Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi - Pagina 4 - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:11 AM
Bine ai venit Oaspete |

Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi - Pagina 4 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 4 din 4«1234
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi (acte necesare)
Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi
Mihail-MihaiDate: Sâmbată, 21-Feb-2015, 1:23 PM | Message # 151
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Salut tuturor! Rog sa-mi spuneti care este regulamentul de transcriere a certificatelor de stare civila. Sunt nascut pina la 1980 si am redobindit cetatenia la inceputul lui 2014.Scrieti-mi care sunt taxele de transcriere la moment si daca se prevad careva amendamente pentru netranscrierea in primele 6 luni de la depunerea juramintului sau pur si simplu este difirenta de taxe. Va multumesc frumos!

Nigol-NoiDate: Luni, 23-Feb-2015, 8:34 AM | Message # 152
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 45
Mihail-Mihai,

Taxa consulară este de 130 euro pentru cazul în care documentele se depun în termen de 6 luni de la redobândirea cetăţeniei române şi de 175 euro pentru cazul în care documentele se depun după o perioadă mai mare de 6 luni, de la redobândirea cetăţeniei române.
aici ai info mai multa daca doresti http://chisinau.mae.ro/node/280

chiar si legislatia RM prevede perfectarea actelor - transcrierea certificatelor din alte state - in termen de pina la 6 luni
asa si in Ro, respectiv o sa ai o amenda ca nu le-ai perfectat in timp

este regulamentul de transcriere a certificatelor de stare civila
nu este un regulament uite la linkul de mai sus acolo sint actele de care ai nevoie la transcriere, la consulat mai dau o informatie pe o fila unde de asemenea sint scrise actele necesare, cauta prin documentele ce le-ai luat de la ei.
Succes
sory nam observat ca la Balti vezi mai bine aici ca poate fi vreo diferenta http://balti.mae.ro/node/280

Mesaj editat de Nigol-Noi - Luni, 23-Feb-2015, 8:36 AM

Madlene231Date: Miercuri, 18-Noi-2015, 10:34 AM | Message # 153
Începator
Grupă: User
Buna ziua
eu am deja buletin si pasaport romanesc
suneti-mi va rog, intentionez sa ma casatoresc dar vreau sa imi pastrez numele meu de familie, primul lucru care trebuie sa il fac este sa transcriu certificatul de casatorie la Ambasada Romaniei de la Chisinau? Dupa asta trebuie sa modific buletinul sau pasaportul sau nu este nevoie daca nu mi-am schimbat numele dupa casatorie?
multumesc

toma83Date: Joi, 04-Feb-2016, 4:10 PM | Message # 154
Lieutenant
Salut! Spuneti-mi, va rog, cine cunoaste, cum merge procedura cu transcrierea actelor de stare civila la cons. din Balti - se face repede asa dupa lege: in 48 ore pers. dupa anii 80? Si se poate indata dupa ce depui juram. sa depui actele pentru transcriere in aceeasi zi? Este nevoie de programare? Astept raspuns!  Multumesc anticipat!

Nigol-NoiDate: Vineri, 05-Feb-2016, 8:21 AM | Message # 155
Lieutenant general
toma83
Nu este nevoie de programare depui in aceeasi zi

toma83Date: Vineri, 05-Feb-2016, 7:44 PM | Message # 156
Lieutenant
Nigol-Noi mersii mult de raspuns!

Si actele ti le elibereaza la timp, fix la 48 de ore, nu se intirzie cu asta....?
Sotul meu isi face acuma cet. rom. pentru el intreb, deoarece vine pe putin timp acasa sa faca toata procedura pina la pasaport si sa sa se intoarca inapoi peste hotare de asta si intreb....

Nigol-NoiDate: Luni, 08-Feb-2016, 8:47 AM | Message # 157
Lieutenant general
toma83
Si actele ti le elibereaza la timp, fix la 48 de ore, nu se intirzie cu asta....?
parca da - exceptie cei la care lipseste CNP, se intimpla uneori
Apropo am depus la pasaport pentru fetita la Consulat Chisinau si am inteles ca pasaportul cam intirzie macar ca taxele se aplica de urgenta astfel pasaport depus la 03.02. o sal iau pe 28.04 ,in orice cay asa mi-a scris in chitanta, dupa ce am concretiyat a yis ca pot sa caut pe site dupa 20.02
Faceti concluzii

toma83Date: Luni, 08-Feb-2016, 9:28 PM | Message # 158
Lieutenant
Nigol-Noi mersii mult! Cu pasaportul ne clarificam, cred ca o sa plece sa dee actele la Iasi, in 14 zile.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi (acte necesare)
Pagina 4 din 4«1234
Căutare: