Miercuri, 22-Noi-2017, 6:29 AM
Bine ai venit Oaspete |

Depunere dosare la Agentiile din toata tara - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 712367»
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Agentia de Cetatenie la Iasi, Suceava, Galati, Cluj si Timisoara » Depunere dosare la Agentiile din toata tara
Depunere dosare la Agentiile din toata tara
adminDate: Joi, 28-Ian-2010, 12:41 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Începând cu data de 8 februarie 2010 au fost deschise Birourile teritoriale pentru cetăţenie care au program de lucru cu publicul de luni – până vineri între orele 9.00 – 17.00 şi unde se vor depune dosare numai pentru redobândirea cetăţeniei române în baza art. 10 indice 1 (Republica Moldova şi Ucraina).
Dosarul pentru cetăţenie va fi depus personal de către persoanele care au dobândit cetăţenia română prin naştere sau prin adopţie şi care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul III.

Pentru depunerea dosarului nu este necesar permis de şedere pe teritoriul României.

Adresele şi datele de contact ale centrelor teritoriale sunt următoarele:

- IAŞI - judeţul Iaşi, Iaşi, Strada Anastasie Panu, nr. 60, parter, în sediul Prefecturii Iaşi

- TIMIŞOARA - judeţul Timiş, Timişoara, str. Paris nr. 2A, etaj 1, camera 10; cod poştal: 300003; telefon: 0256 220 835 sau 0256 220 863 int 127; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Timişoara)

- GALAŢI - judeţul Galaţi, Galaţi, str. Portului nr. 20, parter; cod poştal: 800025; telefon 0236 306 173 sau 0236 306 174 int 110; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Galaţi)

- SUCEAVA - judeţul Suceava, Suceava, Strada Ştefan cel Mare, nr.36, parter, camera 12, în cadrul Prefecturii Suceava, tel. 0230.21.01.48

- CLUJ-NAPOCA – judeţul Cluj, Cluj-Napoca, Piaţa Ştefan cel Mare nr. 4, parter, cam. 2S.

Programul de audienţe al Directorului Direcţiei Cetăţenie se desfăşoară în fiecare zi de miercuri între orele 13 şi 15 pentru probleme deosebite. Programarea la audienţă se va face în baza unei cereri prealabile care va cuprinde şi un număr de telefon de contact la care un funcţionar al Direcţiei Cetăţenie va comunica solicitantului ziua şi ora audienţei în cazul în care aceasta a fost aprobată.

uigres86Date: Joi, 28-Ian-2010, 3:01 PM | Message # 2
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
Pentru cei care pleaca in Romania e bine, dar cei care nu pot pleca, o sa poata depuna dosarul la Consulat aici fara a primi o invitatie? Chiar mi-i interesant si mie !

-=vadiiik=-Date: Joi, 28-Ian-2010, 7:34 PM | Message # 3
Lieutenant colonel
Grupă: User
Reputaţie: 4
uigres86, Din cele spuse la interviul de aseara de Domnul Basescu...ar iesi ca da...dar ramane de vazut...

OaspeteDate: Vineri, 29-Ian-2010, 1:50 AM | Message # 4
Grupă: Guests

5 orase mari a Moldovei sau a Romaniei ???????

adminDate: Vineri, 29-Ian-2010, 2:11 AM | Message # 5
General
Quote (Oaspete)
5 orase mari a Moldovei sau a Romaniei ???????

mda....reiesind din titlul topicului....eu as zice ca a Romaniei...dar nu's sigur... smile happy bash happy ^_^ happy

NeozysDate: Vineri, 29-Ian-2010, 2:27 PM | Message # 6
Începator
Reputaţie: 1
Basescu a promis la PRO TV ca in doua saptamini urmeaza sa fie functionabile filialele din cele 5 orase ale Agentiei pentru Cetatenie, sa vedem daca asa va fi!

OaspeteDate: Vineri, 29-Ian-2010, 2:27 PM | Message # 7

Va rog frumos daca cineva stie ceva despre infiintarea si functionarea agentiilor de cetatenie Romina sa ne anunte pa .....

OaspeteDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 9:17 PM | Message # 8

Eu nu am scris cerere prin poshta niciodata dar aveam de gind sa o fac in timpul apropiat . Din cite inteleg, nu mai este nevoie de o cerere shi aici apare intrebarea care a puso shi uigres86, e posibil sa depun dosaru la ambasada?

adminDate: Joi, 04-Feb-2010, 0:11 AM | Message # 9
General
o sa fie posibil, dupa infiintarea agentiei pentru cetatenie, momentan inca nu e posibil

CostelDate: Sâmbată, 06-Feb-2010, 8:17 PM | Message # 10
Lieutenant
Reputaţie: 3
anuntati varog cind va fi posibil de depus dosarul fara invitatie

proof_manDate: Duminică, 07-Feb-2010, 6:46 PM | Message # 11

din cite stiu eu, legea a fost emisa pe 29 ianuarie si deja s-au alocat si fonduri insa pentru a gasi personalul potrivit, pentru ai instrui, pentru a ocupa cladirile unde vor putea activa personalul angajat in asta, dureaza de obicei! ca s-a zis ca in 2 sptm se v-a putea procesa primul dosar nu prea cred insa ramine de vazut! sa speram ca se vor tine de cuvint macar in a doua declaratie si vor clarifica dosarele restante pina in vara!

EUDate: Joi, 11-Feb-2010, 10:38 AM | Message # 12

Tare as vrea sa fie corect ce spuneti voi, dar nu prea cred.Ca sa se deschida agentiile si sa dea voie ca cetatenii rep.moldova sa vina sa depuna dosarul direct in romania fara ca sa detina un permis de sedere e necesara o hotarare de guvern, ar trebui sa fie data o lege ceva ca asa nu te crede nimeni...

Gregory0405Date: Joi, 11-Feb-2010, 2:35 PM | Message # 13
Major general
Reputaţie: 22
Si daca nu e tocmai asa cum a zis domnul Basescu??? Poate ar fi relevant sa se faca o petitie si sa se stranga semnaturi ca sa fie ceruta respectarea afirmatiilor facute la Chisinau? Credeti ca prea obraznic? Dar nu e mult mai obraznic sa dai sperante desharte moldovenilor batuti de soarta care asteapta su sufletul la gura ca Dl. Basescu sa isi respecte afirmatiile? Dar oare nu e mai obraznic, stiind care e situatia la noi, sa vii cu afirmatii de acest gen si apoi sa nu le mai repecti? Eu zic ca e obraznic. AM rezerve foarte mari in ceea ce priveste declaratiile domnului Basescu. Acum occidentul il preseaza si frice imi e ca va ceda la un moment dat si totul nu va fi decat la nivel declarativ in MD dar in EUROPA oficialii vor fi calmi si vor dormi strans fara sa se teama ca ii vor invada Moldovenii.

Gregory0405Date: Joi, 11-Feb-2010, 2:39 PM | Message # 14
Major general
Dar bine bine, cu Agentiile este vadit ca e doar vorba, cel putin pemoment. Eu zic ca daca se deschid cele doua consulate la Balti si la Cahul deja e mai bine. Pentru ca toate dosarele de la CHisinau vor fi divizate deja, sau cel putin nu vor merge toti sa faca cozi pe Vlaicu Parcalab dar vor merge la ei acasa in Balti sau Cahul. Asta e mai credibil daca vreti, dar faza cu agentiile... Sa vedem... Cert este ca deschiderea consulatelor ar ajuta, numai sa se tina de cuvant si sa le deschida.

OlegDate: Luni, 15-Feb-2010, 2:56 PM | Message # 15

Au trecut doua saptamini deja!!!!!!!!!!!! cry cry cry cry cry cry

malhazDate: Marţi, 16-Feb-2010, 5:41 PM | Message # 16

Începând cu data de 8 februarie 2010 au fost deschise Birourile teritoriale pentru cetăţenie care au program de lucru cu publicul de luni – până vineri între orele 9.00 – 17.00 şi unde se vor depune dosare numai pentru redobândirea cetăţeniei române în baza art. 10 indice 1 (Republica Moldova şi Ucraina).

Dosarul pentru cetăţenie va fi depus personal de către persoanele care au dobândit cetăţenia română prin naştere sau prin adopţie şi care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul III.

Pentru depunerea dosarului nu este necesar permis de şedere pe teritoriul României.

Adresele şi datele de contact ale centrelor teritoriale sunt următoarele:

- IAŞI - judeţul Iaşi, Iaşi, str. Gîndu nr. 2A, parter; cod postal: 700127; telefon: 0232 254 400 int. 107; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Iaşi)

- TIMIŞOARA - judeţul Timiş, Timişoara, str. Paris nr. 2A, etaj 1, camera 10; cod poştal: 300003; telefon: 0256 220 835 sau 0256 220 863 int 127; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Timişoara)

- GALAŢI - judeţul Galaţi, Galaţi, str. Portului nr. 20, parter; cod poştal: 800025; telefon 0236 306 173 sau 0236 306 174 int 110; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Galaţi)

- SUCEAVA - judeţul Suceava, Suceava, str. Universităţii nr. 28 A, parter; cod poştal: 72 0225; telefon: 0230 522 937 int 110 (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Suceava)

- CLUJ-NAPOCA – judeţul Cluj, Cluj-Napoca, Piaţa Ştefan cel Mare nr. 4, parter, cam. 2S.

Programul de audienţe al Directorului Direcţiei Cetăţenie se desfăşoară în fiecare zi de miercuri între orele 13 şi 15 pentru probleme deosebite. Programarea la audienţă se va face în baza unei cereri prealabile care va cuprinde şi un număr de telefon de contact la care un funcţionar al Direcţiei Cetăţenie va comunica solicitantului ziua şi ora audienţei în cazul în care aceasta a fost aprobată.

OaspeteDate: Marţi, 16-Feb-2010, 6:19 PM | Message # 17

Malhaz!dar in Moldova nu se poate de depus dosarul adica la ambasada Romaniei sau la consulat si fara invitatie sau trebuie invitatie sau programare?sa inteleg din cele spuse de tine ca au intrat in vigoare agentiile pentru cetatenie romana cum a promis Basescu?

adminDate: Marţi, 16-Feb-2010, 6:44 PM | Message # 18
General
Oaspete, da, se pare ca si-au inceput functionarea agentiile pentru cetatenie

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

ViorelDate: Marţi, 16-Feb-2010, 7:17 PM | Message # 19

Si acum cum ajungem acolo?Care este motivul de a obtine viza?

uigres86Date: Marţi, 16-Feb-2010, 7:59 PM | Message # 20
Lieutenant
Este nevoie de invitatie pentru a merge si a depune dosarul, sau pur si simplu strangi toate actele necesare si la Agentie?
Se va putea oare, cei care sunt in zona de frontiera si o sa aiba permis, sa plece la Agentie pe baza acestuia?

mihay_1986Date: Marţi, 16-Feb-2010, 8:05 PM | Message # 21
Începator
Reputaţie: 0
uigres86, MA ALATUR LA INTREBAREA TA !!! + inca una
Dosarul adica este vorba de actele care sunt necesare in lista pentru redobindire ? si daca depunem aici in cit timp aproximativ obtinem cetatenia sau cel putin in ce termeni au promis ? iar cu anii ori e vorba de citeva luni ?

andreiDate: Marţi, 16-Feb-2010, 8:31 PM | Message # 22
Grupă: Şterse

uigres86, Viorel, cica s-a skimbat ceva in acordarea vizelor odata cu deschiderea agentiilor, ce anume, inca nu se stie, daca aflu, o sa scriu
Cei care sunt in zona de frontiea si au permis, bineinteles k o sa poata merge sa depuna
mihay_1986, de unde crezi ca poate cineva sa stie daca se va acorda cetatenia in 5 luni asa cum s-a promis sau va dura iar ani intregi?! fiecare agentie are un nr de tel, la care, spre deosebire de nr de la Directia cetatenie, raspunde cineva, asaca poti sa suni si sa ceri raspuns la intrebarile tale, iar dupa, poti sa postezi aici, info pe care ai aflato, nu mai asteptati atat sa va dea cineva mura in gura, mai interesati-va si voi!!!

malhazDate: Marţi, 16-Feb-2010, 10:20 PM | Message # 23

Oaspete
Dupa deschiderea Agentiilor se va putea depune dosarul pentru redobindirea cetateniei si la consulatele din Moldova.....fara invitatie sau programare....cel putin asta spun cei de la biroul de informare din cadrul consulatului

OaspeteDate: Miercuri, 17-Feb-2010, 4:15 PM | Message # 24

salutare...spunetimi va rog la depunerea dosarului daca nu ai invitatie trebue sa ai numaidecit cartonasele cele roz?daca da ...eu nu le am...ce sa fac?

OaspeteDate: Vineri, 19-Feb-2010, 8:37 AM | Message # 25

eu sint peste hotarele ambelor tari, ar putea cineva sa depuie dosarul pentru mine? se permite? cineva stie daca sa poate de depus dosarul la consulat sau ambasada fara invitatie?

adminDate: Vineri, 19-Feb-2010, 11:48 AM | Message # 26
General
Fara invitatie se poate depune, prin procura, nu se poate depune(cel putin legal)

Gregory0405Date: Vineri, 19-Feb-2010, 2:56 PM | Message # 27
Major general
Admin,

ai vre-o informatie referitor la depunerea actelor la agentiile teritoriale? Cat de oficial este asta si cat de real este mergand intr-acolo sa depui dosarul da nu sa dormi in gara sau la poarta directiei pana iti vine randul?

adminDate: Vineri, 19-Feb-2010, 3:10 PM | Message # 28
General
Gregory0405, am sunat alaltaieri la Agentia de la Iasi, mi-a raspuns un domn, mi-a confirmat ca intradevar se primesc dosarele, si ca momentan inca nu e aglomerat, insa cred eu ca intr-o saptamana-doua.....o sa se aglomereze si pe'acolo

Gregory0405Date: Vineri, 19-Feb-2010, 4:00 PM | Message # 29
Major general
Merci Admin.

Dosarul sotiei este gata deci trebuie sa-l ducem. OK. Si totusi nu cred eu ca lumea are 500 EURO sa-si faca viza sa plece la Iasi chair cu duiumil asa ca sa speram ca nu va fi mare aglomeratie ca pana la urma toti au de ales intre cele trei agentii de langa hotar.

Merci foarte mult de informatie. Eventual cu alte detalii si odisei la Iasi si inapoi revin pe aici. wink

Bafta!

artix2010Date: Vineri, 19-Feb-2010, 11:47 PM | Message # 30
Lieutenant
Sal all,eu am depus la Iasi doc. , nu era nimeni, cazierele mele sunt din decembrie 2009 (aproape 2 luni) si ei mi-au zis ca pana ajung la Bucuresti sa nu fie aproape expirate si ca este de dorit ca cazierele sa fie cat mai recente ca sa nu ma cheme la Bucuresti pentru completare cu noi caziere, eu le-am zis ca oricum procedura dureaza minim 5 luni asa ca
cel moldovenesc expira, "daca ma cheama -ma cheama"! dar am avut impresia ca toti de pe forumuri cat am citit inainte de a depune stiau mult mai multe decat ei,nu stiu? dar cel mai tare am ramas portret cand mi-au dat o foaie simpla mica cu nr. dosarului si o semnatura fara nici-o stampila si mai departe toate intrebarile la Bucuresti. Interesant ce dovada juridica am daca timp de 5 luni nu-i niciun rezultat!!! Cum pot sa-i dau in judecata cu "salfetca" asta?,spuneti va rog cei care ati mai depus dosarele in Romania, la fel v-au dat asa foi?.........Succes la toti.....

adminDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 0:03 AM | Message # 31
General
artix2010, biggrin da, toti cei care depun in RO primesc "salfetca" ceea mica pe care scrie nr dosarului, ceva de genu 1234/2010, ce-i drept, la mine avea o stampila...si anume foaia asta e baza legala, eu personal cu foaia asta iam dat in judecata, si am castigat wink

OaspeteDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 12:53 PM | Message # 32

sora mea avind invitatie si fiind dupa hotare a depus dosarul prin procura , toata familia mea a primit invitatie insa eu nu am primit , as putea sa depun dosarul neavind invitatie si fiind dupa hotare?

artix2010Date: Sâmbată, 20-Feb-2010, 1:21 PM | Message # 33
Lieutenant
admin, dar foaia asta fara stampila ce valoare juridica are ? surprised castiga cineva judecata cu ea? cool , da Doamne sa nu se ajunga acolo.... Bafta tuturor....... smile

superbaDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 6:49 PM | Message # 34
Lieutenant
In cit se obtine deschiderea vizei la Chisinau?
Pentru viza de 5 zile: de ex. miine merg si depun actele pt viza, in cit timp aflu ca viza e deschisa?

me self

OaspeteDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 7:26 PM | Message # 35

spuneti va rog,pentru copii minori trebuie vre-un act ceva intarit la notar de la celalat parinte pentru al pune in pasaport la mine

OaspeteDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 7:28 PM | Message # 36

spuneti va rog prin procura poate sa depuna cineva actele in locul meu sau nu?

tudorDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 8:47 PM | Message # 37

am o rugaminte spuneti cum pot sami scot interdictiea la ambasada se poate de platit vreo amenda ceva sau cum cine stie spuneti va rog. xxx@inbox.lv

adminDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 9:54 PM | Message # 38
General
tudor, despre ce interdictie vb? daca ai interdictie de a intra in tara, atunci tre sa astepti pana expira, daca se putea rezolva cu amenda, iti dadeau amenda deodata...

adminDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 10:29 PM | Message # 39
General
Quote (Oaspete)
sora mea avind invitatie si fiind dupa hotare a depus dosarul prin procura , toata familia mea a primit invitatie insa eu nu am primit , as putea sa depun dosarul neavind invitatie si fiind dupa hotare?

daca stai legal peste hotare, poti depune la ambasada rom din tara in care te afli, altfel, poti depune doar prin intermediari, care iau multi bani, si nu intotdeauna se tin de cuvant
superba, viza pe baza de invitatie, se obtine, maxim in 5 zlie lucratoare, spre ex, daca depui luni, cu putin noroc, vineri poti sa ridici viza.

Quote (Oaspete)
spuneti va rog prin procura poate sa depuna cineva actele in locul meu sau nu?

NU
Quote (Oaspete)
spuneti va rog,pentru copii minori trebuie vre-un act ceva intarit la notar de la celalat parinte pentru al pune in pasaport la mine

din catre stiu, copii minori nu se mai pun in pasaport la parinti, li se face lor pasaport, si pt aces lucru trebuie acordul ambilor parinti

tudorDate: Sâmbată, 20-Feb-2010, 11:09 PM | Message # 40

da la italieni la anbasada cum platesc la banca interdictiile si le scoate la romini nu e asa oare. spunetimi va rog. vorbesc de interdictiile de a intra in tara

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 0:25 AM | Message # 41

fiti foarte atenti la stanpile la esire si intrare in rominiea sa nu patii ca mine cu interdictie ca sunt asa oameni care dorm la frontiera si uita sa pue stanpila. trebu sa belim ochii bine ca de nu belim..............

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 11:33 AM | Message # 42

spuneti va rog pt a merge in romania pentru depunerea actelor trebuie viza sau invitatie ca vad ca mai sus scrie ca se poate trece cu cartonasul roz,va rog mult sa-mi raspundeti

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 11:43 AM | Message # 43

da de unde se poate de scos cazierul romanesc?

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 11:46 AM | Message # 44

daca imi fac eu pasaport pe urma tot trebuie sa astept mult ca sa fac si copilului pasaport daca e minor sau te duci cu acordul tatalui si dai pur si simplu la pasaport,va rog mult sa ma ajutati

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 12:10 PM | Message # 45

Buna admin! Am depus dosarul la Chisinau in 2008.Intrebind numarul de dosar la Ambasada, mi-au spus sa astept cuminte.Ce ar trebui sa fac-sa merg sa depun dosarul din nou la Agentii sau sa astept nu se stie cit? Cred ca la dosar s-au invechit si cazierele!

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 1:26 PM | Message # 46

suneti va rog daca poate depune actele un din pariti in locul meu. va multumesc astpt un raspuns

adminDate: Duminică, 21-Feb-2010, 1:27 PM | Message # 47
General
Quote (Oaspete)
spuneti va rog pt a merge in romania pentru depunerea actelor trebuie viza sau invitatie ca vad ca mai sus scrie ca se poate trece cu cartonasul roz,va rog mult sa-mi raspundeti

trebuie viza, nu te poti trece vama cu nici un cartonas
Quote (Oaspete)
daca imi fac eu pasaport pe urma tot trebuie sa astept mult ca sa fac si copilului pasaport daca e minor sau te duci cu acordul tatalui si dai pur si simplu la pasaport,va rog mult sa ma ajutat

daca l-ai inclus pe copil cand ai depus actele, atunci el obtine cetatenia odata cu tine, si ii faci actele odata cu tine, daca insa ai facut marea greseala si nu l-ai inclus, atunci tre sa ia proceedura de la capat
Oaspete, nu poti depune dosarul inca odata incearca o cerere de urgentare, vezi aici http://vreau-cetatenie.eu/forum/15-58-1

superbaDate: Duminică, 21-Feb-2010, 1:33 PM | Message # 48
Lieutenant
superba, viza pe baza de invitatie, se obtine, maxim in 5 zlie lucratoare, spre ex, daca depui luni, cu putin noroc, vineri poti sa ridici viza.

dar daca nu are cine sa-mi faca invitatie din romania,pot sa plec?astfel, in cit timp obtin viza?

inca o intrebare:cit costa acuma drumul tur-retur pina in romania?

Merci pentru raspunsuri.

me self

superbaDate: Duminică, 21-Feb-2010, 1:37 PM | Message # 49
Lieutenant
dar daca nu are cine sa-mi faca invitatie din romania,pot sa plec?astfel, in cit timp obtin viza?

inca o intrebare:cit costa acuma drumul tur-retur pina in romania?

Merci pentru raspunsuri.

me self

malhazDate: Duminică, 21-Feb-2010, 2:33 PM | Message # 50

superba
fara invitatie nu ti se va acorda viza....

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Agentia de Cetatenie la Iasi, Suceava, Galati, Cluj si Timisoara » Depunere dosare la Agentiile din toata tara
Pagina 1 din 712367»
Căutare: