Luni, 24-Iul-2017, 7:52 AM
Bine ai venit Oaspete |

Ajutor!!!!!!!!!!!Reintegrarea familiei!!!!!!!!! - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Ajutor!!!!!!!!!!!Reintegrarea familiei!!!!!!!!! (refuz la viza D)
Ajutor!!!!!!!!!!!Reintegrarea familiei!!!!!!!!!
linda_79Date: Duminică, 26-Aug-2012, 11:44 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna ziua,recent sotu a primit refuz la viza D, sad , cind are dreptu sa depuna iar la viza?cine a facut reintegrarea familie?poate sa ma ajute cu ceva sfaturi???

riguDate: Duminică, 26-Aug-2012, 12:38 PM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Quote (linda_79)
Buna ziua,recent sotu a primit refuz la viza D, , cind are dreptu sa depuna iar la viza?cine a facut reintegrarea familie?poate sa ma ajute cu ceva sfaturi???

poate sa depuna chiar in momentul cand este refuzat.
pentru reintregirea familiei in primul rand trebuie sa ai tu domiciliu in Romania, la care sa locuiesti. Si sa ai acordul ORI.
Detalii: http://ori.mai.gov.ro/detalii/pagina/ro/REINTREGIREA-FAMILIEI/75

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

linda_79Date: Duminică, 26-Aug-2012, 1:25 PM | Message # 3
Începator
eu am BI...citiva ani in urma el a avut un refuz la viza C,,,si in motivarea refuzului dat i sa scris si articolul cu privire la refuzul cela...acordul ORI-il solicit eu in RO pina ce depune iar la viza???

riguDate: Duminică, 26-Aug-2012, 1:34 PM | Message # 4
Lieutenant general
Quote (linda_79)
eu am BI...citiva ani in urma el a avut un refuz la viza C,,,si in motivarea refuzului dat i sa scris si articolul cu privire la refuzul cela...acordul ORI-il solicit eu in RO pina ce depune iar la viza???

Consulatul nu prea spune despre motivul refuzului pentru viza, ar trebui sa cunoasteti cauza refuzului.
Daca are un antecedent, de exemplu a depasit termenul de sedere, din care motiv este refuzat acum, atunci va fi greu sa obtineti viza.

mai poate fi si un motiv banal de simplu: voi nu demonstrati clar pentru ce are nevoie de viza D.
Mai poate fi din cauza ca adresa din Ro, unde ai tu buletinul, este in lista neagra a consulatului, pentru un numar exagerat de mare de rezidenti si invitatii...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

linda_79Date: Luni, 27-Aug-2012, 7:23 PM | Message # 5
Începator
mersi mult de raspuns!!!!!!!!! flower pray

Adăugat (27-Aug-2012, 8:23 PM)
---------------------------------------------
Buna seara!!!A-m o intrebare:
Daca eu,cet/RO(BI) merg peste hotare intr-o tara UE,si sotul ajunge acolo cu un contract de munca in tara respectiva,eu pot sa-i fac careva acte(carte de rezident sau...) pe baza cert/casatorie RO????(avind deja refuz la viza pentru RO)????
Daca este cineva care cunoaste ,va rog frumos sa ma ajutati!!!
Multumesc anticipat!! wink

riguDate: Luni, 27-Aug-2012, 8:09 PM | Message # 6
Lieutenant general
Quote (linda_79)
Buna seara!!!A-m o intrebare:
Daca eu,cet/RO(BI) merg peste hotare intr-o tara UE,si sotul ajunge acolo cu un contract de munca in tara respectiva,eu pot sa-i fac careva acte(carte de rezident sau...) pe baza cert/casatorie RO????(avind deja refuz la viza pentru RO)????
Daca este cineva care cunoaste ,va rog frumos sa ma ajutati!!!
Multumesc anticipat!!

Nu poti

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

oleaDate: Luni, 27-Aug-2012, 11:31 PM | Message # 7
Sergent
linda_79, Salut, ce intrebari anume te intereseaza in privinta reintregirei familiei?Eu am avut reintregirea familiei, sotul este roman,una ce pot sa-ti zic ca se otine greu si dureaza mult dry <_< dry <_< Sotii trebuie sa treaca convorbirea((((( La noi a durat cam 3 ore, prima am fost intervivata eu mi sau pus diferite intrebari si foarte multe uneori era aceeasi intrebare(exemplu: cum va protejati in timpul actului se...) dry <_< dry apoi a fost invitat sotu, eu asteptam in hol..E bine sa aveti cu voi cit mai multe poze de le diferite evenimente unde sunteti impreuna de la nunta.. De la noi au luat vrio 15 poze pt a fi verificate.Apoi urmeaza o luna de asteptare, dupa care aflati primit sau nu reintregirea. Noi am primit-o pe un an..E foarte bine cind aveti copii!

Adăugat (28-Aug-2012, 0:31 AM)
linda_79, Daca mai ai intrebari in privinta la reintregire scriemi cu placere iti voi raspunde..

dosar :57xxx
depus :Bucuresti
data :31.08.2011
starea: Ordin Nr. 813/P din 05.09.2012
juramintul: 04.12.2012

Mesaj editat de olea - Luni, 27-Aug-2012, 11:32 PM

riguDate: Marţi, 28-Aug-2012, 0:02 AM | Message # 8
Lieutenant general
linda_79, se pare ca tu n-ai expus corect ceea ce te intereseaza de fapt: daca tu esti cetatean roman, cum poti sa faci ca sa poata merge si totul tau in EU.....
daca gresesc, cer mii de scuze...
cool cool cool

daca nu: sa-si ia viza de munca pentru 1 an, in timpul esta deja o sa-si ia si cetatenia daca a depus deja actele.
Reintregirea familiei e un proces de durata.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

linda_79Date: Marţi, 28-Aug-2012, 10:32 AM | Message # 9
Începator
Multumesc pentru raspuns,cu ajutorul vostru se face si putina lumina in problema mea flower flower flower

Adăugat (28-Aug-2012, 11:30 AM)
deci,nu eu ii fac viza de munca!!intr-o tara UE,stapinul care are nevoie de forte de munca ii deschide viza!!!si sotu pleaca cu viza de munca nu cu mine,eu ajung acolo cu BI

Adăugat (28-Aug-2012, 11:32 AM)
daca suntem casatoriti deja de 6 ani,tot va fi nevoie de convorbire???

oleaDate: Marţi, 28-Aug-2012, 11:54 AM | Message # 10
Sergent
linda_79, Da tot va fi convorbire, poate nu asa de multe intrebari!La noi a durat cam 3 luni si jumate ca sa obtinem reintregirea familei. dry <_< dry Un minus care il are reintregirea de exemplu: eu nu pot pleca fara sot in UE, doar insotita de el dry <_<

dosar :57xxx
depus :Bucuresti
data :31.08.2011
starea: Ordin Nr. 813/P din 05.09.2012
juramintul: 04.12.2012

Mesaj editat de olea - Marţi, 28-Aug-2012, 11:59 AM

dumitruDate: Luni, 25-Mar-2013, 7:15 PM | Message # 11
Colonel
Reputaţie: 19
Cine a facut recent reintegrare. Daca sunt cetetean roman cu domiciliul (am CI) in Romania, cum poate sotia obtine viza si apoi cartea de identitate romaneasca. Cine poate sa descrie procedura completa?

Multumesc

Roxana20Date: Joi, 18-Apr-2013, 9:30 PM | Message # 12
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi       
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Ajutor!!!!!!!!!!!Reintegrarea familiei!!!!!!!!! (refuz la viza D)
Pagina 1 din 11
Căutare: