Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire - Pagina 24 - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:42 AM
Bine ai venit Oaspete |

Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire - Pagina 24 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 24 din 24«12222324
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
adminDate: Sâmbată, 23-Ian-2010, 7:38 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Acte necesare pentru foştii cetăţeni români care au dobandit cetatenia romana prin nastere sau prin adoptie si care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţi de gr. I, II şi III ai acestora. (Art. 10 indice 1 din Legea nr. 21/1991):

1. Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată;
2. Cazier judiciar din România;
3. Cazier judiciar din Republica Moldova sau Ucraina (cu traducere legalizată în limba română pentru Ucraina);
4. Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici, străbunici), foşti cetăţeni români;
5. Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
6. Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
7. Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României dacă doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
8. Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor, dacă este cazul;
9. Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar, dacă este cazul;
10. Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte;

IMPORTANT:
• Nu se percep taxe. Numai daca dosarele se depun la consulatele Romaniei, atunci se achita TAXA consulara (60 EUR). Observati ca asta nu este txa pentru depunerea dosarului, ci taxa pentru serviciul consular care vi se acorda.
• Toate actele se depun într-un dosar cu şină.
• CERERERILE SE DEPUN PERSONAL şi doar în cazuri temeinic justificate medical prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat)!
• CERERILE SE PRIMESC NUMAI ÎNSOŢITE DE TOATE DOCUMENTELE
• CERERILE SE DEPUN LA AMBASADA ROMÂNIEI DIN ŢARA DE DOMICILIU SAU DE REŞEDINŢĂ!
• CERERILE POT FI DEPUSE ŞI LA MINISTERUL JUSTIŢIEI – DIRECŢIA CETĂŢENIE PRECUM ŞI LA BIROURILE TERITORIALE DIN IAŞI, GALAŢI, SUCEAVA, TIMIŞOARA ŞI CLUJ-NAPOCA FĂRĂ A FI NEVOIE DE UN PERMIS DE ŞEDERE PE TERITORIUL ROMÂNIEI.
• Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere !
• Nu este necesară apostilarea pentru documentele din Rep. Moldova şi cele din Ucraina.

Ultimă actualizare: 10 martie 2010

AntonB86Date: Miercuri, 07-Oct-2015, 10:07 AM | Message # 1151
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Bună ziua! Buneii mei sunt născuți în România Mare (în anii '20), deci au fost cetățeni români. Vreau să obțin/să redobândesc cetățenia română. E nevoie de certificatul lor de căsătorie? (la mine s-au păstrat doar certificatele lor de deces). A doua întrebare se referă la certificatele de naștere al meu și ale părinților mei. Sunt de tip sovietic. E nevoie să le fac de model nou sau se acceptă traducerea legalizată ale celor sovietice? Vă mulțumesc anticipat!

Nigol-NoiDate: Marţi, 13-Oct-2015, 9:20 AM | Message # 1152
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 45
AntonB86
Daca in cel de deces sint date despre anul data casatoriei?
Cum o sa se vada daca ei sint impreuna adica de unde bunica are familia bunelului?
Nu se accepta certificate de tip sovietic, tre din alea noi 
Succes

toderrDate: Luni, 08-Feb-2016, 9:02 AM | Message # 1153
Sergent
spuneti va rog daca parintii sunt nascuti in anii 1936 si respectiv 1944 este nevoie si de actele bunicilor sau nu?

Nigol-NoiDate: Marţi, 09-Feb-2016, 8:07 AM | Message # 1154
Lieutenant general
http://www.jurnal.md/ro....moldova

Adăugat (09-Feb-2016, 8:07 AM)
---------------------------------------------
despre resedinta

zayka_aneaDate: Sâmbată, 13-Feb-2016, 6:17 PM | Message # 1155
Începator
buna seara,la mine situatia e cam complicata,eu am obtinut certificat de nastere roman pina la 18 ani fara a depune juramintul,in juramintul tatalui meu nu sunt inclusa,acum am deja 18 ani ce trebuie sa fac ca sa obtin buletin roman?

Nigol-NoiDate: Luni, 15-Feb-2016, 10:50 AM | Message # 1156
Lieutenant general
zayka_anea
Problema ta nu e in juramint problema e ca nu ai reusit sa depui la transcriere pina la virsta de 18 ani
Deja o sa fii nevoita sa depui un nou dosar pe numele tau
bafta

radu_steauaDate: Marţi, 16-Feb-2016, 11:26 PM | Message # 1157
Începator
salut.. sotia doreste sa depuie dosarul pentru cetatenia romina, am o neclaritate in legatura cu actele necesare, adica cu certificatul de casatorie,, eu(sotul) am primit cetatenia romana, am buletin si pasaport roman, si am si certificatul de casatorie romanesc, eu sunt in strainatate si buletinul meu romanesc e cu mine... e de ajuns numa certificatul de casatorie romanesc si pasaportul romanesc, sau se poate si cu certificatul moldovenesc de casatorie, e vreo diferenta in termenul de primire in dependenta de certificat romanesc sau moldovenesc de casatorie??

Nigol-NoiDate: Miercuri, 17-Feb-2016, 8:25 AM | Message # 1158
Lieutenant general
zayka_anea
sory
n-am observat ca deja ai certificat de nastere

Adăugat (17-Feb-2016, 8:25 AM)
radu_steaua
daca obtine cet pe baza ta are importanta,daca depune separat atunci nu

radu_steauaDate: Miercuri, 17-Feb-2016, 9:38 AM | Message # 1159
Începator
e necesat ca bunicii sa fie nascuti inainte de 40???

Adăugat (17-Feb-2016, 9:38 AM)
daca bunelul e din 47 ce pot sa fac?

LukacselenaDate: Miercuri, 17-Feb-2016, 6:03 PM | Message # 1160
Începator
Buna .vreau sa depun actele pentru redobândirea cetățeniei , am carte de reședința in România , dar buletinul de Moldova îmi este expirat.Actele intenționez sa le depun la ANC București .Pentru obținerea cazierului in Moldova am nevoie de buletin sau i-l pot obține si cu cartea de reședința ?Defapt am nevoie de buletinul de Moldova in tot procesul acesta dacă am cartea de reședința ?

ciolimamaDate: Miercuri, 17-Feb-2016, 7:55 PM | Message # 1161
Colonel
Reputaţie: 21
In dosarul sotiei nu sunt necesare actele tale romanesti
merg numai cele moldovenesti nastere si casatorie

Adăugat (17-Feb-2016, 7:55 PM)
radu_steaua, Din patru bunei cel puti unul trebuie sa fie nascut pina
in 1940. Se accepta pina la 1945 sfirsitul razboiului.

Mesaj editat de ciolimama - Miercuri, 17-Feb-2016, 7:51 PM

Nigol-NoiDate: Vineri, 01-Apr-2016, 1:11 PM | Message # 1162
Lieutenant general
sanduu
vreau sa stiu daca la depunerea dosarului mai trebuie si certificat de deces al tatalui meu sau de casatorie?
Trebuie certificat de deces, de casatorie singur te uiti in acte si vezi dacase mai vede de undeva ca el a fost casatorit cu mama ta. Ca sa se vada cum ea a devenit - numele de familie.
daca mai trebuie declaratia privind mentinerea domiciliului in strainatate ??
da trebuie, daca mai tin bine minte asta se depune la consulat -si ea costa cit depunerea dosarului (asa se incaseaza cei 60 eu).
Succes

sanduuDate: Vineri, 01-Apr-2016, 7:24 PM | Message # 1163
Sergent
Nigol-Noi mersi pt raspuns!
eu cind am depus dosarul pentru mine in 2012 nu am dat nici o declaratie de mentinere a domiciliului, (aveam in minte argumentul ca din moment ce depui la consulatul din tara asta automat inseamna ca vei fi cu domiciliul in strainatate!) si nu mi lam facut cu toate ca Notarul mia zis ca va trebui. Cand am ajuns la  ghiseu nu mi-a cerut! 
Am dat decit declaratia ca nu am mai depus alte cereri si ca nu am facut ceva impotriva romaniei ceva de genu si atit!

Adăugat (01-Apr-2016, 7:24 PM)
apropo legat de cazier judiciar din moldova se face la fel ?? sau e alta metoda ? ca vad ca scrie la ei cazier judiciar detaliat

Nigol-NoiDate: Marţi, 05-Apr-2016, 6:32 AM | Message # 1164
Lieutenant general
Am dat decit declaratia ca nu am mai depus alte cereri si ca nu am facut ceva impotriva romaniei ceva de genu si atit!
Poate ca eu le incurc
legat de cazier judiciar din moldova se face la fel ?? sau e alta metoda ? ca vad ca scrie la ei cazier judiciar detaliat
se comanda detaliat - in caz ca s-au savirsit infractiuni ele se indica acolo mai pe larg

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte necesare pt depunerea dosarului de redobandire
Pagina 24 din 24«12222324
Căutare: