Depunere dosare la Agentiile din toata tara - Pagina 2 - Forum Cetăţenie
Vineri, 19-Sep-2014, 4:00 AM
Bine ai venit Oaspete |

Depunere dosare la Agentiile din toata tara - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 7«123467»
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Agentia de Cetatenie la Iasi, Suceava, Galati, Cluj si Timisoara » Depunere dosare la Agentiile din toata tara
Depunere dosare la Agentiile din toata tara
adminDate: Joi, 28-Ian-2010, 12:41 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Statut: Offline
Începând cu data de 8 februarie 2010 au fost deschise Birourile teritoriale pentru cetăţenie care au program de lucru cu publicul de luni – până vineri între orele 9.00 – 17.00 şi unde se vor depune dosare numai pentru redobândirea cetăţeniei române în baza art. 10 indice 1 (Republica Moldova şi Ucraina).
Dosarul pentru cetăţenie va fi depus personal de către persoanele care au dobândit cetăţenia română prin naştere sau prin adopţie şi care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul III.

Pentru depunerea dosarului nu este necesar permis de şedere pe teritoriul României.

Adresele şi datele de contact ale centrelor teritoriale sunt următoarele:

- IAŞI - judeţul Iaşi, Iaşi, Strada Anastasie Panu, nr. 60, parter, în sediul Prefecturii Iaşi

- TIMIŞOARA - judeţul Timiş, Timişoara, str. Paris nr. 2A, etaj 1, camera 10; cod poştal: 300003; telefon: 0256 220 835 sau 0256 220 863 int 127; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Timişoara)

- GALAŢI - judeţul Galaţi, Galaţi, str. Portului nr. 20, parter; cod poştal: 800025; telefon 0236 306 173 sau 0236 306 174 int 110; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Galaţi)

- SUCEAVA - judeţul Suceava, Suceava, Strada Ştefan cel Mare, nr.36, parter, camera 12, în cadrul Prefecturii Suceava, tel. 0230.21.01.48

- CLUJ-NAPOCA – judeţul Cluj, Cluj-Napoca, Piaţa Ştefan cel Mare nr. 4, parter, cam. 2S.

Programul de audienţe al Directorului Direcţiei Cetăţenie se desfăşoară în fiecare zi de miercuri între orele 13 şi 15 pentru probleme deosebite. Programarea la audienţă se va face în baza unei cereri prealabile care va cuprinde şi un număr de telefon de contact la care un funcţionar al Direcţiei Cetăţenie va comunica solicitantului ziua şi ora audienţei în cazul în care aceasta a fost aprobată.

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 3:27 PM | Message # 51
Grupă: Guests

dar daca nu am acordul tatalui,dar copilul este la mine in pasaport eu pot sa cer cetatenie copilului si fara acord?

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 3:33 PM | Message # 52

dupa ce depui juramintul trebuie de deschiv viza din nou pentru a putea pleca in romania? si in cit timp se face certificatul de nastere roman?unde se poate de facut cazier judiciar roman? va rog mult sa-mi raspundeti

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 5:28 PM | Message # 53

spunetimi va rog mult daca am platit pe cineva ca sa-mi depuna actele cum pot sa aflu eu daca sint depuse sau inca?este vre-un numar de telefon sau vre-o adresa?

ArtemioDate: Duminică, 21-Feb-2010, 6:46 PM | Message # 54

Admin sau cine stie ,de unde se ea cazier juridic Romanesc?

superbaDate: Duminică, 21-Feb-2010, 7:58 PM | Message # 55
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
spuneti-mi va rog daca pentru cetatenie trebuie numaidecit acordul ambilor parinti (sotul nu este in tara)?
daca nu o sa am acordul tatalui,copilul o sa primeasca cetatenie?

me self

malhazDate: Duminică, 21-Feb-2010, 8:24 PM | Message # 56

Artemio
cazieru se ia din Romania,sau te duci la consulatul Romin de la Chisinau si acolo sunt persoane care fac cu 30-50euro

OaspeteDate: Duminică, 21-Feb-2010, 8:37 PM | Message # 57

Pu mes 55:Trebue obligator acordul ambilor parinti ,sotul sa mearga la ambasada RM in tara care se afla daca este daca nu sa mearga la ambasada Rominiei din tara data si sa faca ca asa am facut si eu ,succese tuturor si multumim din suflet pentru acest minunat top care ma ajuta mult !!!

Gregory0405Date: Duminică, 21-Feb-2010, 8:39 PM | Message # 58
Major general
Reputaţie: 22
Oaspete dupa ce depui juramintul trebuie de deschiv viza din nou pentru a putea pleca in romania? si in cit timp se face certificatul de nastere roman?unde se poate de facut cazier judiciar roman? va rog mult sa-mi raspundeti

Dupa ce ai deja cetatenia romana, dupa juramant, nu mai ai nevoie de viza. Este necesar sa mergi la consulat cu certificatul de cetatean si sa iti faci un document (Titlu de calatorie) cu care poti sa mergi in Romania, asta pana iti vei perfecta pasaportul.

Certificatul de nastere il poti transcrie in Chisinau la COnsulat, pretul este 60 EURO. Se transcrie in 48 de ore.
Certificatul de casatorie se transcrie in 48 de ore contra unei sume de 90 EURO.

Cazierul judiciar romanesc poti sa-l faci la consulatul Romaniei. Te va costa destul de scump, in timp ce sunt "klienti" prin fata consulatului care iti vor ajuta in aceasta privinta contra unei sume ce variaza intre 30 si 50 EURO. Pentru comparatie, sa stii ca acest cazier costa in Romania 12 RON.

Mai ai intrebari de acest gen, MAI INTII CITESTE RUBRICA SI APOI POSTEAZA. Daca fiecare din vizitatori va baga intrebarea sa la orice rubrica, apare intrebarea la ce bun mai sunt rubrici. Daca nu exista rubrica care te intereseaza sugereaza aceasta idee adminului. Hai sa fim culti aici, pe forum.

Merci de intelegere wink

adminDate: Duminică, 21-Feb-2010, 8:42 PM | Message # 59
General
superba, fara invitatie nu obtii viza, drumul pana la Bucuresti e aprox 500 de lei, dus-intors, pana la iasi....nu stiu, dar nu cred ca mai mult de 250-300 de lei

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

OaspeteDate: Luni, 22-Feb-2010, 12:06 PM | Message # 60

să-mi spună vă rog cineva, cu viză de tip turism te acceptă la Iaşi pt a depune cererea cu tot setul de acte, căci vreau să depun cerere cu tot cu acte dar nu am nici o invitaţie şi ştiu că fără ea nu mi se deschide viza.Merci anticipat

gabiDate: Luni, 22-Feb-2010, 12:09 PM | Message # 61

cine ştie se acceptă cert. naştere al tatălui născut în Rusia tradus şi legalizat la notar sau se cere transcrierea lui

svetlanaDate: Luni, 22-Feb-2010, 12:12 PM | Message # 62

poate ştie cineva, vreau să depun dosarul la Iaşi, mă încadrez într-o zi sau trebuie să dorm vreo 3 zile pînă ce mă ajunge rîndul

vadimDate: Luni, 22-Feb-2010, 12:14 PM | Message # 63

dar cazierul Ro în cît timp se obţine la noi la consulat, oficial, că neoficial ştiu deja

dumitruDate: Luni, 22-Feb-2010, 1:03 PM | Message # 64
Colonel
Reputaţie: 19
Quote (svetlana)
mă încadrez într-o zi

Te incadrezi intr-o zi. Pana cand nu au fost randuri mari. In Chisinau sunt mai multi doritori.

NeozysDate: Luni, 22-Feb-2010, 2:23 PM | Message # 65
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 1
Salut tuturor! Cine stie, daca pot depune dosarul la Biroul Teritorial Iasi pentru tatal meu de ex, fiind mandatat prin procura? Multumesc anticipat pentru reactia prompta dry

adminDate: Luni, 22-Feb-2010, 4:08 PM | Message # 66
General
Neozys, nu se poate depune prin procura

KATIADate: Luni, 22-Feb-2010, 9:36 PM | Message # 67

Spuneti-ma VA ROG, daca viza este expirata, dar am decizie de returnare in 30 zile (fara interdictii), pot sa depun actele pentru cetatenie? am fost la agentie pentru cetatenie in Cluj si am intrebat asta, dar ei nu stiu... nu o sa am probleme?!
am decizie de returnare din cauza ca nu am obtinut ordin MEC pentru studii, si cei de la ORI stiu foarte bine situatia mea. si au spus ca pot sa stau in Romania inca 30 de zile... cine stie ceva despre asta???

uigres86Date: Marţi, 23-Feb-2010, 3:04 PM | Message # 68
Lieutenant
Spuneti-mi va rog, cine cunoaste, e posibil de depus dosarul cu actele necesare fara a primi o invitatie la consulatul din Chisinau, sau acest lucru il putem face numai la agentiile deschise pe teritoriul Tarii Mama.

CostelDate: Marţi, 23-Feb-2010, 3:11 PM | Message # 69
Lieutenant
Reputaţie: 3
Din pacate uigres86 nui posibil in Moldova pina ce,poti sa depui numai la tara mama biggrin

OaspeteDate: Marţi, 23-Feb-2010, 3:19 PM | Message # 70

[quote=KATIA]Spuneti-ma VA ROG, daca viza este expirata, dar am decizie de returnare in 30 zile (fara interdictii), pot sa depun actele pentru cetatenie? am fost la agentie pentru cetatenie in Cluj si am intrebat asta, dar ei nu stiu... nu o sa am probleme?!
am decizie de returnare din cauza ca nu am obtinut ordin MEC pentru studii, si cei de la ORI stiu foarte bine situatia mea. si au spus ca pot sa stau in Romania inca 30 de zile... cine stie ceva despre asta???[/quote]

Cind depui dosarul nu te intreba nimeni ai tu viza sau nu, defapt pe functionar trebuie sa-l doara in cot de asta.
Ai vazut undeva in lista de acte necesare pentru cetatanie ca trebuie sa le arati ca ai viza?

KATIADate: Marţi, 23-Feb-2010, 4:49 PM | Message # 71

multumesc mult, Oaspete :D

Oaspete MariaDate: Marţi, 23-Feb-2010, 9:49 PM | Message # 72

Am dat telefon la Iasi azi , si mi-au zis ca nu primesc prin prokura dosarul,probabil la Bucuresti se poate depune ,mi-au raspuns dar au zis ca nu sunt siguri,poate stie cineva precisdaca se poate depune prin mandatar la Bucuresti? Multumesc anticipat!

adminDate: Marţi, 23-Feb-2010, 10:58 PM | Message # 73
General
Oaspete Maria, acolo se poate "doar in cazuri exceptionale, insotite de acte doveditoate"

dumitruDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 0:32 AM | Message # 74
Colonel
Are importanta unde se depune dosarul - in agentiile romanesti sau la consulatul Romaniei in Chisinau?

Caci unii spun ca cele depuse in Romania sunt prelucrate mai rapid.

OaspeteMariaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 2:26 PM | Message # 75

Stimate Admin multumim pu raspuns !!! Nu suntem la moment in tara ,daca aceasta ar fi o dovada exceptianala? si ce acte doveditoare as putea face la ambasada cred eu ? inca odata Multumesc mult !

adminDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 2:36 PM | Message # 76
General
OaspeteMaria, ca nu sunteti in tara nu e un caz exceptional, deoarece, fiind legel in alta tara, poti depune direct acolo, la ambasada Rom din tara in care te afli
dumitru, diferenta poate fi doar in perioada in care dosarele sunt trimise la Bucuresti, am inteles ca de la agentii sunt trimise cam saptamanal, pe cand astea de la Chisinau, lunar, sau poate kiar mai rar.

Oaspete LenaDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 3:12 PM | Message # 77

Salut, esti foarte bravo, generale...nu e o lauda, dar e concluzia dupa ce am tot rasfoit pe aici fiecare pagina si am citit raspunsurile date de tine....desi, din cele citite stiu raspunsul, totusi mai intreb odata, sotul meu are viza ptr Rom pina la sf de mai.daca acum isi face repede paketul de acte , poate merge singur si depunde dosarul...corect???...acum o alta intrebare, el are toate certificatele necesare in duplicate romane, cu exceptia certificatului de casatorie a buneilor, care i-l are in rusa si inregistrarea casatoriei a fost in una din regiunile rusiei, pe cind erau deportati in perioada razboiului....acum, cu acest certificat vechi de casatorie, de la noi de la arhiva nationala din chisinau, se poate da un duplicat in romana???? tot sun , si sun la arhiva, dar nu imi raspunde nimeni si nu am rabdare pina poimine sa merg direct sa intreb(acum sunt la serviciu si nu pot merge)..mersi anticipat......

artix2010Date: Miercuri, 24-Feb-2010, 4:53 PM | Message # 78
Lieutenant
Reputaţie: 0
Quote (Oaspete Lena)
Salut, esti foarte bravo, generale...nu e o lauda, dar e concluzia dupa ce am tot rasfoit pe aici fiecare pagina si am citit raspunsurile date de tine....desi, din cele citite stiu raspunsul, totusi mai intreb odata, sotul meu are viza ptr Rom pina la sf de mai.daca acum isi face repede paketul de acte , poate merge singur si depunde dosarul...corect???...acum o alta intrebare, el are toate certificatele necesare in duplicate romane, cu exceptia certificatului de casatorie a buneilor, care i-l are in rusa si inregistrarea casatoriei a fost in una din regiunile rusiei, pe cind erau deportati in perioada razboiului....acum, cu acest certificat vechi de casatorie, de la noi de la arhiva nationala din chisinau, se poate da un duplicat in romana???? tot sun , si sun la arhiva, dar nu imi raspunde nimeni si nu am rabdare pina poimine sa merg direct sa intreb(acum sunt la serviciu si nu pot merge)..mersi anticipat......

Mie mi-au dat duplicat in romana.......(cert. casat. bunici), ar trebui si voua...succes.

artix2010Date: Miercuri, 24-Feb-2010, 4:55 PM | Message # 79
Lieutenant
Pe vremea aceea toate certificatele originale erau in rusa sau cel putin in chirilica.

Gregory0405Date: Miercuri, 24-Feb-2010, 6:27 PM | Message # 80
Major general
Reputaţie: 22
Oaspete Lena,

Orice act de stare civila din strainatate, dupa ce iti faci cetatenie moldoveneasca, dar cu atit mai mult ca aceasta nici nu i s-a ridicat, poate fi transcris pe teritoriul RM. Apare intrebarea in baza caror acte au fost inscrisi ei pe timpul deportarilor?

Dar nici asta nu e important, important este sa ai actul de casatorie transcris. Acum apare o problema, vor dori oare cei de la arhiva sa transcrie actul buneilor decedati, daca sunt decedati.

In linii mari sistemul e acelasi: Daca devii cetatean Roman, Statul roman iti transcrie adeverinta de nastere si de casatorie, deci si in cazul tau trebuie sa fie la fel. Ba cred ca mai simplu chiar, din simplul motiv ca in perioada de care vorbesti tu banuiesc ca era URSS si daca asa, eram un sungur stat deci si actele nu sunt o problema sa fie transcrise.

Dar nu uita unde traim, in tara minunilor, si din acest motiv nu poate nici Generalul si nici nimeni altul sa iti dea garantii de 100%. Doar cei de la Arhiva, sau stare civila pot sa-ti puna la dispozitie informatia dorita.

Asa ca, doar RABDAREA te poate ajuta in acest caz cel mai mult.

Bafta si multa rabdare wink

Oaspete LenaDate: Joi, 25-Feb-2010, 9:34 AM | Message # 81

va multumesc mult la toti pentru parerile si ideile....Gregory0405, tocmai ca suntem in tara minunilor si nici nustiu ce va fi si cum va fi...cineva m-a sfatuit sa i-l traduc si sa i-l legalizez la notar...atunci apare intrebarea, daca e posibil de tradus si legalizat la notar, de ce nu e posibila aceasta metoda si cu toate actele ce le avem in kirilika sau rusa(sau poate e posibil???)....nu sunt jurist si nici studii juridice nu am, deci daca pun unele intrebari mai banale, rog sa imi fie iertata indrazneala....si acum o alta intrebare asa avea,..persoana are tot dosarul de acte pregatit, dar are interdictie ptr Rom, motivul: tentativa de trecere ilegala a frontierei Rom-Ungaria....rezulta ca nu va putea merge direct la agentii sa depuna dosarul....ce ati putea sa o sfatuiti, cum sa procedeze, este asta un motiv sa ii fie acceptata cererea sa depuna o alta persoana cu procura in locul ei....va multumesc mult...bafta la toti ;)

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 10:38 AM | Message # 82

Salut!Poate cineva sami raspunda la asa o intrebare:daca eu sunt fara tata si miam schimbat si certificatul de nastere si in locul unde trebuia sal scriu pe tata nu s-a scirs nimic,mama mai tirziu s-a casatorit si poarta deja alt nume de famile.Imi trebuie certificatul de casatorie a ei sau nu?sau numai certificatul de nastere si atit?va multumesc

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 11:03 AM | Message # 83

Spuneti varog unde sepoate de facut aviz de rectificare a cerificatului de nastere, mai sus au scris ca la stare civila, dar unde anume pe str. Cogilnicianu sau in raionul unde esti domiciliata?astept raspuns cine poate sa ma ajute...

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 1:53 PM | Message # 84

buna ziua va rog mult sa-mi spuneti si mie pt pachetul de acte trebuie si certificatele de nastere a buneilor sau doar de deces var rog mult sa-mi raspundeti

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 1:58 PM | Message # 85

da,trebuiesc si certificatele de nastere a buneilor....

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 2:44 PM | Message # 86

Salut! Stie cineva cit este valabil cazierul judiciar Rominesc. Il am din data de 18.11.2009 dar nu e stipulat pina cind e valabil. Multumesc anticipat!

artix2010Date: Joi, 25-Feb-2010, 3:42 PM | Message # 87
Lieutenant
Quote (Oaspete)
Salut! Stie cineva cit este valabil cazierul judiciar Rominesc. Il am din data de 18.11.2009 dar nu e stipulat pina cind e valabil. Multumesc anticipat!

6 luni, dar e de dorit ca cazierele sa fie cat mai recente...

le_nutzaDate: Joi, 25-Feb-2010, 3:46 PM | Message # 88
Lieutenant
din cite stiu eu, daca buneii sunt decedati, atunci trebuiesc doar certificatele de deces si de casatorie.....daca ma gresesc sa ma corecteze cineva.. wink

uigres86Date: Joi, 25-Feb-2010, 4:02 PM | Message # 89
Lieutenant
le_nutza,
Nu te gresesti !

uigres86Date: Joi, 25-Feb-2010, 4:04 PM | Message # 90
Lieutenant
Informatie primita astazi de la consulat (am fost eu personal si am intrebat), nu primesc dosarele fara a avea invitatie ! cry

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 5:09 PM | Message # 91

CUM ADICA FARA INVITATIE?UNDE NU LE PRIMESC?CA DIN CITE STIU IN ROMANIA NICI NU TE POTI DUCE FARA INVITATIE,DAR DACA LA NOI PENTRU CE SA TREBUIASCA INVITATIE?

dumitruDate: Joi, 25-Feb-2010, 5:49 PM | Message # 92
Colonel
Oaspete, In Chisinau poti depune actele numai daca ai invitatia. In agentiile din Romania poti depune actele fara a avea invitatia.

gabiDate: Joi, 25-Feb-2010, 5:54 PM | Message # 93

Dle admin, se poate de concretizat, cum e cu invitaţia, oare eu ca să depun acum la Iaşi actele necesare pt redobîndirea cetăţeniei am nevoie de invitaţie sau invitaţie cei care să depună la noi la Chişinău.Dar cu viză turistică deschisă, aş putea intra în RO să depun actele, dacă n-am invitaţie

dumitruDate: Joi, 25-Feb-2010, 6:05 PM | Message # 94
Colonel
Quote (gabi)
ca să depun acum la Iaşi actele necesare pt redobîndirea cetăţeniei am nevoie de invitaţie

Pentru depunerea actelor la Iasi nu ai nevoie de invitatie.
Quote (gabi)
invitaţie cei care să depună la noi la Chişinău

Ca sa depui la Chisinau ai nevoie de invitatie. Fara invitatie nu se poate.
Quote (gabi)
Dar cu viză turistică deschisă, aş putea intra în RO să depun actele, dacă n-am invitaţie

Da, cu viza turistica valabila pentru Romania poti intra in Romania si poti sa depui actele la Iasi. Nu ai nevoie de invitatie.

gabiDate: Joi, 25-Feb-2010, 9:52 PM | Message # 95

dumitru,merci mult pt clarificare

le_nutzaDate: Vineri, 26-Feb-2010, 10:52 AM | Message # 96
Lieutenant
Salutare...stie cineva care e situatia pe la aceste agentii?..unde ar fi mai bine de mers din aceste orase(adica unde e mai putin aglomerat si se lucreaza rapid, organizat)...?

le_nutzaDate: Vineri, 26-Feb-2010, 10:56 AM | Message # 97
Lieutenant
si inca o intrebare....cum poate sa afle persoana daca are sau nu interdictie pentru Romania? si daca chiar o are,cum sa afle pe cit timp..din cele spuse de ea, nu a fost anuntzata de autoritatzile romane ca are interdictie, doar a primit o instiintare ca trebuie sa akite o amenda si atit....dar ea presupune ca este si interdictia, cum poate verifica???...la noi la ambasada, nimeni nimic nu stie....ma ajuta cineva cu un raspuns, ca respectiv si eu sa o pot ajuta pe ea....va multumesc anticipat wink

dumitruDate: Vineri, 26-Feb-2010, 11:26 AM | Message # 98
Colonel
Quote (le_nutza)
unde ar fi mai bine de mers din aceste orase

În orice agenţie din cele cinci.
Quote (le_nutza)
unde e mai putin aglomerat si se lucreaza rapid, organizat

Până când nu era aglomerat nici la una. La toate agenţiile se lucrează rapid şi organizat. Dacă ai toate actele în normă va fi necesar de mai mult de 20 de minute ca să depui.

adminDate: Vineri, 26-Feb-2010, 11:38 AM | Message # 99
General
le_nutza, ai putea afla acest lucru la serviciul pentru Imigrari din RO, insa no sa primesti astfel de info prin telefon... ai aici datele de contact, pt inceput poti sa incerci sa suni, poate iti zic ei mai exact ce trebuie de facut http://ori.mai.gov.ro/contact/form/ro/bucuresti/10

le_nutzaDate: Vineri, 26-Feb-2010, 12:30 PM | Message # 100
Lieutenant
merci wink sunteti tare bravi

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Agentia de Cetatenie la Iasi, Suceava, Galati, Cluj si Timisoara » Depunere dosare la Agentiile din toata tara
Pagina 2 din 7«123467»
Căutare: