Vineri, 28-Iul-2017, 3:48 PM
Bine ai venit Oaspete |

certificatele de deces obligatoriu s-au ba?? - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » certificatele de deces obligatoriu s-au ba?? (i-mi trebuiesc certificatele de deces daca am de nastere?)
certificatele de deces obligatoriu s-au ba??
sanduuDate: Duminică, 24-Iun-2012, 3:05 PM | Message # 1
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
buna la toti ma pregatesc pentru a depune dosarul pentru redobindirea cetateniei romane si mi-au aparut citeva intrebari si anume :
1)i-mi trebuiesc certificatele de deces ale buneilor si a tatalui daca le am pe cele de nastere ale lor ?
am citit ca este nevoie de certificatul de nastere SAU de deces, adica de deces nu este obligatoriu daca il ai pe cel de nastere...
2)in certificatul original de nastere al bunelului el este scris cu numele de GAVRIL iar pe foaia care am primito de la OSC este scris cu GAVRIIL pot cere ca ei sa-mi faca transcriere exact ca pe original ? mama mi-a spus ca cel de la oficiu de stare civila controleaza in arhiva dintii, si probabil in arhiva el era scris cu 2 de i. As vrea ca ei sa-mi transcrie cu exactitae de pe original doar ca in limba romana fara de a mai umbla prin arhive si alte locuri e posibil /?

Mersi anticipat!

riguDate: Duminică, 24-Iun-2012, 3:17 PM | Message # 2
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (sanduu)
buna la toti ma pregatesc pentru a depune dosarul pentru redobindirea cetateniei romane si mi-au aparut citeva intrebari si anume :
1)i-mi trebuiesc certificatele de deces ale buneilor si a tatalui daca le am pe cele de nastere ale lor ?
am citit ca este nevoie de certificatul de nastere SAU de deces, adica de deces nu este obligatoriu daca il ai pe cel de nastere...
2)in certificatul original de nastere al bunelului el este scris cu numele de GAVRIL iar pe foaia care am primito de la OSC este scris cu GAVRIIL pot cere ca ei sa-mi faca transcriere exact ca pe original ? mama mi-a spus ca cel de la oficiu de stare civila controleaza in arhiva dintii, si probabil in arhiva el era scris cu 2 de i. As vrea ca ei sa-mi transcrie cu exactitae de pe original doar ca in limba romana fara de a mai umbla prin arhive si alte locuri e posibil /?

Mersi anticipat!

Buna,
Intr-adevar poti prezenta doar unul din acte: ori certificatul de deces, ori certificatul de nastere.
Insa trebuie obligatoriu :
1. sa coincida numele si prenumele bunelului din certificatul lui cu cel indicat in certificatul mamei sau tatalui
2. sa fie scrisa data nasterii
3. sa fie indicat locul nasterii

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

sanduuDate: Duminică, 24-Iun-2012, 3:32 PM | Message # 3
Sergent
am inteles, dar am dreptul sa solicit ca cei de la oficiul stare civila sa-mi faca transcrie actelor exact ca pe original? dex: in certificatul de nastere ORIGINAL DE TIP SOVIETIC bunelul este scris GAVRIL insa pe forma transcrisa in romana care am primit-o nu demult ei mi-au scris GAVRIIL pot cere de la ei sa-mi scrie exact ca pe original ?

riguDate: Duminică, 24-Iun-2012, 4:33 PM | Message # 4
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (sanduu)
am inteles, dar am dreptul sa solicit ca cei de la oficiul stare civila sa-mi faca transcrie actelor exact ca pe original? dex: in certificatul de nastere ORIGINAL DE TIP SOVIETIC bunelul este scris GAVRIL insa pe forma transcrisa in romana care am primit-o nu demult ei mi-au scris GAVRIIL pot cere de la ei sa-mi scrie exact ca pe original ?

procedura asta se numeste rectificare, si are dreptul s-o faca ruda de gradul 1 a bunelului tau (sotia, copiii si parintii lui) sau altcineva cu procura

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

tatyana_conDate: Duminică, 24-Iun-2012, 10:06 PM | Message # 5
Major general
Reputaţie: 37
Quote (sanduu)
in certificatul original de nastere al bunelului el este scris cu numele de GAVRIL iar pe foaia care am primito de la OSC este scris cu GAVRIIL pot cere ca ei sa-mi faca transcriere exact ca pe original ?

Poate e mai simplu de facut traducerea legalizata a originalului la notar, caci ei traduc exact cum e scris in original.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

NasteaSDate: Marţi, 26-Iun-2012, 4:53 PM | Message # 6
Începator
Grupă: User
Buna ziua!
Eu tot la aceasta intrebare m-am blocat...numai ca la mine e invers.
Ce tine de actele pt bunei, pot sa depun dosarul numai cu certificatul de casatorie si deces a buneilor.
Problema este ca in certificatul de nastere bunelul este ION, in cel de casatorie, deces, certificat de nastere mama> IVAN.
Am sanse sa mi se accepte dosarul fara certificatul de nastere a bunelului si bunicii???

Dosar - 65XXX/RD/2012
Depus - pe 03.08.2012 la Chisinau
Stadiu - va fi înaintată Comisiei până la sfârşitul primului semestru 2013

tatyana_conDate: Marţi, 26-Iun-2012, 5:04 PM | Message # 7
Major general
Reputaţie: 37
NasteaS, daca in certificatul de deces sunt mentionate data si locul nasterii, atunci nu mai ai nevoie de certificatul de nastere.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Mesaj editat de tatyana_con - Marţi, 26-Iun-2012, 9:27 PM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » certificatele de deces obligatoriu s-au ba?? (i-mi trebuiesc certificatele de deces daca am de nastere?)
Pagina 1 din 11
Căutare: