Luni, 24-Iul-2017, 7:55 AM
Bine ai venit Oaspete |

Acte acte acte - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte acte acte (va rog ajutor)
Acte acte acte
tJohannDate: Joi, 11-Oct-2012, 2:32 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna, as dori si eu sa depun actele pentru redobandirea cetateniei. Am intalnit niste probleme si sper sa primesc un ajutor.

Din cate am vazut / citit, am observat mai multe variante si pan acum nu'mi e clar pana la capat. E nevoie din partea buneilor de urmatoarele acte:
-certificat de nastere
-certificat de casatorie
-certificat de deces
e nevoie de toate aceste acte sau doar o parte?
din partea parintilor
-certificat de nastere
-certificat de casatorie
si deja documentele mele
-certificat de nastere si copia buletinului?
acestea sunt documentele necesare pe langa cazier juridic?

Am si eu o problema cu care ma confrunt..
Pe parcursul anilor Numele de familie a bunelului a fost modificat in diferite moduri de lucratorii de la biroul de pasapoarte / of. starii civile, astfel incat in diferite documente figura Nume de familie diferit (ex. TodOrasco, TodIrascU). pentru a clarifica situatia am obtinut de la arhiva copia certificatului de nastere a bunelului in care e mentionat Numele de familie - TodErascU. Certificatul de casatorie si deces le vom modifica sa fie Numele corect. Intrebarea e cum procedam pentru ca Parintii si eu am Numele de familie - ToderascO. Care e solutia, doar nu vom modifica toate documentele existente ale parintilor atat si ale mele.. ?

Mai e intrebare, certificatele de nastere si certificatul de casatorie al parintilor este in limba rusa, respectiv numele Ala (al mamei) figureaza drept ALLA cum e corect in limba rusa. Solutia care ar fi? La traducerea documentelor ramane tot Alla sau Ala? Cum procedam in cazul cand si buletinul pe care il detine la moment lau scris tot cu 2 de "L" cum e in limba rusa ?

ma poate ajuta cineva?

dima_007Date: Joi, 18-Oct-2012, 1:13 PM | Message # 2
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 18
Statut: Offline
Am si eu o intrebare pentru cei care cunosc situatia mai bine si anume: Daca o persoana care a iesit in ordin pentru redobindirea cetateniei este la studii in romania si devine cetatean cu acte in regula are cumva unele probleme adica pierderea bursei de studiu, pierderea dreptului de a locui la un camin etc. Rog persoanele care au intinlit asa cazuri sami explice care sint dezavantajele in cazul redobindirii.

Adăugat (18-Oct-2012, 2:13 PM)
---------------------------------------------
Nimeni nu sa intinlit cu asa caz pina acum?

BDumi

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte acte acte (va rog ajutor)
Pagina 1 din 11
Căutare: