Intebari, interbari, intrebari... - Pagina 22 - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:45 PM
Bine ai venit Oaspete |

Intebari, interbari, intrebari... - Pagina 22 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 22 din 22«12202122
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Intebari, interbari, intrebari...
Nigol-NoiDate: Miercuri, 01-Iun-2016, 12:41 PM | Message # 1051
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 45
Statut: Offline
Ai obtinut cetatenia ROmana pe baza parintilor, citeste poate fi valabil si pentru tine

Paradox birocratic: Deși au pașapoarte românești, s-au trezit peste noapte că nu mai sunt cetățeni români

http://www.moldova.org/paradox....-romani

CerebelDate: Vineri, 10-Iun-2016, 8:30 PM | Message # 1052
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
S.O.S. Va rog din suflet sa ma ajute cineva.Vreau sa depun documentele pentru a redobândi cetățenia romană insa tatăl meu cetățean al Ucrainei a dispărut înca de la nașterea mea,părinții mei n-au fost căsătoriți,el a plecat cind mam născut,nam nici un document al lui si nici nu-l pot cere pt ca inafara de numele si prenumele lui in certificatul meu de naștere nam nici o informație si in baze de date tot altceva decit asta nu sa găsit.Ce documente sint necesare in acest caz?Daca in certificatul meu mi l-au scris din spusele mamei(ca uite asa i-l cheamă )practic si in realitate documentar asa om nu exista sub asa nume!nu ma întrebați cum e posibil,asa se lucra la stare civilă mai înainte se vede ca

fuseukrDate: Sâmbată, 11-Iun-2016, 11:25 AM | Message # 1053
Lieutenant general
Reputaţie: 6
Cerebel, BUNA ZIUA  dupa cum  vad la tine treaba  ie cam  delicata   dupa experenta mea   singuru lucru   cu ce te pot a  juta   sa contactezi http://justconsult.md/  sau  +373 60 533 533    sau   info@justconsult.md  mail ....deci poti  sai contactezi si sale pui intrebari lor cred ca   sar putea sate ajute   daca  traiesti in md  .it  doresc succes  AR FI POSIBIL DACA  AI STII  DE UNDE IE TATAL SI NUMELE PRENUMELE  AI PUTEA MERGE IN ORAS LA IEL SI AI CERE DELA ARHIVA DAR CUM NU STII  NIMIC  IO ASI ZICE SA APELEZI PE ASTIA DACA  VREI AJUTORI

leks13Date: Vineri, 24-Iun-2016, 6:54 PM | Message # 1054
Începator
Cine stie, daca i dau pe CN in ziua juramintului in Balti?in ce timp fac?Si sal eu CN trebu sa programez sau cum?Mersi

valturtDate: Luni, 27-Iun-2016, 8:55 AM | Message # 1055
Începator
Am o intrebare.Ajutati-ma va rog !
Mama e nascuta in 1947, tata in 1934 raionul Dubasari,satul Lunga. Imi va primi actele la ambasada Romaniei,sau nu?

DumitrelDate: Luni, 27-Iun-2016, 9:17 AM | Message # 1056
Lieutenant general
Reputaţie: 4
valturt, intreaba-i pe ... http://www.justconsult.md ... ca ei stiu mai bine ... la sigur.
Doamne ajuta!

TCristina23Date: Marţi, 28-Iun-2016, 1:00 PM | Message # 1057
Începator
Buna!
Cine mă poate ajuta cu un răspuns sigur ????
În februari 2015 am depus jurământul și m-am oprit, nu am mai continuat transcrierea certificatelor etc. Mai mult de atât, în august urmează să-mi schimb numele de familie, nu voi avea probleme sau pot continua liniștită cu tot?
Mulțumesc anticipat!!!

Mesaj editat de TCristina23 - Marţi, 28-Iun-2016, 1:05 PM

fuseukrDate: Marţi, 28-Iun-2016, 8:13 PM | Message # 1058
Lieutenant general
TCristina23,   intra aici si ie legatura cu omeni astia si te vor indruma mai bine ca toata lume  http://justconsult.md/

Iuliana94Date: Duminică, 03-Iul-2016, 2:40 PM | Message # 1059
Începator
Vreau sa depun dosarul pentru cetatanie, sunt recent casatorita. Sotul deja este cet.român cu domiciliul in Rep.Moldova. Am nevoe de certificat de casatorie transcris in românesc? si de ce acte mai am nevoe in acest caz? copii legalezate de buletin moldovenesc si pasaport(moldovenesc si românesc)a sotului am nevoe? Sotul detine doar pasaport românesc cu domiciliul in Rep.Moldova(nu are buletin. Multumesc

fuseukrDate: Vineri, 08-Iul-2016, 4:39 PM | Message # 1060
Lieutenant general
Iuliana94,  buna ziua  ACTE NECESARE
  • Buletinul sau cartea de identitate, în copie legalizată;
  • Cazier judiciar din România;
  • Cazier judiciar din străinătate în original și cu traducere în limba română, legalizată, dacă este cazul.
  • Acte de stare civilă (certificate de naştere, de căsătorie, de deces sau de divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici, străbunici), foşti cetăţeni români şi cu traducere în limba română, legalizată, dacă este cazul;
  • Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României, din care să rezulte dacă doreşte dobândirea cetăţeniei române cu păstrarea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
  • Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României, din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
  • Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României, din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de dobândire a cetăţeniei române;
  • Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor şi cu traducere în limba română, legalizată, dacă este cazul;
  • Acordul părinților pentru dobândirea cetăţeniei române de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar;
  • Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru dobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte.

•  
    catiusaDate: Luni, 18-Iul-2016, 12:26 PM | Message # 1061
    Începator
    Buna ziua.sotul azi vrea sa dee la buletin rominesc(sotia,ad eu am deja buletin ro).avem o fetita,are certificat de nastere romin.ea trebuie inclusa la sot in buletin sau nu e neaparat?la mine nu am incluso

Adăugat (18-Iul-2016, 12:08 PM)
    ---------------------------------------------
    Copilul minor trebuie neaparat sa fie inclus la unul din parinti in buletin ro????

Adăugat (18-Iul-2016, 12:11 PM)
    In august vreau sa ii fac si fetitei buletin.voi intimpina dificultati daca ny va fi pusa la niciunul din parinti in buletin?cum e mai bine de facut?rog sa imi raspundeti cit mai este sotul inca 2_3 ore acasa

Adăugat (18-Iul-2016, 12:26 PM)
    Va rog mult raspundeti mi cei ce cunosc

fuseukrDate: Marţi, 19-Iul-2016, 11:41 AM | Message # 1062
    Lieutenant general
    SALUTARE  IN ATENTIA PARINTIOLR CARE DEPUN PENTRU CETATANIE ROG SA ADAUGE COPII IN DORSAR  DE NU OSA AUVA PROBLEMA SI NU OSA POATA  SA FACA  ACTELE  LA COPII  ROMANIA  IN 2016  NU RECUNOSTE  COPII  DACA NUS INCLUSI IN DOSAR LA DEPUNERE ..IAR  PERSONELE  CARE  .AU DEPUS DOSARU SI NU IS INCA  IN ORDIN  AU SANSA  SA  ADAUGE CERTIFICATUL   DE NASTERE A COPILULUI LA DOSAR  PRIN AVOCAT SAU PRIN POSTA LA ANC   VA DORESC SUCCES http://www.moldova.org/problem.......

mihaela24Date: Vineri, 22-Iul-2016, 9:43 PM | Message # 1063
    Sergent
    cei care ati depus pentru transcrierea certificatelor la consulat certificatul de nastere si cel de casatorie se dau ambele o data sau pe rind?

suspensieDate: Joi, 18-Aug-2016, 9:30 AM | Message # 1064
    Începator
    Ajutor, frati iepuri!

Parintii mamei sunt nascuti in Basarabia, inainte de 1940. Actele lor si ale mamei le am. Nu pot primi, insa, actele tatatui - nu e in tara, nici nu e roman.

Intrebare: Pot depune actele pentru redobandirea cetateniei romane FARA actele tatalui? (fara certificatul lui de nastere si certificatul de divort cu mama)

Multumesc!

fuseukrDate: Joi, 18-Aug-2016, 9:54 AM | Message # 1065
    Lieutenant general
    suspensie, Buna ziua din cate stiu io trebuie  de actele  tatalui tau adica certificatu de nastere  si de divorti io tot am fost in situatia ta si am depus trebuie  sa mergi la arhiva  si sa facei cerere  osatile daie  1000 procente  pentru ca ie tatal tau si sunteti ruda  asa am facut si io mergi la arhiva unde ie nascut iel pe raionul ala si le cer  sau la chisinua  nustiu io unde si cum si tile da + poti intreba si pe asta  s avez ce zic  http://justconsult.md/    +373 60 533 533  info@justconsult.md  succes

suspensieDate: Joi, 18-Aug-2016, 10:21 AM | Message # 1066
    Începator
    fuseukr: mergi la arhiva unde ie nascut iel

Dar el nu e nascut in Moldova...

Mesaj editat de suspensie - Joi, 18-Aug-2016, 10:22 AM

fuseukrDate: Joi, 18-Aug-2016, 10:14 PM | Message # 1067
    Lieutenant general
    suspensie, nu conteaza unde ie nascut daca ai posibilitatea de a mere acolo le poti scote depind eundei i nascut  :...da  orcum ie legatura  http://justconsult.md/    +373 60 533 533  info@justconsult.md    si iei mai bine te vor indruma :d

ciolimamaDate: Vineri, 19-Aug-2016, 4:02 PM | Message # 1068
    Colonel
    Reputaţie: 21
    suspensie, Certificatul de divort este al mamei e de ajuns.
    Deci ai nevoie de certificatul de nastere al tatalui. Daca nu e
    nascut in Moldova trebuie de facut interpelare in tara unde e nascut
    la  locul nasterii lui (in certificatul de divort este locul lui de nastere).
    Tu ca fecior ai dreptul sa cer dublicat la CN al tatalui de  la Starea Civila
    (ЗАГС). In dosar p/u cetatenie o sa depui copia tradusa legalizata a CN
    al tatalui.

Adăugat (19-Aug-2016, 4:02 PM)
    Tu soliciti cetatenie romana pe linia mamei. Dar totusi
    in CN al tau este indicat tatal si porti Numele lui. O sa
    ai nevoie de CN al tatalui si mai tirziu la transcrierea
    actelor romanesti dupa juramint.

WillardAmuthDate: Luni, 05-Dec-2016, 7:52 AM | Message # 1069
    Începator
    Короче тут утилизация автомобилей
    http://ktonaavto.ru/avto-faq/pdd-i-shtrafy/kak-utilizirovat-avtomobil-bez-dokumentov-i-nomerov.html

utilizacia-automobiley.ru

MasMotors.ru

9111.ru

auto-wiki.ru

Adăugat (05-Dec-2016, 7:52 AM)
    Короче тут утилизация автомобилей
    http://www.masmotors.ru/

avto-util.com

AvtoUtil.moscow

AvtoExperts.ru

утилизация-автомобилей.рф

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
    Pagina 22 din 22«12202122
    Căutare: