Miercuri, 22-Noi-2017, 6:20 AM
Bine ai venit Oaspete |

Intebari, interbari, intrebari... - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 22«12342122»
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Intebari, interbari, intrebari...
Gregory0405Date: Sâmbată, 01-Mai-2010, 1:00 PM | Message # 51
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 22
Statut: Offline
Gogoshar, trebuie sa-ti transcrii actul de nastere. Cetatenii unui stat au dreptul de a-si transcrie actele de stare civila in statul al carui cetatean a devenit. Cu alte cuvinte, daca noi basarabenii ne facem cetatenie romana, urmatorul pas este transcrierea actelor de stare moldovenesti in acte de stare civila romanesti.

Ar mai fi o solutie sa traduci actul si sa-l legalizezi la un notar. Mai multe detalii iti pot zice cei de la Agentiile din teritoriu.

Adaugat (01-Mai-2010, 2:00 PM)
---------------------------------------------
Alexei, Merci.

georgeDate: Duminică, 02-Mai-2010, 11:51 PM | Message # 52
Sergent
Reputaţie: 0
Quote (george)
1.La certificatul meu de nastere am primit si un aviz(o foaie ca si certificatul), unde cer schimbarea prenumelui meu din "Gheorghii" in "Gheorghe" si a patronimicului din "Ivan"(tata, decedat, este Ivan in acte, iar eu in buletin si in cazierele facute dupa buletin, sunt Ion) in "Ion".S-a mai intalnit cineva cu asa o problema, se accepta asa ceva la depunere?

Alexei, uite un aviz cu schimbarea patronimicului am primit si eu!Stii sigur ca astia de la agentii sau de la Directie primesc asa ceva?

cainDate: Marţi, 04-Mai-2010, 4:20 PM | Message # 53
Începator
Grupă: User
Vreau sa stiu daca pot sa aplic dosarul pentru redobandirea cetateniei la Cluj prin procura pentru sotia mea. Care sunt sansele si cum trebuie sa argumentez. Am copil mic de 1 luna.
Multumesc.

AlexisDate: Marţi, 04-Mai-2010, 11:38 PM | Message # 54
Major
Reputaţie: 3
dar cum apropo este transcrierea ?
Daca sunt Alexandr o sa fiu Alexandru in certificatul romanesc ? smile

AlexeiDate: Miercuri, 05-Mai-2010, 6:53 AM | Message # 55
Major general
Grupă: Moderator
Reputaţie: 9
george, daca nu crezi informatiei,atunci suna la un birou teritorial pentru cetatenie,unde ai de gind sa depui dosarul,pentru a te incredinta.

Mesaj editat de Alexei - Miercuri, 05-Mai-2010, 8:36 PM

adminDate: Miercuri, 05-Mai-2010, 12:15 PM | Message # 56
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Alexis, nu, tot alexandr o sa fii

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

AlexisDate: Miercuri, 05-Mai-2010, 8:58 PM | Message # 57
Major
admin,
mersi !
smile

valynaDate: Vineri, 07-Mai-2010, 1:22 PM | Message # 58
Sergent
Buna! am o intrebare legata de micul trafic la frontiera. Daca nu am documente care dovedesc că există motive întemeiate pentru trecerea frecventă a frontierei si anume nu satisfac conditiile specificate de partea romana:
a) Menţinerea relaţiilor de familie prin vizitarea rudelor
b) Însoţirea rudelor pentru acordarea de asistenţă medicală
c) Participare la programe în domeniul economic şi schimburi în domeniile economic, ştiinţific, cultural, medical, sportiv, mass media sau în domeniul educaţiei
c) Participare la programe în domeniul economic şi schimburi în domeniile economic, ştiinţific, cultural, medical, sportiv, mass media sau în domeniul educaţiei
e) Rezolvarea problemelor de natură juridică
f) Vizitarea mormintelor rudelor
ce alt motiv pot scrie in declatratia pe propria raspundere?
multumesc

adminDate: Vineri, 07-Mai-2010, 1:32 PM | Message # 59
General
valyna, scrie ca ai rude acolo, oricum nu verifica nimeni

valynaDate: Vineri, 07-Mai-2010, 1:35 PM | Message # 60
Sergent
multumesc. tre sa specific vreo adresa?

adminDate: Vineri, 07-Mai-2010, 3:08 PM | Message # 61
General
valyna, din cate stiu eu nu, insa nu sunt sigur

valynaDate: Vineri, 07-Mai-2010, 5:06 PM | Message # 62
Sergent
multumesc

marina_jaitaDate: Vineri, 07-Mai-2010, 6:06 PM | Message # 63
Începator
buna!!!eu am 6 luni de cind am primit aviz pozitiv la dosar,cit timp trebue sa mai astept pina voi da juramintu?apropo daca am domiciliu in RM de unde sa stiu cind trebue sa dau juuramintu

urechi

vladimirDate: Sâmbată, 08-Mai-2010, 7:56 AM | Message # 64
Începator
buna in 2006 am intrat in partea 3 monitorul oficial, si de atunci, nimica....vreau sa depun o cerere de urgentare dar din cate am inteles am nevoie de nr de dosar, imi poate spune cineva de unde-l iau? mc mult de tot

vladimir

vladimirDate: Sâmbată, 08-Mai-2010, 8:06 AM | Message # 65
Începator
scuze, din nou eu, am vazut niste modele cerere urgentari si zice ca treb cazier rom, cazier md,bala bla bla, dar am vazut un articol postat de ministerul justitiei ca incepand cu 25.08.2008 persoanele care au depus dosarele pana la data de mai sus , NU SE MAI PRIMESC ACTE ÎN COMPLETARE FĂRĂ A FI SOLICITATE DE CĂTRE DIRECŢIA CETĂŢENIE.
Mi-am scos cazier de la noi, din rom, adev de la fac acuma nu stiu daca le mai trimit sau trimit numai scrisoarea....ajutati-ma plz surprised

vladimir

vyzantyDate: Sâmbată, 08-Mai-2010, 8:25 AM | Message # 66
Începator
Cine poate sa_mi spuna ce se face cu cererile de redobindire depuse prin posta la consulat in Chisinau in septembrie 2006.N_am primit nici un raspuns de gen invitatie de a depune dosarulpina in prezent.Mai astept oare ceva ani de zile pina la acea invitatie?

VVSB

Gregory0405Date: Sâmbată, 08-Mai-2010, 3:12 PM | Message # 67
Major general
vyzanty, Daca ai dosarul mergi la una din agentiile teritoriale si depui dosarul fara a mai astepta ceva wink Da de cererea aia poti sa si uiti, cant iti vine invitatia, peste vreo 100 de ani nici nu ii atragi atentia, ca daca e cu Doamne ajuta pe atunci poate vei avea deja si cetatenia.

Adaugat (08-Mai-2010, 3:51 PM)
vladimir, eu in 2009 am comunicat cu ei si le-am trimis si cazier, acuma nu mai tin minte cand exact dar pe 4 noiembrie am fost publicat in Monitor in partea I si am depus si juramantul. wink Nu ai decat sa te informezi direct de la DC. Ii bombardezi cu scrisori si e-mail-uri pana nu iti raspund, desi nu e batut in cuie ca va raspunde cineva, ca au atitea scrisori ca nu m-as mira sa nu raspunda, dar vorba aia, incercarea vina nu are. smile

Bafta si multa perseverenta si RABDARE!!!

Adaugat (08-Mai-2010, 4:06 PM)
vladimir, Numarul dosarului ii va ajuta pe cei de la DC sa gaseasca ce e cu dosarul tau. Dar daca imi comunici numele si prenumele tau, poate te ajut eu cu ceva ca aveam la mine stocate niste monitoare din timpurile celea anume partea a III ca si eu am fost publicat pe atunci si poate gasesc ceva util si pentru tine.

Adaugat (08-Mai-2010, 4:12 PM)
marina_jaita, Dupa avizul pozitiv s-ar putea sa mai astepti mult si bine. Important e sa primesti ordinul ministrului Justitiei. Acesta poate sa intirzie. Daca primesti ordinul Ministrului, esti libera sa mergi la COnsulat din Vlaicu Parcalab si sa te programezi pentru depunerea juramantului care se organizeaza in incinta consulatului roman din strada Grigore Ureche.
Pana nu ai ordinul Ministrului Justitiei, nu poti face nimic. S-ar putea sa-l si ai deja dar sa nu stii, ca pana ajung scrisorile lor la destinatar e ceva timp de asteptat. Daca e asa, trebuie sa incerci sa cauti numele prin site-ul Ministerului Justitiei si daca dai de el... eshti de aldamash wink

denis_moldDate: Sâmbată, 15-Mai-2010, 10:50 PM | Message # 68
Lieutenant
deci am auzit de la cineva ca cazierul romanesc nu poti sal eliberezi in romania dac nai resedinta , si ca in romania nu putem elibera in orce oras e corect ?? eu de exemplu nam resedinta in romania dar la eliberat la galati in 4 zile . scrietemi va rog dac stii despre aceasta informatie. mersi

deniksa

adminDate: Sâmbată, 15-Mai-2010, 10:56 PM | Message # 69
General
denis_mold, mai exact ce vrei sa sa iti scrim??? ai cazierul rom?! foarte bine, strange si celelalte acte si depune dosarul.

denis_moldDate: Sâmbată, 15-Mai-2010, 11:03 PM | Message # 70
Lieutenant
vreau sa stiu e posil persoanele din moldova daca pot elibera cazierul judiciar la iasi. suceava, cluj ??? (fara a avea resedinta in ro)

deniksa

AlexeiDate: Duminică, 16-Mai-2010, 7:10 AM | Message # 71
Major general
denis_mold, fii mai explicit.Am citit ultimile intrebari ale tale si asa si nu inteleg ce vrei sa stii.

Mesaj editat de Alexei - Duminică, 16-Mai-2010, 7:19 AM

Gregory0405Date: Duminică, 16-Mai-2010, 12:06 PM | Message # 72
Major general
denis_mold, am impresia ca incerci sa vorbesti romana, si e cam dificil pentru tine. EU am inteles asa, tu eshti nedumerit ca in Romania nu fiecare poate sa-si scoata cazierul juridic, ci doar cei care au resedinta acolo. Gresit, il poti scoate si tu, daca iti trebuie tie. Si te mai intereseaza daca poti scoate acest cazier oriunde. Aici ai dreptate nu de oriunde, doar de la unele sectoare de politie.

Am raspuns la doleantele tale? Mai intreaba daca mai ai intrebari, doar ca INCEARCA macar sa fii mai explicit.

Bafta!

denis_moldDate: Duminică, 16-Mai-2010, 1:54 PM | Message # 73
Lieutenant
imi cer scuze ca nam formulat corect intrebarea.MERSI MULT DE RASPUNS Gregory0405

deniksa

MonaDate: Miercuri, 19-Mai-2010, 8:43 PM | Message # 74
Începator
Spuneti va rog, daca matusa mea a pregatit pachetul de documente cu 4 ani in urma, adica a scos certificatele necesare de la starea civila, pot eu sa fac copii la certificatele pe care lea scos ea atunci, pentu ca eu vreau sa fac pe aceeasi linie ca si ea, sau trebuie sa le perfectez din nou? Mersi

AlexeiDate: Miercuri, 19-Mai-2010, 9:00 PM | Message # 75
Major general
Mona, da,le autentifici la notar si gata.

decelusDate: Joi, 20-Mai-2010, 5:48 PM | Message # 76
Lieutenant colonel
Reputaţie: 14
spuneti-mi va rog ...a autentifica e acelasi lucru cu a legaliza la notar???????MULTUMESC

DOSAR DEPUS: 23 IUNIE 2010 IASI
Dosar nr:458**
ORDIN:221 DIN 27.04.2011,JURAMINT 18 MAI
Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie!

Gregory0405Date: Joi, 20-Mai-2010, 6:18 PM | Message # 77
Major general
decelus, Da, e acelasi lucru.

drusu07Date: Luni, 24-Mai-2010, 10:10 AM | Message # 78
Începator
este adevarat ca la Romania se primesc dosarele numai luna iunie si apoi se face o intrerupere?vreau si eu sa depun dosarul in iulie si nustiu ce sa fac.
Multumesc

sa

cipdeilDate: Luni, 24-Mai-2010, 12:18 PM | Message # 79
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
drusu07
NU este adevarat,...intra aici si vei vedea
http://vreau-cetatenie.eu/news....5-18-93

decelusDate: Luni, 24-Mai-2010, 12:32 PM | Message # 80
Lieutenant colonel
am asa o intrebare daca in cazier romanesc in loc de VASILITA e scris VASILIŢA...SE CONSIDERA GRESEALA MARE....EU CRED CA DA...DAR VREAU SA VAD SI OPINIA D+VOASTRA.MULTUMESC

drusu07Date: Luni, 24-Mai-2010, 1:03 PM | Message # 81
Începator
dar de ce se scrie doar de (Suceava, Iaşi, Timişoara, Cluj Napoca şi Galaţi)eu vreau sa depun la Bucuresti,nu e o problema?

sa

dumitruDate: Luni, 24-Mai-2010, 2:19 PM | Message # 82
Colonel
Reputaţie: 19
Quote (decelus)
SE CONSIDERA GRESEALA MARE

Da. Trebuie să ai acelaşi nume peste tot.

decelusDate: Luni, 24-Mai-2010, 6:16 PM | Message # 83
Lieutenant colonel
MULTUMESC,DUMITRU

ZepherelleDate: Marţi, 25-Mai-2010, 2:27 PM | Message # 84
Începator
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati oferindu-mi un sfat in urmatoarea situatie:
Am depus dosarul in Chisinau in iulie 2008, fara a mi se comunica nr. dosarului. De atunci nici o stire despre stadiul de solutionare a acestuia. Am expediat vreo 4 scrisori si n e-mailuri Directiei Cetatenie si nici un raspuns. Acum un intermediar mi-a propus sa urgentez procedura prin expedierea unor acte DC (cazierul md si ro, declaratie, copie autentificata a unui act de identitate) prin posta sau intermediar si ca in 2 luni voi primi scrisoare de la MJ privind avizarea ordinului.
Acum va rog sa-mi spuneti daca e ok procedura, a mai trecut cineva prin ea si daca merita de incercat sau e inca o metoda de stoarcere a banilor (in conditiile in care am citit ca DC nu mai primeste acte in completare pentru dosarele depuse in 2008!). Multumesc anticipat pentru raspuns si sfat!!!

cipdeilDate: Marţi, 25-Mai-2010, 4:19 PM | Message # 85
Lieutenant colonel
Zepherelle
minimum 7 luni va trece , daca se apuca cineva sa-ti faca urgentarea!!!

ZepherelleDate: Marţi, 25-Mai-2010, 7:08 PM | Message # 86
Începator
Mersi, Cipdeil, pentru promptitudine. Acum nedumerirea mea este daca va fi posibil de urgentat in situatia cind nu cunosc nr dosarului... Si daca e mai bine sa depun eu actele de urgentare la Bucuresti sau prin intermediar?

cipdeilDate: Vineri, 28-Mai-2010, 3:14 PM | Message # 87
Lieutenant colonel
Zepherelle Intermediarii pot sa-ti afle numarul la dosar si sa-ti comunice la ce etapa se afla dosarul tau,...dar sa influienteze cu ceva procedura mai rapida cred ca nu e in puterile lor,..asta hotaraste Ministerul Justitiei!!!!

ZepherelleDate: Vineri, 28-Mai-2010, 3:48 PM | Message # 88
Începator
cipdeil, multumesc pentru informatiile utile! good

rastasanuDate: Vineri, 28-Mai-2010, 7:43 PM | Message # 89
Începator
buna seara!am si eu o ntrebare?vreau sa depun dosarul dar am o problema parintii mei nu au certificat de casatorie,ei nu sunt inscrisi ci doar cununati,tata e cu familia lui dar mama e cu familia ei noi fiind (copii)in familia tatalui,exista vri-o alta cale,inafara de ai pune pe parintii sa se inscrie acum??? surprised sau alte documente care ar putea sa inlocuiasca certificatul de casatorie a parintilor???

rastasanuandrei

Gregory0405Date: Marţi, 01-Iun-2010, 8:31 PM | Message # 90
Major general
rastasanu, Cu siguranta exista. Faptul ca parintii tai nu sunt casatoriti oficial nu inseamna ca pana la 40 parintii lor nu au fost cetateni romani. Adreseaza aceasta intrebare in private lui Alexei. El candva vorbea despre asta pe aici pe forum. Cauta mai bine, sau intreaba din nou wink

iurieDate: Joi, 03-Iun-2010, 7:10 PM | Message # 91
Începator
salut la toti .....om o intrbare ,e adevarat ca cei nascuti dupa anul 1979 cind transcrii adeverinta de nastere totodata ti se atribue si cod numeric personal ? LA CHISINAU ....MULTUMESC

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

iurieDate: Joi, 03-Iun-2010, 7:14 PM | Message # 92
Începator
salut la toti .....am o intrbare ,e adevarat ca cei nascuti dupa anul 1979 cind transcrii adeverinta de nastere totodata ti se atribue si cod numeric personal ? LA CHISINAU ....MULTUMESC

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

ghetiuliudmilaDate: Duminică, 06-Iun-2010, 7:52 PM | Message # 93
Începator
Salut. Poate cineva să mă ajute. Spuneţi vă rog frumos dacă nu s-au păstrat registrele la starea civilă şi la bunei mi-au eliberat negaţie pentru extrasul din actul de căsătorie, şi am numai extrasele certificatelor de deces al buneilor pot depune sau nu actele. Este strict necesar să ai şi extrasele din certificatele de naştere, sau este de ajuns numai decesul.
Mulţumesc anticipat.

Gregory0405Date: Duminică, 06-Iun-2010, 9:07 PM | Message # 94
Major general
ghetiuliudmila, daca negatia de care vorbesti este forma N28, vezi pe actul pe care ti l-au dat, atunci nu ai probleme. Sotia mea, care recent a depus dosarul la Iasi a depus actele si nu avea actul de casatorie a buneilor, in loc de acesta a vea forma N28 in care era scris ca registrele nu s-au pastrat si nu au de unde sa il ia smile In acest fel a depus dosarul fara probleme. Daca extrasele de pe adeverintele de divort de care vorbesti tu sunt dublicatele adeverintelor de divort, ca asa si numai asa se cere, pai totul e in ordine si poti depune dosarul. E o diferenta intre extras si dublicat. Daca buneii sunt decedati nu ai nevoie de extras de pe actul de nastere, e suficient sa ai doar dublicatele actelor de deces din partea ambilor bunei, daca sunt decedati.

Bafta si multa rabdare!

AlexeiDate: Duminică, 06-Iun-2010, 10:48 PM | Message # 95
Major general
ghetiuliudmila, se accepta asa cu avizul precum ca lipseste originalul certificatului de casatorie, si certificatele de deces ori dublicatele lor.

munteanu3333Date: Marţi, 22-Iun-2010, 6:49 PM | Message # 96
Începator
Va salut pe toţi. Spuneţimi vă rog cine ştie, dacă tatăl meu are deja cetăţenie română şi paşaport român, eu pot să-mi redobîndesc
cetăţenia română mai uşor?
Dacă e posibil acest lucru atunci cam de ce acte am nevoie şi care ar fi procedura ?
Vă mulţumesc anticipat.

adminDate: Marţi, 22-Iun-2010, 8:20 PM | Message # 97
General
munteanu3333, nu te ajuta cu nimic cetatenia tatalui tau

munteanu3333Date: Marţi, 22-Iun-2010, 10:50 PM | Message # 98
Începator
admin; Mersi mult pentru raspuns si pentru receptivitate.

niscabDate: Miercuri, 23-Iun-2010, 6:48 PM | Message # 99
Începator
Buna seara,
Maica-mea vrea sa depuna si ea actele pentru cetatenie (eu o am deja de mult).
1. In certificatul de deces, scos in 2010, tatal ei e Vasile, unde, insa, nu e indicat locul nasterii lui.
2. In certificatul de casatorie insa, scos tot in 2010, e Vasili.

Pe cand am obtinut eu cetatenia, bunicul meu era viu, si de atunci avem certificatul lui de nastere si certificatul de casatorie unde se numeste Vasile (pe vremea aia nu-si inventau functionarii tot felul de prenume). Problema e ca certificatul de casatorie cu numele corect e din 1999, format vechi (din carton). Poate servi la ceva certificatul de casatorie din 1999, chiar daca e format vechi? Alt aspect: maica-mea a cerut la Arhiva din Chisinau un aviz de rectificare in care sa se indice ca Vasile si Vasili e acelasi nume/persoana si nu i s-a dat. A insistat si nu au vrut sa i se dea? Se poate ?

In concluzie, eu in 1999 nu am avut nici o problema cu nici un act, bunicul era Vasile si se stia unde se nascuse. In 2010 are alt nume si nu se stie unde s-a nascut.

Mersi anticipat.

TaniaTDate: Luni, 05-Iul-2010, 1:54 PM | Message # 100
Începator
va rog foarte foarte mult sa ma ajutati:eu am depus juramintul de credinta in chisiunau pe 22aprilie 2010.si pina in prezent nu mia venit codul de identitate romanesc!spunetimi va rog cit timp dureaza eliberarea acestui cod?
va rog mult sa imi raspundeti!
multumesc anticipat

TanasT

Mesaj editat de TaniaT - Luni, 05-Iul-2010, 10:55 PM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Pagina 2 din 22«12342122»
Căutare: