Casatorita cu cetatean roman - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:45 PM
Bine ai venit Oaspete |

Casatorita cu cetatean roman - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Casatorita cu cetatean roman
Casatorita cu cetatean roman
nataliaDate: Miercuri, 14-Iul-2010, 9:47 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Salut!Daca puteti va rog sa ma ajutati si pe mine!Eu sunt casatorita cu cetatean roman,locuiesc in Romania de 3 ani,am carte de rezident.Dar as vrea sa depun dosarul p-u obtinerea cetateniei mai repede,ca sa nu mai astept inca 2 ani.Dar am o problema.Mama mea e decedata si am numai certificatul de deces.Cel de natere a ei s-a pierdut.Ea s-a nascut in Izmail,Ukraina.Puteti sa-mi spuneti daca imi trebuie neaparat certificatul ei de nastere sau e de ajuns si cel de deces.Va multumesc mult!

Salut

rostislavaDate: Miercuri, 14-Iul-2010, 9:54 AM | Message # 2
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 7
natalia, iti este de ajuns doar cel de deces

nataliaDate: Miercuri, 14-Iul-2010, 10:01 AM | Message # 3
Începator
Multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns!!Buneii mei s-au nascut si s-au casatorit in Judetul Galati,regiunea Izmail,acum e Ukraina acolo.Am certificatele lor de natere si de casatorie originale,srise in limba romana.Oare asta o sa ma ajute sa obtin cetatenia mai repede?

Salut

nataliaDate: Miercuri, 14-Iul-2010, 10:22 AM | Message # 4
Începator
Mai am o intrebare!Legalizarea actelor emise in Moldova pot sa le fac la un notar in Romania sau trebuie sa plec acasa ca sa legalizez toate actele?Va multumesc mult!

Salut

nutaDate: Miercuri, 14-Iul-2010, 1:50 PM | Message # 5
Colonel
Reputaţie: 12
natalia in certificatuil de deces este si data nasterii,asa ca nu-ti trebuie certificat de nastere

dosar 88xx depus 24.03.2010 Bucuresti
ordin 12/P din 17.01.2011
juramint 14.02.2011 Bucuresti
dosar depus transciere 03.03.2011 Bucuresti
programare ridicare 10.10.2011

nutaDate: Miercuri, 14-Iul-2010, 1:56 PM | Message # 6
Colonel
Quote (natalia)
Multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns!!Buneii mei s-au nascut si s-au casatorit in Judetul Galati,regiunea Izmail,acum e Ukraina acolo.Am certificatele lor de natere si de casatorie originale,srise in limba romana.Oare asta o sa ma ajute sa obtin cetatenia mai repede?

eu mi-am legalizat actele in MD iar declaratiile in RO nu am putut sa merg in MD si nu am avut probleme,cred ca si legalizarea se poate face in RO

dosar 88xx depus 24.03.2010 Bucuresti
ordin 12/P din 17.01.2011
juramint 14.02.2011 Bucuresti
dosar depus transciere 03.03.2011 Bucuresti
programare ridicare 10.10.2011

rostislavaDate: Miercuri, 14-Iul-2010, 2:39 PM | Message # 7
Sergent
Reputaţie: 7
natalia, nu te ajuta certificatele lor in limba romana. E la fel. Si actele le poti legaliza oriunde, in Romania, Moldova...unde ti-e mai usor

andrios182Date: Sâmbată, 18-Sep-2010, 11:36 PM | Message # 8
Începator
Sunt sigur ca nu am cautat suficient pe forum, dar de 2 ore nu gasesc raspuns la urmatoarea intrebare:

"Sotia mea fiind cetatean roman, eu fiind detinator al cardului de rezident, AM NEVOIE SA DEPUN LA DOSAR ACELEASI ACTE CA SI IN CAZUL PERSOANELOR CE SOLICITA REDOBANDIREA CETATENIEI ROMANE?"

[i]1. Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată;
2. Cazier judiciar din România;
3. Cazier judiciar din Republica Moldova sau Ucraina (cu traducere legalizată în limba română pentru Ucraina);
4. Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici, străbunici), foşti cetăţeni români;
5. Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
6. Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
7. Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României dacă doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
8. Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor, dacă este cazul;
9. Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar, dacă este cazul;
10. Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte.

Gregory0405Date: Duminică, 19-Sep-2010, 8:09 AM | Message # 9
Major general
Reputaţie: 22
andrios182, da. Din pacate asa este. Unicul lucru pe care il poti pretine este o eventuala urgentare a procesului. Dar nu ineinte de a depune dosarul ca orice basarabean. Dpusi dosarul, apoi trimiti o cerere de urgentare. La cererea data iti sugerez sa anexezi si dovezile precum ca sotia e cetateanca si ca ai cartea de rezident. Dar pana atunci mai e. Strangi dosarul, il deupi si apoi revii pe forum in topicul cu urgentarile.

Bafta, si nu in ultimul rand, RABDARE.

andrios182Date: Duminică, 19-Sep-2010, 8:54 PM | Message # 10
Începator
Gregory0405, Iti multumesc mult. Din pacate s-a cam scurs sacul cu rabdare cool

irissDate: Miercuri, 01-Iun-2011, 5:26 PM | Message # 11
Începator
Buna! Sunt casatorita cu cetatean roman,eu-moldoveanca. Detin carte de rezidenta.La depunerea dosarului care certificat de casatorie ar fi mai bine sa-l atasez-cel romanesc(casatoria a fost oficializata in Romania) sau cel moldovenesc(transcris)? exista plusuri sau minusuri in privinta asta? Si cu privire la cartea de rezidenta, e nevoie sa fie prezenata/atasata? se face copie legalizata la cartea de rezidenta? La fel si pt certificatul de casatorie,daca il depun pe cel romanesc ,e nevoie si de copie legalizata???? Multumesc anticipat!

irinuttaDate: Miercuri, 01-Iun-2011, 6:13 PM | Message # 12
Lieutenant colonel
iriss depui actele la redobindirea cetateniei ca e mai repede.
1 la depunerea dosarului trebuie sa ai ambele certificate de casatorie si copii legalizate plus la asta trebuie sa ai copia cartei de identitate a sotului si cartei de rezident a ta cu copii legalizate. Nu striu daca o sa ajute sau nu dar esti obligata sa le depui altfel nu ti primesc dosarul.
iuti spun din experienta proprie.....

dosar 51xxx depus 20.09.2010 Iasi
stadiu in lucru
ordin rabdare

irissDate: Joi, 02-Iun-2011, 1:27 PM | Message # 13
Începator
Multumesc mult irinutta! Spune-mi,te rog, in rest de ce acte mai am nevoie? certificatele de nastere sau deces si cert de casatorie a bunicilor si a parintilor + declaratiile alea 3. Si inca ceva- tu ai depus in Romania? unde e cel mai bine sa depun la Galati sau Bucuresti? Mersi

irinuttaDate: Joi, 02-Iun-2011, 2:10 PM | Message # 14
Lieutenant colonel
iriss eu am depus la iasi asa mia fost mai comod. actele le ai deja: nasterea casatoria si decesul buneilor, nasterea casatorie si daca este decesul unuia din parinti (dupa caz) nasterea ta, prima casatorie divort (dupa caz) casatoria cu cet roman( sa le ai pe ambele + cartea de identitate a sotului roman, cartea de rezident si buletinul, pasaportul tau.

dosar 51xxx depus 20.09.2010 Iasi
stadiu in lucru
ordin rabdare

elena_soavaDate: Vineri, 03-Iun-2011, 10:15 AM | Message # 15
Începator
Reputaţie: 1
iris,
te sfatuiesc sa depui la Galati. Cererea ta se inregistreaza in aceeasi baza de date, cu data in care o depui. Avantajul este ca la Galatie este program zilnic, pe cand la Bucuresti doar miercuri. Apoi mai este si drumul, si inghesuiala de la Bucuresti.
elena

irissDate: Vineri, 03-Iun-2011, 3:03 PM | Message # 16
Începator
elena, multumesc! asa am sa fac.
irinutta, si toti ceilalti care stiti smile spuneti-mi,va rog, am nevoie de buletinul meu,pasaportul,cartea de rezidenta si buletinul sotului...toate copii legalizate? La depunere trebuie sa am toate actele si in original? Daca este cineva casatorit(a) cu cetatean roman, care a obtinut deja cetatenia,in cat timp de la depunerea dosarului a obtinut-o?
Si inca ceva,daca buletinul meu expira exact intr-un an de la depunere, nu va fi asta o problema? Multumesc! Have a nice week-end!

AlexaPosnicencoDate: Luni, 11-Mar-2013, 8:24 PM | Message # 17
Începator
as vrea sa ma ajute cineva:am depus actele pentru redobindirea cetateniei romane anul trecut insa in termenul asta am ramas insarcinata si nu sint casatorita tatal este cetatean roman si cum sa fac ca sa capete si copilul meu cetatenia romana odata cu mine sau dupa aia ce trebuie sa fac poate ma ajuta cineva

Adăugat (11-Mar-2013, 9:24 PM)
---------------------------------------------
anul asta o sa ne inscriem dar daca vine raspuns ca sa depun juramintul pentru cetatenie cum sa fac ce acte imi trebuie ca sa capete si ccopilul  meu cetatenie romana va rog sa ma ajutati. multumesc anticipat!

dima_007Date: Luni, 11-Mar-2013, 10:44 PM | Message # 18
Colonel
Reputaţie: 18
AlexaPosnicenco, Nu conteaza ca nu esti casatorita, in certificatul de nastere al copilului va scrie cine este tatal si devine automat cetatean roman. Tu vei face o procura ca esti de acord ca, copilul sa ia cetatenia romana iar tatal lui fiind roman ii poate transcrie CN.

BDumi

AlexaPosnicencoDate: Marţi, 12-Mar-2013, 1:10 PM | Message # 19
Începator
AlexaPosnicenco, Aha am inteles,dar eu sunt moldoveanca si eu am nascut in calarasi si cind am facut  certificatul de nastere a baiatului nu mia scris numele tatalui fiindca mia zis ca nu sint inscrisa cu   el si in certificatul de nastere a baiatului nu este indicat numele tatalui si anul asta trebuie sa-mi vina cetatenia cum as face ca sa capete si baiatul totodata cetatenia romana odata cu mine

Mesaj editat de AlexaPosnicenco - Marţi, 12-Mar-2013, 1:24 PM

MafteiPaulDate: Marţi, 12-Mar-2013, 1:57 PM | Message # 20
Începator
[font=Optima]BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE AM CITIT MAI SUS DA CE E ASTA CN
[/font]

Buna Ziua

dima_007Date: Marţi, 12-Mar-2013, 10:46 PM | Message # 21
Colonel
Reputaţie: 18
AlexaPosnicenco, Este imposibil ca un roman sa mearga sa declare un copil ca este al lui si sa nu ii scrie pe certificatul de nastere numele tatalui din motivul ca nu este inscris cu mama copilului. De unde ai scos prostia asta? Care Calarasi, in MD sau in Romania? Este si la noi in Romania calarasi.                                                                                                                            [b]MafteiPaul, CN     inseamna Certificat de nastere[/b]

BDumi

AlexaPosnicencoDate: Miercuri, 13-Mar-2013, 7:41 PM | Message # 22
Începator
E in Republica Moldova eu aici am nascut nu in ro

MafteiPaulDate: Miercuri, 13-Mar-2013, 10:08 PM | Message # 23
Începator
ASA AM ZIS SI EU CERTIFICATU DE NASTERE

Adăugat (13-Mar-2013, 11:02 PM)
DA NOI ASA AM VRUT DELA INCEPUT SA TREC COPILU PE NUMELE MEU

Adăugat (13-Mar-2013, 11:05 PM)
SOTIA MEA AlexaPosnicenco CAND A FOST SA FACA CERTIFICATU DE NASTERE PENTRU COPIL A SPUS CA VREAU SA TREC COPILU IN CALARASI(MD) PE NUMELE TATALUI ADICA PE NUMELE MEU SI NU IA DAT VOIE NOI ASTA AM VRUT CA COPILU SA FIE PE NUMELE MEU

Adăugat (13-Mar-2013, 11:08 PM)
EU SUNT ROMAN DA NU AM PUTUT FI ATUNCI CAND SA FACA CERTIFICATU DE NASTERE A COPILULUI SA SAL TREACA PE NUMELE MEU DA ATUNCI MIA CERUT DATELE MELE IAM DAT DATELE MELE CA AZIS SOTIA CA IA CERUT AIA DE ACOLO DATELE MELE ORCE MI SAR SPUNE ERAM DE ACORD CA COPILU SA FIE PE NUMELE MEU

Buna Ziua

SofiabDate: Vineri, 13-Sep-2013, 2:19 PM | Message # 24
Începator
Buna! Sunt din RM si sunt casatorita cu un cetatean roman. Am nevoie de 2 certificate de casatorie  pt depunerea dosarului de redobandire a cetateniei romane? Casatoria a fost oficiata in Bucuresti, am nevoie si de certificat de casatorie din RM? Va multumesc anticipat!

Adăugat (13-Sep-2013, 2:19 PM)
irinutta, Buna! Sunt din RM si sunt casatorita cu un cetatean roman. Am nevoie de 2 certificate de casatorie  pt depunerea dosarului de redobandire a cetateniei romane? Casatoria a fost oficiata in Bucuresti, am nevoie si de certificat de casatorie din RM? Va multumesc anticipat!

suziDate: Vineri, 13-Sep-2013, 3:09 PM | Message # 25
Începator
Sofiab De ce 2 CC ? E deajuns Certificatul romanesc,si foarte bine ca asa cind o sa obtii cetatenia nu o sa trebuiasca sa-l transcrii.

Mesaj editat de suzi - Vineri, 13-Sep-2013, 3:10 PM

SofiabDate: Duminică, 13-Oct-2013, 4:43 PM | Message # 26
Începator
suzi, multumesc mult pt raspuns! Mai am cateva nelamuriri, am nevoie de copie legalizata a certificatului de casatorie?

natachaDate: Vineri, 25-Oct-2013, 2:37 PM | Message # 27
Începator
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine. Dupa depunerea dosarului m-am casatorit si respective, mi-am schimbat numele de familie. Recent am primit ordinul de redobandire a cetateniei, in care este indicat numele meu de familie de pana la casatorie. As dori sa stiu cum ma programez la juramant , dat fiind faptul ca in acte am numele de familie al sotului.

Multumesc pentru ajutor

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » schimbare numa dupa casatorie Pagina 1 din 11

vasilebromirDate: Miercuri, 05-Noi-2014, 11:02 PM | Message # 28
Începator
Spuneti va rog eu ca cetatean a RM daca ma casatoresc cu persoana ce detine buletin roman,cum pot sa solicit pasaportul roman,ce trebuie sa fac si cam cit timp dureaza?

anemariahDate: Sâmbată, 08-Noi-2014, 3:37 AM | Message # 29
Începator
Am si eu o intrebare...ma casatoresc curind,logodnicul este moldovean dar are cetatenie romana si buletinul! Eu am depus acetele pentru redobindire recent si vreau sa intreb se poate face ceva vreo urgentare daca anexez certificatul de casatorie romanesc? Si am auzit ca se ofereau ceva acte ca sa poti insoti sotul peste hotarele tarii, e adevarat?
>(

Nigol-NoiDate: Luni, 10-Noi-2014, 8:33 AM | Message # 30
Lieutenant general
Reputaţie: 45
vasilebromir
ai 2 optiuni
soliciti 
1- reintregire familie- zice ca termenul e mai mare
2- depui ca toti muritorii de rind- mai rapid 
alege smile ,alegere libera

anemariah
se poate face ceva vreo urgentare daca anexez certificatul de casatorie romanesc?
nu se urgenteaza asa, numai daca dovedesti prin acte temeinice ca procedura nu sufera aminare

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Casatorita cu cetatean roman
Pagina 1 din 11
Căutare: