Obtinere pasaport biometric la Chisinau - Pagina 4 - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:42 AM
Bine ai venit Oaspete |

Obtinere pasaport biometric la Chisinau - Pagina 4 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 4 din 4«1234
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Obtinere pasaport biometric la Chisinau
Obtinere pasaport biometric la Chisinau
adminDate: Vineri, 22-Ian-2010, 2:04 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Acte necesare:
1. 2 copii nelegalizate a certificatului constatator de cetatean roman;
2. 2 copii nelegalizate a certificatului de nastere romanesc (transcris);
3. 2 copii nelegalizate a certificatului de casatorie romanesc - transcris (unde e cazul);
4. 2 copii nelegalizate a buletinului de identitate moldovenesc + fisa de insotire;

Taxa pentru emiterea unui pasaport simplu electronic (biometric) este de 96 de euro. Termenul de eliberare - pana la 90 zile lucratoare. Valabilitate 5 ani.

Taxa pentru emiterea unui pasaport simplu temporar este de 70 de euro. Termenl de eliberare - 24 ore. Valabilitate 1 an.

aici gasiti poza cu anuntul de la ambasada Romaniei din Chisinau

Lista actelor necesare pentru eliberarea pasaportului pentru minorii, cu varsta sub 14 ani, o gasiti aici: http://www.pasapoarte.ro/acte-necesare-pasapoarte-minori.php

Nigol-NoiDate: Vineri, 20-Mai-2016, 12:28 PM | Message # 151
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 45
archsorin
Personal n-am scris am asteptat umil 45 de zile in fiecare zi dupa vreo 25 zile intram pe site introduceam codul si ... }n momentul cind a aparut am mers si l-am ridicat.
E posibil sa scrii. Alta este intrebarea daca va ajuta, deoarece: - o petitie se examineaza in termen de 1 luna, - nu cunosc dar banuiesc ca au o problema tehnica in a le face mai repede, adica ceva ce nu depinde personal de lucratori. Cind am intrebat lucratorul de acolo de ce platim tarif de urgenta dar primim lal asa timp si de ce asa multe zile fixate initial acesta mia zis sa incerc exact dupa data inclusa din cerere, fapt care n-a dus la nimic ca oricum a aparut cinfd trebuia sa apara brrr.
Asa ca singur decide daca vrei sa sccrii, probabil e bine ca poate responsabilii nu cunosc de problema (consulul , ambasadorul, samd) si in genere persoanele care isi apara drepturile sint apreciate.
Daca scrii o faci in mod liber si o depui la consulat intreaba la poarta, nu ai nevoie de exemplar. DAca ai un rezultat sa ne spui la toti. Bafta

archsorinDate: Luni, 23-Mai-2016, 12:43 PM | Message # 152
Începator
Grupă: User
Reputaţie: -1
[b]Adăugat[/b] (23-Mai-2016, 12:43 PM)
---------------------------------------------
am fost la ei pasaportul meu este validat dar nu il fac deorece la depunerea documentelor aveam 17 ani si la luarea pasaportului am implinit 18 ani
azi mi sa spus ca sa scriu o petitie ca sa mai verifice toate datele si sa faca ceva in privinta asta sau sa analize mai atent ..
ca eu nu sunt in documentul tatalui meu dar a mamei si ei sunt un pic prostuti si nu au verificat si la ea deorece eu am primit cetatenia mai tirziu de tatal meu care deja era cetatean roman
si mi sa zis sa scriu o petitei sau sa trimit o scrisoarea ca sa imi verificare datele iar
si mi-a dat adresa data http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/
si spuneau ca aici este tot si sa tranmit o petite
deorece ei sunt lenosi si nu pot sa transmita ei sau sa sune ca sa afle.
la mine deja de 90 de zile se face pasaportul si e validat si nu cred ca il mai si studiaza ca is lenosi tare
si am trimis o petite pe email care il au la contacte sper sa se uite.
insa eu o sa tranmit in fiecare zi o scrisoare
daca ai un exemplu de petite ma vei ajuta mult deorece eu nu prea stiu cum se srie si am scris ca o scrisoare unde am lamurit ce se intimpla .

Mesaj editat de archsorin - Luni, 23-Mai-2016, 12:56 PM

Nigol-NoiDate: Marţi, 24-Mai-2016, 7:35 AM | Message # 153
Lieutenant general
archsorin

Nu mi-e chiar clar ce s-a intimplat la tine dar eu as intra la consul cu asa intrebare ca el e pentru asa chestii sa ajute cetatenii.
Nu cred ca prin petitii se rezolva asa intrebari.
Cere o intrevedere cu consulul si explica problema.

archsorinDate: Duminică, 05-Iun-2016, 6:40 PM | Message # 154
Începator
am vorbit cu el dar nici el nu stie sincer eu cred ca ori ei se bat joc ca le place :)
ori sunt a dracului de prosti si nu stiu ce sa faca
eu cred ca voi renunta la cetatenia romana si o sa ma sterg fundul cu ea ca sincer incep sa ii urasc tare

Nigol-NoiDate: Luni, 06-Iun-2016, 7:57 AM | Message # 155
Lieutenant general
archsorin
Dupa cum am inteles la tine e situatia ceea descrisa in presa cind la mai multi cet. care au dobindit cet de la parinti fara fi inclusi in dosar
In presa scrie ca solutia e doar in judecata

archsorinDate: Luni, 06-Iun-2016, 10:01 AM | Message # 156
Începator
cerea mea de reinoirea pasaportului o fost respinsa asta cum sa inteleg imi iau banii inapoi si deja va trebuia din nou sa fac cetatenia romana ? chiar daca sunt deja cetatean roman ?
deja gata trebui sa dau in judecata si doar asa cred ca se va rezolva ceva

Mesaj editat de archsorin - Luni, 06-Iun-2016, 12:10 PM

ciolimamaDate: Luni, 06-Iun-2016, 9:01 PM | Message # 157
Colonel
Reputaţie: 21
archsorin, Daca esti introdus in Certificatul de Cetatenie al mamei
atunci ia CC al mamei, CN romanesc, buletinul si pasaportul moldovenesc
si te du si depune la pasaport ca nu mai esti minor. Dumnezeu cu el
cu pasaportul validat si nu mai  scrie nici o petitie nimanui.

archsorinDate: Marţi, 07-Iun-2016, 8:34 AM | Message # 158
Începator
ok o sa fac si asa insa iar va trebuii bani si tot asa o sa incerc sa ma duc sa depun si in romania deodata la pasaport
mss de raspuns o sa incerc

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Obtinere pasaport biometric la Chisinau
Pagina 4 din 4«1234
Căutare: