Unde obtin cazierul? - Forum Cetăţenie
Miercuri, 26-Noi-2014, 1:21 PM
Bine ai venit Oaspete |

Unde obtin cazierul? - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 3123»
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Unde obtin cazierul?
Unde obtin cazierul?
georgeDate: Luni, 25-Ian-2010, 1:40 PM | Message # 1
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Noroc.

domnu'admin unde ma duc si ce acte imi trebuie pentru obtinerea cazierul roman?

adminDate: Luni, 25-Ian-2010, 5:00 PM | Message # 2
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Salut, cazierul il obtii la sectia de politie care elibereaza caziere, din raza judetzului in care te afli, daca esti in Moldova, atunci poti obtine cazierul prin ambasada de la chisinau, numai ca dureaza cam mult....aprox. 3 luni si costa 30 sau 35 de euro, sau, apelezi la anumite persoane, si cu aprox 50 de euro il obtii in maxim o saptamana.

superbaDate: Vineri, 19-Feb-2010, 8:34 PM | Message # 3
Lieutenant
Reputaţie: 2
Daca dorim sa facem la bucuresti cazierul,in cite zile minimum este posibil?Intr-o zi se poate?
Si pentru cetatenii din RM la care sectie de politie din romania ne apropiam?

Merci mult.

me self

adminDate: Vineri, 19-Feb-2010, 11:52 PM | Message # 4
General
superba, cazierul se elibereaza aprox in 3-4 zile lucratoare, si se depune la Ispectoratul General al Politiei Romane, de pe adresa: str. Mihai Voda nr. 6, sector 5.
Intr-o zi nu se poate!

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

superbaDate: Duminică, 21-Feb-2010, 10:01 PM | Message # 5
Lieutenant
admin, multumesc mult pt raspunsuri.

Sunt de un real folos.

me self

NeozysDate: Luni, 22-Feb-2010, 2:32 PM | Message # 6
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 1
Buna la toata lumea! Am o intrebare mai specifica:
Pentru fratele meu care acum pe 23 februarie implineste 16 ani, este nevoie de cazier judiciar in Ro si MD pentru completarea dosarului de acte?
pray

NeozysDate: Luni, 22-Feb-2010, 2:38 PM | Message # 7
Începator
Pentru cei interesati de obtinerea cazierului judiciar pentru RM, urmati acest link:
http://mai.md/serv_dieo
acolo veti gasi toate inform necesare, tarife, adresa, procedura, etc.
Succese! biggrin

adminDate: Luni, 22-Feb-2010, 4:05 PM | Message # 8
General
Neozys, pana la 18 ani nu poti depune dosarul. In aces caz, atunci cand depune un parinte, depune si adeverinta de nastere a copilului minor, care obtine cetatenia odata cu parintele. Deci nu iti trebuie cazierele

NeozysDate: Luni, 22-Feb-2010, 7:34 PM | Message # 9
Începator
Mersi mult de raspunsul prompt! applause applause

IgorashDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 10:53 AM | Message # 10
Grupă: Guests

Admin, poate un prieten de-al meu (care e cetăţean român) în Iaşi să scrie cerere şi să primească cazierul juridic?

adminDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 10:56 AM | Message # 11
General
Igorash, ii trebuie procura

ElenaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 12:11 PM | Message # 12

Buna, pot sa depun dosarul la consulat/ambasada ro fara cazierul judiciar ro si sa achit direct la ei taxa ca ei sa m-il obtina? sau va trebui sa astept pana ei imi fac rost de cazier si dupa aia pot depune dosarul?

adminDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 12:16 PM | Message # 13
General
Elena, tre sa iti faci cazierul si abia dupa asta poti depune dosarul

ElenaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 12:31 PM | Message # 14

Multumesc de raspuns insa mai am o intrebare, cat timp este valabil cazierul dupa data eliberarii? nu sunt in Moldova si o sa ma coste putin timp pana le obtin pe ambele (md, ro) si as vrea sa fac in zadar.
Multumesc :)

ElenaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 12:35 PM | Message # 15

rectific: sa nu fac in zadar.

OaspeteDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 2:38 PM | Message # 16

Cazierul judiciar din RM-3luni valabil de la data eliberarii ,din ROM-6-luni de la data eliberarii.

Oaspete - ingaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 6:51 PM | Message # 17

Buna, am o intrebare!
Am vrut sa obtin cazierul in romania, pentru ca ma aflu foarte des la bucuresti cu viza de afaceri, si nu au vrut sa-mi primeeasca cererea motivand ca nu am permis de sedere, nu sunt rezident...(parintii si sora mi-au facut procura mie ca sa pot sa le obtin si lor, deci... nici lor sigur nu am putut sa le iau)...
Este corect asa ceva?

superbaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 7:08 PM | Message # 18
Lieutenant
Deci cazierul juridic romanesc il putem obtine doar in Bucuresti? In celelalte orase nu se pot obtine?

Intreb, deoarece as dori sa plec la Iasi sa depun dosarul si daca este posibil sa-mi fac acolo cazierul.

Daca cunoasteti rog mult sa impartasiti rqaspunsul.
Meci anticipat tuturor.

me self

adminDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 10:56 PM | Message # 19
General
superba,toata info necesara despre obtinerea cazierului RO o gasesti aici http://www.igpr.ro/directia_cazier.htm

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 9:37 PM | Message # 20

spuneti varog ce documente trebuie de avut inainte de a face cazierul rominesc sau numai copia de la buletin sau mai tebuie ceva?

adminDate: Sâmbată, 27-Feb-2010, 11:38 AM | Message # 21
General
Quote (Oaspete)
spuneti varog ce documente trebuie de avut inainte de a face cazierul rominesc sau numai copia de la buletin sau mai tebuie ceva?

iti trebuie un act de identitate

Gregory0405Date: Duminică, 28-Feb-2010, 11:52 AM | Message # 22
Major general
Reputaţie: 22
Mai nou!!!

Fiti atenti cand rugati pe cineva sa va faca cazier judiciar romanesc trebuie sa faceti utmatorul lucru:
fie Notarul va face o procura in care indica ca sunteti fiul/fiica lui cutarescu, si sunteti nascuta in cutare localitate
fie pe langa buletinul de identitate si procura dati celui care va va depune actele in Romania si o copie a adeverintei de nastere.

Bafta si mult norok.

P.S. Dar daca faceti la unul din sharlatanii care va fac cazierul contra 50 EURO in loc de 3 EURO, ei stiu ce procura trebuie sau ce acte si totul se rezolva fara sa va complicati smile

ingaDate: Joi, 04-Mar-2010, 1:22 PM | Message # 23
Începator
Stimate Gregory0405, nu este chiar adevarat ce ai scris, ca zile astea am "depus" si eu cererea pentru ami lua cazierul judiciar romanesc.

Initial am crezut si eu ca e indeajuns sa ma duc personal sa depun cererea si cei si din familie sami faca procura pe mine sa le ridic si lor cazierul... si uite ca nu se poate... asa de facut
Primul obstacol e ca daca nu ai resedinta acolo, sau cel putin un permis de sedere in romania nu poti lua cazierul.

Ca sa faci procura pe cineva sati ia cazier trebuie sa fie cetatean roman sau sa aiba permis de sedere...

este bine sa aiba copia certificatului de nastere, dar daca nu are persoana se poate si copia de pe buletin...

Dupa care am am apelat si eu la o persoana cetatean roman sa ma ajute... sa obtin cazierul ... daca mergi sa depui la ambasada vine cam in 2-3 luni zarierul...
daca sa mergi pana in romania si inapoi te costa drumul cam minim 40 euro + inca alte cheltuieli ... si deci tot la banii de 40-50 euro iti iese un singur cazier...

deci nu mi se pare mare sarlatanie sa ia bani de 40-50 euro pentru un zazier... + ca obtii si cazierul sigur si in cateva zile

trocinnDate: Vineri, 05-Mar-2010, 11:23 AM | Message # 24
Începator
Buna ziua..Pot sa merg cu viza de turist laIasi si sa-mi fac cazier roman... merci mult

Gregory0405Date: Vineri, 05-Mar-2010, 12:49 PM | Message # 25
Major general
trocin,

daca ai viza, nimeni nu te mai intreaba ce viza ai smile Macar du-te ca turist, du-te ca oaspete, ca cei de la agentie nu mai intreaba nimic smile

Gregory0405Date: Vineri, 05-Mar-2010, 12:57 PM | Message # 26
Major general
inga,

iertata sa-mi fie obraznicia daca te-am indus in eroare. Am sa repet inca odata ce am zis in privinta cazierului poate cu mici rectificari pentru ca tocmai am facut cazier prin varul meu:

1 Este nevoie de cetatenie sau permis de sedere - Adevarat
2 Nu este nevoie de certificatul de nastere - partial adevarat, pentru aceeasi persoana cara a depus pentru mine, a depus si pentru alte persoane. Din cauza ca nu avea certificatul de nastere, si in procura nu era indicat ca cel pe numele carui se elibereaza cazierul este fiul/fiica lui Cutarescu actele pentru ceilalti doritori cu exceptia mea au fost returnate si nu a putut face nimic
3. Cazierul romanesc costa 10 RON+2 RON taxa de stat.

Si ultima: Eu am dat pentru certificat si pentru invitatie 15 EURO, sharlatanii de pe langa ambasada iau 50 EURO pentru 1 cazier, si te asigur ca ei nu pleaca doar pentru unu dar pentru mult mai multe.

Prin urmare ai dreptate cand zici ca este nevoie de permis de sedere/cetatenie pentru a depune pentru ca pe langa procura si actele necesare pentru eliberarea cazierului este nevoie si de copia buletinului de identitate romanesc a mandatarului wink

Bafta si mult norok!

trocinnDate: Vineri, 05-Mar-2010, 3:37 PM | Message # 27
Începator
cer scuze.... poate cineva sa imi de-a adresa unde se poate de facut cazierul la Iasi.... va multumesc mult...

Gregory0405Date: Vineri, 05-Mar-2010, 9:23 PM | Message # 28
Major general
trocinn, cazierele juridice se fac la orice sector de politie in Romania. Deci in Iasi este pe adresa de mai jos.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean IAŞI
Adresa: Iaşi - Str. Mihai Costăchescu, Nr.2, Cod 700495
telefon: 0232-302003; 0232-302006
fax: 0232-302175
email: ipjiasi@is.politiaromana.ro
URL: http://is.politiaromana.ro/ipj_iasi

adminDate: Sâmbată, 06-Mar-2010, 1:29 AM | Message # 29
General
Gregory0405, o sa te corectez un pic, nu se elibereaza cazier la orice sectie de politie, sunt doar anumite sectii care se ocupa cu eliberarrea cazierelor

Gregory0405Date: Sâmbată, 06-Mar-2010, 11:24 AM | Message # 30
Major general
admin,

Poate e ceva nou, dar asa am gasit in internet. Poate e invechita informatia. Bine, cel putin adresa care am dat-o cred ca e veridica.

kozeteDate: Luni, 15-Mar-2010, 0:19 AM | Message # 31
Major
Reputaţie: 4
Spuneti mi va rog daca in familie exista persoana condamnata penal, se reflecta aceasta asupra celorlalti membri ai familiei la depunerea dosarului?
Va multumes

oscarDate: Luni, 15-Mar-2010, 8:44 AM | Message # 32
Începator
Eu am obtinut cazier judiciar romanesc prin intermediul unei firme, am achitat 50 euro la cursul bancii nationale aproximativ 900 lei, mi-au dat si cec si mi-au adus cazierul intr-o saptamina..
Le-am dat procura unde era indicat si numele parintilor, plus copia la buletin.
Bafta!

Edited by admin
Reason: publicitate

cipdeilDate: Luni, 15-Mar-2010, 12:17 PM | Message # 33
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
oscar
Eu am facut cazierul cu 50 RON,...firmele din Chisinau profita de asta si cer 50 Euro!!!

adminDate: Luni, 15-Mar-2010, 12:34 PM | Message # 34
General
oscar, ai dat mult, cu procura, cei de pe lanaga ambasada il fac cu maxim 25 de euro, s-au mai micsorat preturile. Ma rog, nu iti dau chitanta, dar nu cred ca asta e important.
kozete, nu, in nici un caz!

kozeteDate: Luni, 15-Mar-2010, 12:43 PM | Message # 35
Major
Reputaţie: 4
Merci Admin ! Sunteti foarte prompti!

elaDate: Luni, 15-Mar-2010, 2:36 PM | Message # 36
Lieutenant
Referitor la contraversa daca exista sau nu anumite sectii de politie pentru eliberarea cazierelor.
Acest raspuns l-am primit de la Comisarul Sef de Politie al INSPECTORATULUI GENERAL AL POLITIEI ROMANE Direcţia Cazier Judiciar, Statistica si Evidente Operative:
,,Imputernicitul se va adresa unitatii de politie pe raza careia domiciliaza, cu urmatoarele documente:

- act de identitate valabil;

- procura – in original;

- copie de pe actul de identitate al solicitantului (buletin de identitate/carte de identitate/pasaport, certificat de nastere);

Deci, nu este mentionat ca exista anumite sectii care se ocupa cu eliberarrea cazierelor.

Mesaj editat de ela - Luni, 15-Mar-2010, 2:48 PM

adminDate: Luni, 15-Mar-2010, 2:45 PM | Message # 37
General
ela, scriu din proporie experienta.
Stau in Romania, intr-un oras mare, in care sunt mult peste 10 sectii de politie, iar cazierele, se elibereaza numai la o singura sectie!

Din cate stiu, la fel e si in celelalte orase.

elaDate: Luni, 15-Mar-2010, 2:51 PM | Message # 38
Lieutenant
Admin, Aceasta intrebare am pus-o si eu INSPECTORATULUI GENERAL AL POLITIEI ROMANE si am primit raspunsul de mai sus, cred ca daca erau anumite sectii mentionau acest fapt.

adminDate: Luni, 15-Mar-2010, 2:58 PM | Message # 39
General
ela, sweated sweated nu mai inteleg nimic...cu o luna in urma am facut un cazier aici, si, nu se schimbase nimic, la fel ca si inainte coada si nebunie, ceea ce nu se intampla daca se putea depune la oricare sectie...interesant....sa vedem, cei care stau in Ro, si au avut treaba cu cazierele, puteti confirma/infirma aceasta info?

elaDate: Luni, 15-Mar-2010, 3:21 PM | Message # 40
Lieutenant
Admin, nici eu nu mai stiam ce sa cred dupa ce am citit raspunsurile de pe acest forum, dar sa vedem ce ne mai spun si altii la acest subiect biggrin , speram sa fie de bine...

superbaDate: Vineri, 19-Mar-2010, 3:06 PM | Message # 41
Lieutenant
Am o ruda la Iasi care ar putea sa-mi faca cazierul juridic.Va putea depune in baza procurii si buletinului meu la sectorul de politie cel mai apropiat de casa lor din Iasi?Se poate intr-o zi sau in trei de urgentat?

Merci anticipat.

me self

yon3lla_b3llaDate: Vineri, 19-Mar-2010, 4:18 PM | Message # 42
Începator
Poate cineva sa ma ajute?!?Eu sunt in Bucuresti la studii,am permis de sedere in jud.Giurgiu si vreau sa obtin un cazier pt mama mea! Cum se
procedeaza?Il pot lua de la Bucuresti sau de la Giurgiu?Ce acte imi trebuie,care este textul procurii pe care mama trebuie sa o faca???
Ms mult wink

dbaDate: Vineri, 19-Mar-2010, 5:21 PM | Message # 43
Sergent
Reputaţie: 6
superba si yon3lla_b3lla,
Cererea-tip, cu datele complete de stare civilă şi motivată, se depune la ghişeele subunităţilor de poliţie însoţită de:

* actul de identitate (cartea de identitate, buletinul de identitate, paşaport, cartea de identitate provizorie şi certificat de înregistrare a cetăţenilor U.E., carte de rezidenţă, carte de rezidenţă permanentă, permis de şedere temporară sau permanentă, aflate în termen de valabilitate);
* timbru fiscal în valoare de 2 lei;
* dovada achitării taxei pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar, în cuantum de 10 lei (conform O.U.G. nr.70/14 iunie 2009), plătită la unităţile Trezoreriei statului;
* În situaţia în care cererea se depune prin împuternicit, aceasta va fi însoţită de copia actului de identitate a solicitantului, copia actului de identitate a împuternicitului şi de procura autentificată în condiţiile legii , care se va depune la locul de domiciliu sau de reşedinţă al împuternicitului (care poate fi cetăţean român sau cetăţean străin cu reşedinţa în România):
* în original – dacă procura are ca obiect obţinerea certificatului de cazier judiciar;
* în copie legalizată - dacă procura are un obiect generic, ce presupune şi obţinerea certificatului de cazier judiciar.

Procurile întocmite în Republica Moldova sau de ambasadele Republicii Moldova, în limba română, sunt acceptate ca valabile fără vreo altă supralegalizare.

La nivelul tuturor judeţelor ţării, funcţionează aplicaţia de emitere „pe loc” a certificatelor de cazier judiciar pentru persoanele fizice şi este utilizată în vederea eliberării certificatelor de cazier judiciar numai pentru persoanele care îndeplinesc următoarele condiţii:

* au cetăţenia română;
* depun cererea-tip la unităţile de poliţie de la locul de naştere;
* nu sunt înscrise în cazierul judiciar (nu sunt cunoscute cu antecedente penale).

http://www.just.ro/Portals/0/Right_Panel/Totul%20despre%20cetatenie/legea21_10022010.pdf

superbaDate: Vineri, 19-Mar-2010, 6:30 PM | Message # 44
Lieutenant
dba,
Merci mult pentru un raspuns complet si util.

Concluzia mea este ca nu poti sa faci cazierul juridic in regim de urgenta,doar in 5 zile se poate.

me self

maryenDate: Joi, 25-Mar-2010, 8:36 AM | Message # 45
Începator
Quote (ela)
Admin, nici eu nu mai stiam ce sa cred dupa ce am citit raspunsurile de pe acest forum, dar sa vedem ce ne mai spun si altii la acest subiect biggrin , speram sa fie de bine...

Ela si admin, in privinta cazierului ambii aveti partiala dreptate, iar eu va pot spune ca informatia de mai jos e veridica 100%

Certificatele de cazier judiciar se pot obtine de la politiile judetene (loc de nastere ori domiciliu). Asta e valabil pt toate judetele si orasele Romaniei, iar pt bucuresteni

Cetatenii municipiului Bucuresti pot obtine certificate de cazier judiciar in regim de urgenta adresandu-se, in functie de domiciliu la:

* Sectia 4 Politie - cei domiciliati in sectorul 1;
* Sectia 8 Politie - cei domiciliati in sectorul 2;
* Sectia 12 Politie - cei domiciliati in sectorul 3;
* Sectia 14 Politie - cei domiciliati in sectorul 4;
* Sectia 17 Politie - cei domiciliati in sectorul 5;
* Sectia 21 Politie - cei domiciliati in sectorul 6.

Iata si link-ul, pentru orice caz
http://www.e-juridic.ro/articol....68.html

LiubaDate: Marţi, 06-Apr-2010, 2:12 PM | Message # 46
Sergent
am auzit un zvon ca din 1.04.10 pentru depunerea documentelor de redobindire a cetateniei nu mai trebuie cazi romin.
e drept sau .....

adminDate: Marţi, 06-Apr-2010, 2:21 PM | Message # 47
General
Liuba, din nou, e doar un zvon, cazierele au trebuit, trebuie, si cu siguanta o sa trebuiasca si de acum incolo.

LiubaDate: Marţi, 06-Apr-2010, 2:32 PM | Message # 48
Sergent
multumesc de raspuns

taneaDate: Joi, 22-Apr-2010, 1:12 PM | Message # 49
Începator
D.Admin am si eu o intrebare! Pentru a face procura pe verisoara mea,pentru obtinerea cazierului juridic, care este deja cetatean romin imi trebuie numai copia buletinului ei rominesc sau si copia la alte documente! Va multumesc anticipat!

RusnacT

adminDate: Joi, 22-Apr-2010, 1:15 PM | Message # 50
General
tanea, iti trebuie doar copia dupa buletinul ei

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Unde obtin cazierul?
Pagina 1 din 3123»
Căutare: