trecerea frontierei cu viza expirata - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:06 AM
Bine ai venit Oaspete |

trecerea frontierei cu viza expirata - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » trecerea frontierei cu viza expirata
trecerea frontierei cu viza expirata
Mary@Date: Miercuri, 20-Iul-2011, 10:09 AM | Message # 1
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
buna ziua...am nevoie de ajutorul vostru....va rog sa-mi raspundeti, cit se poate de sigur la urmatoarea intrebare : trebuie sa depun juramint la ambasada Romaniei din RM, la moment ma aflu ilegal in Spania...cum pot sa ajung in RM fara deport? caci am nevoie sa ma reintorc in Spania dupa ce imi iau pasaportul roman.

costaDate: Miercuri, 20-Iul-2011, 10:58 AM | Message # 2
Major
Reputaţie: 4
Mary@, salut.eu mà aflu in italia, si eram ca si tine,am fàcut asha:ma-m dus la ambasada moldovei si le am zis cà am perdut sau furat pasaportul.si ei àti fac pasaport alb.si cu acel pasaport vii la moldova (numai cu avionul poti sà vii )si incà ceva trebue sà le demonstràzi la ambasadà cu alt act cà esti tu.de ex.permis de conducere ori o copie de la pasaport.eu si mai multi moldoveni asha am ajuns la moldova si a fost totul bine.baftà mare si tiea

Mary@Date: Miercuri, 20-Iul-2011, 11:09 AM | Message # 3
Sergent
iti multumesc costa, ...in afara de pasaportul alb (titlul de calatorie)nu exista alta modalitate de scapare? odata ce eu ma intorc in Spania cu pasaport roman, mai conteaza daca imi pune deport pe pasaportul moldovenesc?

costaDate: Miercuri, 20-Iul-2011, 11:14 AM | Message # 4
Major
Mary@, in italia de ex.conteazà,nustiu in alte tàri UE.da cel mai normal sà nuti pue deport,pàrerea mea,doar decizi tu.

Mary@Date: Miercuri, 20-Iul-2011, 11:19 AM | Message # 5
Sergent
iti multumesc mult pt informatii Costa...imi este de folos...o zi buna

costaDate: Miercuri, 20-Iul-2011, 11:21 AM | Message # 6
Major
Mary@, poftim.mersi mult si ti-ea o zi bunà

meligaki11Date: Miercuri, 20-Iul-2011, 12:02 PM | Message # 7
Sergent
Reputaţie: 2
Mary@ ori cu pasaport alb ori simply daca na sa acitati amenda penru sederea nelgitem in tara o sa va puie deport sigur!!! nu uitati ca in pasaport alb este C.N.P. si la aeroport nu lucreaza prosti.DAR LEGEA IN ZONA SENGEN ESTE ASA- DACA IMEGRANT NELIGITIM ACITA AMENDA LA MOMENTUL PLECARII DIN TARA EL NU SE PUNE IN LISTA NEAGRA.

Mesaj editat de meligaki11 - Miercuri, 20-Iul-2011, 12:08 PM

Mary@Date: Vineri, 05-Aug-2011, 8:39 PM | Message # 8
Sergent
Quote (Mary@)
buna ziua...am nevoie de ajutorul vostru....va rog sa-mi raspundeti, cit se poate de sigur la urmatoarea intrebare : trebuie sa depun juramint la ambasada Romaniei din RM, la moment ma aflu ilegal in Spania...cum pot sa ajung in RM fara deport? caci am nevoie sa ma reintorc in Spania dupa ce imi iau pasaportul roman.

Deci, hai sa va zic... deport ori nu...
Avind bilet la avion Barcelona- Chisinau cu escala la Bucuresti, am ajuns acasa bine,deci nu am avut titlul de calatorie, am plecat la noroc. Dar nu pot sa zic, plecati cu avionul caci scapati usor,...nu, poate sa puna deport daca vor ei...

serj555Date: Joi, 17-Mai-2012, 2:22 AM | Message # 9
Începator
Grupă: User
Salut,Ma aflu in Irlanda si vreau sa plec acasa adica la Moldova dar viza mea e expirata de vreo 6 luni;la intoarcere in Moldova risca sa capat eu deport?raspundetimi va rog.Multumesc

555

riguDate: Joi, 17-Mai-2012, 9:59 AM | Message # 10
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (meligaki11)
DAR LEGEA IN ZONA SENGEN ESTE ASA- DACA IMEGRANT NELIGITIM ACITA AMENDA LA MOMENTUL PLECARII DIN TARA EL NU SE PUNE IN LISTA NEAGRA.

Exista vre-o referinta, un link ceva despre legea asta? cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

serj555Date: Joi, 17-Mai-2012, 10:42 AM | Message # 11
Începator
Dar unde se poate de akita amenda aceasta?

555

Roxana20Date: Luni, 15-Apr-2013, 10:55 AM | Message # 12
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi 
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

sandrDate: Joi, 10-Apr-2014, 3:41 PM | Message # 13
Începator
Articolul 106 - Stabilirea duratei interdictiei de intrare in Romania 
(1) Impotriva strainilor care au intrat legal in Romania, dar a caror sedere a devenit ilegala, durata interdictiei de intrare in Romania va fi dupa cum urmeaza: 
a) un an, in cazul:
(i) unei sederi ilegale de la 30 de zile la un an, pentru strainii care nu au parasit teritoriul Romaniei la expirarea dreptului de sedere conferit prin viza sau in temeiul unor conventii internationale ori acte normative prin care se desfiinteaza unilateral regimul de vize; 

Articolul 133 - Raspunderea juridica pentru incalcarea dispozitiilor prezentei ordonante de urgenta 
Incalcarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta atrage, dupa caz, raspunderea penala, civila, contraventionala sau administrativa a persoanei vinovate.

Articolul 134 - Contraventii 
Sunt considerate contraventii urmatoarele fapte:
2. neindeplinirea de catre strain a obligatiei de a parasi teritoriul Romaniei dupa data la care inceteaza dreptul de sedere in Romania prevazut la art. 11;

Articolul 135 - Sanctiuni
e) in cazul contraventiei prevazute la pct. 2, amenda se aplica dupa cum urmeaza: 
(i) de la 400 lei la 700 lei, in cazul unei sederi de pana la 30 de zile dupa incetarea dreptului de sedere; 
(ii) de la 600 lei la 1000 lei, in cazul unei sederi de pana la 60 de zile dupa incetarea dreptului de sedere; 
(iii) de la 800 lei la 1200 lei, in cazul unei sederi de peste 60 de zile dupa incetarea dreptului de sedere. 
sursa
http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_regimul_strainilor_romania_ordonanta_urgenta_194_2002_republicata_2008.php

Deci daca platesc amenda mai primesc interdictie sau primesc shi interdictie shi amenda???

nairinooriDate: Vineri, 16-Mai-2014, 9:03 AM | Message # 14
Începator
Compounds obesity by increasing hunger and this is the problem so you do it more and then you have more I a greater appetite because your body saying I haven't had enough anybody's being cool essentially by a whole chemical imbalance Sinatra cardiologists says in that same process insulin the body sugar manager goes haywire high fructose corn syrup is very sweet it elicits an insulin response and when that happens remember island is the number one risk factor for cardiovascular disease that means deadly strokes and heart attacks and of course insulin problems are at the heart of diabetes in all its health complications a stereo diet.

http://premiumgarciniaextractfacts.com/

marikk9Date: Vineri, 20-Feb-2015, 6:29 AM | Message # 15
Începator
Buna.Spunetim va rog am deport in Italia in 2011 pe 10 ani,no sa am probleme cind o sa trec frontiera la Romania pentru a imi face buletinul Romanesc?Multumesc anticipat.

Nigol-NoiDate: Vineri, 20-Feb-2015, 7:22 AM | Message # 16
Lieutenant general
Reputaţie: 45
marikk9
Daca esti cet Ro nu poti avea iterdictie sa intri la tine in tara

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » trecerea frontierei cu viza expirata
Pagina 1 din 11
Căutare: