Duminică, 23-Iul-2017, 9:48 AM
Bine ai venit Oaspete |

Redobindirea cetateniei romane - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Redobindirea cetateniei romane (Redobindirea cetateniei romane)
Redobindirea cetateniei romane
AlePO2006Date: Joi, 13-Sep-2012, 10:46 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Am o intrebare...In decembrie 2008 am fost tras pe sfoara cu actele romanesti,am platit o persoana necunoscuta sa-mi faca cetatenie romana,mai precis aveam nevoie de acte romanesti pentru a pleca peste hotare pina la urma am fost prins la frontiera Romania-Ungaria,de unde am aflat ca ele sunt false.
Am fost retinut citeva zile,dar prin avocat am fost eliberat si am parasit Romania,dupa aia am aflat ca am deport...
1.Imi poate cineva spune pe cit timp in asa caz Romania poate sa-mi puna deport si ce sanse am la depunere in momentul de fata, caci este un punct in actele necesare"Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi"...nici nu stiu ce sa fac...caci pentru "Redobindirea cetateniei romane"este un drum lung....

Alessandro

riguDate: Joi, 13-Sep-2012, 11:29 AM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
AlePO2006,
in primul rand scoate cazierul romanesc.
Daca in el va fi scris ceva, adica nu ai cazier curat, nici nu se merita efortul...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

livon1981Date: Joi, 13-Sep-2012, 11:41 AM | Message # 3
Major
Reputaţie: 5
Quote (AlePO2006)
Am o intrebare...In decembrie 2008 am fost tras pe sfoara cu actele romanesti,am platit o persoana necunoscuta sa-mi faca cetatenie romana,mai precis aveam nevoie de acte romanesti pentru a pleca peste hotare pina la urma am fost prins la frontiera Romania-Ungaria,de unde am aflat ca ele sunt false.
Am fost retinut citeva zile,dar prin avocat am fost eliberat si am parasit Romania,dupa aia am aflat ca am deport...
1.Imi poate cineva spune pe cit timp in asa caz Romania poate sa-mi puna deport si ce sanse am la depunere in momentul de fata, caci este un punct in actele necesare"Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi"...nici nu stiu ce sa fac...caci pentru "Redobindirea cetateniei romane"este un drum lung....

nu cred sa faci ceva.daca te prind cu acte false nu vor nici sa-ti deschida viza...oricum poti sa incerci sa-ti scoti cazierul rominesc pentru a vedea daca este foarte grav...

riguDate: Joi, 13-Sep-2012, 12:02 PM | Message # 4
Lieutenant general
Reputaţie: 50
AlePO2006,
Tie la sigur ti-au facut dosar penal, si ai incasat pedeapsa cu puscaria cu suspendare. Asta se intampla in majoritatea cazurilor. Deseori decizia judecatoreasca nici nu e adusa la cunostinta persoanei straine care a parasit tara, iar procesul de judecata a avut loc fara el.
Ar trebui sa consulti hotararile judecatoresti din localitatea unde ai fost retinut pentru perioada respectiva.

Daca am dreptate, si ai fost pedepsit penal, atunci poti sa depui actele pentru redobandirea cetateniei nu mai devreme de peste 3 ani dupa expirarea termenului pedepsei cu suspendare. Anume atunci vei fi reabilitat oficial.
Reabilitat, inseamna ca desi ai fost pedepsit penal, revii pe drumul normal si beneficiezi de toate drepturile legale, daca nu ai alte incalcari.
Daca ti-au pus amenda dar pe caz penal, atunci trebuie sa afli la un jurist cand esti reabilitat, si obligatoriu sa achiti amenda.

Scoate cazierul romanesc in primul rand, si cauta deciziile judecatoresti pe internet, sunt convins ca o sa te regasesti in una din ele. Sau apeleaza la un jurist sa verifice...

Ceea ce stiu sigur, este ca persoan retinute cu acte romanesti false, chiar in alte tari decat Romania, au fost refuzate sa li se acorde cetatenia.
Caci SRI a dat aviz negativ.
Mai depinde si de caz, de ce ai declarat, etc..
Sunt care au apelat la juristi, si dupa expirarea unui termen au fost reabilitati, si prin decizia judecatoreasca au primit cetatenia.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Mesaj editat de rigu - Joi, 13-Sep-2012, 12:04 PM

Roxana20Date: Luni, 15-Apr-2013, 10:48 AM | Message # 5
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi 
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Redobindirea cetateniei romane (Redobindirea cetateniei romane)
Pagina 1 din 11
Căutare: