Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire - Forum Cetăţenie
Joi, 23-Oct-2014, 8:38 AM
Bine ai venit Oaspete |

Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 221232122»
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
adminDate: Sâmbată, 23-Ian-2010, 7:38 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Statut: Offline
Acte necesare pentru foştii cetăţeni români care au dobandit cetatenia romana prin nastere sau prin adoptie si care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţi de gr. I, II şi III ai acestora. (Art. 10 indice 1 din Legea nr. 21/1991):

1. Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată;
2. Cazier judiciar din România;
3. Cazier judiciar din Republica Moldova sau Ucraina (cu traducere legalizată în limba română pentru Ucraina);
4. Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici, străbunici), foşti cetăţeni români;
5. Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
6. Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
7. Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României dacă doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
8. Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor, dacă este cazul;
9. Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar, dacă este cazul;
10. Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte;

IMPORTANT:
• Nu se percep taxe. Numai daca dosarele se depun la consulatele Romaniei, atunci se achita TAXA consulara (60 EUR). Observati ca asta nu este txa pentru depunerea dosarului, ci taxa pentru serviciul consular care vi se acorda.
• Toate actele se depun într-un dosar cu şină.
• CERERERILE SE DEPUN PERSONAL şi doar în cazuri temeinic justificate medical prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat)!
• CERERILE SE PRIMESC NUMAI ÎNSOŢITE DE TOATE DOCUMENTELE
• CERERILE SE DEPUN LA AMBASADA ROMÂNIEI DIN ŢARA DE DOMICILIU SAU DE REŞEDINŢĂ!
• CERERILE POT FI DEPUSE ŞI LA MINISTERUL JUSTIŢIEI – DIRECŢIA CETĂŢENIE PRECUM ŞI LA BIROURILE TERITORIALE DIN IAŞI, GALAŢI, SUCEAVA, TIMIŞOARA ŞI CLUJ-NAPOCA FĂRĂ A FI NEVOIE DE UN PERMIS DE ŞEDERE PE TERITORIUL ROMÂNIEI.
• Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere !
• Nu este necesară apostilarea pentru documentele din Rep. Moldova şi cele din Ucraina.

Ultimă actualizare: 10 martie 2010

RomanInSufletDate: Luni, 25-Ian-2010, 3:16 AM | Message # 2
Grupă: Guests

As dori si eu sa devin cetatean Roman, desi m-am simtit Roman de cand ma stiu... Totusi imi pare cam complicata aceasta lista de acte necesare. Mai bine zis, e cam incompleta, ar trebui mai multe detalii sau exemple, mostre spre exemplu, al actelor necesare. As fi EXTREM de recunoscator.

OaspeteDate: Luni, 25-Ian-2010, 11:26 AM | Message # 3

Salut Domn Administrator! Am si eu o intrebare : Exista model de scrisoare pentru modificarea adresei de corespondenta? Multumesc anticipat!

adminDate: Luni, 25-Ian-2010, 1:29 PM | Message # 4
General
Quote (RomanInSuflet)
As dori si eu sa devin cetatean Roman, desi m-am simtit Roman de cand ma stiu... Totusi imi pare cam complicata aceasta lista de acte necesare. Mai bine zis, e cam incompleta, ar trebui mai multe detalii sau exemple, mostre spre exemplu, al actelor necesare. As fi EXTREM de recunoscator.

Salut si bine ai venit!
Lista e preluata direct de pe site'ul Ministerului Justitiei, deci nu poate fi incompleta, cat priveste ca e prea complicata....ai dreptate, pt cineva care nu s-a mai ocupat de aceasta problema, poate sa fie un pic cam stufoasa si neclara, insa astea sunt actele care trebuie prezentate,si nu avem ce face.
Mai exact, ce exemple de acte te intereseaza? Daca te referi la acele declaratii, atunci trebuie sa stii ca ele sunt nishte declaratii tip, pe care ti le face orice notar, trebuie doar sa ii spui exact cum se numesc.
O sa incerc sa refac un pic lista cu acte, ca sa fie mai pe intelesul tuturor, insa daca in continuare o sa ai ceva nelamuriri, o sa fim bucurosi sa te ajutam!

adminDate: Luni, 25-Ian-2010, 5:09 PM | Message # 5
General
Quote (Oaspete)
Salut Domn Administrator! Am si eu o intrebare : Exista model de scrisoare pentru modificarea adresei de corespondenta? Multumesc anticipat!

Salut, un model standard nu exista, fiecare o face dupa cum crede de cuviinta. O sa incerc sa iti schitez mai jos un model:

Subsemnatul XXX, nascut la XXX, in localitatea XXX, cu dosarul de redobandire XXX/20XX ,va comunic noua mea adresa de corespondenta......

OaspeteDate: Luni, 25-Ian-2010, 8:57 PM | Message # 6

Buna ziua, am si eu o rugaminte. Daca puteti va rog sa-mi dati un sfat! Am depus cerere de redobindire a cetateniei romine in anul 2006, anul acesta mi-a venit invitatie pentru depunerea dosarului. Am strins toate actele necesare, dar a aparut o problema. Eu sunt nascuta in 1986 Chisinau, mama mea nu a fost casatorita si la mine in certificatul de nastere ca mama e indicata Paladii Ana iar la tata Paladii Serghei, adica tatal a fost scris sub familia mamei pentru ca eu sa am familia ei ci nu al lui (ei nici nu au trait impreuna). Acum problema e ca, o persoana mi-a spus ca fara certificatul de nastere al tatalui nu voi putea depune dosarul, dar de unde sa-l iau? El poate nici nu exista, iar daca exista atunci are o alta familie. Mi s-a mai spus ca in rubrica tatalui(in certificatul meu de nastere) nu trebuia sa fie nimeni indicat, daca nu am avut tata. Ce sa fac? Cum sa procedez? Poate a-ti mai auzit asa cazuri? Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!

adminDate: Marţi, 26-Ian-2010, 1:51 PM | Message # 7
General
Quote (Oaspete)
Buna ziua, am si eu o rugaminte. Daca puteti va rog sa-mi dati un sfat! Am depus cerere de redobindire a cetateniei romine in anul 2006, anul acesta mi-a venit invitatie pentru depunerea dosarului. Am strins toate actele necesare, dar a aparut o problema. Eu sunt nascuta in 1986 Chisinau, mama mea nu a fost casatorita si la mine in certificatul de nastere ca mama e indicata Paladii Ana iar la tata Paladii Serghei, adica tatal a fost scris sub familia mamei pentru ca eu sa am familia ei ci nu al lui (ei nici nu au trait impreuna). Acum problema e ca, o persoana mi-a spus ca fara certificatul de nastere al tatalui nu voi putea depune dosarul, dar de unde sa-l iau? El poate nici nu exista, iar daca exista atunci are o alta familie. Mi s-a mai spus ca in rubrica tatalui(in certificatul meu de nastere) nu trebuia sa fie nimeni indicat, daca nu am avut tata. Ce sa fac? Cum sa procedez? Poate a-ti mai auzit asa cazuri? Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!

Salut, intradevat e o situatie cu totul si cu totul mai deosebita....nu am mai intalnit pana acum asemenea caz...si din acest motiv nu ma pot da cu parerea...sa speram ca a mai avut cineva un asemenea caz si ar putea sa iti spuna ce e de facut...

INTREBAREDate: Marţi, 26-Ian-2010, 10:32 PM | Message # 8

Detin cetatenie romana, m-am casatorit curind, sotia mea s-ia facut permis de sedere pe 5 ani, are toate actele complette pentru depunere, poate oare ea sa depuna actele aici in Bucuresti ???

OaspeteDate: Miercuri, 27-Ian-2010, 11:54 AM | Message # 9

(ei nici nu au trait impreuna).

Buna ziua, in acest caz, se cere de la oficiul starii civile un document precum ca mama ta a fost mama singura ( aceast document are o denumire care nu imi amintesc sigur, mi se pare ca "forma 2A" sau ceva asemanator. la oficiul starii civile stiu despre ce e vorba.

adminDate: Miercuri, 27-Ian-2010, 1:59 PM | Message # 10
General
Quote (INTREBARE)
Detin cetatenie romana, m-am casatorit curind, sotia mea s-ia facut permis de sedere pe 5 ani, are toate actele complette pentru depunere, poate oare ea sa depuna actele aici in Bucuresti ???

Conform legii cetateniei:

Cetăţenia română se poate acorda, la cerere, persoanei fără cetăţenie sau cetăţeanului străin, dacă îndeplineşte următoarele condiţii: (...)în cazul în care este căsătorit şi convieţuieşte cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei...

OaspeteDate: Miercuri, 27-Ian-2010, 4:40 PM | Message # 11

Seara buna. Daca puteti sa imi dati un sfat v-asi fi foarte recunascatoare! Am depus cererea de redobindire a cetateniei romine in septembrie anului 2006 impreuna cu multi amici, majoritatea din ei au primit de mult timp invitatia de a depune dosarul, si lau si depus, eu nu. Care sa fie oare procedura de trimitere a acestor invitatii si dupa ce se sorteaza??? Exista anunturi ca pina la finele anului 2009 sa primeasca toata lumea invitatiile deja se sfirseste si prima luna din 2010 si nimic. Si daca bunica mea si-a redobindit cetatenia romina in anul 2000 pot eu oare depune acest dosar fara a primi acea mult asteptata invitatie??? Merci anticipat

adminDate: Miercuri, 27-Ian-2010, 5:30 PM | Message # 12
General
salut, nu se stie cum se sorteaza acele invitatii, sau mai bine zis, ele nu se sorteaza, totul depinde de noroc....e straniu desigur, ca in asa o problema sa te bazezi pe noroc, dar din pacate asa e....
Nu are nici o importanta ca bunica ta are cetatenie, nici kiar daca parintii tai ar fi primit cetatenie dupa ce tu implinisei 18 ani, tot nu te putea ajuta cu nimic...

OaspeteDate: Joi, 28-Ian-2010, 2:28 PM | Message # 13

... aici la fel va puteti inspira referitor la cetatenie, succes

este interzisa postarea link-urilor catre alte site-uri

Mesaj editat de admin - Joi, 28-Ian-2010, 2:35 PM

NeozysDate: Vineri, 29-Ian-2010, 2:39 PM | Message # 14
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 1
Salut, am o intrebare referitoare la actele de stare civila emise in perioada URSS (pt ca in mare parte asa sunt). Intrebarea este care e procedura daca exista originalele acestor acte (respectiv in chirilica): se traduc la notar sau se scot dublicate de la Arhiva de Stat? Si in cazul in care se iau de la Arhiva, care este termenul si tarifele aproximative? Multumesc anticipat

adminDate: Vineri, 29-Ian-2010, 2:45 PM | Message # 15
General
Neozys, Trebuie neaparat duplicatele, cat priveste taxele si termenele...cu taxele si termenele din pacate nu sunt la curent, poate este cineva care a facut aceste acte de curand si iti va putea da un raspuns la intrebarea ta.

P.S. INTREBARILE LEGATE DE CERERILE TRIMISE PRIN POSTA VA ROG SA LE POSTATI IN TOPICUL SPECIAL CREAT! -->> AICI

adminDate: Vineri, 29-Ian-2010, 2:50 PM | Message # 16
General
Neozys, Maria, TXT, am mutat raspunsurile voastre in topicul dedicat cererilor trimise prin posta

NeozysDate: Vineri, 29-Ian-2010, 3:11 PM | Message # 17
Începator
Reputaţie: 1
Am gasit citeva modele de declaratii pe propria raspundere si cereri (inclusiv pentru cazierul MD), am incercat sa le postez dar, se pare ca se pot posta doar imagini asa ca le-am facut upload pe depositfiles.com:
http://depositfiles.com/files/0du8pa9og

ilieDate: Sâmbată, 30-Ian-2010, 9:10 AM | Message # 18

salut tuturor!Am si eu o intrebare- se poate acum sa faci cazierul juridic din RO pe baza de procura???

adminDate: Sâmbată, 30-Ian-2010, 12:05 PM | Message # 19
General
ilie, da, se poate

Sergiu01234Date: Duminică, 31-Ian-2010, 10:54 AM | Message # 20
Începator
Reputaţie: 0
dnul Admin indică te rog care au fost modificările în pachetul de documente necesare pentru dosarul prezentat la ambasadă... în urma ordonanţei guvernului din 29 ianuarie 2010... se vorbea precum că ceva s-a modificat .. căci nu e obligatoriu să ai reşedinţa pe teritoriul României.. află care e faza te rog căci eu numai intenţionez să încep procedura de redobîndire .. şi aşa vrea să ştiu ce s-a modificat. Îţi mulţumesc anticipat.

adminDate: Duminică, 31-Ian-2010, 12:11 PM | Message # 21
General
Sergiu01234, momentan inca nu e nikaieri lista cu noile acte, nici macar pe site-ul ministerului justitiei, de indata ce o sa apara, o s-o postez aici

OaspeteDate: Duminică, 31-Ian-2010, 1:51 PM | Message # 22

celui care spune ca tata e inscris gresit.Va adresati cu o cerere de rectificare a actului de nastere unde tata nu va fi sris si atunciOK

OaspeteDate: Duminică, 31-Ian-2010, 1:56 PM | Message # 23

nu stiu de ce dar caxierul e solicitat contrar legislatiei daca nu am fost de loc in Romania de se sa prexint un atare document ei pot si singuri sa afle prin instantele Romabesti ca eu nu am facut nimic rau in Romania. Din Moldova pot prexenta ca aici locuiesc

adminDate: Luni, 01-Feb-2010, 1:03 PM | Message # 24
General
Quote (Oaspete)
nu stiu de ce dar caxierul e solicitat contrar legislatiei daca nu am fost de loc in Romania de se sa prexint un atare document ei pot si singuri sa afle prin instantele Romabesti ca eu nu am facut nimic rau in Romania. Din Moldova pot prexenta ca aici locuiesc

Nu e deloc contra legislatiei, procesul asta de redobandire si asa dureaza mult, iar tu zici ca ei sa verifice pe fiecare daca a fost vreodata in romania si dak a facut ceva acolo, pai dak ar fi asa, numai din cauza la procedura asta, ar mai dura cateva luni in plus.
Si oricum, la noi in MD ai nevoie de cazier doar in cateva cazuri....cand ai nevoie de vreo viza sau in cazul nostru, ca sa depui actele pt cetatenie, pe cand in romania, iti cere cazierul la orice pas, chiar si cand mergi sa te angajezi...

DorinDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 3:02 PM | Message # 25

Salutare! Raportat la lista de acte necesare pentru dosar, as vrea sa stiu daca raman aceleasi si in cayul in care tatal meu este deja cetatean roman.
Cu alte cuvinte, am auzit ca ar exista o procedura simplificata pentru cei cu rude-cetateni roamani (parinti, copii)...

Iertare daca subiectul dat a mai fost abordat si n-am fost eu atent.

Multumesc!

adminDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 3:23 PM | Message # 26
General
Dorin,Salut, in cazul in care tatal tau a obtinut cetatenia cand tu erai minor, atunci poti sa soliciti redobandirea cetateniei pe baza lui, in caz contrar, trebuie sa urmezi procedura standard

DeepstereoDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 3:31 PM | Message # 27

Salut, am o problema, sper sa ma ajute cineva cu informatii. Am primit invitatia pentru a depune dosarul in 2008, dar pana acum nu am putut s ama prezint personal ca sa-l depun. Acum am revenit in tara si as vrea sa-l depun. Stie cineva daca imi accepta cu asa o intarziere?

adminDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 3:34 PM | Message # 28
General
Deepstereo, In invitatia primita nu e specificat un termen limita pana cand poti depune dosarul, asaca poti merge sigur, n-o sa fie nici un fel de problema

DeepstereoDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 4:30 PM | Message # 29

Multumesc mult pentru raspuns.

david28Date: Miercuri, 03-Feb-2010, 5:09 PM | Message # 30
Începator
Salut, spuneti-mi va rog daca eu dispun de cetatenie, parintii pot sa obtie cetatenia pe baza mea?

adminDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 5:13 PM | Message # 31
General
david28,Salut. din pacate nu e posibil

OaspeteDate: Joi, 04-Feb-2010, 4:00 PM | Message # 32

barbarian barbarian barbarian barbarian barbarian bash bash crazy faint eye eye hippy moonw cool tongue smile wacko

DorinDate: Vineri, 05-Feb-2010, 8:48 AM | Message # 33

Salutare inca o data!

Merci pentru raspuns. Totusi, m-ar interesa sa stiu ce exact inseamna "sa obtin cetatenia in baza parintelui". Ce preoceduri/acte presupune acest caz?

Multumesc anticipat!

adminDate: Vineri, 05-Feb-2010, 11:57 AM | Message # 34
General
Dorin, stiu pe cineva care a redobandit asa, insa cu ajutorul unui avocat, o sa incerc sa ma interesez si sa iti scriu mai multe detalii.
Intre timp poate mai e cineva care a redobandit cetatenia pe baza unui parinte si ne poate oferi ceva info....

DorinDate: Vineri, 05-Feb-2010, 4:57 PM | Message # 35

Multumexx!

nelutzDate: Sâmbată, 06-Feb-2010, 2:12 PM | Message # 36

salutare,am si eu o intrebare,invat in cluj-napoca si am auzit ca acolo trebuie sa se deschida un centru special care se va ocupa cu dosarele cetateniei,cind va avea loc aceasta deschidere?...mersi

adminDate: Duminică, 07-Feb-2010, 1:16 PM | Message # 37
General
nelutz, nu se stie, dar speram ca in cel mai scurt timp...

cretonDate: Duminică, 07-Feb-2010, 5:24 PM | Message # 38

Salut. Multa informatie si utila. Totusi, am 2 intrebari.
1. In primul mesaj de pe aceasta pagina se spune ca nu se percep taxe pentru: in invitatia mea de a depune dosarul scrie ca taxa constituie 30 euro.
2. In certificatul de nastere sunt Ivan: care este procedura de traducere sau rectificare pentru ca in buletin ca marea majoritate sunt Ion?

adminDate: Duminică, 07-Feb-2010, 5:37 PM | Message # 39
General
creton, 1. pt actele depuse la directia cetatenie din bucuresti, nu se percep taxe, pt cele depuse la sectiile consulare, se percepe aceasta taxa.
2. Trebuie sa iti schimbi numele ca sa fie peste tot identic, faci acest lucru la starea civila paremi-se

cretonDate: Duminică, 07-Feb-2010, 5:44 PM | Message # 40

Multumesc mult. Mai am ceva: in cit timp se ia cazierul romanesc si care este procedura. Multumesc inca odata.

valentinDate: Luni, 08-Feb-2010, 4:56 AM | Message # 41
Începator
am depus de citeva zile dosarul , are rost sa ma incred in declaratiile D-lui Basescu si sa astept pina la 5 luni, dupa cum si a promis ca v-or fi examinate , sau mai bine sa apelez la vre-un avocat ca sa fiu mai sigur ?, multumesc mult.

OaspeteDate: Luni, 08-Feb-2010, 8:41 AM | Message # 42

Salut!Am si eu o intrebarea in legatura cu redobindirea cetateniei romine.Spuneti varog daca eu am fost nascuta in Rusia,dara mama mea e Moldoveanca si nu a fost casatorita,dar in adeverinta de nastere ma scris dupa familia ei si pe tata mi la pus pe tatal ei adica pe bunicul meu,cum voi proceda in caz ca cind depun dosarul trebuie sa am si certificatele de nastere a parintilor si cel de casatorie,dar de unde sa le iau daca mama mea nu a fost casatorita si eu port numele si prenumele lui bunelul meu.Si inca ceva daca puteti sami raspundeti sau ajuta, datele mele personale cum ar fi adeverinta de nastere se pastreza in arhiva nationala sau trebuie sa o caut in Rusia?Va rog mult cine poate sa ma ajute,va mutumesc.

adminDate: Luni, 08-Feb-2010, 3:32 PM | Message # 43
General
Quote (Oaspete)
Salut!Am si eu o intrebarea in legatura cu redobindirea cetateniei romine.Spuneti varog daca eu am fost nascuta in Rusia,dara mama mea e Moldoveanca si nu a fost casatorita,dar in adeverinta de nastere ma scris dupa familia ei si pe tata mi la pus pe tatal ei adica pe bunicul meu,cum voi proceda in caz ca cind depun dosarul trebuie sa am si certificatele de nastere a parintilor si cel de casatorie,dar de unde sa le iau daca mama mea nu a fost casatorita si eu port numele si prenumele lui bunelul meu.Si inca ceva daca puteti sami raspundeti sau ajuta, datele mele personale cum ar fi adeverinta de nastere se pastreza in arhiva nationala sau trebuie sa o caut in Rusia?Va rog mult cine poate sa ma ajute,va mutumesc

cineva a mai postat o intrebare similara in al 6-lea mesaj din acest topic, vezi ca raspunsul e se afla in mesajul cu nr. 9

adminDate: Luni, 08-Feb-2010, 3:38 PM | Message # 44
General
creton, cazierul rom se obtine la ambasada, costa 30 de euro si se elibereaza in 2-3 luni.
sau poti sa dai 50 de euro persoanelor ce se ocupa cu cazierele, si il ai in maxim o saptamana.
ar mai fi varianta cea mai buna si mai putin costisitoare, daca ai pe cineva in romania, ii trimiti un act de identitate si procura si ti-l face cu doar 2.5 euro smile
valentin depinde cat de urgent iti trebuie....eu totusi nu prea cred ca o sa se rezolve kiar in 5 luni....cel putin pana ce nu o sa fie functionabile agentiile pt cetatenie

valentinDate: Marţi, 09-Feb-2010, 9:59 AM | Message # 45
Începator
eu sper ca in jum de an sa reusesc , cel putin asta i-mi doresc .Pe cind se preconizeaza sa inceapa a functiona agentiile pt cetatenie ,aproximatim macar nu esti la curent?, si in caz ca v-or functiona atunci se v-or procesa mai repede ,in 5 luni cum am fost informati ?Multumesc .

adminDate: Miercuri, 10-Feb-2010, 7:45 PM | Message # 46
General
valentin, conform celor spuse de basescu, in 2 saptamani trebuiau sa fie functionale....se cam apropie termenul, insa momentan nimik, iar daca se va respecta termenul de 5 luni....ramane de vazut...nimeni nu iti poate spune exact

uigres86Date: Miercuri, 10-Feb-2010, 9:01 PM | Message # 47
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
admin, eu cand am depus dosarul a fost nevoie si de copia legalizata a pasaportului, dar tu n-ai indicat despre aceasta, de ce, sau nu mai e nevoie de pasaport?

adminDate: Joi, 11-Feb-2010, 10:11 PM | Message # 48
General
uigres86, si eu cand am depus actele, am depus si copii legalizate dupa pasaport, insa asta a fost demult, lista cu acte am luato direct de pe situl ministerului justitiei....poate intre timp s-a schimbat cate ceva si nu mai e nevoie de pasaport....totusi daca a depus cineva recent si ne poate spune exact, i-as fi foarte recunoscator

ciuboticaDate: Joi, 11-Feb-2010, 11:48 PM | Message # 49
Începator
am eu dreptul sa ma duc direct la romania sa depun actele fara programare si fara invitatie?daca da, cum se poate de obtinut viza pentru romania?

ciuboticaDate: Joi, 11-Feb-2010, 11:50 PM | Message # 50
Începator
se poate pe baza de procura ca feciorul meu sa depuna actele din numele meu,tot odata sa le depuna si pe a lui?

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
Pagina 1 din 221232122»
Căutare: