Sâmbată, 25-Noi-2017, 6:36 AM
Bine ai venit Oaspete |

Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 41234»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi (acte necesare)
Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi
adricaDate: Luni, 07-Noi-2011, 7:30 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 6
Statut: Offline
Pentru certificatul de naştere :
1.Cererea (formularul se obţine la Consulat gratuit);
2.Certificat de naştere-original;
3.Declaraţie(formularul se obţine la Consulat gratuit);
4.Copie legalizată după certificatul de cetăţenie;
5.Copie legalizată după certificatul de naştere;
6.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al petentului;
7.Copie legalizată după certificatul de naştere al tatălui;
8.Copie legalizată după certificatul de naştere al mamei;
9.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al tatălui;
10.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al mamei(pentru parinţii decedaţi se prezintă certificatul de deces);
11.Copie legalizată după certificatul de căsatorie a părinţilor;
12.Copie legalizată după certificatul de căsatorie(divorţ)după caz a petentului;

Pentru certificatul de căsătorie:
2.Certificat de căsătorie-original;
5.Copie legalizată după certificatul de căsatorie ;
6.Copie legalizată după certificatul de naştere al soţului;
7.Copie legalizată după certificatul de naştere al soţiei:
8.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al soţului;
9.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al soţiei.

Atribuirea CNP
1.Cerere pentru atribuire CNP(formularul se obţine la Consulat gratuit);
2.Buletin de identitate moldovenesc -original şi copie xerox;
3.Certificat de naştere românesc-original şi copie xerox;
4.Certificat de căsătorie românesc-original şi copie xerox;
5.Certificat de cetăţenie română-original şi copie xerox;
Ar fi bine sa aveţi şi originalele .

Adăugat (07-Noi-2011, 8:30 PM)
---------------------------------------------
Sper să fie de folos. wink
Eu am fost astăzi la Bălţi şi nu aveam toate actele legalizate si nici buletinele parintilor. angry >( angry

succese tuturor

Mesaj editat de adrica - Luni, 07-Noi-2011, 10:38 PM

albertDate: Luni, 07-Noi-2011, 8:01 PM | Message # 2
Începator
Reputaţie: 0
Quote (adrica)
Pentru certificatul de naştere :
2.Certificat de naştere-original;
5.Copie legalizată după certificatul de naştere;
6.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al petentului;
7.Copie legalizată după certificatul de naştere al tatălui;
8.Copie legalizată după certificatul de naştere al mamei;
9.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al tatălui;
10.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al mamei(pentru parinţii decedaţi se prezintă certificatul de deces);
11.Copie legalizată după certificatul de căsatorie a părinţilor;
12.Copie legalizată după certificatul de căsatorie(divorţ)după caz a petentului;

Pentru certificatul de căsătorie:
2.Certificat de căsătorie-original;
5.Copie legalizată după certificatul de căsatorie ;
6.Copie legalizată după certificatul de naştere al soţului;
7.Copie legalizată după certificatul de naştere al soţiei:
8.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al soţului;
9.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al soţiei.

Atribuirea CNP
1.Cerere pentru atribuire CNP(formularul se obţine la Consulat gratuit);
2.Buletin de identitate moldovenesc -original şi copie xerox;
3.Certificat de naştere românesc-original şi copie xerox;
4.Certificat de căsătorie românesc-original şi copie xerox;
5.Certificat de cetăţenie română-original şi copie xerox;
Ar fi bine sa aveţi şi originalele .

nu inteleg logica pentru atitea copii legalizate, poate ceva nu ai inteles corect, pare absurd sa umbli cu teancu de documente din nou pu un cert de nastere de ex

toma83Date: Marţi, 08-Noi-2011, 3:17 PM | Message # 3
Lieutenant
Grupă: Verificat
Adrica e corect asa. Eu am dat la transcriere in iulie si am pregatit 2 dosare de acte pentru transcrierea CN si CC si inca ceva ma miram de ce cer legalizarea actului de nastere si a celui de casatorie daca iau originalele pentru ce lor si copiile dar asa au cerut asa le-am dat.

dosar: 02.08.2010 Iasi
ordin: Nr.387
transcriere: 06.07.2011-20.09.2011
pasaport: 23.09.2011-06.10.2011

adricaDate: Marţi, 08-Noi-2011, 6:25 PM | Message # 4
Începator
toma83, Cât timp dureaza transcrierea CN şi CC?Tot 30 de zile?Că eu asa m-am indispus că nici n-am întrebat. cry Mulţumesc anticipat.

succese tuturor

toma83Date: Miercuri, 09-Noi-2011, 9:13 AM | Message # 5
Lieutenant
adrica daca esti nascuta pina in anul 1980 transcrierea dureaza pina la 2 luni, daca dupa- 48 ore 110 euro. Eu am asteptat doua luni si doua saptamini fiindca am depus dosarele pina a esi legea cu 48 ore, pina la 25 iulie.

Adăugat (09-Noi-2011, 10:13 Am)
adrica daca esti nascuta pina in anul 1980 transcrierea dureaza pina la 2 luni, daca dupa- 48 ore 110 euro. Eu am asteptat doua luni si doua saptamini fiindca am depus dosarele pina a esi legea cu 48 ore, pina la 25 iulie.

dosar: 02.08.2010 Iasi
ordin: Nr.387
transcriere: 06.07.2011-20.09.2011
pasaport: 23.09.2011-06.10.2011

albertDate: Miercuri, 09-Noi-2011, 4:47 PM | Message # 6
Începator
adrica multumesc pentru informatie, voi tine cont de sfaturile tale, am mai cercetat, inclusiv prin cunoscuti, si asa este, Mersi inco data. altfel as fi stat acolo aiurea in rind si avea sa pierd la sigur o zi aiurea.
Referitor la Certificatul nastere am inteles se elibereaza odata cu CNP inclusiv la Balti, prin modalitatea urgenta adica in 48 ore cu 110 euro, pu cei nascuti dupa 1980. Rog, daca imi puteti raspunde. Mersi anticipat!

adricaDate: Miercuri, 09-Noi-2011, 6:37 PM | Message # 7
Începator
albert, asa este certificatul de nastere se elibereara cu CNP in 48 ore pentru cei nascuti dupa 1980. biggrin
Daca esti casatorit trebuie neaparat sa ai certificatul de casatorie român sau depui actele pentru toate trei odată(adică pentru CN,CC,CNP). surprised
Altfel nu-ti primesc atele pentru CN si CNP. angry

succese tuturor

albertDate: Miercuri, 09-Noi-2011, 7:41 PM | Message # 8
Începator
nu sunt casatorit si din punctul asta de vedere e un avantaj ca voi rezolva mai rapid. multumesc mult pentru receptivitate!
Si daca poti sa-mi spui e mare rindul acolo in special de dimineata, si daca merge repede rindul? se poate de rezolvat in jum de zi cu depusul doosarului pu trasncriere. Intreb din motiv ca trebuie sa fiu la serviciu aici in Chisinau, si am nevoie sa stiu cum ii explic sefului. Mersi!

adricaDate: Miercuri, 09-Noi-2011, 10:40 PM | Message # 9
Începator
albert, Eu am fost luni la Balti.La ora 8.15 am ajuns la Consulat si
eram nr.17(se face o lista afara).La ora 9 si 20 am iesit deja. wacko
Parerea mea e ca ei lucreza mult mai operativ si sunt mai organizati ca la Chisinau.
Domnul de la intrare o foarte amabil.
Apropo la intrare sa ceri formulare.Formularele difera putin de cele de la Chisinau.
Afara se formeaza doua randuri pe dreapta si doua pe stanga.Ocupi rand pe stanga.Randul cel mai mare e la depus dosarul.La transcriere de acte sunt mai putini.Pentru fiecare rand sunt instalate niste bare orizontale intre care incape doar o persoana.Adica se formeaza coloane ca la toata lumea civilizata si nu se inbulzesc.Din puctul asta de vedere e super. smile

succese tuturor

CostelDate: Marţi, 06-Dec-2011, 5:23 PM | Message # 10
Lieutenant
Reputaţie: 3
Salut!Spuneti va rog cine cunoaste in 110 euro intra si CNP sau numai certificatul de nastere?

tatyana_conDate: Marţi, 06-Dec-2011, 7:47 PM | Message # 11
Major general
Reputaţie: 37
Costel, daca esti nascut dupa anul 1980 CN cu CNP te costa 110 euro si se face in 48 ore, iar pentru cei care s-au nascut pana in anul 1980, daca nu ma-nsel, costul e de 130 euro si se face in 30 zile.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

IceHawk75Date: Sâmbată, 10-Dec-2011, 11:45 AM | Message # 12
Lieutenant
Reputaţie: 2
Quote (tatyana_con)
Costel, daca esti nascut dupa anul 1980 CN cu CNP te costa 110 euro si se face in 48 ore, iar pentru cei care s-au nascut pana in anul 1980, daca nu ma-nsel, costul e de 130 euro si se face in 30 zile.

Absolut corect, date confirmate.

alis_red38Date: Duminică, 18-Dec-2011, 7:55 PM | Message # 13
Începator
salutare tuturor! as fi vrut sa intreb de cei care au depus actele nu demult pentru CNP si CN de la ce ora trebuie sa fii acolo sa ocupi rind ca sa reusesti sa treci in aceeasi zi? cin am fost pentru progaramare pentru juramint am stat doua zile in rind. n-as fi vrut sa se repete aceeasi poveste din nou... va multumesc anticipat!

vikyDate: Duminică, 18-Dec-2011, 9:53 PM | Message # 14
Începator
salut!Am depus juramintul pe 16.12.2011 la Balti si in certificatul de cetatanie nu este copilul minor(4 ani), mi-au zis ca numai la bucuresti se poate face transcrierea cert.de nastere,cine stie pot face transcrierea si pasaportul rom.al meu la Balti concomitent cu al minorului la bucuresti???in cit timp se face la Bucuresti?? Multumesc anticipat

CostelDate: Marţi, 20-Dec-2011, 10:30 PM | Message # 15
Lieutenant
Reputaţie: 3
Salut!poate cineva sa ma ajute cu un raspuns de ex: dupa ce depun juramintul pot tot in aceeasi zi sa depun actele si pentru transcrierea certificatelor?

vitaliy215Date: Marţi, 03-Ian-2012, 8:29 PM | Message # 16
Lieutenant
Reputaţie: 2
salut,
cine cunoaste, pentru transcrierea cert. de nastere rom. la Balti, am nevoie de programare ori nu???
si inca ceva, pentru trans. cert. de nastere ro., la balti, am nevoie sa prezit copiile buletinelor parintilor???

erotoumariDate: Miercuri, 04-Ian-2012, 10:25 PM | Message # 17
Începator
Salutare!

Stie cineva in mod sigur daca la Balti sau Chisinau, cand depui pentru transcrierea certificatului de nastere la 48 de ore, primesti si CNP sau nu?

ElenaDate: Joi, 05-Ian-2012, 5:33 PM | Message # 18
Lieutenant colonel
Reputaţie: 7
erotoumari, pe pagina asta este descris clar pin in cele mai mici detalii.

depus: 11.08.2010 Suceava
ordin din: 11.11.11
juramant: 06.12.2011
CN+CNP: 15.12.2011
Pasaport:16.12.2011

donegorDate: Joi, 19-Ian-2012, 9:38 AM | Message # 19
Începator
In lista de acte nu vad nicaieri sa se ceara pasaportul, trebuie doar buletinul, asa este? nu trebuie deloc pasaport md?

anaihorovDate: Joi, 26-Ian-2012, 11:03 AM | Message # 20
Începator
am certificat de cetatenisi urmeaza sa fac actele necesare la balti. am citit ca se elibereaza CNP, CN, CC.... sunt casatorita cu cetetean roman cu certificat casatorie din ro. va rog sa-mi ziceti, cine e in tema: daca mai e nevoie sa depun dosar si pt CC la balti.
- care e treaba cu CN si CNP. sunt proceduri diferite?

tatyana_conDate: Joi, 26-Ian-2012, 12:32 PM | Message # 21
Major general
Reputaţie: 37
anaihorov, daca ai deja CC romanesc, nu mai ai nevoie de altu, doar dupa ce o sa primesti CNP o sa trebuiasca sa te duci la starea civila in Ro ca sa-ti inscrie CNP in CC.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

mig28Date: Duminică, 18-Mar-2012, 1:25 PM | Message # 22
Începator
Reputaţie: 1
Daca locuiesc in Raionul Falesti pot depune dosarul pt. transcriere CN in Chisinau sau in Balti?
Mersi mult!
Ma gandeam sa depun la Chisinau ca nu cer atatea de multe documente legalizate care costa multi bani.
Va rog sa-mi spuneti, oare daca as legaliza documentele in Romania ar fi valabile la dosar in Balti-Chisinau? ... ar fi mai ieftin. Multumesc!

Mesaj editat de mig28 - Duminică, 18-Mar-2012, 2:36 PM

nicolaeXDate: Duminică, 18-Mar-2012, 4:35 PM | Message # 23
Lieutenant colonel
Reputaţie: 9
mig28, legalizarea trebue facuta la notari moldoveni,in ceea ce priveste depunerea o sa trebueasca sa depui la Balti

dosar 33xx 2011
depus 20.12.2010 balti
stadiu in asteptare

maximDate: Duminică, 18-Mar-2012, 9:57 PM | Message # 24
Sergent
vreau sa depun dosarul de redobindire la balti pe 21 martie .am nevoie de programare sau depui in aceeasi zi????

maxim

nicolaeXDate: Luni, 19-Mar-2012, 8:32 AM | Message # 25
Lieutenant colonel
Reputaţie: 9
maxim, pentru depunerea dosarului nu e nevoe de programare,dar te duci mai dimineatza sa ocupi rind

dosar 33xx 2011
depus 20.12.2010 balti
stadiu in asteptare

valeoDate: Duminică, 15-Apr-2012, 8:53 AM | Message # 26
Începator
Reputaţie: 1
Рoate cineva sa ma ajute cu un raspuns de ex: dupa ce depun juramintul pot tot in aceeasi zi sa depun actele si pentru transcrierea certificatelor? СN

Dosar depus 25.07.2011 sucava
Ordin.779P 24.08.2012
juramint programat 28.09.2012

tamaricaDate: Duminică, 10-Iun-2012, 6:44 PM | Message # 27
Începator
spuneyi-mi va rog daca cunoaste cineva,am depus juramintul in Spaniea,si ca sa-mi fac certificatul de nastere trebue sa merg la balti,fiindca sunt din balti,vreau sai dau procura fratelui,dar el mea zis ca daca te-ai schimbat numele,adica o litera trebue sa merg la Bucuresti,doar cind am depus dosarul pentru redobindire am avut aviz de prechimbare,de ce nu pot face la Balti?si tot cu acest dosar si juramintul lam dat

marionlineDate: Sâmbată, 16-Iun-2012, 9:20 PM | Message # 28
Sergent
Reputaţie: 5
Stie cineva care sunt actele necesare pentru transcrierea CN la Balti? Este nevoie de programare pentru transcriere?

16.02.2009 - dosar depus
02.03.2010 - dosar avizat
12.08.2010 - ordin publicat
16.11.2010 - depus juramantul
14.02.2011 - obtinut pasaportul
In total - doi ani fara doua zile :)

icegirl_22Date: Duminică, 01-Iul-2012, 8:32 PM | Message # 29
Începator
Buna,am nevoie de ajutor...la Balti vad ca se cere buletinele parintilor, adica copii legalizate. Eu trebuie sa inscriu certificatul de nastere la Balti,dar problema e ca sunt orfana,mama mea e decedata cind aceam 4 ani,parintii sunt divortati dar pe tatal meu nu l-am vazut niciodata in viata,mi s-a spus ca ei au divortat inainte de decesul mamei si el a disparut imediat, eu am toate actele,chiar si actul lui de nastere l-am dat sa il scot de la starea civila,dar cum sa fac cu buletinul?oare ce act sa prezint?e suficient daca fac o declaratie de la primarie ca el nu este,am fost in ingrijirea bunicii si nu am avut nici un ajutor de la el?Va rog mult sa ma ajutati si va multumesc anticipat.

riguDate: Duminică, 01-Iul-2012, 8:50 PM | Message # 30
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (icegirl_22)
Buna,am nevoie de ajutor...la Balti vad ca se cere buletinele parintilor, adica copii legalizate. Eu trebuie sa inscriu certificatul de nastere la Balti,dar problema e ca sunt orfana,mama mea e decedata cind aceam 4 ani,parintii sunt divortati dar pe tatal meu nu l-am vazut niciodata in viata,mi s-a spus ca ei au divortat inainte de decesul mamei si el a disparut imediat, eu am toate actele,chiar si actul lui de nastere l-am dat sa il scot de la starea civila,dar cum sa fac cu buletinul?oare ce act sa prezint?e suficient daca fac o declaratie de la primarie ca el nu este,am fost in ingrijirea bunicii si nu am avut nici un ajutor de la el?Va rog mult sa ma ajutati si va multumesc anticipat.

ia de la primarie un act precum ca ai crescut fara tata. Nu indica ca este sau nu, sau ca e plecat/disparut. Asta nu e relevant.
Indica ca ai crescut fara tata, respectiv dispare problema sa le dai actele tatalui.
Daca te refuza, mergi in audienta la consul si explica-i problema, respectiv roaga-l sa-ti dea o solutie.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

icegirl_22Date: Duminică, 01-Iul-2012, 9:02 PM | Message # 31
Începator
Merci din suflet pentru sugestie...neaparat am sa tin cont. Eu am toate actele,incepind ca sunt orfana,si respectiv ca bunica mea a fot tutela si apoi curatela mea, acuma fac un act ca iarasi sunt orfana dar mai includ in el ca nu imi cunosc tatal...am o frica si o nelamurire...dar audienta la consul cum se cere?am tot dreptul sa zic rog sa vorbesc cu consulul?Please sa ma ajutati...:( Si nu inteleg de ce la Chisinau nu se cer anume buletinele?dar la Balti da...

Adăugat (01-Iul-2012, 10:02 PM)
aaaa.si plus la asta poate sa fac o declaratie pe propria raspundere la notar??? asa m-am gindit dar...nu stiu deja cine sunt de stres...

Mesaj editat de icegirl_22 - Duminică, 01-Iul-2012, 9:00 PM

riguDate: Duminică, 01-Iul-2012, 9:07 PM | Message # 32
Lieutenant general
Daca actele care ai spus nu mai trebuie nici o declarație.
Mergi la consulat, explica-i problema fetiței de la ghiseu .
Iar daca te refuza, tot ei ii ceri sa vorbesti cu consulul.
Ai tot dreptul nu doar sa vorbesti cu el, dar si sa ceri o soluție

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

icegirl_22Date: Duminică, 01-Iul-2012, 9:46 PM | Message # 33
Începator
Multumesc foarte mult, am sa incerc neaparat...eu pur si simplu am mari emotii pe viitor...dar mai intii astept scrisoarea sa ma programez pentru juramint, mai scriu neaparat aici de am nelamuriri,merci foarte mult si multa sanatate.

LoryleinDate: Luni, 09-Iul-2012, 3:01 PM | Message # 34
Începator
Buna ,am si eu o neclaritate referitor la obtinerea certif de nastere ,tatal meu e decedat este nevoie doar de decesul lui sau ii necesar si certificat de nastere(ca nu il am sau poate nici nu treb sal am,ideie nu am)? va multumesc anticipat

riguDate: Luni, 09-Iul-2012, 3:26 PM | Message # 35
Lieutenant general
Quote (Lorylein)
Buna ,am si eu o neclaritate referitor la obtinerea certif de nastere ,tatal meu e decedat este nevoie doar de decesul lui sau ii necesar si certificat de nastere(ca nu il am sau poate nici nu treb sal am,ideie nu am)? va multumesc anticipat

Daca in certificatul de deces sunt scrisi si parintii lui (buneii tai, caci numele lor trebuie sa fie in actele tatalui), atunci nu mai ai nevoie de certificat de nastere.
Daca nu sunt, atunci mergi la OSC si cere un extras al certificatului de nastere

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

icegirl_22Date: Luni, 09-Iul-2012, 3:29 PM | Message # 36
Începator
Sunt necesare ambele, si de nastere si de deces...asta la sigur

Adăugat (09-Iul-2012, 4:29 PM)
da oricum ei cer si una si alta...eu asa am avut cu mama, acelasi caz

riguDate: Luni, 09-Iul-2012, 3:30 PM | Message # 37
Lieutenant general
Quote (icegirl_22)
da oricum ei cer si una si alta...eu asa am avut cu mama, acelasi caz

Posibil, daca depui la Consulat.
Daca depui la Bucuresti, nu sunt necesare

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

LoryleinDate: Marţi, 10-Iul-2012, 1:50 PM | Message # 38
Începator
Va multumesk foarte mult pt ajutor
Mai am o intrebare poate stie cineva ,daka mama mea e vaduva este necesitate sa faca certificatu de casatorie romanesc?

riguDate: Vineri, 13-Iul-2012, 4:53 PM | Message # 39
Lieutenant general
Quote (Lorylein)
Va multumesk foarte mult pt ajutor
Mai am o intrebare poate stie cineva ,daka mama mea e vaduva este necesitate sa faca certificatu de casatorie romanesc?

Este necesar.
Din motiv ca are copii, si poarta (?) numele sotului.
Respectiv trebuie sa aplice si mentiunea de deces a sotului

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

icegirl_22Date: Marţi, 17-Iul-2012, 4:52 PM | Message # 40
Începator
rigu...daca ma mai poti ajuta...sau poate altcineva,am fost astazi la Balti ca sa ma programez pentru juramint ca mi-a venit abia acum instiintarea...era o doamna in stinga pentru cei care erau deja la inscrierea actelor de stare civila asa de severa,striga la microfonul cela...Intrebare referitor la problema mea scrisa mai sus la care mi-ai raspuns ca nu am buletinul tatalui,dar am act ce dovedeste ca am crescut fara tata, la inscrierea actului de nastere se da o cerere si plus la asta trebuie sa bifezi actele,respectiv jos scrie ca nu se primesc dosare incomplete, cum sa fac?eu trebuie sa bifez acolo buletinul tatalui daca eu am act care il substituie?ca mii frica,daca nimeresc la acea doamna si vede nebifat ceva nici nu ma va asculta...
Plus la asta am mai auzit ca daca de ex. sunt din 1989, atunci pe linga actele de mai sus necesare pentru inscrierea cert de nastere e nevoie si de actele bunicilor,nu numai a parintilor...dar asta nu a fost numai la depunere?...spunea o doamna afara acolo, ca adica parintii nu sunt nascuti pina in 1940...si de asta...ce mai e si asta?eu nu cred si vreau sa ma asigur...

Adăugat (17-Iul-2012, 5:52 PM)
Sau mai bine dupa juramint sa intreb de cineva de acolo sigur?dar de cine ca sa aiba rabdarea sa se uite prin acte?

Mesaj editat de icegirl_22 - Marţi, 17-Iul-2012, 4:51 PM

cristina010Date: Marţi, 17-Iul-2012, 5:47 PM | Message # 41
Lieutenant
salut draga icegirl_22, eu am aceiasi problema....nu am buletinul tatalui si de cite ori am incercat sa intreb de cineva de la balti ....nimic toti striga ,toti sunt nervosi...nustiu unde sa mai pun intrebari
SPUNEMI SI MIE CE FEL DE DOVADA AI SCOS SI DE UNDE .....POATE SA INCERC SI EU...POATE ASA O SA MEARGA....MS suspect suspect suspect sweated sweated

riguDate: Marţi, 17-Iul-2012, 7:30 PM | Message # 42
Lieutenant general
icegirl_22, cristina010,
Cel mai bine sa intrebi consulul care este solutia, cand vei depune juramantul.
Iar la ghiseu te apropii cu cererea de a-ti primi actele fara buletinul tatalui.
mai este solutia sa mergi in audienta la consul.
Ultimele solutii pe baricadele astea sunt sa scrii petitie la Ministerul de Externe, sa-i actionezi in judecata sau sa mergi direct la Bucuresti.

Adăugat (17-Iul-2012, 8:28 PM)
Apropos,
Referitor la aceasta si alte probleme, as vrea sa scriu o petitie care s-o adresez Ministerului de Externe si Guvernului Romaniei.
Daca tot se lauda ca vor face tot posibilul, sa le usuram sarcina si sa le aratam ce sa faca.
cool cool cool

Adăugat (17-Iul-2012, 8:30 PM)
Pentru cei curiosi, am adresat 3 intrebari celor de la Consulatul Cahul, caci sunt foarte bravo si ofera raspunsuri on-line.
Daca mai sunt intrebari, sa le formulam cool cool

Buna ziua,
Avem o serie de intrebari referitor la serviciile acordate de Consulatele Romaniei din Rep. Moldova, si avand in vedere ca nu reusim sa comunicam on-line decat cu DV, venim cu rugamintea sa raspundeti la ele, in masura posibila, sau sa ne sugerati unde le-am putea adresa pentru a obtine un raspuns.
Va multumim anticipat.

1. Va rugam sa ne explicati din care motiv Consulatele Romaniei din Rep. Moldova cer in mod obligatoriu originalul si copiile actelor parintilor cetatenilor care au redobandit cetatenia romana si depun cererea de transcriere a actelor de stare civila?
Conform legii 119/1996 CAPITOLUL II, Art. 44, (4) acest lucru este necesar doar in cazul actelor stare civila eliberate de autoritatile straine, care nu contin toate rubricile prevazute de certificatele de stare civila române
Deci nu este obligatoriu acest lucru pentru persoanele care au atins majoratul
Intrebarea vine de la utilizatorii nostri care s-au adresat Consulatului Balti in acest scop si au fost refuzati din motiv ca nu au nici copia, nici originalul buletinului de identitate al unuia din parinti (cerut obligatoriu), din motiv ca i-au abandonat neoficial, si au fost crescuti doar de unul dini parinti.
Venim cu rugamintea sa ne oferiti o solutie pentru aceste cazuri.

2. Din care motiv nu sunt aplicate la Consulatele Romaniei mentiunile pe actele de stare civila, dar sunt trimisi la primaria sector1 Bucuresti?
Conform legii 119/1996 CAPITOLUL III, Art. 47, p. 4: Modificarile intervenite în statutul civil al cetatenilor români aflati în strainatate se înscriu de ofiterul de stare civila prin mentiune pe marginea actelor de stare civila, cu aprobarea Inspectoratului National pentru Evidenta Persoanelor.
Iar ofiterul de stare civila este conform legii 119/1996 CAPITOLUL I Art. 3 p.2b sefii misiunilor diplomatice si ai oficiilor consulare de cariera ale României,
respectiv in p.3 si 4 sunt specificate cazurile specifice a numirii ofiterilor de stare civila in cadrul misiunilor diplomatice.
Consideram ca in acest caz se incalca drepturile cetatenilor romani, din motiv ca nu le sunt acordate acest serviciu.

3. Conform legii 119/1996 CAPITOLUL I Art. 10 În cazul în care ofiterul de stare civila refuza sa întocmeasca un act sau sa înscrie o mentiune ce intra în atributiile sale, persoana nemultumita poate sesiza judecatoria în raza careia domiciliaza
Intrebarea noastra este cum poate fi aplicata aceasta prevedere a legii de catre cetatenii romani care isi au domiciliul in strainatate?

Va multumim anticipat pentru raspunsurile oferite, si orice alte sugestii.
raspunsurile Dv le vom face publice.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

icegirl_22Date: Marţi, 17-Iul-2012, 9:39 PM | Message # 43
Începator
Va multumesc inca o data...deja am sa stau cu mari emotii pina cind am sa depun juramintul,deoarece am sa intreb atunci...poate or sa ma linisteasca intr-un fel. Pentru Cristina,nu stiu care e situatia ta dar am act de la primarie ca am crescut fara tata,mama fiind decedata iar el disparind de la divortul lor...sper sa mearga,nu am incercat deoarece abia am ajuns la etapa cu juramintul,dar am niste emotii extraordinare...Dar sa te intreb,chiar ai incercat sa intrebi la Balti sau chiar la depunere zici ca au tipat???Eu am incercat si pe mail si au zis ca la ghiseu o sa imi explice tot...de asta si intreb...Sper sa te ajute info...Si daca poti sa imi zici daca e asemanatoare problema cu tatal tau cu a mea?...sa te mai intreb daca am sa mai am ceva?

Adăugat (17-Iul-2012, 10:36 PM)
rigu...la ghiseu ma apropii,dar acolo mai e problema ca sunt nervosi de parca-s fierti in oala,astazi am vazut stind acolo si asteptind la ghiseul cu juramintul...sa vedeti ce nervoase doamnele celea,acolo daca te apropii cu dosarul ,,incomplet,,cum zic ei,nici nu te asculta,acolo daca vad ca nu ai bifat ceva ti le da inapoi si nu au macar interes sa vada care e problema...nu tocmai sa te ajute sa o rezolvi...Nu as vrea sa se ajunga pina la petitii...Dar daca nu pot rezolva aici problema,pot pleca sa continui procedurile de mai departe la Chisinau...acolo nu sunt aceleasi acte,sincer...uitati-va si voi...

Adăugat (17-Iul-2012, 10:39 PM)
Pentru transcrierea certificatului de nastere la Chisinau aveti nevoie de urmatoarele acte:

1. Cerere (se elibereaza inainte de a depune juramantul);
2. certificatul de nastere, in original;
3. copie certificat de nastere autentificat prin notariat (legalizat);
4. copie buletin de identitate;
5. declaratie pe proprie raspundere privind inexistenta altei transcrieri in Romania (se elibereaza inainte de a depune juramantul);
6. copia dovada cetateniei romane (certificatul constatator pe care il primiti la depunerea juramantului, foaie A4 de culoare galbena);
7. copia certificatelor de nastere ale parintilor vostri;
8. copie certificat de casatorie a parintilor vostri şi certificatul de divort (daca exista, extras).

Adăugat (17-Iul-2012, 10:39 PM)
Diferenta este...buletinele...

riguDate: Miercuri, 18-Iul-2012, 6:59 AM | Message # 44
Lieutenant general
In primul rând, daca te refuza, cere sa-ți ofere refuzul argumentat oficial, in scris.
Sunt obligați prin lege s-o facă.
Un cunoscut a cerut asta la Chisinau, si foarte repede a ajuns sa discute direct cu consulul.
Nu trebuie sa ai frica, căci din momentul in care ai depus jurământul devii cetățean roman cu drepturi depline, si nu doar ca poți, dar trebuie sa ceri sa-ți fie respectate drepturile tale.
Iar daca la ghiseu lucrează o tifnoasa nu înseamnă ca trebuie sa te temi sau sa te certi cu ea.
Trebuie doar sa ceri, si deseori sa argumentezi cerinta.
Căci urmând strict regulile care le fac ei pe loc, ajungi sa mergi in carja si tot fără acte.
Cunosc multe cazuri când oamenii nu indeplineau toate condițiile, dar cereau, aducând argumente, sa li se ofere ceea ce trebuie conform legii

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

icegirl_22Date: Miercuri, 18-Iul-2012, 11:45 AM | Message # 45
Începator
Offf....tare sper sa nu am probleme...Si daca imi dau refuzul argumentat atunci ce o sa fie mai departe...Mii frica sa nu mi se stopeze acordarea pasaportului...Poate sa fie asa ceva???Merci rigu...

riguDate: Miercuri, 18-Iul-2012, 3:31 PM | Message # 46
Lieutenant general
Quote (icegirl_22)
Offf....tare sper sa nu am probleme...Si daca imi dau refuzul argumentat atunci ce o sa fie mai departe...Mii frica sa nu mi se stopeze acordarea pasaportului...Poate sa fie asa ceva???Merci rigu...

Cu raspunsul argumentat, daca nu e in limita legii, scrii petitie la Ministerul de Externe

Adăugat (18-Iul-2012, 4:31 PM)
Deci iata si raspunsurile de la Consulul de la Cahul:

Consulatul General al României la Cahul, Republica Moldova
1. Legea 119/1996, republicata in 18 mai 2012, stabileste la art.41 alin 4 ca registrele de stare civila se completeaza pe baza inscrisurilor autentice prezentate de solicitant. Actele depuse la dosar sunt necesare atat pentru intocmirea certificatelor, cat si pentru completarea registrelor, care contin si alte rubrici pe langa cele din certificate.

2. Singura institutie competenta sa aplice mentiuni pe certificatele de stare civila este Serviciul stare civila din cadrul Primariei sector 1 Bucuresti , in regim de gratuitate. Consulatele pot prelua actele petentilor, contra cost, pentru a le transmite prin intermediul MAE, la institutia competenta a le directiona catre Primaria sector 1 Bucuresti.

3. Competenta de solutionare a sesizarilor formulate de cetatenii romani cu domiciliul in strainatate, in materie de acte de stare civila, apartine Judecatoriei sector 1 Bucuresti.

Redobândirea Cetățeniei Române
Cum ar trebui sa procedeze persoanele despre care am menționat ca unul din părinți de facto a "dispărut" din viața lor, si nu mai au nici o legătura cu el?
Mai corect spus: cum trebuie sa procedeze pentru ca sa fie acceptate actele pentru transcriere, daca se afla in imposibilitatea de a prezenta copiile si originalele buletinului unuia din părinți?
Mentionez ca persoanele date nu sunt minore

Redobândirea Cetățeniei Române
Va multumim pentru răspunsurile Dv

Consulatul General al României la Cahul, Republica Moldova
Acest lucru trebuie sa il lamuriti acolo unde intampinati aceasta problema. Probabil persoana respectiva ar trebui sa solicite o audienta la consul, in care sa explice situatia in care se afla si sa solicite un raspuns in scris cum poate rezolva respectiva situatie. Adresa de e-mail a Consulatului General de la Balti este cgbalti@cgbalti.mdl.net .

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

cristina010Date: Miercuri, 18-Iul-2012, 6:46 PM | Message # 47
Lieutenant
of doamne ...am impresia ca nu o so mai scot la capat icegirl_22, eu am dat juramintul ,dar nici prin gind sami treaca co sa trebuiasaca si buletinele...atunci consulul a spus:ca cei care au intrebari,sa ramina dupa depunerea juramintului sa le puna....asa ca tu ai sansa sai pui aceasta intrebare....succes....si sa ne anunti si pe noi.ms

icegirl_22Date: Joi, 19-Iul-2012, 12:01 PM | Message # 48
Începator
Merci rigu...voi intreba dupa juramint ce sa fac si va scriu neaparat.Dar este posibilitatea sa am probleme asa de mari si sa nu mai ajung sa am pasaport???:((((((sincer.....cristina010 dar acuma ce faci?intrebi sau deja astepti sa faci vre-un act ceva?ti-a spus cineva ce sa faci?

riguDate: Joi, 19-Iul-2012, 12:09 PM | Message # 49
Lieutenant general
Quote (icegirl_22)
Merci rigu...voi intreba dupa juramint ce sa fac si va scriu neaparat.Dar este posibilitatea sa am probleme asa de mari si sa nu mai ajung sa am pasaport???:((((((sincer.....cristina010 dar acuma ce faci?intrebi sau deja astepti sa faci vre-un act ceva?ti-a spus cineva ce sa faci?

Nu vei avea probleme care sa nu-ti permita sa faci pasaportul.
Pur si smplu va trebui sa mergi la Bucuresti.. Iar asta inseamna sa astepti mai mult timp.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

icegirl_22Date: Joi, 19-Iul-2012, 9:35 PM | Message # 50
Începator
waaaa....sper sa rezolv aici

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi (acte necesare)
Pagina 1 din 41234»
Căutare: