Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire - Pagina 18 - Forum Cetăţenie
Luni, 24-Noi-2014, 1:45 AM
Bine ai venit Oaspete |

Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire - Pagina 18 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 18 din 22«1216171819202122»
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
adminDate: Sâmbată, 23-Ian-2010, 7:38 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Statut: Offline
Acte necesare pentru foştii cetăţeni români care au dobandit cetatenia romana prin nastere sau prin adoptie si care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţi de gr. I, II şi III ai acestora. (Art. 10 indice 1 din Legea nr. 21/1991):

1. Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată;
2. Cazier judiciar din România;
3. Cazier judiciar din Republica Moldova sau Ucraina (cu traducere legalizată în limba română pentru Ucraina);
4. Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici, străbunici), foşti cetăţeni români;
5. Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
6. Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
7. Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României dacă doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
8. Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor, dacă este cazul;
9. Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar, dacă este cazul;
10. Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte;

IMPORTANT:
• Nu se percep taxe. Numai daca dosarele se depun la consulatele Romaniei, atunci se achita TAXA consulara (60 EUR). Observati ca asta nu este txa pentru depunerea dosarului, ci taxa pentru serviciul consular care vi se acorda.
• Toate actele se depun într-un dosar cu şină.
• CERERERILE SE DEPUN PERSONAL şi doar în cazuri temeinic justificate medical prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat)!
• CERERILE SE PRIMESC NUMAI ÎNSOŢITE DE TOATE DOCUMENTELE
• CERERILE SE DEPUN LA AMBASADA ROMÂNIEI DIN ŢARA DE DOMICILIU SAU DE REŞEDINŢĂ!
• CERERILE POT FI DEPUSE ŞI LA MINISTERUL JUSTIŢIEI – DIRECŢIA CETĂŢENIE PRECUM ŞI LA BIROURILE TERITORIALE DIN IAŞI, GALAŢI, SUCEAVA, TIMIŞOARA ŞI CLUJ-NAPOCA FĂRĂ A FI NEVOIE DE UN PERMIS DE ŞEDERE PE TERITORIUL ROMÂNIEI.
• Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere !
• Nu este necesară apostilarea pentru documentele din Rep. Moldova şi cele din Ucraina.

Ultimă actualizare: 10 martie 2010

alesia382Date: Vineri, 09-Sep-2011, 1:48 PM | Message # 851
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 1
poate cineva sa ma lamureasca, ce inseamna acest anunt:

http://chisinau.mae.ro/index.php?lang=ro&id=127664

dosar: 144***
depus: 01.09.10 Chisinau
ordin: 12.09.11

george30Date: Vineri, 09-Sep-2011, 6:40 PM | Message # 852
Lieutenant
Reputaţie: 1
salut,cine adepus dosarul de redobindire la Iasi ,este nevoie de toate actele in original sau copii legalizate si daca e posibil de trecut vama cu viza shenghen?

tanassyDate: Vineri, 09-Sep-2011, 7:43 PM | Message # 853
Colonel
Grupă: Forum Moderator
Reputaţie: 95
george30,
trebuie si originale si copiile legalizate.
Cu viza shenghen intri in RO fara probleme (eu tot asa am fost), dar iata cand iesi poti avea unele probleme, dar nu neaparat. Noi avem voie sa tranzitam Romania spre o a treia tara, dar nu sa ne ducem si sa revenim... dar poti zice ca ti s-a aminat zborul si a trebuit sa revii...sau ceva de genul.

Adăugat (09-Sep-2011, 8:43 PM)
---------------------------------------------
alesia382,asta inseamna ca o sa te programeze numai daca ai sa ai toate actele cerute pentru fiecare serviciu in parte.

Dosar: 4670*
Depus: 08.07.2010 Iasi
Ordin: 225/P 03Mai 2011

Pune un plus la reputatia utilizatorului ca sa il multumesti - nu scrie mesaje de multumire pe forum! Sau pune-i minus...daca te-a dezinformat!

bomboDate: Sâmbată, 10-Sep-2011, 12:22 PM | Message # 854
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
spunetim va rog daca prietenul meu are cetatenie romana si eu nu daca ma casatoresc cu el pot pe baza aceasta sa imi fac si eu sau nu are nici o importanta ca ma casatoresc poate cumva mai repede imi fac..sau trebuie totul de la inceput sa imi fac

vreau sa fiu cetatean roman

rodikap84Date: Miercuri, 14-Sep-2011, 9:46 AM | Message # 855
Începator
buna ziua , spuneti-mi va rog , parintii mei sunt divortati , este nevoie de actul de casatorie si cel de divort sau numai unul din ele. Multumesc

irkaDate: Joi, 22-Sep-2011, 7:40 AM | Message # 856
Major
Reputaţie: 4
salutare, sotul vrea sa depuna dosarul p/u cetatenie ..parintii lui sint divortati ...e necesar numai certificatul de divort sau si cel de casatorie.
Si mai am o intrebare. Sint acceptate avizele precum ca s-a corectat o familie spre exemplu a mamei Rusu , iar a parintilor ei Cu Russu ? astept raspuns cit mai curind ca e urgent , multumesc mult

depus 31.05.2010, Chisinau
Nr.dosar 27898/2010
169/P,25.03.2011
juramint 22.04.2011
transcriere cu CNP Balti 19.05.2011
ridicarea cu CNP 19.07.2011
Buletin Bucuresti 28.09.2011

nelleaDate: Joi, 22-Sep-2011, 5:59 PM | Message # 857
Sergent
buna la toti!!! am si eu o intrebare...spuneti-mi va rog cine stie...sotul meu are 25 de ani pentru a depune actele pentru cetatanie are nevoie si de livretul militar,sau nu??? biggrin

igorecekDate: Joi, 22-Sep-2011, 10:54 PM | Message # 858
Începator
wacko

vial79

toma83Date: Sâmbată, 01-Oct-2011, 8:28 AM | Message # 859
Sergent
Buna ziua! Spuneti-mi va rog frumos la Consul. din Balti trebuie mai intii sa te programezi pentru a depune dosarul pentru cetatenie sau te duci te pui in rind la linia de depunere a dos.?

dosar: 02.08.2010 Iasi
ordin: Nr.387
transcriere: 06.07.2011-20.09.2011
pasaport: 23.09.2011-06.10.2011

LaviniaDate: Duminică, 02-Oct-2011, 3:44 PM | Message # 860
Lieutenant colonel
Reputaţie: 9
m-aminteresat pentru o prietena saptamina trecuta am fost personal la consulat,si mi-au spus ca trebuie sa vina sa stea la rind

ordin pe 25.11.2011

val35Date: Luni, 03-Oct-2011, 2:50 PM | Message # 861
Începator
Buna ziua! Spuneti-mi va rog frumos copia la care foi din paşaport urmează a fi anexate la depunerea dosarului.?

romeleDate: Vineri, 28-Oct-2011, 7:13 PM | Message # 862
Începator
Tatal meu e nascut in 1949, dar el a decedat, imi trebuie extrasul de pe certificatul de nastere al lui sau doar certificatul de deces. Eu merg cu documentele pe linia din partea mamei.

Mesaj editat de romele - Vineri, 28-Oct-2011, 7:14 PM

CORNIIIDate: Miercuri, 02-Noi-2011, 8:44 PM | Message # 863
Începator
am si eu o intrebare...spuneti-mi va rog cine stie, sotia vrea sa depuna actele,certificatele mele si a copiilor sint deja transcrise in BUCURESTI,care certificate ia va prezenta la consulat, cele moldovenesti sau ROMANE? biggrin Copiii sint deja cetateni e nevoie de prezentat declaratia?mersi mult...... biggrin

MR.BIN

ventilatorDate: Miercuri, 02-Noi-2011, 11:29 PM | Message # 864
Începator
Salutare la toti! Am si eu o intrebare legata de redobandireA cetAteniei fiului meu. Eu am redobandit cetatenia romana in 2000. La acel moment copilul nu avea majoratul, avea 11 ani. In dovada cetateniei mele nu a fost trecut. Am inteles ca exista o procedura de a usura redobandirea cetateniei pentru fiu bazata pe cetatenie mea, tinand cont ca la acel moment era minor. Sau el trebuie sa mearga pe calea redobandirii cetateniei ca si restul. Multumesc!

Seremet1982Date: Vineri, 04-Noi-2011, 3:03 PM | Message # 865
Major general
Reputaţie: 7
Buna ziua , Stie cineva la consulatul din Cahul , cit dureaza de la programare pana la depunerea dosarului pentru redobandirea cetateniei, am auzit ca dureaza mult , e randul foarte mare .

23243677

immo2905Date: Vineri, 11-Noi-2011, 10:43 AM | Message # 866
Începator
Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, care este diferenta dintre conditiile de redobandire a cetatenie mentionate la art. 10 din lege si cele mentionate la art.11. Exista si diferente in actele care trebuie depuse.
Multumesc.

dumitruDate: Vineri, 11-Noi-2011, 11:42 PM | Message # 867
Colonel
Reputaţie: 19
immo2905, Citeste atent despre conditiile - http://cetatenie.just.ro/Home/Actenecesare.aspx

crisulicicaDate: Sâmbată, 12-Noi-2011, 3:57 PM | Message # 868
Începator
Salut.Sunt intr-o situatie dificila.Cineva mi-a recomandat o persoana care poate face pasaport rom.a spus ca cerea si dosarul depune singura.A trecut deja un an si jum si nu se aude nimic.Intuiesc ca dosarul nici nu l-a depus...Ma gandesc sa incep totul singura.Intrebare:
1.e posibil nepersonal sa depui dosarul?(chiar daca posibil pers are cunostinte la ambasada)
2.cum pot eu sa ma asigur ca cererea si dosarul nu au fost depuse,pentru ca stiu ca la doua cereri se anuleaza dosarul

Nu stiu data depunerii presupuse

Asi fi foarte recunasc .multumesc

tatyana_conDate: Sâmbată, 12-Noi-2011, 6:32 PM | Message # 869
Major general
Reputaţie: 37
crisulicica, trimite-le mail sau scrisoare recomandata cu datele tale personale si roaga sa-ti comunice numarul dosarului si vezi ce iti voi raspunda.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

lacosteDate: Duminică, 13-Noi-2011, 1:52 PM | Message # 870
Major
Reputaţie: 2
Quote (crisulicica)
1.e posibil nepersonal sa depui dosarul?(chiar daca posibil pers are cunostinte la ambasada)

1. Despre asta se spune pe site oficial ca NU. Doar in cazuri foarte speciale.

depus 04.11.2011 Iasi
83XXX
astept

slyder07Date: Miercuri, 16-Noi-2011, 8:44 PM | Message # 871
Începator
Salut,

Spuneti-mi va rog din cei care au depus recent documentele la Bucuresti sau din cei care sunt la curent, e posibil sa fac cele 3 declaratii in una singura? Din cite am inteles la Bucuresti era posibil acest lucru, dar de ceva timp nu mai e. Multumesc anticipat.

natasa-iovuDate: Vineri, 18-Noi-2011, 3:23 PM | Message # 872
Începator
Buna ziua,spuneti-mi va rog,sotul meu a aparut in ordin N1111,acum cind se duce la programare poate face ceva pentru copil(8 ani),nu este tirziu? am dori si copilului sa-i facem pasaport dar cind a depus actele nu a facut nimic.

Iovu

nelleaDate: Sâmbată, 19-Noi-2011, 7:33 PM | Message # 873
Sergent
salut! spuneti-mi va rogdupa ce am facut toate duplicatele,care pas trebuie sa fac mai departe,1 trebuie sa le legalizez,2 sa fac declaratii,3 trebuie sa fac cazierele... sau mai intii trebuie sa verific bine duplicatele daca nu sunt greseli,da unde as putea sa le dau la verificare?????????????? ma ajuta cineva?

mersi anticipat

tatyana_conDate: Sâmbată, 19-Noi-2011, 9:11 PM | Message # 874
Major general
nellea, le verici tu. Trebuie sa coincida toate datele personale ale acelorasi persoane din toate actele (nume, prenume, data nasterii). Si mai degraba iti faci mai intai caziere, caci astea mai dureaza ceva timp. Si dupa aceea legalizarea + declaratii. Si multa bafta!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

nelleaDate: Duminică, 20-Noi-2011, 0:48 AM | Message # 875
Sergent
mersi mult tatyana con biggrin

mersi anticipat

t@ncicDate: Luni, 21-Noi-2011, 0:22 AM | Message # 876
Începator
buna, am si eu o intrebare, am auzit mai multe variante,in privinta pasaportului albastru, daca este nevoie obligatori la depunerea dosarului la ambasada din chisinau, si daca primesc documentele numai pinala anul nou, va rog mult sa ma ajutati.

IceHawk75Date: Joi, 08-Dec-2011, 1:46 AM | Message # 877
Lieutenant
Quote (slyder07)
Salut,

Spuneti-mi va rog din cei care au depus recent documentele la Bucuresti sau din cei care sunt la curent, e posibil sa fac cele 3 declaratii in una singura? Din cite am inteles la Bucuresti era posibil acest lucru, dar de ceva timp nu mai e. Multumesc anticipat.

Reieşind din prevederile cerinţelor p.p. 5,6,7 de aici, http://cetatenie.just.ro/Home/Actenecesare/Art11L211991.aspx, acestea trebuie să fie separate. La momentul "tentativei" de depunere la 05.12.2011, Ofiţerul Consular a cerut DOAR declaraţiile, indicate la p.p. 5 şi 6.

Adăugat (08-Dec-2011, 2:38 AM)
Quote (romele)
Tatal meu e nascut in 1949, dar el a decedat, imi trebuie extrasul de pe certificatul de nastere al lui sau doar certificatul de deces. Eu merg cu documentele pe linia din partea mamei.

Doar certificatul de deces.

Adăugat (08-Dec-2011, 2:46 AM)
Quote (t@ncic)
buna, am si eu o intrebare, am auzit mai multe variante,in privinta pasaportului albastru, daca este nevoie obligatori la depunerea dosarului la ambasada din chisinau, si daca primesc documentele numai pinala anul nou, va rog mult sa ma ajutati.

La depunerea pentru RCR, pe 05.12.2011, a fost destul de a prezenta DOAR copia simplă a buletinului de identitate, la fel ca şi a paşaportului, prezentând, simultan, şi originalele.
Dosarul poate fi depus şi DUPĂ Anul Nou, România nu va bloca oferirea cetăţeniei pentru basarabeni, doar că poate apărea condiţia primordială de cunoaştere a limbii române
, fapt atestat în momentul rostirii Jurământului de devotament.

Din câte am înţeles, depunerea dosarului la sediul ANC sau în una din cele 5 Agenţii Teritoriale nu necesită legalizarea celor 3 declaraţii la un notar român, este suficientă legalizarea de către un notar moldav. Dacă nu am dreptate, vă rog să mă anunţaţi.

Mesaj editat de IceHawk75 - Joi, 08-Dec-2011, 1:52 AM

tatyana_conDate: Joi, 08-Dec-2011, 12:22 PM | Message # 878
Major general
Quote (IceHawk75)
Din câte am înţeles, depunerea dosarului la sediul ANC sau în una din cele 5 Agenţii Teritoriale nu necesită legalizarea celor 3 declaraţii la un notar român, este suficientă legalizarea de către un notar moldav. Dacă nu am dreptate, vă rog să mă anunţaţi.

Ai dreptate, e suficient doar la notar md...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

IceHawk75Date: Joi, 15-Dec-2011, 2:50 PM | Message # 879
Lieutenant
Quote (val35)
Buna ziua! Spuneti-mi va rog frumos copia la care foi din paşaport urmează a fi anexate la depunerea dosarului.?

La depunere este necesar de a prezenta copiile paginilor cu datele generale şi semnătura deţinătorului, la fel ca şi paginile cu fotografia personală şi datele complete despre deţinător.

Mesaj editat de IceHawk75 - Joi, 15-Dec-2011, 2:51 PM

gguddDate: Luni, 30-Ian-2012, 4:47 PM | Message # 880
Începator
Astazi la consulat mi-sa refuzat dosarul din cauza ca n-am avut extrasul de pe nastere a tatalui, tata e decedat,o spus ca nu e suficient numai cerceteficatul de deces . E corect sau nu?

mataphmotorDate: Luni, 30-Ian-2012, 5:08 PM | Message # 881
Lieutenant
Reputaţie: 3
da e foarete corect, daca e decedat tata atunci trebuie si nasterea si decesul

Adăugat (30-Ian-2012, 6:08 PM)
asa a patit si prietena mea dar ei iau primit dosarul la bucuresti dar nu au observat ca nasterea tatalui decedat lipseste.
si din cauza aceasta peste 1 an si 5 luni au scris o scrisoare si au cerut nasterea tatalui, noi am trimis prin scrisoare recomandata certificatul de nastere legalizat si oricum asteptam 1 an si 7 luni si nimic
sa stii ca e mai bine asa ca nu ti-au primit dosarul fiindca iti iesea ordinul mult mai greu

Mesaj editat de mataphmotor - Luni, 30-Ian-2012, 5:10 PM

gguddDate: Luni, 30-Ian-2012, 7:06 PM | Message # 882
Începator
Mersi pentru raspuns,pur si simplu am vorbit cu o pers. cunoscuta care tot e cu parintele decedat si in dosar avea si decesul si nasterea, si la ghiseu ea intors nasterea argumentind "ca e de prisos" asta si mia pus pe ginduri.
P.S. dar e obligatoriu extrasul de pe nastere, fiind ca am un certificat de nastere facut pina la deces?

mataphmotorDate: Luni, 30-Ian-2012, 7:44 PM | Message # 883
Lieutenant
ggudd, este obligatoriu, si nu asculta pe nimeni, este parerea mea
eu am scris ce a patit prietena mea
tu poti face asa cum crezi dar sa nu dai gres
succes

tatyana_conDate: Luni, 30-Ian-2012, 8:03 PM | Message # 884
Major general
Si eu cred ca mai bine de avut toate actele pentru orice eventualitate... Mie mi-au luat si de nastere si de deces, altii spun ca le-au luat numai actul de deces.
Anul trecul in lista actelor necesare pentru dosar era si buletinul de identitate a sotului/sotiei pentru cei care erau casatoriti cu cetateni romani. Eu fiind casatorita, l-am avut cu mine. Iar domnisoara care primea actele mi l-a intors inapoi si a zis ca nu e nevoie de el. Insa eu i-am aratat lista (o aveam la mine printata) si am insistat sa-l includa in dosar.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

crisulicicaDate: Marţi, 31-Ian-2012, 0:06 AM | Message # 885
Începator
Buna domnul administrator.

Am urmatoare intrebare: in prima casatorie am schimbat numele Bujac -> Nour...Dupa divort am schibat numele inapoi: Nour->Bujac...Acuma toate actele sunt pe numele Bujac. Sunt casatorita a doua oara si familia nu am schimbat, adica e Bujac.
Ce acte trebuie sa prezint in legatutra cu aceasta? Cert de casatorie si de divort?! Nu va fi o problema ca a fost schimbat candva numele?

Mersi mult.

Adăugat (31-Ian-2012, 1:06 AM)
In cert de divort se specifica ca numele se schimba de la Nour la Bujac....

speranzaDate: Marţi, 31-Ian-2012, 5:48 PM | Message # 886
Începator
dragi formisti,nu inteleg...vad mai sus ca se vorbeste ca e nevoie si de certificatul de nastere nu numai de deces,asta se refera numai in caz cind un parinte e decedat sau si la cazul daca un bunel este decedat ai nevoie si de extrasul certificatului de nastere a bunelului???

Mersi

tatyana_conDate: Marţi, 31-Ian-2012, 5:56 PM | Message # 887
Major general
speranza, eu personal am scris despre bunei...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

boofon2001Date: Miercuri, 01-Feb-2012, 11:14 AM | Message # 888
Sergent
buna ziua,

pentru certificatele de nastere ale buneilor, este suficient doar certificatele de nastere ale buneilor sau este nevoie si de certificatele de deces?

Multumesc pt raspuns.

fraerDate: Miercuri, 01-Feb-2012, 11:44 AM | Message # 889
Colonel
Reputaţie: 20
boofon2001, daca buneii sunt decedati, atunci neaparat trebuiesc cele de deces
cineva spunea ca trebuieste si cele de nastere , chiar daca sunt decedati, mie nu mi leau cerut, verisoara cind a depus( avem aceiasi bunei) tot nu i li sau ceru si a aprut in timp de 11 luni

Dosar 59***/2011
depus 28-07-2011 Chisinau
O R D I N Nr. 827/P 13.09.2012
Juramint 20.11.2012

cuciurDate: Marţi, 07-Feb-2012, 11:21 PM | Message # 890
Începator
E drept, că la poliţiştii şi militarii nu poate fi acordată cetăţenia romînă

meorfiDate: Joi, 09-Feb-2012, 1:29 PM | Message # 891
Începator
Salutare!
Eu am depus actele in august 2010 la Iasi, si actele de nastere ale bunicilor nu au fost necesare.
Aveam la mana urmatorul set de acte stare civila:
1. certificat de casatorie bunici,
2. certificatele bunicilor de deces (2 la numar)
3. certificatele de nastere ale parintilor mei (2 la numar)
4. certificatul de casatorie a parintilor mei
5. certificatul meu de nastere.
plus celelalte acte

Acum primisem o informatie conform careia e necesar deja de a avea si certificatele de nastere ale bunicilor pentru a depune dosarul la Chisinau.
E corect, sau nu ? Stie cineva ?
Multumesc anticipat!

Adăugat (09-Feb-2012, 2:29 PM)
am scris la ANC si mi-au raspuns urmatoarele:

Autoritatea Nationala pentru Cetatenie cetatenie@just.ro către mine (meorfi) : "Da, este nevoie de certificatele de nastere ale bunicilor, in cazul in care din certificatele de deces nu rezulta apartenenta unora dintre ascendentii dvs la teritoriile ce au apartinut fostei Romanii Mari"

dumbrov-maryDate: Joi, 09-Feb-2012, 10:01 PM | Message # 892
Lieutenant
salutare........am o intrebare,va rog cine cunoaste sa-mi raspunda....Un cunoscut doreste sa depuna dosarul,dar parintii sai nu si-au legalizat oficial casatotia,oare va avea probleme...in cert de nastere parintii au familii diferite

depus 02.09.2010 Suceava
ordin 763/P 03.08.2011
juramint 23.08.2011
certificat de nastere - ridicat 29.09.2011
certificat de casatorie-ridicat 13.10.2011
pasaportul - 28.11.2011

fraerDate: Joi, 09-Feb-2012, 10:09 PM | Message # 893
Colonel
Reputaţie: 20
dumbrov-mary, nu va fi nici o probleme, un prieten deal meu are asa situatie, a depus dosarul fara probleme

Dosar 59***/2011
depus 28-07-2011 Chisinau
O R D I N Nr. 827/P 13.09.2012
Juramint 20.11.2012

CostelDate: Vineri, 10-Feb-2012, 10:25 AM | Message # 894
Lieutenant
dumbrov-mary- eu totusi cred ca o sa ai probleme atunci cind dosarul va intra in comsie si il vor verifica mai amanuntit,daca depui la Bucuresti acolo ei nu prea tare verifica ca la Chisinau, de aici apare si problema: mai bine rezolvi totul de la bun inceput decit sa primesti de la ei scrisoare si sa-ti spuie ca nu iti ajunge un act in dosar si ca trebuie sa-l trimiti. Mai este o varianta,daca ei nu pot sa-si inregistreze certificatul de casatorie ori nu au posibilitate atunci pleci la starea civilam si rogi pe cei de acolo sati elibereze un certificat precum ca mama ta cind tea nascut nu era casatorita si ca in certificatul tau de nastere tatal a fost scris din spusele mamei adica el nu a fost la spitalul unde tu de ex. te-ai nascut si nu te-a recunoscut ca fiu sau fiica.Daca alegi aceasta metoda pe care ti-am scris-o atunci nu ai nevoie nici de certificatul de nastere al tatalui.Sper sa-ti fie de ajutor bafta!!!

Adăugat (10-Feb-2012, 11:19 AM)
Meorfi- daca ai primit asa raspuns de la ANC precum ca trebuie sa ai certificatele de deces atunci poti sa fii sigur ca este asa cum au spus ei, intr-adevar in certificatele de nastere ale buneilor este mentionat denumirea localitatii unde ei sau nascut pe timpurile celea,iar acuma deja acea localitate ar putut sa-si schimbe denumirea si denumirea raionului sau judetului cum era atunci.De ex. eu cind am depus dosarul in certificatul de deces al bunelului era scris ca-i nascut intr-o localitate, iar in cel de nastere era mentionata alta localitate, intr-un final ea era una si aceeasi localitate numai ca se numia diferit in diferite peroade de timp si ca sa nu am probleme am adaugat la dosar un certificat prin care sa confirme identitatea localitatilor.

Adăugat (10-Feb-2012, 11:22 AM)
cuciur- nu e corect deja se permite si la militari,dar la politisti demult se permitea.

Adăugat (10-Feb-2012, 11:25 AM)
boofon2001- din spusele lui meorfi Message # 891 daca buneii sunt decedati atunci trebuiesc cele de deces si plus si cele de nastere.

tatyana_conDate: Miercuri, 15-Feb-2012, 1:30 AM | Message # 895
Major general
dumbrov-mary, ai mei inca nu au fost casatoriti cand m-am nascut eu si respectiv in cert.meu de nastere mama si tata au familii diferite. Intrebari din partea celor de la ANC nu au fost...
Costel, cel mai bine e sa postezi pe forum numai informatiile verificate, nu presupuneri... Caci s-or mai porni lumea sa-si inregistreze casatoria pentru a avea acest certificat in dosar, sau si mai grav... sa nu-si mai recunoasca copiii!!!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

mossiaDate: Joi, 16-Feb-2012, 3:03 PM | Message # 896
Începator
помогите плиз! у меня есть пакет документов только свидетельство о браке пробабушки у меня НЕТ а выдали из архива AVIZ что не нашли как вы думаете пройдет или нет спасибо за отввет

tatyana_conDate: Joi, 16-Feb-2012, 3:30 PM | Message # 897
Major general
mossia, esli ne izmenyaet pamyati, kto-to na etom forume uje pisal, chto stalkivalsya s takoi situatziey i chto eto ne problema... Vedi, esli podumati, malo li chto moglo s zapisyami sluchitisya. Mogli sgoreri ili zateryatsya...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

mossiaDate: Joi, 16-Feb-2012, 4:13 PM | Message # 898
Începator
tatyana_con СПАСИБО biggrin

Adăugat (16-Feb-2012, 5:13 PM)
свидетельство о рождении отца советского типа там он записан ВАСИЛИЙ нотариус предлагает перевести VASILE и легализовать (булетин, свидетельство о браке на имя VASILE) примут у меня в посольстве так или будут проблемы СПАСИБО

tatyana_conDate: Joi, 16-Feb-2012, 4:52 PM | Message # 899
Major general
mossia, ogo! Esli sam notarius predlagaet perevesti kak i v ostalinih dokumentah, to konechno je soglashaisya! Vedi smisl je v tom, chtob vo vseh dokumentah odin i tot je chelovek imel odni i teje imya i familiyu (chtob vse bukvi sovpadali). Esli v svidetelistve o rojdenii budet napisano VASILII, a v ostalinih dokumentah VASILE, to tak ne primut v posolistve.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

sla777Date: Miercuri, 29-Feb-2012, 11:24 AM | Message # 900
Începator
mossia,ranise v chisineove s avizom ne prinimali,toliko v rominii.Seicas ne znaju,lucse shodite s etim documentom v consulistvo na izmail, tam gde dajut consultatii,po nijnemu craju zdania,esle ne naideote sprosite tam u cogo-to,i pocajite etot doc. i oni tocno vam skajut, prinimajut ili net.Potom otpishitesi zdesi,menea toje interesuiet eto vopros, ctob zrea ne delal etot aviz, a potom ego ne primut.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
Pagina 18 din 22«1216171819202122»
Căutare: