Miercuri, 22-Noi-2017, 6:20 AM
Bine ai venit Oaspete |

Intebari, interbari, intrebari... - Pagina 21 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 21 din 22«1219202122»
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Intebari, interbari, intrebari...
valentina2Date: Duminică, 13-Iul-2014, 10:54 AM | Message # 1001
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 24
Statut: Offline
majabd, trimiti e-mail sau srisoare scrisoare catre ANC prin care ii anunti   ca ti-ai schimbat adresa de domiciliu si indici noua ta adresa 

cetatenie@just.ro 

Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071

majabdDate: Duminică, 13-Iul-2014, 7:38 PM | Message # 1002
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
multumesc mult Valentina

Adăugat (13-Iul-2014, 7:37 PM)
---------------------------------------------
Buna ziua!
Vreau va rog sa ma ajutati
Eu am depus dosarul in Chishinau
dar cind va trebui sa depun juramintul nu ma voi afla in capitala dar in Rusia
Pot sa depun juramintul in Rusia si ce trebue sa fac

Adăugat (13-Iul-2014, 7:38 PM)
Buna ziua!
Vreau va rog sa ma ajutati
Eu am depus dosarul in Chishinau
dar cind va trebui sa depun juramintul nu ma voi afla in capitala dar in Rusia
Pot sa depun juramintul in Rusia si ce trebue sa fac?

ciolimamaDate: Duminică, 13-Iul-2014, 7:49 PM | Message # 1003
Colonel
Reputaţie: 21
majabd, Daca te vei afla legal in Rusia poti sa depui juramintul la ambasada Romaniei la Moscova.

majabdDate: Luni, 14-Iul-2014, 9:08 AM | Message # 1004
Începator
Multumesc frumos pentru raspuns
Dar nu stiti pentru ca sa depun juramintul in Rusia trebuie sa am viza de resedinta in Rusia?? si trebuie sa instiintez ca vreau sa depun juramintu; in Rusia??

iuliabDate: Vineri, 01-Aug-2014, 12:30 PM | Message # 1005
Începator
Am adresat aceasta intrebare intr-o alta tema, desi cred ca se potriveste mai bine aici, de aceea imi voi permite sa o postez si aici.
Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva...
SITUATIA: bunici nascuti pina in 1940, casatoriti, ambii decedati. Ideea e ca bunicul meu a vrut din tot sufletul sa revina la familia adevarata- Mihaila. Deci avem o problema- CN si CD- Mihaila, si certificat de casatorie- Mihailov.Toate actele pentru restul familiei, inclusiv bunica, sunt pe familia rusificata.
Intrebari:
1.daca am un certificat eliberat de primarie precum Mihaila si Mihailov sunt aceeasi persoana, pot depune pentru cetatenie fara a face schimbari in actele pe care le am? (mentionez ca adeverinta de fata a fost folosita cand bunicul prin judecata a reobtinut familia Mihaila)
2.As putea folosi urmatoarele acte pentru redobindire: CN bunica, CC a bunicilor si CD a bunicii, fara a prezenta certificatele de nastere si deces ale bunicului...astea fiind cu familia diferita... sunt ele oare obligatorii si pentru bunic?
Punctul 4 ce face referire la actele necesare e neclar pt mine. Ordinea actelor enumerate te duce cu gandul ca poate fi unul sau cateva din actele enumerate, ma refer la acel "sau divort" care parca r fi trebuit sa urmeze dupa "casatorie"
Hai ca v-am innebunit... scuze
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Mesaj editat de iuliab - Vineri, 01-Aug-2014, 12:33 PM

ciolimamaDate: Vineri, 01-Aug-2014, 2:33 PM | Message # 1006
Colonel
iuliab, In dosar vor fi urmatoarele acte
           1. certificatul de deces a bunelului cu numele Mihailov,
               locul si data nasterii.
            2. certificatul de deces al bunicii cu numele Mihailov(dupa casatorie),
                locul si datta nasterii.
            3. certificatul de casatorie bunei in care numele, locul si data nasterii
                la ambii trebuie sa corespunda cu datele din certificatele de deces.
Daca in certificatul de casatorie nu corespunde careva din aceste date atunci
se poate de rectificat CC la arhiva. Aceste rectificari le poate solicita careva din copii
buneilor. Adresati-va la arhiva si vi se va explica care e procedura. In dosar trebuie
prezentate actele de stare civila corecte nu mai are valoare certificatul de la primarie.

AlexisDate: Luni, 25-Mai-2015, 1:53 PM | Message # 1007
Major
Reputaţie: 3
Cine stie exact  (a depus singur de exemplu)
Se pot depune acte de stare civila sovieticedin Moldova    (desigur traduse si legalizate)
sau numai copii noi din  OSC

Mesaj editat de Alexis - Luni, 25-Mai-2015, 1:54 PM

Nigol-NoiDate: Marţi, 26-Mai-2015, 6:23 AM | Message # 1008
Lieutenant general
Reputaţie: 45
Alexis
numai copii noi(extrase din registrele de stare civila)

elena11Date: Luni, 10-Aug-2015, 5:23 PM | Message # 1009
Începator
buna seara
am o intrebare
tatal meu a primit cetatenie romana in anul 2000,
eu am pasaport moldovenesc si sunt majora.
pot primi cetatenie romana pe baza tatalui meu ?
sau si a bunicilor?
multumesc

marinikaDate: Marţi, 11-Aug-2015, 6:23 PM | Message # 1010
Major
salut cine stie ce ordin acum se poate programa pentru depunerea actelor pentru juramint la balti

wasykaDate: Miercuri, 12-Aug-2015, 12:47 PM | Message # 1011
Începator
marinika,În acest moment la Consulatul General Bălți, se prelucrează ordinele de cetățenie până la numărul 777P/ 2015, inclusiv.

marinikaDate: Miercuri, 12-Aug-2015, 12:53 PM | Message # 1012
Major
of da cu 816P CIND VOR LUCRA OARE?

MihaitaloveDate: Miercuri, 26-Aug-2015, 11:22 AM | Message # 1013
Începator
Spuneti-mi va rog cine știe care sunt prețurile cînd faci traducerea documentelor.poate a schimbat cineva în nisporeni și știe.

flam622Date: Joi, 10-Sep-2015, 2:20 PM | Message # 1014
Începator
Buna ziua! Stie cineva ceva despre incetarea primirii dosarelor pentru redomindirea cetateniei romane, ca cineva zice ca nu se mai primesc, altcineva ca doar pina la anul nou se vor mai primi...

Nigol-NoiDate: Vineri, 11-Sep-2015, 1:29 PM | Message # 1015
Lieutenant general
flam622
Stie cineva ceva despre incetarea primirii dosarelor pentru redomindirea cetateniei romane, ca cineva zice ca nu se mai primesc, altcineva ca doar pina la anul nou se vor mai primi...

De cele mai multe ori chiar intermediarii scot aceste birfe pentru a pune lemne pe foc pentru cei nehotariti
O sa se primeasca si de acum inca 10 ani si dupa 10 ani, ca nu este motiv sa nu fie asa.
Succes la toata lumea care este la inceput de cale

thewayDate: Miercuri, 23-Sep-2015, 3:40 PM | Message # 1016
Începator
Buna ziua,
cererea pentru redobandirea cet. rom. (http://chisinau.mae.ro/sites/chisinau.mae.ro/files/Cerere_art._11_cu_modificari.doc) trebuie completata de acasa sau la oficiul lor? (depun la Galati)

ciolimamaDate: Joi, 24-Sep-2015, 5:54 PM | Message # 1017
Colonel
theway, Model de cerere

Attachments: Model-Cerere-ar.odt(23Kb)

mariosikDate: Duminică, 27-Sep-2015, 8:15 PM | Message # 1018
Începator
Buna ziua, spuneti va rog daca nu am viza de resedinta in buletinu Moldovenesc, pot depune actele? wink

ciolimamaDate: Luni, 28-Sep-2015, 4:06 PM | Message # 1019
Colonel
mariosik, Probabil ca numai in Romania poti depune pentru ca
in Moldova in dependenta de domiciliu poti depune dosarul la Chisinau,
Balti sau Cahul. Si sa indici adresa de resedinta o adresa reala la care
va veni scrisoarea cind vei aparea in ordin.

Nigol-NoiDate: Marţi, 13-Oct-2015, 9:22 AM | Message # 1020
Lieutenant general
Mariana898
"mai repeta" odata pe toate temele de discutii intrebarea, poate te miri cineva raspunde, dar asa ca sa fie numai intrebarea ta citeva zile pe site

ciolimamaDate: Miercuri, 14-Oct-2015, 11:52 AM | Message # 1021
Colonel
Mariana898, Dupa cum inteleg cu 5 ani in urma a-ti facut reintregirea
familiei. Si ca membru de familie ai primit buletin provizoriu. Acuma nu
mai ai nevoie sa redobindesti cetatenia si nu mai ai treaba cu biroul de imigrari.
Cu buletinul provizoriu expirat si actele romanesti CN si CC te adresezi la
Directia de Evidenta a Persoanelor la locul de domiciliu indicat in buletin si
perfectezi buletin romanesc permament. Au trecut 5 ani si esti deacuma cetatean roman.

Marius26Date: Vineri, 30-Oct-2015, 10:21 AM | Message # 1022
Începator
Exista urmatoarea problema. Sunt nascut in Romania,Sibiu, tatal este roman, am trait avolo vreo 5 ani pina au devortat parintii. Am fost luna trecuta in sibiu si mi-am ridicat certificatul de nastere pe numele de familie nou. M-am programat frumusel la noi in Chisinau ca sa-mi fac pasaport roman, si hopa imi cer confirmarea de cetatenie. Ce sa fac? De unde sa o iau?

doinadimkaDate: Sâmbată, 30-Ian-2016, 6:32 PM | Message # 1023
Începator
buna am depus in noiembrie 2015 si nu cunosc numarul dosarului .cum pot sal aflu.mersi mult

katsyDate: Sâmbată, 30-Ian-2016, 9:21 PM | Message # 1024
Începator
Buna seara,am si eu o intrebare 2 ani in urma mi-am facut cazieru MD la Moldova Agroindbank,shi ieri cu prietenul da sa-si faca sii spune ca la banca nu se face caziere ca nu avem acces la baza voastra de date,ca se face in loc special,deci intrebarea unde se poate de facut?

Nigol-NoiDate: Miercuri, 03-Feb-2016, 7:52 AM | Message # 1025
Lieutenant general
katsy
cazierul se face la MAI
adresa str. Iacob Hâncu 3A, mun. Chişinău
tel: 0-22-255-885, 0-22-255-155
este si posibilitatea de comandat prin internet - servicii.gov.md

Nigol-NoiDate: Marţi, 05-Apr-2016, 7:39 AM | Message # 1026
Lieutenant general
Vreau sa stiu daca poate mai bine sa depunem dosarul mamei fara certificatul de deces sau casatorie din moment ce tatal meu e decedat ....

S-a schimbat familia ei - cum o sa arate ca a preluat familia.

mihaela24Date: Marţi, 05-Apr-2016, 1:41 PM | Message # 1027
Sergent
salut,cine stie e rind mare pentru programarea transcrierii actelor de stare civila la bcuresti?

fuseukrDate: Marţi, 05-Apr-2016, 5:41 PM | Message # 1028
Lieutenant general
Reputaţie: 6
mihaela24,  poti sate info  si aici http://www.starecivila1.ro/programari-online/

romania01Date: Miercuri, 06-Apr-2016, 2:51 PM | Message # 1029
Începator
Salut, am citeva intrebari la topicul dat...
1)daca nu imi cunosc nr dosarului si as vrea sa-l aflu(fara a trimite vrio scrisoare la anc) , e posibil ca sa il gasesc cumva in ordinele anc dupa data depunerii ?
2)care sunt articolele corecte pe care trebuie sa ma bazez in cautarea avizului dosarului meu, caci exista art 8,9,10,11 etc, si care este diferenta dintre aceste articolo?
Multumesc anticipat!!!!

fuseukrDate: Miercuri, 06-Apr-2016, 6:25 PM | Message # 1030
Lieutenant general
romania01,  Buna  siara  1  este posibil sal gasesti daca ai iesi in ordin  2  in legatura cu art io cred  ca   pe baza  art 11  ai mars pentru ca asta este pentru rb cetatanie romana  prin bunic parinti  strabunic parere mea majoritatea moldovenilor sunt pe art 11   3   este inportat sa stii ca daca ai depus in romania  ai direct numarul  original de dosar .daca  ai depus in moldova  atuci cred  ca este obligatoriu sate   adresezi   la ANC sa  afli numarul  tau  personal pentru ca la ambasada it dau provizor si  la 3 luni doar primesti  numaru tau 4 va  recomandez  tot  daca  vreti sa le scrieti la anc  mai bine   recomandata  pentru ca pe  meil  de   vreo luna de zile  nu raspund la nimeni  5  intrebarea  mea  unde ati depus si cand  ati depus si cum de nu aveti numar

doinita88Date: Duminică, 10-Apr-2016, 6:39 PM | Message # 1031
Începator
Buna seara.Am depus dosarul la Galati pe 15.12.2015, in cit timp poate sa-mi vina rs

fuseukrDate: Duminică, 10-Apr-2016, 10:11 PM | Message # 1032
Lieutenant general
doinita88,   Buna  siara  in prezent  cum lucreaza  ANC  un dosar pote sa fie avizat  intru timp de 12 lun pana la 14 luni depinde pote  sati  vie si la 9 lun si la 8  cum ti norocu  exeplu io astept de 1 an si nimic inca  daca ai toate avizale  la comise   care  tio   programato poti sa apari in ordin la max 9 luni   o siara placuta   si mult  succes

bugaDate: Luni, 11-Apr-2016, 12:36 PM | Message # 1033
Începator
Buna ziua Am depus dosarul la Bucuresti pe data de 25.03.2015 cu nr.162.. cit trebuie sa astept un rs.multumesc

fuseukrDate: Luni, 11-Apr-2016, 2:18 PM | Message # 1034
Lieutenant general
buga, team raspuns deja  poti sa vez     aici stadie dosarului cetatenie.just.ro  si  te cauti acolo pote ai iesit deja in ordin

Adăugat (11-Apr-2016, 2:18 PM)
sau in www.cetatenie.just.ro tot   ordin  art 11

doinita88Date: Luni, 11-Apr-2016, 6:35 PM | Message # 1035
Începator
Atunci de ce mai zic ca Singurul termen legal prevăzut în Legea cetățeniei române nr. 21/1991 este cel de verificare de către Comisia pentru Cetățenie a îndeplinirii condițiilor necesare redobândirii cetăţeniei române potrivit art. 11, și anume de maximum 5 luni de la data înregistrării cererii.

fuseukrDate: Luni, 11-Apr-2016, 6:47 PM | Message # 1036
Lieutenant general
doinita88,   im pare rau sa te informez cu asa ceva  dar ANC  NU  OSA  SCOTA NIC ODATA  IN 5 LUNI UN DOSAR 1 pentru ca nui intresaza  asa de tare  de lege 2  nu apuca ascote  ca au multa lume  si putini lucratori 3  daca  nu ai toate avizale  atuci nu pot  sati daua  aviz pozitiv  si atuci ce sa intampla te amana mai 2 .3 luni

Mesaj editat de fuseukr - Luni, 11-Apr-2016, 6:48 PM

sergiu77Date: Duminică, 17-Apr-2016, 2:36 PM | Message # 1037
Începator
au aparut dosare pin la num 22000 din2015 happy happy

Lazari-euDate: Joi, 21-Apr-2016, 9:47 AM | Message # 1038
Începator
buna ziua am depus dosarul in decembrie 2014 , dupa un sir de scrisori la ANC am primit raspuns dosarul trebuia sa fie analizat de catre comisia ANC pentru redobindirea cetateniei românela data de 22 02 2016. va rog poate detine cineva informatie cum as putea sa aflu la ce nivel se afla dosarul meu. si pe cind pot sa ma astept la un ordin cu datele mele?va multumesc.

Mesaj editat de Lazari-eu - Joi, 21-Apr-2016, 9:49 AM

Alex95Date: Joi, 21-Apr-2016, 10:04 AM | Message # 1039
Lieutenant colonel
Reputaţie: 2
Uitete aici la stadiu dosarului 
http://cetatenie.just.ro/index.p....icol-11
poate ai eshit deja

Adăugat (21-Apr-2016, 10:04 AM)
ce nr ai ?

fuseukrDate: Marţi, 26-Apr-2016, 10:48 AM | Message # 1040
Lieutenant general
BUna   LA TOATA  LUME AM SI IO O INTREBARE UN PRETEN DE AMEU O IESIT IN ORDIN  DE VREO SAPTAMANA  SI LO PROGARAMAT la JURAMANT DOR IN LUNA 9 .2016    IN BUCRESTI ADICA SO FaCUT CU DOMICILU IN RO  Ca Mie   PUTIN  mie FRICA  CA SI IO AL FEL MAM FACUT   CU DOMICILU IN RO DACA IM  VINE ORDIN IM DAU AUTOMATIC DATA DE PROGRAMARE SAU TU TREBUIE SA  O FACI + DACA  PRIMESC SI IO O DATA ASA DE MARE NUI MOD SCIMBATA FACUTA MAI MICA DATA  . SAU  EXEMPLU SA DEPUN DIN UCRAINA JURAMANTU ORI ESTE OBLIGATIN RO  DAC AI FACUT CU DM IN ROMANIA  TREBUIE SA DAI IN ROMANIA,, mersi mult

Adăugat (26-Apr-2016, 10:48 AM)
+ am auzit  multa lume ca sunt multe cozi la trascriere actelor  asta  pe tot locu sau depinde de zona in ro

Mesaj editat de fuseukr - Marţi, 26-Apr-2016, 10:43 AM

leks13Date: Marţi, 26-Apr-2016, 1:23 PM | Message # 1041
Începator
Cine stie?deam 2 zi sun la Consulatul din Balti si numarul este ocupat.Sun la num. +373 606 01200 pe web pagina scrie acest numar. Telefon pentru programări servicii consulare: +373 606 01200.Sun de la mobil.Nu pot sa ma programez sa dau actele pentru juramint.Cine poate sami spue ceva.Si cine stie cit coasta certificat de nastere i pasaport sa faci in Balti si in ce timp.Mersi

Adăugat (26-Apr-2016, 1:23 PM)
Cine stie?dam 2 zi sun la Consulatul din Balti si numarul este ocupat.Sun la num. +373 606 01200 pe web pagina scrie acest numar. Telefon pentru programări servicii consulare: +373 606 01200.Nu pot sa ma programez sa dau actele pentru juramint.Cine poate sami spue ceva.Si cine stie cit coasta certificat de nastere i pasaport sa faci in Balti si in ce timp.Mersi

Nigol-NoiDate: Miercuri, 01-Iun-2016, 12:41 PM | Message # 1042
Lieutenant general
Ai obtinut cetatenia ROmana pe baza parintilor, citeste poate fi valabil si pentru tine

Paradox birocratic: Deși au pașapoarte românești, s-au trezit peste noapte că nu mai sunt cetățeni români

http://www.moldova.org/paradox....-romani

CerebelDate: Vineri, 10-Iun-2016, 8:30 PM | Message # 1043
Începator
S.O.S. Va rog din suflet sa ma ajute cineva.Vreau sa depun documentele pentru a redobândi cetățenia romană insa tatăl meu cetățean al Ucrainei a dispărut înca de la nașterea mea,părinții mei n-au fost căsătoriți,el a plecat cind mam născut,nam nici un document al lui si nici nu-l pot cere pt ca inafara de numele si prenumele lui in certificatul meu de naștere nam nici o informație si in baze de date tot altceva decit asta nu sa găsit.Ce documente sint necesare in acest caz?Daca in certificatul meu mi l-au scris din spusele mamei(ca uite asa i-l cheamă )practic si in realitate documentar asa om nu exista sub asa nume!nu ma întrebați cum e posibil,asa se lucra la stare civilă mai înainte se vede ca

fuseukrDate: Sâmbată, 11-Iun-2016, 11:25 AM | Message # 1044
Lieutenant general
Cerebel, BUNA ZIUA  dupa cum  vad la tine treaba  ie cam  delicata   dupa experenta mea   singuru lucru   cu ce te pot a  juta   sa contactezi http://justconsult.md/  sau  +373 60 533 533    sau   info@justconsult.md  mail ....deci poti  sai contactezi si sale pui intrebari lor cred ca   sar putea sate ajute   daca  traiesti in md  .it  doresc succes  AR FI POSIBIL DACA  AI STII  DE UNDE IE TATAL SI NUMELE PRENUMELE  AI PUTEA MERGE IN ORAS LA IEL SI AI CERE DELA ARHIVA DAR CUM NU STII  NIMIC  IO ASI ZICE SA APELEZI PE ASTIA DACA  VREI AJUTORI

leks13Date: Vineri, 24-Iun-2016, 6:54 PM | Message # 1045
Începator
Cine stie, daca i dau pe CN in ziua juramintului in Balti?in ce timp fac?Si sal eu CN trebu sa programez sau cum?Mersi

valturtDate: Luni, 27-Iun-2016, 8:55 AM | Message # 1046
Începator
Am o intrebare.Ajutati-ma va rog !
Mama e nascuta in 1947, tata in 1934 raionul Dubasari,satul Lunga. Imi va primi actele la ambasada Romaniei,sau nu?

DumitrelDate: Luni, 27-Iun-2016, 9:17 AM | Message # 1047
Lieutenant general
Reputaţie: 4
valturt, intreaba-i pe ... http://www.justconsult.md ... ca ei stiu mai bine ... la sigur.
Doamne ajuta!

TCristina23Date: Marţi, 28-Iun-2016, 1:00 PM | Message # 1048
Începator
Buna!
Cine mă poate ajuta cu un răspuns sigur ????
În februari 2015 am depus jurământul și m-am oprit, nu am mai continuat transcrierea certificatelor etc. Mai mult de atât, în august urmează să-mi schimb numele de familie, nu voi avea probleme sau pot continua liniștită cu tot?
Mulțumesc anticipat!!!

Mesaj editat de TCristina23 - Marţi, 28-Iun-2016, 1:05 PM

fuseukrDate: Marţi, 28-Iun-2016, 8:13 PM | Message # 1049
Lieutenant general
TCristina23,   intra aici si ie legatura cu omeni astia si te vor indruma mai bine ca toata lume  http://justconsult.md/

Iuliana94Date: Duminică, 03-Iul-2016, 2:40 PM | Message # 1050
Începator
Vreau sa depun dosarul pentru cetatanie, sunt recent casatorita. Sotul deja este cet.român cu domiciliul in Rep.Moldova. Am nevoe de certificat de casatorie transcris in românesc? si de ce acte mai am nevoe in acest caz? copii legalezate de buletin moldovenesc si pasaport(moldovenesc si românesc)a sotului am nevoe? Sotul detine doar pasaport românesc cu domiciliul in Rep.Moldova(nu are buletin. Multumesc

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Pagina 21 din 22«1219202122»
Căutare: