mai vorbim de ieșit în stradă personal, nu scoți oamenii ăștia din casă nici cu forța, stau toți și tac și așteaptă să vină cineva la ușă și să le rezolve toate problemele.. rf la ANC, iată încep concediile degrabă, așa că nu vă faceți mari speranțe că vor lucra mai stăruitor!

Boss_777Date: Joi, 25-Iun-2015, 10:57 AM | Message # 1600
Major
VeronikaL _ asa e din pacate, suntem mereu in acelas gand. Se vede si cat de organizati suntem cu totii ... Pina nu incerci sa rezolvi de unul singur nu se face nimic. Ne-am obisnuit sa dam bani pentru servicii chiar si atunci cand acestea ar trebui sa se rezolve in termeni prevazuti de lege. Asa ca sa continuam pe aceeasi cale ca avem de unde. Bafta si succes oricum tuturor celor in asteptare !

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Dosare nerezolvate?! » Dosare depuse in 2013 (Scriem data depunerii si numarul dosarului)
Pagina 32 din 39«1230313233343839»
Căutare: