Acte normative in vederea dobandirii actelor de stare civila - Pagina 2 - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:11 AM
Bine ai venit Oaspete |

Acte normative in vederea dobandirii actelor de stare civila - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 2«12
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte normative in vederea dobandirii actelor de stare civila (Ai probleme cu actele de stare civila - Vezi legislatia)
Acte normative in vederea dobandirii actelor de stare civila
tatyana_conDate: Vineri, 20-Ian-2012, 11:29 AM | Message # 51
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 37
Statut: Offline
Ulia, se accepta si duplicat si extras, nu conteaza.

Adăugat (20-Ian-2012, 12:29 PM)
---------------------------------------------

Quote (anoela)
SI CE FAC ACOLO LA NOTAR EI NU VREAU SA-MI PUNA A

Pai daca traduci actul la notar, ai rezolvat problema... De ce nu vrei?

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

fraerDate: Vineri, 20-Ian-2012, 11:31 AM | Message # 52
Colonel
Reputaţie: 20
tatyana_con, eu tot stiu ca cel de la notar nu shhimba numele in actele care le traduci cum doresti tu, cu ce ocazie ei o sa puie "A", eu traduc motamo,

Dosar 59***/2011
depus 28-07-2011 Chisinau
O R D I N Nr. 827/P 13.09.2012
Juramint 20.11.2012

TDiDate: Vineri, 20-Ian-2012, 11:35 AM | Message # 53
Lieutenant
Reputaţie: 2
numai la arhiva iti vor rectifica numele,familia,patronimicul completind un formular standart cum a spus si Ulia mai devreme. Eu asa am facut la patronimic(din Nicolai in Nicolae)

Depus 14.12.2010
Consulatul din Chisinau
Nr.dosar 4*/2011
30.03.2012 Ordin
20.04.2012 Depus juramant

tatyana_conDate: Vineri, 20-Ian-2012, 11:35 AM | Message # 54
Major general
Daca inteleg corect anoela are nevoie de cert.de casatorie al mamei cu -a...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

TDiDate: Vineri, 20-Ian-2012, 11:38 AM | Message # 55
Lieutenant
Reputaţie: 2
Quote (tatyana_con)
Daca inteleg corect anoela are nevoie de cert.de casatorie al mamei cu -a...
inseamna ca cere de la arhiva duplicat a certificatului de casatorie corect dupa datele din cert de nastere a mamei

Depus 14.12.2010
Consulatul din Chisinau
Nr.dosar 4*/2011
30.03.2012 Ordin
20.04.2012 Depus juramant

fraerDate: Vineri, 20-Ian-2012, 11:47 AM | Message # 56
Colonel
TDi, da corect, si nici o traducere din lume legala nu ii va pune litera ceia

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

Mesaj editat de fraer - Vineri, 20-Ian-2012, 11:47 AM

tatyana_conDate: Vineri, 20-Ian-2012, 12:04 PM | Message # 57
Major general
Daca in cert. de nastere e cu -a, atunci are tot dreptu sa ceara sa-i faca si cert. de casatorie cu -a. Eu asa am facut pentru mama mea! Numai ca in situatia mea era invers: intr-un act s-a nascocit litera A si am schimbat actul, deoarece in cert.de nastere era fara. Dar nu stii de cine dai la Starea Civila. Asa ca cel mai simplu e de dat la traducere, caci in cert. eliberat in limba rusa e trecuta deja cu -a, doar trebuie sa-l traduca si atat. Ce mare filozofie! Dar fiecare face cum crede ca e mai bine...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Mesaj editat de tatyana_con - Vineri, 20-Ian-2012, 12:07 PM

fraerDate: Vineri, 20-Ian-2012, 12:10 PM | Message # 58
Colonel
tatyana_con, mai repet o data, cei care traduc o fac asta motamo, si o fac in baza originalului, eu nu au treaba cum e corect, eu o fac asa cum e scris pe certificat, si tocmai de asta trebuie sa duca la OSC si sa ia un simplu extras, unde o sa fie si A si tot ce i se cuvine

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

tatyana_conDate: Vineri, 20-Ian-2012, 12:32 PM | Message # 59
Major general
Quote (anoela)
IN CERTIFICATUL DE CASATORIE ORIGINAL ADICA IN LITERE RUSESTI ESTE CU A

fraer, pai de asta zic si eu... Daca o sa-i traduca motamo, atunci problema e rezolvata, caci in rusa e deja trecuta cu -a...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

fraerDate: Vineri, 20-Ian-2012, 12:52 PM | Message # 60
Colonel
tatyana_con, dar la depunere o sa il primeasca?nu o sa-i ceara extrasu de la osc?

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

tatyana_conDate: Vineri, 20-Ian-2012, 12:55 PM | Message # 61
Major general
fraer, raspunsul primit de la ambasada: Se pot prezenta acte de stare civilă traduse şi legalizate.
In mail am specificat ca actele au fost emise pe teritoriu Republicii Moldova...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

fraerDate: Vineri, 20-Ian-2012, 1:07 PM | Message # 62
Colonel
tatyana_con, ok, numai nu-mi place una, cum isi schimba regulile cei de la ambasada, eu cind am deupus si nu numai eu dar si o multime de cunoscuti , am depus simple xerocopii legalizate , pe 29 ianuarie2011 cind sa dus verisorul meu sa se programeze pentru depunere, la ghiseu i sa cerut sa prezinte dosarul, sigur ca el nu-l avea, a venit peste o zi cu dosarul, si iau spus ca copiile legalizate trebuiesc facute pe blancuri speciale albastre, cineva stie ceva despre asta?

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

tatyana_conDate: Vineri, 20-Ian-2012, 1:17 PM | Message # 63
Major general
fraer, cat despte dosarul, au dreptate. In lista cu actele figureaza ca trebuie sa ai la mana un dosar cu sina (ultimu punct). Iar ceeace priveste blancuri speciale...nu pot sa spun numic... cand am depus eu, nu trebuia asa ca nu cunosc...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

iuliuDate: Luni, 23-Ian-2012, 6:47 PM | Message # 64
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Salutări, dragi forumişti,

Am înţeles că rectificările în actele de stare civilă se fac doar pe baza certificatelor de naştere a persoanelor respective. Dar totuşi am dubii.

Poate ştie cineva dacă e posibil de rectificat numele unui părinte, în certificatului de naştere, pe baza vreunui act de-al său mai recent? Adică, să-i modific certificatul de naştere pe baza buletinului lui de identitate actual.

Aş vrea să schimb în certificatul de naştere al tatălui numele din, să zicem ”Pădurariu”, în ”Păduraru”.
Faptul că în prezent tatăl are numele ”Păduraru” în buletinul său de identitate, oare este suficient ca bază pentru a-i rectifica certificatul de naştere?

Mulţumesc anticipat!

- am început colectarea actelor necesare pe 23 ianuarie 2012 :)

tatyana_conDate: Luni, 23-Ian-2012, 7:49 PM | Message # 65
Major general
iuliu, eu am reusit sa fac asa ceva, dar eu pur si sumplu am insistat verbal ca sa se scrie in certificatul de nastere ca in buletin, nu am completat nici un formular...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

fraerDate: Luni, 23-Ian-2012, 10:05 PM | Message # 66
Colonel
tatyana_con, tu ai avut noroc, din cite stiu ca sa schimb certificatul de nastare e foarte complicat, deoarece tot se face pe baza lui,
P.S eu cind am facut certificatul meu de nastere iam amagit pe cei de la ANC, spunind ca mama este .....ii dar ea de fapt e ......ia, si bine ca apoi am facut iarasi unu si am scris-o pe mama asa cum este ....ia, deoarece dupa casatorie ea asa si este, pe mine pur si simplu mau dus in eroare cind miau spus ca la toti membrii familiei trebuie sa fie numele identic
iaca vam povestit ce a fost la mine smile

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

Mesaj editat de fraer - Luni, 23-Ian-2012, 10:07 PM

iuliuDate: Miercuri, 25-Ian-2012, 4:03 PM | Message # 67
Începator
fraer, ai dreptate. Am fost azi la OSC mun. Chişinău şi mi-au explicat că nu se acceptă categoric modificări în certificatele de naştere, pe baza actelor mai recente.

Sînt doar 2 excepţii:
a. Rectificarea certificatului de naştere a unei persoane decedate se face doar pe baza unui certificat de naştere a părinţilor/buneilor persoanei date.
Adică, de exemplu, poţi rectifica numele bunelului doar conform ortografiei din certificatul de naştere a străbunelului (care i-a fost părinte bunelului tău).

b. Dacă persoana este în viaţă, atunci ea îşi poate modifica numele.

Cam aşa am înţeles eu...

tatyana_con, nu prea îmi închipui cum ai insistat tu verbal ca să încalce funcţionara de la OSC regulile de rectificare a actelor. Probabil ai un dar excepţional de convingere. smile
Sau ar mai fi o posibilitate - poate cazul la care te referi s-a întimplat pînă în 2006? Atunci, cică, ”fiecare îşi scria cum dorea în acte”, din spusele funcţionarei cu care am vorbit azi la OSC.

Mulţumesc pentru răspunsuri. smile

editat: Of, ce-s urîte smile-urile pe forumul asta!

- am început colectarea actelor necesare pe 23 ianuarie 2012 :)

Mesaj editat de iuliu - Miercuri, 25-Ian-2012, 4:04 PM

fraerDate: Miercuri, 25-Ian-2012, 6:01 PM | Message # 68
Colonel
iuliu, da, eu tot stiu depsre asta ca cu citiva ani in urma fiecar isi scria cum doreste numele, la mine sora in certificatul de tip sofietic era ..... ia, sa dus si sa scris ......i
si acum eu, mama si sora, aveam numele diferit :D:D:D

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

Roxana20Date: Miercuri, 17-Apr-2013, 4:39 PM | Message # 69
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi     
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

doncilaarcadieDate: Marţi, 30-Iul-2013, 12:18 PM | Message # 70
Începator
Buna ziua, spuneti-mi va rog, este posibil de a rectifica numele bunicului în extrasul certificatului de nastere, deoarece in certificatul de nastere bunicul este cu numele .....ă iar  parintii mei sunt cu .....a şi respectiv eu cu soţia şi fiul deasemenea suntem cu .....a.
Sau va fi nevoie de a schimba toate documentele mele a soţiei şi a fiului în .....ă? Menţionez că bunicul şi bunica sunt decedaţi ambii şi sunt pe linia tatălui meu. Iar pentru bunicii de pe linia mamei trebuie să plec la Cahul sau Vulcănesti sau "nu ştiu unde" la arhivă.
Mulţumesc.

VANO777Date: Marţi, 30-Iul-2013, 12:23 PM | Message # 71
Începator
doncilaarcadie, e posibil de facut rectificari, am avut situatie similara doar ca in cazul meu la bunei in numele de familie nu era un "u"

katsyDate: Marţi, 26-Noi-2013, 7:32 PM | Message # 72
Începator
salut,am o intrebare la mine la bunel in certificatu de nastere e scris Alexandr in rusa,in certificat de casatorie Alexandr,dar in deces Alexandru....dar Alexandr ce este asa numa in romana?in rusa stiu ka este ......deci ce trebuie sa fac?sa scot duplicat de la starea civila?sau ce?

si inca ceva,la mine mama e rusa?cum pot sa traduc certificatu ei???

Maria_NeaguDate: Duminică, 09-Feb-2014, 4:14 PM | Message # 73
Începator
Buna ziua,

am si eu o intrebare referitor la certificatele de nastere.

Merge vorba despre mama mea. 

Atunci cind eu am depus dosarul mai primeau certificatele traduse si legalizate la notar. acum cu parere de rau nu. cind a fost mama mea sa depuna actele  nu i-au primit dosarul. I-au cer certificatul de nastere nou. 

Problema e ca parintii mamei mele au decedat si ea vrea sa-si faca cetatenie rom. pe baza actelor bunelului.
Asa, acum cei de la starea civila i-au eliberat un certifica cu numele tatalui si mamei ei (adica buneii mei) cu greseli (in loc Simion au scris Semion, si greseala in numele mamei es).
Doamnele de la OSC  s-au comportat in mod foarte urit si josnic cu ea, i-au spus ca e pensionara si n-are nevoie de acte!! niste dobitoci! Ea nu stie ce sa faca acum, cu tote ca in buletinul ei si in certificatul de deces a bunelului scrie Simion!! Doamnele de la OSC se bazeaza pe certificatul rus unde scrie Semion!!! Eu nu sunt in momentul asta in tara, caci as incerca eu sa clarific treaba.

Poate cineva poate sa ma ajute... Va rog nu mai stiu la cine sa aplic..

M-ai am o intrebare: Cind mama a fost sa depuna dosarul i-au cerut actele de nastere a ambelor parinti cu toate ca ea depune doar pe baza tatalui ei. si ea are doar certificatul de deces a lui. In lista actleor p-u dosar nu merge vorba exact depsre cert. de nastere (ci eu cind am depus era de ajuns doar cert. de deces si doar a pearsoanei in baza careia se cere redob. cetateniei). Nu mai stiu e nevoie de actele ambelor pearsoane (adica a tatalui si mamei ei), sau nu?

Roxana20Date: Duminică, 09-Feb-2014, 5:06 PM | Message # 74
Lieutenant general
Maria_Neagu, Salut!
Asa-i din pacate in tara minunilor, se intimpla orice...
Si vai de zilele cind ajungi, la o virsta nu tocmai buna, si esti purtat pe drumuri de toti, si unde mergi ti se inchide usa... cry Imi pare rau de mama ta....
Trec la subiect:Deci mama ta normal in moldova a mers sa depuna dosaru? inainte nu era nevoie de cert de nastere, a buneilor, dar acum e necesar, si multi care au posibilitatea sa depuna in Romania, acolo nu se cert toate astea, si e mai usor.
Referitor cu cei de la stare civila, trebuie sa te certi cu ei, si sa nu le permiti sa te poarte pe drum, in primu rind cum cere persoana data, asa trebuie sa fie certificatu, nu dupa cum vor ei, ca atitea greseli fac, de parca lucreaza analfabeti acolo.
Sfatu meu ptr tine, este sa meraga cineva cu mama ta si sa clarifice,  la starea civila ar trebuie certificatele sa le, faca asa  cum trebuie.Mult succes.

Maria_NeaguDate: Duminică, 09-Feb-2014, 5:17 PM | Message # 75
Începator
merci mult de raspuns. Da ea a fost in mod normal inregistrata sa depuna dosarul la consulatul din Chisinau.

Adica, acum e novoie de actele de nastere a ambelor parinti ale ei? (ea are doar certificatul de deces a tatalui ei (bunelul meu) si acolo scrie data de nastere)...

Roxana20Date: Duminică, 09-Feb-2014, 5:30 PM | Message # 76
Lieutenant general
Maria_Neagu, Da are nevoie de certificate de nastere, a ambelor parinti a mamei tale,si de deces, a tatalui ei, si casatoria lor.
Si in toate certificatele, sa fie scris corect numele si prenumele fiecarui, sa nu fie int-un act diferit, ca dupa vezi ce urmeaza, nu priemsc actele.

Maria_NeaguDate: Duminică, 09-Feb-2014, 6:08 PM | Message # 77
Începator

Roxana20, Cunosti poate daca e inca posibila depunerea dosarului in Romania prin procura? si unde pot gasi lista exacta a actelor necesare p-u depunerea dosarului in Romania (daca e alta decit cea de pe site-ul moldovenesc)?

Merci mult !

Roxana20Date: Duminică, 09-Feb-2014, 6:35 PM | Message # 78
Lieutenant general
Maria_Neagu, Inainte se punea prin procura, acum nu se mai poate.
Uite aici, sper sa-ti fie de ajutor. http://cetatenie.ro/acte-necesare

Nigol-NoiDate: Luni, 10-Feb-2014, 8:08 AM | Message # 79
Lieutenant general
Reputaţie: 45
Maria_Neagu
M-ai am o intrebare: Cind mama a fost sa depuna dosarul i-au cerut actele de nastere a ambelor parinti cu toate ca ea depune doar pe baza tatalui ei. si ea are doar certificatul de deces a lui. In lista actleor p-u dosar nu merge vorba exact depsre cert. de nastere (ci eu cind am depus era de ajuns doar cert. de deces si doar a pearsoanei in baza careia se cere redob. cetateniei). Nu mai stiu e nevoie de actele ambelor pearsoane (adica a tatalui si mamei ei), sau nu?
În dependenţă de faptul dacă în certificatul de deces sînt toate datele necesare (data anul ,luna de nastere) nui nevoie si de certificat de nastere, insa daca aceste date lisesc ei oricum le vor cere, asa ca e mai bine sa le depuna din prima.
Î-mi pare foarte rau de cum sau purtat functionarii cu parintii tai, dar sincer cred ca ar trebui sa se ocupe cineva in locul ei cu stringerea tututror acestor acte si ea numai sa le depuna. Asta e

BoscaneaDate: Joi, 06-Mar-2014, 12:04 PM | Message # 80
Începator
Spuneti-mi va rog daca am peste 40 ani de ce acte am nevoie pentru cetatenie Romana ?Ms. anticipat !

buburuza88Date: Joi, 06-Mar-2014, 12:07 PM | Message # 81
Lieutenant colonel
Reputaţie: 10
Boscanea, buna...voua nu va trebuesc documente de a bunei, numai parintilosr si a dumnevoastra...succes

BoscaneaDate: Joi, 06-Mar-2014, 5:29 PM | Message # 82
Începator
Ms. mult buburuza ///

StellikDate: Duminică, 16-Noi-2014, 10:06 PM | Message # 83
Începator
Buna ziua! Sunt la inceputul procedurii de colectare a tuturor actelor (duplicate, extrase, s.m.d.), si in tot acest proces am ajuns la un caz pe care nu il pot solutiona. Am solicitat duplicatul certificatlui de nastere al tatalui, si in rubrica Tata am mentionat ION (numele bunelului), iar in certificatul original in chirilica era scris IVAN (la fel ca si in cel de casatorie a buneilor, iar in cel de deces era scris ION- cu grafie latina). Cei de la OSC au spus ca nu pot emite duplicatul dat, deoarece ION (dupa cum am indeplinit) nu corespunde cu IVAN (cum scrie in cel din chirilica, chiar daca in cel de deces, pe care l-am prezentat e scris ION) si au spus ca sa mergem la Arhiva sa solicitam extrasul de pe actul de nastere al bunelului. Asa si am facut, doar ca la momentul inregistrarii el nu este nici IVAN, nici ION, ci IOAN!!! Acum cei de la OSC au spus ca va fi necesar de perfectat toate actele ulterioare certificatului de nastere al bunelului in IOAN, dar cu acordul tuturor copiilor sai, si fratele tatalui presupune ca este ceva incorect la mijloc. De asemenea, OSC a spus ca nu avem dreptul sa schimbam nici o litera la actul de nastere a bunelului, deoarece persoana este decedata (credeam ca poate fi o optiune). Doresc sa intreb, daca cineva s-a mai intilnit cu astfel de cazuri si cum au fost solutionate, fiindca acum nu pot primi duplicatul certificatul de nastere al tatalui, pina nu va fi schimbat certificatul de casatorie al buneilor, si aceasta tot prin acordul in scris al fratelui tatalui meu, care este impotriva.

ThePrinceDate: Luni, 17-Noi-2014, 9:05 AM | Message # 84
Colonel
Reputaţie: 1
Daca vreai un ajutor spune initial intr-o formă clară:

- Numele bunelului in certificatul de nastere bunel:
- Numele bunelului în certificatul de deces al bunelului:
- Numele bunelului în certificatul de nastere a tatălui:
- Numele bunelului în certificatul de deces al tatălui (dacă e cazul, sorry dar nu am înţeles aici de e decedat) :

scrie aceste date si posibil îţi voi sugera o idee ...

StellikDate: Luni, 17-Noi-2014, 12:50 PM | Message # 85
Începator
Buna ziua din nou!

Multumesc pentru receptivitate.

Dupa cum urmeaza:

- Numele bunelului in certificatul de nastere bunel: ИВАН;
- Numele bunelului în certificatul de deces al bunelului: ION (grafie latina);
- Numele bunelului în certificatul de nastere a tatălui: ИВАН;
- nu este cazul;
- Numele bunelului în certificatul de casatorie al sau: ИВАН;

Dar in extrasul de la Directia de audienta si evidenta a documentelor- Extrasul de nastere a bunelului l-au eliberat pe IOAN, au spus ca asa este inregistrat in cartea bisericeasca de la parohie??? Pentru noi toti a fost un soc, fiindca nici o ruda a sa, nici insusi copiii nu cunosteau ca el este IOAN.

IOAN este nume de biserica, care niciodata si nici intr-un act nu a fost utilizat, si nici cit bunelul era in viata, el mereu era ION. Acum cei de la OSC spun ca trebuie sa modificam toate actele bunelului conform extrasului dat (in IOAN) cu acordul in scris al fratelui tatalui meu, ceea ce pare aberant.

Suntem in situatia cind nu stim la cine sa apelam, fiindca fratele tatalui se opune, si noi avem unele considerente de retinere ca sa schimbam totul in IOAN.

Daca exista o solutie, va rog sa ma ajutati.

Mesaj editat de Stellik - Luni, 17-Noi-2014, 12:52 PM

ThePrinceDate: Luni, 17-Noi-2014, 1:04 PM | Message # 86
Colonel
Stellik, deci dupa cite eu inteleg, tatal tau este in viata?
In asa caz tatal tau are dreptul de a cere extrasul de pe certifiactul de nastere, dupa care in mod de urgenta, pentru 90 de lei, paremise, are dreptul sa modifice in baza certificatului de nastere certificatul de casatorie si certificatul de casatorie, si nimeni nu trebuie sa ii ceara nici un acord de la rude! restul le modifici si singur cred ca ... 
daca am inteles ceva nu asa cum sunt, ma anunti!

Adăugat (17-Noi-2014, 1:00 PM)
posibil ca va fi cayul sa plecati la judecata, care dureaya 10 zile ... termen legal de agreare sau respingere a cererii

Adăugat (17-Noi-2014, 1:04 PM)
Stellik, o alta iesire poti sa depui doar certificatul de nawstere si sa iti modifici certificatul de nastere a lui tatal tau, facindul cu prenumele de Ivan

StellikDate: Luni, 17-Noi-2014, 1:41 PM | Message # 87
Începator
Tatal este in viata.

La inceput am cerut duplicatul certificatului de nastere al tatalui, si doamna de la OSC a spus ca nu poate sa emita deoarece noi in cerere am scris ION (la rubrica tatal, tatalui meu), iar in certificatul de nastere in chirilica, la tatal meu scrie Отец- ИВАН.
I-am aratat certificatul de deces al bunelului unde scrie ION, si oricum a refuzat sa primeasca cererea, a spus sa ne ducem la DAED sa cerem extrasul de pe certificatul de nastere a bunelului ca asa e mai corect si sigur.

Si aici bomba!!!

Extrasul pentru certificatul de nastere al bunelului l-am cerut- si l-au dat IOAN, si nu prea suntem de acord cu aceasta, fiindca toata viata sa bunelul s-a considerat ION, si in actele din grafia latina el este scris ION, doar in cele din chirilica - ИВАН, dar nicidecum IOAN.

Adăugat (17-Noi-2014, 1:14 PM)
Inca intrebare, sunt necesare copiile la buletinele de identitate ale ambilor parinti, daca fac dosarul pe linia unui singur bunel???

Adăugat (17-Noi-2014, 1:41 PM)
Trebuie sa ne gindim cum ar fi ca sa facem totul mai usor si mai repede.

Referitor la buletinele de identitate ale parintilot, este necesar de prezentat actele date cu legalizare in dosar???

ThePrinceDate: Luni, 17-Noi-2014, 1:48 PM | Message # 88
Colonel
Stellik, deci in cazul acesta iti pot spune cum a fost la tatal meu. 
El avea lafel probleme de genul tau.
Tatal lui era Gheorghe inscris la biserica in certificat de nastere, pe cind in chirilica de pe timpul sovietelor era Ghiorghii.
A fost la judecata, a achitat o suma simbolica, nu o tin minte precis.
In timp de 10 zile a venit rezolutia judecatii in care spunea ca are dreptul de a perfecta datele cu Gheorghe, si nimeni nu ii OBLIGA pe restul fratilor si surorilor sa perfecteze datele conform datelor bunelului.
Doar ca a fost o cearta mica, dar pina la urma nu au avut nimic de facut ca era deciyia judecatii ... asa si la voi or sa fie, va spune sub ce nume puteti sa schimbati, dar cel mai probabil ca va fi Ioan.

Poti apoi sa scrii ce ai decis si ce ati intreprins ca lumea sa fie la curent cu asa chipuri de situatii ... daca ceva mai intrebi si te raspund ...

Adăugat (17-Noi-2014, 1:46 PM)
referitor la buletine, nu ai nevoie de buletine ... personal cu o persoana am fost saptamina trecuta la Iasi si cei de la ghiseu i+au spus ca nu are nevoie de ele, ca sunt destule datele de la starea civila!

Adăugat (17-Noi-2014, 1:47 PM)
ma refeream la buletinele ascendentilor (parinti, bunei)

Adăugat (17-Noi-2014, 1:48 PM)
Stellik, scrie in privat si te lamuresc mai detaliat

StellikDate: Luni, 17-Noi-2014, 2:02 PM | Message # 89
Începator
Multumesc frumos, pentru toate sfaturile. Vom vedea si noi ce putem face, ca sa fie totul ok.

Ne gindeam ca exista optiunea de a schimba numele din extrasul de pe certificatul de nastere din IOAN in ION (conform certificatului de deces si a tuturor actelor sale in grafia latina din timpul vietii), dar nu stim daca va merge, fiindca presupunem ca bunelul insusi nu cunostea ca era IOAN (din registrele bisericesti).

Si pare imoral ca sa perfectam totul in IOAN, dupa cum ar fi scris intr-un oarecare regsitru bisericesc, cind pe toata durata vietii el in chirilica in acte figura ИВАН, iar in grafie latina- ION.

Un alt fapt interesant este ca cu vreo 10 ani in urma, intr-un certificat de reabilitare a deportatilor de la arhiva nationala, emis pe numele strabunelului deportat in Siberia, este scris numele copiilor care ramin in Republica Moldova, si numele bunelului este indicat- ION, dar nicidecum IOAN. Si certificatul dat este un act serios, si emis direct din baza ARHIVEI NATIONALE a RM.

ThePrinceDate: Luni, 17-Noi-2014, 7:41 PM | Message # 90
Colonel
Stellik, pai iti spun, daca dai in judecata la sigur ca cistigati, si puteti sa faceti cu vreti sa il numiti, doar ca sa aduceti dovezi ... unicul lucru e sa demonstrati ca el trebuie sa fie Ion si atit, daca in acte prevaleaza numele Ion, atunci pe atit a fost, ai de stat maxim 2 saptamini la judecata ...

Valentina3105Date: Vineri, 12-Iun-2015, 10:51 AM | Message # 91
Începator
Buna ziua !
Vă rog mult să mă ajutați cu un sfat. La momentul cînd am vrut să depun cererea pentru duplicatul certificatului de naștere a tatălui meu mi sa cerut buletinul lui de identitate, certificatul de naștere, ambele în original și copii... Din acestea am numai copia la certificatul de naștere... și nici o șansă să găsesc documentele respective în original.
Ce e de făcut ??? La depunerea actelor va fi suficient extrasul din certificatul lui de naștere ??? Poate este vreo altă soluție ???
Vă rog ajutor...

Valentina3105Date: Sâmbată, 13-Iun-2015, 3:19 PM | Message # 92
Începator
Merci mult ! :))

larissaDate: Sâmbată, 29-Aug-2015, 10:00 PM | Message # 93
Începator
am si eu o intrebare. mama mea e rusoaica si nu am certificatul de nastere a ei. stie cineva cum sa procedez?

VladislavaDate: Luni, 31-Aug-2015, 9:55 AM | Message # 94
Colonel
Reputaţie: 24
Citat larissa ()
am si eu o intrebare. mama mea e rusoaica si nu am certificatul de nastere a ei. stie cineva cum sa procedez?
Prin OSC.
Trebuie sa scrieti acolo o cerere care va fi trimisa in Rusia.
Daca mama este vie - ea trebiue sa faca acest lucru personal, sau - dvs. prin procura.
Daca mama e decedata - puteti singura sa scriei cererea data.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Acte normative in vederea dobandirii actelor de stare civila (Ai probleme cu actele de stare civila - Vezi legislatia)
Pagina 2 din 2«12
Căutare: