S-a mai confruntat cineva cu asa problema?.... - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:08 AM
Bine ai venit Oaspete |

S-a mai confruntat cineva cu asa problema?.... - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » S-a mai confruntat cineva cu asa problema?.... (nebuneala cu greselile din actele de stare civila...)
S-a mai confruntat cineva cu asa problema?....
Doina171Date: Vineri, 16-Sep-2011, 2:40 PM | Message # 1
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 23
Statut: Offline
Buna.Am si eu o problema si as avea mare nevoie de o indrumare.
Bunelul meu are o adeverinta veche,in care numele sau este Moroi,ca si in restul actelor.
Anul trecut matusa mea a scos un fel de extras de nastere si s-a depistat ca bunelul meu e Moroiu si n-a fost o greseala,parintii lui is la fel.
inafara de asta,este scris alt an,alta luna si alta zi decat in adeverinta veche.
Prima data am fost la Hncesti unde are el resedinta.Aia m-a trimis la Chisinau la OSC.Azi am ajuns aici,i-am, aratat certificatul asta ce l-a scos matusmea si mi s-a spus ca doar la Hancesti se fac astfel de rectificari.Ca ei nu detin acea baza de date etc
Acuma sincer nustiu cum sa fac..Aia de la Hancesti mi-au spus ca ei tot nu pot pt ca nu detin arhiva documentelor pan in 1945 iar bunelul s-a nascut in 1936 dar adeverinta sa de tip vechi a fost intocmita in 1952.
Daca cumva cineva m-ar putea indruma sau a trecut prin asa ceva,va rog mult,dati-mi un sfat ca nu mai stiu unde sa merg.. sad cry
In general care e procedura in asa situatie? Sper din suflet sa nu trebuiasca sa schimb toate actele de pe urma rectificarilor astea :((

Dosar depus:20.12.2011 la Chisinau
nr.dosar:12***/2012
stare:va fi inaintat comisiei pana in iunie
UN AN + 3 luni :((

Mesaj editat de Doina171 - Vineri, 16-Sep-2011, 2:41 PM

RainDate: Vineri, 16-Sep-2011, 3:05 PM | Message # 2
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 1
Doina171,
Tu si parinti tai in toate actele Moroi?

dumitruDate: Vineri, 16-Sep-2011, 3:44 PM | Message # 3
Colonel
Reputaţie: 19
http://vreau-cetatenie.eu/forum/16-37-18

Doina171Date: Vineri, 16-Sep-2011, 7:14 PM | Message # 4
Major general
Reputaţie: 23
@ Rain,nu,eu is deja in familia lu tata..dar am luat linia mamei si fara aceasta modificare nu e posibil sa trec la urmatoarea etapa.

Dosar depus:20.12.2011 la Chisinau
nr.dosar:12***/2012
stare:va fi inaintat comisiei pana in iunie
UN AN + 3 luni :((

tianaDate: Luni, 26-Sep-2011, 10:43 AM | Message # 5
Începator
Reputaţie: 0
Ajutati-ma, Va rog, am depus actele pentru cetatenie in anul 2010. Acum am depistat o gresala in certificatul de casatorie. Cum sa procedez, sa transmit cerificatul corectat, sau sa las asa?

nelleaDate: Luni, 24-Oct-2011, 7:05 PM | Message # 6
Sergent
va roggggggggg sa-mi raspundeti cineva...la bunica in actul de casatorie e scris judetul chisinau,satul drasliceni,da acuma satul numai este in componeta chisinaului,si deja este in componeta raionului criuleni,pe atunci era judete,da acum is raioane ,nu va fi greseala,sau trebuie de schimbat actele??

mersi anticipat

stelaDate: Luni, 24-Oct-2011, 7:07 PM | Message # 7
Lieutenant colonel
Reputaţie: 14
nellea, iti trebuie de la primarie o confirmare ca sa skimbat din judet in raion!

nelleaDate: Luni, 24-Oct-2011, 11:24 PM | Message # 8
Sergent
mersi stela p/u rasp.

mersi anticipat

tatyana_conDate: Luni, 07-Noi-2011, 11:37 PM | Message # 9
Major general
Reputaţie: 37
nellea, aveam aceeasi nelamurire cand adunam actele pentru dosar (trei denumiri diferite pentru acelasi local) si ne-am interesat personal la ambasada si ei au zis ca asta nu e o problema... Si noi nu am avut nici un act cat cum denumirea raionului a fost schimbata si la depunerea dosarului nu au fost probleme.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

IceHawk75Date: Joi, 08-Dec-2011, 12:40 PM | Message # 10
Lieutenant
Reputaţie: 2
Quote (tiana)
Ajutati-ma, Va rog, am depus actele pentru cetatenie in anul 2010. Acum am depistat o gresala in certificatul de casatorie. Cum sa procedez, sa transmit cerificatul corectat, sau sa las asa?

Dacă dosarul nu a fost soluţionat yet, atunci e necesară eliminarea acelei erori din CC. Dacă CC va rămâne în varianta veche, aceeaşi eroare va fi prezentă şi în CC de tip RO, oferit ulterior. Informaţiile cu privire la completarea dosarului pentru R.C.R. le puteţi primi... la Consulat.

VladislavaDate: Marţi, 13-Ian-2015, 5:24 PM | Message # 11
Colonel
Reputaţie: 24
M-am confruntat si eu cu asa problema - in certificatul de nastere si cel de casatorie a parintilor satul si regiunea (unde s-a nascut tatal meu in Ucraina) erau aceeasi, dar raioane - diferite. Dar am depus dosarul, prietena tot a avut asa caz si acum are cetatenie.
Dar eu totusi retraiesc...

Mesaj editat de Vladislava - Marţi, 13-Ian-2015, 5:25 PM

Andrei1410Date: Luni, 19-Ian-2015, 11:44 AM | Message # 12
Începator
spuneti va rog de exemplu certificatele de nastere si casasatorie a parintilor sunt in chirilica e ok asa sau trebu in limba romana sa fie? si inca o intrebare de ex. bunelu este Nasco Sava iar tata Nasco Alexei Savovici e normal asa? mersi anticipat.

VladislavaDate: Luni, 19-Ian-2015, 12:17 PM | Message # 13
Colonel
Andrei1410, nu e ok sa fie in chirilica. Trebuie sa luati duplicatele din archiva in limba romana, sau daca cineva s-a nascut in Ucraina, Rusia, Cazahstan etc, oricum trebuie sa traduceti actele.

Si in privinta "Nasco Sava si Nasco Alexei Savovici" - tot nu e ok. Multe persoane s-au confruntat cu asa ceva, si sper ca vor da aici un sfat cum de procedat.

Mesaj editat de Vladislava - Luni, 19-Ian-2015, 12:17 PM

t-pavlikDate: Vineri, 30-Ian-2015, 10:31 AM | Message # 14
Începator
Bună ziua. Întrebarea mea este urmatoarea: am depus dosarul in România, traducerea documentelor în Odesa.
Universitatea am terminat în Republica Moldova, numele meu pe diploma în română Pavl"i"uk la birou au tradus toate documentele ca Pavl"y"uk.
Este aceasta o greșeală, și dacă da pot fi în viitor probleme cu recunoașterea diplomei mele, dacă cetățenia se va da numele Pavlyuk?
Dacă da, pot aplica unele adăuari la dosar pentru a corecta numele până dosarul este încă în curs de solutionare. Cum se face în cazul în care există o astfel de posibilitate?
As fi foarte recunoscător pentru ajutor. cry

Mesaj editat de t-pavlik - Vineri, 30-Ian-2015, 10:32 AM

Nigol-NoiDate: Vineri, 30-Ian-2015, 10:52 AM | Message # 15
Lieutenant general
Reputaţie: 45
t-pavlik
nu am avut asa practica dar presupun ca - faci doc noi cu eroarea reparata si le trimiti prin scrisoare recomandata la ei, si rogi sa le inlocuiasca, explici ca ai depistat greseala
pe urma o sa fie mult mai greu de reparat

t-pavlikDate: Vineri, 30-Ian-2015, 11:00 AM | Message # 16
Începator
Trebue sa traduc din nou tot pachetul de documente? Pyna la bunici? Pai eu si cererea am cris dupa traduceri, Ese ca nici cererea nui corecta si ca si cum as depune dosarul din nou. Nu exista oare vreo alta solutie de corectare deja cynd va fi certificatul? Treaba e ca traducerile sunt dupa pasaportul strain. Da diploma dupa cel intern ucrainean, asta cauza din care a fost gresit.

Mesaj editat de t-pavlik - Vineri, 30-Ian-2015, 11:05 AM

VladislavaDate: Vineri, 30-Ian-2015, 11:22 AM | Message # 17
Colonel
t-pavlik, n-ati intrebat la Universitatea? Poate ca e posibil de schimbat litera ceea in diploma?

Nigol-NoiDate: Vineri, 30-Ian-2015, 12:42 PM | Message # 18
Lieutenant general
t-pavlik
Atunci mai usor e deja sa faci o corectare la diploma 
Daca nu te deranj cum ti-au scris numele
Ese ca nici cererea nui corecta si ca si cum as depune dosarul din nou.Foarte corect lasa asa pachetul- ca deacum ai prea multe de facut
+ ca daca iesi in Ordin cu asa familie nai ce mai face, asa ca cea mai usoara cale sa corectezi diploma 
Cred ca in RM se poate corecta dipoma daca dovedesti ca sa tio srie de ex dupa pasaport

babeba13Date: Sâmbată, 31-Ian-2015, 6:25 AM | Message # 19
Începator
Buna ziua la toți!!! Am o problema la care n-am gasit raspus pe tot Internetul. Am depus dosarul la Bălți in 2013, jurământul l-am depus la Paris, acum am nevoie de transcriere la CN, care din cite am intseles poate fi facut repejor la Bălți sau greu la București. Vreau sa stiu daca pot face procura pe bunica mea sa-mi transcrie CN sau neaparat trebuie rudele de gradul 1? Problema este ca toate rudele mele de gradul 1 sunt peste hotare iar eu nu pot sa ma deplasez acolo. Ce sa fac? Cine știe va rog sa răspundeți ;(

Nigol-NoiDate: Sâmbată, 31-Ian-2015, 9:52 AM | Message # 20
Lieutenant general
babeba13
vezi rubrica cu transcrieri

toma83Date: Marţi, 10-Feb-2015, 6:20 PM | Message # 21
Lieutenant
salut! am o intrebare: sotul a depus dosarul pentru C.Ro. acuma ianuarie 2015 la Iasi si pina la sf. lunii vrem sa plecam in Italia(el cu pas. md. bio.) - daca va sta mai mult de 3 luni acolo va avea probleme la obtinerea cet. ro.?
mersi anticipat!

Nigol-NoiDate: Miercuri, 11-Feb-2015, 10:04 AM | Message # 22
Lieutenant general
toma83
daca va sta mai mult de 3 luni acolo va avea probleme la obtinerea cet. ro.? 

90 zile pe percursul a şase luni, în caz contrar vor interveni sancţiuni, amenzi sau interdicţii de a intra pe teritoriu

Probleme pentru intrarea in UE -amenda si interdictie
-Nu cred ca in perioada cind asteapta cetatenia unui stat european ii va face fata
-Presupun ca daca pleaca si se intoarce peste 1.5-2 ani cind va fi publicat in ordin  apare intrebarea daca ANC solicita aviz de la politia frontiera sau cum se mai numesc ei si daca astia automat ce nu sa intors inapoi in termen ii aplica interdictie, ori asta urmeaza sa se intimple cind se va intoarce el inapoi la trecerea frontierei(presupun ca-i mai real). 
-nu cred ca cineva poate sa-ti spuna concret cite sanse ai sa nu fii acceptat la cetatenie din cauza unei chestiuni contraventionale 50/50 fool

toma83Date: Joi, 12-Feb-2015, 8:24 AM | Message # 23
Lieutenant
Nigol-Noi, mersiii mult de informatie, vom mai incerca sa mai aflam cevainformatii in privinta la asta .....

RodikytaDate: Joi, 26-Mar-2015, 6:58 PM | Message # 24
Începator
Buna ziua. Ma bucur mult ca am gasit acest sait: e o gura de aer pentru moldoveni.
Am inceput sa pregatesc dosarul pentru inaintarea acestuia pentru redobandirea cetateniei, dar am gasit cateva greseli in actele parintilor si a bunicilor. Este vorba despre:Bunicul (din partea mamei) in certificatul de deces si extrasul lipsei cert. de casatorie- e Dimitrii, iar la mama in cert. de nastere e trecut Dmitri (conform celui vechi, tip rusesc). Cu se poate modifica un act in original in acest caz? E nevoie de certificatul bunicului de nastere?

A doua greseala: Tatal meu in cert. de nastere e Valerii , iar in cel de divort e Valerie. Cu siguranta s-a produs o greseala atunci cand s-a intocmit acel act. Acum mai pot schimba acest certificat? Parintii sunt divortati de ani buni, iar tata nu locuieste in Moldova.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Nigol-NoiDate: Vineri, 27-Mar-2015, 7:25 AM | Message # 25
Lieutenant general
Rodikyta
Nu am mare practica cu corectarea greselilor dar stiu ca tot se face la starea civila ei au sa-ti dea certifcate noi si corectarea erorii tot la ei se face 
Tre sa te uiti cum e mai convenabil sa nu se primeasca ca au sa tre sa fie modificate toate actele ulterioare in baza celui de nastere
Nu e o prob ca nu-s in Md parintii poti sa depui si singura la stare civila pentru solicitarea actelor
Succes ca e doar inceputul
Felicitari cu sarbatoarea

sergiuNDate: Vineri, 03-Apr-2015, 2:38 PM | Message # 26
Începator
Buna ziua, tatal meu e decedat, imi fac cetatenia de pe linia lui, am oare nevoie de certificatul lui de nastere? sau prezint doar de deces? caci in certificatul de nastere e o greseala pe care cei de la arhiva refuza sa o schimbe

Nigol-NoiDate: Sâmbată, 04-Apr-2015, 11:57 AM | Message # 27
Lieutenant general
sergiuN
Tatal tau e primul pe linie sau este si bunelul?

sergiuNDate: Sâmbată, 04-Apr-2015, 8:34 PM | Message # 28
Începator
Este bunelul

Nigol-NoiDate: Luni, 06-Apr-2015, 7:29 AM | Message # 29
Lieutenant general
sergiuN,
normal ar rebui sa mearga doar cert de deces,daca in el sint toate datele necesare (nastere, cine sint parintii cu toate datele), cu toate ca depinde unde o sa depui si daca ei/ANC ceva n-o sa le placa si o sa-l solicite atunci o sa tre sa-l faci de urgenta

Am verificat numai ce un certificat de nastere, si acolo nu-s parintii indicati asa ca nu se vede linia de rudenie 
Rezulta ca tre sa-l faci pe cel de nastere

Mesaj editat de Nigol-Noi - Luni, 06-Apr-2015, 7:34 AM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » S-a mai confruntat cineva cu asa problema?.... (nebuneala cu greselile din actele de stare civila...)
Pagina 1 din 11
Căutare: