Sâmbată, 23-Sep-2017, 8:21 AM
Bine ai venit Oaspete |

trecerea frontierei cu copil minor - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » trecerea frontierei cu copil minor (travel)
trecerea frontierei cu copil minor
malinutza22Date: Miercuri, 01-Mai-2013, 9:56 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
buna ziua ,ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns,eu sunt din RM ,am venit in Romania cu viza,in ea scrie c e valabila 6 luni doar ca trebuia sa stau doar 90 zile,intre timp aici am nascut si au aparut niste probleme si nu m-am putut intoarce la timp,,,sotul e Cetatian Roman,copilul are doar certificat de nastere romanesc iar ca sa trecem frontiera inapoi in RM avem nevoie de pasaport pentru copil dar pina pe 6 mai nu lucreaza Oficiul.si am vrea sa mergem de Pasti.as putea trece frontiera doar cu cert de nastere?o sa ne intoarca inapoi sau vom plati o amenda?

valentina2Date: Joi, 02-Mai-2013, 10:56 AM | Message # 2
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 24
Statut: Offline
Amenda poate fi aplicata doar pentru depasirea termenului de sedere permis de viza pe care o detineti , in privinta copilului insa este necesar pasaportul altfel riscati sa va intoarca inapoi

Adăugat (02-Mai-2013, 10:56 AM)
---------------------------------------------
Depăşirea perioadei maxime de şedere constituie contravenţie şi este sancţionată administrativ, adica -amenda
În cazuri deosebite, se poate aplica şi o măsura de nepermitere a intrării pe o perioadă determinată de timp.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » trecerea frontierei cu copil minor (travel)
Pagina 1 din 11
Căutare: