Miercuri, 22-Noi-2017, 6:16 AM
Bine ai venit Oaspete |

Intebari, interbari, intrebari... - Pagina 3 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 3 din 22«123452122»
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Intebari, interbari, intrebari...
denis_moldDate: Miercuri, 28-Iul-2010, 10:40 AM | Message # 101
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
salut la toata lumea! vreau sa merg la bucuresti sa aflu starea dosarului, dupa cum am inteles randul e mare acolo, si credca marti o sa fiu acolo . dar cine vrea ma ajude sami explice cum merge treaba acolo cu lista, si cu aflarea informatiei am inteles ca scrii o petitie ,si dupa ei te contacteaza prin scrisoare cu informatia. e corect sau nu? ( pentru ca cineva mia zis ca pentru a intra si a se informa pentru dosar a mintit la intrare ca intra sasi adauge niste acte la dosarul depus demult) si acum nici ideei nam cum e acolo dac poate cineva sami dea un raspun.

deniksa

StanDate: Miercuri, 28-Iul-2010, 11:11 AM | Message # 102
Major
Reputaţie: 7
denis_mold,
ti-am trimis un mesaj in privat..

dosar depus 24/03/2010 - Iasi
juramant - 14.03.2011

denis_moldDate: Miercuri, 28-Iul-2010, 12:45 PM | Message # 103
Lieutenant
salut la toata lumea! vreau sa merg la bucuresti sa aflu starea dosarului, dupa cum am inteles randul e mare acolo, si credca marti o sa fiu acolo . dar cine vrea ma ajude sami explice cum merge treaba acolo cu lista, si cu aflarea informatiei am inteles ca scrii o petitie ,si dupa ei te contacteaza prin scrisoare cu informatia. e corect sau nu? ( pentru ca cineva mia zis ca pentru a intra si a se informa pentru dosar a mintit la intrare ca intra sasi adauge niste acte la dosarul depus demult) si acum nici ideei nam cum e acolo dac poate cineva sami dea un raspun.

deniksa

balaurashDate: Miercuri, 28-Iul-2010, 1:58 PM | Message # 104
Lieutenant
denis_mold, spune-mi, te rog, cind ai depus actele si unde? Eu le-am depus la chisinau in mai 2008 si pina-n prezent nici un raspuns. Acelasi gind am de a merge la Bucuresti de a vedea care este stadiu dosarului, dar ma opreste necunoasterea procedurilor, citisem pe unul din forum ca se fac liste, dar si acele de marti dimineata ca sa intri sigur miecuri. Daca totusi mergi scrie care au fost "aventurile" smile

stef

denis_moldDate: Miercuri, 28-Iul-2010, 2:09 PM | Message # 105
Lieutenant
eu am depus pe 24 februarie 2010 la galati, am 5 luni si deci ma apuc sa vad care e situatia ca dac nu te interesezi asa si moare dosarul.am citit ca acuma se lucreaza la dosarele depusa in martie deci sper ca dosarul meu se afla in comisie. am scris petitii multe dar fara folos. si am decis sa merg la bucuresti acolo o sa aflu totul dar iaka astept vreu raspuns de la cine poate sami explice situatia acolo.

deniksa

cipdeilDate: Miercuri, 28-Iul-2010, 6:37 PM | Message # 106
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
denis_mold unde si cum se trimite o petitie???
Pe just.ro este asa compartiment "Petitii" acolo trebuie de scris???

denis_moldDate: Miercuri, 28-Iul-2010, 9:16 PM | Message # 107
Lieutenant
dac sincer eu deja am facut petitie si nu pe just.ro ci la presidentie, si nici un raspuns. si nu sunt numai eu asa ci mai multa lume am mai vb cu cineva care a facut petitii la guver la presidentie dar........raspunsul dupa 5 luni(dar in 5 luni oricum vine avizu )asa ca pana nu mergi tu la bucuresti nu afli nimik , si de asta vreau sa merg dar nu stiu care e procedura acolo , am inteles ca se poate de facut acolo pe loc petitie . sau ideeie nam totul din auzite, am scris mesaje poate e cineva pe aici care a fost si stie, ca acolo am inteles ca se aduna peste 700 de persoane.

deniksa

StanDate: Miercuri, 28-Iul-2010, 10:13 PM | Message # 108
Major
Reputaţie: 7
denis_mold,
am vorbit cu un prieten, el a fost la DC la Bucuresti ca sa afle stadiul dosarului sau..a fost in iunie la adresa veche..mia spus ca erau 2-a rinduri, unul pentru a depune dosarul si altul pentru informatie.Oricum cred ca te descurci acolo ca sunt foarte multi moldoveni si mai intrebi pe ei p-u a concretiza.

dosar depus 24/03/2010 - Iasi
juramant - 14.03.2011

ellyna20Date: Luni, 02-Aug-2010, 4:45 PM | Message # 109
Începator
Grupă: User
Buna! Stiu ca s-a mai discutat pe aici, dar acum nu gasesc raspunsul. Am depus dosarul pt redobandire in aprilie in Bucuresti. Luna aceasta m-am casatorit cu cetatean roman. Stie cineva ce ar trebui sa fac acum, sa trimit actele cu numele dupa sot? V-as fi foarte recunoscatoare daca ati putea sa ma ajutati cu un raspuns! Mersi!!!

barbakotDate: Luni, 02-Aug-2010, 6:15 PM | Message # 110
Începator
In pasaport viza este pusa pe un an(viza straina) shi sunt inregistrat cu un nume am scos actele necesare pentru a depune dosarul si sunt nevoit sa-mi schimb ultima litera din nume. 2 pasapoarte nu pot sa pastrez deoarece nu sunt identice ca sa dovedesc ca sunt aceeasi persoana la aeroport. Buletinul pot sa mi-l schimb nu e mare problema dar cum sa procedez cu pasaportu pentru a-l prezenta la dosar Daca v-oi prezenta in dosar buletinul de identitate cu un nume dar pasaportul cu alt nume va fi problema sau pot sa includ vr-un aviz unde sa fie indicat precum ca sunt aceeasi persoana Meșina și Meșină trebuie sa prezint si motivul in aviz?(In pasaport e problema fiindca este de tip nou si este indicat ca sunt Meșina și nu cum era inainte fara ț ș î ă adica Mesina sa fi fost asha era foarte simplu)
Va multumesc pentru sfaturi!

Mesaj editat de barbakot - Luni, 02-Aug-2010, 6:15 PM

digoreDate: Miercuri, 04-Aug-2010, 7:55 AM | Message # 111
Major
Reputaţie: 1
Buna,am o intrebare la dvs.....nustiu daca e drept dar vreau sa intreb..........este drept ca Consulatul de la bUCURESTI SE VA inchide pina sau dupa 31 august?pe o perioada de timp?se zvoneste ca asa este,e drept? surprised

Bafta la toti

mihaitaDate: Miercuri, 04-Aug-2010, 12:37 PM | Message # 112
Începator
va spun cum am aflat starea dosarului, la Bucuresti am o colega care am rugat-o sa mearga la DC sa se intereseze,a fost intr-o mercure,e randul mare da,doamna de la ghiseu a intrebat-o cinei ea pentru mine,ea zis ca suntem colegi de facultate atat,Raspuns:aveti aviz pozitiv de pe 11decembrie.Mercurea trecuta a fost earasi si sa interesat:aveti ordinul semnat de pe 1iunie si ea dat o fituica cu stampila,ATAT

SdStMv

tanassyDate: Miercuri, 04-Aug-2010, 12:46 PM | Message # 113
Colonel
Grupă: Forum Moderator
Reputaţie: 95
mihaita,
Merci mult pentru ca ne-ai impartasit experienta ta!
Spune te rog, pe ce data ai depus tu dosarul? Multumesc anticipat smile

Dosar: 4670*
Depus: 08.07.2010 Iasi
Ordin: 225/P 03Mai 2011

Pune un plus la reputatia utilizatorului ca sa il multumesti - nu scrie mesaje de multumire pe forum! Sau pune-i minus...daca te-a dezinformat!

mariavieru1980Date: Miercuri, 04-Aug-2010, 2:37 PM | Message # 114
Începator
Salut la toata lumea!!!
Am si eu o intrebare in 2006 niuembrie am depus dosarul 2007 aprilie publicat in MO III,in 2009 iunie am depus pentur urgentare in decembrie 2009 am primit instiintare ca dosarul se va ezamena de 18.12.2009 si de atunci liniste , am scris la DC Bucuresti 4 petitii prin scrisori recomandate si nici un sem de viata. Datimi un sfat Va rog frumos!!!!! Mersi anticipat

Irusic

mihaitaDate: Miercuri, 04-Aug-2010, 3:31 PM | Message # 115
Începator
tanassy,
pai demult am depus dosarul in aprilie 2005,apoi in 2008 am dat la urgentare si tocmai in decembrie 2009 am aflat ca am aviz pozitiv,

Adaugat (04-Aug-2010, 4:28 PM)
---------------------------------------------
ma ajutati va rog,mane vreau sa merg la consulatul rom.din chisinau sa ma programez la juramant,dar am copil de 4ani si el nu figureaza in dosarul meu,acum ce tre sa fac sa primeasca si el pasaport?carei primul pas?

Adaugat (04-Aug-2010, 4:31 PM)
rascolesc pe aici dar la tema data nimic,sau caut eu nu acolo?
astept mult,multumesc

SdStMv

balaurashDate: Luni, 09-Aug-2010, 1:24 PM | Message # 116
Lieutenant
denis_mold, spune, te rog care sunt noutatile, caci eu mai doua zile am aflat ca cei de la DC sunt in concediu. Si poate stii poate alta persoana sa afle numarul dosarului. merci

stef

denis_moldDate: Luni, 09-Aug-2010, 9:52 PM | Message # 117
Lieutenant
balaurash de numarul dosarului nu stiu sigur, dar cred ca se poate. dar de concediu nu miau zis nimik cand am fost eu miine pleaca cineva sami afle starea dosarului meu si o sa te anunt dac sunt in concediu sau nu.

deniksa

ramy1989Date: Miercuri, 18-Aug-2010, 4:11 PM | Message # 118
Începator
buna!
rog sa ma ajutati, nu intzeleg cu declaratziilele celea 3.. ele trebuie facute la notar? la consulat? sau le completam noi shi le legalizam la notar sau cum? shi inca o intrebare... dupa ce am tot dosarul gata shi vreau sa ma duc sa il depun la consulatul romaniei in moldova trebuie sa imi fac vri-o inscriere?

heophsDate: Sâmbată, 21-Aug-2010, 12:16 PM | Message # 119
Sergent
Reputaţie: 2
salut
e drept, ca de pe 1 septembrie nu se mai primesc dosare de redobindire a cetateniei la Bucuresti???????????

cipdeilDate: Sâmbată, 21-Aug-2010, 8:56 PM | Message # 120
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
heophs FALS !!!

denis_moldDate: Luni, 23-Aug-2010, 0:23 AM | Message # 121
Lieutenant
balaurash . nu stiu eu de concediu a fost cineva si sa interesat de starea dosarului meu , si nu era nimeni in concediu si nici nu sa vb de asta pe acolo.

deniksa

balaurashDate: Luni, 23-Aug-2010, 3:08 PM | Message # 122
Lieutenant
denis_mold, merci mult, dar am apelat la serviciile unui avocat, care mi-a comunicat chiar numarul de ordin smile

stef

dumitruDate: Luni, 23-Aug-2010, 8:15 PM | Message # 123
Colonel
Reputaţie: 19
Spune te rog cum se face asta cu avocat? Daca ma aflu in Moldova acum.

denis_moldDate: Luni, 23-Aug-2010, 10:09 PM | Message # 124
Lieutenant
dumitru. face ce iti trebuie tzie doar baniiiii dai si ei tot fac.

deniksa

svetlanaDate: Miercuri, 25-Aug-2010, 9:53 AM | Message # 125
Începator
salut. am si eu o intrebare. am depus actele pentru cetatenie in iunie la Galati. am depus numai cu fiica de 5 ani. pentru cealalta fiica de 15 ani nu am putut depune pentru ca declaratia de la notar a fost gresit oformata. doamna de la Galati care mi-a primit documentele a zis ca nu e o problema si daca obtin cetatenia pina fata implineste 18 ani atunci primeste si ea cetatenia impreuna cu mine. trebuie sa ma interesez la consulatul de la chisinau care este procedura. cei de la chisinau miau zis ca am facut o greseala cea mai mare si nu o sa primeasca cetatenia pentru ca deja a trecut de 14 ani. si acuma trebuie sa asteptam pina fetita va implini 18 ani si va depune singura actele. alta varianta ar fi completarea dosarului cu actele necesare. spuneti-mi va rog care este procedura? trebuie de venit personal la Bucuresti? sau pot so fac prin procura sau prin scrisoare recomandata?

mihaelcykDate: Miercuri, 25-Aug-2010, 5:13 PM | Message # 126
Începator
Buna!
Spuneti-mi va rog daca este nevoie de buletinul de identitate la depunerea actelor pentru redobindirea cetateniei?
Daca da,atunci daca tatal meu este scris in toate documentele Ion si la mine in buletin este scris patronimicul- IVAN,va trebui sa schimb buletinul,sau nu vor fi probleme?

denis_moldDate: Miercuri, 25-Aug-2010, 11:44 PM | Message # 127
Lieutenant
mihaelcyk, de buletin 100% este nevoie in dosar, ai nevoie de copia legalizata a buletinuilui, dar de nume dupa cum stiu eu da treb peste tot un nume . altii dooar pentru o litere schimba actele . asa ca surprised

deniksa

iurieDate: Sâmbată, 28-Aug-2010, 12:40 PM | Message # 128
Începator
Salut am o intrebare,stie cineva pe ce data programiaza acuma la juramint la Chisinau si la Belti? multumesc.

Adaugat (28-Aug-2010, 1:40 PM)
Salut am o intrebare,stie cineva pe ce data programiaza acuma la juramint la Chisinau si la Belti? multumesc.

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

vitaliy215Date: Luni, 30-Aug-2010, 9:20 AM | Message # 129
Lieutenant
Buna tuturor, am si eu o intrebare
Eu am depus dosarul in ianuarie 2010 la momen nimic nu se aude, o saptamina in urma la mine s-a nascut un copil.
Care este calea cea mai scurta si mai usoara de a depune actele pentru copil:
Sa atasez actele lui la dosarul meu sau sa depun dosarul lui aparte

ANDICOMDate: Luni, 30-Aug-2010, 5:48 PM | Message # 130
Lieutenant
Reputaţie: 5
vitaliy215, vei transcrie certificatul de nastere odata cu actele tale, dupa ce depui juramantul. La moment nu te agita degeaba.

nasteaDate: Luni, 30-Aug-2010, 8:12 PM | Message # 131
Începator
Spuneti-mi va rog unde este mai bine de depus dosarele in RM sau la Bucuresti,Iasi?

vitaliy215Date: Marţi, 31-Aug-2010, 9:29 AM | Message # 132
Lieutenant
La Bucuresti, cel putin o sa ai imediat numar la dosar

Adaugat (31-Aug-2010, 10:29 Am)
ANDICOM, Andicom, nu este mare problema daca baiatul s-a nascut inainte de a deveni eu cetatean roman

ANDICOMDate: Marţi, 31-Aug-2010, 10:05 PM | Message # 133
Lieutenant
Quote (vitaliy215)
ANDICOM, Andicom, nu este mare problema daca baiatul s-a nascut inainte de a deveni eu cetatean roman

nu e nici o problema. Paremise cand vei transcrie adeverenta de nastere a copilului odata cu a ta, va trebui declaratia notariala a sotiei ca e de acord.

vitaliy215Date: Miercuri, 01-Sep-2010, 7:18 AM | Message # 134
Lieutenant
ANDICOM, multumesc

denis_moldDate: Miercuri, 01-Sep-2010, 10:05 PM | Message # 135
Lieutenant
andicom nu esti la curent pana la cati ani se poate de transcris un copil odata cu primirea cetateniei? dac o sa fie prezentata si declaratia?

deniksa

ANDICOMDate: Joi, 02-Sep-2010, 9:51 AM | Message # 136
Lieutenant
denis_mold, pana la varsta copilului de 14 ani e necesara declaratia notariala a parintilor. intre 14 si 18 ani, mai e necesara si declaratia copilului. Dar nu sunt sigur suta la suta de chestia asta.

valynaDate: Joi, 02-Sep-2010, 12:06 PM | Message # 137
Sergent
Reputaţie: 3
Buna ziua! Spuneti-mi va rog se paoate de depus dosarul la consulatul din Chisinau fara invitatie? multumesc

denis_moldDate: Marţi, 07-Sep-2010, 11:36 PM | Message # 138
Lieutenant
salut! asa o intrebare dac dosarul parintelui a fost depus si certificatul copilului nu a fost inclus in dosar. si copilul are 16 poate redobindi cetatenia odata cu parintele?

deniksa

larisaDate: Miercuri, 08-Sep-2010, 7:36 PM | Message # 139
Lieutenant
Reputaţie: 3
stie cineva daca e adevarat faptul ca ..daca mergi cu certificatul de naster fara cnp direct la pasapoarte si depui la buletin ..iti accepta si iti da cnp cind iai buletinul...asa am auzit varianta,stie cineva de chestia asta ?
mersi anticipat

vitaliy215Date: Vineri, 10-Sep-2010, 7:24 PM | Message # 140
Lieutenant
valyna, Da se poate

Adaugat (10-Sep-2010, 8:24 PM)
Va rog foarte mult, cine stie certificat de nastere din anul 2000 este valabil pentru depunerea dosarului redob. cetateniei romane?

eugenDate: Sâmbată, 11-Sep-2010, 8:51 AM | Message # 141
Lieutenant
buna ziua ma numesk eugen am depus dosarul pe 29.07.09 la Bukuresti la ministerul de justitie am trimis deja 4 skrisori luna aceasta si inka nu mia venit nici un raspuns,spunetimi va rog daka astai adresa korecta pe kare trimit skrisorile"bucuresti sectorul 1 str. petofi sandor 47 cod. 011405"multumes anticipant

eugen

vitaliy215Date: Sâmbată, 11-Sep-2010, 10:21 AM | Message # 142
Lieutenant
eugen, Str Smardan, Nr. 3,sector 3 Bucuresti,cod postal: 30071
asta-i nou

denis_moldDate: Sâmbată, 11-Sep-2010, 10:42 PM | Message # 143
Lieutenant
salut la toata lumea! am si eu o intrebare, daca fratele care are 16 ani meu a depus dosarul cu tata la consulatul din italia ,si actele nu au ajuns inca la bucuresti, dar mama a depus la galati si in curand urmeaza sa depuna juramantul , e posibil ca fratele sa redobandeasca cetatenia odata cu mama pentru ca el are 16 ani . sau sau nu e posibil si treb sa astepte pe tata cand ii vine randul . mersi

deniksa

eugenDate: Marţi, 14-Sep-2010, 4:16 PM | Message # 144
Lieutenant
dap akolo cei pe str " Str Smardan, Nr. 3,sector 3 Bucuresti"k eu tre sa skriu pe skrisoare kui o trimit?Ministerul de Justitie?

eugen

tolea27Date: Marţi, 14-Sep-2010, 4:24 PM | Message # 145
Lieutenant colonel
Reputaţie: 10
AUTORITATEA NATIONALA PENTRU CETATENIE,,,,,,,dar cind ai depus dosarul???

lucica

eugenDate: Marţi, 14-Sep-2010, 11:04 PM | Message # 146
Lieutenant
29.07.09

Adaugat (15-Sep-2010, 0:04 Am)
da ce poti sa ma ajuti ku ceva?

eugen

sabinkaDate: Miercuri, 15-Sep-2010, 1:14 PM | Message # 147
Începator
salutik, cine imi poate spune care sunt intrebarile la juramint? va rog tare mult ele imi salveaza veatza. sad

Attachments: 3392386.jpg(193Kb)

moraru

Mesaj editat de sabinka - Miercuri, 15-Sep-2010, 1:16 PM

uigres86Date: Miercuri, 15-Sep-2010, 6:17 PM | Message # 148
Lieutenant
Admin spune-mi te rog care e adresa acum la Ministerul Justitiei, ca nu stiu cine spunea ca s-a schimbat. Eu vreau sa mai trimit o scrisoare sa mai vad ce e cu dosarul meu.
Multumesc anticipat!

Adaugat (15-Sep-2010, 7:03 PM)
începând cu data de 16.08.2010 dosarele de redobândire a cetăţeniei române pot fi depuse şi la Secţia Consulară a Ambasadei României din Republica Moldova, fără o invitaţie prealabilă, dosarele fiind preluate în ordinea prezentării solicitanţilor.
Pote sa-mi spuie cineva aceasta stire e veridica?
Multumesc anticipat!

Adaugat (15-Sep-2010, 7:17 PM)
Daca da, atunci unde se depun, la Consulatul de pe str. Vlaicu Parcalab, sau la cel de pe Ismail?

Mesaj editat de uigres86 - Miercuri, 15-Sep-2010, 6:04 PM

Gregory0405Date: Miercuri, 15-Sep-2010, 7:42 PM | Message # 149
Major general
Reputaţie: 22
sabinka, Intrebari nu-s :)))))))))))))) Reprezentantul consulatului ii intreaba pe toti cei prezenti daca doresc sa devina cetateni romani si nu sunt contra bla bla bla. Apoi se citeste juramantul de catre reprezentantul consulatului si toti cei ce sunt acolo repeta dupa el. Ulterior se canta imnul romaniei si toti se gandesc cum sa ajunga mai repede acasa si viseaza deja ca au p asaportul in mana smile Deci nu ai pentru ce sa iti faci griji, mai mult ca atit, poti sa dormi linistita si sa nu te stresezi pentru ca totul vor face reprezentantii consulatului pentru tine, de la tine se cere doar prezenta. smile

maryDate: Miercuri, 15-Sep-2010, 9:52 PM | Message # 150
Începator
salitare lume....vreu sa stiu daca ma prezint la ambasada pe 30 septembrie in baza scrisorii primite...care va fi data de programare pt juramint si in cit timp se elibereaza pasaportul romanesc. Sunt criterii anumite ce determ stabilirea datei sau ei decid in dependenta de persoana care e la ghiseu.Mersi anticipat

vilcu

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Intebari, interbari, intrebari... (Pentru intrebarile care nu se incadreaza in alte teme)
Pagina 3 din 22«123452122»
Căutare: