Obtinere pasaport biometric la Chisinau - Forum Cetăţenie
Duminică, 26-Oct-2014, 3:01 AM
Bine ai venit Oaspete |

Obtinere pasaport biometric la Chisinau - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 3123»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Obtinere pasaport biometric la Chisinau
Obtinere pasaport biometric la Chisinau
adminDate: Vineri, 22-Ian-2010, 2:04 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Statut: Offline
Acte necesare:
1. 2 copii nelegalizate a certificatului constatator de cetatean roman;
2. 2 copii nelegalizate a certificatului de nastere romanesc (transcris);
3. 2 copii nelegalizate a certificatului de casatorie romanesc - transcris (unde e cazul);
4. 2 copii nelegalizate a buletinului de identitate moldovenesc + fisa de insotire;

Taxa pentru emiterea unui pasaport simplu electronic (biometric) este de 96 de euro. Termenul de eliberare - pana la 90 zile lucratoare. Valabilitate 5 ani.

Taxa pentru emiterea unui pasaport simplu temporar este de 70 de euro. Termenl de eliberare - 24 ore. Valabilitate 1 an.

aici gasiti poza cu anuntul de la ambasada Romaniei din Chisinau

Lista actelor necesare pentru eliberarea pasaportului pentru minorii, cu varsta sub 14 ani, o gasiti aici: http://www.pasapoarte.ro/acte-necesare-pasapoarte-minori.php

Oaspete TagorDate: Luni, 01-Feb-2010, 2:11 PM | Message # 2
Grupă: Guests

Am pasaport Roman din 1998, obtinut la Chisinau, dar nu l-am folosit niciodata. A expirat acum 2 ani. Alte acte romanesti n-am si nici n-am avut. Pot prelungi pasaportul la Chisinau??? Ce acte imi vor trebui??

adminDate: Luni, 01-Feb-2010, 2:16 PM | Message # 3
General
Oaspete Tagor, daca nu ai alte acte romanesti, trebuie sa mergi la consulat cu pasaportul vechi,si cu actele care le ai, cele din md dak din ro nu mai ai altceva, si cred ca se rezolva

anaDate: Miercuri, 03-Feb-2010, 9:04 PM | Message # 4
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
admin,
buna seara! pentru a obtine certificatul de nastere transcris este nesesar sa am extrasele da nastere a parintilor ori numai certificatele de deses ale paritilor si extrasul din actul de casatorie al lor?
Multumesc
Ana

adminDate: Joi, 04-Feb-2010, 0:10 AM | Message # 5
General
ana, ai toata info necesara aici http://www.vreau-cetatenie.do.am/forum/8

Oaspete CristinaDate: Luni, 08-Feb-2010, 11:55 AM | Message # 6

Buna ziua, am documentul de nastere transcris, l-am primit pe 30 decembrie 2009, si atunci mi-au spus ca peste o luna cu copiile la documente trebuie de venit de depus la pasaport, insa astazi mi-au zis ca trebuie cod numeric personal, imi puteti spune care e treaba aici, de unde il obtin?

adminDate: Luni, 08-Feb-2010, 3:25 PM | Message # 7
General
Oaspete Cristina, intradevar, incepand de astazi s-a schimbat procedura. Dupa cum cred ca ai vazut pe prima pagina, nu se mai atribuie CNP la Chisinau

OaspeteDate: Joi, 11-Feb-2010, 9:58 PM | Message # 8

happy

DorinachoDate: Joi, 11-Feb-2010, 9:59 PM | Message # 9

angry

vasileDate: Sâmbată, 13-Feb-2010, 10:21 AM | Message # 10

salut!daca imi transcriu certificatul de nastere la Chisinau in 48 de ore,cnp-ul pot sal mi l fac la Buresti shi in cit timp?shi inca ceva,daca depun actele fara cnp la bucuresti pentru pasaport cit dureaza?merci!!!

adminDate: Sâmbată, 13-Feb-2010, 10:27 AM | Message # 11
General
vasile, poti sa mergi la Buc sa iti atribuie CNP, in cat timp...inca nu stiu sa iti spun, e noua ordonanta si nu se stie in cat timp atribuie ei CNP-ul, cat priveste pasaportul, daca depui la Bucuresti, si nu ai CNP, dureaza cam cu o sapt mai mult decat in mod normal

vasileDate: Sâmbată, 13-Feb-2010, 10:32 AM | Message # 12

multumesc!daca stii ceva mai concret in privinta la termeni te rog sa scrii!!!

SergiuDate: Sâmbată, 13-Feb-2010, 12:28 PM | Message # 13

Poate e mai rezonabil de mers la Buc sa depun direct la pasaport fara CNP sau e strict necesar sa depui la inceput pentru CNP ?? Am aceiasi situatie ca a lui Vasile !

adminDate: Luni, 15-Feb-2010, 12:20 PM | Message # 14
General
vasile, Sergiu, vedeti aici

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

vasileDate: Luni, 15-Feb-2010, 6:41 PM | Message # 15

merci Generale,daca e asa e foarte simplu!!!

gabrielDate: Miercuri, 17-Feb-2010, 11:37 AM | Message # 16

sunt cetatean roman si in martie imi expira pasaportul.il pot prelungi la consulat?daca stie cineva va rog si ce taxe se platesc?

adminDate: Miercuri, 17-Feb-2010, 9:08 PM | Message # 17
General
gabriel, da, il poti prelungi, taxele sunt cele din primul mesaj din acest topic

dumitruDate: Joi, 25-Feb-2010, 8:41 PM | Message # 18
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 19
Quote (admin)
Obtinere pasaport biometric la Chisinau

Quote (admin)
Acte necesare:

Dupa cum am înțeles de aici http://vreau-cetatenie.eu/forum/22-57-1 nu se poate de primit pasaportul în Chișinău, ci trebuie să depunem aceste documente la București. Sau n-am înțeles corect?

adminDate: Joi, 25-Feb-2010, 10:27 PM | Message # 19
General
dumitru, acolo e cea mai scruta cale de a obtine pasaportul, insa daca nu iti trebuie urgent, il poti obtine si la Chisinau,

SandraDate: Miercuri, 31-Mar-2010, 10:03 AM | Message # 20
Începator
Va rog sa explicati procedura de obtinere a posaportului pentru copilul minor la Chisinau.
Varsta -4 ani. Are certificat de nastere transcris. Pasaportul a expirat acum cateva luni fiind dat pe 3 ani. ( 3 ani in urma nu era posibil de pus poza copiilor in pasaportul parintilor la Chisinau, numai pasaport separat).
De asemeni, ma intereseza daca pot obtine pentru copil pasaport de 1 an sau il pot pune la mine in pasaport (poza)- adica o procedura mai scurta de 90 de zile, dar la Chisinau.

Gregory0405Date: Miercuri, 31-Mar-2010, 11:07 AM | Message # 21
Major general
Reputaţie: 22
Sandra, Dupa cum vezi in anuntul de mai sus, actele necesare sunt, si actele taxele sunt indicate. Mai repede nu iti va face nimeni actul dat. deci ai de ales, fie va faceti pasapoarte temporare pe un an, contra unei sume de 70 EURO si le iai in 24 de ore, fie faceti pasaport biometric pe o perioada de 5 ani cu 96 EURO si il iai in 90 zile lucratoare.

Eu va recomand sa va faceti biometric, astepti mai mult dar iti iese de vreo cateva ori mai ieftin si nu ai batai de cap in fiecare an sa il schimbi. wink

Bafta si mult succes.

Apropo, la noi in Moldova nu se mai pune demult poza copilului in pasaportul parintelui. Acum fiecare cetatean are pasaport fie la 1 luna fie la 100 de ani. Costa placerea asta 250 MDL timp de o luna.

Mesaj editat de Gregory0405 - Miercuri, 31-Mar-2010, 11:12 AM

SandraDate: Miercuri, 31-Mar-2010, 11:58 AM | Message # 22
Începator
Gregory0405
Imi pare rau s-o scriu, dar raspunsul Dsta nu este intru totul relevant
- mai sus este indicata lista actelor necesare pentru maturi, nu pentru copii.La copii lista este alta. Sunt necesare si careva acte ale parintilor.
- desigur ca e convenabil de facut pe 5 ani ( si aici mare semn de intrebare, oare pentru copii de 4 ani se face pe 5 ani sau tot pe 3 ani ca inainte ???) , dar am nevoie de pasapoarte pentru a pleca in vacanta cu copii, respectiv sa astept 90 de zile lucratoare este egal cu renuntarea la vacanta in aceasta vara. Pentru vara viitoare vom face biometric.

Apropo, nu stiu ce aveti in vede prin "demult", dar 2 ani in urma am pus poza copiilor in pasaportul meu moldovenesc fara probleme.
Mai mult de atat, o prietena a pus poza copiilor in pasaport romanesc in aceasta iarna (3 luni in urma), dar nu la Chisinau, ci la locul de resedinta in RO.
Voi avea posibilitatea sa depun actele abia intro luna, dar dupa depunere numaidecat voi scrie aici toate detaliile- poate mai intereseaza pe cineva.

adminDate: Miercuri, 31-Mar-2010, 12:43 PM | Message # 23
General
Sandra, vezi aici: http://www.pasapoarte.ro/acte-necesare-pasapoarte-minori.php ai lista de acte si toata informatia necesara

Gregory0405Date: Miercuri, 31-Mar-2010, 2:30 PM | Message # 24
Major general
Sandra, wink Errare humanum est. Sorry pentru informatie partial veridica wink

SandraDate: Joi, 01-Apr-2010, 7:56 AM | Message # 25
Începator
Multumesc pentru raspunsuri. flower

Gregory0405Date: Joi, 01-Apr-2010, 9:38 PM | Message # 26
Major general
Sandra, pentru forte putinul pe care il pot oferi wink

iurieDate: Luni, 17-Mai-2010, 10:06 PM | Message # 27
Începator
Salut asi vrea sa intreb poate stie careva dupa ce obtin certificatul de nastere,e posibil sa dau la pasaport temporar adica termen 1 an si totodata la pasaport biometric la ambasada la Chisinau e posibil asa ceva amultumesc?

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

adminDate: Marţi, 18-Mai-2010, 12:41 PM | Message # 28
General
iurie, teooretic nu vad de ce sa nu se poata....stiu sigur ca nu se permite sa ai 2 pasapoarte biometrice, insa in cazul tau, s-ar putea sa ti-l elibereze pe cel temporar, iar cand il ridici pe cel biometric, sa il anuleze pe cel temporar.

Gregory0405Date: Vineri, 11-Iun-2010, 2:37 PM | Message # 29
Major general
admin,

Potrivit informatiei de pe site, pentru ca sa obtin pasaport pentru copilul meu minor, trebuie sa am urmatoarea lista de acte:

* cererea tip si anexa (cartonas);
* certificatul de nastere, in original si copie ;
* actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
* consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
* documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
* hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
* chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64,2 RON);
* pasaportul anterior, dupa caz;
Toate acestea se cer in Romania, dar din cate cunosc eu, aici la Chisinau la consulat (ambasada) ar trebui sa fie alte acte. Adica, Ce fel de chitante CEC??? Hotarare judecatoreasca??? Actele de identitate ale parintilor??? Care acte din MD sau adeverinta de nastere din MD sau din RO??? Vaga, foarte vaga informatie, nu crezi?

Eu am o fetita de 10 luni. Am actul ei de nastere transcris si al meu de nastere si de casatorie la fel transcrise. Ce fac acu? Pentru mine e clar: Adevedinta de nastere RO, adeverinta de casatorie RO, certificatul de cetatean RO, buletin si fisa de insotire MD. Da pentru fetita??? Ca doar are un singur act romanesc. Ma duc cu buletinul ei (ca i-am facut buletin MD) si cu certificatul de nastere transcris plus permisiunea sotiei facuta la notar si atit??? Nu imi este tocmai clar. Vrei sa ma ajuti si de aceasta data?

Adaugat (11-Iun-2010, 3:37 PM)
---------------------------------------------
Sa-mi zica si mie cineva pasaportul unde se face? Ca consulatul din Vlaicu Parcalab sau din Grigore Ureche?

Gregory0405Date: Vineri, 11-Iun-2010, 2:56 PM | Message # 30
Major general
Pe langa cererea pentru pasaport mai e nevoie si de anexa???

Attachments: FORMULAR_5.pdf(200Kb)

ian_crutoiDate: Miercuri, 11-Aug-2010, 12:49 PM | Message # 31
Începator
Admin buna ziua, te rog sa ma ajuti cu info, eu si sotia am primit BI la Bucuresti. Intrebarea consta voi putea face Pasaport copilului la Chisinau? (adiverinta de nastere a copilului deja este cu CNP. Mersi mult

Mesaj editat de ian_crutoi - Miercuri, 11-Aug-2010, 12:56 PM

Ludmila16Date: Vineri, 13-Aug-2010, 4:26 PM | Message # 32
Începator
as vrea sa stiu cit costa in prezent pasaportul simplu la chisinau, ca doar sau schimbat taxele, ma refer la pasaportul simplu nu ala care se obtine in 3 luni,ala care e valabil doar un an

sdasd

ian_crutoiDate: Luni, 16-Aug-2010, 1:25 PM | Message # 33
Începator
Ludmila16, incearca sa accesezi acest link http://mae.ro/index.php?unde=doc&id=37952&idlnk=4&cat=5 sper sa te ajute, bafta

malhazDate: Luni, 20-Sep-2010, 11:26 AM | Message # 34
Major
Reputaţie: 4
spunetimi va rog in cit timp primesti cnp la bucuresti dupa ce transcrii adeverinta la chisinau....si daca e posibil de aplicat cnp prin procura?ms anticipat

papushikaDate: Luni, 06-Dec-2010, 2:02 PM | Message # 35
Lieutenant
Reputaţie: 1
bunma tuturor...CNP la bucuresti obtii in 3 saptamini,poate mai putin un pic, se poate prin procura, daca vreti adresativa la mine

papushika

inatabacaruDate: Joi, 13-Ian-2011, 8:11 PM | Message # 36
Începator
Reputaţie: 2
Salut! intrebarea mea este urmatoarea: fratele meu care este casatorit,are nevoie de certificatul de casatorie transcris pentru a-si face pasaport?[size=9][b] Va Multumesc

ina

AlexeiDate: Vineri, 14-Ian-2011, 9:12 PM | Message # 37
Major general
Grupă: Moderator
Reputaţie: 9
inatabacaru, da.

viorelDate: Vineri, 04-Feb-2011, 5:41 PM | Message # 38
Începator
Reputaţie: 2
Actualizaţi informaţii vă rog,cine cunoaste.
Mersi

dumitruDate: Sâmbată, 05-Feb-2011, 11:43 AM | Message # 39
Colonel
Reputaţie: 19
viorel, dupa ce ai otribuit certificat de nastere roman si CNP...

PASAPORTUL ROMAN PENTRU PERSOANELE MAJORE la prezentare trebuie sa aveti asupra dvs. urmatoarele documente:
- document prin care se atesta acordarea cetateniei romane (atestatul de cetatenie, insotite de copie simpla);
- certificatul roman de nastere cu CNP inscris (insotita de copie simpla);
- certificatul roman de casatorie cu CNP si mentiunile de divort sau deces inscrise (insotite de copie simpla);
- buletinul de identitate moldovenesc (insotite de copie simpla);

Pasaportul se elibereaza in circa 40 de zile. Taxa consulara pentru pasaport 100 Euro.
La depunerea documentelor pentru eliberarea pasaportului este necesara prezenta nemijlocita in vederea preluarii datelor biometrice (foto, ampremente).

KappaDate: Joi, 12-Mai-2011, 10:07 PM | Message # 40
Începator
Buna!
A fost cineva anterior sa depuna documentele pentru pasaport la Chisinau?Daca da ,spuneti-mi va rog cind trebuie de platit taxa de 100 de euro pentru pasaport?Intrebarea mi-a aparut dupa ce am citit documentele necesare afisate la consulat(atasat)- "dovada achitarii taxelor si tarifelor de emitere a pasaportului"...si ce reprezinta oare permisul de sedere legala si cartea de identitate...de unde sa le iau sau reprezinta oare doar buletinul cu fisa de insotire?(deoarece in lista se mai mentioneaza o data buletinul de identitate).
Multumesc anticipat tuturor ce pot sa-mi dea un raspuns clar!

KappaDate: Joi, 12-Mai-2011, 10:08 PM | Message # 41
Începator

Attachments: 4230199.jpg(274Kb)

gaoDate: Joi, 26-Mai-2011, 1:47 PM | Message # 42
Începator
Reputaţie: 3
La primirea pasaportului roman este necesar sa te prezinti personal..sau poate si persoana imputernicita prin act notarial?
multumesc anticipat!

IgorashDate: Joi, 26-Mai-2011, 10:06 PM | Message # 43
Colonel
Reputaţie: 18
gao, da, eu aşa fac, luni prietenul meu mi-l va ridica cu ajutorul unei procure.

Depunerea dosarului: 07.04.2010
Starea: Paşaportul biometric obţinut pe 30 mai 2011 Iaşi.
Mulţumesc celor care m-au ajutat!

marionlineDate: Duminică, 29-Mai-2011, 4:31 PM | Message # 44
Sergent
Reputaţie: 5
Am si eu o intrebare, as dori sa fac pasaportul romanesc de strainatate pentru fiul meu (minor < 14 ani) si as vrea sa stiu concret de care acte am nevoie si daca este necesara prezenta mea sau doar prezenta mamei (mentionez ca mama nu are cetatenie romaneasca)? Este necesar ca copilul sa aiba buletin sau e destul certificatul de nastere moldovenesc? Va multumesc!

16.02.2009 - dosar depus
02.03.2010 - dosar avizat
12.08.2010 - ordin publicat
16.11.2010 - depus juramantul
14.02.2011 - obtinut pasaportul
In total - doi ani fara doua zile :)

Mesaj editat de marionline - Duminică, 29-Mai-2011, 4:34 PM

svetlana25Date: Duminică, 29-Mai-2011, 6:54 PM | Message # 45
Major general
Reputaţie: 24
marionline, Din partea mamei nu trebuie decit acordul facut la notar,iar buletin nu ai cum sa faci unui minor,ca la noi si ca peste tot.

Cu acte in ordine.

marionlineDate: Duminică, 29-Mai-2011, 7:34 PM | Message # 46
Sergent
Reputaţie: 5
Quote (svetlana25)
Din partea mamei nu trebuie decit acordul facut la notar,iar buletin nu ai cum sa faci unui minor,ca la noi si ca peste tot.

Mersi mult! as vrea sa stiu daca poate merge mama la consulat fara prezenta mea (mama este cetatean moldovean). In poza de mai sus era vorba despre un act de identitate al copilului minor, banuiesc ca era vorba despre certificatul de nastere moldovenesc, nu?

16.02.2009 - dosar depus
02.03.2010 - dosar avizat
12.08.2010 - ordin publicat
16.11.2010 - depus juramantul
14.02.2011 - obtinut pasaportul
In total - doi ani fara doua zile :)

IonDate: Marţi, 31-Mai-2011, 7:31 PM | Message # 47
Lieutenant colonel
Reputaţie: 8
goa se poate si de alt cineva desemena se poate si la o peroada mai tirzie

dosar: 54***
dosar: in Iasi 09.12.2010
ordin: ***/P 31.01.2012
jurămînt: Chisinau 28.02.2012
CN+CNP Chisinau 05.03.2012
CI/BI : Iasi 19.04.2012
Pasaport ... ... încă nu am nevoie de el :-))))

irisha_brayDate: Sâmbată, 11-Iun-2011, 11:23 PM | Message # 48
Începator
buna seara, va rog sa ma ajutati, am redobindit cetatenie, am transcris actele mele si a copiilor mei, acuma pentru a face pasaport am nevoie de act ce confirma cetatenie , insa actul asta nu il detin (cetatenie am redobindit-o de la parintii mei din 1999),cum sa procedez ?

Adaugat (12-Iun-2011, 0:23 Am)
---------------------------------------------
buna seara, va rog sa ma ajutati, am redobindit cetatenie, am transcris actele mele si a copiilor mei, acuma pentru a face pasaport am nevoie de act ce confirma cetatenie , insa actul asta nu il detin (cetatenie am redobindit-o de la parintii mei din 1999),cum sa procedez ?

nr dosar: 20 xxx
depus: cluj 30 august
comisie: 11 aprilie
ordin:

tanassyDate: Duminică, 12-Iun-2011, 10:49 AM | Message # 49
Colonel
Grupă: Forum Moderator
Reputaţie: 95
irisha_bray,

mergi la consulat pentru clarificarea cetateniei. Ei o sa iti zica ce si cum.
sau cel putin scrie-le un email si intreaba-i ce trebuie sa faci - am siguranta ca iti vor raspunde.

Scrie-le email aici: cetatenie@ambasadaromaniei.md

citeste aici pentru detalii: http://chisinau.mae.ro/index.php?lang=ro&id=85246

Dosar: 4670*
Depus: 08.07.2010 Iasi
Ordin: 225/P 03Mai 2011

Pune un plus la reputatia utilizatorului ca sa il multumesti - nu scrie mesaje de multumire pe forum! Sau pune-i minus...daca te-a dezinformat!

IonDate: Luni, 20-Iun-2011, 8:48 PM | Message # 50
Lieutenant colonel
Reputaţie: 8
care e pretul ???

dosar: 54***
dosar: in Iasi 09.12.2010
ordin: ***/P 31.01.2012
jurămînt: Chisinau 28.02.2012
CN+CNP Chisinau 05.03.2012
CI/BI : Iasi 19.04.2012
Pasaport ... ... încă nu am nevoie de el :-))))

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Obtinere pasaport biometric la Chisinau
Pagina 1 din 3123»
Căutare: