Miercuri, 22-Noi-2017, 6:13 AM
Bine ai venit Oaspete |

Intebari, interbari, intrebari... - Pagina 20 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 20 din 22«121819202122»
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Intebari, interbari, intrebari...
Doina171Date: Luni, 22-Iul-2013, 3:54 PM | Message # 951
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 23
Statut: Offline
kkoletz, cu un motiv intemeiat,da.

kkoletzDate: Marţi, 23-Iul-2013, 1:43 PM | Message # 952
Sergent
Reputaţie: 0
Doina171, Multumesc frumos!!! smile

alveurDate: Vineri, 09-Aug-2013, 1:56 PM | Message # 953
Începator
Grupă: User
Buna ziua!
Eu, sotia mea si fiul nostru detinem dubla cetatenie Moldoveneasca si Romana (cu domiciliu in Romania).La moment locuim in Republica Moldova. In curand fiul trebuie sa plece in Bulgaria (cu pasaportul Romanesc) insotit de un cetatean al Republicii Moldova. Intrebarea mea este: 1. Putem face declaratiile notariale in fata unui notar din Republica Moldova; 2. Cu ce acte ne identificam la notar - buletinele Romanesti sau cele Moldovenesti.

Va multimesc!

dima_007Date: Sâmbată, 10-Aug-2013, 10:55 AM | Message # 954
Colonel
Reputaţie: 18
alveur, puteti face procura (asa se numeste) la un notar in MD cu buletinele romanesti altfel are nevoie de viza. Cu buletinele atestati ca sunteti romani, iar el merge ca cetatean roman

malvinkaDate: Luni, 12-Aug-2013, 2:16 PM | Message # 955
Începator
Vreau sa incep si eu procesul asta anevoios cu redobindirea cetateniei,dar am o dilema.Bunica e nascuta in 1941 si Bunelul in 1938.....am oare eu sanse,sa redobindesc cetatenia?? sau e necesar si actele strabuneilor.???Si inca o intrebare daca buneii au decedat,la pachetul de acte atasez si certificatul de nastere sau doar de deces?? 
Multumesc anticipat!

sabinaDate: Luni, 12-Aug-2013, 2:31 PM | Message # 956
Începator
buna ziua.ma ajuta cineva.am un an si 2 luni si inca nu am aparut in ordine e posibil sa apar curind?cum e posibil de a afla starea dosarului?multumesc

dima_007Date: Luni, 12-Aug-2013, 3:05 PM | Message # 957
Colonel
Reputaţie: 18
malvinka, Daca bunelu tau este nascut in 1938 poti depune actele pe linia lui fara probleme. Daca ai certificatele de nastere e bine daca nu poti atasa doar cele de deces si cel de casatorie

malvinkaDate: Marţi, 13-Aug-2013, 5:53 PM | Message # 958
Începator
Citat (dima_007)
Daca bunelu tau este nascut in 1938 poti depune actele pe linia lui fara probleme. Daca ai certificatele de nastere e bine daca nu poti atasa doar cele de deces si cel de casatorie
Multumesc

welcome_nasteaDate: Joi, 29-Aug-2013, 9:05 AM | Message # 959
Începator
Buna ziua! 
Soțul meu și părinții lui s-au născut în Republica Moldova. În prezent, el este un cetățean israelian și are un permis de ședere în Republica Moldova. El poate să  pună DOSARUL  PENTU REDOBÂNDIREA CETĂŢENIE ROMÂNE  la Chișinău?  Şi el are nevoie de niste documente suplimentare?

Multumesc anticipat!

vieruDate: Joi, 29-Aug-2013, 5:55 PM | Message # 960
Lieutenant general
Reputaţie: 45
welcome_nastea, probabil e nevoie de acelasi pachet de acte + permisul de sedere in Moldova

keuperDate: Miercuri, 04-Sep-2013, 12:35 PM | Message # 961
Începator
In privinta transcriptiei numelor din actele rusesti: mama mea a depus ducumentele pentru cetatenie in care numele tatalui meu este "Nicolai". Eu tot am de gand sa depun ducumentele (am deja invitatie), dar in buletinul meu tatal este "Nicolae", si eu as vrea sa depun intreg setul de documente in care numele tatalui sa fie tot asa ca in buletin. Ar fi "ok" sa fac depun asa?

CiocoDate: Duminică, 08-Sep-2013, 10:02 PM | Message # 962
Începator
Am si eu o untrebare...poate cineva a avut o experienta similara:) am obtinut recent cetatenia RO si deja vreau sa ma programez pentru certificatul de nastere. In primavara ma voi casatori (viitorul sot nu detine ceyatenie RO, abia a depus dosarul), ce parere aveti, trebuie sa fac pasaportul dupa casatorie sau sa-l fac inainte? Si inca o intrebare, daca fac acum pasaportul RO dar ma casatoresc si inregistrez in RM, va mai fi valabil pasaportul RO dupa casatorie?

valentina2Date: Luni, 09-Sep-2013, 7:19 AM | Message # 963
Colonel
Reputaţie: 24
keuper, ca sa nu ai probleme in toate actele ce le vei depune numele tatalui trebuie sa fie la fel adica sau Nicolai sau Nicolae

Adăugat (09-Sep-2013, 7:19 AM)
---------------------------------------------
Cioco, daca o sa -ti pastrezi familia de fata atunci poti perfecta linistita pasaportul iar cind te casatoresti transcrii numai certificatul de casatorie ; daca insa o sa ei familia sotului poti sa mai astepti , deoarece dupa casatorie trebuie sa faci pasaportul dupa noua familie adica cea a sotului

FragolinaDate: Luni, 09-Sep-2013, 11:07 PM | Message # 964
Începator
Ajutatima va rog,spunetimi va rog de ce documente am nevoie pu certificatul de nastere a copilului cu ambii paranti cu cetatenie romana.

valentina2Date: Marţi, 10-Sep-2013, 9:26 AM | Message # 965
Colonel
Fragolina, mai jos ai lista 

ACTELE NECESARE PENTRU ÎNSCRIEREA CERTIFICATULUI DE NAŞTERE PENTRU COPIL MINOR:
-  certificat de naştere original + copie legalizată la notar;
-  certificat de căsătorie românesc părinţi (original si copie simplă) ;
-  certificat de naştere părinti româneşti/ moldoveneşti  (original si copii simple); 
-  dovezi cetăţenie părinţi / paşapoarte româneşti (original şi copie simplă);
-  acte identitate(buletin) părinţi originale + copie simplă,
-  extras de căsătorie, certificat de divorţ sau certificat de deces original + copii simple (daca este cazul); 
-  declaraţia ambilor părinţi pentru stabilirea domiciliului minorului în cazul în care părinţii au domicilii diferite (este gratuit si se completează la Secţia Consulară);
- în cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani este necesar consimţământul acestuia prin declaraţie notarială. 
Dacă actele se depun prin împuternicit (numai ruda sau afin gradul I) se mai depun si urmatoarele:
-  procură specială pentru Secţia Consulară a Ambasadei României în Republica Moldova în vederea înscrierii certificatului de naştere în registrele de stare civilă româneşti original + copie simplă;

marina__Date: Luni, 21-Oct-2013, 8:11 PM | Message # 966
Începator
Referitor la dosarul de redobandire. In certificatul de nastere a bunicii este scris locul nasterii Ialoveni, la fel si im certificatul de casatorie, iar in acel de deces Kutuzov. Candva Ialoveni se numea Kutuzov, acuma pentru depunere trebuie sa schimb ceva sau cum sa procedez?? Merci frumos

andrei232Date: Luni, 04-Noi-2013, 10:57 AM | Message # 967
Începator
Poate cineva sa-mi spuna daca la depunerea dosarului de redobindire trebuie de prezentat si actele in original? Daca da atunci in ce fel?
Multumesc anticipat

vieruDate: Luni, 04-Noi-2013, 4:27 PM | Message # 968
Lieutenant general
andrei232, da, trebuie să le prezinți și în original! Pur și simplu le demonstrezi funcționarului!

corina89Date: Marţi, 05-Noi-2013, 10:07 AM | Message # 969
Lieutenant general
Reputaţie: 36
buna dragi forumisti.am o intrebare foarte prosteasca wacko din motiv ca de fericire ca am aparut in ordin ,am uitat ca pina acum nu am intrebat pe nimeni daca la juramint se cinta imnu de pe foaie sau trebuie sa-l stiu pe de rost.mersi anticipat happy

buburuza88Date: Marţi, 05-Noi-2013, 10:34 AM | Message # 970
Lieutenant colonel
Reputaţie: 10
corina89, trebu sa il stii pe de rost smile

dana_moonDate: Joi, 07-Noi-2013, 7:08 PM | Message # 971
Începator
Salut,poate cineva sa-mi spuna,vreau sa-mi depun actele pentru redobindire cetataniei romane,dar viza de resedinta e la nord,insa locuiesc la moment la Chisinau si am si bebe mic si nu ma pot deplasa la Balti,pot sa le depun aici,la Chisinau sau voi fi nevoita totusi sa merg la Balti? merci smile

vieruDate: Joi, 07-Noi-2013, 8:08 PM | Message # 972
Lieutenant general
dana_moon, vei fi nevoita sa pleci la Balti!

valentina2Date: Vineri, 08-Noi-2013, 10:03 AM | Message # 973
Colonel
dana_moon,  daca iti schimbi viza de resedinta macar si temporar atunci le poti depune si aici la Chisinau ,(acuma nu mai este necesar sa mergi la Nord acolo de unde esti ca sa te scoti de acolo de la evidenta si doar mai apoi sa te pui in alta parte ) Acuma este mai usor mergi cu stapinul casei si te pune la evidenta trebuie sa aiba la el ,, domovaia cniga '' si se face foarte usor  biggrin

Nigol-NoiDate: Vineri, 08-Noi-2013, 1:08 PM | Message # 974
Lieutenant general
valentina2
,, domovaia cniga ''- carte de imobil wink

+ la cele spuse daca mai ai un motiv serios si convingi consulul poti depune si asa fara sa schimbi viza, 
De exemplu ca lucrez aici la Chisinau pentru mine este un motiv serios/ credibil

dana_moonDate: Vineri, 08-Noi-2013, 1:16 PM | Message # 975
Începator
merci...

katsyDate: Duminică, 17-Noi-2013, 8:28 PM | Message # 976
Începator
Salut,imi cer scuze nu am gasit unde anume trebuie sa ma adresezi cu aceste intrebari.......
1)Eu string actele necesare pt pasaport roman si am o intrebare,fac pe tata care este moldovean...ci mama in certificatul de nastere e scrisa ca e nascuta in Rusia...se traduce asa document la noi in starea civila...??
2)Daca viza de resedinta e la Ungheni ci locuiesc la Chisinau demult,unde trebuie sa ma adresez ....in ce oras?si de unde trebuie sa traduc actele sa le legalizez si depun daca am viza in ungheni???merci mult

Nigol-NoiDate: Luni, 18-Noi-2013, 8:17 AM | Message # 977
Lieutenant general
katsy,
dupa cite cunosc se traduc la traducatori pe linga notari care pot sa legalizeze aceste traduceri
Poti sa te adresezi in ambele locuri unde e mai convenabil pentru tine *cred ca la Ungheni le vei face mai repede-daca e de graba , daca nu  atunci la capitala ei programare si le faci linistit*
Le legalizezi unde doresti 
De depus se pare ca la Balti, vezi- http://balti.mae.ro/node/476

Mesaj editat de Nigol-Noi - Luni, 18-Noi-2013, 8:19 AM

dana_moonDate: Miercuri, 20-Noi-2013, 1:20 PM | Message # 978
Începator
Salutare din nou!!am asa o intrebare,in certificatul de nastere a mamei,lipssesc codurile de identitate a parintilor ei,insa tin sa precizez ca aceste coduri exista(la depunerea cererii pt eliberarea certificatului,din neglijenta nu le-am scris.. sad ...la depunerea dosarului pt cetatanie merg pe linia tatalui.Voi intimpina probleme din aceasta cauza?ca sa rectific certificatul,imi trebuie procura ceea ce nu am....

Nigol-NoiDate: Miercuri, 20-Noi-2013, 3:39 PM | Message # 979
Lieutenant general
dana_moon
Parerea mea este ca nu ar trebui sa influenteze dupa cum spui ca ai luat linia tatalui. biggrin

dana_moonDate: Miercuri, 20-Noi-2013, 4:15 PM | Message # 980
Începator
Nigol-Noi, multumesc! acum vin de la starea civila si mi-au spus la fel smile probleme nu sunt,actul e ok si fara aceste coduri atit cat datele mamei sunt corecte.

RossarioDate: Miercuri, 20-Noi-2013, 7:56 PM | Message # 981
Începator
Salut cine ma poate ajuta am depus la Buletin  pe data de 10 10 2013 si azi am 42 de zile si nustiu daca este gata, la ghiseu nu mi sa eliberat nici o chitanta si nici nu miau zis aproximativ  cind pot reveni sami ridic buletinul... oare este gata , sa nu ma duc mine acolo sa perd tinpul

katsyDate: Miercuri, 20-Noi-2013, 10:01 PM | Message # 982
Începator
multumesk

sarsurakiDate: Sâmbată, 17-Mai-2014, 7:44 AM | Message # 983
Începator
Buna ziua. Incerc sa strang actele necesare obtinerii cetateniei romane si m-am impotmolit la dovada mijlocelor de existenta in ultimii 3 ani. Sunt casatorit de 16 ani cu o romanca, am 2 copii, am stat in perioada asta in Romania dar ma intretin din bani care vin afara din tara in contul personal. Este o dovada suficienta? Mai am si o firma care este activa si pe profit de anul trecut. Mai dispun si de un teren agricol cu casa, pasari, animale....oare asta nu este tot un mijloc de existenta?

sophiesofeeDate: Joi, 22-Mai-2014, 7:57 AM | Message # 984
Începator
Skin some people say can I bring hint can you come and talk to my hi Kevin my yard department where worked ticket seventy people can you come and talk usage it just a second let's first get results and this is during the sale during this simple explanation which ongoing to give you now right people during the sale they already want the pope me to comment tell everybody the rest their families and friends and everybody everything starts with this question light breakfast facts of more than breakfast number one the sky was based breakfast the second type of fabric this is uh...so-called balanced breakfast that's cute guys access cups some people just eat force of course on coffee shush under this kind of and other or serial or something like everything is cups pure simple okay which you needed me to learn to be subhuman in our book right and uh... other people say no I kept and home yet.

http://falsaverdadesuplemento.com/

briannaamber586Date: Sâmbată, 24-Mai-2014, 9:52 AM | Message # 985
Începator
I think care act on you could hear me one else doing it said Wisconsin take the special a Anderson get you don't want chance this tiny screen time you could amount to the honey first if you want but last time to China I me all the way through stern are this is a low to call saw this ongoing to be enough for not just a nice supper a few different me also can is good in the fridge for a couple days because it got the me stress management fee a key OK yeah.
http://garciniaultramaxfacts.com/

koleynoranaDate: Marţi, 27-Mai-2014, 9:43 AM | Message # 986
Începator
Consistently 15 percent to 20 percent heavier those we had good bacteria Khomeini does translate into humans that we can see the person being heavier who hundred-pound but they can see your e Toto to 20 percent change in no weed just by changing Epic you to remember use for 210 pounds already beaus the year now if you'll to modify that so you will or mob do more good bacteria home beaus dozen home absorb fat you can be better off a deal today while me says was goon so to make makes big difference a lot of people so you'll see it again the intestine good as the sea who all diseases all diseases toward in the good have built on a good been aggravation those diseases home who image from the good so bob overeating all with Phil deed in terms of what is the actual home final outcome what.

http://garciniacambogiaplusadvice.com/

VoltaDate: Miercuri, 28-Mai-2014, 6:02 PM | Message # 987
Începator
Spuneti, va rog, daca certificatul de casatorie a buneilor nu a fost gasit in arhive (lipsesc registrele), e posibil de depus dosarul pentru redobindirea cetateniei fara acest act?

Mesaj editat de Volta - Miercuri, 28-Mai-2014, 6:14 PM

carolina1983Date: Joi, 29-Mai-2014, 9:27 AM | Message # 988
Sergent
Salut, cine ma poate ajuta???????? Spuneti-mi va rog cine a dat juramintul in Italia si de ce documente a avut nevoie????????
Avem o problema unul dintre angajatii consulatului in Italia nu permite documente treduse si apostilate la notar care costa 15 euro un document ci a zis ca obligatoriu documentele trebuies traduse si apostilate de el cu pretul de 100 euro un document. Ce am putea face???????????

Nigol-NoiDate: Joi, 29-Mai-2014, 10:17 AM | Message # 989
Lieutenant general
carolina1983
intra pe siteul min de externe si uite acolo, gaseste un telefon si suna la ei
atentioneazal ca o sa te jelui la ministerul de externe 
solicita sa-ti explice unde este scris ca nu se accepta asa acte 
scrie o plingere la urma daca vezi ca nu ajuta

vitalina06Date: Joi, 29-Mai-2014, 11:18 AM | Message # 990
Lieutenant
Buna cine ma poate ajuta. sotu a facut certificatul de casatorie roman dar famielia mia era Ceban. dupa ce niam casatorit eu am depus pachetul cu acte dupa familia lui tata, bunelul avea familia Ciobanu eu am fost nevoita sa schimb toate actele necesare. dupa care am dat si certificatul de casatorie roman acel care la schimbat a facut foarte multe greseli in el. eu la moment inca nu am cetatanie romana, dar as vrea sa stiu daca eu o sa pot sa schimb certifiatul de casatorie roman care a fost facut de sotul meu. va multumesc

carolina1983Date: Vineri, 30-Mai-2014, 10:16 AM | Message # 991
Sergent
Multumesc mult, p ideie buna, trebuie sa incercam

dziriojaDate: Miercuri, 04-Iun-2014, 9:27 AM | Message # 992
Începator
Buna ziua, am o intrebare in privinta noii legi a cetateniei, daca este adevarat ceia ce a aparut in presa electronica, daca intr-adevar a fost publicata acesta modificare in legislatie. cunoaste cineva amanunte despre ceia ce este scris in linkul de mai jos???
http://inconstantin.ro/2014/05/mesajul-romaniei-pentru-romanii-din-republica-moldova-declarati-va-romani-la-recensamant-si-obtineti-cetatenia-romana.html

ciolimamaDate: Miercuri, 04-Iun-2014, 1:25 PM | Message # 993
Colonel
Reputaţie: 21
dzirioja, Eu personal am primit prin posta un astfel de mesag
inainte de recensamint. Si ce folos daca nici nu a benevoit nimeni
sa ma intrebe cine sunt si ce limba vorbesc. Atit eu cit si ai mei
2 feciori avem cetatenie romana. N-au ajuns la noi recenzorii.
Aceasta a fost o bataie de joc si spalare de bani nu recensamint.

dziriojaDate: Miercuri, 04-Iun-2014, 1:44 PM | Message # 994
Începator
[quote=ciolimama;50762]ciolimama[/quote], eu tot am cetatenie romana, recenzorii au fost, am declarat si e tot ok.Sotia nu poate obtine cetatenia romana din cauza erorilor in documentele buneilor, si acum intreb daca se poate de obtinut cetatenia in baza mesajului anterior,stie cineva detalii?
la serviciul consultatii de la Chisinau a spus ca nu este asa lege.

Mari_NaDate: Joi, 19-Iun-2014, 10:44 PM | Message # 995
Începator
Buna.Am si eu o intrebare:dosarul l-am depus cu numele de "fata mare" dar intretimp m-am casatorit si am luat numele de familie a sotului...am fost la ambasada Romaniei (in Roma) si mi s-a zis ca e o problema,ca trb sa trimit o scrisoare...ce pot sa fac,unde trb sa ma adresez?Multumesc anticipat

ciolimamaDate: Vineri, 20-Iun-2014, 7:24 AM | Message # 996
Colonel
Mari_Na, Scrii la ANC si anexezi la dosar certificatul de casatorie.
Sau asteapta pina vei iesi in ordin si cind te programezi la juramint
prezinti si certificatul de casatorie. Mai bine a doua varianta sa nu
dureze mai mult aparitia in ordin.

Mari_NaDate: Vineri, 20-Iun-2014, 10:45 AM | Message # 997
Începator
Eu am iesit deja in ordin,de-aia si m-am dus la ambasada,pu a ma programa la juramant(cu toate actele,inclusiv si certificatul de casatorie),dar domnisoara de la informatii mi-a zis de scrisoare.Oricum am sa mai incerc inca odata.Multumesc pu raspuns

vova_zvDate: Luni, 07-Iul-2014, 9:37 AM | Message # 998
Începator
buna la toti...(eu locuiesc in italia)
este cineva care a depus dosarul de redobandirea cetateniei romane la consulatul roman din BOLOGNA sau la alt consulat roman din Italia,
Ce acte imi trebuiesc ca sa depun dosarul in italia ???
va multumesc celor care ma vor ajuta !!!

ciolimamaDate: Luni, 07-Iul-2014, 1:25 PM | Message # 999
Colonel
vova_zv, Lista actelor ce itra in dosar:
1. Buletinul sau cartea deidentitate în copie legalizată;
2. Cazier judiciar din România;
3. Cazier judiciar dinRepublica Moldova
sau Ucraina (cu traducere legalizată în limba română pentru Ucraina);
4. Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau
divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici,
străbunici), foşti cetăţeni români;
5. Declaraţie personală, autentificată la notar sauconsulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de
redobândire a cetăţeniei române;
6. Declaraţie personalăautentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu
întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei
naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
7. Declaraţie pe proprierăspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României dacă
doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în
străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
Daca te afli legal in Italia atunci in loc de buletin moldovenesc in
dosar intra permisul de sedere + traducerea legalizata si in loc de cazier
moldovenesc cazier din Italia traudus in romana.

Adăugat (07-Iul-2014, 1:25 PM)
---------------------------------------------
In declaratie sa indici cu domiciliul in strainatate si juramintul
o sa-l depui tot in Italia.

majabdDate: Duminică, 13-Iul-2014, 0:07 AM | Message # 1000
Începator
Buna ziua!
Rog sa ma ajutati!
Cind am depus documente cind aveam viza de resedinta pe o adresa pe care acum nu locuiesc.Ma tem ca scrisoarea va veni pe adresa veche.Ce sa fac ca sa primesc scrisoare pe adresa pe care acum locuiesc.
Multumesc anticipat!

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Pagina 20 din 22«121819202122»
Căutare: