Am depus dosarul la Agentia pentru Cetatenie - Pagina 4 - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:11 AM
Bine ai venit Oaspete |

Am depus dosarul la Agentia pentru Cetatenie - Pagina 4 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 4 din 4«1234
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Agentia de Cetatenie la Iasi, Suceava, Galati, Cluj si Timisoara » Am depus dosarul la Agentia pentru Cetatenie
Am depus dosarul la Agentia pentru Cetatenie
superbaDate: Luni, 09-Aug-2010, 3:46 PM | Message # 151
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
Statut: Offline
Stan, merci mult. Citisem aici pe forum ca s-a schimbat adresa,dar n-o cunosteam.

me self

mihaelcykDate: Duminică, 03-Oct-2010, 5:33 PM | Message # 152
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
as dori sa aflu daka la depunerea dosarului pentru cetatenie la Iasi e nevoie si de ceva taxe?????

cipdeilDate: Duminică, 03-Oct-2010, 8:35 PM | Message # 153
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
mihaelcyk Este Gratis la Iasi

le_nutzaDate: Marţi, 05-Oct-2010, 2:45 PM | Message # 154
Lieutenant
salutare...de mult nu am mai intrat pe la voi ;), dar asta nu inseamna ca v-am uitat :* , deci, am auzit si eu (nimik oficial) ca deacum se poate de depus si la consulatul Romaniei din Chisinau, dosarul de redobindire a cetateniei, fara a avea invitatia, doar ca se akita o taxa de 60 euro ptr transmiterea actelor....cit de adevarat e???????
p.s. Cred ca pe multi i-ar interesa........mcmcmcmc

nutaDate: Marţi, 05-Oct-2010, 9:00 PM | Message # 155
Colonel
Reputaţie: 12
Quote (le_nutza)
salutare...de mult nu am mai intrat pe la voi ;), dar asta nu inseamna ca v-am uitat :* , deci, am auzit si eu (nimik oficial) ca deacum se poate de depus si la consulatul Romaniei din Chisinau, dosarul de redobindire a cetateniei, fara a avea invitatia, doar ca se akita o taxa de 60 euro ptr transmiterea actelor....cit de adevarat e???????
p.s. Cred ca pe multi i-ar interesa........mcmcmcmc

salut,este adevarat ca poti depune fara invitatie si taxa e de 60 euro se poate depune si la Consulatele din tara nu numai la chisinau,dar pentru mai multe informatii scrie un e-mail la consulat ambrom14@starnet.md , ambrom5@starnet.md ,succes

dosar 88xx depus 24.03.2010 Bucuresti
ordin 12/P din 17.01.2011
juramint 14.02.2011 Bucuresti
dosar depus transciere 03.03.2011 Bucuresti
programare ridicare 10.10.2011

Mesaj editat de nuta - Marţi, 05-Oct-2010, 9:01 PM

AcidduzzuDate: Miercuri, 06-Oct-2010, 7:25 AM | Message # 156
Lieutenant colonel
Reputaţie: 15
este adevarat

"Basarabia pamînt românesc!!!"

dumitruDate: Miercuri, 06-Oct-2010, 7:57 AM | Message # 157
Colonel
Reputaţie: 19
Oare in sfirsit au facut acest lucru??? Scrieti va rog sursa acestei informatii.

adminDate: Miercuri, 06-Oct-2010, 7:45 PM | Message # 158
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Este adevarat, doar ca pt a depune la consulat treb sa ai declaratiile facute la un notar in RO, sau la consulat.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

dumitruDate: Joi, 07-Oct-2010, 8:45 AM | Message # 159
Colonel
Quote (admin)
treb sa ai declaratiile facute la un notar in RO, sau la consulat.

Adică? Exprimaţi mai detaliat vă rog.

adminDate: Joi, 07-Oct-2010, 5:54 PM | Message # 160
General
dumitru, este adevarat ca se poate depune dosarl si la consulatele din MD, doar ca pt a depune aici, e nevoie ca cele 3 declaratii necesare pt dosarul de redobandire, sa fie intocmite la un notar din Romania, sau la un oficiu consular din RM, intr-un cuvant, nu se accepta declaratiile facute la notarii din MD....e un pic straniu, insa asta e, cel putin momentan.
In Ro, pretul unei asemenea declaratii este de aprox 20 de euro, la consulatele din MD, paremi-se 70 de euro, insa nu sunt sigur ca asta e pretul corect.

AcidduzzuDate: Vineri, 08-Oct-2010, 6:59 AM | Message # 161
Lieutenant colonel
Reputaţie: 15
Eu am depus dosarul la Chisinau si cele 3 declaratiile le-am facut la un notar din MD si probleme n-au fost... La fel asa au procedat cel putin inca 2 persoane pe care le cunosc...

"Basarabia pamînt românesc!!!"

dumitruDate: Vineri, 08-Oct-2010, 8:53 AM | Message # 162
Colonel
Acidduzzu, Ai depus la Chisinau fara invitatie?

adminDate: Vineri, 08-Oct-2010, 6:32 PM | Message # 163
General
Acidduzzu, cand ai depus?

vadyDate: Sâmbată, 20-Noi-2010, 9:14 PM | Message # 164
Începator
Reputaţie: 1
Am ajutat un prieten sa depuna dosarul pe 10.11.2010, la consulatul roman din chisinau si pot ferm sa spun ca nu este nevoie sa ai declaratiile facute la notar in romania sau la consulatul roman din moldova. Se depune acelas set de documente (fara nici o diferenta) ca si cel depus la agentiile de cetatenie din romania, doar ca se achita 60 eur.

adenauerDate: Vineri, 03-Dec-2010, 11:56 AM | Message # 165
Începator
Salutare, ieri, 2 decembrie, am depus dosarul impreuna, cu sotia si mama, la galati... Usor, simplu, rapid... rind nu este deloc... smile se merita de mers, niau zis maxim 8 luni com primi scrisoarea de confirmare.

vreau cetatenie

foreverDate: Vineri, 03-Dec-2010, 4:17 PM | Message # 166
Lieutenant
adenauer, bravo , numai ca si mie mi-au zis maxim 6 luni..., dar iata ca merg pe a 10 si nimic ...mult noroc la toti !!!!!!!!!!!!

am fost si sunt roman !!!

munteanu3333Date: Joi, 09-Dec-2010, 5:31 PM | Message # 167
Începator
Va salut pe toti !
Am si eu o intrebare, daca cineva cunoaste raspunsul corect va rog spunetil.

Eu sunt de la sud, dar lucrez la Balti si as vrea sa-mi depun dosarul aici,
OARE E POSIBIL ACEST LUCRU ?????

uigres86Date: Marţi, 18-Ian-2011, 2:35 PM | Message # 168
Lieutenant
munteanu3333, Nu.

Adaugat (18-Ian-2011, 3:35 PM)
---------------------------------------------
Cine poate sa-mi raspunda la asa o intrebare, pentru a depune dosaarul este nevoie de trei declaratii autentificate la notar, o persoana a fost la notar sa-si faca toate actele, iar cei de acolo i-au spus ca declaratia referitoare la mentinerea domiciliului i-au inclus-o in a doua, adica au mentionat acolo despre mentinerea domiciliului in srainatate. Cum credeti nu va fi o problema acest lucru cand va depune la Iasi. Sau chiar daca si ii va solicita aceasta declaratie, ea nu va putea s-o faca acolo in Romania sau chiar la agentia teritoriala. Eu stiu ca mai demult aceasta declaratia se completa la depunerea dosarului la consulat si era gratuita.
Multumesc anticipat!!!

nutaDate: Marţi, 18-Ian-2011, 6:50 PM | Message # 169
Colonel
Reputaţie: 12
uigres86eu cind am depus dosarul am facut toate trei declaratii in una singura aici in Bucuresti si nu am avut probleme si nu cred ca nu ii va accepta dosarul ..in caz ca nu poate va merge la un notar din Iasi si se va rezolva,poti sa faci unde vrei declaratile nu are importanta...
bafta!

dosar 88xx depus 24.03.2010 Bucuresti
ordin 12/P din 17.01.2011
juramint 14.02.2011 Bucuresti
dosar depus transciere 03.03.2011 Bucuresti
programare ridicare 10.10.2011

IceHawk75Date: Joi, 08-Dec-2011, 1:34 PM | Message # 170
Lieutenant
Taxa de 60 EUR este o TAXĂ CONSULARĂ, şi nu costul depunerii dosarului, iar la depunere în MD NU ESTE NECESARĂ autentificarea notarială la Consulat sau la un notar RO a celor 3 declaraţii. Costul unei autentificări = 100 MDL.

Mesaj editat de IceHawk75 - Joi, 08-Dec-2011, 1:34 PM

valery71Date: Luni, 08-Oct-2012, 10:48 AM | Message # 171
Începator
bună ziua, soţul meu a depus dosarul la Iaşi, recent a fost publicat ordinul unde a redobândit cetăţenia,spuneţi,Vă rog, poate el să se programeze pentru jurământ la Iaşi sau e neapărat, totuşi să se programeze la Consulatul din Chişinău, deoarece domiciliul e în Chişinău?? merci

Adăugat (08-Oct-2012, 11:48 AM)
şi încă o întrebare, soţul lucrează cu contract de muncă în Polonia, în curând trebuie să plece, are oare el posibilitatea să se programeze pentru depunerea jurământului la Consulatul României din Varşovia?? Vă mulţumesc

V

vica2Date: Luni, 08-Oct-2012, 12:53 PM | Message # 172
Major
Reputaţie: 5
Quote (valery71)
bună ziua, soţul meu a depus dosarul la Iaşi, recent a fost publicat ordinul unde a redobândit cetăţenia,spuneţi,Vă rog, poate el să se programeze pentru jurământ la Iaşi sau e neapărat, totuşi să se programeze la Consulatul din Chişinău, deoarece domiciliul e în Chişinău?? merci
Adăugat (08-Oct-2012, 11:48 AM)
şi încă o întrebare, soţul lucrează cu contract de muncă în Polonia, în curând trebuie să plece, are oare el posibilitatea să se programeze pentru depunerea jurământului la Consulatul României din Varşovia?? Vă mulţumesc

In primul rind sotul tau nu a redobindit inca cetatenia,a fost aprobat dosarul ca poate redobindi cet.Dupa ce depune juramintulsi si primeste certificat de cetatean atunci se spune a redobindit.Daca sotul se afla legal pe teritoriul Poloniei legal poate sa se adreseza la consulatul roman de acolo sa depuna juramintul.Dar la Iasi unde se depune juramintul ca sunt chiar curioasa ,prima data aud asa ceva.

dima_007Date: Joi, 18-Oct-2012, 11:38 AM | Message # 173
Colonel
Reputaţie: 18
UN NOU ORDIN 884 felicitari celor ce sau gasit in acest ordin!

BDumi

Roxana20Date: Luni, 15-Apr-2013, 10:45 AM | Message # 174
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi 
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

budecuDate: Luni, 02-Feb-2015, 1:22 PM | Message # 175
Începator
salutare tuturor, am o intrebare unde ar fi mai favorabil sa depun dosarul pu redobindirea cetateniei romine,in ceea ce tine de timpul mai scurt de procesare? adica mai putin timp in comparatie cu perioada medie di aproximativ 1 an jumate pentru depunerea juramintului Consulatul Rominiei din chisinau
Merci anticipat

VladislavaDate: Luni, 02-Feb-2015, 1:39 PM | Message # 176
Colonel
Reputaţie: 24
Daca ANC nu va sari peste dosarul tau cum uneori se intampla (de exemplu acum in ordine au iesit persoane cu nr. ~40000, dar cineva cu nr. 25000 inca mai asteapta), atunci mai favorabil e de depus in Romania.

ThePrinceDate: Luni, 02-Feb-2015, 1:56 PM | Message # 177
Colonel
budecuVladislava, deci mereu mai simplu era depunerea la Iasi, nu ai nevoie de programari, si nu ai nevoie de a achita 60 de euro (in schimb achiti 300 de lei p/u drum ... dar orcium nu-s 60 de euro) + la toate nu ai nevoie de a astepta mult sa afli numarul tau de dosar

VladislavaDate: Luni, 02-Feb-2015, 2:38 PM | Message # 178
Colonel
Da, ThePrince, sunt de acord - e mai ieftin.
Dar daca depui in Iasi n-ai nici o garantie ca sa asta "ar fi mai favorabil in ceea ce tine de timpul mai scurt de procesare".
Si in al doilea rand, nu prea multe persoane depun acte acum, de aceea cred ca diferenta dintre nr. dosarului depus aici cu cel depus in Iasi va fi circa o mie.
Si inca ceva - acum poti sa te programezi la depunerea dosarului chiar pe data de maine. Asa eu m-am programat in iunie 2014, si mama mea acum in ianuarie 2015.

Mesaj editat de Vladislava - Luni, 02-Feb-2015, 2:41 PM

Nigol-NoiDate: Marţi, 03-Feb-2015, 8:19 AM | Message # 179
Lieutenant general
Reputaţie: 45
budecu
100 % ca depunind in RO ai mai multe sanse din pct de vedere tehnic sa apari mai repede iar dosarul sa fie procesat mai rapid
1 - depunind in RO nu tre sa astepti ca functionarii de la Consulat sa transporte dosarul tau la ANC ca sai dea nr. samd (nu cred ca cineva in afara de lucratorii de la consulat stie cind merge posta diplomatica in RO dar putem presupune 1-2 ori pe luna)respectiv ai cel putin 1 luna mai  mult decit cei ce au depus in RO
2 - Nr. de dosar se acorda pe lok cind depui in RO , respectiv n-ai nevoie sa astepti pina cind functionarul cela cu sute de dosare o sa-l prelucreze si pe al tau sa-i dea nr., + la asta el poate sa ramina la "fundul" sclidului de vreo citeva ori teoretic vorbind. happy
La acestea tre de mai adaugat si momentul cu banii in comparatie cit costa acolo si in RM, pierderea de timp pe drum (bine ca acum te poti programa si stii precis ca treci) ? daca cheltuielile de drum + cele care o sa le mai ai acolo o sa fie pe linga 60 ue (de ex. eu tre sa pierd o zi de lucru care tot e platita aproxi 300 lei +300 lei drum + ceva de mincare +ciorapi curati smile + faptul ca acum nu sint asa multi deponenti) La un sf fiecare evalueaza individual

SimonDate: Duminică, 17-Mai-2015, 6:00 PM | Message # 180
Începator
Buna ziua! Ma confrunt cu o problema. Am depus dosarul pt dobandirea cetateniei, am fost la interviul programat, din pacate nu am trecut testul si am primit refuz, urmand ca peste 6 luni sa pot aplica din nou. Problema este ca eu am lasat acte in original la dosar si nu stiu cum sa procedez pentru a aplica din nou. Am trimis recomandate cerand lamuriri, dar nici un raspuns, am trimis mail, tot nimic. Termenul de 6 luni trece in curand si eu nu stiu cum sa procedez. Daca as fi din Buc, nu ar fi asa nasol, dar sunt din Cj si mi-e greu sa merg la Buc fara sa am certitudinea ca voi gasi un raspuns. Va rog, daca s-a mai confruntat cineva cu o situatie asemanatoare, spune-ti-mi cum sa procedez. Multumesc!

VladislavaDate: Duminică, 23-Aug-2015, 11:23 AM | Message # 181
Colonel
Moldovenii formează cozi imense la Iași pentru a depune dosarul de redobândire a cetățeniei române

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Agentia de Cetatenie la Iasi, Suceava, Galati, Cluj si Timisoara » Am depus dosarul la Agentia pentru Cetatenie
Pagina 4 din 4«1234
Căutare: