Programarea la serviciile Ambadei României prin telefon - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:01 AM
Bine ai venit Oaspete |

Programarea la serviciile Ambadei României prin telefon - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Adrese utile » Programarea la serviciile Ambadei României prin telefon (Din 14.11.2011 programarea poate fi facuta prin telefon)
Programarea la serviciile Ambadei României prin telefon
dumitruDate: Joi, 17-Noi-2011, 2:46 PM | Message # 1
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 19
Statut: Offline
Începând de luni, 14 noiembrie, secția Consulara a Ambasadei României la Chișinău a deschis un sistem telefonic de programare (Call Center), prin care publicul are posibilitatea de a se programa prin telefon pentru serviciile consulare -

• vize
  • depunerea dosarului de redobândire a cetățeniei române
  • acte de stare civilă
  • documente de călătorie

Celelalte servicii nu necesită o programare prealabilă.

Noul sistem de programare va funcționa în paralel cu sistemul existent de programare. Totodată, angajații menționează că acest serviciu poate fi folosit doar persoanele care solicita serviciul consular, nu puteți suna pentru a programa pe altcineva.

Cei care locuiesc în circumscripția consulară a Secției Consulare din mun. Chișinău; raioanele Căușeni, Anenii Noi, Ialoveni, Călărași, Orhei, Criuleni, Ștefan Vodă, Dubăsari, Strășeni, Hîncești, Transnistria - și doresc să solicite un serviciu consular o pot face doar după completarea dosarului în funcție de serviciul cerut. În acest sens, operatorul va verifica existența documentelor necesare, fapt pentru care, ar fi bine să aveți la îndemână documentele din dosar cât și documentul de identitate, pașaport sau buletin.

Datele personale ale solicitanților vor fi prelucrate în strictă conformitate cu legislația României și exclusiv în scopul programării pentru serviciile consulare. În acest sens accesarea sistemului reprezintă acceptul dvs. cu privire la prelucrarea datelor.

Numarul de telefon la care puteți suna este: 022 855 002. Programul de lucru cu publicul este luni-vineri, între orele: 08.30 - 16.00. Apelurile telefonice nu vor fi suprataxate.

Sursa: UNIMEDIA

Mesaj editat de dumitru - Joi, 17-Noi-2011, 2:48 PM

Marrianne_Date: Miercuri, 14-Dec-2011, 10:57 AM | Message # 2
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Salut. Imi spuneti si mie, va rog. daca as putea face programare la telefon de depunere a dosarului la Balti?

CostelDate: Miercuri, 14-Dec-2011, 4:43 PM | Message # 3
Lieutenant
Reputaţie: 3
Salut!Spuneti varog cine cunoaste la Balti se poate de programat prin telefon?

silvy886Date: Marţi, 11-Sep-2012, 9:18 PM | Message # 4
Începator
rog raspuns - ce etape trebuie sa urmez imediat dupa juramint,imi trebuie pasaportul repede. Corectati-ma daca gresesc. dupa juramint,aici in Chisinau ma inregistrez la tel. o22 855-002 ca sa obtin CN romiinesc in 48 ore,este cu plata,nustiu cit e??? apoi vreau sa merg la Iasi unde am depus dosarul,pentru a obtine ulterior pasapaortul in 14 zile. este corect asa?

si inca ceva-ce acte trebuie sa am, atunci cind vin la consulat pentru a depunde actele pentru CNul rominesc ... mersi enorm !!!

dosar depus 29.06.2011
ordinul 744, 2.08.2012
juramint 26.09.2012

riguDate: Marţi, 11-Sep-2012, 10:09 PM | Message # 5
Lieutenant general
Reputaţie: 50
silvy886, ai scăpat câteva topicuri unde n-ai spamuit...
Răspunsurile le gasesti pe forum

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

silvy886Date: Miercuri, 12-Sep-2012, 11:41 AM | Message # 6
Începator
Quote (rigu)
silvy886, ai scăpat câteva topicuri unde n-ai spamuit...
Răspunsurile le gasesti pe forum

bine,macar spune-mi un lucru,depun juramintul pe 26 septembrie,dupa asta ce fac? sun si ma programez la CN certificat de nastere rominesc,la 022855-002 ? am incercat de acuma sa o fac dar e mereu ocupat,imi trebuie mai rapid totul,vreau la 48 ore sa dau cu 110 euro

dosar depus 29.06.2011
ordinul 744, 2.08.2012
juramint 26.09.2012

riguDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 11:48 AM | Message # 7
Lieutenant general
silvy886,
Trebuie sa faci consecutiv:
1. depui juramant
2. te programezi si transcrii actele de stare civila. daca telefonul e ocupat, insista mai des, o sa razbati. Eu am pus telefon pe reapelare automata, dupa vreo 60 apeluri am razbatut.

Nu stiu daca o sa se primeasca repede, caci acum programeaza pentru sfarsit de an la transcrierea actelor. Sunt multe solicitari...

Speram sa fie publicata legea cu modificari, ca sa fie posibil de transcris si la alte primarii in Romania.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

silvy886Date: Miercuri, 12-Sep-2012, 12:19 PM | Message # 8
Începator
Quote (rigu)
silvy886,
1. depui juramant
2. te programezi si transcrii actele de stare civila. daca telefonul e ocupat, insista mai des, o sa razbati. Eu am pus telefon pe reapelare automata, dupa vreo 60 apeluri am razbatut.

Nu stiu daca o sa se primeasca repede, caci acum programeaza pentru sfarsit de an la transcrierea actelor. Sunt multe solicitari...

Speram sa fie publicata legea cu modificari, ca sa fie posibil de transcris si la alte primarii in Romania.

mda,reapelare automata nu am,mersi enorm,sa ai o zi frumoasa!

Adăugat (12-Sep-2012, 1:02 PM)
---------------------------------------------

Quote (silvy886)
silvy886,
1. depui juramant

apropo aici pe forumuri am citit,ca daca merg in Romania sa-mi fac transcrierile este mai indelung procesul decat aici,este adevarat? eu doar cu "foaia ceea galbena" dupa juramint pot pleca in Romania...deci? astept aici si razbat sau merg acolo,ce imi sfatui,sunt zero la capitolul acte...mersi

Adăugat (12-Sep-2012, 1:19 PM)

Quote (rigu)
1. depui juramant

URAA AM sunat si am razbatut,oricum mersi,bafta!

dosar depus 29.06.2011
ordinul 744, 2.08.2012
juramint 26.09.2012

riguDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 12:40 PM | Message # 9
Lieutenant general
Quote (silvy886)
apropo aici pe forumuri am citit,ca daca merg in Romania sa-mi fac transcrierile este mai indelung procesul decat aici,este adevarat? eu doar cu "foaia ceea galbena" dupa juramint pot pleca in Romania...deci? astept aici si razbat sau merg acolo,ce imi sfatui,sunt zero la capitolul acte...mersi

In Romania la moment programarea pentru transcrierea actelor de stare civila se face pentru anul 2014....
Dupa ce o sa fie aprobata legea cu modificarile propuse, o sa fie mai lejer, caci o sa fie permis transcrierea actelor si la alte primarii decat primaria sector1 Bucuresti.

detalii gasesti pe http://starecivila1.ro si http://chisinau.mae.ro

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

fraerDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 1:23 PM | Message # 10
Colonel
Reputaţie: 20
rigu, corect,
eu am sunat la niste intermediari, si ei transcriu in 2 luni pentru o suma simvolica(cum cred ei ) de 110,120,130 euro pentru fiecare act:D:D:D

Dosar 59***/2011
depus 28-07-2011 Chisinau
O R D I N Nr. 827/P 13.09.2012
Juramint 20.11.2012

EMILYDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 1:31 PM | Message # 11
Sergent
FRAER
Dar nu e nimic ilegal sa transcrii actele prin intermediari?

Dosar depus 03.08.2011.

Ordin-24.o8.2012.
Juramint-18.10.2012.

riguDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 1:32 PM | Message # 12
Lieutenant general
fraer,
dap.. insa cei care real ofera un rezultat lucreaza prin avocati, respectiv nu trebuie sa astepti pana in 2014
cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

fraerDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 2:15 PM | Message # 13
Colonel
EMILY, eu idee nu am, nu am apelat la ei, presupun ca odatata ce le permite prin procura sa transcrie certificatele, nu este ilegal

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

Svetusic505Date: Miercuri, 12-Sep-2012, 2:16 PM | Message # 14
Colonel
Reputaţie: 13
Quote (fraer)
corect,
eu am sunat la niste intermediari, si ei transcriu in 2 luni pentru o suma simvolica(cum cred ei ) de 110,120,130 euro pentru fiecare act:D:D:D

nu te-as sfatui sa o faci prin intermediari caci ei promit in 2 luni dar de fapt se intinde pt mai mult timp.stiu de la o prietena care a apelat la intermediari si are deja 2.5 luni si inca nu are certificatul la mina.Mai bine te programezi la noi si le faci in regim normal decit sa mai ai nervi si cu altii si sa nu fii sigur ca se rezolva...

fraerDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 2:23 PM | Message # 15
Colonel
rigu, sa apelei la avocat pentru a trnscrie actele? nu e stupid? poate degraba prin avotat ai sa mergi sa achiti facturile la serviciile comunale? biggrin

Adăugat (12-Sep-2012, 3:20 PM)
rigu, avocatul tot este un intermediar smile

Adăugat (12-Sep-2012, 3:23 PM)
Svetusic505, eu nici nu am de gind sa apelzi la ei, eu nici nu am aparut in ordin( sper ca in curind voi aparea), eu pur si simplu mam impartit cu infoarmatia pe care am avut-o, pentru mine personal chiar nu vad sensul sa imi transcriu CN in bucuresti, cind o pot face aici in 48 ore

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

Mesaj editat de fraer - Miercuri, 12-Sep-2012, 2:20 PM

silvy886Date: Miercuri, 12-Sep-2012, 4:04 PM | Message # 16
Începator
Quote (rigu)

In Romania la moment programarea pentru transcrierea actelor de stare civila se face pentru anul 2014....
Dupa ce o sa fie aprobata legea cu modificarile propuse, o sa fie mai lejer, caci o sa fie permis transcrierea actelor si la alte primarii decat primaria sector1 Bucuresti.

detalii gasesti pe http://starecivila1.ro si http://chisinau.mae.ro

mersi

dosar depus 29.06.2011
ordinul 744, 2.08.2012
juramint 26.09.2012

corina89Date: Joi, 13-Sep-2012, 7:36 PM | Message # 17
Lieutenant general
Reputaţie: 36
cine stie cineva spunetimi va rog,peste cit timp te programeaza la ambasada pentru depunerea dosarului??

int21hiDate: Vineri, 14-Sep-2012, 8:31 AM | Message # 18
Lieutenant
Reputaţie: 1
corina89,
de la cateva zile pina la cateva saptamani, de dorit sa ai toat dosarul gata cand suni

iriDate: Vineri, 14-Sep-2012, 9:01 AM | Message # 19
Sergent
Reputaţie: 2
Quote (corina89)
cine stie cineva spunetimi va rog,peste cit timp te programeaza la ambasada pentru depunerea dosarului??

corina89, pe mine m-au programat peste 3 luni, la inceputul lui decembrie sa depun dosarul. Am sunat pentru programare la inceputul lui septembrie.

Adăugat (14-Sep-2012, 10:01 AM)
Vorbesc despre depunerea dosarului pentru transcrierea CN.

corina89Date: Vineri, 14-Sep-2012, 9:10 AM | Message # 20
Lieutenant general
Reputaţie: 36
iri, mersi ,deja am sunat azi dimineata si mau programat pentru saptamina viitoare,in acest timp trebuie sami fac cazierele si sa legalizez actele,si sper sa reusim intr-o saptamina,...E pentru surioara mea

dima_007Date: Sâmbată, 27-Oct-2012, 10:39 AM | Message # 21
Colonel
Reputaţie: 18
Pentru toti cei care vor sa stie cum e la consulatul de la Trieste: Am fost ieri acolo si este al treilea consul schimbat intrun an, au alte reguli, alt program si nu poti sa te programezi pentru juramint fara scrisoare de la ANC. Am stat de vorba chiar cu consulul si pot spune ca este amabil si iti da toate informatiile de care ai nevoie. Problema este si cum te adresezi acolo, sint persoane care se duc bauti si cu limba lunga si nu prea sint primiti cu bratele deschise iar din aceasta cauza au de suferit si cei cuminti si cumsecade.

BDumi

lavinia25Date: Joi, 20-Dec-2012, 12:24 PM | Message # 22
Începator
Salut, stie cineva un numar de telefon la consulatul de la balti , as vrea sa fac programarea pentru certificatul de nastere

lavinia

dima_007Date: Joi, 20-Dec-2012, 5:47 PM | Message # 23
Colonel
Reputaţie: 18
lavinia25: Din cite am inteles de pe forum la consulatul de la Balti nu se fac transcrieri.

BDumi

Nigol-NoiDate: Joi, 14-Mar-2013, 9:30 AM | Message # 24
Lieutenant general
Reputaţie: 45
lavinia25
http://balti.mae.ro/node/485

incearca aici, tot aici gasesti si un telefon la care se poate de precizat

AlexandruChisinauDate: Joi, 22-Aug-2013, 9:52 AM | Message # 25
Începator
Salutere!
Vă rog să-mi scrieţi ce mă fac dacă nu reuşesc să mă prezint la Consulatul Romaniei pt depunerea cererii de redobândire şi a actelor necesare? Mă înscriu din nou fără probleme şi aştept? Apropo, cererea de redobândire o îndeplinesc pe loc când vin să depun actele?
Mulţumesc mult de ajutor!
Sănătate!

Doina171Date: Vineri, 23-Aug-2013, 8:17 PM | Message # 26
Major general
Reputaţie: 23
AlexandruChisinau,
salutare,

da te inscrii prin telefon fara nici o problema.
 da la momentul dpeunerii vei completa cateva cereri plu cea de catre presedintele ANC.
te sfatui sa ai asupra ta un pix si multa rabdare  dry

cu placere,

Succese!

AlexandruChisinauDate: Luni, 26-Aug-2013, 10:48 AM | Message # 27
Începator
Salutare, Doina171.
Mulţumesc de ajutor!
Am vrut să fiu sigur că am ca opţiune posibilitarea să mă programez cu riscul că nu o să mă pot prezenta cu toate actele în ziua în care nimeresc la rând. Dar oricum prefer să fac toate actele apoi să mă programez.
p.s. La Ambasada UK dacă îmi aduc aminte bine programarea se face online şi marele plus e că pe parcurs ce completez poţi vedea pe ce dată cazi la rând dacă te hotărăşti să trimiţi cererea anume în momentul cela.

Multă sănătate!

Mesaj editat de AlexandruChisinau - Luni, 26-Aug-2013, 10:55 AM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Adrese utile » Programarea la serviciile Ambadei României prin telefon (Din 14.11.2011 programarea poate fi facuta prin telefon)
Pagina 1 din 11
Căutare: