Primii pasi,acte,.. - Pagina 2 - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:35 AM
Bine ai venit Oaspete |

Primii pasi,acte,.. - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 2«12
Moderatorul forumului: tanassy, Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Primii pasi,acte,.. (Cer ajutor de la persoanele care au o experienta buna!)
Primii pasi,acte,..
Roxana20Date: Duminică, 07-Apr-2013, 6:32 PM | Message # 51
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 40
Statut: Offline
miss-lily, Mai greu cu actele stare civila, astea ia-u mult timp, dar cazierele mai usor.Poti reusimaxim 2 saptamini.Mai intii de toate sa pregateasca toate actele necesare familia ta.Apoi mai usor.Poftim  cu mare drag.

VALIC1992Date: Duminică, 07-Apr-2013, 7:36 PM | Message # 52
Colonel
Reputaţie: 24
miss-lily, actele din arhive le poate scoate oricine din rudele tale,ma refer la certificatele de nastere,deces si casatorie a buneilor.Termenul e de 30 zile dar se poate de scos si mai repede desigur si plata va fi ceva mai mare dar nu semnificativ.Cazierul roman e valabil 6 luni iar cel moldovenesc 3 luni deci reusesti , dar te sfatui ca cineva sa-ti faca programare la consulat ca sa stii exact cind sa vii....poti avea tot pachetul de documente la mina dar programarea sa ti-o faca si peste 2 saptamini si vei pierdea timp.Cazierul moldovenesc il obtii intr-o saptamina daca nu gresesc si costa 10-20 lei nu mai tin minte..poti da comanda si on-laine

Dosar-73.../2012.Depus-Chisinau 24.08.2012.Stadiu-in asteptarea raspunsurilor de la institutiile competente

valentina2Date: Luni, 08-Apr-2013, 10:19 AM | Message # 53
Colonel
https://servicii.gov.md/Service....423588#

site -caziere moldovenesti on-line , pret 30 lei 10 zile; 60 lei -1 zi 
doar ca persoana care o sa se ocupe de acte are nevoie de procura si de buletinul de identitate - original , pentru unele acte nu se cere procura pentru rudele de gradul 1 si 2 in cazul cazierelor insa este necesar altfel nu iti elibereaza cazierul

miss-lilyDate: Luni, 08-Apr-2013, 2:19 PM | Message # 54
Sergent
Reputaţie: 0
Inca o neclaritate mai am.Mama e decedata.Imi trebuie totusi certificatul ei de nastere?Sau doar al tatalui si de casatorie a lor.Iar certificatul lor de casatorie e in chirilica.Se rezolva la OSC?Si daca da, in cat timp?Multumesc

Adăugat (08-Apr-2013, 2:19 PM)
---------------------------------------------
Va multumesc tare mult!!!!

Nigol-NoiDate: Luni, 08-Apr-2013, 2:40 PM | Message # 55
Lieutenant general
Reputaţie: 45
miss-lily
Ai nevoie de certificat de deces daca e decedată, dacă acolo este scrisă data de naştere (în certificat) dacă nu este indicată au să-ţi ceară adăugător şi certificatul de naştere.
Se rezolvă, timpul - este şi urgenţă şi simplu. Simplu nu mai ţin minte este de peste 20 zile.

Roxana20Date: Luni, 08-Apr-2013, 3:37 PM | Message # 56
Lieutenant general
Reputaţie: 40
miss-lily, E bine sa le ai pe ambele a mamei si de nastre si de deces, inclusiv casatoria lor. Referitor la timp bani sa ai ca totu se rezolva cit de repede iti doresti tu. smile

icecreamxDate: Vineri, 26-Apr-2013, 1:31 PM | Message # 57
Începator
Grupă: User
Salut. eu cu o mica intrebare.am cetatenie romana si pasaport..sunt proaspat casatorita. cum as putea sa ii fac si sotului cetatenie romana si cat timp dureaza..mersi..

Adăugat (26-Apr-2013, 1:31 PM)
Salut. eu cu o mica intrebare.am cetatenie romana si pasaport..sunt proaspat casatorita. cum as putea sa ii fac si sotului cetatenie romana si cat timp dureaza..mersi..

Nigol-NoiDate: Vineri, 26-Apr-2013, 1:56 PM | Message # 58
Lieutenant general
icecreamx
Salut
daca ai in vedere reintregirea familiei -sa stii ca e o cale mai lunga si mai anevoioasa decit daca ar depune singur dosarul cum ai facut-o
1 cale depune singur dosarul - aproximativ 1-1,5 ani
2 reintregirea familiei care va dura -3-5 ani

icecreamxDate: Duminică, 28-Apr-2013, 10:57 PM | Message # 59
Începator
mersi mult..credeam ca e mai usor sa ii fac reintregirea familiei decat sa depuna singur..

miss-lilyDate: Marţi, 30-Apr-2013, 11:02 AM | Message # 60
Sergent
Buna tuturor.Revin si eu cu o intrebare si in acelasi timp o neclaritate pentru mine.Cerificatul de casatorie a buneilor mei nu a fost gasit in registrul starii civile.Adica casatoria lor nu a fost gasita.Atunci ei i-au spus tatalui sa se adreseze la judecatorie(nu stiu de ce).De acolo l-au trimis la un avocat care cica a zis ca trebuie sa dea in judecata( nu inteleg pe cine si de ce) asta dureaza 2 luni, poate mai mult, si dupa asta primesti certificatul de casatorie a buneilor pe viata.Nu inteleg nimic din toate astea.S a mai lovit cineva de pb asta????Nu mai stiu cum sa fac....Si nu mai inteleg nimic.Va rog ajutati ma.

DannaDate: Marţi, 30-Apr-2013, 11:58 AM | Message # 61
Începator
Buna ziua,am si eu o serie de intrebari in legatura cu cetatenia romana,mai exact depunerea actelor pentru primirea ei.Sunt din RM actual locuiesc in Franta,am viza expirata,si vreau sa depun la pasaport roman ca am nascut aici si vreau sa stau legal,deci am facut o procura pe mama la Ambasada Moldovei din Paris sa imi stringa tot pachetu' de acte pentru roman,are la mana certificatele bunicilor,a ei si a tatalui ,deacum a mele si avem o nedumerire cu cazierele roman si moldovenesc ,ca ambele trebuiesc nu?Eu vreau sa ma casatoresc ,tatal copilului meu e cetatean roman ,ma rog moldovan cu pasaport roman ,deci poate scoate cazierele pe numele meu de fata mare,vor fi ele valabile daca ma casatoresc si iau numele lui?Pot eu depune pachetul de acte pentru pasaport roman aici in Paris ,la Ambasada Romaniei?Dar daca ne casatorim putem face aici tot la Ambasada reintregirea familiei,stiti voi pentru sa obtin viza aia de tip D,daca nu ma gresesc,vreau sa-mi vad familia din Moldova macar cu un ochi,da daca plec asa ,nu ma pot intoarce aici in Franta inapoi,cu copilul nu e problema ca primeste romanu' rapid dupa actele lui taic'su.Deci,ma ajutati si pe mine va rog ca sunt noua in intrebarile de ast gen si nustiu ce sa fac..sa ma casatoresc acum primesc romanu mai usor pe baza sotului,sau macar reintregirea familiei sa o putem face ca stau de un an in Franta fara sa imi vad parintii e greu asa cu actele astea.    Si mai aveam o nedumerire in legatura cu copilul meu ,nustiu daca tine de voi si daca aveti raspuns la aceasta intrebare da,pot sa merg la prefecture aici la francezi sa imi fac acte pe baza copilului,pot ei elibera un sejour pentru cetatenii RM daca am nascut in Franta.Merci

Adăugat (30-Apr-2013, 11:58 AM)
Si inca ceva mama cand a scos actele parintilor ei,nu s-a gasit actul de casatorie a lor si iau dat acolo o foaie care confirma casatoria stampilata,cu tot..e valabila pentru depunerea la pasaport roman?

miss-lilyDate: Marţi, 30-Apr-2013, 1:30 PM | Message # 62
Sergent
Danna, cred ca avem aceeasi pb, in legatura cu casatoria buneilor.Nici la mine nu s a gasit in registrul starii civile casatoria lor.Doar ca nu i s-a dat tatalui meu nici o foaie nimic, ci l-au trimis la judecatorie.Ce foaie e asta?ce scrie acolo?

DannaDate: Marţi, 30-Apr-2013, 1:32 PM | Message # 63
Începator
Sincer,nu prea am idee pentru ca mama mi-a scos actu eu situata fiind actual in Franta,da poate din motivu ca sar fi pierdut ca ei sunt nascuti mai inainte de '40

miss-lilyDate: Marţi, 30-Apr-2013, 1:47 PM | Message # 64
Sergent
Dar casatoria lor a fost gasita in arhiva starii civile sau nu?Sau doar certificatul de casatorie era pierdut de voi si ei v-au dat un fel de dublura...Pentru ca in cazul meu nu s-a gasit casatoria lor in registrul starii civile deloc...Ca si cum nu ar fi fost casatoriti, ceea ce nu e adevarat.

DannaDate: Marţi, 30-Apr-2013, 1:54 PM | Message # 65
Începator
Nu,se pare ca nu sa gasit certificatul la arhiva,de el neavind necesitate pina acum..el nu a fost vazut vreo 30 ani

miss-lilyDate: Sâmbată, 04-Mai-2013, 10:10 AM | Message # 66
Sergent
Revin iarasi cu un mesaj, pentru ca nu prea stiu ce sa fac, poate cineva s-a mai lovit de problema asta si poate sa ma ajute.Cum ziceam mai sus, certificatul de casatorie a buneilor lipseste, nu s-a gasit in registrul starii civile.Pentru a evita judecata, de care am vorbit mai sus, care necesita multi bani si mult timp, o persoana de la starea civila mi-a zis ca daca prezinti extrasele de nastere a buneilor si certificatele lor de deces la dosra, nu mai trebuie certificatul lor de casatorie.Cica ei iti mai dau o foaie care atesta casatoria lor, dar nu e certificat de casatorie.Spuneti-mi va rog daca a mai facut cineva asa, si daca e adevarata chestia asta.Pentru ca persoana data se va ocupa de actele astea si ma va costa 130 de euro, si nu mi-ar place sa fiu escrocata.Ajutati ma va rog!!!!!!

ThePrinceDate: Duminică, 05-Mai-2013, 12:45 PM | Message # 67
Colonel
Reputaţie: 1
miss-lily,  deci uite asa:

dupa cite stiu eu, tu trebuie sa le prezinti insasi la arhiva singura actele de nastere si deces a buneilor, insa trebuie sa fii ferma convinsa ca  casatoria lor a fost legal inregistrata, de altfel vei avea mari probleme. Si inca una, verifica de nu au fost la ei o casatorie civila, si ca parintii tai sa nu fie adoptati ... la mine e asa, de asta si stiu. De doresti detalii te poti adresa cu un mesaj privat ;-)

miss-lilyDate: Duminică, 19-Mai-2013, 1:53 PM | Message # 68
Sergent
Buneii mei sigur sunt casatoriti doar ca  nu sunt cartile sau sunt deteriorate, nu se ducea asa bine evidenta ca in prezent la oficiul starii civile.Asa mi s-a spus la OSC.Mi s-a mai spus ca la ambasada se cer extrasele de nastere a buneilor in caz ca lipseste casatoria. Foaia ce il inlocuieste este un Aviz a lipsei certificatului din arhiva Oficiului Starii Civile.
S-a mai ciocnit cineva de problema asta?Va rog mult ajutati-ma care stie ceva in privinta asta.Am contactat si consulatul prin mail si mi s-a spus  ca  in privinta avizului, functionarul consular de la ghiseu va decide daca se accepta sau nu.
Problema e ca eu vin din Franta pentru a depune dosarul, cheltui bani si timp, cu mult stres si sa ajung acolo sa imi spuna ca nu merge.
Multumesc

Adăugat (19-Mai-2013, 1:53 PM)
Nimeni nici o parere?????????Chiar nimeni nu stie nimi cdespre asta????

Nigol-NoiDate: Luni, 20-Mai-2013, 12:21 PM | Message # 69
Lieutenant general
miss-lily
100% nu stiu, dar un prieten de al meu a adunat acum actele pentru dosar si  la el sint o sumedenie de greseli si cei de la oficiul starii civile iau facut avize din astea, parca ar fi logik sa indice prin careva act in caz ca lipseste documentul de la ei.
Nu stiu daca asta te ajuta cu ceva dar macar usa ai cu ce compara
Succes

Adăugat (19-Mai-2013, 6:06 PM)
miss-lily
Uite ce am mai gasit

LEGE Nr. 100 
din  26.04.2001privind actele de stare civilă

Art.59  Reconstituirea actelor de stare civilă
(2) Întocmirea actului  de stare civilă reconstituit are loc pe baza avizului oficiului stare civilă, aprobat de şeful  acestuia.

in caz ca poti dovedi cumva casatoria lor

Adăugat (20-Mai-2013, 12:21 PM)
Cine cunoaste acum la Consulatul din Chisinau cind te programezi pentru depunerea dosarului peste cit te programeaza? cry

miss-lilyDate: Vineri, 24-Mai-2013, 3:54 PM | Message # 70
Sergent
Multumesc mult!!!!

Adăugat (24-Mai-2013, 3:54 PM)
As mai avea o intrebare, va rog, pentru cei care sunt la curent.Stiu ca trebuie la dosar si certificatul de casatorie, dar in cazul in care sotul e roman, trebuie si buletinul lui si certificatul lui de nastere???

dima_007Date: Vineri, 24-Mai-2013, 4:23 PM | Message # 71
Colonel
Reputaţie: 18
miss-lily, Da trebuie si certificatul de nastere si buletinul sotului. Si eu sunt roman si cind am depus pentru sotie mi lea cerut.

Nigol-NoiDate: Miercuri, 29-Mai-2013, 1:43 PM | Message # 72
Lieutenant general
La moment un prieten s-a programat pentru depunerea dosarului la Consulatul de la Chişinău şi lau programat pe mîine la 8-30, ceea ce înseamnă că rînduri nu prea sînt, şi că lumea nu prea dă năvală încolo.

jameliDate: Marţi, 08-Oct-2013, 2:33 PM | Message # 73
Începator
Unde se poate depune dosarul de redobindire a cetateniei pentru sotie, eu sint cetatean roman, acum doresc ca si sotia sa obtina cetatenie si copii, dar unde treuie sa merg si ce acte trebuie sa am?

Nigol-NoiDate: Marţi, 08-Oct-2013, 3:01 PM | Message # 74
Lieutenant general
jameli
uite aici cred ca info te va ajuta
http://cetatenie.just.ro/intrebari-frecvente/
deschide siteul ambasadei RO in MD si acolo la despartitura potrivita gasesti toata info necesara
Trebuie sa mearga sotia personal- pentru redobindire
Copiii daca sint minori obtin automat 
Daca nu trebuie sa depuna in ordine generala
Detalii o sa afli pe parcurs principalul sa inceapa
Aici ai o lista de acte
http://chisinau.mae.ro/node/264

jameliDate: Marţi, 08-Oct-2013, 3:45 PM | Message # 75
Începator
Nigol-Noi, multumesc mult

covandDate: Miercuri, 09-Oct-2013, 8:14 AM | Message # 76
Sergent
Reputaţie: 3
Citat (jameli)
eu sint cetatean roman, acum doresc ca si sotia sa obtina cetatenie si copii
Daca esti cetatean - inseamna ca si copii sunt, iti ramine doar sa transcrii certificatele lor de nastere.

Olejka_cDate: Marţi, 18-Noi-2014, 8:07 AM | Message # 77
Începator
Salut. In caz ca am certificatele de nationalitate a strabuneilor mei, imi va fi mai usor sa-mi redobindesc cetatenia?

LauritaDate: Luni, 24-Noi-2014, 0:53 AM | Message # 78
Începator
Buna ma ajuta si pe mine cinva???Deci in buletin este prenumele tatalui meu adevarat,dar mama e casatorita cu o alta persoana,si acum citiva ani am preluat si eu numele actualului sot al mamei.Mama nu a fost casatorita cu tatal meu,a fost drept mama singura.Cum procedez in cazul asta?Ce acte trebuie sa schimb?

ThePrinceDate: Luni, 24-Noi-2014, 7:41 AM | Message # 79
Colonel
Reputaţie: 1
Laurita, Salut, deci sa concretzam:
in certificat de nastere in rubrica tata, este tatal tau cel adevarat sa u nu ?

valentina2Date: Joi, 27-Noi-2014, 8:25 AM | Message # 80
Colonel
Laurita, chiar daca mama ta nu a fost casatorita cu tatal tau dar el ti-a dat numele de familie adica te-a recunoscut atunci in toate actele tale trebuie sa porti familia tatalui biologic la fel prenumele , in cazul insa in care nu a avut loc acest lucru si ai fost adoptata de tatal vitreg atunci actele toate trebuie sa fie dupa noul tata atit nume cit si prenume

Mesaj editat de valentina2 - Joi, 27-Noi-2014, 8:33 AM

marinelaDate: Luni, 29-Dec-2014, 6:24 PM | Message # 81
Începator
SALUT SI NU VA COMPLICATI CU FEL DE FEL DE INTREBARI SI MERGETI LA DOCUMENTE.MD SI VA SCOT EI LA CAPAT CU ACTELE , AU JURISTI CARE ISI CUNOSC LUCRUL , DAR AR FI BINE SA CERETI CONSULTATIE LA SEFUL LOR ,

+373 68455558
str. Alexandru Hâjdeu 48
or. Chișinău

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Acte necesare pentru depunerea dosarului » Primii pasi,acte,.. (Cer ajutor de la persoanele care au o experienta buna!)
Pagina 2 din 2«12
Căutare: