Miercuri, 22-Noi-2017, 6:17 AM
Bine ai venit Oaspete |

Intebari, interbari, intrebari... - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 221232122»
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Intebari, interbari, intrebari...
dcasapDate: Marţi, 23-Mar-2010, 12:14 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Vreau sa depun dosarul in Galati sau Iasi cand vin in Moldova la vara..

INTREBARE 1: CE ACTE TREBUIE PENTRU A DEPUNE DOSARUL CU DOMICILIUL IN ROMANIA? (sotia mea a luat cetatenia in '02 si are domiciliul in Alexandria)

INTREBARE 2: ESTE NEVOIE DE CERTIFICATUL DE CASATORIE AL NOSTRU? CUMVA AJUTA LA PROCESAREA DOSARULUI? (Intreb fiindca avem cert. casat. spaniol si ar fi nevoie de transcriere...)

INTREBARE 3: LA DEPUNEREA ACTELOR CONTEAZA CE TIP DE VIZA AI? (Eu voi veni cu permis de sedere comunitar eliberat in Spania)

INTREBARE 4: CAND S-A SCHIMBAT VALABILITATA PASAPOARTELOR? (sotia mea are pasaportul valabil 2008-2018 la facut in Alexandria in 2 zile. Chiar nu m-ai exista pasapoarte pe 10 ani?? Cartile de Id ce valabilitatea au?)

INTREBARE 5: AR FI POSIBIL SA FACEM CAZIERUL IN GALATI SAU IASI AVAND IN VEDERE CA SOTIA MEA ARE DOMICILIU IN TELEORMAN SI PROCURA AR FI PE NUMELE EI? (vrem sa il facem in Galati sau Iasi pentru ca e mai aproape de MD ca Alexandria)

Va multumesc mult!

adminDate: Marţi, 23-Mar-2010, 6:14 PM | Message # 2
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
dcasap, 1. actele necesare le gasesti aici http://vreau-cetatenie.eu/forum/16-37-1
2. Bineanteles ca trebuie certificatul de casatorie, daca e in alta limba, trebuie tradus si legalizat.
3. Nu conteaza tipul de viza
4.Nu mai exista pasapoarte pe 10 ani, se fac doar pe 5 ani!
5.Poti face cazierul oriunde!

P.S. la toate aceste intrebari gaseai raspuns daca cautai un pic pe forum.
Pe viitor rasfoieste un pic, sunt 90% sanse ca intrebarea ta sa se fi discutat deja.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

dcasapDate: Marţi, 23-Mar-2010, 6:27 PM | Message # 3
Începator
Nu am gasit nicaieri pe forum despre aplicare cu domiciliul in Romania
si despre cazier am citit tot pe forum ca se face in judetul unde ai domiciliu.

multumesc pentru raspunsul rapid

gigiDate: Joi, 25-Mar-2010, 9:15 AM | Message # 4
Începator
Am şi eu o intrebare. Persoanele , a caror ambii bunei au fost nascuti in Transnistria pina la anul 1940, pot sa depuna dosarul pentru redobindirea cetateniei romane?

sly

lucettaDate: Joi, 25-Mar-2010, 3:30 PM | Message # 5
Începator
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
dcasap,
Salut,in privinta pasapoartelor:
acum in Romania sunt 2 tipuri de pasapoarte,alea simple si alea biometrice
alea simple le fac cam in 2-3 ore si costa 2oo Roni si sunt valabile 1 an,
cele biometrice costa aproximativ 260 roni si e valabil 5 ani.

Mesaj editat de lucetta - Joi, 25-Mar-2010, 3:45 PM

uigres86Date: Luni, 12-Apr-2010, 1:36 PM | Message # 6
Lieutenant
Admin, spune-mi te rog, cum pot sa aflu eu mai multe detalii despre persoanele care sunt incluse in acel tabel nominal. Pe just.ro sunt date numai numele acestor persoane, sau si inca ceva date despre acestea?
Am vazut acolo o persoana care posibil nu stie ca trebuie sa depuna juramantul.
Multumesc anticipat!

adminDate: Luni, 12-Apr-2010, 5:34 PM | Message # 7
General
uigres86, te referi la tabelul cu persoanele care depun juramantul? pe just.ro e aceeasi lista doar ca e si data nasterii paremi-se, mai multe date, conform noii legislatii, nu se mai publica.

uigres86Date: Marţi, 13-Apr-2010, 1:52 PM | Message # 8
Lieutenant
Admin, spune-mi te rog cum pot eu macar s-o gasesc acea lista acolo, sa verific macar data nasterii, eu am intrat pe just.ro, si n-am mai reusit sa gasesc acest tabel.

adminDate: Marţi, 13-Apr-2010, 5:09 PM | Message # 9
General
uigres86, http://www.just.ro/Portals....010.doc

annnaDate: Marţi, 13-Apr-2010, 8:49 PM | Message # 10
Începator
salut
am si eu o intrebare, vreau sa depun dosarele parintilor mei si cam e problematic cu gasirea tuturor certificatelor buneilor lor (adica a strabuneilor mei).
dar am am ruda care mi-a spus ca a depus dosarul fara certificatele buneilor,deoarece acestia au fost nascuti pin in '40.
e posibil asa ceva, parintii mei nu or sa aiba probleme la depunere daca nu prezinta certificatele buneilor?
multumesc

petsirDate: Miercuri, 14-Apr-2010, 12:13 PM | Message # 11
Începator
Tu vei prezenta certificatele parintilor,iar parintii tai respectiv certificatele parintilor lor,adica a buneilor tai

Gregory0405Date: Miercuri, 14-Apr-2010, 6:17 PM | Message # 12
Major general
Reputaţie: 22
annna, Toti cetatenii nascuti pana in 40 au dreputl sa ceara redobandirea cetateniei. Daca parintii tai sunt pana la 40, nu sunt probleme, o sa ai nevoie doar de actele lor. Parintii insa, nu au nevoie decat e actele lor. De actele parintilor nu vor avea nevoie. Asta e 100%

annnaDate: Miercuri, 14-Apr-2010, 6:23 PM | Message # 13
Începator
am inteles smile
va multumesc mult mult

TXTDate: Miercuri, 14-Apr-2010, 9:30 PM | Message # 14
Sergent
salut!...pentru procura, trebuie ceva documente?

Cetatean RO

Gregory0405Date: Joi, 15-Apr-2010, 1:37 PM | Message # 15
Major general
TXT, Intrebare foarte interesanta smile Ce fel de procura? Buletinul iti trebuie sigur. smile Dar nu cred ca raspunsul meu iti satisface exigentele smile Da mai multe detalii ce fel de procura si o sa-ti zic ce acte iti trebuiesc smile

TXTDate: Joi, 15-Apr-2010, 5:04 PM | Message # 16
Sergent
Gregory0405, deci am nevoie de procura pentru ca o alta persoana sa faca pe numele meu cazier judiciar din Romania.

Cetatean RO

denis_moldDate: Joi, 15-Apr-2010, 7:47 PM | Message # 17
Lieutenant
salut ! am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute, locuiesc in italia si am fost acasa sa depun la cetatenie ,nam intrat in timp , acuma mam intors in italia am toate actele necesare problema e ca certificatele toate is legalizate la moldova la notar , si cererile leam facut la romania la notar, vreau sa depun la milano la consulat dac tot nu am intrat in timp si mam intors, o sami recunoasca legalizarile de la moldova de la certificatele de nastere sau treb sa fac altele la milano???

deniksa

AlexeiDate: Joi, 15-Apr-2010, 7:59 PM | Message # 18
Major general
Grupă: Moderator
Reputaţie: 9
denis_mold, daca stai legal in Italia,atunci depui fara probleme acolo,fiindca asa si trebuie sa fie legalizate de autoritatile din Moldova.

Adaugat (15-Apr-2010, 8:59 PM)
---------------------------------------------
TXT, faci persoanei respective procura(50MD lei),plus xerox cert.de nastere si a buletinului.

denis_moldDate: Vineri, 16-Apr-2010, 9:05 AM | Message # 19
Lieutenant
mersi mult de raspuns!!!! eu eu deja am tot pachetu de acte doar cazieru italian treb sal scot si gata.

deniksa

AlexeiDate: Vineri, 16-Apr-2010, 9:22 AM | Message # 20
Major general
denis_mold, dar ce, ti-au zis ca ai nevoie si de el? Cunosc pe cineva care au depus in Italia,Spania si Portugalia si au depus fara cazierul din tara respectiva.

cipdeilDate: Vineri, 16-Apr-2010, 8:22 PM | Message # 21
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
O intrebare care mi se pare nu afost discutata pe forum...
Depunerea dosarului:Ex.domnisoara Petrencu depune dosarul cu numele de familie de (fata mare), peste 4 luni se casatoreste si isi schimba familia, care e procedura de adaugare a certificatului de casatorie la dosar sau mai trebuie de adaugat el???

adminDate: Vineri, 16-Apr-2010, 8:37 PM | Message # 22
General
cipdeil, nu mai trebuie adaugat nimic, cand isi transcrie cert de nastere prezinta si cert de casatorie si va primi cert de nastere cu numele de familie obtinut dupa casatorie

slavik2603Date: Duminică, 18-Apr-2010, 1:08 PM | Message # 23
Începator
Reputaţie: 1
buna la toti!!! vreu sä pun o intrebare de la prietenul meu care se aflä in beljia la azil si a primit scrisoarea de la MJ cu aviz pozitiv la moldova,poate el sä depuie jurämintul la abasada din beljia sau trebuie neparat sä se ducä la moldova? poate sä intilnit cineva cu asa caz si poate säi räspundä

adminDate: Duminică, 18-Apr-2010, 1:17 PM | Message # 24
General
slavik2603, problema ta se discuta aici: http://vreau-cetatenie.eu/forum/23-53-1

angelamalcociDate: Duminică, 18-Apr-2010, 1:56 PM | Message # 25
Începator
Spuneti-mi va rog.Noi am depus actele in 2002 noiembrie.Am aparut in partea a 3 a Monitorului oficial.Ce putem face ca sa redobindim cetatenia romina?Unde ne putem adresa si ce documente ne trebuiesc.

denis_moldDate: Luni, 19-Apr-2010, 8:19 PM | Message # 26
Lieutenant
pentru a depune la MILANO,este nevoe de casier ITALIAN sau nu?

deniksa

adminDate: Luni, 19-Apr-2010, 8:36 PM | Message # 27
General
denis_mold,in mod normal nu trebuie, insa am auzit pe unii care ziceau ca le-au cerut, nu mai stiu exact daca la milano sau la alta ambasada, insa cel mai bine e sa suni sa-i intrebi

denis_moldDate: Luni, 19-Apr-2010, 9:12 PM | Message # 28
Lieutenant
nici nu stiu ce sa fac ca eu am cazieru romanesc si moldovenesc, si cererile sunt facute in romania la notar si solicit cu resedinta in romania, dar o sami ceara cazieru italian ori nu :(( care a depus si poate sa ma ajute ,datzi un sfat, dar cred ca o sal scot si o sal iau cu mine dac e ceva ii fac traducerea acolo pe loc la consulat.

deniksa

inatabacaruDate: Marţi, 20-Apr-2010, 7:46 PM | Message # 29
Începator
Salut! intrebarea mea suna in felul urmator.Vreau sa depun actele la AC in cel mai scurt timp ,dar intentionez sa ma casatoresc(marit biggrin ) cam prin iulie. Vreau sa raman la numele meu,nu la al sotului. Pot aparea ceva probleme kd va veni ordinul ministrului si kd voi fi nevoita sa-mi fac ceritificat de nastere,buletin..romanesc? Va multumesc anticipat![b]

ina

wolfurDate: Marţi, 20-Apr-2010, 9:06 PM | Message # 30
Începator
vreau sa concretizez inca o data in plus: mama in buletin e cu declin rus ex. Orlova, tatal Orlov, in certificat de casatorie am scris la fel: numele dupa casatorie(dupa cum era in cel rusesc) el: Orlov, ea Orlova, la fel e si la bunici: numele dupa casatorie el-Orlov, ea-Orlova si la deces totul se respecta(el-Orlov, ea-Orlova). In fine la mine in certif. de nastere si buletin-Orlov. Intrebarea este: trebue sa perfectez toate documentele pentru a fi acelas nume peste tot? sau daca se respecta terminatiunile atunci nu voi avea probleme?

rodica-sopranoDate: Miercuri, 21-Apr-2010, 3:12 PM | Message # 31
Începator
Vreau sa obtin cetatenia romina pe baza buneilor , dar problema e ca bunelul e nascut pina in 1940, insa bunica e nascuta in 1946, Spunti-mi va rog va fi vreo problema?

adminDate: Miercuri, 21-Apr-2010, 3:45 PM | Message # 32
General
inatabacaru, nu va fi nici o probl
wolfur,din cate stiu eu, se accepta cu declinari, doar in cazul in care actele sunt emise in ucraina sau rusia.
rodica-soprano, nu va fi nici o probl, ai nevoie de cel putin un bunic sa fie nascut pana in '40

rodica-sopranoDate: Joi, 22-Apr-2010, 6:08 PM | Message # 33
Începator
Buna! spunetimi va rog de ce acte am nevoie pentru a obtine permis de mic trafic la frontiera cu Rominia?
Va multumesc anticipat...

adminDate: Joi, 22-Apr-2010, 6:34 PM | Message # 34
General
rodica-soprano, http://vreau-cetatenie.eu/news....3-01-44

rodica-sopranoDate: Joi, 22-Apr-2010, 9:59 PM | Message # 35
Începator
In ce zile a saptaminii se poate de depus dosarul la Bucuresti, si pe ce adresa se afla institutia respectiva?

adminDate: Joi, 22-Apr-2010, 10:06 PM | Message # 36
General
rodica-soprano, la Bucuresti se depune doar miercurea, adresa o gasesti in topicul cu adrese utile

Dani3009Date: Duminică, 25-Apr-2010, 9:16 AM | Message # 37
Începator
Salut, as dori foarte mult sa aud parerea D-voastra celor de aici care aveti experienta. Sint ingrijorat in privinta la una din cele 3 declaratii, anume in acea care reprezinta stabilirea domiciliului... Notariatul a scris ca persoana xxx doreste domiciliu in strainatate, fara sa mentioneze unde anume , adica Republica Moldova. Ar fi o problema ? Intrebarea mea apare aici , nu o sa ramina dosarul meu aruncat la ei acolo, din cauza aceasta, cu toate ca l-au primit la depunere?

Mesaj editat de Dani3009 - Duminică, 25-Apr-2010, 9:18 AM

lilu-Date: Luni, 26-Apr-2010, 7:37 AM | Message # 38
Începator
Salutare la toti!
Spuneti-mi va rog.Feciorul meu care are 19 ani,de ce acte are nevoie ca sa depna dosarul odata cu mine?
BUNEII MEI SUNT NASCUTI PINA IN ANUL 40,IAR PARINTII DUPA (in anii 50)

lilu-Date: Luni, 26-Apr-2010, 9:48 AM | Message # 39
Începator
este nevoie si el sa faca pachet de acte aparte?putem sa le depunem impreuna,intr-un dosar?

cipdeilDate: Luni, 26-Apr-2010, 2:19 PM | Message # 40
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
lilu-
Trebuie sa pregateasca acelasi pachet de documente ca si al tau

georgeDate: Marţi, 27-Apr-2010, 9:40 PM | Message # 41
Sergent
Cateva intrebari pentru cei ce au depus de curand!
1.La certificatul meu de nastere am primit si un aviz(o foaie ca si certificatul), unde cer schimbarea prenumelui meu din "Gheorghii" in "Gheorghe" si a patronimicului din "Ivan"(tata, decedat, este Ivan in acte, iar eu in buletin si in cazierele facute dupa buletin, sunt Ion) in "Ion".S-a mai intalnit cineva cu asa o problema, se accepta asa ceva la depunere?

2.Declaratiile cele 3.Doua din ele sunt declaratii, a 3 e cerere, unde cer domiciul in Rep.Moldova.Am auzit ca nu accepta dosarul, doar daca sunt toate 3 cu nume de Declaratie.Despre asta ce ati auzit?

3.E nevoie de legalizare la buletin sau legalizare la pasaport?Daca la pasaport, atunci e obligatoriu ca pasaportul sa aiba valabilitate cel putin 6 luni?

4.Mai e nevoie de dovada de la primarie ca bunicii au locuit unde au locuit?Am auzit ca ar fi nevoie de asa ceva, inca.

Rog sa va dati cu parerea cati mai multi care au intalnit asa probleme.

AlexeiDate: Miercuri, 28-Apr-2010, 0:11 AM | Message # 42
Major general
george, citeste atent informatia de pe forum,ai raspuns la toate intrebarile.

decelusDate: Joi, 29-Apr-2010, 12:21 PM | Message # 43
Lieutenant colonel
Reputaţie: 14
CIND IN INVITATIE-DECLARATIE SINT INCLUSI DOI OAMENI(SOT-SOTIE,MAMA-FIICA),IN CAZ CA UNU SE IMBOLNAVESTE SAU NU STIU CE..LA VAMA ITI DA VOIE SA TRECI DE UNU SINGUR,CHIAR DACA IN INVITATIE IS SCRISE 2 PERSOANE????????????

DOSAR DEPUS: 23 IUNIE 2010 IASI
Dosar nr:458**
ORDIN:221 DIN 27.04.2011,JURAMINT 18 MAI
Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie!

Gregory0405Date: Joi, 29-Apr-2010, 12:49 PM | Message # 44
Major general
decelus, De ce sa ai probleme? Motivele sunt diferite ca nu a putut merge. Ai viza, ai numele in invitatie, da in rest faca DUmnezeu parte wink

decelusDate: Joi, 29-Apr-2010, 12:59 PM | Message # 45
Lieutenant colonel
Reputaţie: 14
SA INTELEG CA NU VOI AVEA PROBLEME LA VAMA???.....dar am o intrebare: TATA NU ARE TOATE ACTELE pentru dosar IAR MAMA LE ARE PE TOaTE si vrea sa plece doar ea la Romania sa le depuna...CEI DE LA AMBASADA POATE SA-I DESCHIDA VIZA DOAR MAMEI,CHIAR DACA SI TATA E INCLUS IN INVITATIE...MULTUMESC DE AJUTOR!!!!!!.....

DOSAR DEPUS: 23 IUNIE 2010 IASI
Dosar nr:458**
ORDIN:221 DIN 27.04.2011,JURAMINT 18 MAI
Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie!

GogosharDate: Vineri, 30-Apr-2010, 10:28 AM | Message # 46
Începator
Salut, am citeva intrebari, si va voi fi recunoscator daca cineva imi va raspunde.

1. Ma numesc Serghei, in toate actele scrie asa, trebuie sau nu sa-mi schimb numele in Sergiu, aud de la multi prieteni ca trebuie, altii spun ca nu.

2. Vreau sa redobindesc cetatenia romana pe linia mamei, bunelul (tatal mamei) s-a nascut intainte de 1940, oare am nevoie de adeverintele de nastere si de casatorie sau divort de la ambii parinti ai mei (nu bunei)?

taneaDate: Vineri, 30-Apr-2010, 10:51 AM | Message # 47
Începator
Quote (Gogoshar)
1. Ma numesc Serghei, in toate actele scrie asa, trebuie sau nu sa-mi schimb numele in Sergiu, aud de la multi prieteni ca trebuie, altii spun ca nu.
2. Vreau sa redobindesc cetatenia romana pe linia mamei, bunelul (tatal mamei) s-a nascut intainte de 1940, oare am nevoie de adeverintele de nastere si de casatorie sau divort de la ambii parinti ai mei (nu bunei)?

1.Nu trebuie sa-ti schimbi numele,principalul in toate actele sa fie scris Serghei.
2.Ai nevoie de
a)certif.tau de nastere(duplicat)
b)certif .de nastere a mamei(duplicat)
c)certif.de nastere a tate(duplicat)
d)certif.de casat.a parintilor(duplicat).Daca parintii sunt divortati trebuie extrasul la certif. de casat.si duplicat la certif. de divort.
e)daca bunicii sunt in viata ambii sau macar unul din ei atunci iti trebuie:
-certif.de nastere a bunicii(duplicat)
-certif.de nastere a bunelului(duplicat).Daca bunelul este mort se ia duplicatul la certif.de deces.
- certif.de casat a lor(duplicatul).
f)daca ambii sunt morti iti trebuie:
- certif.de deces pentru ambii bunei(duplicatele)
-extrasul la certif.de casat. a lor

RusnacT

GogosharDate: Vineri, 30-Apr-2010, 11:06 AM | Message # 48
Începator
Multumesc mult. M-ai linistit un pic. Mi-am adus aminte inca de un lucru.
Tatal meu e nascut in Ucraina, dar e cetatean al RM. Adeverinta de nastere a lui e de tip sovietic. Ce trebuie de facut cu certificatul lui de nastere, trebuie de facut de tip nou in Ucraina? si apoi de tradus si autentificat la noi? sau aici in MD poate sa-si faca certificat de nastere de tip nou in limba romana?

Gregory0405Date: Vineri, 30-Apr-2010, 11:56 AM | Message # 49
Major general
Alexei, Daca nu gresesc in discutiile de mai devreme spuneati ceva de genul, daca prenumele si respectiv patronimicul in diverse documente este: Fiodorovici, Tudor, Fiodor, Tudor... Deci cum ziceati, se paote face un certificat explicativ sau un aviz de la OSC sau arhiva, dupa caz, care ar solutiona problema asta. Ati putea sa ne dati mai multe detalii care sa ne lumineze in aceasta privinta? Am un prieten a carui bunel in adeverinta de divort e Fiodor dar in cea de deces a Tudor. Respectiva mama sa, nascuta pe timpul sovietic are patronimicul Fiodorovna... Adeverinta de deces nu se rectifica, dupa cum stiu nici un act nu se rectifica dupa decesul persoanei. In acest caz e posibil de solutionat problema cumva?

AlexeiDate: Vineri, 30-Apr-2010, 9:43 PM | Message # 50
Major general
Gregory0405, da,se solicita un aviz,precum ca Fiodor si Tudor sint acelasi prenume.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Pagina 1 din 221232122»
Căutare: