Depunere acte in strainatate - Pagina 2 - Forum Cetăţenie
Joi, 23-Oct-2014, 2:21 PM
Bine ai venit Oaspete |

Depunere acte in strainatate - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 2«12
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Depunere acte in strainatate
Depunere acte in strainatate
Gregory0405Date: Joi, 15-Iul-2010, 9:59 AM | Message # 51
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 22
Statut: Offline
Feschaku, aici nu trebuie deloc sa te mire nimic. Chiar si in formularele de aplicare pentru viza este stipulat expres ca Sectia consulara isi rezerveaza dreptul de a cere oricare documente adaugatoare pe care le considera relevante in acest caz. Exact asa stau lucrurile si la tine. Daca Consulul vrea sa vada ce ai mancat dimineata, ii arati. Si apoi nu cred ca e o problema, daca are contractul de munca, de ce sa nu il prezinte si scapa de orice intrebari prosteshti. Daca nu il are... apare intrebarea cum a facut rost de permisul de sedere...

FeschakuDate: Joi, 15-Iul-2010, 3:06 PM | Message # 52
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Gregory0405, contract de munca are, insa cu traducerea in romana e cam complicat, dureaza mult si costa scump, dar oricum altceva nui ramine de facut, sper ca macar acuma va reusi.

Gregory0405Date: Joi, 15-Iul-2010, 7:30 PM | Message # 53
Major general
Feschaku, Nu exista nici un stat cu legi perfecte, si pana la urma nu cred ca o sa dea mii de euro cum cer intermediarii. Costisitor si neplacut dar asta este.

acidor92Date: Joi, 15-Iul-2010, 10:37 PM | Message # 54
Începator
Salut tuturor cine ma poate ajuta va rog frumos am inteles azi ca la consulatul belgiei pentru a depune dosarul privind redobandirea cetateniei romane sa cerut cuiva 500 de euro,nustiu cat este de corect insa eu dupa cum stiu cand depui dosarul la o sectie consulara nu se percep taxe.Impartasitim si mie experiente voastre care si cat a platit ca ma aflu intro situatie foarte confuza surprised

MRI

Gregory0405Date: Vineri, 16-Iul-2010, 6:00 PM | Message # 55
Major general
acidor92, Iaca aici trebuie sa te dezamagesc. La sectiile consulare se percep taxe consulare. Eu personal, in 2006, cand am depus dosarul am platit 25$. Acuma gandeste si tu, poate aceste taxe sunt mai mari acolo in Belgia. Si daca asa, nu ai de ales smile

denis_moldDate: Luni, 16-Aug-2010, 9:38 PM | Message # 56
Lieutenant
salut la toata lumea! deci cazul meu e asa am depus dosarul pe 10 mai 2010 la consulatul romaniei de la milano, si acum in luna august am fost la bucuresti la dc sa aflu starea si numarul dosarului si miau zis ca inca nui ajuns si nau nici o informatie in legatura cudosarul depus, care imi spune ce pasi treb sa fac sa afl numarul . sau sa urgentez.

deniksa

AlexisDate: Marţi, 17-Aug-2010, 10:15 PM | Message # 57
Major
Reputaţie: 3
Quote (denis_mold)
am depus dosarul pe 10 mai 2010 la consulatul romaniei de la milano,

da, puteatea inca sa nu ajunga, Deci scrie scrisoare la consulatul undei ai depus sati comunice starea dosarului si numarul lui.
Cei care epun in Chisinau asa fac.

igorash04Date: Marţi, 21-Sep-2010, 8:09 AM | Message # 58
Lieutenant
Reputaţie: 2
Salut, Sunt in Italia, Torino, vreau sa depun actele pentru redobindirea cetateniei romane, am actele necesare de la starea civila dar nu am cazierele ro si md. Cum le pot avea, tb de facut procura? E posibil ca cineva de acasa sa mi le faca? Si nu am nici un act cu copii legalizate, le pot legaliza in Italia?, si daca am copii ce acte tb? Si daca e posibil, am vazut ca Nicu a scris ca a depus,sa-mi dea un nr de tel sau sa-mi dea adresa de la consulat roman din Torino. Merci mult!

Dosar:2270x
Depus:02.06.2010 Bucuresti
Stadiul:ordin 146P din 18.03.2011 JURAMINT 31.05.2011

balaurashDate: Marţi, 21-Sep-2010, 3:07 PM | Message # 59
Lieutenant
igorash04, cazierele le poti face la Ambasada RO si MD, sau cel din mold ti-l poate face o ruda foarte apropiata in Chisinau avind la sine o copie a buletinului (xerox) md. Despre actele ce trebuie sa le depui pt redobindire in strainatate, sincera sa fiu este mai complicat pt ca ei cer si alte acte precum si cazier Italia, ca sa-ti fie mai simplu vezi http://www.consulatulromaniei.it/ro....emid=47

stef

marciDate: Vineri, 24-Sep-2010, 7:20 AM | Message # 60
Începator
buna! sunt cetateana a R. Moldova casatorita cu cet. Romin, am deja carte de rezidenta si sotul e plecat in grecia, pot pleca peste hotare la el? daca nu de ce am nevoie?

eu tot eu...

balaurashDate: Sâmbată, 25-Sep-2010, 3:05 PM | Message # 61
Lieutenant
marci, si eu sunt in Grecia, cel mai simplu e ca sotul sa sune la Consulatul Romaniei din Grecia tel 2106728879 (http://atena.mae.ro/index.php?lang=ro&id=13544) si alege optiunea din robot de a vorbi cu un colaborator, aceasta este cea mai scurta cale de ati raspunde la intrebare.

stef

marciDate: Sâmbată, 25-Sep-2010, 5:42 PM | Message # 62
Începator
merci mult balaurash!!!

eu tot eu...

uhazaxDate: Sâmbată, 09-Oct-2010, 1:30 PM | Message # 63
Începator
Buna ziua la toti. Eu sunt cu domiciliu in Italia si am depus cererea de redobandire a cetateniei romane la Consulatul General al Romaniei la Milano in data de 20.11.2009.va zic ceea ce mi-a cerut mie la Consulat dosarul cu toate actele necesare (Md), CARTA D'INDENTITA, PERMESSO di SOGGIORNO,pe urma CAZIER ITALIAN apostilat de la Tribunal(unde locuiti)si PASAPORTUL (MD) daca doriti ei va traduc actele (Italia)in limba romana si va legaliziaza.

B.T.T

angi2010Date: Duminică, 17-Oct-2010, 11:52 PM | Message # 64
Începator
e nevoie de dovada asigurarii sociale de sanatate la CAS, pentru depunerea actelor pentru carte de rezidenta? de ce intreb caci am inteles ca cei care inca nu au impliniti 26 ani nu e nevoie de aceasta dovada si vreau sa stiu cat e de corecta...

LadybirdDate: Miercuri, 18-Mai-2011, 10:23 PM | Message # 65
Începator
Ei vreau sa depun dosarul la Consulatul Romaniei din SUA si aici au alte reguli. Pe linga toate actele necesare pentru depunerea in MD, mai este nevoie de:
1. Cazier din SUA trandus in romana si apostilat;
2. Dovada scrisă a pierderii cetăţeniei române de către părintele sau bunicul cetăţean român;
3. dovada scrisa (adeverinţa) din care să rezulte faptul că localitatea de naştere a părintelui sau bunicului cetăţean român s-a aflat pe teritoriul României până în luna august 1940 sau orice alt document emis de o autoritate română care să confirme acest fapt;
Stie cineva de unde se obtin actele pentru p.2 si p.3?
Multumesc mult.

irinuttaDate: Joi, 19-Mai-2011, 10:15 AM | Message # 66
Lieutenant colonel
Reputaţie: 12
angi2010 eu am facut cartea de rezident cu 2 ani in urma si este necesar asigurarea de la CAS...

dosar 51xxx depus 20.09.2010 Iasi
stadiu in lucru
ordin rabdare

cosletDate: Joi, 18-Aug-2011, 7:08 PM | Message # 67
Începator
salut!am pregatit dosarul de documente la Moldova dar nu am reusit sa plec la Bucuresti.
vreau sa merg la consulatul din Trieste pentru al depune dar am asa intrebari: carta di identita,permesso di soggiorno,cazier juridic italian.trebuesc traduse in romana sau numai legalizzate?

NickoDate: Joi, 18-Aug-2011, 7:39 PM | Message # 68
Sergent
coslet: In afara de documentele obisnuite care trebuie sa fie in dosar, Consulatul Romaniei din Trieste iti mai cere:
- o copie xerox a "permesso di soggiorno" ( fotocopia nu trebuie tradusa in romana si nici legalizata )
- o copie xerox a "carta d'identità" ( fotocopia nu trebuie tradusa nici legalizata )
Nu este nevoie de cazier judiciar italian, ai nevoie doar de acel moldovenesc si roman.

ceftricacsonDate: Vineri, 26-Aug-2011, 12:44 PM | Message # 69
Începator
buna.am depus dosarul la iasi pe data de 29 2010,dar pina acum nu am primit nimik,mai este cineva in aceasi situatie?ce as putia sa fac??

buzu

snaiperDate: Sâmbată, 27-Aug-2011, 0:20 AM | Message # 70
Sergent
Reputaţie: -1
o intrebare la admin ..va rog sa mi spuneti pentru cn +cnp voi avea nevoie de certificatul de deces sau extrasul la aceste 2 documente sa le fak ...

Adăugat (27-Aug-2011, 1:20 Am)
---------------------------------------------
daka tatal meuy e decedat ..

creciun

Seremet1982Date: Sâmbată, 27-Aug-2011, 12:48 PM | Message # 71
Major general
Reputaţie: 7
Snaiper, da ai nevoie de certidicatul de deces al tatalui daca e decedat , certificatul de nastere a mamei , certificatul; de casatorie a parintilor, certificatul tau de nastere .

23243677

snaiperDate: Sâmbată, 27-Aug-2011, 4:30 PM | Message # 72
Sergent
Reputaţie: -1
Seremet1982:mersi..

creciun

set14mpiDate: Marţi, 20-Dec-2011, 10:51 PM | Message # 73
Începator
buna seara va rog sa ma ajutati si pe mine, daca pe foita cu numarul dosarului nu este scrisa data(doar numele, nr dosarului, stampila) am motive de indoiala ca s-a depus dosarul? sad

gagiu

mimiDate: Miercuri, 22-Feb-2012, 4:59 PM | Message # 74
Începator
Salutare la toti!Sunt incepator adun actele necesare pentru dosar,sunt in Italia cu actele in regula si permis de sedere temporar,as dori sa stiu daca permisul e temporar nu va fi o problema la depus dosaru,si as mai dori sa stiu care sint actele cerute de ei si taxele ,daca cineva a depus de recent varog sa ma ajutati,va multumesc anticipat.

zzzwww000

NickoDate: Miercuri, 22-Feb-2012, 5:22 PM | Message # 75
Sergent
mimi: Salut! Pe langa actele cerute tuturor cetatenilor moldoveni, consulatele romanesti din Italia ne mai cer documente suplimentare: permisul de sedere ( daca este expirat, trebuie sa atasezi si ricevuta de la posta) si carta d'identità. Eu, personal, am depus cu permis de sedere in curs de reinnoire (adica cu ricevuta) si au acceptat-o. Txa consulara pentru depunere e de 60 euro.

Depus 10.12.2010
Juramant: 14.12.2011

roncikDate: Miercuri, 29-Feb-2012, 3:36 PM | Message # 76
Major
Reputaţie: 2
set14mpi, daca ai depus la unul din consulatele din strainatate, atunci acela nui numarul la dosar. http://cetatenie-romana.net/cazier-judiciar-romanesc.php
Dosarul tau peste citeva luni ajunge la Bucresti si este inregistrat in sistema lor. Abia atunci i se atribuie numar. Asa ca aflati numarul si daca exista inseamna ca poti sa nu ai indoiala.

*

valeoDate: Miercuri, 04-Iul-2012, 8:43 PM | Message # 77
Începator
Reputaţie: 1
Va rog sa-mi spuneti de ce acte adaugatoare o sa mai am nevoie pentru a depune dosarul la ambasada Romaniei din Tel-aviv cazierele md. si ro. le am, cine a depus in Izrael. Va rog sa-mi raspundeti.Si cit o sa ma coste ? In Izael ma aflu legitim pe contract de munca

Dosar depus 25.07.2011 sucava
Ordin.779P 24.08.2012
juramint programat 28.09.2012

irinabiancaDate: Duminică, 08-Iul-2012, 10:51 PM | Message # 78
Începator
SAlut,
Am si eu o intrebare,va rog, am depus dosarul pentru redobindirea cetateniei la Bucuresti.În luna februarie 2012, am dat juramintul si in momentul de fata asi vrea sa-mi perfectezi celelalte documente,inclusiv si pasaportul romanesc,deci intrebarea mea ; asi putea sa continui procedura la ambasada Rominiei din Berna,deoarece am rezidenta permanenta in Elvetia ?? si cît timp dureaza ??? mersi anticipat

Mesaj editat de irinabianca - Duminică, 08-Iul-2012, 10:59 PM

crissDate: Luni, 23-Iul-2012, 1:11 PM | Message # 79
Începator
cum pot face pasapotr roman in germania daca sunt moldovean?

riguDate: Luni, 23-Iul-2012, 7:23 PM | Message # 80
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (criss)
cum pot face pasapotr roman in germania daca sunt moldovean?

Mergi la consulatul Romaniei

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

gguddDate: Vineri, 09-Noi-2012, 10:36 AM | Message # 81
Începator
Buna tuturor, am o intrebare la cei ce au viza de resedinta permanenta intr-un stat european si au obtinut deja cetatenia romina, trebuie sa faci refuz la viza de resedinta permanenta sau nu. Cu alte cuvinte poate o persoana sa aiba pasaport romin, moldovenesc si\in care va fi si o viza de resedinta permanenta.

vica2Date: Sâmbată, 10-Noi-2012, 10:37 PM | Message # 82
Major
Reputaţie: 5
Quote (ggudd)
Buna tuturor, am o intrebare la cei ce au viza de resedinta permanenta intr-un stat european si au obtinut deja cetatenia romina, trebuie sa faci refuz la viza de resedinta permanenta sau nu. Cu alte cuvinte poate o persoana sa aiba pasaport romin, moldovenesc si\in care va fi si o viza de resedinta permanenta.

Daca ai resedinta in alt stat european ca cetatean moldovean si in timp obtii cetatenia romana,nu esti obligat sa refuz nimic,adica daca doresti ramii in continuare cu actele ca moldovean sau daca vrei iti schimbi actele ca cetatean roman cum iti este mai convenabil.Depinde in ce tara esti.

katerinaDate: Duminică, 20-Ian-2013, 10:42 PM | Message # 83
Începator
Nicu, ciao am si eu o intrebare la cei care au depus actele pentru pasaport romin aici in italia declaratiile se pot face aici la ambasada???Mersi

dima_007Date: Luni, 21-Ian-2013, 1:01 PM | Message # 84
Colonel
Reputaţie: 18
katerina: Da declaratiile se fac si la consulat dar contracost

BDumi

katerinaDate: Marţi, 22-Ian-2013, 8:32 PM | Message # 85
Începator
mersi mult ..dar ca sa pui dosaruò la fel trebuie sa platesti??nu stii cam cit ar costa declaratiile??

Adăugat (22-Ian-2013, 9:32 PM)
---------------------------------------------
Buna seara vreaam sa intreb stie cineva cite declaratii trebuesc facute la ambasada?si unde se legaliziaza cazierul italian??Mersi

nicolaeXDate: Marţi, 22-Ian-2013, 8:47 PM | Message # 86
Lieutenant colonel
Reputaţie: 9
poate cineva sa-mi raspunda la asa intrebare----daca a expirat permisul de sedere in italia,se poate de facut pasaportul acolo la consulat,certificatele is transcrise deja.

dosar 33xx 2011
depus 20.12.2010 balti
stadiu in asteptare

dima_007Date: Marţi, 22-Ian-2013, 11:25 PM | Message # 87
Colonel
Reputaţie: 18
katerina: In octombrie 2011 sotia mea a platit la consulatul de la Trieste 370 euro pentru 2 declaratii 120 (60 una) si 250 pentru dosar. Sint 3 declaratii 180+250 dosaru la care se mai adauga traducerile si legalizarile daca nu le ai facute.

BDumi

vica2Date: Joi, 24-Ian-2013, 2:01 PM | Message # 88
Major
Reputaţie: 5
nicolaeX La consulatele din Italia pot face pasaportul numai cei care au domicilul in Italia sau Romania.Ca sa-l faci la consulat cu domiciliul in Italia iti trebuie sa ai in carte d indentita scris ca esti cetatean roman si dupa poti merge la consulat .

Mesaj editat de vica2 - Joi, 24-Ian-2013, 2:01 PM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Depunere acte in strainatate
Pagina 2 din 2«12
Căutare: